B UITE N LA NDr PEUILLETOK, DEL IC IA BINNKNkAND- ALKMAARSCHE COÜRÏSt7 Hinderwet. Gemengde Mededeelingen. HILBBRTA. Nieuwst ij dingen. No. 84. Honderd en Zesde Jaargang. 1904. Vrijdag ld Juli JL904. Tweede blad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoekmet de bjjlagen van A. MEIBOOM, handelaar in brandstoffen aldaar, om vergunning tot het oprichten van een locomobiel van 8 p.k., als beweegkracht voor een cokesbreker, in het per ceel Ondegracht wjjk D No. 266 en dat op Dinsdag 26 Juli 1904, 's voormiddags te elf uur, ten stadhuize ge legenheid wordt gegevenom tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 12 Juli 1904. DONATHSecretaris. De lichamelijke achteruitgang van het Dngel- sclie volk. James Cantlie schrijft in de Daily Chronicle over den lichameljjken achteruitgang van het Engelsche volk. Hij herinnert, dat hij reeds twintig jaar geleden dat onder werp ter sprake bracht en middelen aangaf om de ontaarding tegen te gaan. Toen lachte men hem uit. Tegenwoordig geeft men algemeen die ontaarding toe. Het vraagstuk is echter in de laatste twintig jaar veranderd, zegt Cantlie. Toen was het alleen de stadsbevolking die verwerd, nu is het ook de plattelandsbevolking. Intusschen, het is alleen de heffe des volks die er op vermindertde hoogere en de middelstand gaat lichamelijk vooruit. Een hoofdoorzaak van de ontaarding ten plattelande is, dat de kinderen niet behoorlijk melk te drinken krijgen. En ook voor de volwassenen is de schaarschte aan melk een oorzaak van verwording. In vele streken verbinden de boeren zich, al hun melk voor de stad te leveren. Zoo komt 't dat de buitenmenschen zelf geen of weinig melk drinken. Thee heeft voor kinderen en volwassenen de plaats van melk itgenomeD. Dat is een groote vermin dering in de voeding van het tegenwoordige geslacht. In Schotland, waar de arbeiders tot kort geleden op haver meel en melk leefden, is het nu algemeen brood en thee ge worden, en vandaar de ontaarding die er onder het ras op gemerkt is. Een andere oorzaak, waardoor het Engelsche volk lichamelijk minder wordt, is dat voor een goed deel zijn voedingsmiddelen ingevoerd worden. De eigenschappen van een volk zijn tot groote hoogte het voortbrengsel van zijn omgeving. Zijn voedsel, zoo goed als de lacht die het inademt en het klimaat waarin het leeft, heeft recht streeks invloed op het lichaam en middellijk op het temperament. Nu leeft tegenwoordig het Engelsche volk voor een aanmerkelijk deel van thee uit China (Ceylon en Indië ware wellicht juister), spek uit Amerika, eieren uit Frankrijk, boter uit Denemarken, suiker van Jamaica, schapenvlecsch uit Australië, rundvleesch uit Amerika, melk uit Zwitserland, kaas uit Nederland of Canada, gevogelte uit Rusland en meel van overal vandaan behalve uit Engeland. Dat alles is misschien een uitmuntend voedsel om er een wereldburger van te maken, maar om er een Brit uit op te bouwen is het kwalijk geschikt. En in vleesch en graan kan geen vreemde waar tegen de Engelsche op. Wat voeding betreft zijn de stedelingen er in de laatste twintig jaar beter aan toe dan de menschen buiten, maar wat de stedelyke bevolking in groei en gezondheid be lemmert, dat is de slechte lucht. Frisache lucht, meent Cantlie, is een der voornaamste voorwaarden voor de gezondheid. Helaas zijn verreweg de meeste menschen daarvan niet genoeg doordrongen voor een open raam, over dag maar vooral 's nachts, is men nog bjjgeloovig bang. En welke lucht krijgt men in de steden nog binnen De tijd zal komen, dat men het noodzakelijke van gezonde lucht zoozeer zal inzien, dat men in de bedompte steden de versche lucht van buiten in geleidingen zal aanvoeren. Men haalt wel zuiver water in buizen van mjjlen ver om ze in de stadswoningen te brengen, waarom ook niet zuivere lucht Steeds meer oogen, die opengaan. Het VAN MARIE COREL LI DOOR 47) »Je Dog liefhebben riep Delicia terwijl ze een stap achteruit trad. »Ik haat je! Je tegenwoordigheid is mij zelfs een gruwel en zoo goed als ik vroeger geloofde, dat je de edelste van alle menschen waart, zoo geloof ik nu, dat je de slechtste, de laagste bent 1 Ge zegt, dat ge een dwaas geweest zjjt, o, waart ge niet meer dan dat Slechts een dwaasEr zijn er zoo vele En onder hen nog zulke goede menschen, met al hunne dwaasheid. Er zjjn zooveel dwazen, die in weerwil van hunne ge breken, toch een eerlijk leven leidendie voor alles ter wereld nooit eene vrouw zouden willen verongelijken of beleedigen dwazen, die men nog wel kan liefhebben en voor wie men nog wel werken kan, d;e in ieder geval geen eerrooveis en schurken zijn I" Hij staarde haar aan een blos van schaamte bedekte zijn gelaat, die plotseling voor een doodelijke bleekheid plaats maakte. »0, als je begint te razen en te schelden,'' zei hy,- »dan Verontwaardigd keek ze hem aan. »Baron Oarlyon, razen en schelden is mijn mét'er niet, dat laat ik voor arme schepsels als La Marina over, wanneer ge haar te veel champagne gegeven hebt. Er valt ook over de oorzaak van onzen strijd niet veel te zeggen, ik kan het wel met een paar woorden. Je »on- districtsbestnur van Maiylebone heeft, evenals andere Londensche districtsbesturen, de Boerenkanonnen gewei gerd, welke daaraan door hst Ministerie van Oorlog als oorlogstropeeën werden aangeboden. Daily News verheugt zich in dien tegenzin tegen »zege- teekenen uit een oorlog, welke, wat de heer Chamberlain ook moge zeggen, geen pluim was op iemand's hoed", en het blad stelt voor, de kanonnen om te gieten tot land bouwgereedschap voor noodlijdende Boeren of er te Pre toria een gedenkteeken van te maken, een zinnebeeld van den weusch van Brit en Boer, om voortaan in vrede en vriendschap samen te werken. De kloosterscholen in Frankrijk. Minis ter Oombes laat over de wet tegen de kloosterscholen geen gras groeien en past haar zelfs terstond op heel wat uitgebreider schaal toe dan eerst werd aangekondigd. Aan 758 inrichtingen van onderwijs der geestelijke orden in 39 departementen, waarvan 447 meisjesscholen, is aangezegd, dat die met het einde dezer maand gesloten worden. De radicale pers begroet dit uitvloeisel van» vrij heid, gelijkheid en broederschap" natuurlijk met groote voldoening. Sedert de groote revolutie, jubelt de Action, is nog nooit zulk een daad »in naam van 't wereldlijk ideaal" verricht. Invoerrechten. De Kamer van Koophandel te Gladbacb, Rhijnprovincie, bij wie de Gemeenteraad dier stad en die van Rheydt zich aanalaiten, heeft een adres aan den Rijkskanselier gericht, er op aandringende, dat bij de onderhandelingen over handelsverdragen met Ru- menië en met Nederland getracht worde vermindering van de rechten op geweven goederen te verkrijgen, aau- gezien in beide landen voorstellen tot verhooging zijn gedaan. Een kloeke vrouw. Generaal Rennenkampf, be velhebber van eene afdeeling kozakken in den oorlog in Oost-Azië, heeft eene nog jonge vrouw als tolk bij zich, een weduwe. Zij brengt zijne bevelen over aan Chineezen, dient als tusschenperoon tusschen Russische soldaten en inlandscha kooplieden en weet bovendien menigmaal den generaal zeer nuttige inlichtingen te verschaffen. Haar onbezweken moed en groot weerstandsvermogen worden algemeen bewonderd. Be lagere school in Engeland, de ge zondheidsleer en de alcohol. Een deputatie van Engelsche dokters is bij Lord Londonderiy, den minis ter van onderwijs, geweest om hem een verzoekschrift over te brengen, geteekend door 14,718 leden van het doktersgilde Het verzoekschrift dringt er op aan, dat er op alle open bare lagere scholen onderwijs worde gegeven in gezond heidsleer en den aard en de uitwerking van alcohol. Een aantal sprekers werkten dit onderwerp uit. De minister gaf in zijn antwoord te kennen, dat hy het hooge belang der zaak inzag, maar hij achtte het onuitvoerbaar aan het verzoek dadelijk gevolg te geven. De gezondsheidsleer kon toch niet onderwezen warden door leeraren, die er niet bekwaam toe zijn. Hij hoopte echter, dat er gaandeweg en vrjj spoedig een staf van onderwijzers zou wezen, die het verlangde onderricht kun nen geven. Bij de opleiding van onderwijzers wordt tegenwoordig de gezondheidsleer behandeld. In 1906 zal het een verplicht vak wezen op alle onderwijzersexamens. Wat de alcohol-kwestie betreft, ook hierin kon hij niets beslissends beloven; wel wilde hij zeggen, dat het depar tement alles deed om van de onderwijzers te verkrijgen, dat zy den kinderen de verderfelijke gevolgen van onmatig heid in drinken voorhouden. Titels. De administratie der Fransche posterijen is de eerste geweest, die toegestaan heeft het in omloop brengen van prentbriefkaarten, waarvan de adreszijde in tweeën is verdeeld, zoodat deze kan dienen voor ver melding van den naam van dengene, voor wien de kaart is bestemd en bovendien voor een kleine cot respondentia. Engeland, Rusland, Ital'ë en Luxemburg hebben dit voorbeeld dadeljjk gevolgd, alleen Duitschland blijft weigerachtig. De Ind. Beige heeft thans ontdekt, waaraan dat toe te schrijven iser zou op die manier plaats te kort komen voor de Duitsche titulatuur. Met het vol gende voorbeeld maakt het Belgische blad dit duideljjk Madame veuve X ramoneur wordt in het Duitsch geschreven Hochwolgeborene Frau'X. Oberschornsteinfegerswittwe Dat verklaart alles vrouwelijke" echtgenoote, die de eer gehad heeft, je sedert ons huwelijk te mogen onderhouden, door den onver poosden arbeid van haar hoofd en hand, heeft nog rechtvaardigheidsgevoel genoeg en nog te veel achting voor zichzelve, om nog langer deze bjj uitstek onprak tische leefwijze voorttezetten. Ze zal zich van n laten scheiden Ook kan ik er niet in toestemmen uwe attenties nog langer met eene artiste van het tooneel te deelen, of met een aantal dergelijke artisten misschien. Ook verkies ik niet hare juweelen te betalenen uw edelmoedig aanbod om de rekeningen van Barones Brance- with te voldoen, draagt ook volstrekt niet mijne goedkeu ring weg." De verachtelijke trek om haren mond werd duidelijker dan ooit, terwijl ze vervolgde: »Uwe achting voor wat men noemt »eene geleerde" vrouw is even gerirg als die van de meeste mannen. Dat ge in dit opzicht niet boven de andereu uwer sekse staat, neem ik u niet kwaljjk. Eene vrouw, die niet in het slijk wil afdalen, of zich voor de voeten van een man werpen, om daarna weggeschopt te worden, noemt men gewoonlijk «onvrouwelijk," omdat zij zich niet op eene lijn wil stollen met zijn dierlijken aard. Van het stand punt van een man bekeken, is er niets onnatnurljjkers dan eene vrouw met verstand die met dat verstand zich eene positie en naam weet te veroveren, die boven de zijne staan, en zich geheel onafhankelijk van hem kan bewegen. Een man verkiest eene vrouw, die de slavin van zjjn humeur is, die groote dankbaarheid toont voor het briefje van vijftig gulden, dat hij haar genadig afstaat, en de oogen sluit voor het feit, dat eene La Marina uit denzelfden zak tweehonderd gulden ontvangt. Maar gij gij hebt u nooit te beklagen gehad over uwe financieele omstandigheden, ofschoon ik als broodwinner mij ook wel als een man gedragen kon hebben, en u een vjjftig gulden schenken, waar ik voor mijn eigen genoegen tweehocderd besteedde. Maar ik heb nooit iets van dien aard gedaan. De Hooger Onder wijs-wet. De Eerste Kamer heeft Dinsdag een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der wet, tot regeling van het Hooger Onderwijs. Bij de Algemeene Beschouwingen werd het eerst het woord gevoerd door Prof. van Bonoval Faure, die zeide tot de conclusie te zijn gekomen, dat dit ontwerp niet is in het belang van den Staat en niet is in het belang der wetenschap. Hjj vreest dat de godsdienstvrede er door verstoord zal worden, en de bij de Grondwet gewaar borgde vryheid er door zal worden aangerand. Daarom zou spr. H. M. de Koningin in eerbiedige overweging willen geven het ontwerp in nadere overweging te nemen, maar hij zaï er zich toe bepalen tegen het ontwerp te stemmen. Spreker ontwikkelt daarna een drietal stellingen: 1°. dat door de gelijkstelling van het openbaar met het bjjz. onderwijs het souvereiniteitsrecht van den Staat wordt aangerand 2°. al wil raen hieraan niet streng vasthouden, dan mag men dit niet doen op de wijze als hier wordt voorgesteld 3°. door de gelijkstelling van de Vrije met de Openb. Universiteit wordt inbreuk gemaakt op de Grondwet. Deze stellingen werden breedvoerig door spr. toegelicht. Ten slotte bestreed spreker krachtig 's ministers on miskenbaar streven om ran eene godsdienstige richting den voorrang te geven, ook op het gebied van den Staat, ten nadeele van het staatsgezag en den godsdienstvrede. In de Woensdag gehouden zitting betoogde de heer Van der Biesen, dat aan de Openbare Universiteiten een anti-Christelijke, anti-Katholieke en een materialistische geest heerscht. In verband hiermede wees hij in 't bijzonder op uitlatingen van professoren bij de medische faculteiten, en critiseerde daarbij vooral de opvattingen van prof. Hector Trenb, die onder anderen zelfs de loftrompet steekt voor het neo-malthusianisme. Spreker wilde niet beweren, dat de Openbare Univer siteiten geheel en al onbruikbaar zijn maar wèl, dat zjj voor Katholieken zeer gevaarlijk zijn, en dat daarom dezen dan ook niet mogen rusten voor en aleer zjj eigen Universiteiten hebben, waarop zij trouwens alleszins recht hebben. De Katholieken mogen niet langer het geloof hunner zonen in de waagschaal stellen aan de Openbare Universiteiten. De heer Woltjer maakte allereerst eenige opmerkingen omtrent het onderbrengen vau de Polytechnische School bij het Hooger Onderwijs. Hjj oordeelde, dat er nu ook voor dient gezorgd te worden, dat aan de School zal worden gegeven werkeljjk Hooger Onderwijs, dat met recht den naam verdient van wetenschappelijk onder richt, leidende tot weten: chappeljjke vorming. Vervolgens verdedigde spreker het ontwerp met een uitvoerig betoog om aan te toonen, dat: lo. het ontwerp tegemoetkomt aan eene welgegronde behoefte in zake de Hooger Onderwijswet, door de meer derheid van het Nederlandsche volk gevoeld, ten bewjjze waarvoor spreker zich o.a. beriep op de uitspraak bjj de jongste verkiezingen. en 2o. aanneming van het ontwerp is in het belang van Hooger Onder wjjs en van den Staat. Zich beroepende op verschillende getuigen, niet tot de rechterzjjde behoorende, betoogde spreker dat het Chris- teljjke beginseldat uit God en tot God alle dingen zjjn, niet alleen niet in stryd geacht kan worden met het begrip er karakter der wetenschap, maar integendeel dat be ginsel eisch is van wetenschap, en grondige wetenschap en zelfs niet buiten kan. Hierna werd het Regeeringsvoorstel nog verdedigd door de heeren Reekers en Van Velzen. Provinciale Staten van Moordholland. De tweede serie^ rapporten der commissiën uit de Staten bevat, evenals de eerste, geene conclusies van eenig be lang, die afwjjkend zjjn van de voorstellen van Ged. Staten. Geadviseerd wordt om aan Concordia Inter Nob te Amsterdam voor één^jaar, dus niet voor drie, f 1300 toe te staan. Verder f 250 verhooging van subsidie te geven aan de Ambachtsschool te Haarlem en niets meer dan nu aan de Huishoud- en Industrieschool aldaar. integendeel, de helft van hetgeen ik verdiende heb ik altijd zonder eenig bedenken aau u afgestaan, omdat ik geloofde dat ge eerljjk en opreeht waart, in het vaste vertrouwen, dat van alle menschen ter wereld gij mij nooit zoudt belasteren, hoonen of bedriegen. En niet alleen hebt ge mjj tot een voorwerp vae bespotting in ieder gezelschap gemaakt, maar gij hebt zelfs meegedaan mjjn naam te belasteren. Het was uw werk in de eerste plaats geweest, dien schrjjver van dat onware artikel in de Hones'y den mond te stoppen maar gij liet mijne ver dediging over aan een, die met mjj het ongeluk deelt een »pnbliek persoon" te zijn en met wien ik geen andere banden heb aangeknoopt dan die der vriendschap, waarvan gij volkomen overtuigd waart. Ik heb mannen gekend ook van hooge geboorte en met eene aanzienljjke positie in de maatschappij, die dadeljjk bereid waren om voor de zoogenaamde eer van eene dem:-mondaine een duel aantegaan maar wie durft in onzen tjjd een vinger verroeren om de eer van eene eerljjke, reine vrouw te verdedigen Heel weinigen, en de allerlaatste van allen haar echtgenoot I Tot zulk eene hoogte is de zedeljjkheid der negentiende eeuw gestegen Ik, die waar tegenover u geweest ben in iedere gedachte, ieder woord en iedere daad, word beloond door uwe openly ke ontrouw, en voor mjjn werk, dat u in ieder geval gemakkeljjk en volkomen naar uw eigen wil heeft doen leven, word ik ondanks mjjne smart »onvrouweljjk" genoemd. Als ik wilde, kon ik, en met oneindig meer recht, dezelfde beleediging u voor de voeten werpen want een man, die van de ver dienste van eene vrouw leeft, is veel meer »onmanneljjk" dan eene vrouw »onvrouweljjk" is, die er voor werkt. Ik heb hieraan vroeger nooit gedachtmijne liefde was blind, te hartstochteljjk. Nu denk ik eraan, en terwjjl do gedachte bjj mjj opkomt, ben ik verbaasd over mjj- zelve en over u 1" Hjj viel moedeloos in een stoel neer, maar wendde de oogen niet van haar af. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 5