BUITENBAND- BINNE 1ST Ia AN d7 No. 81. fierste blad. Honderd en zesde jaargang. 1904. VRIJDAG 8 JULI. Algemeen Overzicht. Nieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. ALKMAARSCBE COURANT. Deze Courant wordt 1 ra s d a g-, Bioséerdag- en X*terlt|»roid uitgageven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaa» f O,SOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Pr|Js der gewone advertentlënt Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brievan franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Interesseeren zich de lezers van ons Bnitenlandsch Overzicht ook voor Uruguay Wij durven dat nauwelijks hopen. Uruguay is een van die landen, welke staan bniten de algemeene belangstelling. Wanneer Reuter telegrammen zendt nit Montevideo, dan worden deze bijna uitsluitend gelezen door houders van de 5 en 8% °/0 Uruguaysche schuld die vinden, dat deze na al laag genoeg in de effecten- lijst staat. Maar het gros der menschen koestert de ietwat huismoederlijke gedachte, dat het geld voor die tele grammen wel beter had kunnen besteed worden. Toeh ie dit alles niet billijk. Want juist in Uruguay worden gebeurtenissen afgespeeld, die, wanneer men maar eenigszins van den toestand van het land op de hoogte is, niet zonder spanning knnnen gevolgd worden. Een en ander zullen wij daaromtrent meedeelen. Nu al vale maanden is het land aan een verbitterde revolutie ten prooi. Telkens weer worden schermutse lingen geleverd tnsschen de regeeringstroepon en de oproer lingen, aangevoerd door Aparieio Saravia en zjjne officieren, die gewoonlijk hiermee eindigen, dat aan beide kanten krijgsgevangenen worden gemaakt en dooden en gewon den vallen, juist als in een oorlog tnsschen twee vreemde rjjken. Saravia bevindt zich thans nog slechts zes mijlen van Montevideo, de hoofdstad, verwijderd. In haar vrees voor een overval heeft de regeering bjjna iedereen onder de wapenen geroepen en eiken dag gaan patrouilles door de stad om de mannelijke ingezetenen naar de kazernes te drijven. Van iedereen maken zij zich meester, zonder te vragen, of 't burgers van Uruguay zjjn. Vandaar telkens wederkeerende protesten der consuls, vooral van die van Italië en Spanje, over de behandeling, hun landgenooten aangedaan. Waarop dit alles moet nitloopen De president van Uruguay heeft verklaard, dat de vrede slechts op de volgende voorwaarden zal kunnen worden gesloten: 1°. het leger zal volkomen onderworpen zjjn aan de wet; 2°. algeheele eenheid van de uitvoerende macht3°. volstrekte eenheid in de nitoefening der militaire macht. Daar Saravia en zjjne gezellen van die voorwaar den niets willen weten etaat 't te vreezen, dat de revolutie nog zeer lang duren zal. Bovendien deugt de organisatie van het regeeringsleger in !t geheel niet. Deserties op groote schaal hebben plaats en de zoo talrijke generaals en kolonels zijn steeds afgunstig op elkaar. Telkans weer wordt een officier afgezet, telkens ook hoort men van officieren, die de wijk namen naar Buenos Ayres, om aan de gevangenschap 4e ontkomen. Stel daartegenover het leger der revolutionairen. Dr. Carlos Berro, viee-president van het nationalistische Comité, gevestigd te Buenos Ayres, verklaart daaromtrent het volgende: Ik heb kort geleden de troepen van de opstandelingen gezien. Welk een leger! Zjjn sterkte, zijn samenstelling en zijn geestdrift geven mg recht tot de uitspraak, dat er zoo geen tweede is in ons land. Dit leger is niet alleen een glorie voor de nationalis tische partij, maar 't pleit bovendien voor de levenskracht en het patriottisme in ons land. Saravia heeft het op bewonderenswaardige wijze georganiseerd en hij heeft aan zijn manschappen een heldhaftigen geest weten in te boezemen. Onder deze omstandigheden schijnt 't slechts een quaestie van tjjd, dat de opstandelingen znllen zegevieren. Maar wat dan De verdreven partij zal dan niet rusten, voor dat zij weer met goed gevolg kan optreden tegen den overweldiger. Wat aan Uruguay ontbreekt is de krach tige heerscher, wiens invloed zóó groot is, dat hij alle partijen in bedwang houdt. Het nadeel van het gemis van een Vorstenhuis, aan wiens leden van rechtswege het bestuur toekomt, doet zich in Uruguay geducht gevoelen. De republikeinsehe regeeringsvorm deugt niet voor het land en toch is er niets anders te krijgen. Tenzij dat er een dictator op treedt, die de kracht bezit om de zoo noodige oide te scheppen. Bljjkt 't, dat ook Saravia niet over dictators eigenschappen beschikt, dan znllen de binnenlandsche onlusten blijven voortwoekeren en zij zullen het land zoodanig verzwakken, dat de onafhankelijkheid in gevaar zal gebracht worden. Wanneer men dit alles nu weet, loont 't dan niet de moeite eens zoo nu en dan den blik te vestigen op het geen er voorvalt in deze Znid-Amerikaansche republiek De ontzettende regens, die in de laatste dagen in Man- tsjoerjje zjjn gevallen, werken zeer belemmerend op d e krijgsoperatiën van Russenen japanners, 't Zjjn geen malsche regenbuitjes, die daar in dezen tijd van het jaar plegen neer te dalen, doch verschrikkelijke stort vloeden. In passen en holen ontstaan dan plotseling overal diepe beken, die, naar alle zijden overloopend, alles in haar vaart meesleuren. Zelfs in de kleinere bergstroomen is de kracht zóó groot, dat menschen en paarden er niet in knnnen blijven staan, doch medegesleurd worden in de schuimende diepte. De wegen zjjn voor een deel on begaanbaar en vele menschen en dieren zijn reeds ver dronken in de bergmeren. De troepen zjjn den geheelen dag tot op de huid toe nat. Dagelijks wisselen onweders. wolkbreuken en hevige zonneschijn elkaar af. Van groote gevechten kan onder zulke omstandigheden niet veel komen. Toeh schijnen de Russen getracht te hebben de Japan ners te verdrijven van den Motiën-ling, door hen den 30en Juni zonder strjjd bezet. Gebruik makende van een dichten mist vielen twee bataillons Rassen den 4en Jali de Japansche voorposten aan. Doch dit is hnn slecht bekomen. De Japanners wisten hen op de vlucht te drijven en zetten hen vervolgens achterna tot 4800 M. ten Westen van den Motiën-ling. Op het veld lieten de Russen, volgens het rapport van Generaal Koeroki, 30 dooden en 50 gewonden achter, terwjjl do verliezen der Japanners zonden hebben bedragen 15 gedood en 30 gewond. Voor Port-Arthur rukken de Japansche belegeraars steeds 'dichter op; nog slechts één mijl hondt aanvallers en verdedigers gescheiden. Van henvel tot heuvel rukken de Japanners met hun 150 stukken zwaar belegerings geschut vooruit. In Dalny zijn iu de laatste dagen versche troepen aan wal gezet, bestemd om den eigenlijken aan val op de veste te ondernemen. Een belangrijk punt moet de Wolfsberg zijn, die, volgens een Renter-corres pondent, de vesting beheerscht. Tot dusver hebben de Port-Arthnrrers nog weinig van het beleg te lijden gehad. Door den Japanschen generalen straf wordt druk be sproken de vraag of het wenschelijk is de verdere operaties in zuidelijk Mantsjoerije, met Liaojang als hoofddoel, te onderbreken en te laten rusten. Er wordt op gewezen, dat 't wellicht wenscheljjker ware, generaal Koeropatkine met rust te laten tot Port-Arthur gevallen isen in Japansche militaire kringen verwacht men stellig, dat dit niet lang meer zal duren. Na de inneming van Port- Arthur zouden de vrijkomende Japansche troepen aange wend kunnen worden als versterking der overige Japansche legers, die noordelijk bezig zijn. Te Heemstede is Woensdagmiddag plechtig ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer J. D. Onder water, in leven bestuurslid van de Mij. van Tuinbouw en Plantkunde. Tal van bloemstukken dekten de ljjkbaar. Aan de groeve, waar tal van vrienden en belangstellenden bijeen waren, werden de verdiensten van den overledene herdacht door de heeren baron de Grancy en J. de Brenk. Te Broek op Langedijk werden Dinsdag 1.1. eandidaten gesteld voor eeu zetel in den gemeenteraad. Gecandideerd werden de heeren A. Dirkmaat (liberaal) en K. Yen (anti-rev.) De laatste jaren werd bij elke ver kiezing van liberale zijde getracht een partijgenoot in den raad te brengen, doch tot heden zonder sncces. Door den steun der voorstanders van evenredige vertegenwoor diging onder de anti-revolntionairen hoopt men nu ein delijk eens te slagen. Naar de Nieuwe Ct. verneemt, is het zoo goed als zeker, dat generaal Van Heutz hier te lande door Hare Majes teit de Koningin als gooverneur-generaal van Neder- landsch-Indië zal worden beëedigd. De overkomst van den generaal, zegt het blad, moet beschouwd worden als het bevestigende antwoord op de aanbieding van het gouverneur-generaalschap, aan Zjjne Excellentie door de Nederlandsche regeering gedaan. Paardenfokkerij ln Noord-Holland. Volgens het verslag van het bestuur der afdeeling Noord- Holland van de vereeniging >Het Nederlandsch Paarden stamboek" aan de Provinciale Staten uitgebracht, is de deelneming aan de keuringen in 1903 steeds toegenomen. In het Stamboek werden ingeschreven 6 hengsten en 66 merriën. Uit het buitenland werden ingevoerd twee hengsten, Saltan II, van B. Biesheuvel, te Haarlemmermeer, en »Excelsior," van de vereeniging »Wieringen." Voorts werd door de vereeniging »Hippos," te Nieuwer-Amstel, uit bet depót te Bargen-op-Zoom aangekocht de hengst »Epicure". In 1903 werden 3212 merriën gedekt, ook door hengsten uit andere provincies. In 1902 werden 3596 merriën gedekt. De oorzaak dezer vermindering is voor de com missie moeilijk aan te geven ook in andere provincies komt hetzelfde verschijnsel voor. Wellicht is de stugge handel van de anderhalfjarigen, vooral in den dektijd, hieraan niet vreemd. Nog steeds komen klachten in bjj het bestuur van het doen dekken door afgekeurde of niet-gekeurde hengsten. Voor zoover bekend, bad één callange plaats, waarbij de eigenaar werd veroordeeld tot f 10 boete. Overtredingen zijn overigens moeilijk officieel te constateeren. Schoolvergaderingen le Amsterdam. Door B. en W. van Amsterdam is vastgesteld een reglement voor de schoolvergaderingen aan de Openbare Lagere Scholen te Amsterdam, waaruit het volgende zij medegedeeld Art. 1. De schoolvergaderingen die aan de openbare lagere scholen in de gemeente Amsterdam worden ge- honden, hebben ten doel, de samenwerking tnsschen de aan de school verbonden leerkrachten te bevorderen. Art. 2. In de schoolvergaderingen mogen geen andere aangelegenheden behandeld worden dan de navolgende a. maatregelen van orde en tochtb. de methodiek der leervakken en de verdeeling der leerstof over de ver schillende klassen, binnen de grenzen van het leerplan, bedoeld in art. 21 der Wet op het lager onderwijs c. de schoolbibliotheek en de aanvragen van leermid delen; d. de wijze van bevordering der leerlingen; e. de regeling van leertochten (schoolwandelingen en schoolreis jes), van de prijsuitdeeling en vau de schoolfeestjes de jaarlijksche verslagen omtrent schoolwandelingen en schoolvergaderingen g. maatregelen met betrekking tot de schoolhygiëne. Art. 3i Het hoofd der school en alle vast aangestelde klasse-onderwijzers en klaBse-onderwijzeressen zijn, behou dens wettige redenen van verzuim, verplicht, de vergade ringen bij te wonen. Vakonderwijzers en vakonderwijzeressen zijn bevoegd, de schoolvergaderingen bjj te wonen, doch zijn enkel verplicht die vergaderingen bij te wonen, waar aangele genheden behandeld worden betreffende hun vak of alge meene maatregelen van orde en tucht. Alleen over die aangelegenheden hebben zij recht van stem. Tjjdelijk aangestelde onderwijzers of onderwijzeressen zjjn geen lid van de schoolvergadering, maar kannen door het hoofd der school tot bijwoning der vergadering worden uitgenoodigd. Art. 4. Aan de enkele scholen worden elk jaar min stens twee, aan de dabbele scholen minstens drie school vergaderingen gehouden. Rekening vau een legaat. De rekening van het legaatvermaakt door wijlen den heer Reijer Adriaanszoon Groenveld in leven burgemees ter van Oudkarspel, aan de Ned. Herv. Kerk aldaar, be draagt in ontvangst f 4931,70 en in uitgaaf f 1177,214, zoodat het saldo is f 3754,48J. Dc vergiftiging te Ilaarlenmernecr. Langzamerhand komen meer bijzonderheden aan 't licht aangaande de wijze waarop vrouw Datama het treurige feit heeft verrichtwaarvoor ze weldra zal terecht staan. Zoo blijkt nu, dat ze baar echtgenoot het vergif heeft toegediend in een ei. Ook heeft ze anderen o. a. haar kinderen reeds dagen te voren voorbereid op een moge lijk aanstaand overijjden van haar man, ofschoon hij vol strekt niet ernstig ziek wasalleen lijdende aan een lichten aanval van dysenterie, een kwaal, die in deze streken in den zomer vrij inheemsch is en ook hem vroe ger meermalen had aangetast. Da politie doet overal in de buurt onderzoekof Van 't Hofj de man voor wien zjj het treurige feit heeft bedreven ook in of nabij haar woning is gezien op den dag der vergiftiging om daar door gegevens te vinden of misschien ook hij bij de zaak zelf betrokken was. Ten gevolge van uitingen van Van 't Hof en ook uit een brief, welke anderen in handen kwam en door dezen werd gelezenwaren velen reeds dagen van te voren volkomen ingelicht omtrent de wijze waarop Datema zou moeten stervenden ongelukkige zelf werd niets medegedeeld wat tot waarschuwing zou kunnen strekken en hem tot voorzichtigheid had kannen aansporen. In verband met bovengenoemden brief (of brieven) is, naar de Haarl. Ct. verneemtreeds een zekere G. in verhoor genomen. VelsenWijk aan Zee. De H. IJ. Spoor gaat een electrische spoor leggen van Velsen naar Wijk aan Zee. De lijn zal loopen van het station ai, dan gaan over de nienwe spoorbrug en door de Breesaap, om zoo Wijk aan Zee te bereiken. De Ijjn is reeds uitgezet. Weinig liefhebbers. Voor de betrekking van lsten onderwijzer met hoofd- acte te Zuidscharwonde, hebben zich slechts 2 sollicitanten aangemeld, zoodat een herhaalde oproeping zal plaats hebben. Droevig. In den nacht van 5 op 6 Jali, is te Rustenburg in den Schermerboezem een schip met aarde gezonken. De geheele familie lag reeds in de kooi, moeder de vrouw werd echter tegen middernacht door een ongewoon geraas wakker en bemerkte tot haar groote ontsteltenis, dat het vooronder, hetwelk tevens tot slaapplaats diende, reeds gedeeltelijk met water gevuld was. Zij had genoeg tegenwoordigheid van geest haar man en kinderen te wekken; volgens hare getuigenis zou haar jongste zoontje, als zjj nog vjjf minuten geslapen had, verdronken zijn, zjjn bedje lag reeds in het water. Dit armoedige schippersgezin lijdt thans dabbele schade, hun huisraad is deels bedorven, hun proviand is weg en het vaartuig is niet onmiddellijk weer vlot, waar door de schipper voorloopig tot werkeloosheid gedoemd is.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1