BUITENLAND- BINNENLAND. Honderd en zesde jaargang. 1904. ZONDAG Hinderwet. Nationale Militie. 3 JULI. Algemeen Overzicht. Nieuwst ij dingen. Gemengd N i e u ws. Schager en A led or per Hoggen. NO. 79. Eerste blad. ALKMAAISCHE COURANT. en Deze Courant wordt Bins d» g-, Honderdag- Xaterdagavoid uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80» franco door het geheele rgk f 1. 3 Nummers f 0,00. Aizonderlgke nummers 3 ets. Frys der gewone advertentlën tj Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen van P. VAN DER HORST, tabakskerver aldaarom vergunning tot het oprichten van een gasmotor van 5 p.k., in het perceel Boterstraat wijk ANo. 2 en dat op Zaterdag 16 Juli 1904, 's voormiddags te elf uur, ten stadhuize gelegenheid wordt gegevenom tegen het op richten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar JAN DE WIT Dz., lo. Voorzitter. Telefoonnummer 3. 2 Jnli 1904. DONATHSecretaris. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving den onderstaan- den, hier wonenden verlofganger, om zich ter bijwoning der herhallngs-oefenlngen's namiddags vóór 4 ure, bij zijn korps te vervoegen 5e Regiment Infanterielichting 1899 garnizoen Amersfoort 26 September 1904, FREDERIK KAREL JONKER. De opgeroepene heeft recht op vrij transport naar zijn korps en daggeld dat ter gemeente-secretarie der woon plaats tijdig moet worden aangevraagd. Alkmaar, De Burgemeester van Alkmaar, 2 Jnli 1904. JAN DE WIT Dz., lo. B. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar No. 172, is opgenomen het bij Koninklijk besluit van 17 Juni 1904 No. 49 goedgekeurde Tarief van heffing van tolrechten op den behelp weg tusschen Alkmaar en Kgmond aan den Hoef. Welk tarief, heden afgekondigd, gedurende 3 maanden voor een ieder ter lezing is nedergelegd ter gemeente secretarie en aldaar tegen betaling van f 0.07J in afdrnk is verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Alkmaar, JAN DE WIT Dz., Voorz., lo. B. 4 Juli 1904. DONATH, Secretaris. Er is een aardig Hollandsch spreekwoord, dat lnidt «Gestolen goed gedijt niet." Onwillekeurig denkt men daaraan, wanneer men van de eindelooze tobbergen hoort, waarmee Engeland in Z u i d-A frika te kampen heeft. Het ontnemen van het land aan zijn rechtmatige bezitters is Engeland te staan gekomen op duizenden menschenlevens en milli- oenen ponden sterling, maar daarmee is de ellende nog niet achter den rughoewel de Boor den stoeren nek gebogen heeft, geeft het nieuwe bezit nog maar bitter weinig voldoening. In het Britsche Lagerhuis kan men dat telkens weer vernemen. Deze week b.v. moest de Eerste Minister komen met de verklaring, dat hij nog geen kans zag het door den heer Chamberlain voorbereide financieele plan nit te voeren, wijl hij het daarvoor benoodigde geld niet wist bijeen te krijgen. Natuurlijk werd dat niet zoo heel vriendeljjk opgenomen. Dan zijn er voortdurend vragen over de Chineezen, die, tusschen twee haakjes, zich niet gemakkelijk laten vinden om naar Znid-Afrika te verhuizen, zoodat de Engelsche regeering reeds vertoogen heeft ingediend te Peking over de tegenwerking van de Chineesche ambtenaren. Ook weder enkele dagen geleden. Sydney Bnxton, de liberale oud-minister, had in de China Times een advertentie ge lezen, waarin Chineesche koelies voor Transvaal werden opgeroepen en hun de voorwaarden van de dienstneming medegedeeld. Maar by die opsomming ontbreekt de mede- deeling, dat de koelies na afloop van hun diensttijd naar hun land terng moetendat zjj ondergronds moeten werken dat zjj in een afgesloten erf moeten wonen dat zjj niet mogen handeldrijven noch onroerend goed bezitten dat zij hnn gezin mogen meenemen. Bovendien werd er 25 shilling loon per maand aangeboden, inplaats van 30. Een ander afgevaardigde zeide, dat die advertentie algemeen in Sjan- toeng en Tsjili verspreid was. Dat alles was niet vroolijk om aan te hooren voor minister Lyttelton, die nog maar een paar dagen te voren had verzekerd, dat geen Chinees werd aangeworven zonder dat hjj volkomen op de hoogte was gesteld van hetgeen hem in Zuid-Afrika wachtte. De minister wist onder deze omstandigheden al niet beter te doen dan te beloven, dat hg voor een onmiddellijke intrekking dier advertentie zon zorgen. Wordt er in het Lagerhuis iets over Zuid-Afrika ge vraagd, dan gaat er dadeljjk een telegram naar Lord Milner met verzoek om inlichtingen. Nu moet men Milner ken nen om te bestffen, hoe vervelend hij zoo iets vindt. In den laatsten tijd schijnt hij 't dan ook niet meer noodig te achten om per ommegaande te antwoorden, moest minister Lyttelton deze week in het Lagerhuis er kennen. Hem werd namelgk een vraag gedaan omtrent de beri-beri onder de ingevoerde Chineezen. Lyttelton antwoordde toen, dat bij gejn reden had te onderstellen, dat de Regeering in Transvaal den ernst der zaak niet inzag en haar maatregelen niet nam. Heeft u aan Lord Milner geseind? vroeg Sir W. Forst er. Ja, driemaal, antwoordde Lyttelton. Moeten wij hiernit opmaken, vroeg de Ier John Redmond, dat de Minister al die drie keeren geen antwoord heeft gekregen Ja, Mijnheer, dat is zoo Zondt u hem niet liever per kabel terugroepen vroeg Blake, een andere Ier onder toejuiching der Oppositie. Zal de Minister geen stappen doen in dit geval? vroeg een liberaal. Neen, antwoordde de Minister; maar er zal zeker een verklaring van het uitstel komen. Ik denk, dat u wel eens een briefkaart zult krijgen, zei Redmond vinnig, waarop de Minister vol vertrouwen: Er zal zeker wel uitleg worden gegeven 1 Zoodanig in hoogheid te zijn gezeten als een minister en dan vrijwel als een kwajongen te worden behandeld men mag gerust aannemen, dat ook voor minister Lyttelton Zuid-Afrika langzamerhand een nachtmerrie wordt. Inmiddels zijn toch de gewenschte inlichtingen gekomen en heeft Milner geseind, dat de »Tweeddale" den 18en Jnni met 40 beri-beri-zieken te Durban aankwam. Drie waren er aan boord aan gestorven te Durban stierven er nog vjjf. De overige zieken werden dadelijk naar China ternggezonden. Sedert de koelies aan den Rand zijn, zgn er 25 door de ziekte aangetast en is er 1 aan ge storven. De berichten van het oorlogsterrein inOost- Azië lniden ditmaal tameljjk tegenstrijdig. Vooreerst schjjnt 't met het Port Arthnr-eskader niet zoo slecht te zgn afgeloopen als admiraal Togo 't, heeft voorgesteld, en zon zelfs geen enkel schip naar den kelder zijn gegaan Intusschen weet de /Standard-correspondent te verklaren dat het eskader niet alleen getracht heeft aan de insluiting in Port-Arthur te ontkomen, maar dat het tevens getracht heeft een deel van de bevolking der belegerde vesting in veiligheid te brengen. Japansche zeeofficieren moeten namelgk hebben meegedeeld, dat zij aan boord van de Russische oorlogsschepen vrouwen hebben gezien. Volgens den correspondent, van de Echo de Paris te Petersburg hangt van de vooruitzichten ten opzichte van Port Arthur het afzenden van de Oostzeevloot af, waarvan als eerste eskader zes kruisers en zes torpedobooten voor vertrek gereed liggen. Op het oogenblik is het plan, dat deze vloot in de eerste weken van Juli zal vertrekkenmocht echter, nu het oprukken van een Russisch leger zuidwaarts, op het Liaotong-schiereilandter ontzetting van Port Arthur mislukt is, de havenvesting voor September in handen van de Japanners vallen, dan zou een overhaast vertrek van de Oostzeevloot tot niets dienen, aangezien zjj in de Aziatische wateren aangekomen geen plaats zou vinden, welke als baai te gebruiken zou zgn Ook omtrent den gang van zaken te land is er groot verschil in de berichten. Volgens de Japanners heeft hnn leger in de laatste dagen weder verscheidene successen behaald, doch de Rassische lezing is, dat deze wapenfeiten weinig te beteekenen hebben gehad, terwijl bovendien van dien kant wordt verzekerd, dat Japansche troepen zgn teruggedreven. De ex-president van den Oranje-Vrijstaat, de heer Steyn, is in uitstekenden welstand gistermiddag te's-Gravenhage aangekomen. Hij was vergezeld van mevr. Steyn, van den heer Dupreez, zgn secretaris en van dr. Hendrik Maller. De familie Steyn heeft intrek genomen op villa »Ten Vijver'' aan den Dwarsweg te Scheveningen en is daar de gast van den heer Kiöller, lid der firmi William Muller en Oo. te Rotterdam, die met zijne familie deze villa bewoont. Mevr. Kiöller ontvingen dea ex-president aan het station en in haar rjjtuig reed hij naar Scheve ningen. De heer Steyn zal gedurende zgn verblijf, da,t gernimen tijd zal dnren, zgn intrek blgven honden bij de familie Kiöller. In de Donderdag 1.1. gehouden vergadering van den gemeenteraad van Broek op Langedjjk werd de Burge meester, de heer A. Slot, btëedigd als gemeentesecretaris. Tot den aftredenden verdienstelijken secretaris, den heer D. Kool, werden hartelijke woorden van dank gesproken _or de aan de gemeente bewezen diensten. Als leden van het stembureau voor de a. s. gemeenteraadsverkiezing werden benoemd de heeren O. Wagenaar en Jb. Wage naar. Aan de Gebr. Engel werd de medtëigendom der gemeente in een perceel verkocht voor f 50, evenzoo da medeSigendom der gemeente in ten perceel van denbeer Paarlberg voor f 25. IJlt Kndië, De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint Te Padang loopt het gerucht, dat Sinte Kal door Atje- hers aangevallen is. De commandant Van Doorn, de post- commies Tonrton Brains gewond, diens echtgenoote zwaar gewond en een kind gedood drie militairen gesneaveld, Bonne controleur Van Delden zwaar gewond. Het N. v. d. D. teekent hierbij aan »Bedoeld is blijkbaar Singkel (res. Tapanoeli), waar de commies der Be kl. bij den Post- en Telegraafdienst W. de Tourton Brains is gevestigd. Met den controleur is vermoedelijk bedoeld de contr. R. A. J. van Delden met den commandant blijkbaar de le lnit. der inf. C. J. G. G. van Doorn, post-commandant te Singkel." (Men zie ook hiervoor de rubriekLaatste Telegrammen.) H. M. de Koningin en de Prins zijn hedenochtend te 9 uur van het Loo naar Schwerin vertrokken. De heer Bentinck en de burgemeester van Apeldoorn deden het Koninklijk paar, dat te voet van het Paleis naar het perron ging, uitgeleide. De Koningin was in het wit gekleed en droeg een ronden witten hoed. De Prins was in hurgerkleeding. De hofarts, de heer Pot, reist mede. Een talrijk publiek begroette de Vorstelijke per sonen met gejuich. De trein werd begeleid door den inspecteur, den heer Jorissen. De aankomst te Sehwerin zal zijn 6 uur 25 spoortijd. Officieel kan de ,,'s Hertogenbossche Courant" thans mededeelen, dat het Koninklijk bezoek aan 's Hertogen bosch zal plaats hebben. H. M. zal aldaar aankomen 17 Augustus en vertrekken 20 Augustus. Op het pro gramma staat ook een bezoek aan den Nieuwen Maas mond. Het resultaat van het door den Ned. VegetariërBbond gehouden referendum over de vraag of de Bond een verzoekschrift tot den minister van binnenlandsche zaken zou richten, waarin verzocht werd de uitoefening der geneeskunde volkomen vrij te laten, was, dat er 68 stemmen voor waren, 20 tegen en I van onwaarde. Naar aanleiding van deze geringe deelneming heelt het bestuur besloten de uitvoering dezer opdracht uit te stellen tot de a.s. jaarvergadering. Uitslag der aanbesteding 4-jarig onderhoud van de werken, behoorende tot het ambacht van West-Friesland, genaamd als bovengenoemd. 1. Onderhond rijpad op den dijk en de kluften. Begrooting f 5600. P. Rempt, Winkel f5950; J- de Leeuw, Winkel f 5800 R. de Benrs, Aarts- wond f 5620 G. de Groof, Alkmaar f 5560P. Eriks, Barsingerhorn, f 5540 A. Droog, Kolhorn f 5500 (gegund). 2. Paardenpad. Begrooting f 632,50. K. Ootjers, Wognnm f789; A. C. Mulder, Winkel f610 (gegund). 3. De Hem- merbrug en die aan den Meeldijk. Begrooting f 2047. D. Kramer, Scha gen f2474; A. Droog, Kolhorn, f 2240; S. Overtoom, Schagen f2156; Kossen en Dubbelman, Barsingerhorn f 2123; P. Voorman, Schagen f2146; A. O. Maller, Winkel f2099; H. J. Moerbeek, Barsin gerhorn f 1843 P. Eriks, Barsingerhorn f 1765 (gegund). 4. Duikers Keins en Lagedjjk, reparatie Schager trap. Begrooting f393. S. Overtoom, Schagen f570;P. Voor- 1, Schagen f539; A. C. Muller, Winkel f478; Kos sen en Dubbelman, Barsingerhorn f 470; H. J. Moer beek, Barsingerhorn f461; S. Koning, Schagen f428; P. Eriks f330 (gegund). „Het belang der Jeugd." De vereeniging >Het belang der Jeugd" te Broek op Langendijk zal evenals vorige jaren den leerlingen der openbare school weder een feest bereiden. Ook werd in een vergadering dezer vereeniging van voorstanders van de openbare school besloten ten behoeve dezer school een post van 1 60 uit te trekken voor het aanschaffen van natnurknndige instrumenten. Het badseizoen te figaoud aan ïee. Elders in dit blad wordt melding gemaakt van de mnziek-uitvoering te Egmond aan Zee ter gelegenheid van de opening van het bad-seizoen. Op verzoek laten wij thans nog het programma dier uitvoering volgen 1. »Die lnstigen Fischer", Jox Marsch v. Adolf Langer. 2. »La Princesse enchantée", Oaver- tnre de concert 3. »Intermezzo a. d. Snite »L'Arlé- sienne" 4. »Meeres Wellen", Concert Walzer 5. Fantaisie op motieven uit de Opera »Das Nachtlager von Granada" o— 6. Ouverture »La Reine d'été" L. Langlois. G. Bizet. I. Ivanovici. C. Krentzer. Panne. Grande Fantaisie sur des motifs d'nn BalletL- Montagne. >Down sooth" American sketch Wm. Hy. Middleton. a. Sand Dance, b. Bigboot Dancers c. Cake Walk. 9. Potpourri sur des motifs populaires 10. Finale. G. Renaud.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1