PEEgQlALIA. BURGERLIJKE STAND KUNST EN LETTEREN- XNUK%QNDEN~gTÏTKÏ^N7~ KAATSTE TELEGRAMMEN, i8 94J 94] 66] 67 159] 158] 77] 77] 101] 100A 22A 21! 22] 22 fr 24f 25] 133] 21A 21] 114 18A 18-& 99 98] 60] 60] 102] 102] 50] 49 r! 23rè 25ï7 94] 95 100^ 100 37 106] 163 162] 155| 258] 386 Wind. Toe stand van de Richting lacht. z.z.o. 7 Van onze grachten gesprokenwat wordt daarvoor in 't algemeen slecht gezorgd 1 Wanneer men ziet, hoe zorgvnldig telkens ons Waagplein wordt geschrobd, dan is 't raadselachtig, dat het water van sommige onzer grachten zóó wordt verwaarloosd. Daar zijn b. v. onze mooie Onde Gracht, met de Lindegracht de oevers zon men wel aan eiken vreemdeling willen laten zien, maar o wee, wat zon hg een slechten indrnk van Alk maar krijgen, wanneer hij zag dien poel van ongerech- righeden op sommige plaatsen tnsschen de oevers in. Allerlei rottende organismen drijven hier en daar en wie dat ziet, behoeft zich niet langer af te vragen, hoe 't komt, dat soms znlke leeljjke genren nit het water knnnen opstijgen. Daarom zij ieder, die roeien en varen wil, in overweging gegeven, zoo spoedig mo gelijk aan onze grachten te ontvlnchten, hoe jammer dat ook is, want waren zij uitverkoren plekjes voor spelevaren, de levendigheid onzer stad zou daardoor slechts winnen. Om uit de grachten te komen naar het Irisschere sop moet men onder eenige brnggen door. Dat is ook niet zoo eenvoudig als 't lijkt. Want Alkmaar herbergt een aantal opgeschoten slangels, die van het feit, dat zij voor een gezelschap in een bootje onbereikbaar en grootendeels ook onzichtbaar zijn, gebruik maken om te spuwen naar de voorbijvarenden, welk voorbeeld natuurlijk maar al te gretig door de jeugd gevolgd wordt. Dat is een onheb belijkheid van al zeer min allooi. 't Zal wel moeilijk gaan om daartegen wat te doen. Maar wie in de gelegenheid is daartegen te keer te gaan zal een goed werk doen. Meer en meer wint hier ter stede het besef veld, dat Alkmaar nog veel te weinig bezocht wordt door vreemdelingen en, zonder nu uit de school te klappen, mogen wij toch wel zeggen, dat thans ernstige pogingen worden voorbereid om daarin verbete ring te brengen, 't Zou toch bar zijn, wanneer door eenige straatjongens dat streven, zoo heilzaam voor onze nijvere ingezetenen, werd verjjdeld. En toch zou dat het geval wezen, als niet zeer krachtig opgetreden wordt tegen individuen, die 't menschen lastig maken terwijl zij daar van toch niet den minsten hinder hebben. Zoo ziet menop dit oogenblik is een tocht in een bootje nog geen onverdeeld genot. Doch gelukkig, is men eenmaal in ruimer vaarwater, dan verdwijnt spoedig de indrnk van deze ergernissen. Als het bootje zachtkens het water klieft, dan komt er rust over den varende en geheel kan hij zich overgeven aan het genot van den aanblik onzer pittoreske stad. Leve dan ook, ondanks alles, de roei-sport Het Witte Kruis. In de week van 25 tot 30 Juli zijn in het badhuis van het Witte Kruis" genomen 63 Kuipbaden, 111 Regenba- den le klasse en 203 Regenbaden 2e klasse, te zamen 377 baden. GETROUWD 3 Aug. Adolf Louis Hendrik Dingerdis en Maartje van den Berg. 4 Hendricus Gerardus Erkamp en Neeltje Bakker. GEBOREN 2 Aug. Emma, d. van Jacob Hendrik de Groot en Johanna Emilia Willemsen. Hendricus Maria, z. van Hermanns Simon van Staten en Henderina Schoen. 3 Hermanns, z. van Adriaan Smit en Frederika Maria de Jong. Johanna Wilhelmina, d. van Jan Terwey en Sara Wilhelmina Margaretha Maller. OVERLEDEN 4 Aug. Gerrit Klomp, 56 jaar. Helloo. Ondertrouwd: 22 Juli. Andries Batter, te Koedijk, en Margaretha de Vries, alhier. Cornelis Kok, te Oterleek, en Trijntje Reik, alhier. Geboren: 1 Juli. Trijntje, dochter van Pieter Frans en Maartje Slot. 9 Rainier, zoon van Jacobus Admiraal en van Johanna Butter. II Cornelis Simon, zoon van Cornelis Kouwenberg en van Maartje Lont. Thomas, zoon van Klaas Ruiter en van Trijntje Konijn. 23 Theodoras, zoon van Cornelis de Waard en van Elisabeth Maria Bergen. Overleden: 15 Juli. Cornelis van der Velden, echtgenoot van Antje Schoorl, oud 59 jaar, overleden te Limmen. 16 Klaas Kraakman, echtgenoot van Marijtje de Vries, ond 51 jaar en ruim 5 maanden. 20 Frederik Dujjnmajjer, wednr. van Maria Alida Louisa Duyvenstijn, oud 77 jaar en ruim 7 maanden. Voor de uitvoering op 15 Novemoer in net Noord- Hollandsch Koffihuis te Schagon van het Haarlemsch tooneelgezelschap, onder directie van den heer Bouw meester, zjjn nu reeds plaatsen besproken. Het Hbl. verneemt, dat de Heer Louis Zimmermann benoemd is tot leeraar voor viool aan de »Royal Academy for Music," te Londen, in de plaats van Emile Sauret. Wederom dreigt alzoo een zeer te betreuren verliea voor het Amsterdamsch Concertgebouw-orkest, waarvan de Heer Zimmerman een der concertmeesters is. Te Westzaan is opgericht een tooneelvereeniging onder den naam »Ons Genoegen", met voorloopig 15 leden. Het bestuur is als volgt samengesteld de heer W. F. Allan, voorzitter mej. J. O. B onke, 2e voorzitter de heer G. N. Bronke, scbrjjver; de heer W. Tip, 2e schrij ver de heer A. Tip, penningmeester. De Vlaam8che letterkundige Hendrik Sermon is over leden. Hij heeft een werkzaam aandeel gehad in den strijd voor de verheffing van het Vlaamsch tot een volks taal met gelijke rechten als het Fransch. Hij was be stuurslid der Koninklijke Vlaamsche Academie. Bij de examens vanwege de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden-Vereenigingen in Nederland slaagden o.a. voor Boekhouden de heeren J. Blaauw Jr., te Graft, Johs. van der Molen Cz. te Nieuwe Niedorp (leerling van den heer I. Prins Az. te Alkmaar) en mej. M. F. Visser Cd., Uitgeest. Voor Duitsche Handelscorrespondentie slaagde o.a. de heer W. J. J. Velders te Hoorn. Voor de hoofdacte is te Amsterdam o.a. geslaagd de heer G. C. A. de Braai te Zandvoort. De heer W. de Boer, hoofd der school te Haringhuizen, heeft als zoodanig overplaatsing verzocht naar Kolhorn. De heer O. Keizer te Ursem, is ter vervanging van den heer M. Kooger, die op 1 Sept. e.k. deze gemeente gaat verlaten, benoemd tot lid der Commissie tot wering van Schoolverzuim. Herbenoemd tot Hoofdingeland van de Banne Oud- karspel (N.H.) de heer K. Kroon Cz. aldaar. In de plaats van den heer Jb. Pranger Jz., die om gezondheidsredenen ontslag heeft genomenwerd tot Hoofdingeland dier Banne gekozen de heer Jn. Pranger Jb.Zu. aldaar. De heer Joh. v. d. Klooster heeft bedankt als voor zitter van de afdeeling Kolhorn, van den bond van Staats- pensionneering. De afdeeling heeft zich onder zjjne leiding belangrijk uitgebreid, en nog dit voorjaar werd hij met algemeene stemmen herkozen. Hoffiestroop-geuren. Mijnheer de Redacteur, Verleen aan iemand, die het tegenwoordig benauwd heeft eenige gastvrijheid s. v. p. Het komt gauw zoo ver, dat men 's morgens vraagt: »Is er een zuchtje?" Wij bewoners van de Laat de Ridderstraat Oude Gracht wij vragen ons tevens af »Hoe staat het met de branderjj Laat ik u deze laatste verzuchting verklaren. Op de Laat bevindt zich een branderij, naar men zegt van koffie' stroop. Heb ik 't niet precies goed gezegd, dan is 't mijn schuld maar half, want me dunkt geen menschenkind, dat op eenigen afstand met dat ding kennis maakt, zal 't wagen zijn neus in 't gebouw te steken. Welnu, ah »de koffieman' aan den gang is, zooals 't hier in de wandeling heet, dan ben je uit! Overal in je huis in ja tuin in alle hoeken en gaten een ondragelijke hoogst benauwende stank en dat bij die temperatuur tegenwoordig Mjj komt het met velen voor, dat hier de hygiéae bjj zonder slecht gediend wordt. Is daar nu niets aan te doen Kan zoo'n vkoffiemau" (hot woord is niet van mij) niet verplicht worden zijn »fabriek" zóó interichten, dat zijn medeburgers gevrijwaard blijven van zoo'n akeligen stank Me dunkt, de omwonenden moeten de handen ineenslaan en bij de bevoegde macht op dit hoogst schadelijke voor de volksgezondheid wijzen. Schrijver dezes hoopt, dat zijn stem niet zal zjjn van den roepende in de woestjjn, dat er velen met hem zich dageljjks ergeren en evenals hij lust gevoeleh te trachten in dezen toestand verandering en verbetering te brengen Ziezoo mjjnheer de Redacteur, nu heb ik mjjn hart eens uitgestort en dat lucht een mensch altjjd wat op. Hoogachtend Uw. dw. ABONNé. [De geachte inzender heeft volkomen geljjk. Wjj zijn er zeker van dat hij met zijn klacht de tolk is van velen. Hier moet op eenigerlei wijze verandering in komen de zaak verdient zeer zeker de overweging van hen, die in dezen tot handelen bevoegd zijn. REDACTIE] De strijd om Liaojang. LONDEN, 4 Augustus. Aan de Times w irdt ui Tokio geseinddat het doel vau de twee veldslagen welke door Generaal Koeroki geleverd zijn, was de Rus - sische divisies onder generaal Keller, die door generaal Kooropatkine geplaatst waren tnsschen Liaojang en het leger van generaal Koeroki te verdrijven. Dit doel is geheel bereikt. De Japansche posities zijn nu nog slechts 14 Engelsche mijlen van Liaojang verwijderd. He moordenaar van minister von Plehwe. PARIJS3 Augustus. Uit St. Petersburg wordt aan de Echo de Paris geseind Da naam van den moordenaar van minister von Plehwe is nog steeds niet bekend. In 't Alexander-hospitaal waarheen bij na den aanslag vervoerd werd, heeft men de onvoorzichtigheid begaan, na de operatie van 't ver wijderen van de stukken der bom uit den buik, de wonde weer dicht te naaien. Dit heeft een verzwering doen ontstaan, gevolgd door hooge koortsen en ijlen. Dienten gevolge heeft de moordenaar in de gevangenis, waarheen hij overgebracht is, een tweede operatie moeten onder gaan en is 't genaaide weder losgemaakt om den etter te verwijderen. Dadelijk trad merkbare verbetering in den toestand van den zieke in, en do geneesheer van het Hof, die deze nieuwe operatie deed, heeft met den man kun nen spreken. De indruk, dien hij van den moordenaar kreeg, is dat deze een onbeteekenend mensch is. Hjj heeft den dokter verklaard, dat zjjn vaste voornemen is zijn naam niet op te geven. De dokter merkte op, dat de zieke trachtte zooveel mogelijk met Duitsch accent te spreken, een Duitscher is hij echter niet. En wanneer men hem soms onverhoeds aanspreekt, ontvallen hem vaak goed Russische woorden. Uit alles kan men besluiten, dat de moordenaar geen Jood, geen Fin, maar een Rus is. Hg moet hebben gezegd, dat 't hem speet minister Yon Plehwe gedood te hebben, dien hg niet kende en zelfs nooit gezien had. »Maar ik kon onmogeljjk terug", moet hij gezegd hebben. »Mjjn tijd was gekomen. Ik was door 't lot aangewezen. Onmogelijk kon ik terug." Over 't algemeen is hg weinig ontwikkeld. Den avond vóór den aanslag had de politie in de Koes- nietschni-straat een huis ontdekt, waar vele samenzweer ders zich verzamelden. Men heeft daar brieven en bewijsstuk ken gevonden, op grond waarvan men een hunner kon arresteeren die verdacht werd een bom in de Neva ge worpen te hebben. De politie hoopt de medehelpers te arresteerendank zjj de aanwijzingen in de papieren, die in de Koesnietschni- straat gevonden zjjn. De verdediging van Wladlwostock. PARIJS, I Augustus. Uit St.-Petersburg wordt aan de Echo de Paris geseind, dat het eerste legercorps, het welk zich thans te Liao-jang bevindt, bestemd is naar Wladiwostock te vertrekken. Voor het geval Port-Arthur wordt genomen is generaal Koeropotkine voornemens Waldiwostock te verdedigen en daarom zal de troepen macht daar worden versterkt. De mijnwerkers in Pennsylvanlë. NEW-YORK, 3 Aug. Het wordt steeds meer waar- schjjnljjk, dat een werkstaking zal uitbreken in de an- thraciet-streek van Pennsylvania. Verzekerd wordt, dat 80.000 mjjnwerkers daaraan zullen meedoen. JHngelsche toeristen in Frankrijk. LONDEN, 3 Aug. De bladen deelen mee, dat het aantal Engelsche pleizierreizigers, die Maandag (hank holiday) in Frankrjjk hebben doorgebracht, zeer aanzienljjk is ge weest. Te Dieppe bjjv. werden alleen 3850 reizigers aan land gebracht. Bï? TT "f? CJ IQ "E? "Q T C3 TT FP T? "NT Jtü U JtA JO Jq Jtv. A w JljL A Jq 1\ AMSTERDAM. Csrt Nederland, N. W. Schuld....2] ditodito3 dito, Oblig3 Oostenrijk Obl. in pap. fl. 1000 Febr.-Aug. 5 dito, dito April-Oct.. 5 ditoKronen 2000 belastingvrije (Kro- nenrente) Mei-Nov. 4 ditodito 2000 belastingvrije (Kro- nenrente) Jan.-Juli 4 Portugal le ser. 3°/0 20-1003 dito, 3e id. Amert. Schuld 3°/0 francs 500 4] Rusland, Iwang. Dombr. Oblig..4] dito, Binnenlandsche 18944 dito, 1880 gecons. Z. R. 135-62513 Mei-Nov. 4 dito, 1889 l«&2eser.l Jan. 1 Apr. 1 JulilOct. 4 dito, 1894, Donetz-Spoorw4 dito, 1867/69 20-100 Mei-Nov4 dito, Groote Spw. Oblig. 18614 dito, dito, Z. R. 500 1898.4 dito, Transc. Spw. Oblig. Z. R. 125,625. 3 dito, Zuid-W. Spw. Oblig. Z. R. 6254 dito, 18893 dito, in goud 1884, 13 Jan. 13 Juli5 Spanje, Obl. Buit. Perpetuele4 Turkije, gepriv. Cour. feening 18904 Recep. geünificeerde schuld fres. 500-2500.. 4 Egypte, Obl. leening 18764 Hexico, Obl. Binn. Sch. aflosb. oblig6 dito dito 1899 5 Venezuela Obligation 18814 N. V. Noord-Holl. Grond-Crediet. Pandbr.. 4 N. W. Pac. Hvp. Pdbr Nederland, Cult. Maatsch. d. Vorstel. Aand. dito, Koloniale Bank Aandeelen dito, Ned. Ind. Handelsb. Aand dito, Kon. Ned Mij. t. expl. petr. br.A. dito, Petr. Mij. Sumatra-Palembang A. dito, Aand. Ned. Ind.Expl.Mij dito, Expl. St. Spw. Aand dito, Ned. Centr. Spoorw. Aand. f 250 dito, N.-Brab. Boxtel. W. Aand. 1875/80 gest. [talie, Spoorwegleening 1887/893 dito, Zuid-Ital. Spoorweg-Obl3 Polen, Wars.-Weenen Aandeel Rusland,Wladik. 1885 5 Z.R. 625 Oblig.... 4 Amerika, Atchison Topeka Cert. v. Aand... dito, Alg. Hyp. Obl4 Rock Island comp. Cert. v. gew. Aandeelen. dito, Denv. Rio Grande gew. Aand dito, Erie Spw. Mij gew. Aandeelen dito, Illinois Cert. v. Aand dito, Kansas City South. Railw. Aand... dito, Louisv. en Nashv. Cert. v. Aand... dito, Miss. Kans. Texas Cert. v. Aand.. dito, dito, le Hyp4 Norfolk Western Cert. v. gew. Aandeelen dito, Oregon Calif, goud le hyp5 dito South. Pacific, gew. Aand dito, Southern Railway gew. Aand dito, Union Pac. Hoofd. C. v. A Union Pac. Convert Gold. Bond4 dito Wabash Ct. v. pref. Aand NederlandStad Amsterdam f 1003 Hongarije, Theiss Loten4 Oostenrijk, Staatsl. 18605 dito dito 1864 iusland, Staatsleening 1864 Loten5 dito dito 1866. Dito5 Turkije, Spoorwegleening 3 Aug. 4 Aug. pCt 80 96] 94] 100] 100] 99ri 99-ik 61] 59i^ 96H 91# 87| 88] 83] 92 73] 88^ 70] 94| 80] 93] 80ï^ 103] 42 102] 36 79rs 40] 92 444] 61 115 107] 26] 79] 94] 96] 91] 87| 92] 41]f 103 95 80 92 447 60] 0/ O «7 29] 294 Weerbericht van heden. Opgemaakt aan de Filiaal-inrichting te Amsterdam van het K. N. Meteorologisch Instituut. PLAATSEN Barometer. Verande ring in stand sedert gisteren. Temporat. In Fah- renb. gra den. Ver schil met norm. temp. Groningen Helder Amsterdam Utrecht (B) Vlissingen Maastricht hooger hooger hooger hooger hooger hooger 6.8 5.9 5.6 5 2 3.8 4.5 Z.O. 1. bew. Z.O. Oost. nevelig, onbew. nevelig, onbew. 67 72 74 70 71 72 4- 5 -l. 9 4-10 4- 5 Grootste verschil in l Vorigen-avond 7 Barometerstand: Heden-morgen 8 Verwachting windZuidoostelijk. u. G. 1.5 G. 2.0 .V M.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 3