"BÏÏÏTIÏL AND. BINNENLAND.' Gemengde Mededeelingen. Gemengd Nieuws. een met zijn bestaan bekend wordt. Wie b.v. de Alk. maarsche Courant ter hand neemt moet daarin telkens weer herinnerd worden aan de aanwezigheid van het kantoor, want zóó zullen de eigenaars van perceelen ertoe gebracht worden zich te laten inschrijven en zullen de buizen-zoekenden zich daartoe wenden. Bei den hebben belang bij de zaak en daarom zal 't beiden gemakkelijk vallen zich enkele opofferingen te getroosten om het kantoor in stand te doen blijven. Hoe dat trou wens zal geregeld worden is een zaak waar wij buiten staan. Wat wij slechts hebben gewild is het opwerpen van een balletje. Moge 't aan het rollen worden gebracht tot voordeel van alle partijen, die erbij zijn betrokken Een mooie verkiezing s-reclame. Een aardig verhaal doet de ronde over den tacbtigjarigen democra- tischen candidaat voor het vice-presidentschap der Ver- eenigde Staten, den heer Davis. Toen de heer Davis nog een jonge en arme treinremmer was, maakte hij het hof aan de knappe Catherine Onshwa, doch haar oaders wilden van zulk oen armen vrjjer niet hooren en het meisje trouwde met zekeren dr. Reynolds. Thans op zeventig jarigen leeftijd, is zij weduwe en mr. Davis, nu een tachtig jarige millionair, is op het toppunt van zijn roem. En beiden zullen nu in October toch nog samen in het huwelijk treden. Welk een romantische reclame yoor den stokouden, hoewel nog krachtigen candidaat. 't Is om alle gevoelige vrouwen op zijn hand te brengen. De verheerlijking van den hoofdman der Mafia. Te Palermo duren de feesten ter eere van Paliz- zolo, den vrijgesproken beklaagde in de beruchte moord zaak, met ongekende geestdrift voor dezen held voort. Het raadhuis werd Maandag van onder tot boven versierd, terwijl schier alle huizen de vlag hebben uitgestoken. De jury-leden, die hem vrijspraken, wil mea tot eere- burgers van Palermo benoemen. Daar Palizzolo door het proces verarmd was geworden, heeft men een openbare inschrijving voor hem geopend, welke den eersten dag reeds 15000 lire opbracht. Degene, die thans Palermo in de Italiaansche Kamer vertegen woordigt, wil zijn zetel dadelijk ter beschikking van Palizzolo stellen. Hiertegen verzet zich de Avanti, het orgaan der socia listen. Palizzolo schrijft zjj zal bet uit zijn hart laten de zaal van het Parlement te betreden. Italië telt nog eerlijke lieden genoeg, die zulk een ontwijding zonden beletten." 14 millioen francs s u c c e s s i e - r e c h t e n. Arthur von Rothschild, onlangs te Parijs gestorven, heeft in 't geheel 1O0 millioen francs nagelaten, waarvan 14 millioen aan successierechten moeten worden betaald door de erfgenamen, daar de overledene vrouw noch kinderen achterliet. Goud op Madagascar. Op het eiland Madagascar is goud gevonden, niet ver van de hoofdstad Antananarivo. De aders moeten veel hebben van die in de Transvaal. Mijningenieurs uil Zuid-Afrika, die ontboden waren, zouden den raad hebben gegeven, maar onmiddellijk te gaan delven. De correspondent van de Temps verzekert evenwel, dat er eerst een stelselmatig onderzoek van den bodem zal plaats hebben om uit te maken of de aders rijk genoeg zijn om aan een onderneming op groote schaal kans van winst te beloven. krachtige maatregelendoor het Bestuur genomen, vermin derde toen dit voor den Inlander zoo schadelijke element, wat natuurlijk niet anders dan toe t9 juichen was. We spraken hierboven van de bekende hoogvlakte van Bandoeng en wezen ook in vorige Penkrassen op dit pla teau en wel in verband met de verdediging van Java. Het heeft dan ongeveer den vorm van een ellips met een lengte-as van 50 kilometer bij eene breedte-as van 18 kilometer (oppervlakte 513 KM2). De lengte-as valt vrijwel samen met die van Java en loopt dus van West naar Oost. Het plateau ligt 650 a 680 Meter boven den spiegel der zee en is geheel omringd door een reeks van bergen. Als voornaamste toppen noemen wij den Boerang- rang in het Westen, den Tangkoeban Prahoe in het Noor den, den Boekit Toenggoel in het Oosten en den Goentoer, Malabar, Tiloe, Patoera en Massigit in het Zuiden. Genoemde bergen zijn alle vulkanen, waarvan echter alleen nog de Tangkoeban Prahoe merkbaar werkzaam is. De bodem van de hoogvlakte bestaat uitsluitend uit vul kanische uitwerpselen (over elkander heen gevlooide lava- stroomen) en goed beschouwd is het hier een zeer gevaar lijk plekje j-op aarde. Als plotseling het inwendige vuur eens tot uitbarsting kwam, zaten wij hier vrijwel in een kom, waaruit geen ontvluchten meer mogelijk was en zou Bandoeng een tweede Pompeji kunnen worden Volgens de geleerden is dit plateau in vroegere eeuwen niet veel hooger geweest dan de westelijk daaraan Bron zende vlakte van Radjamandala, n.l. pl.m. 330 Meter, en alleen door de uitwerpselen der rondom liggende vul kanen tot de hoogte van 680 Meter opgevoerd. We leven hier dus werkelijk, zooals het spraakgebruik zegt»boven een vulkaan" en wie hiervan nu nog niet geheel over tuigd mocht zjjn, herinner ik aan het feit, dat op 27 Augustus 1883 Krakatau in de Straat Soenda plotseling tot uitbarsting kwam, na sinds Mei 1680 niets meer van zich te hebben doen hooren en daarbjj in twee uur tijds 18 KM3 puimsteen, lava enz. heeft uitgebraakt, eene hoeveelheid, reeds voldoende om de tegenwoordige opper vlakte van het Bandoengsche plateau 500 Meter te ver- hoogen (per minuut 4'/e meter Ten slotte een sprookje ot legende, net zooals ge wilt, dat ons echter leeren zal, hoe bij de inheemsche bevol king nog steeds de herinnering bewaard bleef, dat de geheele vlakte van Bandoeng in overoude tijden een meer geweest is 1 Eigenaardig dat ook de geologen, natuurlijk langs wetenschappeljjken weg, tot dezelfde conclusie zijn gekomen. »Er heerschte, nu duizenden jaren geleden", zoo ver- Ongelukken in de Alpen. In de Alpen zjjn weder verscheidene ongelukben gebeurd. Uit St.-Gallen wordt bericht, dat een schoolknaap van Geeslau op den berg Selun bij het plukken van bloemen in een afgrond gestort en verpletterd is. Bij Zeil am See zijn drie toeristen op dezelfde wijze verongelukt bij het plukken van »Edelweiss". Op den Matterhorn zijn twee toeristen verdwaald en niet teruggevonden. Gidsen, die hen gingen zoeken, hoorden hen om hulp roepen maar zij konden hen niet ontdekken en moesten, door slecht weder overvallen, hun zoeken staken. Later hervatten de gidsen hun onderzoek; maar tot dusverre zonder resultaat. Een stad met een burger-moeder. Te Had don, in den Amerikaanschen Staat Kansas, waar vrouwen stemrecht hebben en verkiesbaar zijn, zijn by de jongste verkiezing voor den gemeenteraad uitsluitend vrouwen gekozen. De stad krijgt nu ook een vrouw tot »Burger- moeder." Een eenvoudig middel tegen dronken schap. Op het Gezondheidscongres, hetwelk thans te Glasgow vergadert, werden door den Heer Weaver koude baden aanbevolen als middel tegen dronkenschap. »Voor iemand, die eiken morgen een koud bad neemt", zoide hy, »ia het haast onmogeljjk aan den drank verslaafd te geraken." De moord In de Haarlemmermeer. Wij deelden reeds in ons vorig nummer mede, dat de 69-jarige Pieter Bosman van Haarlem. Donderdagmorgen te vier uur op een klaver-weiland in de Haarlemmermeer is vermoord. Een onzer verslaggevers zegt de Haarl. Ct. is direct de Meer ingereden om nadere bijzonderheden om trent deze gebeurtenis in te winnen. Het resultaat zijner onderzoekingen komt hierop neder. De vermoorde Bosman is van beroep klaverboer. Hij verkoopt klaver aan de paardenhouders. Eiken ochtend, ook Donderdagmorgen, reed hij met zijn 20-jarigen knecht, Klaas Blonk, uit het Schoterkwartier te Haarlem, naar het klaverlaud, dat hij van den heer J. Suidgeest, wonende aan den Kruisweg bij den Spieringweg, had gehuurd. 't Was Donderdagmorgen ongeveer half vier toen hij daar aankwam. Uit den mond van den genoemden landbouwer Suidgeest vernam onze verslaggever het volgende »Om halfvier kwam de knecht van Bosman aan mjjn boerderij. Hy riep in opgewonden toestand»Ze ver moorden mijn baas I" Ik heb toen mijn geweer genomen en ben meegegaan.* In den omtrek was geen menseh te zien, hoewel het zeer licht was. Op het klaverland gekomen zag ik den ouden Bosman liggen met het hoofd voorover op den grond. Hjj was morsdood. Hij had twee steken van achteren in het hoofd, de mond was opengesneden, zóó ver dat de kiezen te zien waren, verder had hij vier diepe sneden in den hals en een diepe snede in den strot. Ik heb de postkar die er langs kwam naar Hoofddorp ge zonden om de politie te waarschuwen. Toen de politie ter plaatse was aangekomen, heeft deze geconstateerd dat de steken en SDeden met een mes zijn toegebracht. Er is naar het mes gezocht, maar het is niet gevonden." De burgemeester van Haarlemmermeer, de heer J. W. Lantzendorfler, die per rijtuig arriveerde, vond het lijk in denzelfden toestand als de heer Suidgeest het had aan getroffen, 't was niet aangeraakt. De veldwachter Slootweg bad kwaad vermoeden op den tellen de Soendaneeeen»hier over West-Java een vorstin van buitengewone schoonheid en prinsen uit alle oorden der wereld kwamen naar hier, alleen om haar te zien. De begeerde vorstin was echter eene woeste mannen- haatster en liet niemand tot zich toe zelfs hare slaven hadden nog nimmer haar aangezicht aanschouwd en het paleis werd dag en nacht door talrijke wachten bewaakt. »De schoone doch zonderlinge prinses was eene gun stelinge van booze geesten en Siwah, in hoogst eigen per soon, had haar eeuwige jeugd en schoonheid toegezegd, mits zij slechts nimmer haar hand of hart aan een man zoude schenken. »Eens, 's morgens tegen het baduur, wachtten hare slavinnen te vergeefs op haar komstde vorstin bleek plotseling verdwenen en haar groote zwarte jacht hond mèt haar »Haar oom, de broer van haar vader, nam de regee ring voorloopig waar en liet het geheele land van Java afzoeken, doch nergens vond men eenig spoor van de hooge Vrouwe. Zes jaar later kwam zij echter plotseling weer te voorsehjjn. »Zij bracht toen een knaapje als haar zoon mode, doch van haar echtgenoot, levend of dood, sprak ze maar niet. Ook de hond was weer bij haar. Dadelijk nam zij van haar oom het bestuur weder over en niemand kwam sedert ooit te weten, waar zij toch gedurende al dien tijd gezeten had, wel ging zij nu en dan met den hond naar het gebergte, doch kwam steeds na eenige dagen weder terug, zonder zich ook maar eenigszins te storen aan de praatjes, die men uitstrooide. »Het knaapje groeide intusschen tot een krachtig en kloek man op en begon zich eindelijk angstig af te vragen, wie toch wel zijn vader zou zijn. Toen hij nu meerder jarig worden zou, eischte hij van mamalief de waarheid en zij lachte toen somber en fluisterde het hem in 't oor. »Den volgenden dag was de prins verdwenen. »Wederom verliepen er vele jaren. Nog regeerde steeds de grimmige eeuwig schoone prinBes, Dog weigerde zij eenige toenadering tot de vele vorsten, die om haar hand kwamen dingen. »Toen geschiedde het, dat een onbekend jonkman zich in haar gebied vertoonde. Men roemde algemeen zjjne dapperheid en kracht. Met zijn stalen vingeren wrong hjj den strot van den koningstijger dicht, met een enkelen krissteek doodde hij den wilden stier 1 Nog nimmer had men in de Soendalanden zulk een schoon man gezien en het wekte algemeene vreugde, toen de vorstin hem tot zich riep en voor 't eerst dus aan een man haar van knecht van Bosman, wiens verhaal, dat twee mannen, die B. aanvielen, uit een stuk haverland gekropen zouden zijn, onwaarschijnlijk was. Hij zeide: Jij hebt't gedaan." De knecht ontkende, maar toen een bloedplek op zjjn blauwe kiel werd ontdekt, gaf de burgemeester last den jongen man te arresteeren. In een rytuig werd hij mee naar Hoofddorp genomen, waar hij in het Raadhuis werd opgesloten. Het ljjk van den verslagene werd met een wagen even eens naar Hoofddorp gebracht, waar bet thans ligt in het baarhuieje der Protestantsche Kerk. Onze verslaggever is geweest op de plaats in het klaver- land, waar de man vermoord is. Er liggen twee plassen geronnen bloed op een afstand van vier meters van elkaar. Vermoed wordt dat de man na gestoken te zijn en veel bloed te hebben verloren, nog een eindje is weggeloopen en daar den laatsten adem heeft uitgeblazen. Wij vernemen omtrent den persoon van den verslagene, dat hij als een bijzonder lastig mensch bekend stond, die met vele menschen ruzie had. Hij leefde gescheiden van zijne vrouw, die in de Haarlemmermeer woont. Hij heeft zjjn kamer en een stal in de Beeksteeg. De knecht ontkent den moord gepleegd te hebben. De verklaringen, welke hij aflegt, zijn evenwel vol tegenstrij digheden. Bjj fouilleering door de politie bleek hij in 't bezit van 15 guldens. In de zakken van Bosman werd niets gevonden. De rechter van instructie bij de Haarlemsche rechtbank arriveerde te ongeveer half 4 te Hoofddorp. Nader meldt de Haarl. Ct. nog: De verdachte Blonk is met het lijk geconfronteerd en hem werd een verhoor afgenomen. Hij blijft echter alle schuld ontkennen. Zwaar geboeid is hij met een rijtuig naar het Huis van Bewaring overgebracht. De brigadier majoor De Beider zat bij den koetsier op den bok bij den beklaagde in den wagen de gemeenteveldwachter van Hoofddorp. Het overbrengen had een grooten toeloop van menschen ten gevolge. Vrijdagmorgen werden de door den veldwachter in beslag genomen kleedingstukken van den vermoorden in het paleis van justitie uitgepakt en aan een voorloopig onderzoek onderworpen. Aan den toestand, waarin zich vooral vest en onderkleeding bevonden, was duidelijk te zien van welken hevigen en plotselingen aard de ver wondingen zijn geweest, Sommige stukken waren gedrenkt met bloed. Aan een der binnenzakken, waarin de ver moorde gewoonljjk zijn zakboekje droeg, waren duidelijke sporen te zien van een met bebloede vingers in der haast ingesteld onderzoek. Wjj hebben inlichtingen ingewonnen omtrent den ver dachte. Het is ons gebleken, dat hij heet Nicolaas Blonk, dat hij 21 jaar oud is en inwoont bij zijne ouders, die een water- en vnurnering drijven in de Colensostraat. Hij stond bij de politie tot nog toe niet ongunstig bekend en leek een vrij bedaarde jongen. De verslagene had vele vijanden, ook in de Haarlem mermeer. Sinds twee dagen slechts maaide hij 's morgens met zijn knecht zelf de klaver af. Vóór dien tijd deden, zooals de kostjuffrouw van Bosman ons vertelde, twee maaiers het voor hem, met wie hij verschil heeft gekregen over het loon en wien dientengevolge werd gezegd dat hunne diensten niet meer noodig waren. Verder kunnen wjj mededeelen dat Bosman, alles wat hij in de week ontving, dat gewoonlijk f 70 beliep, bij zich droeg. Toen hij vermoord werd had hij in zjjn vestzak o. a. ook een Haarlemsch paardenlootje, een twintigje in de Staatsloterij en een ander lot. Het praatje dat op zjjn lot in de Haarlemsche paar- denloterij de hoofdprijs gevallen zou zijn is niet waar. try ii ii dumiihmiiih ii-rtirTnwmiiiiiD■iH~rmHrMnnniwrwi schoonheid schitterend gelaat vertoonde! »Deze raakte dadelijk in geestdrift en zjjn oogen spra ken tot haar van hartstochteljjke liefde. »Het was op de jacht, dat zjj zich met hem wist af te zonderen van het gezelschap en eindelijk alleen wierp hij zich voor haar neder en kuste haar de voeten. De vorstin zag met een boosaardigen grimlach op den in 't stof gebukte neder, wendde toen baar schoon hoofd van hem af en sprak tot Siwah»Als nog dezen nacht de zee tot hier doordringt, als nog dezen nacht een vor- steljjk vaartuig wordt gebouwd en gjj komt mij dan halen hier aan deze plaats nog juist voor de dageraad het Oosten kleuren zal, dan zeker zal ik mjj met dezen jonkman inschepen en hem vergezellen, werwaarts hjj maar wil. Voer mjj thans heen." En op hetzelfde oogen- blik was zjj voor den jongeling verdwenen. Omstreeks 4 uur des nachts gebeurden er zonderlinge dingen Plot seling kwam het water van de Javazee over de bergen naar hier opstjjgen en weldra was de oppervlakte der vallei geheel met water bedekt. Het groote djatibosch in 't Zuidoosten werd geveld en de stammen werden tegen den rug van een vuurberg opgedragen Kort voor het aanbreken van den dag stond de vorstin op het bergpad, waar zjj Siwah had aangeroepende vallei was in een golvende zee veranderd, alleen nog begrensd door den bergketen in 't Noorden, die als een dam het water tegenhield. Daar kwam ook een koninkljjke prauw, als door onzicht bare handen voortbewogen, en de jonkman zelf stond vóór haar en wilde haar met zich voeren. Vol woede, dat haar toeleg mislukt was, dat Siwah blijkbaar haar verliet, dat nu toch een man en nog wel haar zoon haar de zjjne zou noemen en dus baar schoon heid zou moeten vergaan, greep zij haar kris van onder haar opperkleed en sprak met verachting»Verdrink u in deze diepe wateren, zoon der schande. Gjj hebt uwe moeder ten buwelgk begeerd De ongelukkige jonkman viel bewusteloos achterover en verdween in de golven. De ZuidoosteJjjke berg, waar 't djatibosch geveld was, heet Boekit Toenggal of tde berg der afgeknotte stammen." De Noordeljjke keten, die het water had afgeduwd, wordt Tambakkan of tdamgebergtegenaamd, de vuurspuwende berg, vanwaar het vaartuig was komen aandrjjven heet de Tangkoeban Prahoe of »omgekeerde prauw." Bandoeng Lt. Clockeser Brousson b.d.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6