BUITENLAND, BINNENLAND- No. 91. fierste blad. Honderd en zesde jaargang. 1904 ZONDAG 31 JULI. Algemeen Overzicht Nieuwst ij dingen. ALKHAARSCHE COURANT Deze Courant wordt IMnsdag-, Doiderdtg- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheeie rijk I 1, 3 Nummers f ®,0«. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prjjs der gewone advertentlën t Per"regel tA0,l&. Grootegletters naar plaatsruimte. Brieven f r|a n c ogaan de N/V."Boek- en Handeisdrnkkerij v/h. HERMs. COSTER k ZOONVoordam 0 9. Dat zijn de ontzettende gevolgen van den oorlog hij doet haat, feilen haat ontstaan, en aan den anderen kant doet hij veel minder tellen de waarde van een men- schenleven. In overprikkelde breinen doet hij den wensch geboren worden om nit den weg te roimen degenen, die de verwezenlijking van gekoesterde weuschen belemmeren in enkele woordenhet dierlijke in den rnensch wordt wakker door den oorlog en jaren zullen noodig zjjn om de humaniteit haar verloren gegaan terrein te doen herwinnen. We zien 't in Japan, waar naar bloed gevraagd wordt ale een leger- of vloot-aanvoerder tegenspoed beeftwe zien 't in veel sterker mate in Rusland, omdat aan dat land de groote nederlagen worden toegebracht. Terwijl onder den drang der omstandigheden de vooruitzichten op een meer vrijzinnig regeeringsstelsel daar zeldzaam gunstig zonden kunnen staan, sluipen er mensehen rond met moordplannen, waaraan alleen groote ruchtbaarheid wordt gegeven, wanneer zij slagen. Uit ons vorig nummer heeft men 't gezien thans is de Russische minister van binnenland- sche zaken, Wjatsjerlaf Konstantino- witch von Plehwe, gevallen als slachtoffer van een der »mannen van de daad". Toen de minister zich Don derdag te St.-Petersburg begaf naar het Warschauer station werd nit een restaurant door een jongmensch een bom geslingerd naar het rijtuig van Yon Plehw,e, die maar al te goed doel trof. Deze bom bestond nit een langwerpige blikken bus met allerlei ontploffings-materi- alen en stukjes metaal. Ontzettend was de uitwerking van de explosie. Het hoofd van den minister werd van den romp gerukt, het rijtuig spatte naar alle kanten uiteen, zoodat slechts de achterwielen er van zijn over gebleven, alle vensterruiten in de buurt werden verbrij zeld en nog bovendien werden achttien personen in de omgeving gewond. Volgens sommigen zou tegelijk met den bom nit hot restaurant nog een tweede bom nit een automobiel zijn geworpen, wat, gezien de enorme ver woesting, wel waarschijnlijk is. Het lijk van den minister werd door de politie onder een laken gelegd, waarna 't onmiddellijk werd weg gebracht. Toen een spontane daad van de volksmenigte, treffend en bekorend op de plek, waar de aanslag had plaats gehad, werd een ronwmis gehouden voor den vermoorde. Zoo deden de eenvondigen onder de Russen, de aanzienlijken onder hen, waaronder vele gezanten, vereenigden zich 's avonds in het ministerie van binnen- landscbe zaken, ook tot een ronw-mis. De moordenaar, die na zjjn daad haastig het restaurant wilde verlaten, werd terstond gegrepen. Nog twee andere helsche machines werden op hem bevonden. Zelf was hij zwaar gewond, zoodat hij spoedig het bewustzijn verloor. Toen hij 's avonds bijkwam werd hij dadelijk in verhoor genomen. En nn zullen wii iets meedeelen over bet leven van Von Plehwe. Daarbij behoort een inleiding. Van een Nederlandsch standpunt valt van dezen minister niet zoo heel veel goeds te zeggen, maar men versta ons wel: wij willen zjjn levensschets niet opgevat zien als een poging om de miedaad te vergoelijken. Waar moet 't heen, wanneer men van een Schanmann, die onlangs Bobrikof vermoordde, een heldenfiguur maakt en ook bij dezen nieuwen moord weer allerlei verzachtende omstan digheden pleit. Zeker, voor een politieken moord is noodig een groote dosis persoonlijke moed en een nobele aan drift kan aan de daad ten grondslag liggen, maar 't zijn moorden, die een geheel tegenovergestelde uitworking hebben dan men er mee bedoelt. Een volt, dat de vrij heid waard ïb, moet 't verstaan langs vreedzamen en practischeu weg zijne gebieders te overtuigen. Bommen wekken slechts reactie. Zij, die aan het bewind zijn, komen er daardoor toe om nog strakker de tengels aan te halen, om elke zwakheid hunnerzijds als uit den booze te beschouwen. De moord op generaal Bobrikoff in Fin land is gevolgd door arrestaties en masse en door de aanstelling van een nog strenger gonvernenr desge lijks zal de moord op Von Plehwo gevolgd worden door een nieuwe jacht op verdachten en door een nog dieper besef, dat in Rusland slechts door strengheid van gou vernement uitspattingen van heethoofden zjjn te voor komen. Doch nn iets over het leven van Von Plehwe. Hij werd in 1846 geboren, nit een orthodox, oud-Russisch geslacht. In 1862 trad hij in den staatsdienst bij het departement van justitietoen hij aan het gerechtshof te Petersburg verbonden was werd hem de opdracht gegeven, den later vermoorden keizer Alexander II op de hoogte te houden van het onderzoek in zake den aan slag in het winterpaleis. Later werd hij directeur van een afdeeling der staatspolitie, en daarna plaatsvervanger van den minister van binnenlandsche zaken in 1894 volgde zijn benoeming tot rjjks-secretaris voor Finland (als eerste niet-Fin op dezen post). Sedert 1902 was hij minister van binnenlandsche zakendestijds volgde hij minister Sipjagin op, eveneens door moordenaarshanden gevallen. Vooral werd de positie van Von Plehwe van belang na den val van minister Witte. Een nieuwe en belangrijke taak werd hem in het vorig jaar opgedragen toen werd hg benoemd tot voorzitter van de commissie tot uitvoering van de hervormingen, vervat in het Kei zerlijk manifest van 11 Maart. Men zon kannen zeggen, dat Von Plehwe, die met groote karaktervastheid zjjn weg bewandelde, eenigermate de booze genius is geweest van het Russische bestuur in de laatste jaren. Als minister van binnenlandsche zaken is hij het geweest, die bevel gaf tot de bloedige onder drukking van da studenten-onlusten te Moscou, Kiew en Warschau; hij heeft ook bjj de afgelegen regimenten honderden studenten doen inlijven, wier eenige misdaad was dat zij een liberalen rsgeeringsvorm vroegenhij heeft honderden anderen naar Siberië doen zenden, naar de ijs-streek, waar geen echo van de beschaafde wereld tot hen doordringt. Minister Von Plehwe was de man van de politiek der onverzettelijke strengheid, die vierkant inging tegen de nieuwere ideeën van vrijzinnigheid. Men denke slechts aan zijne houding na den moord op de Joden te Kischiuef en aan de schandelijke processen, welke daarop volgden. Wat hij voor Rnsland heeft gedaan, deed hij echter nit een diep gevestigde overtuiging. En zoo hij gedwaald heeft, deed hij dat te goeder trouw. Voor ons in Neder land, die zoo weinig weten van de Russische toestanden, ig 't wel gemakkelijk een afkeurend oordeel nit te spreken, maar als men de hand op 't hart legt, zal men daarbjj moeten erkennen, dat men. het gevoel hierbij aan het woord laat en geenszins het verstand, wat in de politiek altijd verkeerd is. Onwillekeurig dwalen bij het schrijven van deze rege'en onze gedachten weer af naar den Ozar, den veelbeproefde. Dag aan dag wordt hem opnieuw de lydeusbeker aan de lippen gezet en maar al te goed weet hij, hoe er ook op zijn leven wordt geloerd. Toch blijft hij op zjjn post en doet wat zijn hand vindt te doende leiding der zaken is bij hem. Men spreekt veel over den moed van een nihilist, die een bom werpt maar wat dunkt den lezer van een plichtsbetrachting en van eei- moed, die niet doet wijken van een post, waar steeds het Damocles zwaard aan een heel dan draadje hangt. Niet doet wjjken, terwijl als men het rustige le7en verkoos daarvoor ruimschoots ge legenheid zou zijn. in dit verband denken wij ook aan den nienwen gonvernenr van Finland, die meent voor een goed doel te staan en zjjn leven daarvoor in de waagschaal steltWerkelijk, 't is niet alleen voor een daad als van Schanmann en van den geheimzinnige, die Von Plehwe doodde, dat men over veel moed moet beschikken. Wat het nieuws van het oorlogs terrein be treft, uit de Rnssische berichten kan de conclusie getrok ken worden, dat het leger-corps onder generaal Stackel- berg naar Haitcheng gedrongen is, zoodat thans tusschen Haitcheng en Liaojong de hoofdmacht van het Mandsjoe- rijsche leger geconcentreerd is. Zuidelijk houdt generaal Saroebajew voeling met den vijand en de afdeeling onder graat Keller is vooruitgetrokken oostelijk op naar de pas sen van het Fonsjoeling-gebergte, tegen het eerste Japan- sche leger-eorps. Daartegenover heeft een Japansche colonne Nioetsjwang bereikt, het tweede corps staat bij Tasjisjao en sluit zich aan bij den recbter-vlecgel van het Takoesjan-leger onder generaal Nodzoe, dat optreedt op de wegen van Hsioejen naar Haitcheng. Tasjisjao is 32 kilometer van Haitcheng verwijderd en men mag veronderstellen, dat de Rassen met het oog op de dreigende omtrekkende beweging door het Takoesjan-leger zich op dit traject niet aan een strijd zullen wagen. Vluchtelingen uit Port Arthur verzekeren dat daar thans een begin is gemaakt met den alzoo lang voor genomen algemeenen aanval. Maarschalk Ojama is Don derdag met deu generalen staf van Dalni vertrokken en bestuurt de krijgsverrichtingen. De voorraad versch vleesch te Port Arthur is op. De troepen krijgen enkel pekel- vlerscb. De menschen die niet meevechten bestaan voor namelijk van havermeel en rijst. H. M. de Koningin is voornemens van 1 tot 11 Au gustus ten Paleize van de Koningin-Moeder te Soestdijk te verblijven. Dr. Laurillard zal morgen optreden als voorganger bij de godsdienstoefening in de hofkapel op bet Loo. Evenals de Prins der Nederlanden heeft thans ook Hare Majesteit de Koningin een bijdrage van f 500 geschonken als blijk van belangstelling in het onlangs opgerichte Van Hentszfonds ten bate van de kinderen van in Nederl.-Indië gesnenvelde of ten gevolge van bekomen wonden overleden mindere militairen. Het Staatsblad No. 140 bevat de Wet van den llen Joli 1904tot het in beheer en onderhoud nemen van een gedeelte boord met jaagpad van het Groot Noord- hollandsoh Kanaal bij het Rijk. In de jongste vergadering van den Raad der gemeente Beverwijk werd mededeeling gedaan van een verzoek van dr. Schuit aldaar om der gemeente te mogen schenken een fontein nit de gelden waarmede hij door vrienden en patiënten werd vereerd bij zijn 40-jarig jubileum. B. en W. werd om praeadvies verzocht. Tot onderwijzer aan de O. L. Bchool is benoemd de heer C. Olie met algemeene stemmen. Da Verordening bedoeld bij art. 1 der Woningwet werd aangenomen conform het ontwerpmet eenige kleine wijzigingen. In het Engelsche Lagerhuis deed Donderdag Henniker Heaton (cons.) zijn aangekondigde vraag, of het ministerie van bnitenlanf'scbe zak-»* wist, dat de Nederlanders den 20 Juni te .biu-,, l^i vrouwen en 88 kinderen hadden gedood, en of, wegens den indrnk daardoor teweegge bracht in de Maleische staten onder Britsch gezag, het ministerie van buitenlandsche zaken de wenschelijkheid zen overwegen, vertoogen te richten tot de Nederlandsche regeering om zulke maatregelen te doen ophouden. Graaf Percy antwoordde, dat znlke inlichtingen niet door het ministerie van bnitenlandsche zaken waren ontvangen, maar dat in elk geval de zaak niet van dien aard was, dat het voor de Engelsche regeering pas zon ge7BD, zich er in te mengen. De laatste daad van President Kruger. Uit een hoofdartikel in het N. v. d. D. bljjkt, dat onderstaande brief van President Kruger aan den Ne- derlaudschen predikant te St.-Petersburg Ds. Gillot, onder bijvoeging van 500 Roebel voor de Russische gewonden, de laatste politieke handeling van den President is Zeer Eerwaarde Dominé «Diep heeft mij de tijding getroffen, dat het Russisch- Hollaudsch comité besloten heeft dat hoog-christelijke en menschlievende werk voort te zetten, waaruit wij al de kracht en innigheid der sympathie van het Rnssische volk hebben learen kennen in da dag, n van zwaren strijd met een vijand, die ons door zijne talrijkheid overstelpte. Verkwikkend en troostrijk is de gedachte, dat het comité, hetwelk met zooveel vrncht voor ons is werkzaam ge weest, thans zijn zegenrjjke hnlp aanwendt'ot verlichting van het lijden der zieke en gewonde Rassische strijders.» «Hoe gaarne zouden allen niet alleen wij, de ver- bannenen, maar het geheeie volk van Afrikaanders hunne Russische broeders en vrienden in deze dagen ter hnlpe komen «Maar gij weet het: de eenige gave ons door Engeland geschonken, is.... onze armoede!» «Persoonlijk kan ik n slechts een klein, een zeer klein bedrag voor uwe zaak schenken, vergeleken bij hetgeen door het Rassische volk voor ons is gedaan Maar wees overtuigd dat deze schamele penning vergezeld gaat van de oprechiste wenschen van het geheeie Boerenvolk voor de zegepraal van het machtige Russische Rijk, gevoegd bjj onze beden, dat het den Allerhoogste moge behagen, om dezen oorlog tot een spoedig einde te bren gen Provinciaal fVoord-Hollandsch Zendlngsfeest. Donderdag werd te Westerblokker in den Kersenboom gaard het 10e provinciaal Noord-Hollandsch Zendingsfeest gehouden, bijgewoond door een 700 personen. Het weer, dat aanvankelijk dreigde, hield zich goed, zoodat het feest uitstekend slaagde. Op het terrein waren een tweetal spreekplaatsen opgerichthet eerste trad Dr. A. F. Krull, predikant te Scheveningen, op om den aanwezigen het welkom toe te roepen en te wijzen op het doel van dit feest. Verder vervulden de volgende hearen een spreekbeurt Ds. J. Visser (Enkhuizen) over «Niet dezer wereld ge lijkvormig»; Ds. H. W. Creutzberg (Wjjk aan Zee) over «Het omgekeerde van de Zending»; Ds. G. Mansvelt (Amsterdam) over «In eens grooten konings dienst»; Ds. K. van Bart (Schermerhorn) over «Komen en zien»; H. van Dijk, evangelist (Edam) over «Weest niet bezorgd»; A. van Os, zendeling onder Israël (Amsterdam) over «De zending onder Israël»; B. Alkema, zendingleeraar, over «De Zending onder de Soondaneezen»; G. P. Frnyt, agent der Ned. Zondagsschoolvereeniging (Amsterdam) «Oom Paul en het Kind». De slotrede sprak Dr. E. Barger te Amsterdam om streeks 4 nnr nit. Gedurende de panze van 1uur werd eene uit voering gegeven door «Soli Deo Gloria» (fanfarecorps te Alkmaar) en «Halleluja» (idem nit Monnikendam). Een der corpsen begeleidde ook de zangetukken, 14 in getal, die door de aanwezigen, tusschen de spreekbeurten, werden gezongen. Voor de pauze en gedurende de slotrede werd een collecte gehouden voor den arbeid der zending. Een beroep en nog wat. Uit Egmond aan den Hoef schrijft men ons De heer P. H. Zwijghuijzen Rijgersberg candidaat te Groningen, heelt het beroep naar de gemeente Lgmond- binnen aangenomen en zal qus de opvolgor worden van de. J. D. C. Kocb, die zijn omeritnat heeft genomen.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1