XN^Ë%QNI)ËN gOTKK36N~ Nieuwst ij dingen. Gemengd N i e u ws. sobap en in den loop van het onderzoek was er geen enkel bewijs tegen hem gevonden. En nu is hij eensklaps weggevoerd, zonder dat hem vergund was van zjjn familie afscheid te nemen. Maandag 1b nog een andere Pin, Herman Gnmmerus, professor aan de universiteit te Helsingfors, naar Rusland gevoerd. Vader en zoon. Volgens een bericht uit St.- Petersburg is weder een zoon van Graaf Leo Tolstoi, in openbaren strjjd met vaders vreemdzame theorieën, als vrijwilliger naar Oost-Azië vertrokken. Duitschland en Rusland. Het nieuwe Duitsch- Russische handelstraktaat, hetwelk Donderdag door den Rijkskanselier von Bülow en den Heer Witte, President van het Russische Minister-comité, werd geteekend, wekt in Duitschland algemeen voldoening. Men beschouwt het, gelijk de Kölnische Zeitung zegt, als »een belangrijke schrede op den weg der toekomstige economische ontwik keling van het Duische Rijk''. De juiste inhoud der bepalingen is nog niet bekend men weet nog niet met juistheid, wat van beide zijden is toe gegeven bjj de zeer langdurige onderhandelingen. Maar men heeft alle reden aan te nemen, dat Duitschlands vertegenwoordigers de belangen van hun land voldoende hebben behartigd. Vooral ook is men verheugd, dat het traktaat voor min stens tien jaren is gesloten die lange duur is vooral een voordeel voor den uitvoerhandel, welke daardoor een vasten grond krijgt, waarop hij bouwen kan. Door dit traktaatzegt de Kölnische voorts, zullen de onderhande lingen over een handelstraktaat met andere landen aanmer kelijk gemakkelijker worden gemaakt. Nu Duitschland het met Rusland eens is geworden, kan het met meer nadruk optreden tegenover andere landen en concessies verwerven, welke anders heftig verzet gevonden zouden hebben. Eene ontmoeting van den Paus en Ko ningin Margaretha. De correspondent van de Morning Post te Weenou zegt, uit goede bron te weten, dat eene ontmoeting heeft plaats gehad tusschen den Paus en de Koningin-Moeder van Italië, in een der ver trekken van 't paleis Borghè3e, dat tegenwoordig bewoond wordt door den Kardinaal Merry del Val. DeKoningiu- Moeder vroeg en kreeg toestemming de vertrekken van het paleis te bezoeken en toevallig was de Paus daar ook om ze ingeljjks te bezichtigen. Een misdaad van Macedonische revo- lutionnairen? In de golf van Salonika is drijvende gevonden een zak, waarin het verminkte lijk van den Turkschen majoor der gendarmerie, flossein-bey, ge naaid was. Slachtoffers van de Alpen. De Universiteit van Innsbruck heeft de rouwvlag uitstoken wegens den dood van haren rector, prof. Demeluis, die naar bericht is, met den gids Dembl bjj de beklimming van den Gabelhorn jamnerlijk omkwam. Prol. Demeluis werd met uitgespreide handen en het hooid naar beneden op den gletsoher gevonden. Zjjn hoofd was verpletterd. De gids had een val van 500 M, gedaan. Ook zijn ljjk was onher- baar verminkt. Een medium. In het dorp Pöhlberggelegen in het Saksische Ertsgebergte is een 14 jarig meisje op gestaan, die predikingeu hield en zich voor Christus uitgaf. De politie, die dit bedrjjf wilde verhinderen, moest een formeel gevecht leveren met de dweepzieke dorps bewoners. Een ingesteld onderzoek heeft aangetoond, dat het meisje een sterk medium is. Zij valt nu en dan in extase en verkondigt dan, dat de engel Gabriël en de Christus door haren mond zullen spreken. Fata Morgana. Op verscheidene plaatsen in Duitsch land zijn luchtspiegelingen (»Fata Morgana") waarge nomen. De inwoners van Friedrichstadt zagen twintig minuten lang zeer duidelijk een zee met eilanden in de lucht en te Warnemtinde zag men kort na zonsondergang een geheele stad met huizen, torens, enz. vlak boven den horizon, welke ongeveer een uur zichtbaar bleef en toen langzamerhand verdween. De verjaardag van de Koningin-Moeder te Baarn. De door ons aangekondigde feesten zijn uitmuntend geslaagd. De inrichting van de marke had veel bekijks. Aan eon verslag daarvan in de N. R. Ct. is het volgende ontleend Ons eerste bezoek is aan de hoofdwoning der marke, de havezate van den vrije. Deze is van berkenstammen opgetrokken en met riet gedekt. De ooievaar, de heilige vogel, staat in zjjn nest op het dak. De woning heeft van binnen nog een afgeschoten vertrek, waar de een voudige legersteden staan. Thans zijn de vrouwon druk aan den arbeid zjj bakken brood bereiden bier of mee, bewerken het vlas, wrijven hot meel fijn tusschen een paar steenen, enz., alles onder toez:cht van de echtgenoote van den vrjje. Ook enkele onderhoorige mannen uit de nabjjgelegen hutten zijn druk in de weer, men ziet er den houthakker, den rietdekker, den ymker, die voor deu bijenstal zorgt. Links van de woning, onder hetzelfde dak, staan de veestallen, waarin de runderen met een strooband zijn vastgebonden. In de woning zelve bevinden zich enkele ruwe meubelen en langs de wanden hangen schilden, speren, strijdbijlen, pijlen en bogen, en eenige schedels van wilde dieren. De kinderen loopen op het erf rond of liggen languit op het gras. Een weinig verder staat de leemen hut van een onderhoorige. Dat de be woners hiervan boorigen zjjn, ziet men aan hun korte haren en eenvoudige kleeding. De kinderen van den hoorige spelen intusschen even vroolijk als die van de havezate. Hier kortbij staat de strooien hut van den visscherj deze is juist bezig in een uitgeholden boomstam op den vijver te visschen. Vervolgens komt men aan de zodenhut van een anderen hoorige j deze woning is nog kleiner en eenvoudiger dan de leemen van zooeven. Geen wonder dat de bewoners liever buiten zitten dan in die bonauwende ruimte van hun hut. Iets verder, in de laagte bij het heilige meer, staat een offersteen. Eenige strijders, gereed om ten strijde te trekken, wenschen van den priester den wil der goden te vernemen. De eerwaardige grijsaard in een lang, wit kleed heeft een geslacht lam op den offersteen liggen en sprenkelt het bloed op een wit laken. Uit de roode vlek ken leest hy, dat de krijgskans gunstig is, en vol moed vertrekken de strijders naar het oorlogsveld. In de scha duw van groote boomen staat de grafterp met urnen, waarin de asch der voorvaderen bewaard wordt. Een vrouw zit hier met gebogen hoofd bjj de gewijde rust plaats der dooden te treuren. Nog verder het bosch in is een gewijde boom, waar do rechtszitting gehouden wordt. Tegen den stam zit op een hoogen zetel van berkenstam men de rechterlinks en rechts van hem hebben de bijzitters (schepenen) plaatsgenomen; onmiddellijk rechts van hem zit de ordeldrager. In hel midden verheft zich de groote rechtssteen en tegenover den rechter staan de klagers en beschuldigden met hun eedhelpers of getuigen. Daarachter hebben de vrije mannen uit de marke zich opgesteld. Achter den rechter staat de priester en luistert toe, of alles wel gaat naar de oude zeden. Nog een enkel tafreeltje en wij zijn aan het eind van onze wandeling door de marke. In een laan leert een Germaan zjjn jon gens schieten met pijl en booghet is een lust te zien, hoe gaarne de knapen dit mogen doen. Na nog een blik geworpen te hebben op de bonte menigte van Germaansche mannen, vrouwen en kinderen en op de moderne toiletten van dames en heeren bezoekers, verlaten we het feest terrein. De tableaux-vivants begonnen te half negen. Een breede dennenlaan, nog in de Marke gelegen, bood een geschikt toooneel aan. Het podium was electrisch ver licht. Meer dan 70 gecostumeerden, allen uit den wer kenden stand, deden mee. Het eerste tableau stelde een ljjkenbrand voor. Bjj het openen van 't gordjjn ziet men den brandstapel. Eenige mannen beuren den doode omhoog, torwjjl de familie leden en de onderhoorigen in stomme smart de plechtig heid aanzien. Vier priesters dooden de lievelingsdieren van den doode en leggen die met zjjn wapenen bjj het lijk. Dan wordt er Bengaalsch licht ontstoken, dat den brand zeer getrouw nabootst. Hst tweede tableau stelt een paar tafereelen uit het leven van den Germaan voor. Het eerste tooneel geeft een dobbelspel te aanschouwen, waarbjj een der spelers zjjn vrouw en kinderen verdobbelt. De winner komt om hen mee te voeren. In het tweede tooneel zien wij, hoe het spel tot een bloedigen twist voert, waarbij de wapens getrokkon worden. Het derde tableau begint met een offerande. Twee priesters slachten een lam om uit het bloed den wil der Goden te lezen. Het volk staat op den achtergrond ge schaard en wacht vol spanning de Godsspraak af. Het tweede tooneel herhaalt in hoofdzaak de rechtsspraak der Markede beschuldigde wordt aan een dorren boom opgehangen. Het laatste tooneel stelt den overwinnaar in den strjjd voor. De krijgsoverste wordt door zes man nen op het schild geheven en in triumf door het kamp gevoerd. Het slot-tableau is een fantaisie-stuk ter eere der Ko ningin-Moeder. Op den achtergrond zjjn een 70-tal Ger manen in een halven cirkel geschaard hun vorst staat op het schild geheven. Iets verder naar voren staat de Nederlandsche Maagd en vóór haar bevindt zich op een piëdestal het borstbeeld der Koningin-Moeder. Engeltjes (kinderen) bestrooien het beeld met witte bloemende Nederlandsche Maagd houdt beschermend haar zwaard over de buste, terwjjl de Germaansche vorst de Neder landsche Maagd met een krans van eikenloof kroont. Van verschillende zijden wordt Bengaalsch vuur ontstoken, en het orkest valt met het Wilhelmus in. De tableaux slaagden uitstekend vooral bij het slotnummer was de geestdrift zeer groot. Meer dan 10,000 personen waren op 't terrein, terwijl een kleine 8000 geen plaats meer konden krjjgen. De badplaats Schiermonnikoog. Van Schiermonnikoog wordt gemeld Door den eigenaar van dit eiland, den Duitschen graaf Bernsdorff zijn nog pogingen aangewend het badhuis dit seizoen open te stellen en aldus meer badgasten naar dit eiland te doen trekken. De graaf deed aan dr. Sehiff te Munchen, tegen wien hjj procedeert omtrent den verkoop, het voorstel, dat dr. Schiflf het badhuis zou exploiteeren of de graaf. Dr. Schiff was daartoe niet genegenhij wenschte de exploitatie voor gezamenljjke rekening, waarin de graaf niet wenscht te treden. Zoo komt er dus dit jaar van de opening nietshet geheel gemeubileerde, groote hotel staat dus rentoloos daar. De graaf had er bljjkbaar op gerekend, dat dr. Schiff wel een zjjner voor stellen zou aannemen althans hjj (de graaf) liet het hotel reeds van buiten opknappen door bepleistering der buiten muren, terwijl het badhuis buiten is opgeschilderd. Bij vonnis der arrondissements-rechtbank te Leeuwarden werd dr. Schiff in het ongelijk gesteld in Mei j.l. werd het proces aanhangig gemaakt bjj het gerechtshof aldaar. Men verwacht nog vóór Nieuwjaar de uitspraak in hooger beroep. Een Daitscher is op het eiland geweestmen wil om informaties in te winnen voor eene op te richten naam- leoze vennootschap, die dan het eiland zou koopen en als badplaats exploit'eren Hoolbroel. Van verscheidene kanten wordt geklaagd over den last, dien onze boeren dit jaar van hooibroeiing hebben. Wanneer men een buitenman aanspreekt met een: »wel, hoe gaat 't met 't hooi", dan krjjgt men bjjna geregeld tot antwoord: »non, broeierig, hoor, en niet zoo zuinig." De voorzichtige boer laat in deze dagen telkens den »hooisteker" komen, die door een ijzer in den hooiberg te steken, de warmte daar binnen constateert. Als je 't dan nog vharde" kan, dat is als je aan 't ijzer kunt komen zonder je te branden, dan is er geen dadelijk ge vaar, maar is dit niet 't geval, dan »spitte." »Nou" vertelde ons een boer, dien wij dezer dagen spraken, »'n warm werkie hoor maar al gauw hei-je d'r zoo'n gangetje in gespit, zie je en nou ja, wat we d'r dan zoo uithale, reije we van de dars nei buiten. As 't brandt, dan mot 't weg, maar a'ers op een klampie. En dan soms hei je 't, dan is d'r op den dars nog niks au te bespeure en dan komt de lucht er bij en dan op de wagen soms an 't brande van weer-ban-je-me nou ja hei, da's een schae maar afainmet hooi moet je 't maar zoo'n beetje aventure Deze broeiing tegenwoordig is wel vreemd, als men bedenkt dat het hooi de laatste weken praohtig binnen gekomen is. Bij den veehouder J. K. in do Graftermoer, had j.l. Dinsdag het broeien van het hooi zulk een bedenkelijk aan zien gekregen, dat men het noodig oordeelde om onver wijld en met behulp van de buren zoo spoedig mogelijk al het hooi naar buiten te brengen. Op verscheidene plekken was het reeds geheel zwart, zoodat het niet lang geduurd zou hebben, of de geheele boerderij was in de vlammen opgegaan Zigeuners. Even voorbij Ouderkerk aan den weg naar Uithoorn, kam peerde Zondag heel schilderachtig een Zigeuner troep aan den Amstel, bij twee woonwagers. Vijf kleine paarden, met roode kwastjes aan den kop, lieten zich het gras goed smaken, waarvoor de boeren een hoogo pachtsom moeten betalen. De menschen zaten in den vroegen ochtend op den nog natten grond gehurkt en gebruikten hun een voudig ontbijt, o. a. bestaande uit aardappelen met spek en gebraden eend, benevens kippensoep, waarvoor natuur lijk alle ingrediënten eerlijk van aardappelkoopman, slager en poelier gekocht en contant betaald waren. Wanneer voorbijgangers werden opgemerkt, begon een ware bestorming, die niet ophield, vóór alle bruine broeders wat ontvangen hadden. »Een klein dubje» vroegen ze slechts in 't Hollandsch en voegden er in het Zigeuner-Duitsch bij: »Um lieben Gottes Willen!» Ieder vroeg drie of vier maal en bezwoer met de duurste eeden, nog niets ontvangen te hebben. Eindelijk zon een oude vrouw u waarzeggen uit de lijnen van de hand. Die het meest gaf, werd het gelukkigst. Wee, die niet genoeg gaf. Tegen den middag was 't een ware rooversbende ge worden, op verschillende plaatsen langs den weg ver scholen. De mannen gaven voor, paardenkoopers te zjjn en omdat ze genoeg geld aan den burgemeester van Ou derkerk vertoonden scheen deze ze daar een plaats te hebben aangewezen. Waarom niet liever ver van den openbaren weg {Tel.) {Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) Vereeniging ter Bevordering van Vakonderwijs voor ttleeratakers te Utrecht. Goedgek. bij Kon. besluit van 20 Juli 1903. Mijnheer de Redacteur, Het bestuur van bovengenoemde Vereeniging maakt bekend, dat in Augustus a. s. te Utrecht gelegenheid zal gegeven worden, tot het verkrijgen van eon Diploma voor de vervaardiging van een heerenkleedingstuk. Het te maken proefstuk wordt aan de keuze van den werkman overgelaten, en aan hen, die voldaan hebben, een diploma uitgereikt waarop vermeld wordt, voor welk soort van kleedingstuk het bewjjs van bekwaamheid is verkregen. Ieder deelnemer is verplicht het te maken kleedingstuk mede te brengen, en voor eigen materiaal te zorgen, met uitzondering van persplanken en persjjzers. De aangifte van deelneming moet geschieden met nauwkeurige opgaaf van naam en voornaam(en) volnit, woonplaats en ouderdom vóór 15 Augustus a. s. aan den secretaris van bovengenoemde Vereeniging, die ook bereid is nadere inlichtingen te geven. Het proefwerken zal plaats hebben in het Gebouw der Kleermakers Vakschool Oudegracht 13 bis, nabjj het stadhuis te Utrecht, onder toezicht eener commissie van contróle en beoordeeling, bestaande uit zaakkundigen, door H. H. Kleermakerspatroons te Utrecht daartoe uitgenoodigd. Elke aangifte moet gepaard gaan met toezending van f 2,50 per postwissel, welke som verbeurd verklaard wordt, ingeval de opgeroepen candidaat niet verschijnt, en teruggegeven wordt, na deelneming aan de proefaflegging. Namens het Bestuur. L. G. J. LüOKMAN, Secretaris. Nobelstraat 779 G te Utrecht. 376ste Staatsloterij. 2e klasse, 2e lijst, 3 Aug. Nr. 1441 f 20.000; Ns. 4513, 8407 en 17694 f 400 Ns. 299, 7663 en 20792 f 200Ns. 5469, 7198 en 16620 f 100. Amsterdam 3 Aug. De prjjzen der Aardappelen varen heden als volgt Nieuwe Spring Malta's 0 a 0 ct. per kg., groote An- djjker Muizen f 2.a 2.40, kleine id. f 1.a 1.30, Andijker blauwe f 1.70 a 2.Westlandsche Zandaar- dappelen f 2.20 a 3.40, kleine id. f 1.80 a 2.West landsche kralen f 2.80 a 3.50, Katwyker ronden f 2. a 3.20, id. muizen f 3.20 a 0.Geldersche Borgers f 1 90 a 2.id. blauwen f 1.60 a 1.70, IJpolder mui zen f 1.80 a 1.90. IJpolder blanwpitten f 1.60 r 0. Friesche muizen f 0.a 0.id. borgers f 1.40 a 1.60, Friesche Hamburgers f 2.a 2.80, id. blauwe f 1.50 a 2.Hillegommer gravies f 0.— a 0.—, id. kleine f 0.id, kraien f 0,a 0.id. kleine f 0.Zeeuw- sche bonten f 2.10 a 2.25, id. blauwe f 2.— a 2.10. Aanv. 8 ladingen. -Amsterdam 3 Aug. Ter graanmarkt alhier werden hedon aangevoerd 149 vette kalveren le kw. a 74 ct., 2e kwal. 66 ct,, 3e kwal. 60 ct. per Kgr. 24 nuchtere kalveren f 8 a 17, 1 schaap, 517 vette varkens, 36 a 38 ct., overzeesehe 38 a 40 ct., Rijnkanters 40 a 42 ets. per Kg. Haarlem, 3 Aug. Vee. ^Aangev. 2 vette koeien f 190 a 200, 19 nucht. kalveren f 8 a 12, 7 vette schapen f 18 a 20, 1 paarden, 0 lammeren f a Kaas. Aangev. 17 stapels, 2189 stnks, weg. 4081 Kg. Prjjs f 18.— a 26.08. Medemblik, 3 Aug. Groote muizen f 0.80 a 0.95, kleine id. f 0.30 a 0.35, groote ronde f 0.75 a 0.80, blauwe f 0.70 a 0.75. Aanv. 1200 manden of zakken. Schiedam, 3 Aug, Noteering Makelaars f 12.50, Jene- To. f 16.50, Benrscommissie f 12.25, stemming willig, Ruwe Spiritus f 10a, Spoeling Commissie f 1.Am- sterdamsche proef f Stoomdr. v. Herms. Coster ZoonAlkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6