STADSNIEUWg. P E R gQNA EI a7~ ALLERLEI BTTRBERLXJKE stand Gemengd Nieuws. A. I. Clément. lom. Aan den ingang van het gebonw was eene fraaie bloemversiering aangebracht. H. M. nam allereerst een kykje in de stempel- en medaillefabriek en bezichtigde daarna de verschillende werkplaatsenwaarna besloten werd met een bezoek aan de generale contröle, waar het gezelschap werd ontvangen door dr. C. Hoitsema controlenr-generaal. De diamant industrie te Amsterdam. De leerlingcommiesie in de diamant-indnstrie te Amster dam heeft uit een groot aantal aspiranten 350 leerlingen tot het bedrijf toegelaten. Naar men weet bedroeg het getal leerlingen, dat ooor den A. N. D. B. aan de juweliers is toegestaan, 500. Voor de overige 150 znllen andere voorwaarden worden gesteld, daar zij onder de huidige bepalingen niet gevonden konden worden. Rijksnaf aarskeuringen. D0 minister van waterstaat heeft btpaald, dat de gewone rijksnajuarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten in 1904 gehouden zullen worden voor Noordholland: op 11 October te Beverwijk; 12 Oct. te Schagen 13 Oct. te Hoofddorp; 14 Oct. op Wieringen 15 Oct. op Texel en Terschelling. Iilcht te Zaandjjk. De pogingen tot het stichten van een eigen gasfabriek te Zaandijk heeft men moeten opgeven. De raad heeft thans besloten, in zake gaslevering opnieuw voor 20 jaar met de gemeente Wormerveer eene overeenkomst aan te gaan. Indien het gasverbruik door particulieren meer dan 100.000 kub. meters per jaar bedraagt, zal Zaandijk deelen in de winst. De Steeweg. De afd. Schermer van de Hollandsche Maatschappn van landbouw heeft zich bg adres dd. 27 Juni 11. tot den Raad gewend met het verzoek verbetering te doen brengen in den toestand van berm en keibestrating van den Steeweg van den Omval af tot de Schermerpoort en om de langs dien weg staande boomen te willen ontdoen van dood hout. Onder overlegging van het ter zake van den gemeente architect ingewonnen advies, stellen B. en W. den Raad voor aan de afdeeling Schermer te berichten, dat aan haar verzoek, voor zooveel noodig, bereids is voldaan. Wijziging verordening op het benoemen en ontslaan van sommige gemeente ambtenaren en bedienden. B. en W. stellen den Raad voor, de verordening op het benoemen en ontslaan van sommige gemeente-ambte naren en -bedienden, zooals die is vastgesteld bij raads besluit van 15 Januari 1902, in dier voege aan te vullen, dat het benoemen en ontslaan van den concierge van het gymnasium aan B. en W. wordt opgedragen. Glnd-exanen Hoogere Burgerschool. Tweedegroep. Geslaagd: mej. E. M. Aghina, mej. R. Th. Verdam, A. R. Meyer en W. H. Spanjaard, allen te AlkmaarP. J. A. Essen, W. Garver, V. W. van Gogh, G. van de Griendt, M. A. Henny, J. J. van der der Ley, H. F. Mertens en A. A. van Vloten, allen te Haarlem. Niemand werd afgewezen. Door laagen tijd met bengels te dreggen, gelukte het den gednldigen schipper ten slotte de drenkelingen weder op het droge te brengen. Doordat de kaasjes met vet ingesmeerd waren, hadden ze maar weinig van hun bad te ljjden gehad. Bad* en Zweminrichting. In de week van 16 Juli tot en met 22 Juli zijn inde Bad- en Zweminrichting alhier genomen 718 baden: door heeren 548, door dames 24, door weezen 13 en door on- vermogenden 133. Hoogste temperatuur van het water 74 Fahr., laagste 73° Fahr. Drukste dag den 16 Juli met 195 baden. Predikbeurten. De Predikbeurten bier ter stede zullen Zondag, 24 Juli, als volgt worden vervuld: Groote Kerk, 10 uur Ds. Vinke. Kapel, 10 uur Ds. van Leeuwen 6 uur Ds. Winkel, Pred. te Limmen. Ev.-Luth. Kerk, 10 uur Ds. J. W. P. leith, Em. Pred. Doopsgezinde Kerk, 10 uur Ds. J. Smidts, Doopsgez. Pred. te DoRjjpRem.- Geref. Kerk geen dienst. Geref. Kerk 10 uur en 6 uur Ds. Wechgelaer. Dure wortelen. Aan den Langendijk werden in de afgeloopen week zeldzaam hooge prijzen voor de wortelen besteed. De prijzen liepen tot f 5.80 per 100 bos, een sedert verscheidene jaren ongekenden prijs. Koninginnedag te Schagen. Den 22en Juli vergaderde in het lokaal „Ceres" te Schagen de permanente commissie tot viering van den Koninginnedag. Besloten werd, zoo de lijsten, die der burgerjj znllen worden aangeboden, genoegzaam zullen opbrengen en de te vragen subsidie van f 50 aan den raad der gemeente wordt toegestaan, aan de schoolkin deren eene feestgave nit te reiken, kinder- en volksspelen te doen plaats hebben, eene ringrjjderij te houden en 's avonds een lichtstoet te organiseeren van versierde rijtuigen. Onder hen, die te Groningen geslaagd zijn voor het examen hooldacte, bevindt zich onze stadgenoot, de heer A. Brouwer. Ken betreurenswaardige vergissing. Tot ons groot leedwezen heeft in ons vorig nummer een ernstige vergissing plaats gehad. De zaak, die voor de rechtbank alhier is behandeld en door ons werd geschetst onder het opschrift »Een driftig burgemeester" blijkt zich geheel anders toegedragen te hebben dan door ons werd vermeld. Niet de burge meester van St.-Maarten heeft terecht gestaan, doch de schilder B. en deze is 't ook geweest, die op het Raad huis van St.-Maarten den gemeente-secretaris den slag in het gezicht heeft gegeven. B. was verontwaardigd, dat een nieuw te bouwen school te St.-Maarten niet was gegund aan een ingezetene van die gemeente en in zjjne boosheid liet hij zich verleiden tot de daad, die hem voor den rechter bracht. De Burgemeester was ook wel aan wezig ter zitting van de rechtbankdoch slechts als getuige, meer niet. Hoe een dergelijke vergissing kon ontstaan Wij moe ten erkennen in dezen te zjjn afgegaan op een jongmensch, dien wij berekend achtten voor de taak om van de zit ting der rechtbank verslag te geven, doch voor wien, naar nu achteraf gebleken is, dat werk toch nog te moeiljjk was. Laten wij hieraan echter toevoegen, dat het bewuste jongmensch zeker niet minder leed gevoelt over zjjne onwillekeurige tekortkoming dan de burgemeester van St.-Maarten kan hebben over de verwisseling van zjjn rol van getuige met die van beklaagde. Waar alzoo geen sprake is van eenig opzet, hopen wij, ja, vertrouwen wjj, dat de Burgemeester geen bezwaar zal hebben de daad van den jeugdigen schuldige te ver geven en van ons de welgemeende excuses te aanvaarden, die wij hem bij dezen aanbieden. Verbetering van toegangswegen. De afd. Ursem van de Holl. Maatechuppjj van Land bouw heeft zich, gelijk men weettot den Raad gewend met het verzoek verbetering te doen brengen in den toestand der bestrating van Breelaan Steeweg en Mnn- nikenweg en om een leuning te doen aanbrengen op den Munnikenweg nabij den Pelmolen. Onder overlegging van het ter zake van den gemeente- architect ingekomen advies stellen B. en W. voor aan genoemde afdeeling te berichten dat in de gebreken van de door haar genoemde wegen bereids is voorzien en dat omtrent het aanbrengen van een keerleuning bij den Pel molen, langs de ooatzjjde van den Munnikenweg, bij de behandeling van de gemeente-begrooting voor 1905 eene beslissing zal worden genomen. Cadettenschool. De generaal-majoor Van Moock, inspecteur van het Militaire Onderwijs, bezocht gisteren de Cadettenschool. De overgangs examens zijn thans afgeloopen en de cadetten zjjn hedenmorgen met verlof vertrokken. Uitstapjes te Broek op Uangendyk. Vrijdag 1.1. maakten de oudste leerlingen der openbare school te Broek op Langedijk een reisje naar Amsterdam. Het grootste deel van den dag werd doorgebracht in Artis. Nog drie andere gezelschappen maakten in de afgeloopen week een uitstapje. De leden dor knapenvereeniging maakten Donderdag 1.1. in rjjtuigen een reisje naar Eg-monddienzelfden dag brachten de mannelijke catechisanten der Doopsgezinde gemeente een bezoek aan 't eiland Texel, terwjjl Zaterdag de leden der meisjeszangvereeniging onder geleide van den directeur, den heer Zaal, een uitstapje maakten naar Wjjk aan Zee. Postduiven. De postdnivenvereeniging „De Postduif" alhier is begonnen met een africhting op groote schaal van jonge duiven (1904). Voor dit doei zendt zij haar duiven naar de omliggende plaatsen op steeds grooter afstanden, totdat ten slotte een wedvlucht zal gehouden worden van nit Mons (Bergen) in België. Nader zal bericht worden, op wolfcen datum deze wedvlucht zal plaats hebben. Ken noodlottige «Hoop. In ons vorig nummer heeft men een en ander kunnen lezen omtrent het droevige ongeval op de hetLuttik-Oudorp. Daaruit viel op te makeu, dat de kansen om Christiaan van Vliet nog in het leven te behouden verre van gunstig stonden. Helaas, Donderdagavond is de oppassende jonge man ontvallen aan zjjne ouders en zjjne vrienden. In rnimen kring heeft dit droeve sterfgeval het grootste leedwezen gewekt. Met een enkel woord willen wjj er hier nog op wijzen, dat het toepassen der voorschriften voor drenkelingen, waarmee aanvankelijk zooveel succes werd verkregen, geschiedde door de hoeren O. Koster en H. Wolzak Nz. Beiden hebben de daarvoor vereischte kundigheden opge daan op een cuisns vae-de Vereeniging «Eerste Hulp bij Ongelukken". Vooral in een stad als de onze, waar zooveel water is, mag 't, zeer wenschelgk worden geacht, dat zooveel mogeljjk ingezetenen zich op de hoogte stellen van hetgeen noodig is om drenkelingen, die in zorgelijken toestand worden gered, nog in het leven te houden. Gewijzigde pokken. Op de boerderij van den heer Boon in de Bergermeer, gemeente Bergenis een geval van gewijzigde pokken geconstateerd. De patiënt is hierheen vervoerd en opge nomen in de barak van het St. Elizabethgesticht. Naar ons bleek is de ziekte niet van ernstigen aard, zoodat de dokter, onder wiens behandeling de zieke is, goeden moed heeft op spoedig herstel van de aangetaste. ONDERTROUWD: 24 Jnli. Joannes Jacobus de Vries en Elisabeth Fran- ciska van Latum. Hendricus Gerardus Er- kamp en Neeltje Bakker. Jacobus Petrus Pater en Anna Aletta Maria Bruin. Johannes Catharinus van der Meulen, alhier en Hendrika Annoveldt, te Velsen. Take Nieveen, te Gro ningen en Maria Anna Johannes Wehnes, alhier. Dirk Nicolaas Bruns, alhier en Cornelia Alida Limburg, te Loenen. GEBOREN 21 Juli. Klaas Adriaan, z.van Adriaan Gerrit Brood en Grietje de Vries. Anna Maria, d. van Joseph Klugt en Anna Maria Karstens. 22 Henrieus Johannes, z. van Henricus Kramer en Maria Catharina Schouten. OVERLEDEN 21 Juli. Christiaan van Vliet, 15 j. 22 Oornelis Petrus Graaf, 45 j. Obdan. Geboren. 4 Juni. Agatha, d. van Oornelis Kok en Neeltje Nien- weboer. Anna, d. van Jan Wester en Marjjtje van Schagen. 8 Jan, z. van Oornelis Edam en Maartje Hagenaar. 22 Jacob, z. van Jacob van Lsjjen en Jantje Krap. Ba heer J. v. d. Berg, wethouder der gemeente Vel- zen, heeft wegens ziekte als zoodanig bedankt. Als tjjdeljjk onderwjjzer aan de openbare school te Sc. Pankras is benoemd de heer D. Bakker. 91 u zlekul t voer 1 Dg. Zondag, 24 Julides avonds ten 7 uur, zal door het Stedelijk Muziekkorps, onder leiding van den heer J. M. Otto, in uen Stadshout, de navolgende uitvoering gegeven worden 1. »Oartaldo'', Militaire Marsch, van R. Novaoek. 2. «Ouverture symphonique"pour Concours 3. a. Rose Mousse", Valse Lente b. «Fantaisie Romantique", «Legende" 4. Fantaisie sur des motifs de 1' opéra «Le coeur et la main' H. Litolff. Auguste Bose. Voor het le gedeelte notariëel examen slaagde de heer J. Vonk, leerling van den heer Ten Brnggencate, ontvan. ger der registratie te Schagen. Naar gemeld wordtis een Italiaansche Opera onder directie van den heer M. de Hondt zoo goed als samen gesteld. De heer De Hondt, die enkele dagen in Italië vertoefde, heeft met de voornaamste artisten onderhandeld tot het afsluiten van contracten, onder wie de bas Lncenti en de tenor Colaza. De componist Pciccini heeft zjjn persoonlijke leiding toegezegd voor zijne opera La Tosca. Verder zal o.a. worden opgevoerd de opera «Christoffle Oolomb" van Baron Francetti, die waarschijnlijk ook deze opera zelf zal komen dirigeeren. De Italiaansche opera zal zetelen te Amsterdam, waar- voor de directie in onderhandeling is met het Paleis voor Volksvlijt. Verder zullen voorstellingen gegeven worden te Rotterdam, Den Haag, Arnhem, Nijmegen, Dordrecht, Breda, enz. Moge onder dat veelzeggende woordje «enz." ook Alkmaar begrepen zijn 1 L. Montagne. Ch. Lecocq. Mendelssohn Bar- tholay. G. Verdi. Rob. Volstedt. o 5. sHochzeits-Marech" a. d. «Sommeruachtstraum 6. Fantaisie sur des motifs de 1' opéra «La Traviata" 7. «Ein Jahrmarktsfast", Humo- ristisches TongemSlde a. Tarantella, b. Aufzug der Kunstreiter. c. Leierkasten. cf. Straszen-musikanten. e. An- fang des Jahrmarktstrnbels. Im Tanz-salon. g. Jahr- marktstummler aut dem Heimwege. 8. Seconde potponrri snr des motifs popnlaires Woensdag 27 Juli 1904, 's avonds 7J uur, concert voor de Buitensoeiëteit door bovengenoemd corps. De Amsterdameche Toonkuustonaarsvereeniging heeft, blijkens mededeelingen in het Weekblad voor Muziek, met 73 leden vergaderd, om te beraadslagen over een door het bestuur per circulaire voorgesteld plan tot oprichting van een coöperatief orkest. Het denkbeeld vond instem ming, en het beBtunr werd uitgenood.gd om de voorbe reidende maatregelen een garantiefonds localiteit enz. betreffende, te nemen. Zjj, die in beginsel verklaard hebben lid van het te stichten korps te willeu worden, ontvangen een vragenljjst; uit de antwoorden zal men gegevens putten, die weldra op een bijeenkomst besproken lullen worden. Kazen te water. Donderdagavond was op de Mient een schipper, die daar met zjjn schuit lag, bezig de kazen, die bij aan boord had, op karren naar het Waagplein over te brengen. Waarsehjjnljjk was een dezer karren door de knechtB niet secuur genoeg opgestapeldwant toen de kar bij het wegrjjden een stoot kreeg, geraakten de gladde kaas- in beweging een gedeelte er van rolde op den grond en in de gracht. Da kunstschilder, de heer Nieuwenkamp, is gisteren avond aan boord van zjjn woonschip te Zwolle nitlndië teruggekeerd. Zjjn gezondheidstoestand is zeer bevredi gend, de koorts schjjnt geweken te zijn. Worden groote mannen oud 1 Men is geneigd »neen" te zeggen, als men aan Schil Ier, Byron, Mozart en Rafael denkt. En niettemin be- reikt bijna de helft eminente mannen den door den psalmist bezongenen ouderdom van 70 jaren. Uit de volgende tabel, die door het Internationale Patentbureau te Berlijn is verstrekt, blijkt zulks duidelijk Leger-aanvoerders Moltke werd 91 jaar oud, Xenophon _6, Wellington 83, Bernadolte 80, Biücher 76, Dschingis Khan 72, Marius 71, Tumur 68, Themistokles 65, Han nibal 63, Napoleon 51, Alexander de Groote 32. Geleerden: Humboldt 89, Newton 84, Plato 82, Kant- 79, Galilei 78, Copernicus 70, Linnaeus 70, Leibnitz 70, Sokrates 68, Aristoteles 62, Hegel 61, Descartes 53, Spinoza 44.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2