STADSWIÈUWS. Gemengd N i e u ws. leerd en het heffen van eenige opcenten op de Bedrijfs- en Vermogensbelastingen. Het Hoofdbestuur der schippers-vereeniging »Schutte- vaer" heeft een adres verzonden aan den gemeenteraad van Anna Panlowna, houdende verzoek de begonnen ver dieping van de haven van de Van Ewijcksluis verder voort te zetten. Nog eens over verhuringen. Uit de Schermer wordt ons geschreven Ons volk is een volk van traditie. Wie er aan moge twfjfelen, leze en herleze onze historie, raadplege onze voorvaderlijke instellingen en vele reglementen en legge zich dan de vraag voor, of het gewenscht is met de traditie te breken, perk en dijk voortaan bij afslag in plaats van opbod te willen verhureD. Ons volk is een volk, dat bedaard zijn leven inricht het loopt niet weg met allerlei nieuwigheden. Zou men nu meenon. dat bepalingen, welke tot voor jaren gegolden hebben, nu in eens door de vroede mannen van een der grootste polders in Noord-Holland geschrapt zouden worden Men betwist niet, dat aan het oude stelsel gebreken kleven, wat is er in deze wereld volmaakt Doch men zal wikken en wegen, en het gevolg zal zijn, dat in den huidigen toestand geen verandering komt. Twijfel te trekken is gemakkelijk, nieuwe wegen te openen, op papier, evenmin moeielijkdoch wie verze kert ons, dat de eenmaal plat getreden paden minder effen zjjn dan de geSngeerde banen. Nimmer vergete men, dat nieï ieder, die zich voor gids uitgeeft, een vei lige is. Vele malen lezen we van verdwaalde bergreizi- gers tengevolge van onbetrouwbare gidsenhoe vaak hooren we nog van Alpenbezoekers, die bun waaghalzerij met den dood moesten bekoopen. En dan ons volk, aan de zee groot gebracht, door haar groot geworden, heeft zeemanskunst geleerd, ook in overdrachtelijken zin. Men herinnere zich het spreek woord »De beste stuurlui staan aan wal en vrage dan, of het scheepje in casu de voorgestelde wijziging niet op onbekende klippen zal stranden. We ontkennen niet, dat een enkele onder het tegenwoor dige regime schade lijdt, maar wat beteekent een enkele tegenover de groote menigte Hoevelen huren thans niet voor eene luttele som, omdat ja, omdat zij in eens andermans zog varen, van stuurmanskunst geen verstand hebben, van de meerderheid afbanbeljjk zjjn. Vergeet niet, dat het gemakkelpk is eene zaak te be pleiten, als men er buiten staat, als men objectief kan redeneeren. Doch zich in de qoaestie te verdiepen, met alle factoren rekening te houden, ook met die, welke ge niet kent omdat men ze u eenvoudig niet meedeelt, is geen leekenwerb. Laat u eerst eens inlichten, wie huurders zg'n en welke funotiën zij bekleeden, wat de man der wet zoo'n dag verdient, enz. enz. en dan zult ge wel anders oordeelen Eigenbelang, een leelijk woord, volgens veler meenirg doch wie verloor 't geheel uit het oogzouder egoïsml kan de gemeenschap niet gedijen, tenzij men eene geheete omkeering van 't bestaande wenscht. De eenling diene zich bij de meerderheid aan te sluiten, tenzij hij in isolement zija kracht zoekt. Hoe we de zaak ook wondon ol keeren, vooralsnog hechten we aan het oude, dat naar we hopen, niet veronderd zal blijken te zijn. Als de tijd van bandelen eenmaal daar is, zeggen we niet tot den uitvoerder onzer besluiten Span de oude paarden voor den wagen >eigenbela»g" en »fouette cochor", neen we zullen opletten, of het door n en anderen beweerde geen fictie is, hetgeen we voorshands nog gelooven. Atjeh. De correspondent te Batavia van de N. R. Ct. seint Bjj een welgeslaagde overrompeling van Toekoe Ken- mangan in Tado door (kapitein) Heidens is de luitenant der marechaussee van der Zee gesneuveld. [Toekoe Keumangan is de aanlegger der klewang-aan vallen in het S«unagansch8, waarvan de patrouille Tolhuys en Gampioni het slachtoffer werd en waarbij laatstge noemde sneuvelde. Tado ligt op de westkust van Atjeh, in de onderafdeeling Menlabosh. Kapitein Heidens is de schoonzoon van van Hentsz. De gesneuvelde luitenant van der Zee was eerst kort bij de marechaussee. Hij werd in 1875 geboren en in Augustus 1897 tot 2e luitenant aangesteld. Hij was een zoon van den bekenden oud-burgemeester van Enschedé, die zelf wegens op Atjeh bekomen zware verwonding als luitenant werd afgekeurd.] Hoe de zoogenaamde „Warenhuizen" bestaan. Wij lezen in De Winkelier: Eenige dagen vóór de opening van het Warenhuis Cohn-Donnay te Botterdam had een mjjner vrienden, een groothandelaar te Rotterdam geboren en gevestigd, een onderhond met den Gescbaftsfübrer, waaruit ik het vol gende zonder commentaar onder de oogen der lezers van »De Winkelier'' breng. »Haar, waarde heer, gij hebt onze oude gevangenis gekocht voor een groote som, gij laat daarop een kostbaar ge'oonw optrekkendenkt gij te Rotterdam zaken te maken De winkeliers hier gevestigd concurreeren sterk, en zooala mij van nabjj bekend is, verdienen over 't algemeen nau- weljjks hnn brood.'' »Ii ben overtuigd, Gesehalte te maken. Het Warenhuis Tietz verkoopt te Antwerpen, een stad kleiner dan Rot terdam, ruim drie millioen francs. Zeggen wjj dus, l'/2 millioen moeten wij in Rotterdam omzetten, daar R. rijke omstreken heeft, zullen wjj meer omzetten.'' Gij vergist n, de Rotterdammers zijn conservatief en znllen hnn langjarige leveranciers niet voorbijgaan." »Das kennen wir. Het Warenhans slaagt overal. Zie eens in Dnitschland, groote en kleine steden hebben ze.'' »Maar denk eens aan nw reusachtige huur en bedryfs- onkosten." »Onzin, wij hebben minder onkosten dan welke winke lier ook." Mijn vriend, verbaasd, vroeg om uitlegging. »Stel eens, dat wjj te Rotterdam slechts één millioen omzetten; ook dan znllen wij reusachtig slagen. Zie eens: hoeveel schat gij den gemiddelden omzet van een winkelier op de Hoogstraat te R." »Twintig dnizend gulden. »En hoeveel de gemiddelde huur »Twee duizend gulden." »Welnn bij omzet van één millioen (een bagatel voor ons) dat is de omzet van 50 winkeliers, hebben wij toch geen 50 X f 2000 hnur of kapitaalrente?" »Dat moet ik toegeven." »En zoo gaat het met allespersoneel, licht, belasting alles bebben wij naar proportie veel minder dan de kleine winkelier en wij koopen goedkooper." »En hoe lokt gij het publiek »Dat domme publiek 1Bij een omzet van slechts één millioen verkoopen wij lOO.f'OO galden met 10 pc. verlies; 100.000 gulden voor inkoopsprjjs, dat wil zeggen voor onzen inkoopprijs, dit is 8 of 10 pc. goedkooper dan do kleine winkelier en 800.000 met 30 pc. winst; dus reken f 100.000 mot 10 pc. verlies f 10.000 100.000 inkoopprijs 0.000 800.000 met 30 pc. winst 240.000 bljjft bruto winst f 230.000. Dit is de rekening van ons, van Tietz,Wertheim, Lonvre, Bon Marché en alle Waarenhttuser ter wereld." Mijn vriend bedankto voor de les en moest bekennen dat de Gescbafsführer gelijk had mits het millioen omgezet wordt. Statistiek der vakvereenigingen in IVederland. Door het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gra- venhage is besloten om, in vervolg op de vroeger reeds verschenen publicaties, betreffende hetzelfde onderwerp, een overzicht te geven van de geschiedenis en de werkzaam heid der vakvereenigingen van werklieden in Nederland. Het thans in te stellen onderzoek, waarmede reeds een aanvang werd gemaakt, zal loopen over het tijdvak van 1895 tot heden, aangezien het in 1896 verschenen werk van de Centrale Commissie voor de Statistiek de resul taten bevatte van het in 1895 door dat lichaam gedane onderzoek naar de destjjds bestaande vakvereenigingen. Teneinde deze statistiek zoo volledig mogelijk te doen zijn, is door het Centraal Bureau de medewerking ge vraagd van de werklieden-vakvereenigingen zelve en van do algemeene vakbonden, de bestnurdersbonden en de arbeids secretariaten, terwijl met behulp van Gemeentebesturen en Kamers van Arbeid reeds een vrij volledige opgave werd verkregen van de bestaande vereenigingen in tal van gemoenten van ons land. Niettemin zijn er in ver schillende plaatsen ongetwijfeld nog vakvereenigingen van werklieden gevestigd, waarvan het bestaan bij het ge noemde Bureau nog niet bekend is en tot welke derhalve nog geen reehtstreeksch verzoek kon worden gericht tot bet, verstrekken van de gewenschte inlichtingen. Op grond biervan worden alle bestaande vakvereenigingen van werk lieden, aan welker Bestoren nog geen circulaire in ver band met dezen statistischen arbeid werd gezonden, hiermede dringend uitgenoodigd van haar bestaan mede- deeling te doen en de namen (deze worden niet gepubliceerd) en adressen van hare Voorzitters en Secretarissen op te geven aan het adres CENTRAAL BUREAU VOOR DE STATISTIEK TE '8-GRAVENHAGE. Zoodanige kennisgevingen kannen als dienst, vrij van port aan het genoemde adres worden verzonden. Aan alle vakvereenigingen, welke door het verstrekken van inlichtingen tot de samenstelling van deze statistiek meewerken, zal op haar daartoe strekkend verzoek na de verschijning van het werk een exemplaar worden toe gezonden. Het seizoen te Bergen. Reeds zijn verschillende bezoekers, die korter of langer te Bergen hebben gelogeerdnaar hnnne woonplaatsen teruggekeerd. Toch zijn daar ook na nog velen aanwezig. Wij noemen de volgende Ritfiel GobetsAmsterdam; mevr. Kraakman met 1 kind, Alkmaar; Willem de Jongh, Kalverdijk; Titte Wit- teveen, Leeuwarden; Berend Elzer, Sneek; H. C. F. W. Spillenaar K. Spillenaarde GrootL. Spillenaar en G. Spillenaar, allen te Alkmaar; mevr. Kersy met 3 kin deren, Amsterdam; Jn. Mugs, G. Roggeveen, D. Crefeld, A. de Noo N. Grandadam mevr. dr. Conijn de heer en mevrouw A. M. de Lange, allen te Alkmaar; mej. van Waas, Rhenen; mej. Kooiman, Texel; mej. Daalder met 2 kindoren, Alkmaar; mej. Lnchtmans, Amsterdam; de heer en mevr. Maas-GeesterannsHillegersbergde heer J. Lind en echtgenoote met 3 kinderen C. Keg allen te AlkmaarI. VeenBlikslager en echtgenoote met 3 kinderen gebroeders Hahn J. Franken en echt genoote met 3 kinderen, allen te Amsterdam; mej. G. H. de Lange, mej. A. M. E. de Lange, beiden te Alkmaar; J. Kat, mej. Josine L. Kat, beiden te Amsterdam P. Linnmanz, Halmstad; C. Löfving, Helsingborg; Mattis Hahr, Wes- terös, alle drie in Zweden Mnijsken en familiemej. Nora Goemans, mej. Lncie Goemans, mej. Jeanne Mulder, allen te Amsterdammevr. Essers-Formijnedouair. Thoe Schwarzenberg Hohelandsberg Horn, Velp; H. Reinders en familie, Dora Reinders, Annie Reinders Leonard Reinders, Berend Reinders en eene dienstbode allen te den Haag mej. C. H. L. Docen Amsterdam de heer eu mevr. Kroesen en familie (II personen), En schede; mevr. Bok en familie (3 personen), den Helder; P. P. van Bosse, Alkmaar; R. J. J. van Bosse, A B. van Bosee, W. A. van Bosse (kinderen), allen te Nymegen J. Sterben en familie, Amsterdam; J. D. Kelder, Rotter dam; G. Bnschmann mevr. dr. B. JelgersmaHendrik Jeigersma, Titia Jelgersma, allen te Purmerend; H. C. MornatAbkoude de heer en mevr. KroonSneltjes, O. Kroon, allen te Hoorn de heer en mevr. Hollebrands, W. P. J. Hollebrands Vlissingen dames S. Th. Pfizel, Dordrecht. Het Witte Kruist, aid. Schagen. Den 8sten vergaderde bovengenoemde afdeeling in het lokaal »De Beurs" te Schagen. De voorzitter deelde mee, dat het ledental door het plaatsen van eene op wekking in de courant enz., van 224 tot 300 was ge klommen. Besloten werd de volbsbadplaats, die nu op een ongeschikte plaats is gelegen, zoo mogelijk aan de Wiel te stichten, wanneer geen andere plaats kan worden gevonden. Tot candidaten voor het hoofdbestuur werden gesteld de heeren G. de Ven te Den Helder, L. v. Oleeff te Aalsmeer en C. Bakker te Broek in Waterland. Eene circulaire betreffende ontsmetting van besloten ruimten werd uitvoerig behandeld en besloten daar bij gelegen heid gebruik van te maken. De penningmeester deelde mee, dat de stand der bas bijzonder gnnstig is en er van de f 530 nog wel ongeveer f 261 beschikbaar is. Een voorstel om eene inrichting voor binnenbaden te stichten werd tot eene volgende vergadering aangehouden. Verblijdende teekenen. Men schrijft ons Reeds 20 lange jaren werd in de Egmonden gevraagd: »Znster Anna ziet ge nog niets komen Maar telkens klonk het ontmoedigende antwoord»Neen, nog niets te zien of te hooren van onze tram." En men hernatte en hoopte. Doch zie, pas heeft de »Albmaarsche Con- rant" het heugelijke nieuws voor haar lezers omtrent de tram naar Egmond en Bergen, of hier aan den straatweg van Egmond aan den Hoef naar Egmond aan Zee wordt dit groote nieuws verklankt in hamer- en beitelslagen, welke de woningen afbreken, die een sta-in-den-weg zijn voor de komende tram. Voorwaar, dat is iets tastbaars, waarin de ongeloovige Thomassen hnn handen knnnen leggen. Nu, 'twas ook wel noodig; 't duurde zoo lang 1 Uitstel, doch geen afstel In verband met een vorig bericht, omtrent de fiets- wedstrijden bij gelegenheid der Egmondhoever kermis zij medegedeeld, dat deze niet op Maandag den 15en Augustus zullen gehouden worden, zooals op de verspreide pro gramma's staatmaa- op Dinsdag den 16en ten twee uren n m. Deze Sportfeesten beloven druk te worden. Nu reeds hebben zich een 40-tal deelnemers aangegeven, vooral het laatste nummer »Kwade Trien rijden" wekt de be langstelling en nieuwsgierigheid op. Het is dan ook werkeljjk een belangwekkend nummer, dit is het eenige, wat wij nit de school mogen klappen. Er zij nog bijge voegd, dat het feiteljjk nit België naar ons land is over gewaaid. Zondag, 7 Augustus, was het vijftig jaar geleden, dat mr. N. H. de Lange bij Kon. Besluit tot Rechter-plaats- vervanger bij de arrondissements-rechtbank alhier be noemd werd. Door leden der Reehtbank, verschillende advocaten en vrienden word de heer de Lange gecomplimenteerd bij deze gelegenheid. Naar wij vernamen zon mr. N. H. de Lange èn door zijn hoogen leeftjjd èn het vervullen der betrekking van rechter-plaatsvervanger gedurende 50 jaar, bet oudste lid der Rechterlijke Macht in Nederland zijn. Op zjjn meer dan 80 jarigen leeftijd en in 't genot van een goede gezondheid kan hjj zijne betrekking en werkzaamheden, nog flink waarnemen, hetgeen zeker wel een gelnkwensch waard is. Met 1 September wordt de surnumerair der postergen en telegrafie P. Bossen overgeplaatst naar Alkmaar (tele graaf kantoor.) «Gemeenteraad. In ons vorig nummer wordt medegedeeld, dat de eerst volgende vergadering van den Raad onzer gemeente zal worden gehouden op Woensdag, 19 Aagostus. Aangezien een Woensdag niet op den 19 valt, zal iedereen wel begrepen hebben, dat men hier te doen heeft met een zetfout en de 10e is bedoeld. Ten overvloede wordt 't bij dezen verklaard. Cadettenschool. De le-luit. A. H. P. Blauw, van het 8e reg. inf. te Arnhem, is bestemd tot leeraar bij de Cadettenschool. Aan den adjudant-onderoft. Gehrels, van de Cadetten school, is de gouden medaille voor 36 jarigen trouwen dienst toegekend. Werf „Uülcolaas Wltsen". Den 8sten jl. werd van de Scheepswerf »Nicolaas Witsen," van de firma W. F. Stoel Zoon alhier, te water gelaten, een nieuwe stalen motorboot, gebouwd voor rekening van den heer S. Visser te de Rijp en bestemd voor vervoer van vrachtgoederen. Nederlandsche Yereenlglng voor Gemeentebelangen. In de op Zaterdag 27 Augustus a.s. ten Stadhnize alhier te honden algemeene jaarvergadering dezer vereeni- ging komen behalve het reeds vermelde rapport in zake krankzinnigenverpleging, ook nog aan de orde lo. Verkiezing van bestuursleden wegens periodioke aftreding der heeren F. B. 's Jacob en R. A. Verploegh Chassé (de heer Verploegh Chassé is inmiddels overleden). 2o. Examenverslag over 1904. Uit dit verslag blykt o.m., dat van de 177 candidaten, die dit jaar deelnamen aan het vanwege de vereeniging afgenomen examen voor adspirant-gemeents-secretaris of ambtenaar ter secretarie, 65 konden worden toegelaten tot het mondeling examen (in het vorige jaar 78 van de 151), Van deze 65 slaag den 48 (in het vorige jaar'56 van de 78). Als algemeene opmerking vermeldt de commissie, dat, evenals in vorige jaren, opnienw is gebleken, dat zeer velen zich niet ge noegzaam tot het examen hadden voorbereid. Bljjkbaar wilden zij, waarschijnlijk zonder redelijke hoop op het mogelijke behalen van het diploma, slechts met het oog op het volgende jaar, zich aan het examen gewennen. Harddraverij. Wij vernemen, dat een groot aantal inschrijvingen zjjn ontvangen voor de groote harddravergen, uitgeschreven door de Alkmaarsche Harddraverij-Vereeniging en mor gen, Woensdag, te honden in de groote Harddraverslaan in den Stadshont. 't Belooft dan ook een belangrijk hip pisch feest te worden. Om 11 nnr wordt de harddraverij gehouden van paar den, die op de korte baan geen hooger prijs of premie dan f 100 hebben gewonnen en om 2 nur de harddra verij voor paarden van zessen klaar, in beide nummers gespannen voor tweewiolige rijtuigen. Een drnk bezoek mag zeker worden verwacht, ook nit de omgeving. Voor de baan is bijzondere zorg gedragen.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2