Bü IT E N Ia AND.- BINNENLAND. Gemengde Mededeelingen. Nieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws, den kras oudje. den verschaft, ter plaatse, waar zulks betamelijk is, en bovendien is deze vraag een polemisch middel, waarmee het niet al te nauw mag worden genomen. Hoofdzaak is, dat we onze oogen open hebben en wie zijne oogen open heeft (niet door den strijd verblind), die kan in derdaad mèèr zien dan ooit zulke statistieken ons knnnen verschalfen. Ik herhaal dan ook met groote vrijmoe digheid, dat wat zijn moetook zoo is en dat dienover eenkomstig j het ambulantisme in de praktijk bankroet gemaakt heeft. Nu wil ik mijn betoog nog aanvullen met eenige korte parafrasen op uitspraken, die ik aan zeer bekende paedagogen ontleend heb lo. Het onderwijs sluite aan bij het reeds bekende (Douma). Hoe kan een ambulant hoofd, die nu hier dan daar werkt, ooit ter wereld aan dezen eisch der opvoedkunde voldoen 2o, Het onderwijs zorge voor innige verbinding der verschillende voorstellingen (Douma). Wederom mag worden gevraagd, hoe dan wel met een deel der leerstof moet worden gedaan, dat gister door een ander be handeld is en dat morgen opnieuw door een ander be handeld zal worden 3o. De onderwijzer zij de levende methode (Douma). En wat moet er dan toch wel van die altijddurende leiding en onverzwakte controle en vooral van dien „persoonlijkheidsstempel" der ambulante schoolhoofden worden gemaakt 4o. De onderwijzer moet zijne leerlingen nauwkeurig kennen (Koonings). En wie zou daartoe nu het best in staat zijn het hoofd, dat 6 of 12 maal zooveel méér kinderen moet leeren kennen en minstens 6 of 12 maal zoo veel minder in eene bepaalde klasse is, of de onderwijzer, die zijn beperkt aantal kinderen altijd om zich heen heeft? 5o. Eene goede methode moet natuurlijk (zielkundig) zijn (Koonings). Maar als het ambulante hoofd de zielen niet kent en niet kan kennen, hoe zal dan ooit zijne methode natuurlijk en goed kunnen wezen 6o. Een kind laat zich niet leiden door iemand, dien het wantrouwt (De Raaf). En waarom moet dan telkens wantrouwen worden gewekt door die nooit volprezen controle en leiding 7o. De voortgang van het onderwijs moet zeifin den geest des onderwijzers vaststaan (De Raif). En hoe zou dat ooit mogelijk wezen, indien deze voortgang telkens door andere menschen wordt onder broken 8o. De individueele verscheidenheid is evenzoo menig vuldig als de aangezichten der menschen (Geluk). Hoe zou die uitspraak ooit tot haar recht kunnen komen met het stelsel van zwervende scho lhoofden, waarbij de methode steeds boven de kinderpsychologie zal wor den gesteld 9o. De uitwendige leervorm (het werk des onderwijzers) moet aan den inwendigen leervorm (de werkzaamheid des kinds) beantwoorden (Rijkens). Maar hoe moet het dan toch wel met den uitwendigen leervorm, indien de inwendige niet bekend wezen kan? lOo. Zelfzoekend onderwijs is van het hoogste belang (Visser). Doch als een kind zelf moet zoeken, zou het dan wel goed wezen, dat de onderwijzer niet mag leeren zoeken En zoo zou het mij geen moeite kosten, om maar al verder te gaan en met steeds klimmeuder nadrnk te be- toogen, dat het ambulantisme van A tot Z in strijd is met wat ieder onderwijzer voor zijne beide examens van de paedagogiek heeft geleerd. En als we verder bedenken, hoe behalve die studie, ook de onderwijzers over ervaring beschikken, die ze met hun eigen hoofd in hun eigen werk opgedaan hebben, zon het ambulantisme dan ook niet met dat zelfzoekende volks karakter in strijd zijn, waarop wij Nederlanders altijd zoo fier zjjn geweest En ten slotte weer met de Wet: De Wet teil dat opvoedend onderwijs worde gegeven (artikel 33, al. 1). Met het ambulantisme kan geen op voedend onderwijs worden gegeven, omdat het óf op mecha nisatie óf op fainéantisme uitloopen moet En nu mogen de redeneeringen in mijn eerste artikel ook 1 óg zoo onjuist zjjn geweest afgezien daarvan beweer ik thans met véél grooter vastheid en nu alleen op grond van de beide beweringen, die ik hier zoojuist heb neder- geschreven, dat de wet geen opvoedings-centralisatie kent en dat het ambulantisme dan óók met de Wet in strijd is. Thans een laatste woord tot de ouders. Vergeeft me, dat ik hier zoo uitvoerig geweest ben, maar het gold het hoogste, dat ge bezit en Uwe kinderen zijn nog inderdaad nog wel meer waard dan eenige kolommen sehrifts. Zelf sta ik buiten het vraagstuk, ofschoon ik alsond- onderwjjzer (ambulant hoofd zelfs) ruimschoots gelegenheid gehad heb, om me in de zaak te verdiepen. Maar daarom wil ik U dan ook zeggen, dat we hier met eene kwestie van balans-opmaken te doen hebben en dat aan de debet- zjjde Uw eigen kind wordt geboekt. O, zeker, het ambu lantisme geeft enkele gemakken, maar wat ik U bidden mog, ziet toch om die gemakken de belaDgen van Uw kind niet verder voorbij. Er is op 't oogenblik voor U maar één onderwijskundig vraagstuk en dat is de afschaffing van het ambulantisme. Wanneer düt afge chaft is (en dat kan gemakkelijk, want we hebben hier met een »Bliite moderner Zeit'' te doen, die nog zeer verre van algemeen is), dan zullen er misschien andere vraagstukken voor U komeD, maar voorloopig kunt ge U tot dit ééne bepalen. Terwille van Uw geslacht moet ge wat conservatief worden op dit punt en ge moet den tjjd terugwenschentoen de gees^ 1) Toch moet ik nog even op dat artikel terugkomen. Men deelde me n.l. mede, dat in Amsterdam de gemeentelijke inspecteurs van het onderwijs lid der schoolcommissie moeten wezen, ten einde zoodoende aan het wettelijk bezwaar te ontkomen, dat de gemeente geene bepaalde personen met het toezicht belasten mag. Indien dit waar is (wat ik niet beoordeelen kan), zou men dan ook de am bulante hoofden maar geene plaats in de schoolcommissie verschaffen Ook vertelde men mij hetzelfde omtrent de schoolartsen. Op welke grond zijn indertijd in Alkmaar de schoolartsen ik vraag uit onbekendheid afgewezen geworden Verder nog dit: Men meende, dat voor de ambulante hoofden geen rijks-subsidie verleend werd. Ik weet dat niet, maar in art. 45c der Wet wordt bepaald, dat ook restitutie kan worden gegeven voor het personeel, dat in wettelijk opzicht overcompleet is. Dat mag echter niet, wanneer *de ambulantus geen onderwijzer, maar schoolopziener is en als zoodanig door het gemeentelijk zelfbestuur gecreëerd werd. van 't onderwijs zooveel beter was dan tegenwoordig het ge val is. Bedenkt wel, dat de toekomst van Uw eigen kind op 't spel staat het kind, dat eens vader van den man werd genoemd en dat daarin geen verandering zal komen, zoolang het ambulantisme niet verdwenen is. Wat onze vaderen veroverd hebben, laten wij dat toch verde digen en laat ons daarom allen ééne lens nemen en laat ons die leus telkens en telkens weer herhalen, zooals eens de Romein deed, »die wiide, dat Carthago verwoest, opdat een iegelijk zich onzer wensch bewust worde Ambulantismus delendum est. J. KLOOTSEMA. (Slot). De dood van President Kruger. Men seint uit Clarens aan de Petit Parisien President Lonbet heeft het volgende telegram aan de familie van president Krngor gezonden »Ik verneem met diepe droefheid het groote ongelnk, dat u treft, en ik verzoek u de uitdrukking mijner op rechte deelneming te aanvaaiden." Het telegram, dat president Steijn uit Den Haag zond, luidde »Het is niet alleen een pijnlijk verlies voor zjjne familie, maar het is ook een onherstelbaar verlies voor heel het Znid-Afrikaansohe ras, dat den ronw draagt van dien zoon, gestorven als balling en als martelaar. Presi dent Kruger blijft voor ons een zoon in Jezus Christus, een vereerde vriend. »Ook zal zjjne nagedachtenis eenwig in aandenken blijven onder het Afrikaansche volk. Ik ween over zijn dood, want hij was altijd voor mij een rechtschapen broeder en een allerbeste vriend. Telegrammen hebben nog 'gezondengeneraal Botba, van Pretoriade burgemeester van Pretoria, in naam der stadde heeren Fischer, Pierson, ond-gezant der Boeren-republieken in Europa de meeste oud-consuls der republieken en een groot getal particulieren. Uit Clarens wordt nog aan de N. R. Ct. geschreven Villa Duboehet 17 - gelegen in een kwartier van huurvilla's, schaduwrijk omgeven door vriendelijke tuin tjes 'n lustoord van prettige voornaamheid en prettige kadekoelte, 't sterf hnis van president Kruger ligt tnsschen allerlei leegstaande villatjes geheel verlaten, 't Is er druk en niet-drnk, al naar men 't nemen wil. Na de dagen van beslommering en zorg, zijn er de dagen van ortspanning en vreemde rnst binnengetogen. Beneden hokt het personeel samen, aan welks taak thans een einde is gekomenzij hebben nn alleen nog maar persloi van da deur te wijzen, telegrammen af te geven, te praten over de gebeurtenissen van de laatste dagen en over de gebeurtenissen van vroeger. En rondom het huis sluipt nn en dan 'n geweerde persman, en soms komt er een photograaf mee, die dan het blinde huis kiekt. Zoodoende levert de reis ten minste iets op 't is te bitter, platzak van den journalistischen stroop tocht thuis te komen Boven zetelt de bedrijvige secretaris, de heer Bredell, sinds de laatste jaren da veer, waarom het uurwerk des huizes Kruger draait. Ook dr. Heymans woont er, en in de belendende villa resideert de door ronw getrofien familie van den overladen ex-president, de familie Eloff. Het lijk van den grooten oude, eens de typische verte genwoordiger van een oud oerkrachtig zelfstandig volk, eeus voor de geheele wereld de verpersoonlijking van het geleden onrecht, dat Engeland zijn volk dorst aandoen, eens de sympathie van alle oprechte harten, ligt nn ver laten in 't lijkenhuisje van Clarens, tnsschen wat een voudige bloemen, 't Is gisteren gebalsemd door prof. Ang. Rond uit Lausanne, onder medewerking van dokter Heymans, en direct da3rna gekist. De binnenste kist is van dnn cederhout, met witte zij bekleed. Op 't zijden kussentje rust de oude, krachtige kop, die bij leven niet buigen wilde, behalve voor zijnen God. De groote staal grijze weemoedige oogen zjjn voor immer geloken, maar de trekken van het gelaat zijn nog van dezelfde goed heid dezelfde geslotenheiddezelfde vastberadenheid die hem bjj het leven kenmerkten, 't Is of ze nog willen uitdrukken d&t geloof, dat hem niet in de moei lijkste ure van zijn rijke leven heeft verlaten»dat die verlossing van sjjn volk nog wel sal kom!" De houten kist is gevat in een loodende looden in een zware eikenhouten. Voorloopig zal het lijk van den president voor niemand te zien zijn maar daar het ge balsemd is, is bet mogelijk dat zulks later nog zal ge schieden. Voor de begrafenis zijn overigens nog geen maatregelen getroffen. De berichten daaromtrent van het Zwitsersche telegraafngentschap zijn beslist onbetrouwbaar. Naar de heer Bredell mij mededeelde, zal de beslissing niet voor de volgende week vallen. 't Sterven van den president is kalm gegaan. Een hartkwaal, waarbjj zich allerlei complicaties van den ouderdom aansloten, voerde hem ten grave. Dokter Hey mans heeft zoo lang mogelijk het leven er in gehonden, maar tegen den jongsten aanval waren de krachten niet meer bestand. Sinds Zaterdag bedlegerig, sinds Dinsdag buiten be wustzijn, is de Groote Oude Donderdag in den vroegen ochtend te midden der zijnen verscheiden. Behalve de familie Eloff, dokter en secretaris, waren ook de dames Jacobs in de sterfkamer aanwezig. Gelijk de banneling van Zuid-Afrika in teruggetrokken heid leefde als hij op 't terras was, keerde een zeil de blikken van nieuwsgierigen in teruggetrokkenheid zoodat het e'gen personeel eigenlijk nooit recht merkte, hoe het er met hem voorstond zoo is men ook thans na zijn dood sober en ingetogen met het geven van inlichtingen. Fransche journalisten wijst men van de deur, Engelsche cela va sans dire. Maar een Hol lander kan men natuurlijk niet weigeren. Overigens per soonlijk constateer ik met genoegen de groote bereid willigheid des heeren Bredell. De beer en zjjn huid. De correspondent van de Daily Express seint uit Tokio De toebereidselen voor het vieren van den val van Port Arthur of het verslaan van generaal Koeropatkine's leger daargelaten wat van beide het eerBt zal gebeuren gaan lustig hun gang. Al de fabrikanten van lam- pions zijn bezig om er duizenden af te leveren van al lerlei vorm zooals torpedo's, granaten, oorlogsschepen en kanonnon. Duizenden menschen zjjn do bossohen in getrokken om takken en bladeren te halen voor de ver siering van de huizen, en de vlaggenmakers zjjn ook druk doeDde, want er is een sterke vraag naar Japansche en Engelsche vlaggen.' Allerwegen verwacht men de viering van de heugljjke gebeurtenissen alsof er sprake was van een vasten feestdag, en nergens oppert men den geringsten twijfel dat het anders zou kunnen loopen. Vele welgestelde lieden te Tokio zijn van plan, zoodra Port Arthur gevallen is, de vesting te bezoeken, met name zij, wier bloedverwanten daar vechten. De oogst in Rusland. Aan de Times wordt ver zekerd, dat de sedert lang gekoesterde vrees voor een mislukking van den RnsBischen oogst bewaarheid wordt. In Bessarabië is de oogst zeer schraal en de werkeloos heid onder de landarbeiders groot de bevolking petitio neert om ontheffing van belastingen en de provinciale en stedelijke bestuurslichamen temen reeds maatregelen tegen hongersnood. In de provinciën Kief en Charkof is de toestand even slecht; ook daar zjjn door laat ingevallen vorst en hevige regens de te veld staande gewassen totaal bedorven. Bedelarjj en diefstal zjjn de onmiddellijke ge volgen van da oogstmislnkking. Een eeuwfeest. De vorige week is op de »Urner- See", het znideljjk deel van het meer van Lnzern, bjj Brunnen het eeuwfeest gevierd van Schiller's Wilhelm Teil." Honderden versierde booten waren daar bjjeen en een reuzenkrans van Alpenrozen, 3 meter in middelljjn, werd aan den »Schillersteen" bevestigd. Daarna stevenden de schepen voorbjj de Bütli naar de »Tellsplatte", waar een feestrede werd gehouden, en verder naar Fluelen. Het feest werd te Altdorf in Uri voortgezet. Het gymnasium te lïoetimchem. In Het Volk kwam onlangs een mededeeling voor, be treffende het Doetinchemsch Gymnasium een der leeraren zou ontslag hebben gevraagd op grond dat onregelmatig heden bjj de examens gepleogd waren door zjjne mede- leeraren. Ia de zitting van den Raad van Doetinchem word de quaestie aan de orde gesteld door een verzoek van den hoer Velsink om vragen te stellen. Vooraf deed de voor zitter voorlezing van een schrjjven van het college van curatoren, waarin zij mededeelen reeds een onderzoek te hebben ingesteld naar de in omloop zjjnde geruchten, doch voorstellen verder te wachten tot de betrokken leeraar kan worden gehoord, opdat het rapport niet een zijdig worde. De voorzitter deelde mede, dat namens den minister van Binnenlandsohe Zaken ook een onderzoek in loco is ingesteld. De heer R. Velsink acht het noodig het Gymnasium te zniveren van den blaam, die er op rast en wilde daar toe een commissie nit den Raad benoemen. De heer mr. J. J. van Gorkum zeide, dat, al heeft de Raad met het eind-examen direct niets te maken, hjj toch dient te zorgendat door gemeente-ambtenaren niet geknoeid worde. Hg noemde het Gymnasium een knoei-inrichting van de ergste soort en daaraan dient nu een einde gemaakt. Spreker brengt verder ern stige beschuldigingen uit tegen den rector, conrectoren den leeraar, den heer van Bakergem, voor welke beschuldi gingen hjj de volle verantwoordelijkheid op zich neemt. Ook de heer O. Misset verklaarde zich voor het benoe men eener commissie, waartoe met 7 tegen 4 stemmen besloten werd. Te Maarssen heeft de weduwe C. F. Klein geb. Stroom haar lOlsten geboortedag gevierd. Zij is nog in het genot van al hare zintuigen, leest dagelijks nog de conrant en maakt nu en dan aan den arm van eene buurvrouw eene korte wandeling. Zij ontving op dezen dag vele gelukwensohen en ook tastbare bewijzen van belangstelling. Het Maarssensch fanfarecorps bracht haar des avonds eene serenade. Ongelukken. Zondagochtend geraakte te Krommeniedijk de slager v. E., van Uitgeest, met paard en kar te water, doordien het paard schrikte van een bos stroo. De gebroeders G., van Uitgeest, die in d9 nabjjheid in 't land werkzaam waren, boden terstond de behulpzame hand en het mocht gelukken den heer v. E. en 't paard met de kar weder op het droge te brengen doch één der genoemde helpers deed daaibjj een noodlottigen val en overleed weinige minuten daarna. De nieuwe spoorbrug te Velsen. Nadat de nieuwe spoorbrug te Velsen zoo wat andorhalf jaar geleden is opgeleverd het nieuwe station aldaar ligt reeds twee jaar kant en blaar ongebrnikt is nu toch een aanvang gemaakt met den bouw van een elec- trische centrale voor de beweegkracht der brag. Doch daar die bonw ook nog wel eenige maanden zal aanhoudenwordt met spoed een hulpcentrale gereed gemaakt om de brng spoediger in gebruik te kunnen nemen. Kien naklank van de spoorwegstaking. Met ingang van 1 Augustas a.s. znllen bjj de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen de beambten, die wegens het deelnemen aan de staking ontslagen en daarna weer als los personeel bjj genoemde maatschappjj aangenomen zijn, in vasten dienst treden. Om voor diegenen dezer personen, welke boven de 35 jaar zijn, met het oog op de storting in het Pensioen fonds der maatschappjj, de toetreding in vasten dienst te vergemakkelijkenheeft de directie der maatschappjj aan laatstbedoelde personen aangeboden, de helft der som benoodigd voor inkoop in het pensioenfonds voor hen te storten.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6