BUITENBAND- BIN NENEA N D-~ Honderd en zesde jaargang. 1904. VRIJDAG 22 JULI. Algemeen Overzicht. Gemengde Mededeelingen. Nieuwst ij dingen. 87. Eerste blad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Olnsdag-, Doiderdag- m laterdagavoid uitgegeven, Abonnementsprijs per 3 maanden roor Alkmaab f ©,80franeo door het geheele rjjk 1 1, 3 Nammers t ®,©0. Afzonderlijke nammera ets. Telefoonnui ter 3. Pr||s der gewone advertentie» Per"regel Groote; letters naar plaatsruimte. Brieven fr|aneogaan de N/V.^Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER h ZOONVoordam 0 9. In het midden der hondsdagen is het leven te Parijs zoo geheel anders dan in den winter. Wanneer de thermo meter laag staat is de vroolijkheid in de stad der lichten het hoogst dan zijn veelvuldig de gelegenheden voor min of meer verbeven genot en altijd zijn er weer menschen, die daarvan drnk gebrnik maken. Maar na de stad is voor een deel ontvolkt. Naar alle windrich tingen zjjn verspreid degenen, die in alle landen en ten allen tijde het meest van zich doen spreken de acteurs, de tooneelspeelsters, de schilders en de politici. Iedereen zoekt frischheid en rust, hetzij op het strand, hetzij in de Vogezen, de Alpen of de Pyreneeën, de meest door de fortuin begunstigden hebben zich teruggetrok ken in bnnne zomerwoning in de baart der stad het bezit daarvan is de droom van eiken Parijzenaar. Men zon das zoo zeggen, dat het nn alles kalmte is in de Fransche hoofdstad, dat men er niet bijzonder veel stof zon hebben om te praten.de werkelijkheid is evenwel gansch anders. Er is op het oogenblik in Fran krijk een qaaestie aanhangig, die wel geschikt is om de gemoederen onafgebroken bezig te houden. In vorige nammers hebben wij al meermalen gesproken over den feilen strijd, door minister Combes tegen de scholen der Roomsch-Katholieke congregaties aangebonden. Hij is daarin overwinnaar gebleven en de devote Katho lieken in Frankrijk hebben 't moeten aanzien, dat de verdere arbeid werd onmogelijk gemaakt aan mannen en vrouwen, wier daden bij velen slechts beheerseht werden door liefde voor de menschheid. Grooter en grooter is de verbittering geworden en nn is 't zóó ver gekomen, dat waarschijnlijk het officiëele Fran- krijk, de oudste dochter der kerk, geheel met den Heiligen Stoel zal breken. De Re geering der Republiek heeft namelijk tot het Vaticaan een nltimatnm gericht, waarbij zij dit voor deze kenze steltóf zekere, hierna te noemen, eischen aan de bisschop pen van Laval en Dijon terng to nemen en de brieveu, waarin deze zijn vervat, als feitelijke wederrechtelijk heden te verloochenen, óf te gedoogen, dat de Pauselijke nuntius te Parijs zijn paspoort ontvangt en Frankrijk de diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan verbreekt. Beide genoemde bisschoppen hebben zich, gednrende de congregationistische woelingen, gedragen op een wijze, die aan de Kerk mishaagde. Naar aanleiding daarvan noodigde Kardinaal Vanntelli den bisschop van Laval, mgr. Geay, nit in het belang der Kerk af te treden. Toen deze daaraan niet voldeed herhaalde de Pauselijke Staatssecretaris deze nitnoodiging, hem tevens voor het H. Officium dagendeweigerde hij daaraan gehoor te geven, dan zon hij hebben opgehouden zijn ambt te be- kleeden. Ook de bisschop vac Djjon, mgr. Le Nordez, die volgens da Katholieke pers vrijmetselaar is, kreeg aan zegging voor het H. Officium te verschijnen. Als onpartjjdige moet men meenen, dat de Paus in dezen in geen enkel opzicht zijne bevoegdheid overschreed. Dit zijn toch maatregelen van inwendigen dienst, waartoe tij als Hoofd der Kerk volkomen gerechtigd is. Wie weigert de belangen van de Kerk te bevorderen, behoort niet langer daarin een invloedrijke positie te bekleeden. De Fransche Regeering oordeelt daarover echter anders de zooevengenoemde maatregelen wil zij beschouwd zien als een inbreuk op haar recht van medezeggingsschap in kerkelijke aangelegenheden. Zjj ontzegt aan het Vaticaan wel niet het recht van tncht over de bisschoppen, maar zij betwist de uitoefening van dat recht buiten haar weten en haar toestemming. Daarbij baseert zij zich op art. 4 van het Concordaat, dat aldus luidt»De Eerste Consul der Republiek benoemt de aartsbisschoppen en bisschoppen; Zijne Heiligheid verleent hnn deskanonieke investituur". Uit dit artikel leidt de Regeering de ge volgtrekking af, dat zij ook bij het ontzet van bisschop pen uit hun ambt het recht van medaspreken heeft. Voorts beroept de Regeering zich op art. 1 van de dus genaamde Organieke Artikelen, die het Concordaat aan vullen, welk artikel bepaalt, »dat geen bul noch breve, noch verordening, zendbrieven der Curie, zelfs als zij slechts op particnliere personen botrekking hebben, mogen worden aangenomen of gepubliceerd of gedrukt of op welke wijze ook uitgevoerd zonder machtiging van de Regeering." Op grond nn van deze artikelen beschuldigt de Fran sche Regeering het Vaticaan van schending van het Concordaat en van de Organieke Artikelen, toen het, zonder haar bemiddeling in te roepen, de ambtsbevoegd heden der bisschoppen van Dijon en Laval met beperking of opheffing bedreigde. Niemand zal 't verbazen, dat deze handelwijze op den Paus een zeer onaangenamen indruk heeft gemaakt. Z. H. bekleedt nog maar zoo kort zijn hooge ambt en in dien tijd heeft hij al menige bittere ervaring opgedaan. Toch zal hij in dezen niet afwijken van den tot dasverre ge volgden weg. Pias X zal voor de bedreiging met een diplomatieke brenk niet zwichten en zelfs de opzegging van het Con cordaat zon hem niet terughouden, daar hjj dit verdrag te gnnstig voor den wereldlijken staat beschouwt. Z. H. zal het aan de bisschoppen uitgevaardigde bevel om in Rome te verschijnen handhaven, van oordeel zjjnde, dat dit bevel een daad van pausljjke rechtsbevoegdheid is, waaraan geen bisschop ter wereld zich onttrekken mag. Ook aan de Temps wordt uit Rome geschreven, dat men op het Vaticaan vastbesloten is, om aan het nltima tnm niet toe te geven. Man redeneert er aldus, dat, zoo het Vaticaan toegaf, het gezag van den Paus over de bisschoppen in zaken van kerkelijke tucht vernietigd zon zijn. Men is er niet van oordeel, aan eenig artikel van het Concordaat met de Republiek te kort te hebben gedaan, nademaal geen Concordaat de bisschoppen kan onttrek ken aan de jurisdictie van den Paus. Desgelijks oordeelen tal vaa geestelijken in Frankrijk. De Matin heeft er zeer velen geïnterviewd en nit hunne antwoorden blijkt, dat allen, van den hoogste tot den laagste, volkomen overtuigd zijn, dat in deze qaaestie de Heilige Stoel niet mag en zal toegeven. Een hoog geplaatst geestelijke verklaarde, dat Pins X, die van den beginne af zich tot taak heeft gesteld de geheele Roomsch- Katholieke kerk te hervormen en te zuiveren zich door een »veto" van Combes niet zal laten atschrikken. Fel staan aldns de partgen tegenover elkander en het zoeken naar een middenweg, zelfs al zon men dit willen, kan geen resultaat opleveren, waar de gevoelens van Minister Combes maar al te g08d bekend zijn. De strijd zal moeten worden uitgevochten en het eind-resultaat daarvan zal wezenScheiding van Kerk en Staat. Onder de »Laatste Telegrammen'' in ons vorig nummer hebben wij nog kunnen vermelden de Russische lezing van het bloedige gevecht bij Motienling. Volgens de berichten uit Japausche bron was 't van den kant der Russen een wanhopige strijd met hevige ver liezen, waarbij de Japanners betrekkelijk weinig schade leden. Intusschen wordt ook in deze berichten erkend, dat de aanval geschiedde van de zijde der Russen, waar uit men mag opmaken, dat deze thans hunne passieve houding laten varen. In kleinere gevechten^ dus heet 't in het bericht uit Tokio bieven de Japansene voorposten hardnekkig standhouden en de versterkingen afwachten. Daarna sloten zij zich aaneen tot den tegenaanval. De voorposten bij Ilsiaiatang in stelling liggend, een compagnie sterk, behielden, ofschoon hun gelederen zeer gedund werden, den geheelen dag hun stelling. De aanval op deze voor posten begon te 8 unr door een bataljon Russische infanterie en een escadron Russische cavalerie, later tot een regiment versterkt. De Japanners boden hardnekkigen tegenstand, al hun officieren werden gedood of gewoed, de meeste man schappen waren eveneens gewondtoch vochten zij door. Ten slotte kregen zij versterking en trokken de Rassen terug. De Russen poogden vruchteloos den Japanschen linkervleugel te overmeesteren. De Japanners, die de heuvels van Motienling bezetten, weerstonden wanhopig strijdend de pogingen der Rassen om hen te verdrijven. Toen de Rassen terugtrokken werden zjj door de geheele Japansche linie vervolgd. Zeven Russische bataljons maakten met 4 kanonnen halt op de heuvels van Tawaa en belemmerden de vervolging. Generaal Koeroki bericht, dat de Russen ongeveer 2 divisies sterk waren. Hij maakt melding van de ver overing van eenige tropheeën zonder echter cijfers te noemen. Te Petersburg heelt deze uitslag weder nieuwe ont moediging te weeg gebracht en men verwacht, dat de Japanners nn wel spoedig weer zullen oprukken om opnieuw slag te leveren. Waar de Russen bij deze eene worsteling 1500 man verloren hebben, staat 't zeer te vreezen, dat het moreel der troepen er ook niet op zal verbeteren. Donkere wolken trekken zich ook samen ten gevolge van de handelingen der Russische hal p- krnisers in de Roode Zee. Openlijk spreken de Engeleche bladen van »zeeroot" en officieel wordt gemeld, dat de regeering te Londen met die van Duitschland en Frankrijk onderhandelingen heeft aangeknoopt over de vraag wat tegen deze houding van Rnssische schepen te doen is. Aanvankelijk meende men, dat het een eigenmachtig optreden was van de commandanten dier halpkrnisers, maar het blijkt thans, dat het geschiedt op last der Russische regeeringdeze is trouwens voornemens nog twee schepen van de vrijwillige vloot naar de Roode Zee te zenden, ten einde jacht op de Engelscho schepen te maken. De Times zet uiteen, dat de Malacca, het schip van de P. and O., dat door de Smolensk aangehouden en buit verklaard is, geen oorlogscontrabande aan boord had, maar 300 ton krnit en wapenen, eigendom van de Engelsche regeering en bestemd voor Hongkong. Dat zou uit de scheepspapieren duideljjk gebleken zgn. De Rassen hebben zich daaraan niet het minst gestoord en de Malacca opgebracht naar Port-Said. Zij kwam daar Woens dagmorgen aan met de Russische marinevlag aan den gaifel, bemand met een Rnssiseh zeekapitein, 4 officieren, 45 matrozen en stokers. De bemanning van het schip was gevangen verklaard, en iedere communicatie met den wal werd streng verboden. Gewapende soldaten bewaakten de valreep. De Britsche kapitein protesteerde tegen deze behandeling en werd herhaaldelijk met arrest bedreigd De Engelschen zijn niet voornemens hierbij lijdeljjk te bljjven toezien. Het Engelsche eskader nit de Mid- dellandsche Zee is, volgens een telegram uit Malta, naar Alexandrië vertrokken. Men kan dos verzekerd zgn, dat Engeland spoedig handelend zal optreden. De Romeinsebe Tribuna bevat een telegram nit Suez meldend, dat de Rassische halpkrnisers St. Petersburg en Smolensk in zaideljjke riehting zgn wegge3toomd, onmid dellijk gevolgd door den Britsehen kruiser Terrible. Naar de Tribuna meent, heeft de Terrible de besliste opdracht om Engelsche schepen tegen het optreden dezer Russi sche piraten zoo worden de Rassische schepen alge meen genoemd te beschermen. De opstootjes te Olnses. Het blgkt thans nit nadere berichten, dat men er te Olnses toch in geslaagd is de fabriek der firma Crettiezvan waar nit op de betoogende stakers zon zijn geschoten, in brand te steken. Van de gebouwen bleven slechts de maren staan. De opgewondenheid in de stad is zeer groot. Het aantal troepen is versterkt. De zonen van den fabrikant Cret tiez zijn in voorloopige hechtenis genomen. Een eigenaardig beroep. Te Weenen is on langs een vrouw gestorven, die een zeer eisrenaardig be roep uitoefende, hierin bestaande, dat zij haar keel en strottenhoofd voor ontleedkundige proefnemingen beschik baar stelde. Zij had ni. een eigenaardige macht over hare stembanden, die zij minuten lang onbeweeglijk kon hogden als zij aangeraakt werden, zoodat de studenten op baar de ademhalingsorganen konden bestudeeren. Maar zij kon nog meer, namelijk op kunstmatigs wijze de moeieljjk- beden verwekken die zich gewoonljjk bij onderzoekingen voordoen, en daardoor de studenten in de gelegenheid stellen om zich in het overwinnen dier moeieljjkheden te oefenen. Zg kon, tengevolge van eene eigenaardige gevoelig heid der slijmvliezen, piecies zeggen, waar het instrument zat, dat men in haar neus, keel of slokdarm had gestoken, zoodat de student wist of bij het goed gedaan had of niet. Verder had zij allerlei dingen bij zich, die zjj zonder hinder in da verschillende hoeken en gaten van haar lucht pijp kon stoppen, en waarnaar de studenten dan moesten zoeken. Die vrouw bleek dus een zeer nattig object voor de geneeskundige studie te zijn, en, daar zij er goed voor betaald werd, waren allen tevreden. Het heet, dat de stu denten die vrouw zser missen, en dat zij het betreuren dat zij haar geheim in het graf heeft meegenomen. Onder de tallooze telegrammen van deelnemingsbetui- ging, bjj de familie van wijlen president Krnger ontvangen, was er ook een van Koningin Wiihelmina. Dr. Leijds is te Montreux aangekomen om met de familie te beraadslagen over de begrafenis. In de Woensdag gehouden zitting van den Raad van van State is door staatsraad Huber rapport uitgebracht in zake het beroep, ingesteld door den Raad der gemeente Wognnm tegen hat besluit van Ged. Staten van Noord- Holland, waarbij goedkenring is onthouden aan het besluit van den Raad dier gemeente, houdende bepaling omtrent de toelating van kinderen op de openbare lagere school aldaar. De uitslag der verkiezing voor den gemeenteraad (va cature Spaans) van Broek op Lmgedjjk op Dinsdag 19 Juli is als volgtAantal kiezers 346. Uitgebracht 249 stemmen. Gekozen met 132 stemmen de heer K. Ven (anti-rev.) De heer A.Dirkmaat (liberaal) verwierf 117 sf. Alle leden van den Raad zjjn sedert tal van jaren anti-revolutionair. De laatste jaren wendden bij elke verkiezing de liberalen pogingen aan om ook hun partij te doen vertegenwoordigen. Zij mochten daarbjj op den steun rekenen van verscheidene anti-revolutionairen. Het beginsel van evenredige vertegenwoordiging blykt echter bij het mesrendeel nog geen ingang te vinden. Het dagelijksch bestuur van De Hanze, roomsch-ka- tholieke vereeniging van neringdoenden in het bisdom 's Hertogenbosch, heeft een adres verzonden aan H. M. de Koningin, waarin het eerbiediglijk verzoekt, dat het H. M. behagen moge, ten allersnoedigste een staats-en- quëte naar den toestand van den hanüeldrij venden en in- dustrieelan middenstand te doen instellen. Generaal Van Heutsiz. De huldiging van Generaal Van Hentsz te Amsterdam heeft zich gekenmerkt door groote hartelijkheid en waar deering. Naar gemeld wordt zal de benoeming van den Generaal tot Gouverneur Generaal van Ned.-Iadië hedenavond in de Staatscourant verschijnen. De nieuwe landvoogd zal dan met den stoomer »Orauje" naar Indië vertrekken, vergezeld van den kapitein H. Coljjn, thans zjjn adjudant, die te Sabaug aan wal gaat.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1