STADSNIEUWS. KUNST EN KETTEREN- MAHK~TBER"ICHTSNT i 1 1 it 3 3 1 1 3 1 3 1 Eenige artikelen van het Wetboek van Koophandel ondergingen eene wenschelijk gebleken wijziging. Voorstellen tot herziening van de Gemeentewet en van de Wet op het Krankzinnigenwezen mochten nwe mede werking verwerven. Het aan de Nederlandsche Bank verleende octrooi werd verlengd en herzien. In verband hiermede werd besloten tot intrekking van de muntbiljetten en tot het toekennen van de hoedanig heid van wettig betaalmiddel aan de biljetten van de Nederlandsche Bank. De wet tot herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen onderging een noodzakelijke ver betering, en in de wet op de Vermogensbelasting werd een recht tot navordering opgenomen. De aahleg, de exploitatie en het gebruik van telegrafen en telefonen werden nader wettelijk geregeld. Bepalingen betreffende de mijnoutginning werden, met wijziging van de bestaande Mijnwet, vastgesteld. De aanleg van onderscheiden werken van algemeen nut werd bevorderd. De oprichting van een Departement van Landbouw in Nederlandsch-Indiö werd door u mogelijk gemaakt. Omtrent het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de wet op het Hooger Onderwijs werd met de Eerste Kamer geene overeenstemming verkregen. Met het oog op de hierdoor ontstane ongelegenheid, heeft Hare Majes teit de Koningin besloten die Kamer te ontbinden, en zullen de St".ten der onderscheidene gewesten eerlang tot de samenstelling van een nieuwe Kamer overgaan. De Koningin heeft mij opgedragen, Mijne Heeren, u dank te zeggen voor den ijver en de toewijding door u betoond. In naam der Koningin verklaar ik deze zitting dor Staten-Generaal te zjjn gesloten. Aangaande deze sluitings-zitting kan nog het volgende medegedeeld worden Met de gebruikelijke eerbewijzen verliet de president minister dr. Kuyper in een galarijtuig van het Hof het Koninklijk paleis, om zich naar het gebouw der Tweede Kamer te begeven. Een afdeoling huzaren ging het rijtuig vooraf en een sterke afdeeling volgde het. Vóór het paleis woonde een vrjj talrijke menigte het afrijden van den minister bij. Op het Buitenhof kwam de hoofdwacht in het geweer, en bewees de verschul digde eer. Op het Binnenhof was een groote menigte tegen woordig, die dr. Kuyper eerbiedig begroette. Reeds tegen 2 uur stond er een stoet menschen te wachten voor de deur der publieke tribune naar de troon- Zaal, die, als de grafeljjke zalen gereed komen, dit jaar voor het laatst als plaats voor de vereenigde vergadering is in gebrnik genomen. Reeds tegen 3 uur stonden de tribunes aan beide zijden eivolin de vergadering zelfzooals gewoonljjk, het bureau in groot ornaat, en de leden der commissie van ontvangst en uitgeleide eveneens in kostuum. Toen de minister de zaal binnentrad en zich voor de ministerstafel plaatste, ontvingen de leden hem met een deftige buiging. L Met kalme stem ingezet, klonk de toon waarop de slni- tingsrede werd gelezen door den in ambtsgewaad geklee- den minister van binnedandsche zaken allengs luider, met meer verheffing van stem sprak de minister de dankbetuiging aan de Kamers voor haren arbeid uit. Met een buiging verliet de minister de zaal. Burgemeesters en secretarissen. De Noordervereeniging van burgemeesters en secretaris sen hield hare jaarvergadering te Schagen. Nadat de voorzitter, de heer J. van der Stok, de vergadering met een toepasseijjk vtoord had geopend, werden mededeelingen omtrent den toestand der vereeniging gedaan. Over 't algemeen was deze gunstig. De rekening sloot met een saldo van ruim 100. Tot penningmeester werd herkozen de heer 0. C. Hulst te Scbagerbrug. Naar aanleiding vm een besluit van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland werd nog besproken of een forens, die zich in den loop van het belastingjaar in de gemeente vestigt, waar hij als forens werd aangeslagen, voor het volle dienst jaar kan worden aangeslagen. Algemeen was de verga dering van meening, dat, zal de persoon voor het volle dienstjaar kunnen worden aangeslagen, de aanslag als forens, onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten, moet worden ingetrokken.Vervolgens zal de aanslag bij suppletofr kohier moeten worden geregeld. Besloten werd gezamen lijk een uitstapje naar Zandvoort te maken. (Zijp. Ct.) De wedrennen te Bergen. En wederom werd 't bevestigddat we mooi weer zulllen hebben als te Bergen de Kennemer Sportclub een meeting organiseert. In den nacht van Zaterdag op Zondag regende 't wel heerlijk, na zooveel dagen van droogte, maar als 't Zondag zoo was voortgegaan zou het wedren-publiek er slecht aan toe zijn geweest. Doch de menschen waren ondankbaar, wanneer zij, de geschiedenis kennende, zich op dit punt bezorgd maakten op Zondagmorgen lachte 't Bergensche landschap natuurlijk in een gouden zonnetje. De courses waren tamelijk druk bezocht. Toch was 't getal der aanwezigen nog niet, wat 't wezen kon en worden moet. Aan de N. Ii. Ct. ontleenen wij het volgende techni sche verslag De Rex-prijs, vlakke baanren voor 2-jarige inlandsche paarden, afstand 1100 mater, was voor Goudgeld, 55 kg., eig. jhr. L. Boreel (Broom), gevolgd door Zeeland, 55 kg., eig. van Hoboken van Hoedekonskerke (Wie- nert). Gewonnen met l'/2 lengte, 5 lengten tusschen 2 en 3. Tjjd1.17*/,. Totalisator voor f 2.50 f 3,50. Niet geplaats' King Edward, 55 kg. Paris: 4/7 Goudgeld, 1/1 stal van Hoboken. Zeeland nam de leiding in goeden pace. Aan de over zijde plaatste Goudgeld zich tweede, kwam in de rechte lijn naar voren en won handsdown van Zeeland en King Edward. De Chilouez-prijs, amateursdraverij, handicap, was voor Antoinette, eig. Alkemade (W. Alkemade), 1875 m. in 3.23, gevolgd door Moquette, eig. stal Unitas (Bultman), 2050 m. in 3.24 en door Kruger, eig. van der Veen (B. M. de Vries) 1825 m. in 3.263/s. Totalisator voor f 2.50, f 11.50; placé voor f 5: f 8 en 10. Niet geplaatst, Vogel 1800 m., Phyllis 1850 m., Us- sanna 1850 m., en Yum-Yum 1875 m. Paris: 2/1 Antoinette en Moquette, 2% Kruger, 6 en 8/1 de anderen. Kruger ging aan het hoofd by het passeeren der tri bune, gevolgd door Antoinette, Phyllis, Usanna, Moquette en de andere. Aan de overzijde stond Kruger nagenoeg stil, waardoor Antoinette voorop kwam. De Wave-Queen-prijs, vlakke baanren, afstand 2300 m., was voor Valentino, 58 kg., eig. baron Orentz (Broom), gevolgd door Consort, 56% kg-> eig. Bultman (Threfell) en door Aemilia, 56 kg., eig. jhr. O. de Pesters (Mac Cord). Ge vonnen met een hoofdlengto, vijf lengten tus schen 2 en 3. Tijd2.373/s. Totalisator voor f 2,50; f 6,50; placé voor f 5, f 8 en f 9.50. Niet geplaatst: Timeserver 55% kg- en Lyndon Green 55 kg. Paris: l/l Valentine, 2% Timeservor, 4/1 de anderen. Valentine nam de leiding, gevolgd door Consort, Lyn don Green, Aemilia en Timeserver laatste. Aan de over- zjjde plaatste Consort zich tweede, gezelschap gehouden door Lyndon Green. In de linkerbocht kwam Valentine naar voren en bond in de rechte ljjn een hardnekkigen strijd aan met ConBort, met den uitslag, dat Valentine met klein verschil won. Aemilia was derde. De Don Quichot-prijs, handicap draverij, was voor Graaf Jan, eig. Tj. Witteveen, (eig.) 1825 m. in 3.27, gevolgd door Mascotta, eig. A, A. v. d. Berg (ten Hagen) 1850 m. 3,27, en door Prinses Wanda, eig. Lynkamp, (eig.) 1850 m. 3,27%. Totalisator voor f 2,50 f 50,50placé voor f 5 f 17,50, f32,50 en f 17,50. Niet geplaatstJan de Wit 1800 M., Gretchen 1875 M., Marie IV 1875 M., Louise 1900 M., Anna III 1900 M. en Tjibbe 1925 M. Paris 1/1 Kruger, 3/1 Gretchen en Louise, 5 en 6/1 de andere. Mascotta ging aan de overzijde goed naar voren en scheen gewonnen spel te hebben, toen de merrie uit den draf geraakte en in de rechte lijn door Graaf Jan gepas seerd werd, die, sterk aangezet, in galop den eindpaal passeerde, evenals Mascotta. Prinses Wanda was derde. De eerste heat van den Colombiue-prijs, heatdraverjj, was voor Phylles, eig. de Goede (C. Bier), 1725 m. in 3,05%, gevolgd door Abdul Ameer, eig. Schuyl (Pronk), 1900 m. De tweede heat werd gewonnen door Abdul Ameer, in 3.03. Julia Bel liep hierin niet meer mee. In de derde heat liepen Uckfield en Achilles niet meer mee. Abdul Ameer won deze heat gemakkeiyk in 3,093/s met Isabella als tweede. Totalisator voor f2,50: f4; placé voor f5:f9enfl2. Be Goudmijn-prjjs, recorddraverp voor Nederlandsche paarden, was voor Debutant, eig. de Koning (Doeleman), 2580 m. in 4.33gevolgd door Don Quichot, eig. de Mol (J. Witteveen), 2680 m. in 4.34 en door Held, eig. van Wickevoort Crommelin (eig.), 2.660 m. in 4.34%. Totalisator: f8,50; placé f7 en f 14.50. Niet geplaatstUssanna 2540 MYum-Yum 2500 M. en Controleur 2560 M. Paris 1/1 Held, 1% Debutant, 3% D°n Quichot, 6/1 Ussanne en Controleur, 8/1 Yum-Yum. Yum-Yum wees den weg, met goeden voorsprong, voor Controleur, Ussanna, Debutant, Held en Don Qaichot. Aan de overzijde ging Held naar voren en kwam naast Yum- Yum, dicht gevolgd door Controleur. In de rechte lijn schoot plotseling Debutant naar voren en passeerde als eerste den eindpaal, terwijl Don Qaichot aan de buiten zijde de tweede p'aats bezette. Held was dicht daarachter derde. De Bolle Bay-prijs, handicap draverij, won Anselor, in 5.24. Tweede was Luitenant, in 5.25% derde Don Qnichotte in 5.26%. Totalisator: f5; placé f6.50, fll en f7.50. Bij de van 16 tot 23 dezer te Utrecht gehouden exa mens vanwege de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst, slaagden voor piano-onderwijs o. a. mej. J. Visser te Wester-Blokker en de heer J. Brugge te Purmerend. In de examen commissie had o. a. zitting onze stad genoot, de heer J. Henri Oushoorn. De schilderij »Motregen'' van den Haagschen schilder O. A. van Waning is te Parijs met de gouden medaille bekroond. Op de tentoonstelling te St.-Louis is eene der drie schilderjjen van wijlen Gabriël verkocht. Ook eenige etsen en andere kunstvoorwerpen uit de HollanjJsche af deeling zijn aangekocht. Te Monnikendam zal nu oen aanvang gemaakt worden met de restauratie van de Waag. Privat Livemont-tentoonstelling, Museum van Kunstnijverheid Haarlem 1 Juni17 Juli. In het paleis van Kunstnijverheid, dat met z'n witte facade omhoog rijst uit 't groene grasveld tusschen de zware boom-coulissen van den Hout was 'n belangrijke tentoonstelling van werken van den decoratie-schilder Privat Livemont. Moge al de naam voor velen 'n on bekende zijn, zijne weinige werken, die hier in ons land verspreid werdenzullen zeker niet nagelaten hebben de attentie op zich te vestigen. Deze schilder is de uitvoerder van de reclameplaten van Boldoot, „de vrouw met de roos", in de meeste plaatsen toch overbekendevenzoo van „Cacao A. Driessen" en ik twijfel niet of deze platen alsmede die van „Itajah-thee" of „Bols jenever" zullen door velen gezien zijn. Privat Livemont werd te Schaerbeek bij Brussel in 1861 geboren en begon reeds op 13 jarigen leeftijd onder leiding van Hendrickxs en Boerson op de tee- kenschool van St. Joost en Noode, les te nemen, waar Gérard hem onderrichtte in de decoratieve schilderkunst. Door z'n ijver verkreeg hij in 1883 van de Belgische regeering 'n studiebeurs en trok daarmede naar Parijs om z'n studiën te voltooien. Daar kwam hij onder lei ding van Lavastre, decorateur de 1' Opera en vervolgens onder die van Duvigneau, van de Comédie Francaise. Daar de vaak ruwe kleurvolle tooneeldeeoratie hem niet aantrok, verliet hij echter deze instellingen en ging zich bezig houden met illustraties voor de „Monde illustré." Kort daarop ging hij naar Brussel terug, waar hij na 'n korte wijle benoemd werd tot teekenleeraar aan de academie te Schaerbeek, En van nu af begon z'n eigenlijke arbeid van het ont werpen van reclame platen, litho's, teekeningen voor glasschilderwerk, decoratiewerk in vele bekende plaatsen der wereld waarin overal z'n vrouwfiguren in de meest verscheiden samenstellingen praedomineeren. In den catalogus kwamen de meest verscheiden plaat sen voor, bekende middelpunten van mondain-leven, waar Privat Livemont arbeidde, o. a. beschildering van het plafond der speelzaal te Ostende, ontwerp voor het plakkaat „le Bec Liais' te Parijs, enz. on verder deco ratief paneel voor de trouwzaal in het Stadhuis te Schaerbeek, fayence paneelen voor de Gevelversiering van het „Grande maison de Blanc" te Brussel, 'n plak kaat van Helm-Cacao, de „Cercle Artistique de Schaer beek", Absinthe Robette, Ville de Bruxelles, voor het pa- villioen van kleederdrachten op de tentoonstelling te Parijs enz. enz. En in het museum van Kunstnijverheid waren al die ontwerpen en studies vergaard, wel erg luttel doend, tusschen de strenge oudheid en grootsche macht van de meeste werken der ouden er om heen, beeldwerk van 't Assyrisch, Egyptisch, Grieksch tijdperk, beelden van Yenus, van Zeus en van vele anderen. Misschien was 't ook door die harde grootheid van ruw- witten steen met die grootsche expressie, dat de tus- schenruimte gevuld met 't tinten-droomend gelijn van vrouwen en nog eens vrouwen vrouwen in droomend- gele, en nevelend-groene, licht-lila en diep donker-roode gewaden, vrouwen met week-moede oogleden en teere profiellijnen, wegzonk in 't niet, saam schrompelde tot 'n luttel hoopje van kleurgedoe, als zwakke degene- ratie-producten tusschen 't forsche, 't immens-machtige van al 't omringende. Hoe 't zij, er langs gaand zonder meer nauwkeuriger studie, deed 't, voor 't oog aangenaam aan, zooals 'n warme weelde in 'n salon éven aangenaam kan zijn om de droom weelde zelfmaar 't verveelde, 't wordt lang dradig op den duur, al de fijne nuances, al die week heid, en je ging verlangen naar iets sterks, iets krach tigs, zooals je na 'n massa taartjes te hebben gegeten, verlangen kan naar 'n beefsteak met aardappelen, naar iets hartigs in één woord. Dat kwam uit, door een klein stukje, 'n christus-kop, en een ander nog,'n oude man, die je 'n oogenblik gebonden trachtten te houden door de je toe schijnende krachtiger uiting, maar lang duurde 't niet, en je zag heel gauw de kraehtlooze behandeling, het alweer voor de zooveelste maal herhaald thema van oppervlakkigheid, dat geen factor kon zijn, hadden we werkelijk iets grootsch, iets hevig-artistiek gevoelds voor ons gehad. Alles was salon-fahig"'n bedelaarskop, die niet 't expressieve had van zoo'n mensch een romannerige ar- tistenkop, enz., nergens was't individu op den voorgrond tredend, overal was het de schilder, die 'n pop maakte. Resumeerend komen we dus tot de slotsom, dat "deze tentoonstelling, artistiek-genomen, weinig belangwekkend was, d. i. dat men er niet behoefde heen te gaan om te genieten van 'n reeks zuiver-mooie doeken of aqua rellen; maar wéldat ze interessant was, interessant als tijd-kind en interessant voor menschen, die graag zouden hebben willen 'n reclameplaat „die trekt", waar 't oog op valtreclame-ding, dat den schijn heeft van 'n diepere artistieke opvatting en wél beter is ook dan 'n hoop bestaande prullen. Doch nooit zal worden kunst werk, omdat de knapheid van uitvoering niet dekt 't gemis aan diep-voelen. Bergen, Juli. Sch. Alkmaar, 25 Juli. Aangevoerd 7 koeien en ossen f 180 a 225,180 vette kalveren f 35 a 84, per P. 80 a 90 ct., 53 nuchtere kalveren f 10.a 20, 657 vette schapen t 20 a 28.0 lammeren 0 a 218 vette varkens, per P. 34 a 44 ct., 21 magere varkens f 13 a 16, paarden f 0 Amsterdam 25 Juli. De prjjzen der Aardappelen waren heden al3 volgt: Nieuwe Spring Malta's 8 a 0 ct. per kg., groote An dijker Muizen f 2.60 a 2.80, kleine id. f 1.a 1.50, Andijker blauwe f 2,50 a 2.70, Westlandsche Zandaar- dappelen f 2.20 a 3,60, kleine id. f 1.60 a 2.West landsche kralen f 3.a 3.80, Katwjjker ronden f 2.60 a 3.30, id. muizen f 3.20 a,0.—IJpolder muizen f 2. a 2.25, id. groote blauwe f 0.a 0.IJpolder blaaw- pittrn f 0.-— a 0.Geld. Kralen f 0.a 0.—Priesche muizen f 0.a 0.id. borgers f 1.90 a 2.10. Priesche Hamburgers f 2.50 a 2,80. Aanv. 6 ladingen. Amsterdam, 25 Juli. Ter veemarkt waren aanvoer en prijzen233 runderen, vette le qual. f 0.66 a 0.70, 2e qualiteit 62 a 66 c., 3e qualiteït 56 ct. en votte ossen a ct. per K.G., 160 melk- en kalfkoeien f 125 a 290 0 graskalveren, 55 nuchtere kalveren f 9 a 17, 5 schapea f a lammeren f 0— a 564 vette varkens 34 a 36 et., Overzeesche 37 a 39 ct., Rijnkan tera 39 a 41 ct. Kampen, 25 Juli. Boter. Aangev. 300/8 v. van 20 kg., 75,16 v. van 10 kg. en 400 stukken van Kg. samen ruim 6950 Kg. Ze gold per 1/8 vat f 20.50 a a 22.50, per %G vat f 10.25 a 11.25, per kg f 1.20 a f 1.25. Schagen, 23 Juli. Lnxe-paard-enmarkt. 50 luxe paarden f 400 a 650, 70 rijpaarden f 150 a 300,15 ponnies f 100 a 300. Drukkerijv. Herms. Costcer Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6