BINNENLAND, STADSNIEUWS. Veiling van vaste goederen, J. OTTEIR. KOTST ËN XaKTOËHEN. Gemengd Nieu ws. lie gifmengster. Kaiser-Brunnen Tafel water. KooltuinAlkmaar. moorddadig vnur der vijandelijke batterijen, die ten noor den op de benvels geplaatst waren, 's Namiddags waren deze batterijen door de Japanners tot zwijgen gebracht. Omtrent de operatiën der Japanners tegen Port Arthur is een ontzettend bericht tot ons gekomen. Het heet dat op deze stad een aanval is gedaan en dat de Japan ners toen zjjn teruggeslagen met een verlies van der tigduizend do oden en gewonden. Dit zon zjjn een bloedbad zonder weerga. De Japanners hehben daaromtrent nog niets meegedeeld en dit weegt des te zwaarderwaar de ervaring heeft geleerd, dat zij som wijlen geruchten omtrent ontzaglijke verliezen aan hun kant laten voortwoekeren om hun tegenstanders zand in de oogen te strooien. Het Koninklijk Echtpaar arriveerde gisteren op het Loo om 5.25 in den namiddag. Aan het station waren aanwezig de burgemeester van Apeldoorn, de opperstal meester, baron Bentinck en de jagermeester jhr. Loudon. Nadat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins deze heeren hadden begroet, ging het Vorstelijk Echtpaar door het zeer talrijke publiek, waaronder honderden vreemde lingen, toegejuicht te voet naar het Paleis. Generaal Van Heutsz is, als adjudant-generaal den rang van groot-officier bij Hr. Me. Militaire Huis be- kleedende, uitgenoodigd, Zaterdag op het Loo ten paleize te big ven overnachten. Op uitnoodiging van den burgemeester heeft zich te Amsterdam een commissie gevormd om gelegenheid te geven generaal van Hentsz bij zgn aanstaande bezoek aan de hoofdstad te huldigen. Op Dinsdag 19 dezer zal de generaal een samenkomst bijwonen in de groote zaal van Artis, terwijl des namiddags in het Concertgebouw den generaal een feestmaaltijd wordt aangeboden. Des avonds half tien zal op den Amstel een vuurwerk worden afgestoken. Het Vad. verneemt, dat de benoeming van generaal Van Heutsz tot gonverneur-generaal, thans vaststaat; dat generaal Van der Wjjck het gouverneurschap van Atjeh ongeveer nog een jaar zal waarnemen en dan daarin zal worden opgevolgd door overste Van Daalen. Als een bewijs dat het in de Eerste Kamer spannen aal bij de stemming over de Hooger Onderwjjswet, kan dienen, dat het Noordbrabantsche lid, de heer mr. A. H. Sassen, niettegenstaande een ongesteldheid hem dwong een jaar lang thuis te bljjven, eergisteren naar 's-Graven- hage is vertrokken. De directeur-generaal der Posterijen en Telegraphie brengt ter kennis dat voorloopig geene examens voor telephoniste zullen worden gehouden. De gemeenteraad van Beets heeft besloten eene ver zekering te sluiten tegen de financiëele gevolgen van ziekte der onderwijzers. Thans heeft vrouw Datema uit de Haarlemmermeer, verdacht van vergiftiging van haar man, eene volledige bekentenis afgelegd. Haar medeplichtige, zekere van 't Hoff zegt het Haarl. Dagblad blijft nog steeds ontkennen, aoch uit gevonden brieven blijkt, dat hij vrouw D. tot het misdrjjf heeft opgezet, zoodat beiden hun wel verdiende straf niet zullen ontgaan. Opening van het badseizoen te Kgmond a. Zee. Uit Egmond aan Zee wordt ons geschreven Zondag 3 Juli zou deze opening reeds plaats hebben. De heer van Schaik de volijverige exploitant van het Badhotel «Zeezicht", had daartoe uitgenoodigd het gunstig bekende Stedelijk Muziekkorps van Alkmaar. Wij Eg- monders smekten reeds van vóór-genotdoch den 3en Juli kwam belaas geen muziek De zee duldde dien dag geen concurrentie van kunst- tonen zij zong met verhoogde intensiteit haar eigen melancholische melodieop de stuwende maat van een stevigen west-zuidwesterdie mede het scherpe witte zand deed opdwarrelen in zwevend-grjjze stofwolken welke wandelaarsfietsers en rijtuigen wazig-grauw omhulden. Het was weer een dier grillen van ons nukkig zee klimaat. Wij moesten dus wachten op een beter humeur Kom op me jas zitten, Jopie." Hij deed 'tsamengescholen zaten we aan 't donkere grachtje. We filosofeerden verder. 't Leven is moeilijk, Jopie." 't Leven is 'n rotte boei, 'n rommelzooi, 'n zwijnenpoelciteerde-ie uit een van z'n onnitgegeven dichtbundels, waarvan ik den laat- sten tjjd ai meer had genoten voeden deed 't niet. We bleven doormijmeren. Plotseling stond-ie toch op ik schrok opGoddank, we leefden nog. Die stoep is hard, zei-ie rillend. Dat opstaan deed ons goed. We begonnen rond te kijken. Zelfs werd de mogelijkheid bepleit van 't veroveren van «de" pop. Als je eenmaal 'n mogelijkheid verdedigt, dan is de werkelijkheid niet veraf. We sloegen 'n groote straat in, 't felle licht deed ons goed, leefde ons ineens op'n eind verder tapte-ie ineens 'n mop waarna we elkaar verbaasd aankeken en vreugdevol elkander in d' oogen blikten. Een straal van hoop viel in ons hart Jopie", zei ik, «er zgn zéker nog guldens 1" Héél zeker", zei-ie beslist. Toen we rnim 'n uurtje later, minus de regenjas die onderweg in 'n duister oord was achtergebleven, achter 'n fijn erwtensoepje met rookworst zaten praatten we weer enthousiast over Kunst, en over 't Leven en nog eens over de Kunst, tot we erg-laat in bed raakten. Bergen, 23 Juni. Sch. van dat verwende juffertje. En waarlgkverleden Dinsdag was ze ons goed gestemd. Den heelen dag een lekker zonnetje 's avonds een aangename koelte en daar klonken de tonen van »Die lustigen Fischer" en «Meeres Wellen van de »La Reine d'été" en de »Gake Walk" uit «Down South." Het best kon ons bevallen «La Princesse enchantée" en Fantaisie op motieven nit de Opera «Das Nachtlager von Granada." «Dat was een mooi prinsesje," zei ons een eenvoudige man, die met alle aandacht naar dit nummer had zitten te luisteren. Bij de «Potpourri sur des motifs popnlaires" kwamen de zangtongen los, doch gelijk het bij zoo'n muzikalen fopper gewoonlijk gaat, zoo ook hier: men zong een motief mee, en als de kapel reeds aan een ander lustig deuntje was, hoorde men het voorgaande doorzingen. By de «Finale" werd het groote terras met zgn talrijke bezoekers overgoten met den glans van rood, wit, en blauw Bengaalsch vuur, dat de lichte toiletten der dames in helle belichting deed schitteren en de velen vóór het hotel en op het strandden ganschen avond als een donkere lijst van honderden menschen schaduwen daar het terras omlijstend, nu mede met een driekleurig licht effect bescheen. Het was een prettigerecht gezellige avond 1 De heer van Schaik mag er met genoegen op terngzien want het bezoek was grootvooral Alkmaar leverde zijn contingent. Moge ons nog meer zulk een schoteltje worden voorgezet. Het heeft naar meer gesmaakt. Aanbesteding. Woensdag had plaats de aanbesteding eener dokters woning voor de gemeente Egmondbinnen. Inschrijvers waren de heeren Gebr. Apeldoorn, Egmondbinnen, f 7770, P. Heere k Zn., Egmond aan Zee f 7280, W. Dekker, Rinnegom f 7233,44, Jacob Schuit Sr., Egmond a/d Hoef, f 7233 J. Blauwboer Egmond aan Zee f 7125 M. Oorthuis, Egmond a. d. Hoef, f 6925, Jacob Schnit, Jr., Egmond a. d. Hoef, f 6295. Het werk is aan den laag- sten inschrijver gegund. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. Vertegenwoordiger Naar wij vernemen zal Zondag 17 Juli voor de Remonstrantsche Gemeente alhier optreden ds. P. H. Hngenholtz Jr., van Amsterdam. De heer Dr. J. van der Feen te Sneek, onlangs be noemd tot leeraar aan het nieuwe gymnasium hier ter stede, is Dinsdag j. 1. door den gemeenteraad van Leeuwar den benoemd tot leeraar in de wiskunde aan het gym nasium aldaar. Naar wy vernemen geeft de heer van der Feen aan zjjne benoeming te Leeuwarden de voorkeur boven die te Alkmaar, zoodat hier een ander in zijn plaats zal moeten worden benoemd. Aan het Tolhuis over het IJ is Woensdag gehouden het zevende «Amsterdamsche Zendingsfeest", voorbereid door de vereenigingen«De Zendingszaak", «Vereeniging ter verbreiding der Waarheid", «Het Java-Comité", «Tot heil des Volks", «Ned. Ver. voor Israël", afd. Amsterdam der «Ned. Zondagsschool-Vereeniging." Onder degenen, die daar het woord gevoerd hebben, bevond zich ook onze stadgenoot Ds. J. W. Wechgelaer, die tot onderwerp had: «Indrukken aangaande de In wendige zending m Amerika." Aan 's Rijks Landbouwschool te Wageningen behoort tot de leerlingen der Indische klasse, die het getuigschrift verkregen, onze stadgenoot P. A. de Lange. De Daad wan State en het Burgerweeshuis. In de Dinsdag j.l. gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, werd door Staatsraad mr, T. M. O. Asser o. a. rapport uitgebracht in zake het beroep van regenten van het Burgerweeshuis te Alkmaar tegen het besluit van Ged. Staten van N.-Holland, waarbjj afwijzend is beschikt op het verzoek om 1°. machtiging tot den ver- koop van een deel der ten name van gemeld Burger weeshuis op het Grootboek der 2 pot. Ned. Schuld staande inschryvingen tot een bedrag van f 40U0 nomi naal, en 2°. goedkeuring op het ter leen verstrekken van een som van f 3100 tegen 4 pet. 'sjaais onder hypothecair verband aan J. Rietveld te Schoorl. Defied Onthouders. Een propaganda-fietstooht naar Alkmaar wordt ge houden op Zondag 17 dezer. De tocht loopt van Hillegom, Haarlem en Amsterdam naar Pnrmerend, van daar door de Beemster en Schermer naar Alkmaar. Van Alkmaar over Heiloo Castricnm, Beverwijk Velsen Driehnis, Bloemendaal naar Haarlem, Hillegom en Amsterdam. Vertrek van Hillegom (Geh. Onth.gebonw v/d Ende laan) 6 nurid. Haarlem (Groote Markt) 7 nnr; id. Amsterdam (IJveer achter Centraal Station) 9 nnr. Aan komst te Pnrmerend 10.30. Vertrek 11 nnr. Alkmaar 1 nur. Vertrek 3 nur. Haarlem 6 uur. Vertrek 7.15 u» Hillegom 8 uur, te Amsterdam 8.20. Propaganda-verga deringen te Alkmaar en Haarlem. Het „kleine" schoolfeest. Hebben de oudere leerlingen onzer openbare scholen de vorige week genoten op hun tocht naar de Schoorlsche duinen, „de kleintjes" hebben zich gisteren niet minder vermaakt op de verschillende speelplaatsen. Wat zagen ze er allen keurig netjes uit in hun Zondagsche gestreken jurkjes en blouses, wat had moeder ze uitgedost voor 't feest. Hunkerend stonden ze reeds een nur te vore11 te wachten voor de scholen, om binnengelaten te worden al met den mond de baas in 't houtjes rapen, kegelen, ring steken, touwtjespringen, enz., of elkaar nieuwsgierig afvragend „wat ze moesten doen." Wat een opgewonden heid En geen wonder, als ze jnichend naar binnen stormen als eindelijk de deur ope gaat. Ze hollen naar de klassen, waar de onderwijzers en onderwijzeressen ze opwachten en het jolige goedje voor de verschillende wedstrijden indeelen. Dan begint de pret. Aan de schitterende oogjes knnt ge zien, wat er omgaat in die kleine zieltjes, hoe alles in hen lacht en jubelt, maar ook hoe 't duiveltje der eer zucht reeds bij die kleuters om het hoekje komt kijken I Juichend en zingend spelen ze door, met van inspanning glimmende, soms druipende gezichtjes, en staken slechts nu en dan een oogenblik om zich te goed te doen aan een glas melk of bessensap, een krentebroodje of stnk tul band. Hoe ze er de grage tanden inzetten, en in ver rukking verzekeren, dat 't zoo lekker is 1 En toch bij al de pret, al bet genot, vergeten ze vader en moeder niet, moeder vooral niet, voor wie ze zich heilig voornemen wat van dat heerlijk gebak te bewaren, een voornemen, dat de verleiding is zoo groot ook wel eens niet tot uitvoering wordt gebracht, doch niettemin het kinderhart eere aandoet 1 Nog een heerlgk oogenblik wacht ze de uitreiking der prijzen. Dat is een moment, waarvan '1 gezicht geld waard is. Wie zal ons zeggen wat er op dat oogenblik in die hartjes omgaat? De wangen krijgen zoo mogeljjk hooger blos, de oogen schitteren met dubbelen glans, de grage handen rekken zich uit, en als met een schat ver rijkt snellen ze heen Dan volgt nog een aardig spelletje te zamen uitgevoerd, een vroolijke optocht om de speelplaats en opgewekt en vroolijk, trots hunne vermoeidheid, verlaten ze het plein, luid snappend aan vaders of moeders hand, hoog opstekend den verworven prijs. O, zeker, het «kleine" schoolfeest heeft niet minder zijn bekoring dan het «groote 1" Ken nieuwe wagen. We werden vanmorgen iD de gelegenheid gesteld een nieuwen wagen te bezichtigen van de fabriek Kinheim der firma J. A. van den Bosch en Zonen, 't Was ons aangenaam dit te doen, omdat hier een mooi stnkje handenarbeid viel te bewonderen. De wagen is nit de bekende fabriek van den heer Asjes, maar wat hem in 't bijzonder bezienswaardig maakt, is 't mooie verflaagje, dat daarop is aangebracht door Dorus Nijssen, den schilder der fabriek van den heer van den Bosch. Bravo, Dorus, dat heb je er kranig afgebracht. Wilt ge over Uw werk een complimentje aanvaarden van de redactie der Alkmaarsche Courant J ubile urn-Kluitman, Den len April was 't veertig jaar geleden, dat de heer P. Kluitman zich hier ter stede vestigde als drukker, uitgever en boekhandelaar. Door omstandigheden kon op dien datum geen feest worden gevierd. Heden is echter het jubileum op zeer aardige wjjze herdacht. De jubilaris bood namelijk aan het geheele personeel met hunne vrouwen en meisjes een feest aan in de omstreken van Bloemendaal. Het heerlijkste weer begunstigde dit mooie uitstapje. Schaken. A.s. Vrjjdag 15 Juli, 's avonds 7J uur, zal in het lokaal van den heer Clay, aan het Waagplein, wederom een séance gegeven worden door den heer R. J. Loman nit Londen. Naar men ons mededeelt is hier voor schaak lief hebbers vrije toegang. De heer Loman is dit ter herinnering een der meest bekende blindspelers, zoodat het een werkelijk bnitenkansje mag genoemd worden dat men hem hier zal kunnen zien spelen. Inrichting Hooger Onderwijs. Woensdag 13 Juli slaagde voor het Staatsexamen B in de oude talen de heer M. Brander. In de laatste 6 jaar zijn alle leerlingen dezer inrichting voor het staatsexamen geslaagd. gehouden door den Notaris Mr. A. P. H. DE LANGE op 12 Juli 1904, van de volgende perceelen te Alkmaar 1. Winkelhuis a/d Schapenstseg hoek Achterstraat groot 1 are 3 centiaren. Str. J. Mugs te Bergen f 7505, 2. Winkelhuis achter perceel 1 aan de Achterstraat, groot 33 centiaren. Str. J. Muijs te Bergen f 2020, 3. Woonhuis en erf, a/d Noordzgde van de Langestraatgroot 1 are 76 centiaren. Str. J. M. Visser te Alkmaar f 6800, Perceel 1 en 2 gecombineerd. Verhoogd door D. de Raat q.q. tot f 9620, Niet gemijnd. Perc. 3 gemijnd door S Bregman up f 100, Concert in den Hout. Was het weer met het eerste concert van het Amster- damsch Schntterijorkest, directeur de heer M Wolters, alles behalve gunstig, Woensdagavond, den 13, toen deze kapel weder optrad, was het gelukkig anders. Nu prachtig zomerweer. Het concert was dan ook bnitengewoon drnk bezocht. De heer W. liet een populair programma hooren, we bedoelen, dat hij nnmmers gekozen bad van algemeene bekendheid, en de stukken, welke men hier nog niet hoorde (Ouverture van de operette «Fran Luna", van Lincke, componist van menig vroolgk muziekstuk, «Fac- keltanz" van Megerbeer, Sympathie wals van Mezzo Capo en «Mianatha" van Neil Moret) behooren tot dat genre rnnziek, dat gemakkelyk te volgen is. De uitvoering had daarom weer veel succes. Eene kleine verandering in het programma werd er gemaakt, in plaats van de ouverture «Freischütz" van Weber, werd de ouverture «Willem Teil" van Rossini

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2