BUITENLAND. F EUILLETQN. DELICIA BINNENLAND." No. 89. Tweede Blad. Honderd en zesde jaargang. Woensdag 27 Juli 1904. Gemengde MededeeLingen. HILBER.TA, Nieuw stijdingen. ALKMAARSCHE COURANT. Tan het Balkan-schiereiland. Uit Constantiuopel komt een bericht, dat veel te den ken geeft. Baron Calice, de deken van het »corps diplo matique" aan den Gouden Hoorn, de gezant van Oosten- rijk-Hongarjje bij de Porte, heeft zjjn ontslag aangevraagd. Bjjna een kwart eeuw vertegenwoordigde Calice de Mo narchie in Turkjjebij was een der groote mannen van de hervormingsbeweging, en juist van hem, die van land en volk zulk een uitstekend kenner was, werd voor de hervormingen in Macedonië veel verwacht. Volgens de telegrammen uit Weenen wordt zijn heen gaan als een veeg teeken beschouwd. Blijkbaar acht Calice den toestand in den Balkan zeer ernstig en ver wacht hjj nieuwe uitbarstingen. Hij heeft die al zoo vaak bijgewoond en al zooveel gedaan om ze te bezweren, dat hij het eindelijk moede wordt. Daarbij komt, dat de verhouding tusschen de Rsgeering te Weenen en den gezant te Constantinopel ook niet zoo gunstig meer is. De Regeering te Weenen wil liefst zoo min mogelijk gestoord worden in haar rust. Zij heeft de handen al zoo vol met binnenlandsche quaesties. Baron Calice wist dat wel, en handelde er naar. Maar in de laatste jaren, nu Oostenrijk bij de invoering der hervor mingen vanzelf meer op den voorgrond trad, moest de gezant die rust wel eens storen. Thans acht hij het oogenblik gekomen om heen te gaan. Hjj zeide nog onlangs: »De Macedonische quaestie is slechts op te lossen met bloed en met staalhet tijdperk van hervormingen is voorbijen de nieuwe tijd, die komen zal, heeft mannen noodig, krachtige, jonge man non, die vertrouwen hebben in de toekomst." Het vertrouwen van baron Calice is in do vier-en- twintig jaren van zijn gezantschap aan den Gouden Hoorn zoo herhaaldelijk geschokt, dat hij geen moed meer heeft, nu de mislukking van zijn lievelingsgedachte, verbetering door hervorming, aanstaande is, nog langer zijn ambt te bljjven waarnemen. Engeland en zjjn nieuwe koloniën. Wat Engeland voor een goede klant aan de Zuid Afrikaansche spoorwegen heelt, leeren o.a. de volgende cijfers, die de Z. A. Post geeftIn de maand Juni j.l. zijn uit Enge land naar Zuid-Afrika gebracht locomotieven ter waarde van f 506,940, terwijl er van Januari-Juli voor f 3,860,676 werd betrokken. Aan landbouw-stoommachines kocht Zuid- Afrika verleden jaar voor f 212,856 van Januari tot Juli. Gedurende hetzelfde tijdvak van dit jaar voor f 140,820. De Kaap voerde in of door voor een waarde van f 330,000,000 van 1 Juli L903-30 Juni 1904. Moet Nederland niet zorgen daar eenige millioenen deel aan te krjjgen 1 De Duitschers en Amerikanen verstaan die kunst wel VAN MARIE CORELLI DOOR 52) Zoo gingen de dagen van de heerlijke Junimaand en de warme eerste weken van Juli voorbij. Op een morgen ging Delicia weer naar hare studeerkamer om het laatste ge deelte van haar werk, dat haar, dat gevoelde ze instinct- matig, veel hooger in de koude schatting van de critiek zou verheffen,"dan ze nog ooit geweest was, te voltooien. Een gevoel van matheid, van overgroots vermoeidheid maakte zich van haar meester een gevoel, dat ofschoon drnkkend toch iets aangenaams had en dat ze voor haar huwelijk, toen ze nog de Delicia Vanghan was, die haar hart niet aan een ander gegeven had, zoo dikwijls gekend had, als ze haren helderen geest na een inspan- nenden arbeid eenige rust gunde. Het was alsof die dagen weer terugkwamen, toen ze de wereld verbaasd had door haar genie en hare gaven door iedereen bewonderd werden de wolken van angst en vrees scheneD plotseling weggevaagd en haar leven leek weer even kalm, rustig en rein alsof het nooit door de schaduw eener valsche liefde verduisterd was geweest. De zon wierp hare warme stralen over hare schrijftafel, en deed papier en pennen schitteren Spartan strekte zich weer op zijn eigen plaatsje in de vensterbank uit, en liet een zacht tevreden gebrom hooren. Met stralende oogen en een glimlach op de lippen schreef Delicia het slot van haar werk. Haar hoofd was helderder dan ooit schoone gedachten vloeiden haar nit de pen, die alle in de duidelijkste en sierlijkste bewoordingen werden neergeschreven, zonder dat het haar eenige moeite kostte. Plotseling sprong ze opeen krachtig geluid trof haar oorwas het een ver verwijderd golfgeklots of waren het de machtige, ruischende tonen van een groot orgel. Ze bon het niet uitmaken. Terwijl ze met alle inspanning trachtte te luisteren, werd ze plotseling ver blind door het schitterende zonnelicht, dat door hare ruiten stroomde. Hoe vreemd 1 Welk een heerlijk tafereel vol licht en gloed en warmte zag ze met gesloten oog Een onbeschrjjfeljjke smart deed haar plotseling ineen krimpen. »0, SpartanSpartanriep ze angstig uit. Met een grooten sprong gehoorzaamde de hond aan hare stem, hij sprong tegen haar op, en legde zijn grooten behaarden poot op hare borst. Krampachtig eloeg ze hare armen om hem heen, alsof hij haar eenige vriend Engeland en Perzië. In Teheran heeft een ernstige twist plaats gehad tusschen de Persische douane autoriteiten en Engelsche oflicieele personen. Voor twee maanden namen de Engelschen de eilanden Tuneb en Abumusa in het Oostelijk gedeelte van den Perzischen zeeboezem in bezit en plantten daar de Engelsche vlag. Den Engelschen behoort de eilandengroep Rasen Knmu, die zij in het begin van de vorige eeuw aan roovers ont namen. De hierboven genoemde eilanden zijn echter Per zisch bezit. Toen de eerste minister telegrafisch van de in bezit neming der eilanden in kennis gesteld werd, beval hij oogenblikkelijk, dat de Engelsche vlag van de eilanden zou verwijderd worden en dit bevel werd door de aan wezige tolbeambten uitgevoerd. Aan den anderen kant beging Perzië een groote politieke fout. In hetzelfde deel van den Perzischen zeeboezem ligt het eiland Dalna, dat den Arabischen Schech Abu Dabi toebehoort, die telken jare het toezicht laat houden op de parelvisscherij in de wateren van het ei and. De Perzische beambten wilden het eiland onder hun toe zicht hebben. Schech Abu Dabi beklaagde zich daarover bg de Engelsche autoriteiten wier bescherming hij ge niet en de Perzische beambten moesten hun vlag weer wegnemen. In Teheran is men van meening, dat het conflikt in het Engelsche parlement ter sprake zal komen. De afloop van de twist zal afhangen van de houding der Perziche regeering. Engeland maakt gebruik van het feit, dat de algemeene belangstelling op de gebeurtenissen in bet verre Oosten gericht is, om zich van nog meer pun ten in Perzië meester te maken. De Engelschen in Thibet. Generaal Macdo- nald heeft 18 dezer den Karola-pas bezet, zonder ernstigen tegenstand te ontmoeten. De expeditie verloor een inlandsch soldaat gedood en twee werden gekwetst. Onder de gesneu velde Thibetanen was iemand, die in blauwe zijde gekleed en vermoedelijk een persoon van gewicht was. Op zijn lijk werden brieven gevonden. De expeditie is de hoofdstad van Thibet thans op 145 K.M. genaderd. De ellende van den oorlog. De gevolgen van den oorlog doen zich in Rusland, naar Poolsche bladen verzekeren, reeds zeer scherp gevoelen. Ten gevolge van de economische depressie zijn te Warschau 36,000 man nen werkloos, te Lodz 10,000, in Kalisch 8000. In andere fabrieksdistricten moet de toestand niet minder treurig zijn. En tot overmaat van ramp stijgen de prjjzen der levensmiddelen sterk. Botsing van automobielen. De automobiel van de koningin-weduwe Margareta van Italië is op weg van Gressonev naar Stnpinigi ia botsing gekomen met een po3tantoaiobiel. Het rijtuig van de Koninin werd zwaar beschadigd. Zij zelve en haar gezelschap kwamen er echter met den schrik af en konden den tocht in een andere automobiel voortzetten. was met een zwaren slag viel ze achterover in haren stoel. Delicia was niet meer I Zoo vonden ze haar een uur later, hare koude handen hielden Spartans rnigen poot nog vast omklemd terwijl hg, arm, trouw beest, geduldig wachtte tot zjjne meesteres weer ontwaken zou, en haar vriendelijk oog zijn angstig vragenden blik zou ontmoeten. Zij zag er ook uit, alsof ze slechts voor eenige oogenblikken inge sluimerd was, ze had nog een blos op de wangen en de kille doodskoude had zich nog niet van haar meester gemaakt. Aanvankelijk durfde niemand den hond aan raken, maar eindeljjk gelukte het door vriendelijke woorden en door hem allerlei lekkernijen voortehouden hem naar de binnenplaats te brengen, vanwaar men ver in het rond zijn wanhopig gehuil kon hooren. Hjj was «maar een hond» de schoonste gave, het verstand, miste hij, daar om kon hjj zich ook door redeneeren niet troostendat voorrecht heeft alleen de mensch, die maar al te dikwijls meent zich over zijn verlies te moeten heenzetten, door nieuwe banden aanteknoopen. Maar hij had een eerlijk hart, die goede Spartan 1 Dit bezit benijdde men hem niet, een fatsoenljjk mensch gaf er niet om, het was boven dien ook nutteloos, men kon het immers niet koopen en verkoopen. Toen alle dagbladen een hoofdartikel wijdden aan «Delicia Vaughan» en vertelden hoe eene hartaandoening plotseling een einde gemaakt had aan hare roemvolle loopbaan, keerde Baron Carlyon in allerjjl naar de stad terng, om bij de begrafenis tegenwoordig te zijn en het testament te hooren. Maar hij ondervond dat zijne tegenwoordigheid best gemist kon worden. Het publiek, dat is hare lezers, die smartelijk getroffen waren door het verlies van een hnnner beste schrgfsters, hadden op zich genomen om de teraardebestelling dezer «onvrouwe lijke» vrouw zoo plechtig en indrukwekkend te maken, als^ ooit die van een koning of keizer geweest was. Duizenden volgden het Ijjk naar het rustige Mortlake- kerkhof, waar Delicia zich lang geleden een eigen graf gekocht hadhonderden onder deze duizenden konden hunne tranen niet weerhouden, en herinnerden elkander hare goedheid en hare mildheidzij spraken over den troost en zegen, die zjj in haar korte leven onder zieken en bedroefden verspreid hadnooit zouden ze zulk eene ware, medelijdende vriendin weer vinden. En toen het bekend werd, dat haar geheele vermogen, met al de schatten, die hare boeken nog zouden opbrengen, gelijke lijk verdeeld zou worden onder de armen en gebrekkigen in de verschillende wjjken van Londen, met de nauw keurige en volledige opgave hoe en wanneer het vermogen uitbetaald moest wordon toen bleef geen hart ongeroerd en menig oog, waarin in jaren geen traan was gezien, stortte nu tranen van dankbaarheid en men sprak van haar met die bewonderende vereering en liefde alsof ze eene heilige ware geweest. De Pers maakte er zich niet moeiljjk Vliegmachines. De heer Holland, da Ameri- kaansche uitvinder van de naar hem genoemde onder- zeesche boot, beweert dat zjjne nieuwe vliegmachine zoo volmaakt is »dat zij in vijf jaren tijds even algemeen ge bruikt zal worden als nu het rijwiel." Het toestel bestaat uit 4 vleugels, van 3 M. lengte elk, die aan de schouders en heupen bevestigd en door handvatten en trappers in beweging gebracht worden. De machine weegt ongeveer 20 pond. Het raam is van aluminium en staaldraad, en het overtrek der vleugels van zjjde. De vlucht moet ondernomen worden van een kleine verhevenheid af. De heer Holland beweert verder dat alleen de eerste vleugel slagen eenige inspanning vereischen, na de eerste slagen kan de vliegende zoo licht en zeker voortzweven »als een vogel"en met een inspanning die niet veel grooter zou wezen dan men om te fietsen gebruikt, zou men er met gemak in slagen, 65 tot 80 K.M. in het uur af te leggen. Da heer Holland die binnenkort zijne kunsten aan de Newyorkers denkt te vertoonen, heeft meer dan 40 jaren aan vliegmachines gewerkt. Een uitdaging tot oen tweegevecht. Voor de rechtbank te Brnnswjjk had zich dezer dagen baron Rudolf van Bodungen, vroeger leeraar aan een landbouwschool aldaar, te verantwoorden wegens het verzenden van een uitdaging tot een tweegevecht. De baron had het herhaaldelijk met een van de oudere leerlingen aan den stok gehad, wat hem zoo verbitterde dat hij den jongen uitdaagde. Aan de dagvaarding had de strijd- lustige paedagoog geen gevolg gegeven, waarom do recht bank besloot, hem in hechtenis te laten nemen. Dc sluiting van het zlttingfaar der Staf en-Wener aal. Zaterdagmiddag is in eene Vereenigde Vergadering van de beide Kamers der Staten Generaal, onder voorzitter- sch p van den heer Schimmelpenninck van der Oye, de zitting in naam van de Koningin door den Minister van Binnenlandsche Zaken gesloten. De Minister Dr. A. Kuyper, binnengeleid door eene Commissie, bestaande nit de heeren Kist, Duymaer van Twist, De Stuers, Woltjer, Van Veen en Smidt hield daarbij de volgende rede Mijne Heeren Gedurende deze zitting der Staten-Generaal kwameu onderscheidene maatregelen van wetgeving tot stand. Eene met Frankrijk gesloten overeenkomst betreffende den wederzijdschen invoer nit onze koloniën, werd door u goedgekeurd. De beschikbaarstelling van gelden voor den bonw van Tnchtscholen bracht de Kinderwetten een stap nader tot hare invoering. meezij had ternauwernood een woord van medolijden over haar vroegtjjdig heengaanze sprak op een toon van haar zooals die, welken wjjlen Edward Fitzgerald aaunam, toen hij over Engelands grootste dichteres schreef: «Mevrouw Barrett Browning is dood. Goddank, nn krjjgen we geen Aurora Leighs meerDit is de algemeene toon, die mannen aannemen, die het verstand en het gevoel niet hebben, om eene Aurora Leigh te begrijpen, natuurlijk nog veel minder om een dergelijk kunstwerk te schrijven. Hoe het zij, het pnbliek liep storm om haar laatste werk j en toen hare lezers hst kenden, ging er maar ééne stem van bewondering op, die al het alledaagscho persgebabbel overstemde en menig schrgver, die zich niet stoorde aan hetgeen de nieuwsbladen schreven, wijdde een woord van lof en waardeering aan de nagedachtenis van de begaafde schrjjf- ster. Delicia s naam werd na haren dood nog meer ge noemd dan in haar leven. Slechts één sprak over haar met eene in het oog vallende onverschilligheid en min achting dat was Carlyon. Zjjne verontwaardiging bij het vernemen, dat haar geheele fortuin aan inrichtingen voor weldadigheid ten goede kwam, was te groot dan dat hij ze had kunnen verbergen. Hij beschouwde zijne toelage van drieduizend gulden jaarlijks als eene beleediging en hjj werd een warm voorstander van de tyrannieke theorieën van den hooggeroemden Dnitschen wetgever, die een wet van kracht wil doen zijn, die onrechtvaardig bepaalt, dat al de verdiensten van de vronw onvoorwaardeljjk ook haren echtgenoot toebehooren. Hij vond, dat de samen steller van zulk eene wet een buitengewoon gevoelig mensch moest zjjn, en hjj wenschte vurig, dat ook weldra zulk eene bepaling in het Engelsche wetboek zon worden opgenomen. Hjj vergat al de liefde van Delicia hg dacht niet meer aan hare schoonheid, haar verstand, haar on baatzuchtigheidhjj herinnerde zich niet één van de talrjjke gelegenheden, waar zij haar eigenbelang en haar eigen gemak geheel op den achtergrond stelde, om niet één wensch van haren echtgenoot onbevredigd te laten. Al hare liefde, al hare toewijding kon niet opwegen tegen zjjne edelmoedigheid zulk eene onvronweljjke vronw met zijn naam te hebben willen vereeren. Maar lang zaam, heel langzaam, niemand wist hoe, alleen barones Brancewith, die het hem nog nooit vergeven kon, dat hjj haar zoo weinig hoffeljjk behandeld had, toen hjj eens klaps zijne belofte, met haar naar hnis te znllen rjjden, weer introk, alleen barones Brancewith wist misschien hoe het langzamerhand bekend werd, welk een leven Carlyon geleid had, hoe zelfzuchtig hjj geweest was, en aan welk eene grenzenlooze ontrouw hij zich tegenover zjjne onschuldige, beminneljjke vrouw had sehuldig ge maakt. s (Siot volgt.)

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 5