BUITENLAND. BINNENLAND" PER g Q N A LI A,"~ Kantongerecht te Alkmaar. ""marktbhrïghtknT" KUNST EN LËTTËHEN- Gemengde Mededeelingen. Nieuwstijdingen. haaldeljjk betoogd en het heeft tot oog toe zoo bitter weinig geholpen, dat ik alleen maar op het voornaamste wijzen wou, op de noodzakelijke versterking der levende strijdkrachten. Wat do Buitenbezittingen betreft zal ik kort zijn. Ik zou de daar aanwezige troepen als kern willen be schouwd zien voor de locale verdedigingwaarbij daD vooral gebruik zou moeten worden gemaakt van voorbe reide stellingen op strategisch gewichtige en tactisch sterke punten. Overal waar de geest der bevolking goed is, organiseere men Inlandsche hulpkorpsen, terwijl Europeanen en daarmede gelijkgestelden verplicht moeten worden aan de verdediging deel te nemen en, waar mogelijk, militair onderricht te ontvangen. Ik hoop dat de Penkrassen, aan de defensie van Indië gewijd, menigeen tot nadenken zullen hebben gebracht, terwjjl ik ten slotte herhaal, wat ik al reeds in den aanvang schreefde onafhankelijkheid van Nederland zal niet worden bevochten, zal niet worden beslist In uwe Hollandsche Waterlinie of Antsterdamsche Stelling, maar hier op Java, want lndlë verloren, alles verloren Sindanglaja. Lt. Clockener Broussoh b.d. Het Engelsche Ministerie. De Eerste Minis ter in Engeland, de heer Balfour, heeft aan een parle mentair gastmaal verklaard, dat er dit jaar geen Parle- mentsontbinding zal zijn, «tenzij hij den steun zijner collega's niet langer mocht verwerven." Het Kabinet, zoo verzekerde hij, dacht niet aan aftreden. Het is door den uitslag der jongste aanvullingsverkiezingen niet terneergeslagen en niet bevreesd voor dien der nog vol gende verkiezingen. De Regeering rekent op den trouwen steun harer volgers om met goed gevolg haar programma uit te voeren. De daad bij het woord. Dr. Samuel Smiles, de beroemde schrijver van Help-u-zelf", die in April overleden is, heeft een vermogen van bjjea een millioen gulden nagelaten. Hij heeft dus blijkbaar zich zelf weten te helpen. Een grappige vertooning in het Lager huis. In het Britsche Lagerhuis zag men de vorige week, toen de bel luidde voor het stemmen over het sluiten der algemeene beraadslaging over de Drankwet, plotseling een zonderlinge gedaante de zaal binnenstniven. Het was de volksvertegenwoordiger Sir R. U. Penrose Fitzgerald, die, in een langen, gelen badmantel gehuld, kwam aansnellen om vóór het voorstel te etemmen. Hij bevond zich juist in een der voor de leden van het Huis beschikbaar gestelde badkuipen toen de bel begon te luiden, en wilde zijn stem niet aan de Regeering ont houden. De zonderlinge verschijning wekte natuurlijk een Homerisch gelach. In den Transvaalschen oorlog is het óók eens voor gekomen, dat een Britsch Generaal overvallen werd in zijn »tub". De Heilsleger-conferentie. Generaal Booth heeft Vrijdagavond in een indrukwekkende bijeenkomst in de Royal Albert Hall'' te Londen afscheid genomen van de afgevaardigden naar het wereldcongres van het Leger des Heils. De vele belangstelling, die het legerwerk in Engeland in alle rangen der maatschappij vindt, bleek wel uit de tegenwoordigheid in deze meeting van Lord Rosebery, Lord Grey, Lord Aberdeen en den Bifschop van Hereford. Generaal Booth sprak naar aanleiding van den tekst: »Ga in de wereld en predikt allen volkeren het evangelie", en hjj bond zijn officieren en soldaten op het hart, niet te aarzelen of te versagen in de vervulling van de taak, welke zij op zich hadden genomenhet brengen van de boodschap van Gods Genade aan alle menschen. Verschillende hoofdofficieren voerden het woord, en huldigden den generaal, en ten slotte, terwijl William Booth de vlag van zjjn leger omhoog hield en de staf officieren hem met de vlaggen hunner landen omringden, zongen de vergaderden geestdriftig een lied, ter verheer lijking van de vlag van het Leger des Heils. Werkstaking bij het petroleum-bedrjjf i n G a 1 i c i Te Boryslaw by Drokobycz, in Gal'cië, hebben alle arbeiders in het petroleum-bedrijf, een van zeer groote beteekenis in dat land, het werk gestaakt. De voornaamste eisch is invoering van den acbt-oren- dag. Ter vooikoming van ongeregeldheden is een detache ment troepen naar het stakings-gebied gezonden. Het weer in het buitenland. Te Parijs is het Zaterdag zeer drukkend warm geweest. Er kwamen een aantal gevallen van zonnesteek voor, van welke een twintigtal met doodeljjken afloop. Ook te Madrid heerscht sinds een paar dagen schier ondrageljjke hitte over de 100 gr. Fahrenheit in de schaduw. Elf menschen werden daar Zaterdag door zonne steek getrofien. Vele paarden vielen op straat dood neder en de bladeren der boomen zijn verschrompeld. Daarbij komt, dat er door eenige werken aan de waterleiding groote schaarschte van water heerscht. De cholera in Perzië. Uit Odessa wordt aan de Standard geseindDe regeering heeft in alle haast verplegers naar den Transbeïkal gezonden om de toe name van de cholera zooveel mogeljjk te kunnen voor komen. Een telegram uit Tiflis deelt mede, dat er iederen dag driehonderd sterfgevallen in Teheran voorkomen en dat de epidemie zich met groote snelheid uitbreidt. Een merkwaardig onderzoek. Prof Eulen- bnrg heeft op grond van ambtelijke gegevens een onder zoek ingesteld naar de oorzaken van door scholieren bedreven zelfmoorden. Het aantal van die zelfmoorden heeft van 1883 tot 1900 niet minder dan 950 bedragen. De professor komt tot de slotsom dat niet de school, maar het huisgezin de hoofdoorzaak is geweest van het meerendeel dier zelfmoorden. Maar ook de school kan niet van schold vrijgepleit worden, «met hare schema tische, in vele opzichten verouderde en achterlijke inrich ting, net haar nbïeve behoudszucht die altijd door goed- geloovig overtuigd is, det wat goed is geweest voor voorbijgegane geslachten, ook voor een nieuw geslacht van geheel andere hoedanigheid deugen moetmet hare veel te geringe consideratie voor de individualiteit van de leerlingen." De nadeelige gevolgen van het tegen woordige onderwijs zonden zich echter, naar Eulenburg's meening, aan den anderen kant veel minder doen gelden, wanneer de school niet dikwijls bij voorbaat ongeschikte, minderwaardige en met erfelijke tekortkomingen behepte leerlingen kreeg en als hare pogingen niet vaak belemmerd of verlamd werden door ndeelige invloeden in huis en gezin. Van het gezin uit moet dus de eerste stoot uit gaan, om tot betere toestanden te komen. Generaal Van Heutsz, Met zeldzame eenstemmigheid brengt de Nederlandsche pers hulde aan Generaal Van Heutsz, den gouverneur van Atjeb, die op verzoek dar Regeering uit Indië her waarts is gekomen. Ed alom bejjveit men zich den Generaal een schitterende ontvangst te bereiden. Kort en bondig schetst de Haagsche Ct., waarom Gene raal Van Heutsz recht heeft op zooveel eerbetoon. Wij laten deze beschouwing hier grootendeels volgen Heel ons volk kent deze twee feiten dat het Nederlandsche Gezag op Sumatra dertig jaren heeft geoorloogd tegen de Atjehers, en dat Van Heutsz de staatsman is, méér nog dan de krijgsoverste, die door zjjn energie en veelzijdige talenten, zijn zelfvertrouwen en tact, zijn staatsmansblik vooral, dien oorlog ten -einde gebracht en het volk van Atjeh niet in naam, maar werkelijk aan ons gezag onderworpen heeft, terwijl kolonel Van Daalen nu in de Gajoelanden het laatste deel van die taak uitvoert. Het gansche volk weet, dat er met opoffering van tal van millioenen, van menschenlevens en menschen moed een kwart eeuw is geweifeld tusschen krachtig optreden, nu eens, en wankelmoedig afwachten en verschansen, dan weer. Het weet dat afwisselende inzichten telkens deden verloren gaan wat gewonnen wasdat allerlei «stelsels" beurtelings aan bod waren. En dat de oorlog intusschen voortduurde en een sleepende en sloopende kwaal werd. Maar 't weet ook, dat toen in 1898 Van Heutsz gouver neur van Atjeh was geworden, aan alle weifelen en aarzelen een eind was, dat hij, onvermoeid als aanvoerder van zjjn troepen, maar bovenal begaafd met den blik des staatsmans, zich in die zes jrren geen moment liet af brengen van de lijn, door hem al in 1892 aangegeven, toen hij in een brochure«De onderwerping van Atjeh" sehrsef «Afgescheiden van den godsdienst, zal het Atjehscbe volk zich onderwerpen en ontzag toonen aan hem, die voelen iaat, de macht te bezitten om zijn wil te doen eerbiedigen." DM heeft hij gedaan. Evenals reeds in 1889, toen hij chef van den Staf was, liet onder zijn vaste leiding ons leger zjjn kracht, zjjn macht en den wil van ons Gezag zien. En toen hij in 1898 gouverneur was geworden, werd dit volhardend doorgezetniet met moorden en branden, maar zij 't dan met een kracht die niet van wijken of zwakheid wist met het streven om te pacificeeren, te onderwerpen, tot vrede te brengen en tot welvaart. Dkt is aan Van Heutsz gelakt. Eerbied kreeg Atjeh voor de Kompenie en haar wapenen. Maar volk en hoofden leerden tevens, dat onder ons Gezag voor het land, bij rust en vrede, welvaart was weggelegd. En als Van Heutsz hier voor ons zal staan, dan juichen wij dus in hem niet alleen den generaal toe, die aan den Atjeh-oorlog een einde maakte door schitterende krijgs bedrijven, maar vooral den gouverneur, door wien het zeerooversnest aan de punt van Sumatra is gemaakt tot eon land, waar het volk nu rustig leven kan en werken voor zjjn welvaart, een weldra bloeiend deel van Neder- landsch-Indië. Provinciale Staten van Woordholland. Verschenen zjjn de rapporten der commissie uit de Staten, die de voordrachten van Ged. Staten hebben te beooideelen. De conclusiën der meeste rapporten zjjn conform de voorstellen. De voordracht van Gedeputeerden tot het bouwen eener nieuwe directeurswoning op Meerenberg heeft in den boezem der commissie, belast met het onderzoek dier voordracht, aanleiding gegeven tot een uitvoerige gedach ten wisseling. In de eerste plaats werd verklaard, dat de leden der commissie en zeer zeker ook de overige leden der Provinciale Staten, er prjjs op zouden stellen te ver nemen de redenen, die geleid hebben tot de ontslagaan vrage van den afgetreden geneesheer-directeur dr. van Deventer. Op verzoek der commissie heeft het lid van Ged. Staten in de commissie overlegd de ontslagaanvrage van dr. van Deventer. Daaruit blijkt, dat naar zijn meening de splitsing tusschen het geneeskundig en het administratief beheer voor hem onoverkomelijke bezwaren opleverde. De commissie, dit besluit eerbiedigend, brengt dr. van Deventer dank voor de vele blijken van organiseerend talent door hem gegeven en voor de toewijding, door hem betoond aan zoovele ongelukkigen, aan zjjn zorgen toevertrouwd. De commissie voegt daaraan toe een dank betuiging aan mevr. van Deventer, die met al de gaven van haar verstand en haar hart haar echtgenoot heeft bijgestaan. In de tweede plaats de voorstellen zelf. De commissie achtte het beter die te behandelen buiten verband met een naam (dien van prof. van Walsem). Zij acht dat ook niet noodig, omdat het bonwen van een nieuwe woning, zoowel als de pensioens-voorwaarden zakelijk kannen worden verdedigd. Met de voorstellen vereenigt zij zich dan ook, al meent zij dat het pensioenreglement moet worden verduidelijkt. Het voorstel tot tjjdeljjke voorziening in de behoefte aan plaatsruimte voor de verpleging van armlastige krank zinnigen, door het inrichteu van het voormalig jongens- weeshuis der Herv. Diaconie op den Zwanenburgwal te Amsterdam, vond instemming. Ten opzichte alleen van de subsidie aan de Vereeniging Ned, Paardenstamboek wordt een nadere toelichting ver langd, terwijl eenige wijzigingen worden voorgesteld in de voordracht tot regeling der vacatie- en reisgelden. De rapporteerende commissie adviseert goed te keuren den steun van f 150.000 voor een centraal Israëlietisch krankzinnigengesticht, doch oppert de vraag, of 3£ per cent voor oen bening A pari voldoende zal zijn. Voorgesteld wordt, nu mr. De Veye overleden is, f250 uit te betalen aan zijn erven. Den steun voor het boterconti diestation in Zuid-Hol land van f 500 's jaars wil de rapporteerende commissie slechts verleenen voor één jaar tegelijk. Ds. P. Gemser-, predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Broek op Langedijk, zal 13 Juli a.s. zjjne 25-jarige ambts bediening herdenken. Bedanktvoor het beroep naar de Ned.-Herv. Gemeente te Holwerd door ds. O. Kunst te Assendelft voor Abbekerk e. a. door ds. W. D. van Leeuwen Boomkamp te Borkulo. Voordracht voor hoofd der sohool te Berkhout: de heeren G. Holle te KolhornS. Blom te Monster en J. G. Klaver te Steenwijkerwoldallen hoofden van scholen. Benoemd tot onderwijzer aan de R -K. School, in de Molenbuurt, te Akersloot, W. A. Limonard tot on derwijzeres aan de R.-K. school in de Hobbesteegte Beverwijk, J. H. Heuwekemejjer tot onderwijzer aan de R.-K. schoolte Ouder-Amstel, O. Dekker, te Ilpen- dam tot onderwijzeres aan de Ohr. school te Heem stede, C. H. van der Wijsttot onderwijzeres aan de Ohr. school, te Wormerveer, J. W. Staverman tot onderwijzer aan de Chr. school te Haarlemmermeer (Hoofddorp) C. G. Ltlssen. Door het bestuur der Kweekschool voor Bewaarschool- houderessen te Leiden is het diploma voor hoofdonder wijzeres bij de bewaarscholen o. a. uitgereikt aan mej. E. Hagtingiusvan Bovenkarspel. Te Midwoud is aan de op te richten stoomzuivelfabriek benoemd tot directeur de heer J. Koster Kz.; tot secretaris-penningmeester de heer D. Schnitemaker en tot kaasmaker de heer P. Nierop. Aan de abonné's van het Concertgebouw te Amsterdam is door het bestuur bjj circulaire medegedeeld, dat het zich heeft genoopt gezien, de contributie met 20 pet. te verhoogen en dus te brengen op f 60 per lid. Felix Weingartner zal den komenden winter zich weder voor zes weken naar Amerika begeven. In Februari dirigeert hij een der philharmonische concerten te New- York en verder concerten te Philadelphia, Chicago en Boston. Naar gemeld wordt, heeft de heer David Koning te Amsterdam thans besloten te voldoen aan het aanzoek, hem van verschillende zijden gedaan, om zich met de hoofdleiding te belasten der Nederlandsche Opera voor het aanstaande seizoen. Dezer dagen zal van het dames- en heeren-comité, dat de vorige week vergaderde, en zich ten doel stelt de noodige gelden bjjeen te brengen voor een reservefonds, een ciiculaire verschijnen, waarin in ruimen kring voor de onderneming steun zal worden gevraagd. Het nieuwe gezelschap zal èn den Stadsschouwburg in het Paleis voor Volksvip bespelen. Op de statuten der nieuwe onderneming is de konink lijke bewilliging aangevraagd. Zitting van 8 Juli 1904. P. J. v. W., Alkmaar, overtreding Leerplichtwet, fl boete of 1 dag hecht, W. Z. Tz., Egmond aan Zee, straatschenderij, f 3 boete of 2 dagen hecht. A. G., J. P. v. H., Alkmaar, orde verstoren, de le f 3 boete of 2 dagen hecht., de 2e f 2 boete of 1 dag hecht. P. G., A. W., F. B., Alkmaar, S. B., A. V., Broek op Langendijk, dronkenschap, de le f 4 boete of 2 dagen hecht,, de 2e f 0,50 boete of 1 dag hecht., de 3e f 7 boete of 2 dagen hecht., de 4e f 1.50 boete of 2 dagen hecht., de 5e f 1 boete of 1 dag hecht. P. N., Alkmaar, P. K., J. O., Heer-Hugowasrd, A, d. B. Watergraafsmeer, P. K., Amsterdam, Jachtwet-overtre ding, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. J. D. M., P. A. B M. F. v. R., Alkmaar, G. v. d. D., Amsterdam, M. J., J. H,, D. RBergenloopen over verboden grond, de le en 8e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 2e en 4e ieder f 2 boete of 2 dagen hecht,, de 5e en 6e ieder f 3 boete of 2 dagen hecht. J. J. M., J. K., B. P., S. S., Alkmaar. R, W., Schoorl, P. BBergen, J, B., P. v. M., Heiloo, J. H. B., Rgp, J. B., Helder, C. P., Warmenhuizen, K. B., Koedijk, overtreding politie-verordening, de le en 7e ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht., de 2—6 eo 812, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. Medemblik, 11 Juli. Groote muizen f 1,a 1.05, kleine id. f 0.35 a 0.45. groote ronde f 1.— a 1.30, kleine id. f 0.— a 0,—, blauwe f 1.15 a 1.25. Aanv. 1720 manden of zakken. Rotterdam, 11 Juli. Veemarkt. Aangev. 129 vette runderen, 443 vette en graskalveren, 0 nuchtere kalve ren, 1112 schapen en lammeren, 557 varkens. Prijzen per kg. rund le kw. 72 ct., 2e kw. 64 a ct., 3e kw. 50 a ct., kalfsvl. le kw. 88 a ct„ '2e kw. 80 ct., 3e j|M. 60 ct., nuchtere kalveren f a per stuk. Schapenvl. le kw. 70 a et,, 2e kw. 66 a 50 ct., varkens le kw. 43 a ct., 2e kw. 40 ct,, 3e kw. 34 ct., licht soort 34 a 36 ct., ossenvl. le kw. 72 ct., 2e kw. 66 a ct., 3e kw. 50 a et., 0 paarden. Handel in vet vee en kalveren traag, in lammeren 40 et. per lli kg., in varkens en licht soort vlug. Schiedam, 11 Juli. Noteering Makelaars f 11.(Jene ver 1 15.— Beurscommissie f 10.50, stemming vast, Ruwe Spiritus f 9.1, Spoeling Oommissie f 0.70. Am- sterdamsche proef f

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6