BUITENLAND- BINNENLAND. No. 82. fierste Blad. Honderd en zesde jaargang. 1904. ZONDAG 10 JULI. Nationale Militie. Algemeen Overzicht. Nieuwst ij diagen. ALKHAARSCHÏ COURANT. Deze Courant wordt O I n s d a g-, Donderdag- en laterdigiToad uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO j franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 9,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Pry s der gewone advertentlën t Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving, de onderstaande, hier wonende verlofgangers, om zich ter bijwoning der herhallngs-oefenlngen, 's namiddags vóór dure, bij hun korps te vervoegen Grenadiers en jagers, lichting 1898, garnizoen 's-Gra- venhage 3 Augustus 1904, fierardus Benedictus Maria Worm. 8e Regiment Infanterielichting 1898 garnizoen Arnhem 23 Augustus 1904, Willem Wlbbellnk. De opgeroepenen hebben recht op vrij transport naar hun korps en daggeld dat ter gemeente-secretarie der woon plaats tijdig moet worden aangevraagd. Alkmaar, De Burgemeester van Alkmaar, 7 Juli 1904. JAN DE WIT Dz., lo. B. Jaren geledentoen het Leger des Heils pas zijn intrede deed in Nederland, was er moed noodig om van die instelling iets goeds te zeggen. De manier, waarop de volgelingen van Generaal Booth optraden, was zóó in stryd met onze zeden en gewoonten, dat de meeste menschen daarover bedenkelijk het hoofd schudden en met zeer wijze gezichten profeteerden, dat als we maar een paar jaar verder zouden zijn, het Leger wel zon zijn ondergegaan in zijn eigen bombast. Nog maar kort was de Salvation Army hier te lande werkzaam, toen schrijver dezer regelen zich opgewekt gevoelde wat dieper door te dringen dan de bonte en vreemde oppervlakte en zoo mogeljjk den kern der be weging op te zoeken. Van het resultaat daarvan hebben wij toen in eenige tijdschrift-artikelen doen blijken. Daarin hebben wij opgewekt om zich toch vooral niet te laten afschrikken door het bizarre uiterlijk, maar aandacht te schenken aan het wezen der zaakomdat 't niet te ontkennen vieldat de zorgen, die het Leger wilde wijden aan de misdeelden onzer samenleving, pleitten voor zulk een practischen blik, dat er hier mogelijkheid bestond om het zoo uiterst moeilijke pawper-vraagstuk een schrede nader te brengen tot de oplossing. Sedert zijn de Heilssoldaten onder de kloeke leiding van hnnne officieren geregeld voortgegaan met het bewan delen van den weg, waarop aan de voetstappen kracht wordt gegeven door dezen factormededoogen met de ellenden der menschheid. En al zullen wij ook niet ont kennen, dat er op dien tocht wel eens dingen zijn ge beurd en misschien nog gebeuren, die der beweging on waardig zijn, toch zal niemand ons knnnen tegenspreken, wanneer wij beweren, dat Generaal Booth en zijne ge trouwen op dit oogenblik reden mogen hebben om met trotB terug te zien op de achter den rag liggende cam pagne. Zij mogen om tot hnn doel te komen gebruik gemaakt hebben van helle kleuren, schelle muziek en vreemdsoortige bekeerings-maatregelenmaar wio zal deze middelen wraken tegenover het groote feit, dat thans in alle centra van verkeer honderden en duizenden zjjn te vinden, die van verschoppelingen der maatschappjj zijn geworden tot burgers, die vredig en nattig hun taak op aarde vervullen. De daden van het Leger zijn ge weest als een stormaanval op de zonde en de achter buurt-misère en mooie overwinningen heeft daarbij het Leger in zjjne krijgs-journalen te boeken. Er wordt thans in de geheele wereld erkend dat de bemoeiingen van Generaal Booth der menschheid tot zegen zijn geweest. Aanleiding tot deze opmerkingen geeft ons het We reldcongres van de Salvation Army dat dezer dagen te Londen is gehouden. Wat wij eigenlijk wel wisten, werd hier toch nog eens zeer duidelijk voor oogen gevoerd het mosterdzaadje is opgewassen tot een hooge plantdie weldadig is voor de oogen en weldadig voor hen, die zich in haar schaduw mogen koesteren. Uit alle deelen van Engeland en Ierland waren de vrienden van het Leger gekomen om mee te maken dezen zoogenaamden internationalen veldslag, waarvoor het reusachtige Crystal Palace met zijne uitgestrekte terrei nen was afgehuurd. Men schat het aantal personendie op den eersten dag aanwezig waren, op 80.000. Tal van bijeenkomsten werden onder leiding van den generaal en zijn hoofdofficieren gehouden. In afzonderlijke kampen werden de eigenaardige onderdeelen van de werkzaam heid van het leger gedemonstreerd. Zangkoren en fanfarekorpsen gaven uitvoeringen. Heils- meetings werden gebonden en druk bezocht. De generaal, die gednrende den middag met zijn zoon Bramwell Booth in een automobiel over de terreinen had rondgereden en overal met gejnich was begroet geworden, was bij een défilé het voorwerp van geestdriftige ovaties, hem door zjjn officieren en soldaten gebracht. Tot slot van het Congres werd een groote demonstratie gehouden. De Londensche correspondent van De Telegraaf schrijft daaromtrent »Toen ik kort vóór twaalf het onde tentoonstellings gebouw binnentrad, daverde mij een oorverdoovend halle luja tegen. De grijze .generaal" had juist een geest driftige speech gehouden, waarin hij zeide, dat er in al de talen der wereld ten minste één woord was, in vorm en beteekenis overal gelijk. Ten bewijze verzocht hij de schare volgelingen uit alle oorden der wereld rondom hem vergaderd, dat woord driemaal te herhaleo. Halleluja! HallelujaHallelujariepen meer dan 25.000 kelen, zoo krachtig als de longen gedoogden. Het glazen dak boven het centrale deel van het gebouw schudde van de lucht trillingen. De vele kleine kinderen met hunne moeders onder de bezoekers, werden bang van het vervaarlijke geschreeuw. Maar hunne scherpe huilkreten werden dra verstomd door de schelle tonen van 5 600 zilveren en koperen muziekinstrumenten. »Wij zullen de zonde uit de harten en van de aarde zingen en spelen", zei de .generaal''. Voor zoo'n halleluja-gedaver als gisteren op het feestterrein weerklonk, moeten de verstoktste zondaars zwichten. Des namiddags hield de generaal een revue van zjjne troepen. Meer dan een uur lang defileerden deze met wapperende banieren en schetterende instrumenten hem in den tuin voorbij. Het feest eindigde met een zang demonstratie in de zaal. Vierduizend mannen en vrouwen, met roode, groene, gele en witte doeken om hoofd en schouders, zaten op de groote estrade bij het orgel. Onder het zingen zwaaiden zij veelkleurige programma's, of lieten hnnne handen langzaam op en neer gaan, het dalen van den heiligen geest willende voorstellen. Het effect daarvan op de tienduizenden aanwezigen was zeer groot. En aan dergelijke vertooningen dankt de heer Booth het haast ongeëvenaarde succes van zijne stichting. Hij verklaarde in een der samenkomsten, dat hem voor zijn kolonieplan over den oceaan een heel eiland aange boden was. Hij zeide dat aanbod te zullen accepteeren als hem tevens het noodige kapitaal voor de kolonisatie werd aangeboden. Met 50.000 pond sterling zon hij tevreden zijn." Zoo gaat het Leger des Heils voort, weldoende en zegen rondom zich verspreidende. Ook hier te Alkmaar heeft de Army hare vertakkingen. Soms zien wjj de meisses met de Hallelujah-hoeden rondloopen, pogingen doende om door verkoop van kranten een steentje bij te dragen tot het groote gebouw, waaraan zooveel duizenden meewerken. Laten wij allen zooveel mogelijk door vriendelijkheid haar heur taak vergemak- kelen en laten wij bedenken, dat 't met haar hand is als met de kinderhandzij is gauw gevuld. Zoowel uit Japan als uit Rusland, komen luide stemmen, omtrent de noodlottige economische ge volgen, die de oorlog heeft. Japan is al zoover heen, dat 't nog slechts op de meest onerense voorwaarden geld kan leenen, om den strijd voort te zetten, zoodat, wanneer die nog lang aldus moet voortduren, het land financieel geruïneerd zal worden. Maar ook Rusland lijdt zeer onder de worsteling in Oost-Azië. De Grazidinin, het bekende orgaan van Prins Mesjtsjerski, schrijft hier omtrent De voornitzichten staan zeer donker. De stations zijn opgepropt met ontzagljjke massa's graan, die daar verrot ten. De landlieden krijgen op hun klachten onveranderlijk ten antwoord„Wij hebben geen goederenwageus en geen locomotieven". De ondergang van het landbouwbe drijf met al de hieraan verbonden jammeren kan niet uitblijven. De Russische landbouw is voor den afzet van zijne oogstprodneten afhankelijk van een snel en welin- gericht vervoer met de spoor en thans schijnen de spoor wegen slechts voor den oorlog te bestaan. Er is geen rollend materieel voor den landbouw beschikbaar.'' Prins Mesjtsjerski dringt daarom met alle kracht aan op de aanschaffing van hulpmaterieel, ten einde den oogst nog te knnnen redden. Wordt de oogst geruïneerd, dan gaat het fabriekswezen mede ten gronde. Want zoo ergens, dan steunen in Rnsland handel en nijverheid op de welvaart van den landbouw. Wat aangaat de eigenljjke gebeurtenissen op het oor logsterrein, daaromtrent is in da laatste dagen niet veel uitgelekt. Het volgende telegram nit Tokio geeft hiervan de verklaring Operaties van overwegend belang worden op het oorlogs terrein nitgevoerd, doch de regeering slaagt er in de meest volstrekte geheimhouding daarover te bewaren. Sedert de bezetting van Dalny zwijgt de regeering vol komen over alles wat met de belegering van Port-Arthur verband houdt. Gedeeltelijke berichten nit verschillende bron, voornamelijk van Ohineezen af komstig, bereiken weliswaar Japan, maar de mededeeling en het overseinen naar het buitenland is streng verboden. Geen vreemdeling is bjj de troepenmacht, die Port-Arthur belegert, nóch bij het leger van Okoe of bij het Takaesjan-leger. De oorlogscorrespondenten en militaire attachés bij het leger van generaal Koeroki worden binnen een cirkel van 2 kilometers middellijn gehouden. Het Koninkijjk Echtpaar komt aanstaanden Woensdag 13 dezer op het Loo terug. De Vorstin-Moeder van Waldeck-Pyrmont met haren zoon den stiefbroeder van H. M. de Koningin-Moeder, zullen bij H.M. op Soestdijk logeeren. Naar gemeld wordt zullen H. M. de Koningin en de Prins der Nederlanden waarschijnlijk in de maand Sep tember een bezoek brengen aan het westen van Noord- Brabant. Behalve Breda zal dan waarschijnlijk mede een bezoek worden gebracht aan Bergen op-Zoom en Roosendaal. De Eerste Kamer zal Dinsdag om twee nar, en niet zooals eerst bepaald was, om elf uur, bijeenkomen voor het Hooger-Onderwijs-ontwerp. Hetgeen den heer Van Biesen deed uitroepen„Dan is er alweer een dag naar de weerlich Wat wel iets bijzonders is voor onzen deftigen Senaat! Bij Kon. Besluit is aan de gemeente Egmond-aan-Zee een subsidie verleend van f 5500 ter tegemoetkoming in de kosten eener behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs boven en behalve de Rijks-Bijdrage volgens artikel 45 der Wet op het Lager Onderwijs. Blijkens een van 7 dezer gedagteekend bij het Depar tement van Koloniën ontvangen telegram van den Gou verneur-Generaal van Nederl.-Indië, is de kampoog Djawa te Padang verbrand. De schade wordt geraamd op twee ton. Be Grenadiers en Jagers. Met groote feestelijkheid is te 's Gravenhage herdacht het 75-jarig bestaan van het regiment Grenadiers en Jagers. Bij deze gelegenheid zijn de volgende onderschei dingen toegekend Benoemd in de orde van Oranje-Nassautot offi cier, da luitenant-kolonel F. Tonnettot ridder de kapi teins C. L. Vinkhuizen en L. I. H. Habbema, allen van het regiment grenadiers en jagers, laatstgenoemde adju dant van het korps. Toegekend de eere-medaille van de orde van Oranje- Nassau in zilver, aan den adjudant-onderofficier C. Lan- kamp en aan den sergeant J. van Es; benevens in brons, aan den korporaal-tamboer F. Burghondt en aan den grenadier H. Overman, mede allen van het regiment grenadiers en jagers. Plaatselijke belastingen ten behoeve van Alkmaar, Hoorn en Furmerend. Bij het afdeelingsonderzoek in de Eerste Kamer vroeg men wijzende op het verschil van standpunt ten opzichte van dit onderwerp tusschen het tegenwoordig Kabinet en voorafgaande Kabinetten, of de opvatting jnist is dat de tegenwoordige regeering tegen het heffen van derge lijke rechten minder bezwaar had. IVederland en België. Men schrgft aan de N. R. Ct. van de Belgische grenzen In het noorden van België heerscht nog steeds groote ontevredenheid over de regeling van den invoer van slacht- en fokvee uit ons land. Bij de laatste verkiezing zijn aldaar op de aftredende katholieke candidaten veel minder stemmen uitgebracht dan in 1900; terwijl in het district St. Nicolaas zelfs een liberaal gekozen werd. Dit wordt toegeschreven aan de grieven, welke de grensbe woners hebben tegen de bestaande grensregeling. Men roept sinds jaren om betere grenstoestanden en voorna melijk om vrijen invoer van Nederlandsch vee en al wat men verkregen heeft is, dat drachtige vaarzen onder belemmerende bepalingen van invoer uit Nederland in België mogen komen. In de vergadering van den katholieken kring, te Gent gehouden, is door verschillende afgevaardigden op dien toestand gewezen waarop de voorzitter verklaarde, dat minister de Smet de Naeyer beloofd heelt, dat er eene commissie bonoemd zal worden, die tot taak heeft de grieven der grensbewoners te onderzoeken. In de maand Mei werden in België ingevoerd 355,755 kg. boter, waarvan 320,175 kg. uit ons land afkomstig waren. De andere kwam hoofdzakeljjk uit Oostenrijk en Frankrijk. Deze invoer van Nederlandsche boter overtreft weer verre die van dezelfde maanden in vorige jaren. In Mei 1903 zonden wjj naar België 258,246 kg. boter, in Mei 1902 162,725 kg. en in Mei 1901 214,875 kg. De Nederlandsche boter werd in Mei op de Belgische markten verkocht tegen fr. 1.85 tot fr. 2.45. Ofschoon in België veel moeite gedaan wordt om de nationale zuivelbereiding te bevorderen neemt de uit voer van Belgische boter eer af dan toe. In Mei 1901 bedroeg de uitvoer 248,771 kg., in Mei 1902 239,568 kg., in Mei 1903 daalde die tot 181,910 kg., terwijl in Mei van dit jaar de uitvoer bedroeg 193,842 kilogram. Al deze boter gaat naar het noorden van Frank rijk. In Engeland is de Belgische boter niet gewild, zoodat de uitvoer naar dat land zoo goed als niets be- teekent. In de 5 eerste maanden van dit jaar was de invoer 1,816,098 kg.; déze was aanmerkelijk geringer dan die

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1