w STADSNIEUWS. PERSONALIA. UAATgTKTEÜËÜRAMMEN, Gemengd Nieuws. KUNST EN L Heden Beursvacantie. Hoe afkeerig de Eerw. Heer Koch ook was van publiek vertoon toch mag hierin verband met de vermelding van zjjn opvolgereen enkel woord van hnlde niet ontbreken. Eenvoudigoprecht man als hij wasmet een warm-voelend hart, welks gevoelstrillingen soms zoo eigenaardig naar buiten traden in het vibreerend stem geluid heeft hij hier vele vrienden achtergelaten. Even voor hij de gemeente verlietvierde hij nog onder algemeene bljjken van belangstelling zijn veertig jarig ambtsjubilé. Onvergetelijk zullen blijven zijn »Cremer-avonden". Het Nut genoot deze meermalen. Hij was dan ook algemeen bekend als een uitstekend Cremer- voordiager. Dat Zijn Eerwaarde rog lange jaren do welverdiende ruBt moge genieten Tweede Coöperatieve Vereenlging te Schagen. Den 208ten vergaderde te Schagen do 2de Coöperatieve vereeniging tot aankoop van veevoeder, enz. Bij monde van den heer J. P. de Wit werd namens de commissie tot onderzoek der rekening voorgesteld, deze onder dank zegging goed te keuren. De ontvangsten hadden bedragen f 50457,075, de uitgaven f 48230,53 -f 1 838,17 van een vorig jaarbatig saldo f 1388,37s. Het ledental was van 154 tot 164 geklommen. Er waren gebruikt 513552 K.G. lijnkoeken en 57200 K.G. lijngruis, d.i. samen 106064 K.G. meer dan het vorige jaar. De heer Jb. de Moor van Ondeslnis werd als administrateur hersozen, de heer J. P. de Wit te Schagen gekozen als commissaris in plaats van den niet herkiesbaren lunctionnaris J. Th. de Wit. Tot leden der commissie tot nazien der volgende rekening worden benoemd de beeren P. Eriks te Petten, Jb. Stammes te A. Paulowna en P. Henneman te Schagen. Een voorstel tot het vormen van een reserve-kas werd aangehouden tot een volgende vergadering. Wijk aan Zee Velseu. De bnffetmaatschappij E Plnribus Unum, gevestigd te Au sterdam, die de badhotels te Wijk aan Zee exploiteert, heeft aan het gemeentebestnnr van Velsen vergunning gevraagd een locaalspoor te mogen leggen van daar naar Wijk aan Zse, in aansluiting aan de Holl. Spoor te Velsen. Zij hoopt op die wijze eene snellere verbinding met Amsterdam te kunnen tot stand brengen. Thans voorziet de Rotterdamsche Tramwegmaatsehappij in het vervoer der reizigers van en naar het station te Beverwijk. Aanbesteding. Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland is aanbesteed het bouwen van twee opzichterswoningen enz. op de terreinen van het te bonwen geneeskundig gesticht voor krankzinnigen «Dain-en-Bosch'' te Oastricuin. Laag ste inschrjjver was de hoer P. Rings te Zandvoort voor f 46.483. Inbraak en diefstal. Te Vogelenzang is, door blijkbaar met het vak bekenden, ingebroken in de bollenschuur van de bloemkweekers Roes en Goemans. Ontvreemd zijn3600 tulpenbollen Proserpine en 650 Belle Alliance. De dieven hadden eerst nauwkeurig nagegaan, waar de beste soorten lagen. Een belooning is uitgeloofd voor het terechtbrengen. Vlekziekte. Bij den heer P. v. d. O. te Schagen is vlekziekte onder de varkens geconstateerd. Harper-van gst. Dc sluiswachter te West-Graftdijk houdt er een ge makkelijk middel op na om karper te vangen. De kar pers toch, welke door die slnis in het binnenwater zijn geraakt, trachten weder naar bniten te komen, maar worden tegengehouden door de sluisdeuren. Herhaaldelijk springen de dieren dan ook uit het water op. De sluis wachter heeft nu aan de binnenzijde tegen de deuren een schuitje gelegd, waarin al menige visch op deze wijze is terecht gekomen. Kolhorn— Schagen. De motordienst Kolhorn—Schagen" ondervindt weer tegenspoed. Herhaaldelijk weigert de machine hare diensten, waardoor de vaart ongeregeld geschiedt, en op het bootje niet kan worden gerekend, 't Ergste echter is nog, dat het personenvervoer na de ingevoerde tariefsverhooging afnemende is, 20odat het tegenovergestelde van 'tgeen men beoogde plaats heeft, namelijk mindere in plaats meerdere opbrengst. Ken ongelukjesweek. Uit Egmond aan Zee wordt ons geschreven »Wie verre reizen doet, kan veel verhalen zegt het oude spreekwoord. Met groote(l) variatie klinke het hier na: »Wie veel ziet rijden, kan veel ongelukjes waarne men". Men oordeele Zooals de lezers van dit blad weten is er in 't badseizoen veel gerij naar Egmond. Welnn, beschouwt het volgende lijstjeAls waren er in 't stille Hoefje anarchisten aan 't werk, zoo'n knal schrok dezer dagen vele menschen op. Bij nader onderzoek bleek het een band van de anto vau den heer Van Hoboken nit Scheveningen. Een oogenblik daarna komt een man nit Oosthuizen met een tentwagentje aanrijden waarin zeven personen vier kinderen, twee vrouwen en de voerman. Men rjjdt den Egmondzeeschen straatweg voorbij, er wordt daarom gedraaid, doch ter wille van een hondenkar neemt men den draai te kort, 't wagentje kantelt en de veerman omhelst den hals van 't paard, de kinderen rollen achter over in het rijtuig, terwijl de vrouwen zoo goed als bewusteloos van schrik zijn, oveiigens liep het goed af. Dat was een auto, dus een modern ongeluk een rijtuig, ergo uit de oude tijden, nu komt weer half modern een gewone fiets wordt met zijn berijder door een hon denkar omver gereden (die hondenkarren hier, 't is een plaag)later valt een hondenkar zelf om, zoodat de hond in de lucht spartelt en de voerman hem na tracht te bootsen en ten slotte rijdt eene stoomfiets bijna tegen den boom aan, doordat de man zeker een beetje kregelig was, dat by te voren ook al een ongelukje had gehad en nn weer door een hond werd lastig gevallen. Stakende zetters. Te Winschoten hebben de typografen het werk gestaakt om aldus te komen tot loonsverhooging. Zij hebben in een circulaire aan de ingezetenen aldaar verzocht geen genoegen te nemen met het driemaal per week verschjjnen van het Winschoter Dagblad en het verschijnen op de helft van de gewone grootte van de Oldambtster. Bij den heer Van der Veen, uitgever van de Oldambt ster en de Winschoter Courant, zijn zes gehuwde zetters aan het werk gebleven bij den heer Cohen de meester knecht en één jongen. De stakers hebben posten uitgezet, om te beletten, dat van elders typografen op de drnkkerij komen. De patroons weigeren aan de eischen toe te geven, en de heer Hols nit Amsterdam heeft aan de patroons be richt, dat de stakers niet eerder het werk znllen hervatten, vóórdat hunne eischen zijn ingewilligd. Het Winschoter publiek houdt zich vrijwel onzjjdig. Alleen de arbeiders-vereenigingen hebben partij gekozen voor de stakers, terwijl de A. N. T. B. hen geldelijk steunt. Het bezorgen van de uitgegeven bladen geschiedt onder toezicht van de marechaussee. Onweer. Te Zuiderwonde is een paard van C. de Jong aldaar, dat voor de geladen kar was ingespannen, door den bliksem getroffen en gedood. De geleider kreeg geen letsel. BlHgrijderij. Bij een in de Pnrmer gehouden ringrijderij met rij wielen is de prijs behaald door den beer B. Eeltick, te Edam de premie door den heer J. Out, in De Pnrmer. Afwezig Het N. v, d. D. schrijft De secretaris en ontvanger der gemeente Jisp en Wjjde Wormer is sinds Maandag afwezig. Men weet niet waar hij is. Mishandeling van een Rijksveldwachter. De Haarlemsche Rechtbank heeft P. Dekker, te Wor- merveer, wegens mishandeling van den Rijksveldwachter Asjes, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. De eisch was vier maanden. Zondag 7 Angnstus a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat mr. N. H. de Lange benoemd werd tot Rechter-plaats- vervanger bij de arrondissements-rechtbank te Alkmaar. Dit zeldzame feit zal noch door de rechtbank, noch door de advocaten en proenrenrs onopgemerkt voorbijge gaan worden. Hier ter stede is op 72-jarigen leeftijd overleden de heer Z. van Arnhem, vele jaren geleden directeur van het Rjjksopvoedings-gesticht alhier. Onze voormalige stadgenoot, de heer J. Blokker, thans onderwijzer te Koedjjk, heelt don 28en te Amsterdam met goed gevolg het examen voor do Hoofdacte afgelegd. Jacob van Twuijver van Alkmaar heeft na een drie jarig verbljjf aan de van Swieten-Tninbonwschool te Erederiksoord, het eind-diploma behaald. Muziekuitvoering. Zondag, 31 Jnlides avonds ten 7 uur, zal door het Stedelijk Muziekkorps, onder leiding van den heer J. M. Otto, in den Stadshout, de volgende uitvoering gegeven worden 1. »Le 5e Régiment", Marche pour défilerv. G. K. v. Aaken. 2. >2e Grande Ouverture de Con cours" L. Langlois. 3. «Weaner Mad'ln", Concert Walzer C. M. Ziehrer. 4. Fantaisie élégante sur des motifs de 1' opéra »Czar und Zimmer- mann"A. Lortzing. 5. »Das Sommerfest", Concert Ouver ture R. Clarens. 6. Grande Fantaisie sur des motifs PolonaisL. Bandonck. 7. a. Intermezzo Sinfonico", a. d. Oper »Cavalleria Rusticana" P. Mascagni. b. »Donce félieité", solo ponr Cornet ft pistonAlb. Jacquet. 8. «Militair und Civil", Hnmoris- tisches PotpourriH. Pitze. Woensdag 3 Augustus 1904, Concert Bnitensociëteit door hel Stedelijk Muziekkorps, 71/2 uur. den gevaarlijk heerschap. De Duitsche inbreker, die hier onlangs werd gearresteerd, blijkt een geheel zonden-register ten zijnen laste te hebben. Telkens lekt er weer het een of ander uit, wat 't dubbel verklaarbaar maakt, dat de man allerlei pogingen doet om zich de vrijheid te verwerven, die de rechterlijke macht hem stellig niet geven zal. Eerst heeft jhij in het politiebureau een jjzeren stang verbogen, daarna is hjj, toeu hij een ritje maakte naar een dorp in de buurt, omdat men vermoedde dat hjj ook daar aan een misdrijf schnldig stond, enkele oogenblikken aan zijn bewakers ontsnapt en ten derden male heelt hij ook nit het Hnis van Bewaring trachten nit te breken, waartoe reeds eenige ruiten door hem waren verbrijzeld, 't Ligt dus voor de hand, dat de Rijksveldwachters, toen zij hem deze week naar den Haag moesten overbrengen, omdat de justitie daar ook wel eens met hem wilde kennis maken, buitengewoon op bun qui-vive waren. Zwaar geboeid ge schiedde de reis naar ae residentie. In Leipzig moet hjj ook al eens nit de gevangenis zjjn nitgebroken al die antecedenten zjjn oorzaak dat men hem hier het Uwaugbuis heeft aangedaan. Eigenlijk heeft hij zijn beele leven niet heel veel anders gedaan dan gtelon inbreken in de gevangenis zitten en uitbreken zoodat bij hem zeker het opleggen van een nieuwe ge vangenisstraf niet tot verbetering zal leiden. Zulke klanten uit Dnitscbland moesten daar maar liever blijven ze geven hier handen vol werk aan jnstitie en politie, ongerekend nog het geldwaarop zij te staan komen. Gen ongeduldige. Dat ook paarden 't niet pleizierig vinden om lang te wachten, bleek Vrijdagmiddag opnieow op 't Verdron- kenoord. Een viervoeter, gespannen voor een wagen, stond aldaar de terngkomst van den voerman, die een der huizen was binnengegaan, te verbeiden. Hij vond, dat er beslist te veel van zijn geduld werd gevergd dus marcheerde hij weg. Ongeveer ter hoogte van den heer Kenter, botste de wagen zoo onzacht tegen een kar met meelzakken, dat deze omviel en de in hond van eenige zakken over de straat verspreid werd. Doch hier bleef't niet bij. De meelzakken vielen tegen kistjes met bier van een daar liggend schipper aan, de bierflescbjes plonsten in 't water en zonken. Misschien zon het driftige paard nog meer verwoestingen hebben aangericht, was niet de wagen met een gedachten schok voor een boom blijven steken. De schipper vischte zijn bieiflescbjes weder op en eenige jongens vnlden hunne zakdoeken met den op straat liggenden inhond der zakken, zoodat het ongeduldige paard dezen laatsten nog een voordeeltje bezorgde. Eindexamens Hoogere Burgerschool. Vierde groep. Geslaagd: Ch, Beets, Haarlem P. F. de Bordes, Haarlem; J. Dirkmaat, Alkmaar; Mej* J. L. Droste, Haarlem W. van Gianswijk, Haarlem H. H. van Gestel, HaarlemMej. N. O. van der Klngt, Helder; G. P. F. MuDnik, Helder; P. N Alkmaar; C. J. Smits, Haarlem; Mej. F. E. S. van der Woude, Haar lem. Eén candidaat werd afgewezen. Predikbeurten. De Predikbeurten hier ter stede zullen Zondag, 31 Juli, als volgt worden vervuldGroote Kerk, 10 uur Ds. Ten Kate, Pred. te Rotterdam. Kapel, 10 uur Ds. Koch, Emer. Pred. van Egmondbinnen6 nnr Ds. Gul* denarm. Ev.-Lnth. Kerk, 10 nor Ds. Ternooy Apèl. Doopsgezinde Kerk10 nnr Ds, Glasz. Rem.-Geref. Kerk, 10$ unr Ds. de Regt. Geref. Kerk 10 nnr Ds. Wechgelaer, voorbereiding voor het H. Avondmaal, 6 uur Ds. Wechgelaer. Bad- en Zweminrichting. In de week van 23 Juli tot en met 29 Juli zjjn inde Bad- en Zweminrichting alhier genomen 627 baden: door beeren 466, door dames 9, door weezen 8 en door on- vermogenden 148. Hoogste temperatuur van het water 75° Fahr., laagste 73° Fahr. Drukste dag den 23 Jnli met 190 baden. De heer B. Ranke, klerk der posteiijen en telegrafie to Schagen, deed met gunstig gevolg examen voor adspirant- commies bij den dienst der postergen en telegrafie. De machinist J. ..Groot by ae West-Friesche tram is aangesteld als bankwerker bij de tramweg-maatschappjj AlkmaarHaarlem. In de plaats van Mej. HoningAkkerman is tot re gentes van het Weeshuis te Graft benoemd Mej. Hartog Schermer. Bij het concert Donderdagavond in den tuin van het Concertgebouw te Amsterdam weidden we'haast vertrek- kenden concertmeester en 2en dirigent, den Heer André Spoor, in de panze een mooie hnlde gebracht. Een sier lijke krans met rozen werd hem aangeboden, op welker linten in gonden letteren gedrukt stond «Omnia Fansta." Bovendien werd hem namens leerlingen en ond-leerlingen van het Conservatorium een kostbare gonden horloge ketting vereerd, waarbij een zeer waardeerend schrijven met al de handtepkeningen der schenkers was gevoegd. Een applaus, dat van echte waardeering voor den kun stenaar getnigde, weerklonk alom in den tuin. Ook de orfeestleden stemden daarmede dapper in. In de plaats van Mejuffrouw P. W. Klerk, aan wie, op haar verzoek, eervol ontslag werd verleend, is in een vergadering van werkende leden der zangvereeniging van de afdeeling Den Helder der «Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst" tot directeur der zangvereeniging, cursussen en volkskinderzangklassen, nit 23 sollicitanten, benoemd de Heer A. J. 0. Mooij, toonknn9tenaar, oud leerling met eind-examen Conservatorium te Amsterdam. In de gemeente Egmord-Binnen is opgericht een har moniegezelschap, groot 20 leden. Het heelt den niet minder locaal-historischen, dan wereldgeschiedknndigen naam aangenomen van «Lamoraal van Egmond." Het bijzondere doel dezer nieuwe mnzikale organisatie is: muzikale ontwikkeling der leden en het algemeene doel, verheffing van den mnzikalen geest der Egmonden, daar in 't zomerseizoen geregeld openlucht-uitvoeringen te geven. Als leider is benoemd de Heer Reinzoon, directeur van het R. K. Zangkoor aldaar. Te 's Gravenhage is bij het examen der Nederlandsche Toonknnst-enaars-vereoniging voor piano (lager onderwijs) geslaagd de heer W. D. Visser te Pnrmerend. De heer Lonis Bouwmeester, directeur van het Haar- lemsch Tooneel heeft ter vertooning aangenomen Desastros, treurspel in verzen in vjjf bedrjjven van Johan Vorrink, opgedragen aan den heer Bouwmeester, waarin deze de hoofd- en titelrol zal vervullen. Port Arthur, TOKIO 30 Jnli. Olficiëel wordt verklaard dat de geruchten omtrent de inneming van Port-Arthnr onge grond zgn.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2