STADSNIEUWS. PERSONALIA. XaAATgTE TELEGRAMMEN, Gemengd Nieuws. reiken wat de Regeering wenschte, dat op Noord-Samatra bereikt zon worden. Op hen en op de in leven zyntlen bracht de generaal de waardeering over, hem namens het geheele volk ge bracht. Want al had hij de verantwoording en leiding, zij hadden en hebben nog de zware taak van de vervul ling. Geen hnnner heeft versaagd, maar bracht blijmoedig het offer van zijn leven. De generaal bracht namens het Indische leger zijn diep- gevoelden dank voor de hulde, dat leger in zijn persoon bewezendank ook aan de Regeering die hem en dat leger in staat stelde te strijden voor de grootheid van Nederland, voor het heil van het Vaderland en het Vor stelijk Huis, en in 't bijzonder aan de oud-ministers Bergsma en Cremor. zonder wier steun niets tot stand had kunnen worden gebracht. Luide bravo's volgden op deze toespraak. 's Middags had de officieeie ontvangst ten Raadhnize plaats, waarbij weder eenige toespraken werden gewisseld. Na deze receptie heeft de generaal vergezeld van zijn adjudant-kapitein Colijn een bezoek gebracht aan luite nant-generaal Dnmonceau adjudant-generaal van het Militaire Huis van H. M., aan diens woning. Daarna werd een bezoek gebracht aan den minister van Binnenlandsche Zaken aan diens departement, welk be zoek ongeveer 20 minuten duurde, en aan den minister van Koloniën aan diens departement. Van half vier tot half vijf werd doorgebracht in den tuin van het Kon. Bot. Genootschap, waar de Generaal werd toegesproken door mr. Patijn en den luitenant kolonel Kielstra. Ook hier was het enthousiasme buiten gewoon groot. Vaeantlehuls te Hgmond aan Zee. Het Centraal Genootschap voor Kinder-Herstellings» en Vacantie-Kolonies heeft beslotendezen zomer te Egmond aan Zee een huis in te richten als Vacantiehuis voor kinderen en ten dienste van vereenigingen, welke plaatsing aanvragen. Bjj elke kolonie zijn twee plaatsen kosteloos beschikbaar, bij voorkeur uit plaatsen waar geen vereenigingen voor vacantie-kolonies gevestigd zijn. De pensioBsprijs bedraagt per dag en per kind of ge leidster f 1, met inbegrip van geneeskundige behandeling. Kinderen, lijdende aan besmettelyke en acnte ziekten, kunnen niet worden toegelaten. De aanvragen moeten worden gericht aan den heer A. C. Bos, te Egmond aan Zee. Tegen nalatige huurders. Te Beverwijk is opgericht het Bsverwijk's Hnurverze- keringo-ionds, vereeniging van huiseigenaren, dat zich ten duel stelt nalatige huurders te doen vervolgen en door het uitgeven van ljjsten van wanbetalers elkander te vrijwaren voor huurders, die in gebreke blijven bij vorige huiseigenaren het verschuldigde te voldoen. Binnenkort zal deze vereeniging in werking treden en door het heffen van een kleine contributie denkt men alle te maken onkosten te kannen bestrijden. Stoomtram Haarlem-Alkmaar. Uit Santpoort, (gemeente Velsen) schrjjft men aan het N. v. d. D. Het personeel der stoomtram Haarlem-Alkmaar dat in de Aprildagen van 1903 ontslag had gekregen en welks waarborgsommen door de directie waren ingehouden heeft nu zijn som terug ontvangen. Dsze zelfde tram, welke om 6.15 namiddags van Sant poort vertrekt, moet te Velsen wisselen met de af komende tram nit Alkmaar. Op een dezer avonden was laatst genoemde tram door den wissel te Velsen gereden en had niet op de tram uit Santpoort gewacht, zoodat zij elkander op dezelfde lijn tegemoetreden. Gelukkig werd het geval door de beide machinisten nog in tijds opge merkt, zoodat zij nog op eenigen afstand van elkaar tot stilstaan konden gebracht worden. De onderneming gaat op een harer baanvakken te Santpoort proeven nemen met het zooveel besproken „Westrumité," tegen het stof. Aardbeien. Uit de omstreken van Santpoort en Velsen komen zeer gunstige berichten over den overvloedigen aardbeienoogst. Er komen handen te kort, zoodat niet alle kooplieden op tijd bediend kannen worden. Volgeladen spoorwagens vertrekken naar het buitenland. De vorige week ging een trein van niet minder dan zestig wagens in de richting van Dnitschland. „Door ons, voor ons." De te Haringcarspel bestaande vereeniging tot nitkeering bij ziekte »Door ons, voor ons" hield den 9den dezer hare jaarvergadering, welke werd bijgewoond door 40 leden en 1 donateur. De rekening van den penningmeester wees een ontvangst aan van f 1420,45s, een uitgaaf van f 893,02, alzoo een batig saldo van ƒ527,435. Dit saldo was, volgens het door den secretaris uitgebracht jaarverslag minder dan het vorige jaar, doch niettemin kon met vertrouwen de toe komst worden ingegaan. Het ledental toch vermeerderde met 47 en steeg zoodoende tot circa 200, wel een bewijs dat bet nat der vereeniging hoe langer hoe meer wordt ingezien. Van de werkgevers mocht de vereeniging over 't algemeen nog niet dien steun ondervonden, die van hen verwacht kon worden. Nog niet algemeen wordt ingezien, dat het toetreden als donateur ook in hnn belang is. Tot commissaris werd gekozen de heer A. de Groot. Ziekenfonds. Te De Rijp is een ziekenfonds opgericht met aanvanke lijk 53 leden. Het bestuur is aldus samengesteld A. Blokdjjk, voor zitterA. Eisma, secretaris en A. Zon, penningmeester. Harddraverij te Heer Hugowaard. De bekende harddraverij aan de Hengstman heeft Zondag 10 dezer plaats gehad. Aan den wedstrijd namen 13 paarden deel, waarvan prijzen wonnen de paarden van de heeren Zanders, J. Met en F. Broers en troostprijzen de paarden van de heeren B. de Jong, O. Blauwboer en A. Over. Fiere paarden, een mooie baan, mooi weer en veel pnbliek, dit te zamen gaf een opgewekt volksfeest. Den 11 Juli werd van de scheepswerf »Nicolaas Wit- sen", van de firma W. F. Stoel Zoon, alhier, te water gelaten, een nieuwe stalen inspectie-motorboot met teak houten salon, gebouwd voor rekening van de Gemeente Rotterdam en bestemd voor de handelsinrichtingen aldaar. Bij een door de Directie der Marine te Willemsoord gehouden aanbesteding was voor metselmaterialen laag ste inschrijfster de firma W. F. Stoel Zoon te Alkmaar voor f 604.66. Bij 's Rijks directe belastingen zijn bevorderd, gere kend van 1 April, tot rijksklerk 2e kl. de id. 3e kl. H. Sweepekantoor te Alkmaar en IJ. A. van de Werf bij de inspectie alhier. Als vertegenwoordiger voor de Provincie Noord-Hol land der N. V. »Openbaar Export-Slachthuis" te Hoek van Holland is benoemd de heer J. P. Müller Jr., alhier. Openlucht-meeting. Door de Vrije Soc. Vereeniging hier ter stede was Zondag j.l. eene groote openincht-meeting uitgeschreven op het Doelenveld alhier. Na een uur van colportage met allerlei lectuur op socialistisch of anarchistisch gebied, werd te drie uur door den heer Zomerdijk, nit naam der Alkmaarsche Vrije Socialisten vereeniging, den vrij talrijk aanwezigen een woord van welkom toegeroepen, en het woord gegeven aan den eersten spreker, den heer Lod. van Mierop, voor het onderwerp: »Weg met den oorlog". Deze lens, zegt spr., werd reeds eenwen gehoord en ligt nog vaak in den mond en daar is zeker wel ieder voor. Vooreerst staat de oorlog 't geluk van den mensch en de samenleving in den weg, dit weet toch iedereen. Dan rijst zeker de vraagwaarom is die dan nog niet verdwenen, en wat is er alzoo gedaan ter bestrijding van oorlog en het militairisme Spr. bedoeling was op beide zaken nog even een kijkje te geven, om daarna den weg tot bestrijding aan te geven. Spr. herinnert daartoe aan tooneelen nit den oorlog en vraagt: is 't niet droefheid en geweld en verwoest gelnk Daar zijn wjj tegen, dat de één heerscht over den ander, 't Beginsel van leven en eenheid wordt ver stoord en vervangen door dat van verdeeldheid, gepaard aan rnw geweld en ovorheersching. Op de vraag waarom men dan na deze overtuiging, die vrij algemeen is, nog oorlog voert, meent spreker met deze uitspraak van Tolstoï to kunnen antwoorden»de grondslag van macht, is stoffelijk geweld." De bezitters voeren zelf geen oorlog, zij laten dien uitvoeren door hun slaven, maar vóór zit 't streven naar macht, dat steeds verder afvoert van 't beginsel der algemeene verbroedering. Om macht te krijgen en te behonden, zegt spr., moet men rnw geweld gebruiken en onrechtvaardig zijn. Wij zijn tegen die macht en dns ook tegen den oorlog, ook al komt die voor onder een anderen economischen toestand. Er is tot nog toe niet genoeg gedaan in dezen, omdat we ons steeds blind hebben gestaard alleen op 't kapitalistische of staatsmilitairisme. Wanneer spr. de menschen verdeelde in twee groote groepen, nl. reactionaire en revolutionaire, dan zou hij van de eerste niet veel hebben te verwachten in dit opzicht, want die speelden wel op voorstel van den Gzaar de groote vredes-comedie en o.a. zelfs dr. Koyper gaf luide zijne afkeuring te kennen in een Franseh tijdschrift over den Engelschen oorlog in Afrika en zelfs eenigszins over den onze in Atjeh, maar het bljjft toch zoo. Meer verwacht hjj van de revolutionaire partij. Deze kan z.i. van groote beteekenis worden, niet alleen door hun anti- militairistisch congres, wat door sommigen een paskwil werd genoemd, maar door de revolutie zelf. Deze alleen kan hier uitkomst biengen als ze nl. volkomen is. In de echte beteekenis moet het onderste dan bosen. Wat nu heerscht, ruw geweld, vijandschap en haat ten onder en broederschap en liefde boven. Hiermede, zegt spreker, weet ge hoe ik meen dat de bestrijding moet zijn om te geraken tot eene nienwe maatschappij maar op tegenover- gestelden grondslag. Spr. eindigde met eene opwekking tot den nieuwen strijd voor de anarchie en de groote heerlijke revolutie. »Mensch en maatschappij" was het onderwerp van den heer E. Kloosterman. Men zon 't z.i. wel vreemd vinden, dat daar nu nog al over gesproken moest worden en dat de plaats »an elk mensch in de maatschappij, 't woord is toch duideljjk genoeg, nog niet naar eisch geregeld is. De voortbrenger ot schepper daarin, hjj die nl. helpt om alles voort te brengen door zijn arbeid en wien dns eigenljjk de eerste of eereplaats toekomt, neemt daarin nog steeds de laatste in en de anderen juist omgekeerd. Spr. ziet nog meestal in onze maatschappij, wel eetis rooischappij genoemd, sommige zich doodetende nietwer- werkers de plaats innemen, die aan vele hongerlijdende doodwerkers toekomt. Het militairisme keert hij o.m. af, omdat het den men-ch maakt tot een willoos werktuig in de handen der bezittende klasse. Spr. en zijne partij waren tegen alle geweld en hoofdzakelijk, niet omdat zoo als de Christenen beweren de Bijbel het verbiedt, maar omdat men in toepassing dient te brengen, wat men wil verkrijgen. Geen geweld of onvoorwaardelijke gehoorzaam heid aan zijne meerderen, zonder te vragen of die wel onze meerdere is, maar alleen zich onderwerpen aan eigen vrije wil en geweten, dat is de lenze der anarchie waartoe spr. opwekt. Hij spoort de aanwezigen aan hulde te brengen aan de dienstweigeraars Jan Terweij, A. Ris en A. Fazelaar als vrienden van den vrede en richt ten slotte nog 't woord tot de vrouwen als aanstaande moe ders, omdat eene sympathie-betniging was ontvangen van de Amst. V. Y. V. Spr. spoort ze aan o.m. voorzichtig te zijn, zelfs bjj de keuze van 't speelgoed, en aan hun kinderen vroeg een afscbnw in te prenten van militai risme, kapitalisme en vooral van alcoholisme. Hij eindigt met een verzoek om holde voor de anarchie I Als derde spreker trad op de heer F.Domela Nienwenhnis. Het onderwerp »Algemeene werkstaking en militairisme" zou hjj slechts in 't kort behandelen, met 't oog op den tjjd, die nog beschikbaar was. Dat het antimilitairistisch congres geen paskwil was, zoo als 't door de pers was genoemd, werd zeker wel bewezen door de gevolgde dag order aan militairen, waarbij 't verboden wordt dergeljjke vergaderingen te bezoeken of zelfs zulke geschriften te lezen. Spr. noemde 't dwaasheid, om zooals nog heden aan geprezen werd't geweld te proclameeren met de handen in den zak, dat ging nu eenmaal niet, de ondervinding leerde dit. Geweld moet met geweld onderdrukt, niet zegt spr., omdat we 't graag willen maar er is niet anders tegen te doenpreeken geeft niet, daar wordt niet eens naar geluisterd of er wordt om gelachen, en 't kwaad dient in zijn hartader aangetast. Zorg, dat ge weerbaar zijt als 't noodig is, dit had spr. reeds meer malen en duideljjk beweerd, want zegt hijwjj prediken haat omdat er haat is en die moet er zijn, want geen liefde zonder haat. Twee znlke tegenstrijdige begrippen moeten er steeds tegenover elkander zijn, het eene is noodzakelijk voor 't verkrijgen of bestaan van het andere. Spr. is nn eenmaal tegen de moraal van lijdelijk verzet. De natnur gaat z.i. nog steeds boven de leer als men u op de rechterwang slaat zon men n gek noemen zoo ge de linker toekeerdet en met de predikers zelf van deze leer zou men in negen van de tien gevallen zien, dat ze 't tegenstelde doen van wat ze verkondigen. Als bewijzen dat de regeeringen in het vpaskwil", n.l. de antimilitairistische congressen wel degelijk een vijand zagen, deelde spr. nog mede, dat hun afgevaardigde naar 't congres in den Haag, toen men 't program las, gewei gerd werdzoo ging 't ook in 1900 te Parjjs waar toen een radicaal ministerie heerschte, in Spanje had men de afgevaardigden zelfs gevangen gehouden enz. Spr. blijft nu eenmaal bij zijne bewering dat geweld alleen door geweld te keeren is en zal wellicht ook voor dit idee weer worden uitgemaakt. Men heeft hem reeds genoemd een utopist, een idealist enz., 't blijft hem om 't even. Terecht mag men hem zoo noemen. Hij heeft in dezen zijn ideaal en zal dit behouden liever een ideaal te hebben en er voor te leven of er desnoods mede te sterven dan te blijven leven als een vernielend en wild beest. De heer Kloosterman zon nog gaarne op een en ander van den vorigen spr. terugkomen, maar met 't oog op 't late uur en het spoedig vertrek van de afdeeling Am sterdam, zal hij er ditmaal van afzien. Hij dankt de sprekers voor hnnne rede en de bezoekers voor hunne betoonde belangstelling en hoopt de beste gevolgen van deze z.i. zeer goed geslaagde meeting. Een muziekkorps had vooraf eu in de panze enkele nummers teu beste gegeven. Volksbond Vereeniging tegen Drankmisbruik. Op de laatstelijk gehouden ledenvergadering werd rap port uitgebracht door den heer Steeman, namens hem en den heer Uitenbosch, van het nazien der rekening en verantwoording vanden penningmeester. Behandeld werd de beschrij vingsbrief voorde algemeene vergadering van den Volksbond, waarheen besloten werd een afgevaar digde te zenden. Regelen. Hier ter stede is opgericht een kegelclub onder den naam »Alle Negen". Secretaris is de heer F. M. Vonk Oude Gracht 113, bjj wien zij die lust hebben zich aan te slniten zich kunnen aanmelden. Het Witte Kruis. In de week van 4 tot 9 Juli zijn in het badhuis van het »Witte Kruis" genomen 58 Kuipbaden, 118 Regenba- den le klasse en 175 Regenbaden 2e klasse, tezamen 351 baden. Tot hoofd der Openbare School te Sint Pankras is benoemd de heer T. Engel, hoofd der school te Andijk 1 Wik en weeglooncn. 's GRAVENHAGE, 12 Juli. In de heden gehonden zitting van de Eerste Kamer is aangenomen het wets ontwerp tot het heffen van wik- en weegloonen te Alk maar, Pnrmerend en Hoorn. De minister van Binnen landsche Zaken, de heer Knyper, verklaarde, dat hij zon zien, of in 1907 deze loonen nog iets verlaagd zullen knnnen worden. De opmarscb der Japanners. NIOE-TSJWANG, 11 Juli. Door Ohineezen, van de landzijde komende, wordt bericht dat de Rnssen overal voor de Japanners terugti6kkenmen verwacht hier spoedig de komst der Japansche troepen. Daarentegen worden krachtige maatregelen genomen om Tasjikian te verdedigen. Te Nioe-tsjwang wordt on danks den toestand van het oogenblik levendige handel gedrevener liggen vele schepen in de haven. Verliezen van Russen en Japanners. LONDEN. 12 Jnli. Aan de Daily Telegraph wordt van den lOen nit Tokio geseind, dat volgens berichten van generaal Okoe over de operaties, die geleid hebben tot het innemen van Kaitsjon, de Japansche verliezen in de gevechten van 5, 6 en 7 Jnli 34 man hebben bedragen. Generaal-majoor Koidzemi werd Zaterdag in de dij gewond; het aantal dooden in de gevechten van 8 en 9 Jnli wordt niet gemeld. De Rnssen lieten 5 Juli 20 dooden op het slagveld achter. Het prijsgerecht. PETERSBURG, 12 Juli. De Nowoje Wremya verneemt nit Wladiwostock, dat het prijsgerecht het in beslag nemen van het stoomschip »Cheltenham" voor rechtmatig ver klaarde. Het schip moet reeds door de Japanners gekocht geweest zijnaan boord bevonden zich slechts vier Engelschen. Troebelen In China. TSJI-FOE, 11 Juli. De Amerikaanscha consul heeft bericht ontvangen, dat te Schau-yoem-ehao, op 85 mjjlen van hier, een opstand is uitgebroken, veroorzaakt door den haat tegen de Christenen. De tao-tai alhier heeft ommiddellijk troepen gezonden. Men gelooft niet, dat de vreemdelingen in gevaar verkeeren.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2