STADSNIEUWS, Gemengd Nieuws. Kaiser-Brunnen Tafelwater. Kooltuin Alkmaar. ook in de laatste dagen, bjj het openbaar debat, werd meer en meer duidelijk, dat verzoening onmogelijk was. Dat het op een zuivere partijstemming is uitgeloopeu zoo schrijft het Handelsblad zal nu wel weer, door de weinig scrupuleuse organen van rechts, worden uit gespeeld tegen de liberalen. Dat zal dan echter een waardige broeder zijn van de pas gedebiteerde verkie zingsleugens. Niet bij de liberalen schuilt in deze partij zucht en kliekgeest. Neen, uit de scherpe constellatie van links tegen rechts valt veeleer deze conclude te trekken, dat van de clericale leden niemand genoeg onbe vangenheid van oordeel heeft gehad om de quaestie los te maken van partijoverwegingen, dat niemand van die heeren den moed of de kracht heeft gehad om zich op te werken tot de hoogte van zelfstandigheid van ds. Do Visser. Niet linksmaar rechts heeft men de partijpolitiek gevoerd waarvan het resultaat ligt in de partijstemming van heden. Wij buiten elk partijverband zoo laat De Telegraaf zich uit, gelooven, dat een juiste beslissing is genomen, alléén omdat het aanmoedigen van afzonderlijke geloofsuniversi- teiten op den duur de geloofsverdeeldheid, het geloofs fanatisme zal moeten voeden en bevorderen. Dit zooveel doenlijk te voorkomen is, zoo gevoelen wij, een staats- plicht, zeker wèl zoo ernstig en dringend als het vrij maken van het hooger onderwijs. Het staatsbelang eischt in veel opzichten het temperen van vrijheidslnstzoo ook hier. Wjj aanvaarden vele grieven tegen den gang van het onderwijs aan de openbare universiteit of liever, hare afzjjdigheid ten opzichte der geloovige wetenschap, is een feit en wat nu geschied is, mag een door de liberalen zeiven uitgelokte reactie heeten. De eenzijdig heid en zij was de allesbeheerschende grief ware echter door de bijzondere leerstoelen en buitengewone hoogleeraarszetels op gelukkige wijze te ceutraliseeren geweest. De staafsplichtbevordering van den godsdienst vrede, met betrachting van onderwijsvrijheid, ware zoo waarlijk betracht. Minister Kuyper heeft echter kwaad met kwaad willen vergelden. De heer van Leeuwen zei het heden nog eens nadrukkelijk in plaats dat eenzijdig heid en dus partijhaat zou worden getemperd, had dit ontwerp integendeel de bestaande eenzijdigheid der openbare universiteit verscherpt en nieuwe eenzijdig heid dus feller partijhaat geschapen. Dat kan onder welke schoone leus ook geen landsbelang zijn Ken brief van een „mevrouw". Als een kleine bjjdrage tot do wijze, waarop sommige ouders meenen de mede-opvoeders en -opvoedsters van hun kinderen te mogen behandelen, deelt Het Schoolblad het volgende briefje mede, dat het hoofd van een open bare meisjesschool voor M. U. L. O. ontving Mejuffrouw Hiermede meld ik UEd., dat ik niet meer toe staat, dat u de meisjes zaterdag huiswerk mee geeft, het komt altijd op de zondag nit dat het gemaakt moet worden, en dat wil ik niet langer dulden, als hot zondag is en dan altijd met die schrijf rommel te moeten zitten, op zondag doet u zelf ook niets. Met de meeste hoogachting verblijve Mevr Het Duitsche eskader. Donderdag is te Nieuwediep het Duitscbe Oorlogs eskader, bestaande uit negen kruisers en elf groote torpe dobooten tusschen haifnegen en tien uur aangekomen. De kruisers zijn ter reede geankerd de torpedobooten zijn in de haven gekomen. De pantserschepen Evertsen en De Ruyter waren ter begroeting op de reede aanwezig. Het binnenkomen werd begunstigd door prachtig weder en leverde een eenig schouwspel opwaarvan op den Zeedijk duizenden ge tuigen waren. Bij de aankomst werden saluutschoten gewisseld met de vesting en het wachtschip. De Duitsche Admiraal maakte daarna zijne opwachting bij den Schout-bij-nacht Wentholt. Vervolgons begaf de waarnemende Duitsche vice-Consul, mr. L. O. E. Haex (van Maastricht), zich aan boord van bet Admiraalschip, met eerbewijzen begroet. De Schout-bij-nacht Wentholt bracht een bezoek aan boord van het vlaggeschip Hilde- brand, waarna de Duitsche vice-Admiraal Fritze met de commandanten der vloot een contrabezouk bracht aan den Schout-bjj-Nacht. In de receptiezaal van het directiegebouw werden de Duitsche en Nederlandsche officieren aan elkander voor gesteld. De stafmuziek der Marine voerde Duitsche volks liederen uit. Vrijdag en Zaterdag hebben er, naar aanleiding van dit bezoek, verschillende feestelijkheden plaats gehad. Zendlngsfeest Op het den 28 Juli a.s. te Wester-Blokker te houden Christelijk Zendingsfeest zal het woord gevoerd worden door de volgende sprekers B. Alkema, zendeling op West- Java; dr. E. Barger, predikant te Amsterdam; K. van Bartpredikant te SchermerhornH. W. Oreutzberg, predikant te Wijk aan ZeeH. van Dijk, evangelist te Zaandamdr. P. A. Klap, predikant te Amsterdam G. Maasvelt, predikant te Amsterdam A. van Os, zende' ling onder Israël; J. Visser Kz., predikant te Enkhuizen' Ken droevig ongeval. Vrijdag in den namiddag had te Limmen op den Rijks straatweg een ernstig ongeluk plaats. De tuinier C. v. d. Velden, uit Heiloo rijdende in een driewieligen wagen, wierp, nadat het ketje, door hem zeer waarschijnlijk wat aangespoord, sneller^was gaan loopen, de teugels op het beest en wilde van achter den wagen afklimmen. Hjj viel daarbjj met zijn hoofd op de straat met het nood lottig gevolg, dat hij zonder weer tot bewustzijn te zijn geweest, in den afgeloopen nacht, ten huize van den heer H., bij wien bjj inmiddels was binnengedragen, overleed. INGEZONDEN IEDEDEEL1NGEN Vertegenwoordiger In de Donderdag gehouden vergadering der Provinciale Staten van Noord-Holland is besloten uit de provinciale fondsen voor ieder der jaren 1905, 1906 en 1907 een bjjdrage van f 1500 toe te kennen ten behoeve der Alk- maarsche Huishoud- en Industrieschool, onder voorwaarde dat ten haren behoeve over elk dier jaren eene Rijksbij drage van ten minste f 4500 en eene gemeentelijke bjjdrage van ten minste f 2500 worde verleend. In de 31e Algemeens Vergadering van den Volksbond, Vereeniging tegen Drankmisbruik, te Nijmegen gehouden, is onder meer behandeld een voorstel van de afdeeling Alkmaar om meer dan tot heden dadelijk practische pro paganda te voeren, en daarvoor eene commissie te benoemen. Naar aanleiding hiervan besprak de afgevaardigde uit Mfddelburg de ongebondenheid tjjdens de lotingsdagen, en noemde de sluiting van de herbergen op die dagen een slechten maatregel. Hij wilde vooral drankbestrijding in gezinnen. De meening van het hoofdbestuur is, dat in de laatste jaren de strijd van den Volksbond reeds direct tegen het drankmisbruik ging. Het is echter volkomen bereid te overwegen, welke middelen nog kunnen aangewend wor den, doch de commissie achtte het onnoodig. De afgevaardigde van de afdeeling Alkmaar was door die discussie bevredigd en trok het voorstel in. In het jongste nummer van »De Prins der Geïllustreerde Bladen" is opgenomen een photo, betrekking hebbende op het onlangs gevierde leest van de Alkmaarsche IJzer en Metaalgieterjj. Hoofdelijke omslag en straatbelasting. In eene Bijlage tot het verslag der handelingen van den Gemeenteraad is opgenomen een aan B. en W. door den gemeente ontvanger uitgebracht verslag omtrent zjjne bemoeiingen in zake het invorderen van den hoofdelijken omslag en van de straatbelasting in 1903. Er blijkt hieruit, dat ten aanzien van den hoofdelijken omslag de dienst 1903 het volgende resultaat heeft op geleverd Het primitief kohier is vastgesteld tot een bedrag van le suppl. kohier is vastgesteld tot een bedrag van 2e suppl. kohier is vastgesteld tot een bedrag van f 61125,35= 2230.20= 380,46= Totaal f 63736,02= Hiervan is ontvangen Wegens vertrek of overlijden en wegens verlaging van aanslagen door den gemeente raad en Ged. Staten is afschrjjving verleend tot een bedrag van Verklaringen van onvermogen zijn afge geven tot een bedrag van Het bedrag der restanten bedraagt f 60645,20 2827,22 130,79= 132,81 Totaal f 63736,02= Diensvolgens wordt voorgesteld oninbaar te verklaren een bedrag van ƒ130,795. De straatbelasting, dienst 1903, heeft het volgende resultaat opgeleverd Het primitief kohier is vastgesteld tot een bedrag vanf 9258,15 Het suppletoir kohier is vastgesteld tot een bedrag van126.44 Totaal f 9384.59 Hiervan is ontvangenf 9341,27= Verklaringen van onvermogen zijn afgegeven en ontheffing is verleend tot een bedrag van 9.97= Het bedrag der restanten bedraagt. 33.34 Totaal f 9384.59 Diensvolgens wordt voorgesteld oninbaar te verklaren een bedrag van 9,97=. Keisbelasting. (Ingezonden.) Evenals vorige jaren, richten wij ook nu weder tot allen die, hetzij voor genoegen, hetzij tot herstel van gezondheid, van huis gaan, het vriendeljjk verzoek, een gulden of meer vau de reispenningen te willen afstaan ten behoeve van minvermogende herstellenden, voor wie een verblijf buiten zoo noodig, maar helaas zoo onbereik baar is. »Reisbelasting'' heeft in den zomer van 1903, 349 personen gedurende eenige weken van bmten zijn doen genieten. Het Sub-Comité voor Alkmaar, C. MOLTZER—Bojeke. M. BOSMAN—Wjsalewijn. J. M. COHEN STUART. Kolven. De kolfvereeniging »Noord Holland" zal den gewonen jaarljjkschen wedstrjjd dit jaar honden hier ter stede bjj den heer v. d. Sleesen, op 16 en 17 Augustus. De prjjzen zullen bestaan in medailles en kunstvoorwerpen. Winkels te Alkmaar. Eenterugblik. Wie thans in ODze stad het oog laat gaan over d talrijke goed voorziene winkels, waarvan, de spiegelruiten9 zoo geschikt zjjn voor tentoonstelling der koopwaren en om een blik te werpen in de 's avonds helder verlichte localen, magazijnen vaak, kan zich moeiljjk eene voor stelling maken hoe zij 65 70 jaren geleden waren. Aan smaakvolle inrichting werd niet gedacht, aan de betimmering weinig zorg besteed. Wel moest er in eiken winkel nabjj het straatraam een honten portiekje zjjn, waarin een lei of een spiegeltje hing en op een plankje of krukje het aanteekenboek lag, maar overigens zag men niets dan planken en nog eeas planken, om de koopwaar plaats te geven. Van buiten af was er weinig gezicht op het inwendige door de kleine, soms groene glasruiten, onder de hangende luifels, aangebracht op s/3 der hoogte van het pui tegen de deur- en raamstijlen. Wel was het maken van die, smalle straten als het Venisse donker makende, lnifels sedert lange jaren varboden, maar de eigenaars, het gerief er van kennende, zorgden door goed onderhoud voor hare bestendiging. Boven de luifels was de raatn- verdeeling doorgaans grooter dan daar beneden, door met profilen of beeldhouwwerk versierde stijltjes, die de vooruitspringende pnibalk droegen. Beneden de luifels waren hangende en staande luiken, waarvan des daags de eersten rustten op een aan de lui fel bevestigde beweegbare haak, eu de laatsten vlak ge legd werden op een juk, dus gelegenheid gevende tot het uitstallen der warenwant deze werden steeds naar buiten gedragen, om te gemoet te komen aan het weinige inzicht naar binnen. Bjj de winkeliers in ellewaren zag men rollen en stukken baai, linnen en katoen, bjj de grutters en kruideniers tobbetjes met erwten, booneu, koffie en rijst, matten met vijgen, laadjes met suiker, rozij nen, krenten, vermicelli, stjjfsel en blauwsel, terwijl zak ken met granen, meel en zout hunne plaats onder het slag vondende goud- en zilverkashouders brachten hunne „lantarens" vol kostbaarheden op het slag*), de bakkers ladingen versche koek en biood, blikslagers, borstelmakers en schoenmakers hunne artikelen enz. enz. De tabaksverkoopers, wier huizen reeds prjjkten met hangende of op stangen geplaatste geribde rollen ge lijk die der krnideniers met kleine houten nabootsingen van koffiebalen konden volstaan met het beeldje van een moor, voorzien van een aarden pijpje, waaruit de krultabak hing, geplaatst tusscüen 2 mandjes met pjjpen, de drankverkoopers met een enkel vaatje, terwijl de boek drukker Coster het deed met eene nabootsing in hout van boeken en papiei**). Als nog niet verouderd reclame-middel dienden verder de uithangborden (opvolgers der gevelsteenen), die vaak beter bekend waren dan de namen van hen wier buizen zij kenmerktenapothekenherbergen en koffiehuizen kende men vooral aan de emblemen of namen welke zij voer den, en men kocht zijn brood in de Spaarpot, de W itte Voel, de Olifant zjjn vleesch in de Lammerenberg, het Lam- merenveld, zjjn grutterswaien in de Blinde Ezel, de Witte Molende Vergulde Spiegelzijn kruidenierswaren in het Wapen van Heiloo, het Wapen van Egmond, de Appelton, de Theeboom, de Rijdende Post, het Klaverblad, de Huisman, het Wapen van Londen, het Leeuutje, de Groene Klok, de Zoutkeet, de Lantaarn, de Snelle Vos, de Zevenster (zeer in vervalop bet Verdronkenoord, waarin au. 1795 Toontje Poland geboren werd) x), zijn tabak in de Rot gans, de Moor, de gekromde Heerderin, de Twee Mori anen, de Rookende Huisman, de Snuifmolen, zjjn wijn en gedestilleerd in het Zwarte Varken of, waar men ook tabak verkocht, in de Otter en het Melkmeisje, zijn koek in de Zoete Inval, de Hazewind, de Bijenkorf, zjjn mosterd en schuursel in de Schelvisch, zjjn aardewerk in de Schop jes zijn modewaren m de Witte Roos, zjjn weefgoe deren in het Klompje Gouds, de Sleutel, de Roode Haan, zijn garen en band in de Wildeman, het Paardje, zijn schoeisel in de Gekroonde Laars, St. Crispijn, zjjn ijzer waren in de Spijkerton, zjjn touw in de Zwarte Kabe en schippers vooral kochten hunne mondbehoeften in de Le vensmiddelen op het Zeglis. De uitstalling van tot levensmiddelen dienende waren op de stoepen en slagen, waar zjj blootgesteld waren aan het stof der straten en de besmetting door gevleugelde insecten, baarde niemand ergernis, aangezien de microben en bacillen toen nog in volstrekte onbekendheid tierden. Zoo ook werd de melk langs de hnizen gevent in open, aan een jak gedragen, emmers. Aan avondverliehting der winkels werd niet veel gedaan hier en daar brandde een enkele ballonlamp, in meerdere een kaars op een kandelaar of bjj de slagers op een ver plaatsbaren ijzeren standerd, Boms een tuitlampje, alles meer om den weg door den winkel te vinden dan om er nering bij te drjjven. Van menig winkelhuis werden dan ook, als de avond viel, de luiken reeds gesloten. Bij de kruideniers hing van den zolder af een groote houten, soms met ornement besneden of met goud gesmukte en daaraan pronkten de verschillende weegschalen ook was eraan bevestigd een jjzeren winder met bindtouw. Nn was het een jongenspret om 's avonds een meestal onbevolkten winkel in te gaan, het neörhangend touwtje te grjjpen en daarmede de straat op te hollen, zoover als de voorraad op den met ratelend geluid afloopenden winder strekte. Want kattekwaaü deed men voorheen zoowel als nu, maar toch was toen de jeugd gezeggeljjker en had zjj behoorlijk respect voor den stok der 4 dienders", voor dien van Jan van de Pol alleen reeds zooveel als voor die der 3 anderen. Vóór de winkel- en ook vóór verscheidene toehuizen bevonden zich op de beide einden der stoep houten, Bg dtn heer J. T^ Koorn wiens huis met meer modernen gevel geen luifel bezat, werden dageljjks door het opgeschoven raam 3 lantarens geplaatst in een op de stoep staande kooi met jjzeren spijlen. Tot 1863toen zij met de luifel en den nog kloeken 18a-eenwschen gevel verdween later vond zij plaats in het Stedelijk Museum. Het Rad van Avontuur had geen uithangbord maar genoeg aan zijn gevelsteen. X) Men sprak met van rtin van den Os op den Ezel", maar gemakkelijker en dnidelgker van ,,bij Schaap in het Schapensteegj-."

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6