TfAMwmjwsT Gemengd Nieuws. over kwam om te kannen deelnemen aan de verkiezing van leden voor de Eerste Kamer, Koninginnedag te Behagen. In eene langdurige vergadering van de permanente feestcommissie, den 5den dezer te Schagen gehoaden, werd besloten op 81 Angastns aan de kinderen van alle scholen 's morgens eenige versnaperingen uit te reiken, 's middags volks- en kinderspelen te doen plaats hebben en 's avonds een liehtstoet te organiseeren van rijtuigen en rijwielen. Op de lijsten was voor bijna f 250 voor dit doel getee- kend, terwijl de heer J. Vader 9 prijzen beschikbaar steld. De Harmoniekapel zal de feestelijkheden met muziek opluisteren en aan de burgerjj zal verzocht wor den te vlaggen. Zonnesteek. De knecht W. S. van de «Graanhandel'' te De Rijp, werd jl. Donderdag, terwijl hij met een schuit met meel bjj Avenhorn was, door een zonnesteek getroffen. Bij den heer Zijp te Beemster werd hij voorloopig opgenomen en vervolgens naar De Rijp vervoerd. Zijn toestand is redelijk wel. Schieten. Bij den openingswedstrijd op de Ockerburger banen bij Loosduinen, een snelvnurwedstrijd op 300 meter, uitsluitend voor leden der Kon. Vereen, van Nederl. Scherpschutters, 15 schoten anderhalve minuut, is de le prijs behaald door dr. v. Pelt, Bergen, mat 9 cartons; Dr. van Pelt heeft tevens den armband behaald. Bjj een snelvuurwedstrijd op 300 M., ook uitsluitend voor leden der Kon. Vereen, v. Nederl. Scherpschutters, 100 schoten 10 minuten, verwierf Dr. van Pelt zich den 2en prjjs met 49 cartons. Brand In een school. Door het omvallen eener plank, waarop chemicaliën stonden bij het onderwijs in het vak «Kennis der Natuur" gebruikt, ontstond brand in de openbare lagere school te Upendam. De vlam werd gebluscht, en de kinderen konden, zonder dringen, een goed heenkomen zoeken. Iiemmer-Iünkhulzen. De met Mei j.l. geopende stoombootdienst Lemmer Enkhuizen wordt met 7 Aug. a.s. weer opgeheven. Het vervoer van personen zoowel als van goederen bleef ver beneden de verwachting. Ongeluk. Te Scharwoude sloeg, door het schrikken van het paard, de wagen om van den melk-transporteur S., van Grost- huizen. Door het ongeval geraakte véél van de zoete melk verloren. Schaken. De volledige uitslag van den wedstrijd-le klasse, uit geschreven te Leeuwarden door den Nederlandschen Schaak bond is le prjjs, een eere-medailleDen Hertog (Amster dam). 2e prijsOskam (Amsterdam). 3e prjjsH. D. B. Mejjer (Amsterdam), met 4| punt. 4e prijs gedeeld door Bollebakker (Amsterdam) en Creyghton (Rotterdam), ieder met 3j punt. No. 6 i3 P. A. J. Mejjer (Groningen) met 3 punten, n°. 7 Reeders (Amsterdam) met 2j punt en n°. 8 Kee stra (Schrans bij Leeuwarden) met 1 punt. Wespen en Vliegen Een merkwaardigheid van dezen merkwaardigen zomer, zegt de Zutph. Ct,, is het bijna geheel afwezig zijn van wespen. Blijkbaar hebben de vele regens van 1903 de broze nesten vroeg vernietigd en zijn er daardoor maar weinig wjjfjes den winter overgebleven. Terwijl men anders in den nazomer buiten niets kan gebruiken of meu wordt geplaagd door die dieren, ziet men er nu zelden een. Vliegen daarentegen schjjnan er meer te zijn dan ver leden jaar. Er is verschenen een lijst van handelaren in meststoffen, die zich onder openbare contróle van de Rijkslandbonw- proefstations hebben gesteld en die voldaan hebben aan de bepalingen tot op 1 Augustus j.l. Daarop komt voor Alkmaar voor de firma Joh. F. Morra. Bij de jongste veranderingen in het personeel der Rjjksveldwacht zijn o. a. verplaatst met ingang van 13 Augustus a. s.J. J. van der Meijden van Alkmaar naar Dirkshorn, gem. Haringcarspel en A. van Keulen van Wieringen naar Alkmaar. De »St.-Ot." No 182 bevat een opgaaf van onbestelbare en geweigerde pakketten, welk nog eene maand na deze aankondiging bjj het Hoofdbestuur der Posterjjen en Telegraphie ter beschikking blijven van de rechthebbenden, om, na verloop van dien termijn, voor zooveel zij niet zjjn opgevraagd, te worden verkocht. In deze lijst komt o. a. voor een pakket uit Wijk-bij- Duurstede, gezonden aan B. J. Schuyff te Alkmaar. Be tram naar Kgmond en Bergen. Wij hebben heden een goed bericht voor onze lezers de aanleg van een tram naar Egmond en Bergen, waar naar zoo reikhalzend wordt uitgezien, is een flinke schrede nader gebracht tot de uitvoering. De Stct. (no. 183) bevat namelijk een Kou. besluit van 22 Juli, waarbij worden aangewezen de perceelen, gelegen in de gemeenten Egmond aan Zee, Egmond BinneD, Alkmaar en Bergen, welke ten behoeve van den spoorweg van Egmond aan Zee over Alkmaar naar Bergen, ten algemeeneu nutte, ten name van de Stoom tramweg-Maatschappij Egmond AlkmaarBergen, ter uitvoering van de wet van 20 Juni 1903 (Stsbl. no. 169), zullen worden onteigend. Door dit besluit is het bestuur van de Tramweg onderneming in staat gesteld om de eigenaars van grondendie tot hiertoe geen genoegen hebben genome met het hun gedane aanbodtot afstand te brengen door het inroepen van de beslissing van den rechter. Voorts kunnen wij mededeelendat het bestek tot den aanleg van den tram bereids is goedgekeurd, zoodat er vooruitzicht bestaat, dat binnen een niet al te langen tijd tot de aanbesteding van de baan kan worden over gegaan. Benoeming van een leeraar In de wiskunde aan het gymnasium. Ter vervulling der betrekking van leeraar in de wis kunde aan het gymnasium in welke betrekking door het bedanken van den heer Dr. J, van der Peen te Sneek opnieuw moet worden voorzien is door het college van curatoren bjj schrijven van 2 Augustus 1.1. aanbevolen de heer Dr. J. G. Rutgers te Utrecht. B. en W. stellen den Raad voor tot deze benoeming over te gaan en daaraan als voorwaarde te verbinden dat de benoemde verplicht is om desgevorderdtevens onderwjjs te geven in de natuurkunde tegen een jaar wedde van f 100 per werkelijk gegeven lesuur per week. Benoeming van een onderwijzer aan de 3e Gemeenteschool. Ter vervulling der vacature welke 1 Sept. a.s. zal ontstaan door het aan den heer L. P. Vogelezang ver leend eorvol ontslag wordt door B. en W. de volgende voordracht aan den Raad aangebodenJ. Temmo te Leiden J. N. Kroone te Oudprp M. de Jong te Heer- hugowaard. Benoeming van tijdelijke leeraren aan de Burgeravondschool en vaststelling hunner jaarwedden. B. en W. stellen den Raad voor te benoemen tot tijdelijk leeraar aan de Burgeravond school voor den cnrsus 1904/1905 voor het geven van onderwjjs in op eene belooning van Ljjn- en vakteekenen, den beer D. R. Gerhardt, f 600 Wiskunde en Ned. Taal, P. J. Ankes, 250 K. Boot, 250 Vakteekenen, P. H. Brnnsmann, 400 H. Bokhorst, 400 H. van den Hoff, 400 M. Vasbinder, 400 M. Koopman, 400 Handteekenen, A. A. de Groot, 450 Werktuigk. teekenen en stoomwerktuigkunde A. J. Caspers, 400 Herhallngsonderwijs B. en W. stellen den Raad voor, voor den cnrsus van het herhalingsonderwijs, welke 1 September a. s. aanvangt, te benoemen 1°. tot onderwjjzer belast met de leiding van het her halingsonderwijs voor jongens, den heer J. J. T. Koojj, onderwjjzer aan de Eerste Gemeenteschool 2°. tot onderwjjzeres, belast met de leiding van het her- halingsonderwjjs voor meisjes, Mej. J. Kjjlstra, onder wijzeres aan de Meisjesschool. Benoeming van zetters voor 's Rijks directe belastingen. De helft der leden van het college van zetters moet volgens den daarvan opgemaakten rooster, met het einde dezes jaars aftreden. Ter vervuiling van de vacatures, die hierdoor zullen ontstaan behoort vóór 1 September a.s. eene opgaaf van tweemaal zooveel personen als er leden te benoemen zjjn, aan den Commissaris der Koningin dezer provincie te worden ingezonden. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren P. Rent meester S. de Lange P.Bz. en H. J. Vonkdie her kiesbaar zijn. B. en W. noodigen den Raad nit dere opgaaf als volgt te doen luidenP. Rentmeester S. de Lange P.Bzt| H. J. Vonk, M. Uitenbosch, J. P. Kool Pz. en M. Prejjer> Voorstel tot benoeming van Ambtenaren van den Burgelijken Stand. B. en W. stellen den Raad voor over te gaan tot de benoeming van: 1<>. zes onbezoldigde ambtenaren van den Burgeljjken Stand, waarvoor worden aanbevolen de heeren: G. Rip ping, J. de Wit Dz., Mr. H. Boelmans ter Spill, J. M, de Sonnaville, J. de Lange C.Jz. en C. D. Donath. 2°. drie bezoldigde ambtenaren van den Bnrgerljjken Stand, waarvoor worden aanbevolen de heeren: J. Hoek, L. van der Vegt en P. H. van Djjk, allen ambtenaren ter secretarie, te bepalen 1°. dat de benoeming van de bezoldigde ambtenaren van den Bnrgeljjken Stand, voor zooveel de jaarwedden betreft, zal gerekend worden te zjjn ingegaan den 1 Juli 11. 2°. dat de jaarwedden van de ambtenaren ter secre tarie, tevens ambtenaren van den Bnrgerljjken Stand, zoolang zij laatstbedoeld ambt vervullen, zullen worden verminderd, over het loopende jaar met f 100 en over de volgende jaren met t 200. Voorstel In zake de verdeeling der gemeente In stemdistricten voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer. Door Gedeputeerde Staten dezer provincie werd aan B. en W. bij schrjjven van 27 Juli 1.1., No. 48 mede gedeeld, dal het in het voornemen van den Minister van Binnenlandsche Zaken ligt om vóór de in 1905 te hou den verkiezingen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal eeue algemeene herziening van de indee ling der kiesdistricten en stemdistricten aan de orde te stellen. Daarbjj wenscht de Minister uit te gaan van het beginsel, dat voor zooveel de plaatseljjke omstandigheden dat mogelijk maken, voor ieder kiezer gelegenheid moet bestaan binnen de bij art. 57 der Kieswet aangegeven tjjdrmmte, d. i. die van twee uur, zjjn kiezersplicht te vervullen. In verband daarmede zjjn B. en W. uitgenoodigd aan den Raad de vraag voor te leggen, of aan dit college wijziging van de bestaande indeeling der gemgente in stemdistricten noodig of wenscheljjk voorkomt. Op grond van het voldoende van den bestaanden toe stand meenen B. en W. niet tot eene wijziging te moe ten adviseeren. Voorstel naar aanleiding van een verzoek om verbetering der bestrating van den Kenne- merslngel weg. De heer J. Mulder en 10 andere bewoners van den Kennemersingel, hebben zich bij adres d.d. 24 Jnni 1.1. tot den Raad gewend met het verzoek het gedeelte grind weg voor hunne woningen te doen bestraten ten einde gevrjjwaard te zijn voor modder en vuil in het voor-, het najaar en den winter en voor stof in den zomer of aldaar een proef te doen nemen met het stofvrjjmakende «westrnmite." B. en W. deelen thans aan den Raad mede, dat de grindweg, zijnde het gedeelte tot de brug bjj den heer Ibink, over den toestand waarvan adressanten zich be klagen, in geen slechter staat van onderhond verkeert dan andere in deze gemeente, b.v. in het Kennemerpark. Wordt aan het verzoek voldaan, dan zal de gemeente zich voor deze bestrating esne nitgaaf moeten getroosten van circa f 1450, maar dan zullen ook meerdere dergeljjke aanvragen naar de meening van B. en W. niet uitbljjven. Nu bevindt zich langs dien weg aan de zijde der huizen een behoorljjk breed, bestraat voetpad, zoodat voor voetgan gers reeds een goede verkeersweg bestaat. En voor het niet drukke rjjtuigverkeer mag de weg, naar B. en W. meenen, alleszins voldoende geacht worden. Weliswaar zullen bjj den drogen zomer van dit jaar de bewoners meer dan gewoon last van stof hebben onder vonden, doch aan dat bezwaar zal grootendeels kunnen worden toegemoet gekomen door den weg met den sproei wagen zoo noodig dagelijks meermalen te doen besproeien. De resultaten van de elders genomen proeven, om grind wegen door middel van koolteer of «westrnmite'' stofvrij te maken zijn nog te onzeker, om bjj wijze van proef hetzelfde hier in toepassing te biengen. Een voorstel in dezen zin is door B. en W. bij den raad ingediend. Straatbelasting. B. en W. hebben den Raad aangeboden het voljaarsch kohier der straarbelasting, dienst 1904, zooals dat door hen is opgemaakt tot een invorderbaar bedrag van f 12000.68. Zjj stellen den Raad voor over te gaan tot vaststelling van dit kohier. Jubileum U. van Latum. Onder vele blijken van belangstelling herdacht heden kapitein E. van Latum den dag, waarop hij vóór veertig jaar in dienst trad bij den stoombootdienst Alkmaar Rotterdam thans onder directie van de firma G. Swerver alhier. Aan de Kanaalkade lag zijne boot met guirlandes en rozen versierdterwijl de vlag vroolijk wapperde. Door den heer van der Aa is deze boot gekiekt. Bij hem thuis was eene recht feestelijke stemming en werd de oude kapitein verrast met vele cadeauxals een prachtig gouden remontoir-horloge met inscriptie, een geschenk van zijne directie (door den heer N. Stam alhier geleverd), een mooie klok van zijn kinderen terwijl op de tafel een groote bouquet prijkte die de algemeene bewondering wekte. De familie en de vrienden hebben voor van Latum dezen feestdag tot een dag van genot gemaakt, waaraan hij zijn verdere leven altijd met dankbaarheid zal terugdenken. Dat do kapitein nog vele jaren zijn boot moge besturen! M uzlckul t voering. Zondag, 7 Aug., des middags ten 2§ uur, zal door het Stedelijk Muziekkorps, onder leiding van den heer J. M. Otto, in den Stadshout, de volgende uitvoering gegeven worden 1. «Soldiers in the Park" (O hört die Musik?) Marschv. L. Monckton. 2. «Mariëtte Henriëtte", ouverture de concours L. Montague. 3. a. «Oh rendez moi mon ciel GantilèneJ. Beltjens. b, »L' Enclume'', Polca de concert Laube. 4. Fantaisie snr des motifs de 1' opéra «Gnillaume Tell"G. Rossini. 5. «Les Jours de soleil", ouverture de concertH. Kling. 6. «Erinnernng an Mendelssohn Bar- tholdy", FantaisieL. Curtb. 7. «Ein Walzer ist mein Leben'', Con cert WalzerRob. Vollstedt. 8. «Ans dem mnsikalischen Frage- kasten", Humoristieches Potpoorri Ad. Sehreiner. Aanbesteding. Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland is aanbesteed: het bonwen van twee opzichterswoningen enz. op de terreinen van het te bonwen geneeskundig gesticht voor krankzinnigen «Dnin en Bosch" te Cas- tricom. Dit werk is opgedragen aan de Firma Spruit en Wils te Alkmaar, voor f 46.771. Predikbeurten. De Predikbeurten hier ter [stede zullen Zondag, 7 Aug., als volgt worden vervuldGroote Kerk, 10 uur Ds. France, Pred. te Akersloot, 2 nar Ds. Guldenarm, be diening van den H. Doop. Kapel, 10 uur Ds. Gul denarm, 6 uur Ds. Röder, Pred. te O. en W. Graftdijk. Ev.-Luthersche Kerk geen dienst. Doopsgezinde Kerk10 uur Ds. J. Klein, Herv. Pred. te Edam. Rem.-Geref. Kerk, 10J uur Ds. J. W. Ph. Feith, Em. Pred. Geref. Kerk 10 uur Ds. Wechgelaer, bediening van het H. Avondmaal, 6 uur Ds. Wechgelaer, Dankz. Treurig. Uit Drachten wordt gemeld, dat een gehuwde schip persknecht, wiens vrouw en kinderen hier ter stede wonen,

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2