gf APgKflEUWg. PERSONALIA, KUUSÏ EN jiÏTÏntREÏï. KAATSTE TEïaEGEAMMEN, Gevolgen ran den moolen zomer. In do polders Waard en Groet is men begonnen met het dorschen van het karweizaad. Een paar kleine bou- wertjes uitgezonderd, wordt algemeen met stoom gedorscht. De opbrengst is dit jaar zeer ruim, volgens vertrouw bare mededeeling van een landbouwer was deze sedert 1868 zoo goed niet. Alle overige gewassen staan in deze polders veelbelovend. t In den Kilandspolder. De lage waterstand in den Eilandspolder was de vorige week de oorzaak, dat er op 3 plaatsen gespuid werd om buitenwater in te laten. Toch kon men zeer weinig be speuren van een rijzing van het water. De veenachtige bodem, die op sommige plaatsen op een spons geleek, slurpte spoedig al het water in. Iiaadplaats van groenten te Broek op I.angendljk. Door de directie der H. IJ. S. M. zal worden over gegaan tot uitbreiding van de terreinen aan de laad plaats van groenten te Broek op Lmgendijk. Hoewel pas 2 jaren bestaande, blijkt de tegenwoordige laadplaats in de drukste tijden van het jaar veel te klein te zijn. De vergiftigingszaak In de Haarlemmermeer. Zooals wij onlangs mededeelden, bevindt de vrouw van den vergiftigden F. J. Datema, uit de Haarlemmermeer, zich in voorloopige hechtenis. Haar medeplichtige, D. van 't Hoff, bevindt zich nog op vrije voeten. Men weet zelfs niet waar hij zich ophoudt. De officier van justitie te Haarlem heeft thans alom doen aanplakken de volgende bekendmaking Honderd gulden belooning. Da officier van justitie te Haarlem looft f 100 belooning uit voor hem of haar die aan de justitie te Haarlem, zich bekend maakt en be> trouwbare en voor bewijs in rechten bruikbare inlichtin gen kan verschaffenle. Omtrent de aanwezigheid van Dorns van 't Hoff, oud 39 jaar, werkman, laatst wonende te Haarlem, O vermeer (Hoofddorp) in of nabij de herberg van nJ. Datema aan den Venneparweg in die gemeente, in den nacht van Zaterdag 11 op Zondag 12 Jnni 1904; en omtrent de omstandigheid dat gemelde Dorus van 't Hoff omstreeks dien tiid in 't bezit is geweest van Ar senicum (rattekruid). De inlichtingen behooren mondeling of schriftelijk zoo volledig mogelijk te worden gegeven aan den Officier, Paleis van Justitie, Jansstraat Haarlem. Op avontuur alt. Zondagavond te elf uur dwaalden door Wormerveer een paar knapen van ongeveer 12 jaar. Toen ze door de politie werden aangehouden en ondervraagd, deelden ze mee, dat ze 's middags te ongeveer 4 nur, uit Am sterdam hun woonplaats waren gaan wandelen naar de Zaanstreek. Ze waren weldra verdwaald en konden den terugweg niet weervinden, waarom ze maar besloten de wandeling door te zetten in de richting van Alkmaar, in welke laatste plaats een der jongens familie bad, aan wie ze een bezoek wilden gaan brengen. De politie van Wormerveer nam hen evenwel op met het doei hun nachtverblijf te verschaffen, en Maandagmorgen werden ze naar Amsterdam getransporteerd. Waarschuwing voor wielrijders. We lezen in De Fiets: Wielrjjders, die naar het strand gaan, moeten er om donken, dat het zeewater op de banden invreet. Deze brokkelen af en worden al naar de qualiteit gauwer of langzamer, maar absoluut zeker, onbruikbaar. Meer dan twee milltoen Kilo aardbeziën. De H. IJ. Spoor heeft de laatste weken alleen uit Beverwijk, 2,668,956 K.G. aardbeien naar Duitschland vervoerd. Bij voorbaat. Door de politie te Purmerend is aangehouden zekere N. M. Mann, die op 13 Juli uit de gevangenis te Alk maar was ontslagen, waar hij een vonnis van 9 maanden bad ondergaan wegens diefstal. Aangezien bedoelde al twee vonnissen wegens diefstal had ondergaan en bij te Purmerend doelloos rondliep, vond de politie het geraden, hem voor de openbare veiligheid wegens landlooperij op te nemen. Op last van den Burgemeester is hij ter be schikking gesteld van den heer Officier van Justitie te Haarlem. Bij kon. besluit van 20 dezer ie, met ingang van 1 Augustus, bevorderd tot opzichter van dan Rijkswater staat 3e klasse W. P. A. Hagethorn, te Alkmaar, thans opzichter van den Rijkswaterstaat 4e klasse. Ken gedenkdag. Vanmorgen kwam 't te onzer keunisseop den 31 Jnli zal in onze stad, Pnidsen 95, een zeldzaam teest gevierd worden. Dan toch zal het vijftig jaar geleden zijn, dat Jan de Nijs zich mot Cornelia Elisabeth Hoorn- dijk in den echt verbond. Vijftig jaar hebben Jan en Corneliadie nu onder de oudjes zijn te rangschikken hij is 75 jaar en zij is 78 jaar elkander trouw ter zjjde gestaan en zeker is 't daaraan voor een groot deel toe te schrij ven dat zij aan alle tegenheden van het leven het hoofd hebben weten te bieden. Wantgeen leven is er dat vijftig jaren achtereen is als een wandeling door zonnige dreven; wie beschikt over een ervaring van drie-kwart-eenw weet noodzakelijkerwijs ook te vertellen van tegenspoeden, van oren en dagen van droefheid en somberheid, van illusies die niet werden verwezenlijkt. Maar ochals twee menschenkindei'on maar altijd in alle omstandigheden pal naast elkaar staan dan is het weerstandsvermogen zoo grootdan wordt beider individueele zwakte tot een groote krachtdan moet als by het dalen van den avond des levens de balans wordt opgemaakt erkand dat het goede de overhand heeft behouden ia Jan de Nijs en Cornelia Hoorndijk hebben al de jaren, waarin hun krachten 't veroorloofden, een werkzaam leven geleid. Maar nu zjjn die krachten uitgeput en helaas zjj hebben niet gevonden den onbezorgden ouderdom, dien men hun zoo gaarne zou gunnen, 't Zijn allerminst klagende oudjesmaar toch, maar toch ieder van hen beiden krijgt 75 ets. per week van de Diaconie en al heb je niet veel noodig wanneer je altijd heel een voudig bent groot gebracht, met een daalder in de week kan je mekaar niet geven, wat je zoo graag voor mekaar zoudt overhebben. Soms wordt een extraatje verdiend met licht sjouwwerk, maar ook dat spijkert niet hard bij Vanmorgen hebben wij een bezoek gebracht aan de aanstaande jubilarissen. Moeder de vrouw was even de stad in, maar vriend Jan troffen wij thuis. Terwijl hij daar zat bij de tafel in zijn leunstoel hebben wij met hem gepraat over den goeden ouden tijd. De Nijs heeft al de jaren van zijn leven te Alkmaar gewoond. Hij begon zijn loopbaan als stalhoudersknecht in de uitspanning »de Ooijevaar" op het Ritsevoort Later werd hij knecht-voerman op een der diligences, die het hotel »De Burg" destijds liet rijden. Dat was een leventje naar zijn hart. Van zijn hoogen bok regeerde hij de kloeke paarden, die de passagiers altijd zonder ongelukken brachten naar Haarlem, Purmerend, den Helder en andere plaatsen. De Njjs was toen nog een pootig manskerel, 't Moest al heel raar gaan, als hij voor iemand uit den weg liep. Hjj leefde weer op, de grijsaard, toen hij nit zijn her innering putte en ons van die dagen vertelde. »Ja, je hoefde waarachtig niet bang te zijn als je met zoo'n diligence reed. Ik heb 't toch gehad, dat ik op een goeien dag door vier kerels werd aangehouden. Ze riepen me toe, of ik veel geld bij me had. Nou, zei ik m'n zakken vol, hoor, zie maar dat je 't te pakken krijgt. Toen wou'en ze me van den bok halen. Ze dochten zekerdat ik bang voor ze was. Maar dan hadden ze den verkeerde voorIk sloeg er op los met m'n zweep en dat voelden ze. Ze bleven wel van m'n lijf jongen ja, in dien tijd stond ik mijn man En toen met een zucht »De spoor kwam en toen moesten de diligences opdoeken, 't Was ellendig, want ik verspeelde er ook mijn baantje mee." Denijs is daarna sjouwerman geworden en waarachtig hij heeft gesjouwd, zoo lang hij maar kon. Als sjouwer man moet je echter sterk zijn, anders kunnen ze je niet gebruiken. En de beenen wilden op laatst niet meer goed mee, dat werd erger en erger en nu kost het loopen den veteraan zelfs groote moeite. Wij weten natuurlijk niet, hoe de 50-jarige echtver eeniging in de kamer van perceel 95 in het Pnidsen zal worden herdacht. Maar wel weten wij, dat als daar dien dag bijzondere vreugde zal heersc'aeu zij van buiten zal moeten worden aangebracht. Zijn er geen stadgenootan, wien 't toelacht om dezen oudjes, die staan met hun éénen voet in het graf, voordat zij heengaan van deze wereld, te toonen, dat er in onze stad wonen goede mensehen, die graag iets van het hunne afstaan om vreugde te brengen aan anderen. Kijk, 't zou zoo mooi zjjn, wanneer op den 31en Juli die twee ge trouwen naast elkaar konden staan met glimmende ge zichten en met dankbaarheids-tranen in het oog. Hier zijn geen schatten noodig, hier is met weinig heel veel goeds te doen. Van een jonge-dame en baar fiets. Een ongelukje, dat gelukkig nog goed afliep, had Za terdagmiddag in 't Payglop plaats. Een groote vracht wagen yoor goederenvervoer kwam deze straat ingereden. Ongeveer midden in stond een melkwagen, zoodat de passage daar zeer nauw was. Van den anderen kant kwam een jongedame aangefietst, die zeker haast hebbende, niet don tijd en de moeite nam even aftestappen. Te veel ver trouwende op haar vastheid van sturen, wilde ze behendig tusschen melkkar en goederenwagen doorrijden raakte met haar trapper in een wiel van dezen wagen en viel om. Door het geroep van den heer G., bakker aldaar, opmerkzaam gomaakt, hield de koetsier stil gelukkig nog bytijds. De jongedame kwam met den schrik en een vnile rok vrij. Ook de fiats kwam er nog zoo goed als ongehavend af. Concert Buiten-fiocieteit. Woensdag, den 27, des avonds 7J uur, zal door het Stedelijk muziekcorps der d.d. schutterij, onder directie van den Luit. Directeur J. M. Otto, van wege de Bui- tec-Societeit, weder eene uitvoering in den Hout gege ven worden, waarvan het programma luidt als volgt 1. >Marche Russe", dédié ét S. M. Alexandre IIIczar de tons les Rossesv. L. Ganne. 2. Ouverture zur Oper| »Maritana" W. v. Wallace. 3. a. »Ave Verum Oorpus", Kirchen HymneW. A. Mozart. b. »Herz an Herz", Gavotte C. Latann. 4. Fantaisie op motieven uit de opera vTannhftaser" R. Wagner. o 5. Ouverture de l'oféra »La Muette de Portici"D. E. F. Auber. 6. Fantaisie auf Motiven a. d. Oper »Der Freisehiitz"O. M. v. Weber. 7. »Die Etste Liebe", Concert Walzer H. Holztrager. 8. »Musikalische Reise durch Europa'1, PotpourriAuguste Conradi. 1. Einleitung 2. Eisenbaha Galopp 3. Oesterreich 4. Adagio5. Abreise mit der Post6. Steiermark 7. Tyrol, 8. Schweiz, 9. Italieu, Tarantella, 10. Frankreich, 11. Spanien, 12. Allegretto, 13. Abreise zur See, 14. Eag- laud, 15. Maestoso, 16. Russland, 17. Polen, 18. Krakau, 19. Ungarn, 20. Rüokkehr nach Niederland Bjj Kon. besluit van 22 dezer zijn benoemd 1°. mat ingang van 1 September, tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Deu Halder, G. J. J. Wes- termann, tijdelijk leeraar aan die schoolmet machtiging om te geljjk met de batrekking van learaar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Den Helder, die van leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Hilversum te bekleeden en 2'. voor het tijdvak van 1 September 1904 tot en met 31 Augustus 1905, benoemd tot leeraar aan de Rijks- Hoogere Burgerschool te Dan Helder, A. L. Zaalberg tjjdelijk leeraar aan die school. Tot hoofdingeland van de banne Berkhout is gekozen de heer A. Commandeur en herkozen de heer W. Nobel tot lid van het dagelijksch bestuur werd benoemd de beer J. Nierop, aldaar. Te iNoordscharwoude heeft do heer G. Smelik wegens gezondheidsredenen eervol ontslag gevraagd uit zijne be trekking als onderwijzer aan de openbare school. De heer H. Roggeveen te Schagen deed met gunstig gevolg examen als klerk der posterijen en telegrafie. Bij de heden te 's-Gravenhage gehouden examens van de Noderlandsche Toonkunstenaars-vereeniging slaagde voor koorzang onze stadgenoote Mej. G. Blom, leerlinge van Mej. A. Weber, alhier. Jos. Tyssen heeft van den directeur van de Opera te New-York, Oowried, het aanbod gekregen in het a. s. winterseizoen »Faust", »Don José" (Carmen) en »Roméo'' in de Franscho taal te komen zingen in de Metropolitain- Opera. Da agent van Cowried doet nu stappen om voor Tyssen het daarvoor noodige verlof van de Opera te Hamburg te verkrijgen. Den 24 gaf het fanfarecorps »de Eendracht" te Kolhorn een openbare muziekuitvoering. Bij gemis aan een openbaar terrein werden marschen gespeeld langs het geheele dorphonderden dorpelingen volgden het corps wel een dankbaar gehoor dus. Naar gemeld wordt zijn bij den kunstkooper, dia ge regeld het werk van den schilder Bernard de Hoog koopt, verscheidene orders uit Amerika ontvangen naar aanleiding van het op de tentoonstelling te St. Louis geëxposeerde schilderij van dezen schilder. De raad der gemeente Graft heeft besloten den rijks architect, den heer Froweinop te dragen een onderzoek in te stellen naar de kosten, verbonden aan de restauratie van het raadhuis te Graft. Volgens het beweren der bouwkundigen is dit gebouwuit een oudheidkundig oogpunt beschouwd van zeer veel belang. Ken nieuwe nederlaag van de Bussen. LONDEN, 26 Juli. Aan de Daily Mail wordt van den 24en uit Nioe-tsjwang geseind, dat na een wanhopig gevecht van veertien uur en zware verliezen aan beide kanten, de stelling der Russen bij Tasjisjao niet langer houdbaar was. Zy zullen nu genoodzaakt zijn terug te trekken op Haitsjeng. LONDEN, 26 Juli. Aan de Standard wordt uit Tientsin geseind, dat alle Russen verdreven zijn uit de buurt van Tasjisjao. Uit Shanghai verneemt hetzelfde blad dat de Russen bjj Tasjisjao 30.000 man sterk waren. Zij hadden de hoogten bezet en boden lang en hardnekkig tegenstand, doch de Japanners behaalden de overwinning. Het Wladiwostock-eskader. LONDEN, 26 Juli. De Eugelgche bladen zijn bitter slecht te spreken over het optreden van het Wladiwostock- eskader. Zjj zeggen dat het in den grond boren van onzijdige schepen, zonder vorm van proces, een onduld baar precedent schept, gelijkstaande met een oorlogsdaad. De Morning Post critiseert Balfours verklaring en zegt, dat deze niet kan bevredigen de verontwaardigde natie. De Standard verklaart, dat de toestand uiterst ernstig is. Be machines van de „Ardova'' beschadigd. LONDEN, 26 Juli. Aan de Daily Mail wordt uit Suez geseind, dat de machines van de Ardova" door de Russische machinisten zijn beschadigd. De herstellingen zullen te Suez geschieden. Volgens »Lloyd's Bureau' zullen deze herstellingen tien dagen in beslag nemen. Be vernieling van de „Knight-Commander" YOKOKAMA, 26 Juli. De Engelsche stoomboot »Tsinan", welke hier de bemanning aanbracht van de Knight-Commander", rapporteert dat aan de bemanning van dit laatste vaartuig tien minnten werden toegestaan door den Rnssiscben commandant om het schip te ver laten. Daarop zond men de »Knight-Commander" naar den kelder. De Basische officieren verklaarden, dat zij steenkool in overvloed hadden. Russische kruisers naar het Oosten. LONDEN, 25 Juli. Verscheidene bladen publiceereu het volgende telegram uit St.-Petersburg: De kruisers Don en Ural, vroeger Duitsche pakket booten, zjjn Zondag uit Liban naar Oost-Azië vertrok ken. Vjjf anderen zullen binnenkort volgen. Deze zeven schepen zijn in Duitschland gekocht voor de som van veertig millioen roebels, welke de Czar uit zijn privé-kas daarvoor beschikbaar bad gesteld. Be bestorming van Port Arthur uitgesteld. LONDEN, 25 Juli. Volgens den correspondent van de Daily Telegraph te Shanghai is de voorgenomen Krach tige aanval op Fort Arthur door de Japanners tot Au gustus uitgesteld, omdat er vertraging is gekomen in den toevoer van zwaar belegeringsgeschut. De censuur in Rusland. ST. PETERSBURG, 25 Juli. De censuur heeft aan de Russische bladen verboden verdere beschouwingen te wjjden aan het gebearde met de «Malacca." De begrafenis van President Hruger. BRUSSEL, 26 Jnli. Het stoffelijk overschot van President Kruger kwam hier hedenmorgen met den Bazel- schen trein aan. Daar da aankomst niet bekend was

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 3