STADSNIEUWS. w Gemengd Nieu ws. Badinrichting de Hijp. voor den dag en tegen den tjjd dat het rijtuig, waarin de heer M. in gezelschap zijner beide zonen de tmisreis aan vaardde, zonde arriveeren, wandelden vele dorpelingen den straatweg naar Velsen op, om vader en zonen het eerst het welkom te knnnen toeroepen. Met zijn gewone waar dige kalmte betrad de heer M. weer de echtelijke woning en personen, die het genoegen hadden hem de hand te drnkken, konden getuigen dat de doorgestane ontroering gelukkig op zjjn gestel geen ongunstigen invloed heeft achtergelaten een feit te merkwaardiger, daar de heer M. nog pas eenige weken geleden een ernstig ongeval met zijn rijtuig heeft gehad, van welke gevolgen zijn zenuwen nog niet volkomen hersteld zullen zijn. Dat echter onder de gegeven omstandigheden het plan eener serenade, waarvan sprake is geweest, niet werd verwezen lijkt, laat zich begrijpen, De beslissing der rechtbank te Haarlem in de zaak van den notaris M. is: dat zij geen termen vond tot het verlengen van de voorloopige hechtenis, doch volgens arti kel 84 wetboek van strafvordering gelastte voorzetting van het voorloopig onderzoek. De officier van justitie heeft tegen deze beschikking verzet aangeteekend. Uit het niet-voortzetten der instructie blijkt, dat ook de rechtbank den heer M. niet schuldig beschouwt aan het hem ten laste gelegde. De bevolking van Nederland. Vanwege het Centrale Bureau voor de Statistiek is gepubliceerd een uittreksel uit de statistiek van den loop der bevolking van Nederland over 1903. Uit deze tabel blijkt, dat de bevolking van Nederland (op 31 December 1903 bedragende 2,690,203 mannen, 2,740,768 vrouwen, totaal 5,430,973) in 1903 is toege nomen met 83,783 inwoners, of 15,67 per mille. Voor de groote gemeenten die met eene bevolking van meer dan 20,000 inwoners bedroeg die toeneming 20,00 per millevoor de overige, of plattelandsgemeenten 12,79 per mille. Het aantal geborenen bedroeg 31,56 op 1000 inwoners van het rijk 30,54 voor de voornaam ste, en 32,18 voor de overige gemeenten. Het aantal overledenen bedroeg, in diezelfde volgorde, 15,58, 14,93, en 15,96 op 1000 inwoners. De toeneming door meer dere geboorte dan sterfte was 86,162, of 16,11 per duizend inwoners. In de voornaamste gemeenten was deze ver houding 15,76, in de overige gemeenten 16,32 per duizend. Door meerder vertrek dan vestiging, nam de bevolking in totaal af met 0,45 per duizend. De plattelandsge meenten verminderden door meerder vertrek met 3,53 per duizend, terwijl daarentegen de voornaamste gemeenten met 4,83 per duizend vooruitgingen. Verder bedroeg het aantal levenloos aangegeven kin deren in 1903 3980 van het mannelijk, en 3235 van het vrouwelijk geslacht, zijnde op 1000 geborenen in het rijk 42,42 levenloos aangegevenen. Classical© vergadering. In eene de vorigejweek gehouden classicale vergadering der Ned. Herv. Kerk te Haarlem zijn benoemdtot seoundns- lid van het prov. kerkbestuur van Noord-Holland (vaca ture ds. M. F. van Lennep te Haarlem), ds. L. J. Blankon Henkemans, te Zaandam tot lid-ouderling van het prov. kerkbestnur jhr. mr. M. J. van Lsnnep, ond-ouderling te Haarlem tot secandus-ond-onderling van het prov. kerkbestuur F. M. baron Van Ljjuden, ond-ouderling te Haarlemtot praeses van het classicaal bestuur van Haarlem ds. P. E. Barbas, aldaar tot quaestor van de classis Haarlem, ds. C. J. van Paassen, aldaar tot leden van het classicaal bestuur: ds. J. A. Gerth van Wijck Jr. te Bennebroek ds. C. J. Warners, te Nieuw-Vennep, en" de heer J. Klein, onderling te Haarlem tot secundus van den praeses D. Bak, te Hoofddorp; tot secundus van den classicalen quaestor ds. Gerth van Wijk Jr. te Bennebroek, tot secundus-leden van het classicaal bestuur ds. H. W. Creutzberg, te Wijk-aan-Zee-en-Dnin ds. A. J.'de Sopper, te Velsen; ds. A. J. Montjjn, te Haarlem, en de heer E. van der Stadt, oud-ouderling te Zaandam. Onderwijzers In het arrondissement Helder. Te Schagen is den 4en Juli de algemeene vergadering geh'ouden van onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Helder. Mr. R. van Goens, schoolopziener in het arrondissement, leidde deze door 133 personen bezochte belangrijke bijeenkomst. Nadat ze was geopend en de notulen waren gelezen, zong een koortje van 16 pas geslaagde onderwijzers en onderwijzeressen van de Rijksnormaalschool te den Helder ter afwisseling op lofwaardige wijze een lief zangnnmmertje. De voorzitter deelde mee, dat het relatief schoolyerzuim in 1903 in het arrondissement slechts 7/i„ °/o had bedragen en het aantal processen-verbaal wegens willekeurig schoolverzuim 92 tegen 123 in 1902. Als plaats en tyd voor het houden der algemeene vergaderingen in 1905 werden Bergen en de maand Juli aangewezen. Tot bestuurslid werd bij acclamatie herkozen mej. Weyers te den Helder. De heer F. van Rijsens, schoolopziener in het district Alkmaar, hield eene hoogst boeiende voordracht over Blücher, daarbij vooral den slag van Waterloo uitvoerig behandelend met behnlp van een goed geteekende kaart, op een zwart bord. Da heer P. Tennissen van Amsterdam sprak over de grenzen van het onderwjjs in plant- en dierkande op de lagere school. Hij drong er vooral op aan niet te veel te geven, maar enkele duidelijke begrip pen aan te brengen over voeding en ontwikkeling van planten en dieren, over bescherming d. i. over den strijd om het bestaan en over de voortplanting. Om deze drie zaken moet het natuurkundig onderwijs zich concentree ren. Het straks genoemd zangkoortje zong ter afwisseling nog een paar nummertjes en na de rede van den heer Tennissen nog een laatste, waarna de vergadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten. Het Witte Kruis. De medische adviseur bij de arbaids-inspectie in Neder land heeft zich dezer dagen gewend tot de hoofdbesturen van Het Roode, Groene- en Witte Kruis, met verzoek te willen bevorderen dat in plaatsen, waar fabrieken zijn gevestigd, cursussen wordeD gehouden om personen, die daarvoor allereerst in aanmerking komen, onderricht te geven in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken Het hoofdbestuur van de Noordhollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" meent dat het op den weg dezer vereeniging ligt aan dit verzoek te voldoen. Id onder scheiden afdeelingen is men reeds in die richting werk zaam. Het hoofdbestuur vestigt bij rondschrijven de aandacht der afdeelingen op deze aangelegenheid, met verzoek de zaak ter hand te nemen en personen uit te nooaigen die zich met het geven van dergelijken cnrsns zouden willen belasten. Smedenbond „Hollands Noorderkwartier", af- deellng Schagen en Omstreken. Zondag 3 Juli vergaderde deze afdeeling in het lokaal Cétès" te Schagen. Als spreker trad in deze vergadering op de heer Oldendorp van Buiksloot met het onderwerp: het ontstaan en het streven van den Bond van smeden patroons en de tegenwoordige toestand van het smeden- bedrijf. In den breede vertelde spreker hoe Haarlem voor l'/j jaar het plan opvatte een smeden-bond te stichten, hoe Leiden deze mislukte poging voortzette en Amsterdam aanspoorde daartoe mede te werken en hoe eindelijk op 15 Juli 1903 de Bond tot stand kwam. Thans telt hij 21 afdeelingen met ruim 500 leden. Er zijn echter in Nederland rnim 7000 smeden-patroons, zoodat de bond nog werk genoeg heeft. Amsterdam telt 236 smeden, Rotterdam 186, Den Haag 195 en Nieuwkoop 52 met van 2 tot 12 knechts. Een uitvoerige uiteenzetting van de statuten van den Bond volgde, waarbij spreker duidelijk het doel van den Bond uiteenzettehet behartigen van de gemeenschappelijke belangen der leden. Maatregelen worden overwogen om te komen tot eene betere verstandhouding tusschen patroon en gezellen; ge legenheid wordt gezocht knechts proeven van bekwaam heid af te doen leggen, ten einde naar bekwaamheid en niet naar ouderdom de loonen te bepalen vakbesteding wordt aanbevolen, opdat smeden niet meer financiëel af znllen hangen van aannemers, enz. enz. Nog dit jaar zal een Bondsorgaan worden uitgegeven. Op politiek terrein wil de Bond zich niet begeven. Na dat de heer Oldendorp verder nog zeer uitvoerig het arbeid8-wetsontwerp en het arbeidscontract had besproken en de adressen dienaangaande van den Bond aan de Tweede Kamer had toegelicht, besloten de vergaderden een 22ste afdeeling van den Bond te stichten, geheeten Schagen en Omstreken." Zestien smeden traden staaude de vergadering als leden toe. Het bestuur van de afdeeling de Rjjp van de Noord hollandsche Vereeniging »het Witte Kruis" heeft voor gesteld om de sedert eenige jaren aldaar bestaande Bad inrichting op te heffen omdat deze inrichting te veel kost aan de kas. In een daarop gehouden vergadering is dit voorstel echter verworpenwaarna het bestuur besloot af te treden. Ongeluk. Toen Zaterdag 1.1. de vrouw van den brievengaarder te Schoorl met den pont over het Noordhollandsch Ka naal zich wilde laten overzetten gleed zij nitmet het gevolg dat zij haren voet zoodanig bezeerde, dat zij met gebroken enkel na eenige dagon rust moet nemen. De „Albatros". Gisteren heerschte te Nienwediep ernstige bezorgdheid over het zeiljacht «Albatros", van de Kon. Marine- Jachtclnbdat Zaterdag van Hellevoetsluis naar den Helder vertrok. De torpedobooten »Ophir" en «Rindjani" werden ter opsporing uitgezonden. Intnsschen is ge bleken, dat het jacht Zaterdag goed en wel te Dordrecht is aangekomen, doch dat de commandant verzuimd heeft van deze aankomst melding te maken. De beide torpedobooten die nog op zee zijn zullen door de kustwacht worden teruggeroepen. Wegwedstrijd te Ilpendam. De uitslag van de wegwedstrijdendie Zondag te Ilpendam plaats hadden was I. Nationale wedstrijd over 1000 M. Ie demi-finale 1. Doting, 2. Ameltlng. 2e demi-finale: 1 Looyman 2. Kroon van Driest. Finale: 1. J. Looyman, 2. B. Ame- lling, 3. Doting beide laatste leden van «Olympia'. II. Brassard van de A. S. C. »Olympia". Door het ongunstige weder waren verschillende rijders weggebleven; alleen J. de Jager en Bieshaar waren opgekomen. Deze reden nu een match a deux". De eerste manche werd gewonnen door J. P. Bieshaar; de Jager kwam te vallen en zag van verdere mededinging af. De jury yerklaarde Bieshaar winner. Ter eere van den verjaardag van de Vorstin von Wied, (Wilhelmina, Frederika, Anna, Elisabeth, Maria der Nederlanden, gehuwd met den Prins von Wied), waren heden de vlaggen ontplooid op den Waagtoren en de Groote Kerk. Onze voormalige stadgenoot, de heer J. Brommer Cz., is benoemd tot onder-directeur eener export-slagerjj aan den Hoek van Holland, De Bedevaart van Alkmaar naar den Brielle zal dit jaar vertrekken op Dinsdag 9 Aagustns. L. Hoot. De Staats-Courant bevat het berichtdat aan onzen stadgenoot, den heer L. Koot, met ingang van 1 Juli eervol ontslag is verleend als opzichter van den Rjjks Waterstaat le klasse. De heer L. Koot mag terugzien op een groot aantal welbestede dienstjaren. Op 1 Januari 1864 trad hij in dienst bij den heer Ingenieur I. F. W. Oonradmede opzicht houdende bjj den bouw der, voor dien tijd, groote schutsluis Willem III, bjj het Tolhuis, tegenover Amsterdam. Op 1 Maart 1871 werd de heer Koot bevorderd tot opzichter 3e klas op 15 Februari 1884 tot opzichter 2e klas en op 1 Mei 1892 tot opzichter le klas. 1 November 1892 werd hij van den Helder overgeplaatst naar Alkmaar. Van 1874 tot 1881 was de heer Koot ook belast met de peilingen in en vóór de bnitenhaven van het Noordzeekanaaltot 5000 M. uit de lijn der strandpalen. Wij wenschen onzen thans 65-jarigen stadgenoot nog vele rnstige levensjaren toe. Bond van Dtlettanten-tooneelvereenigingen. De provinciale Bond van Dilettanten-tooneelvereeni- gingen in Noord-Holland, hield Zondag 3 Juli in 't gebouw Diligentia, alhier, zijn 5e jaarlijksche algemeene vergadering. De opkomst was goedde afdeelingen waren bijna alle vertegenwoordigd, terwijl nog een vrij groot aantal leden van aangesloten vereenigingen aanwezig was. Te rnim 10 nnr opende de Voorzitter, de heer J. D. Scheffener van Middelie, de vergadering. Hij heette allen welkom, in 't bijzonder de dames, die thans voor 't eerst op de algemeene vergadering aanwezig waren. Voorts herinnerde hij aan de harteljjke wijze, waarop het vorig jaar de vereeniging Amicitia van Zaandam de algemeene vergadering ontving en bracht hulde aan de dilettantenclub te Alkmaar, die thans de gastvrouw is en gevolg heeft gegeven aan den te Zaandam uitgesproken wensch om aan de vergadering eenig amusement te ver binden en de aanwezigen in de gelegenheid stelt na af loop nog wat te genieten van Alkmaar's schoone dreven en een muziekuitvoering in den Hout bij te wonen. Gaarne had spreker ook hulde gebracht aan de dilet- tanten-vereeniging «Voorwaarts" te Pnrmerend, die te Kortrijk zoo schitterend uit den strijd kwamdoch «Voorwaarts" is nog niet aanwezig. Sprekende over dien wedstrijd wjjst de Voorzitter er op, hoe een wedstrijd dikwijls aanleiding geeft tot napver en jaloezie. Waar dit het geval is, acht hij zulk een wedstrjjd minder nobel, doch waar hij slechts strekt om op 't gebied van spel en regie het beste beentje voor te zetten, vindt hij dien zeer aan te bevelen. Spr. hoopt dan ook, dat bij de wedstrijden van den Bond dit steeds het geval zal zijn. Na den aanwezigen een aangenamen dag toegewenscht te hebben verklaart hij de vergadering voor geopend en geeft hij het woord aan den secretarisden heer W. D o e t s van Zaandam tot het lezen der notulen, die onder applaus worden goedgekeurd. De secretaris doet vervolgens mededeeling van de ant woorden van een drietal costumiers, aan wie men voor waarden had gevraagd voor de levering van costumes voor de aangesloten vereenigingen. Na eenige discussie waaruit blijkt, dat men het vrij algemeen er over eens is, dat het moeiljjk is, alle afdee lingen te verplichten van denzelfden costumier hare costumes te betrekken, wordt door den Voorzitter in overweging gegeven de mededeelingen van den secretaris, aangaande de voorwaarden van de firma's Helmhont Go. en Leeger te Amstordam en Meijer te Alkmaar, voor kennisgeving aan te nemen en dit jaar eens na te gaan, door welke firma's men het beste wordt bediend. De vergadering vereenigt zich daarmede. Door den eerevoorzitter, den heer Van Engelen burg van Broek in Waterland, wordt onder applaus medegedeeld, dat mevrouw Hoekstra—Kaptein, te Edam, wier groote welwillendheid jegens den Bond hoogelijk wordt gewaardeerd, een paar stukken, die binnenkort van haar hand zullen verschijnen, gratis aan de leden van den Bond ter opvoering wil afst an. De secretaris doet vervolgens voorlezing van het jaar verslag. De opgewekte toon van dit verslag was het bewijs van opgewekt leven in den Bond over het afge- loopen jaar, waarin het aantal afdeelingen klom tot 24. Het verslag van den bibliothecaris, den heer V. O o m- pas van Hoorn, vermeldde, dat het aantal boeken der bibliotheek 277 bedraagt, waarvan er 200 in den loop van het jaar werden opgevraagd. Door een der af gevaardigden werd de wenscheljjkheid betoogd, dat door e.ke vereeniging een exemplaar van de laatst opgevoerde stukken voor de bibliotheek werd afgestaan. De ver gadering was het daarmede eens, overtuigd, dat de bibliotheek een der nuttigste instellingen van den Bond i8. Door den heer Sjoers van Alkmaar werd nog de toezegging gedaan, dat de exemplaren aan hem ter be oordeeling in het door hem uitgegeven weekblad voor tooneel, zang en muziek, toegezonden, met toestemming der uitgevers, zullen worden afgestaan aan de bibliotheek of aan de leden op aanvraag znllen worden verstrekt. Terwijl de rekening en verantwoording van den ponning- meester werd nagezien, werd door den secretaris verslag uitgebracht over den in den vorigen winter gehouden reciteerwedstiijd te Pnrmerend, en werden door den heer Van Engelenburg naar aanleiding van dien wedstrgd eenige zeer behartigingswaardige wenken gegeven voor het.reciteeren. Door een der afgevaardigden wordt de wensch uitge sproken, dat de door den eere-voorzittor gemaakte op merkingen in druk verschijuen en aan de leden worden toegezonden. Daar de kas zulks niet toelaat, wordt den heer Sjoers gevraagdof deze een en ander in zijn blad zou willen opnemen, hetgeen door dezen bereid willig wordt toegezegd. De commissie tot het nazien der jaarrekening is intnsschen met haar taak gereed gekomen en de penningmeester wordt onder dankzegging gedechargeerd. De ontvangsten bedroegen f 85.33'/j, de uitgaven f 67.49'/j, het batig saldo f 17.84. Tot leden van het Hoofdbestuur werden herkozen de heeren W. Doets on V. Oompas, beiden mat overgroole meerderheid. In bespreking kwam thans het voorstel van Amicitia van Zaandam, om ter herdenking van het vijfjarig bestaan, een reciteer-wedstrjjd te houden in het komend speel seizoen, in Café «de Ster" aldaar. Het voorstel wordt toegelicht door deu Zrandamschen afgevaardigdehet hoofdbestuur kan er zich zesr we! mee vereenigen. Over da vraag: of die wedstrijd gesplitst moet worden in twee afdeelingen, een voor heeren en een voor dames, ontstaat eenige discussie. Ten slotte wordt door het hoofdbestuur voorgesteld de indeeling van dien wedstrgd door de vergadering bij stemming te doen uitmaken. De scheiding in een heereu- en dames- afdeeling wordt met groote meerderheid verworpen. Hat voorstel Zaandam wordt daarna bij acclamatie aangenomen. Als plaats voor het houden van de volgende vergadering wordt op dezelfde wjjze Wormerveer aangewezen. Bij de rondvraag vestigt de heer VanEngelenburg de aandacht op het weekblad voor tooneel, zang en

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2