BUITENLAND." FEUILLETON, BINNENLAND. Honderd en zesde Jaargang» Vrijdag 29 Juli 1904. Stedelijk Museum. 1896 52721 36676 1858 1513 345 1897 Ï2559 4340 2232 110 2122 1898 183987 2356 6227 47 6180 1899 163960 2^8 5438 4 5434 XX 3E3 35E3 3F&. "1? -A.. Gemengde Mededeelingen. Nieuwst ij dingen. Be begrafenis van President Kruger. JSfO 90. Tweede Blad. Hot STEDELIJK MUSEUM is Zondag, 31 Juli a.s., '8 namiddags van 1 tot 8 nnr, te bezichtigen tegen betaling van 10 ets. per persoon. Rusland en Finland. De Czar heeft zijn bekrachtiging verleend aan de maat regelen genomen tot vereeniging van het FLasche munt stelsel met dat van het Russische Rijk. Dienovereenkom stig vormt voortaau de Russische gouden munt in roebels, naast de Pinsche gouden munt in marken, het wettig betaalmiddel in Finland en moet bij betalingenonver schillig tot welk bedrag, worden aangenomen. Daarentegen behoeven betalingen met Russisch zilver sleohts tot een bedrag van R. 3.75 te worden aangenomen. Bij betalin gen aan de spoorwegen en douanekantoren zullen ook Russische credietbiljetten en koperen munt gangbaar zijn. De Russische roebel wordt gelijkwaardig gesteld aan 2.66% Finsche marken. Het tijdstip der intreding van deze nieuwe regeling zal door den Keizerlijken minister van Financiën nader worden vastgesteld. De Russische Regeering heeft een eersten stap gedaan om de uitlevering te vragen van verscheidene naar Zwe den uitgeweken Pinnen die zij als medeplichtig aan de samenspanning tegen wijlen Bobrikof beschouwt. De Zweedsche minister van Buitenlandsche Zaken Lagerheim heeft echter in een gesprek mot een dagbladvertogenwoor- diger verklaard dat da Zweedsche Regeering geen uit gewekenen zou uitleveren dan die zich aan vaststaande misdrijven hadden schuldig gemaakt. Zweden beschouwde de uitgewekenen als onschuldig aan den moord en de Regeering zou zich niet laten vrees aanjagen, door welke vreemde mogendheid ook. Be loonei» der boeren-arbeiders In Ungeland. In do jongste aflevering van de Londensche Labour Gazette treffen wij een overzicht aan van den loop der loonen voor boerenarbeiders in het Ver. Koninkrijk in 1903 en voorgaande jaren, waaraan wjj onderstaande ge gevens ontleenen. De ontvangen opgaven, die alleen de gewone boeren arbeiders betreffen, niet gekwalifleeerden arbeid zooals van stalknechts, herders enz., golden de loonen in Januari en Juni 1903. Waar deze, vergeleken met de overeenkomstige voor 1902, een stijging of daling vertoonden, is aangC' nomen dat de desbetreffende loonbeweging zich over alle boerenarbeiders van hetzelfde district heeft uitgestrekt In vorige jaren is steeds op dezelfde wijze te werk gegaan Voorts heeft men, om het jaareffect der loonveranderingen in cijfers te kunnen brengen aangenomen, dat de verhou ding van zomer- tot winterweken was als 3 tot 2. Gelijk onderstaande cjjfers aantoonen bleef in 1903 de stijgende beweging der loonen van boerenarbeiders aan houden. In de laatste twee jaren was echter deze stjjging aanmerkelijk geringer dan in de voorafgaande vijf jaren Berekend Saldo der totaal aantal arbei- totaalcijfer loonstijging ders wier waarmede boven de loonen zjjn het weekloon loondaling gorezen gedaald steeg daalde 1900 230635 8150 8150 1901 127565 10469 3559 398 3161 1902 51949 41705 1609 1297 312 1903 51095 24953 1449 893 556 De loonstijgingen en dalingen groepeerend naar de grootte, erlangt men voor 1903 het onderstaand overzicht VAN MARIE OORELLI DOOK 53) »Hjj heeft geene miedaad begaanO neen maar hij heeft het leven van zjjne vronw verwoest 1" fluisterde men in de gezelschappen, waar Carlyon tot nog toe een toonbeeld van ridderlijkheid was beschouwd geworden Niemand wist nauwkeurig voor wie hjj Delicia verwaar loosd had, maar dat er eene betrekking bestond tussehen hem en La Marina uit het Empire-theatre, dat was zeker. Hoe het ook zp, Delicia stierf plotseling en kor ten tijd te voren had Carlyon baar verlaten en was alleen naar Parjjs gegaan. Daar men gewoonlijk in onzen tjjd in één adem zijne droef hoid over het heen gaan van een zijner vrienden betuigt en vraagt hoeveel hij nagelaten heeftzoo was er ook nu ruimschoots voedsel voor allerlei gesprekken, want Delicia's nalaten schap voor de armen bedroeg ruim vjjf honderd duizend gulden. »Ze moet toch wel eene edele vrouw geweest zjjn,' zei de wereld ten laatste, toen de schrille wanklanken der jaloezie weggestorven warenen aan den letter kundigen hemel Delicia's ster helder scheen. »Carlyon was zulk eene vrouw niet waard 1" En Paul Valdis, tot in het diepst van zijne ziel ge troffen door dit smarteljjko verlies, hoorde ten laatste deze meeningzjjne droefheid was onpeilbaar, zijne wan aantal arbeiders wier weekloon met steeg daalde 6 d. of minder28914 5739 meer dan 6 d.1 sh. 20062 18397 meer dan 1 sh.2 sh. 1858 817 meer dan 2 sb261 totaal51095 24953 De tot dusver medegedeelde cijfers betreffen uitsluitend Engeland en Wales. Voor Schotland en Ierland werden geen statistisch verwerkbare gegevens ontvangen. Uit de ingekomen mededeelingen blijkt echter, dat in Schotland do Ponen in het landbouwbedrijf in 1903 nagenoeg onge wijzigd zijn gebleven, en dat in Ierland eenige neiging tot loonsverhooging viel waar te nemen. E e n verkiezing in Engeland. De Parle mentsverkiezing te Oswestry doet de hartstochten hoog opvlammen. Een openlucht-bijeenkomst van tariefher vormers in 't midden van do stad eindigde Zaterdag met standjes, zoodat de politie de sprekers naar een veilige plek moest brengen, waar zij hun redevoeringen konden eindigen. Te Kennerley verhoogde een ongeluk ten minste als zoodanig bestempelen de liberale bladen het de opwinding. Een liberale automobiel kwam daar in botsing met een rjjtuig, waarin een aantal tariefher vormers zaten, die allen in een sloot terecht kwamen. Ook een dame, een zekere mevrouw Allan Bright, kreeg het te kwaad. Zij kwam, in haar rjjtuig terng- keerende van een bjjeenkomst, die zij had toegesproken, een aantal rijtuigen met protectionisten tegen. Dezen hielden haar koetsier staande en eischten, dat de politieke Ijveraarster zich zou onthouden van het gebruik van een paar plakkaten of borden, waarop voorkwamen het vgroote brood" en het »kleine brood" zij.weigerden mevr. Bright te laten passeeren vóór zij hun zin had gedaan. Maar bezoekers van de pas afgeloopen bijeenkomst snelden de dame te hulp, waarop een formeele veldslag tussehen de groote en de kleine brooden ontstond. Hot eind was, dat mevrouw Bright persoonljjk moest tusschenbeide komen om te beletten dat haar aanhangers de kleine brooden al te erg toetakelden. De uitslag van de verkiezing is, dat de liberale can didaat is gekozen. De Engelsehen in Thibet. De nieuwste be richten omtrent de Engelschen in Thibet luiden niet zeer bevredigend. De expeditie onder kolonel Younghusband rukt thans langs de oevers van de rivier de Yamdok boven Lhassa op. Bij Nagartse waar de expeditie den 19en Juli aankwam werd hun voorhoede door onderhande laars tegengehouden met de bedoeling echter de aandacht af te leiden van een convooi dat in allerijl trachtte het fort voor Nagartse te verlaten. Er ontstond een hevige schermutseling waarbij de Britsche troepen tien vjjanden krjjgsgevangen en 35 muildieren buit maakten. Uit Servië. Men heeft in het oude Koningspaleis te Belgrado een cnderaardsche gang ontdekt, welke van dat paleis naar een plaats builen de stad leidt. Die gang werd indertijd gemaakt om den Koning in staat te stel len te vluchten als er gevaar dreigde. Maar Koning Alexander lietkort vóór den moord, die gang dicht- metselen, omdat bij vreesde, dat langs dien weg samen zweerders het paleis konden binnendringen. De samen zweerders wisten echter niets van die geheime gang en als de Koning niet zoo overdreven voorzichtig was ge weest, dan had hij langs dien weg met Koningin Draga kunnen ontkomen. Een enorme staking. De werkstaking te Chicago waaromtrent in ons vorig nummer een telegram werd opgenomen, zal volgens het zeggen der leiders de grootste en kostbaarste worden, die Amerika nog ooit beleefde. Alle vakvereenigingen, welker leden bij de industrie der vleeschconserven werkzaam zijnzooals de sleepers, de bussenmakers, de soldeerders, enz., hebben met de stakende hoop zoo tragisch als die van Romeo, toen hjj zijn Juliette in den doodslaap vond. »Te laat, te laat! Mijn lieveling, mijn schat!" klaagde hij in sombere neerslachtigheid. »Waartoe nu al deze lof over uw graf, dien men u iu uw leven misgunde O, mijne Delicia 1 Ge zocht slechts lieide ge vroegt zoo weinig. Uw edele geest gaf zooveel en ge eischtet zoo weinig voor u zelve 1 O, badt ge mij kunnen liefhebben, maar neen! Dat zou niet kunnen, ge waart geen Delicia meerals ge meer dan éénmaal hadt liefgehad." Met innige teederheid rustte zijn blik op Spartan, de eenige getuige van zijne smart, die aan zjjne zorg was toevertrouwddoor Delicia zelf. Ze had aan alles ge dacht, ook aan haar trouwen metgezel. Een briefje dat e haren notaris voor Valdis had gegeven, droeg zorg dat het goede dier niet werd vergeten. Ze schreef >Waarde vriend, zorg voor Spartan. Hjj zal ook bjj u gelukkig zijn, want het goede dier kent u en is aan u gehecht. Troost hem en zorg goed voor hem om mij nentwil. Delicia. Valdis kende dit briefje van buitenhet was hem kost baarder dan iets anders ter wereld. »Spartan,'' zei hij, terwijl hij het goede dier naar zich toetrok, on zijn mooien, harigen kop tussehen zijne handen nam. »Spartan, van al die menschen, die nu onze Delicia hemelhoog verheffen, en die nieuwe hoop en vreugde uit hare schoone werken putten, hebben wij alleen baar liefgehad, gij en ik 1" Spartan zuchtte. Hjj was in den laatsten tijd droef geestig en somber geworden, zijne groote bruine oogen stonden vol tranen. Was hij in Btaat geweest om zijn nieuwen meester te antwoorden, dan had hij gezegd: slagersknechts gemeene zaak gemaakt. Een stadgedeelte van mijlen oppervlakte, bedekt met gebouwen, stallen en pakhuizendat nog kort te voren een toonbeeld van bedrijvigheid en leven was, ligt thans uitgestorven en verlaten. Een waanzinnige. Te Ravenna, in Italië, heeft een onbekend man in de San Alberto-kerk op den dionst- doenden priester geschoten en hem zwaar gewond. Daarna losto hjj nog eenige schoten op de menschen, die hem nazetten en van wie hij er ééu ernstig verwondde. Een slachtoffer van zjjne studiën. Dr. George Winner te New Jersey (Vereenigde Staten), die veel onderzoekingen deed naar de werking van cocaïne en proeven op zichzelve nam, is het slachtoffer van zjjn studiën geworden. Hij stortte zich in een plotselinge vlaag van waanzin in een grooten spiegel, waarin hij ~ich zeiven waarnam, verwondde zich daarbjj doerljjk en tierf weinige oogenblikken later. In een deel van onze vorige oplage konden wij nog eenige telegrammen opnemen, ons uit Den Haas over de begrafenis van President Kruger toegezonden. Wjj laten thans nog een meer geregeld verslag van 'deze plechtig heid volgen Door een zeer groot aantal belangstellenden en depu taties werd de tocht naar het kerkhof meegemaakt. Ook de vereeniging »Alcmaria" was hier vertegenwoordigd. Omstreeks vier uur bereikte de stoet den doodenakker. Lang van te voren was reeds een enorme menschen- massa naar Eik-on-Duinen gestrooml, waar de lanen, voerende naar de chapelle ardenle en het breede plein daarvoor, geheel waren vrjjgehouden. Het publiek kou achter door touwen afgesloten ruimten rond dat plein de aankomst van den stoet zien. Tot rouwkapel was ingericht het gebouwtje, dat in gewone gevallen dient tot wachtkamer voor de betrek kingen van den overledene. Op indrukwekkende wjjze was de chapelle ardente gedrapeerd met zwarte stof en witte koorden. In de hoeken zag men prachtige palmen- groepen, waartusschen AUronskelken, en deze bloemen zag men ook to midden van plautendecoraties aan de wanden, welke stemmige versiering afgewisseld werd door een rangschikking van varens, recht tegenover de plek waar een estrade, gedrapeerd met zwart laken on zilveren kwasten en koorden was geplaatst en waarop straks de kist met het hulsel van het oude staatshoofd zou komen te rusten. Op den doodenakker wachtten Bargemeester en Wot- houders en de gemeente-secretaris van Loosduinen den stoet op en werden voorts zeer veel bekende personen opgemerkt. De dochters van President Steyn, die zich ook aan het Staatsspoorstatiou bij aankomst van het stoffelijk over schot hadden bevonden, waren daarna naar het kerkhof gekomen om aldaar nog oen laatsten blik op de kist te kunnen werpen. De rouwwagen reed langs do vrijgehouden groote laan tot aan het voorplein, waar wagen en kist ontdaan wer den van den bloemenschat. Alle kransen en bloemstukken werden eerst nedorgelegd aan den ingang van de chapelle ardente en bij dat bed van bloemen werd er toen nog een gevoegd, aan het kerkhof gezonden met begeleidend schrjj- ven voor de betrekkingen van de afdeeling Groningen der Ned. Zuid-Afribaansche Vereeniging, terwijl Thérèse Schwartze persoonljjk haar aan den rouwwagen gehangen krans er bij voegde. Onder den eerbiedigen stillen groet van geheel de mon- schenmassa op het kerkhof, werd de kist naar de rouw kapel gedragen en op de verhevenheid geplaatst, waarna alle bloemstukken er op werden gestapeld. Die van H. »Trouw is een alledaagsche deugd bij honden, maar zeer zeldzaam bij den monsch. Honden zijn dankbaar, en hechten zich aan hunnen meesterdo mensch haakt naar verandering, en is hij in het bezit van hetgeen hij wonsebt, dan is hjj trouweloos! Toch staat de mensch oneindig hooger in de schepping dan een hond, zegt men. Ik begrijp dit echter niet. Als trouw, waarheids liefde en toewijding deugden zijn, dan staat de hond hooger dan de mensch als zelfzucht, list en huïchelarjj deugden zijn, dan staat de mensch ongetwijfeld hooger dan do hond 1 Ik kan het niet uitmaken, omdat ik maar een hond ben maar het schijnt mij een vreemde wereld 1" En waarlijk het is voor velen van ons een vreemde wereld; het vreemdste en waarschijnlijk het onbegiijpe- lijkste deel van het geheele mysterie is het eeuwigdu rend offer, dat van den goede geëischt wordt voor den kwade en de schijnbare overwinning, die de conventio- neele leugen altijd op de waarheid behaalt. Maar deze overwinning is »schjjnbaar"en het martelaar schap van het leven en de liefde van duizenden gedul dige arbeidendezichzelf verloochenende vrouwen zal hiernamaals vergolden worden, even goed als er eene vreeselijke straf zal volgen voor de egoïsten, die moed willig liet leven van eene onschuldige, onbaatzuch tige vrouw verwoest hebben, door het aan eene levens lange marteling in het uitgestrekte arena van Zin nelijkheid en Materialisme prijs te geven. Geen traan, geen zucht zal voor het oog van den eeuwigen Rechter verbolgen blijven; oene rechtvaardige straf zal hem, die er de oorzaak van was, treffen 1 Dit mogen wjj gelooven dit moeten we gelooven anders was onze God geen God meer en Zijn Hemel ware eon hel! EINDE.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 5