BI NT N EMLAM D, STADSNIEUWS, Gemengd Nieuws. Gemengde Mededeelingen. Nieuwst ij dingen. Zaken een aanschrijving met verzoek om overlegging van de advertentiën door den heer Terra geplaatst en verdere tot bewjjs strekkende bescheiden. In de jongste vergadering van den raad der gemeente Heiloo zjjn benoemd tot ambtenaren van den burgerljjken stand aan wie het verrichten van alle werkzaamheden is opgedragen de heeren jhr. mr. B. O. van Merlen jhr. mr. P. van Poreest, M. Bntter en Jb. v. d. Molen Sr. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand, aan wien het verrichten van alle werkzaamheden, met uitzondering van het voltrekken der huwelijkenis opgedragenj, werd benoemd de heer L. van den Aardweg. Het badseizoen te Kgmond. Men schrijft ons: De gemoedelijke dichter J. J. A. Gouverneur, die geen vriend van baden was, rijmde eens: Baden 1 Baden! Vrienden, baadt gij! 'k Gun van harte aan jou 't plezier: Maar in 's hemelsnaam och laat mrj Bij mjjn droge boeken hier Als de wereld alleen uit Gonverneur's bestond, zou het het er op de badplaatsen treurig uitzien. Gelukkig denken de meeste menschen anders dan de «dichter met watervrees." 't Is dan ook hier in Egmond aan Zee verbazend druk. 't Aantal gasten worde op ruim 600 gasten geschat en dat is heel wat voor Egmond. Nu alles werkt dan ook mede. Heerlijk strand, heerlijk water, vrij goede regeling en last not least goddeljjk zomerweer! Als nu de tram het volgende jaar looptkrijgen we hier geen 600, maar wel 6000 mensebenDat wordt dan een heel nieaw Egmond. Voortvluchtig. De secretaris en ontvanger der gemeenten Jisp en Wjjde Wormer is nog niet opgespoord. Boeken en kas zijn in wanorde. De Gemeenteraden hebben hem ontsla gen. Een ambtenaar van de secretarie te Purmerend is tot waarnemend secretaris en ontvanger benoemd. Bjj buitengewoon Politieblad heeft de officier van justitie te Haarlem de aanhouding verzocht van den 44-jarigen E. V., secretaris en ontvanger der gemeenten Jisp en Wijde Wormer (Noord-Holland), woonachtig te Jisp, die verdacht wordt van verduistering ten nadeele van ge- noemdo gemeenten. De verdachte ia een breed gebouwd man, spreekt met eenigszins Groningsch accent en draagt een bril met ongelijke glazen. Groenten-verzending te Broek op Iiangedijk. Te Broek op Langedijk werden in de afgeloopen week '248 wagons groenten naar het buitenland verzonden. Maandag 1.1. werden 62 wagons geladen. Feesten te Obdam. Woensdag was het 25 jaren geleden, dat de Heer J. Buis Pz. benoemd werd tot Burgemeester van Obdam. In het met vlaggen versierde dorp deed de hooggeachte jubilaris, onder klokgelui sa omstuwd door een talrijke ruiterstoet, een ommegang. Des middags werden volks spelen gehouden en 's avonds gaven eenige leden van het Alkmaarsche muziekkorps een concert. Een alge- meene verlichting besloot het feest. Kermis te Fgmond. D e Nederlandsche veihaaldichter zong in zijn «Vogel- schieten'' De herfstmaand had haar taak voleind, De vreugd was in Terborg: Daar at men koek by 't kermisbier, En droomde van geen zorg. Met eene kleine variatie van plaats en tijd is dit vers ook spoedig van toepassing op Egmond a, d. Hoef, want 14 Augustus a.s. zal het ook daar kermis zijn. Dan zal het ook daar zijn: Daar ging de strijkstok hoog en laag, De jeugd sprong op de maat, En als een vrijer zoenen wou Dan wist de speelman raad. Doch dit zou nu niet zoó gowiehtig zijn om er een courantenbericht van te maken als de Hoever kermis dit jaar niet iets bijzonders opleverde. Behalve n.l. het gewone ringrjjden en de bekende harddraverij zullen er dit jaar ook fietswedstrijden gehouden worden. Ja ja het Hoefje doet met zijn tijd mee I Op Maandag 15 Augustus a. s. zal er vóór het Hótel »De Drie Egmonden* vau den heer J. A. Nieuwenhuizen het volgende sport-program worden afgewerkt. Deze »kermis-clou« begint deB namiddags te twee uren. 1. Wedstrijd met versierde fietsen, voor dames en heeren. 2. Ringsteken op de fiets, idem voor heeren. 3. Langzaam rijden( alleen voor boeren. 4. Oostuumrijden, alleen voor heeren. 5. Fietsrijden met hindernissen, alleen voor heeren, 6. Kwade Trien rjjden, alleen voor heeren. Dit belooft dus werkeljjk wat. Deze spoftfeesten zijn toegankelijk voor iedereen ook ban er iedereen aan deelnemen, de prjjzen bestaan nit luxe-voorwerpen. Naar de Commissie ons ingelicht heeft, moet vooral het laatste nummer, dat geheel nieuw is, zeer aardig zjjn. Wij wenschen de vriendelijke Commissie veel succes van Eelde te Alkmaar, die verklaard had voor eene her benoeming niet in aanmerking te willen komen, door den Voorzitter dank gebracht voor het vele, door hem in het belang van den Bond gedaan. Cadettenschool. De minister van oorlog heeft ter voorloopige kennis van belanghebbenden gebracht, dat tengevolge van den uitslag van het toelatingsexamen aan de Cadettenschool, voor eene plaatsing als cadet in aanmerking komen voor den dienst hier te lande J. Terkuhle, A. Dubois, jhr. D. W. Sickinghe, F. H. Wanninhhof, J. van Rooy, A. L. de Bruyne, M. R. A. Bischof van Heemskerck, A. C. E. Brosius, J. O. van Apeldoorn, A. Eekhoff, E. Twiss, W. A, M. Westerouen van Meetoren, A. D. A. Tilanus, W. H. G. Palm, J. A. J. Sybrandi, W. J. van der Staay, H. van J<ooy, W. F. H. Zegers, W. A. van Tienhoven, H. G. van Everdiugen, P. M. R. Versteegh, F. H. van Moorsel, J. P. van Pelt, R. Zahn, A. A. van Oorschot voor den dienst in Nederlandsch-Indie H. van Galen Last, C. W. Geerlings, J. P. H. van Aalst, M. Th. van Staveren, L. J. 0. Bakker, P. H. E. M. Schuhmacher, L. C. M. van Eendenburg, E. A. Steinmetz, H. J. W. Verniers van der Loeff, K. J. Evenwel, G. Pape, G. P. Cheriex, jhr. O. van der Wjjck, J. H. Ooolhaas, J. A. van Staveren, A. van Pelt, G. J. Tijmstra, K. deJongh, W. L. A. du Cel'iée Muller, D. K. Schrek, J.J. Akkers- dijk, F. A. Vreeling. Gen bloeiende palm. We hebben op dit oogeublik iets bijzonders in onze stad. In de kweeksrij van de heeren H. J. Teerink en Zoon aan het Kweerepad is een bloeiende palm. Dit kwam ons voor iets zóó bijzonders te zijn, dat wij er een kijkje zijn gaan nemen. De palm, die deze merkwaardigheid vertoont, is een Phoenix rcglinata; al lang hadden de heeren Teerink gemerkt, dat daaraan iets ontsproot, wat afweek van het gewone, totdat zij nu dezer dagen tot de ontdekking kwamen, dat het uitspruitsel was opengespron gen en een bloem eruit te voorschjjn kwam. Zoo iets behoort tot de groote zeldzaamhedenwaarschijnlijk is het bij uitstek ECboone zomerweer, dat wij dit jaar hebben, daaraan niet vreemd. De heeren Teerink willen gaarne allen belangstellenden stadgenooten de gelegenheid geven dazen bloeienden palm te bezichtigen. Dit is te meer aan te bovelen, wijl er ook verder in de kweek" heel veel is te zien, dat den vriend der natuur boeit en zjjn oog aangenaam aandoet. Wat ons betreft, wij hebben er genotenveel zorg en gednld eischt wel-is waar het kweekersvak, maar wat is de uitkomst dan ook vaak verblijdendMen verzuime ook niet den heer Toerink te vragen, zich in een dei- kassen de was-bloem te laten aanwijzen die zeer eigen aardige plant prijkt met tientallen trossen, die zoo terecht hun naam verdienen. Overigens vindt men er nog tal van andere bloemen, die men nu niet zoo dagelijks ziet en de heeren Teerink zijn er zeer mee vereerd, wanneer men bij hen eens een kijkje komt nemen. Schaken. Heeft de Alkmaarsche Schaakclub in den laatsten tijd tweemaal een blindspeler in baar midden gehad, in hare laatste bijeenkomst had zij het genoegen een simultaac- speler te introduceeren. Het was de heer Geus van den Helder, die de club verraste op zijn reis naar Leeuwarden, waar hij in den wedstrijd van den Ned. Schaakbond een medaille heeft te verdedigen. Hij speelde tegeljjker tijd 7 partijen met leden van de club. Te 8 ure begonnen, was de laatste partij ongeveer half twaalf beslist, waaruit blijkt dat hij tamelijk vlug heeft gespeeld. Het resultaat was dat de simultaan-speler 5 partijen won, één verloor en één remise maakte. De heer Geus is nog een jeugdig schaakspeler, die voor het bord de heeren Te Kolste en Lohman gaarne als zjjn meerdere zal erkennen, doch hij is iemand, van wien wjj mogen verwachten, dat hij het genoemden heeren nog wel eens lastig zal maken. In de lantaarn paal. Onder de velen, die Zondag een bezoek aan onze stad brachten, was ook een clubje geheelonthouders, 't Gezel schap kwam uit Amsterdam en was over Wormerveer hierheen gereisd, 't Zij dat hst gedeelte, dat er te Wormerveer was bijgekomen, bjjzonder groot was, en dus tot tevredenheid stemde, 't zij dat het onze stad was, die don spreeklnst van een der Amsterdammers deed ontwaken in ieder geval, op een gegeven oogen- blik kreeg hij lust aan zijn diep gevoelde overtuiging uiting te geven. Voor zoo iets moet je boven de menschen uit steken en op het Waagplein, waar het tooneel speelde, staat nog geen openbare katheder. Dies klom hij in een lantaarnpaal. Van deze verheven plaats begon hij een speech, dankte 't Wormerveor-gedeelte voor de goede opkomst en sprak met alle lof over onze stad. Onder- tusschen ventten zijn gedienstige medeleden boekjes uit, die met gretige hand aangenomen werden. Als meerderen het voorbeeld van desen spreker volgden en elk door onze stad trekkend gezelschap zich een lantaarnpaal als spreekgestoelte uitkoos, zou Alkmaar op nog een bezienswaardigheid te meer mogen roemen. Grappig was de opmerking van een straatjongen, dat 't op deze wereld toch zoo ODgelijk verdeeld is hem en zijn kornuiten was het genot van in een lantaarnpaal te klimmen gestrengelijk verbodeD, maar bij zoo 'n Amster dammer werd maar een oogje dichtgeknepen. Frankrijk en het Vatican n. 't Is thans een feittnsschen Frankrijk en het Vaticaan zijn de diploma tieke betrekkingen afgebroken. In den Fransehen minis terraad, die Vrijdag van 2 tot 5 nur duurde, werd de teerling geworden. Donderdag was Rome's antwoord op het ultimatum der Fransche Regeering ingekomen. Het besloeg niet minder dan 28 bladzijden in 't Italiaansch en moest met grooten spoed vertaald worden. Het was, volgens de Petit Temps, in gematigde bewoordingen gesteld. Het bestreed de bedoeling van den Paus om het Concordaat te willen schenden. Z.H. weigerde, de brieven van inda ging aan de bisschoppen van Laval en Dijoc in te trek ken, maar stond hun een uitstel toe om voor het H, Officier te verschijnen. De Regeering der Republiek had, naar men weet, in haar ultimatum de intrekking van de bedoelde brieven ten stelligste gevorderd. Zoodoende jwas voor haar het antwoord des Vaticaans, waarbij die vordering even stellig werd afgewezen, waardeloos, hoe gematigd de termen ook waren, waarin het gesteld was. Een feest zooals alleen te P a r jj s kan gevierd worden. De koetsiers van Parijs hebben een groot feest gehad Donderdagavond in de Arbeiders- beurs. Een onbekend gebleven lezer van de Petite Re'pu- llique had aan de vakvereeniging van de kostsiers een rijtuig met twee paarden gegeven en een bankbiljet van 500 francs. Deze paard-en-wagen werd Donderdag verloot. De feestelijke vergadering werd gepresideerd door Gérault- Richard, hoofdredacteur der Petite République en kamerlid. Voor de loting kwamen in aanmerking de koetsiers, die bij de vorige werkstaking der koetsiers prompt hadden gehoorzaamd aan de leiders der beweging, die op het eerste bevel van de bok waren gestapt en toen de strijd officieel afgeloopen was, aanstonds weer mee gingen rijden. Het werd een vroolijke avond. De eerste kunstenaars van Parijs kwamen op het feestprogramma voor, om met hun vertooningen de politieke redevoeringen af te wis selen. Coquelin cadet hield monologen. Behalve voordrachten en muziek zou er ook gtschermd worden. Twee jonge meisjes traden op, die op de floret zouden trekken. Maar dat mocht.niet in deze bijeenkomst. De socialistische koetsier mint den vrede en van twee dracht wil hij niet weten. Weg met die wapenen, riep het publiek. De rust werd in de zaal hersteld doordat de verloting begon. De koetsier Jean Razet heelt het span, den wagen en de 500 frs. gewonnen. Het is een rijtuig op caoutchouc banden, »Emancipés'' geheaten, de paarden heeten »Syn- dicat" en »En Avant." Vrijdagmiddag heeft de gelukkige Jean Razet zich met zijn mooie bruintjes in de straten van. Parijs vertoond. In den afgeloopen nacht is op Het Loo plotseling overleden jhr. Van dor Staal, particulier secretaris van H. M. de Koningin, oud-kapitein ter zee. De heer Van der Staal heett vele jaren zich gewijd aau den dienst van H. M. de Koningin, zoodat zijn dood met leedwezen in den lande zal worden vernomen. Het Centrum verneemt dat do regeering zich genoopt ziet maatregelen te beramen om het evenwicht in de financiën te kunnen handhaven, daar men, na het ruime vloeien der middelen in de laatste jaren, thans voor een tekort staat op de gewone middelen. Onlangs hebben wij melding gemaakt van een adres inzake misleiding van kiezers te Den helder door de aldaar nieuw opgerichte anti-rov. kiesvereeaiging »Vader- land en Oranje''. Thans wordt bericht, dat door den minister van binnenlandsche zaken een ernstig onderzoek wordt ingesteld. De voorzitter van de kbsvereeniging »Nederland en Oranje" ontving van het Departement van Binnenlandsche overhalenen al spoedig is ook hij in 't koele, zilte nat. »Hei daar! 't zijn geen slokjes!" klinkt het als een humoreske van volksuiting tot een onzer twee vrienden van bovendie hoest en proest van het zeewaterdat hij per ongeluk heeft ingedronken. «Kom er maar uit, mijnheer," waarschuwt de bad man. »'t Is trouwens ook tijd." En onze onhandige bader springt, nog benauwd niesende, terwijl hij tussen de niesvlagen door zuur zoet lacht, om zich toch voor de kijkers een houding te geven, in de gereed staande badkoetswaaruit nog altijd gedempt-dof hatsjihatsjihatsji! klinkt. «Nouhij heeft het erg te pakken 1'' plaagziekt weer dezelfde humorist, «Hij moet maar gauw een brandewijn- tje gaan kopen bij van Sehaik. Dat zal hem opknappen." En onbewust volgt de bedoelde die raad op. Wel een heerlik zitje op het terras van het badhotel! Aan uw voet, of beter, beneden u het kleurig-levendige strandgezicht en recht voor u de zee met haar lied van verscheiden toonaard, zwevend tussen zacht-klotsend en donderend-brullend. Ook het terras van «Welgelegen" biedt u een heerlik vergezichtterwijl het café «Duinzicht" van de heer van Pel u iets als «in vogelvlucht" schenkt. Daar legt de water-horizon zijn vochtig floers over de zinkende zonnewagen. De dagjes-mensen zijn verdwenen, de badgasten verlaten ook langzamerhand het in zwijgende begin-donkerte gehulde strandzoodatbehalve de enkelen, die nog jacht maken op laag-zwevende amouretten, het zeestrand eenzaam ligt en de zee haar nachtlied aanvangt. Alvorens dit echter haar slaaplied is, opent ze haar duizende lichtoogjeswelke glimmen als heel-kleine parels op een donker-blauwe ondergrond. Tingelinggelingtingelingelingschel klip klappen de ijzers der trampaarden op de straatweg. De laatste «bus" uit Alkmaar is gearriveerd. En hiermede is de zomer-zondag te Egmond gepasseerd Moge hij aan velen, met zijn frisse, kerngezonde zeelucht ten goede gekomen zijn E. a. d. H. -f. M. S. Vlaggen op kerken en bij enkele particulieren her innerden ons heden aau een feestdag in ons vorsteljjk huis. 't Was de verjaardag van H. M. de Koningin- Moeder, die dezen dag op baar paleis te Soestdijk viert, 't Carillon van de Waag spoelde Haar ter eere 's mor gens vaderlandsche liederen. Een vroolijke dag, prachtig weer, dat H. M, nog menig jaar haren verjaardag aldus moge vieren In de 32e algemoene vergadering van den Nederland- schen Schaakbond, te Leeuwarden gehouden, werd den aftredenden redacteur van het Tijdschrift, den heer A. Be jubilarissen. Zondag 31 Juli vierden de echtelieden Denijs in 't Fnidsen hunne door ons aangekondigde 50-jarige huwe- ljjksvereeniging. Wat waren ze gelukkig, de oudjes, bij 't zien van zooveel belangsttlling op dezen voor hen zoo gewichtigen dag. En 't was ook werkelijk de moeite waard om zich te verheugen. Gedienstige handen hadden de denr met gtoen, vlaggendoek en bloemon als een eere poort versierd. Binnenshuis zag 't er niet, minder vrooljjk uit, langs den zolder guirlandes van hoek tot hoek boven de oudjes gespannen. De stoelen van moeder de vrouw en vader Denijs ook al met groen getooid. Werkeljjk, men had geen moeite gespaard om 't vertrek, waar 't echtpaar zoovele, vele jaren tezacuen doorbracht, een fees telijk aanzien te geven. Bovendien werden de menschjes

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2