STADSNIEUWE Kantongerecht te Alkmaar. ^ARKTBERieHTJgN- Gemengd Nieuws. afloop der verkiezingen hebben hernomen, en in dien tusschentijd niets zich voordoet, waardoor er een be langrijke verandering in den algemeenen toestand van den handel des lands plaats vindt. Men zij er in het algemeen op bedacht, dat het systeem volgens hetwelk de kantoorbezigheden in Amerika worden ingericht en ingedeeld gansch verschillend is van het in Engeland en de overige landen van Europa gebruikelijke. Het systeem van Volontair" is aan deze zijde desOceaans vrijwel onbekend, en wordt een aanvangssalaris gegeven, dat gewoonlijk ongeveer 10 dl. per week bedraagt. In den regel wordt betrekkelijk weinig waarde gehecht aan de kennis van vreemde talen evenals aan die van de Europeesche methode van boekhouding. De Ameri kanen hebben namelijk een eigen systeem, waaraan zij de voorkeur geven wegens zijne meerdere eenvoudigheid. De dagelijksche correspondentie wordt gevoerd door het invullen van gedrukte formulieren, terwijl de meer belangrijke zaken door de chefs zei ven worden behan deld, die de correspondentie persoonlijk aan hunne stenographen en typewriters dicteeren. De Kamer maakt er met genoegen melding van, dat zij, zoowel direct als door middel harer leden, enkele Hollandsche jongelui, die hunne opleiding als civiel ingenieur aan de Polytechnische School te Delft en aan andere industrieele instellingen hebben verkregen, is behulpzaam geweest bij het vinden van een betrek king. Terwijl de Kamer op dit oogenblik de gewone kantoorbedienden niet kan aanmoedigen den Oceaan over te steken teneinde aan deze zijde hun geluk te beproeven, wenscht zij echter een uitzondering te ma ken voor die jongelui, die een vak verstaan, als civiel ingenieurs, scheikundigen en electro-technici, die een vrij goede kans hebben een betrekking te vinden. De Kamer kan echter niemand aanraden zich naar de Vereenigde Staten te begeven zonder voldoende middelen om de zaken tenminste een jaar te kunnen aanzien, daar het zoo lang duren kan alvorens een passende positie wordt gevonden. In den regel verdient men in den beginne niet genoeg om in zijn levensonderhoud te kunnen voorzien, maar is men er eenmaal in ge slaagd den voet in den steigbeugel te zetten, dan is met hard werken wel succes te behalen. De Kamer wenscht hierop nog bijzonderen nadruk te leggen, dat een grondige kennis der Engelsche taal dringend nood zakelijk iszonder die toch bevindt zich de jonge Hollander, die zich naar Amerika begeeft, in een zeer ongunstige positie. De Kamer heeft zich beijverd bij de kooplieden en fabrikanten in Holland belangstelling op te wekken voor de St. Louis-tentoonstelling, overtuigd als zij was, dat een bezoek aan St. Louis ongetwijfeld op deze of gene wijze vruchtdragend zou zijn. De Kamer heeft zich moeite gegeven de inzending der Nederlandsch Indische koloniën ter Osaka-tentoon- stelling, Japan, 1903, voor St. Louis te verzekeren, met het doel aldus de kennis der Amerikanen onzer koloniale producten te vermeerderen. Het is te betreuren, dat door onvoldoende medewerking van de zijde van den minister van koloniën, deze po gingen zonder succes zijn gebleven. Wegens het groote belang, dat er voor Holland gele gen is in de ontwikkeling van Port Arthur, Texas, aan de Golf van Mexico, richtte de Kamer zich met een adres tot de regeering te Washington, met verzoek genoemde haven tot een «Port of Entry" te verklaren. De Kamer stelde de in Amerika gevestigde leden onverwijld op de hoogte van de voorgestelde verande ringen in de Nederlandsche tariefbepalingen en bood hare diensten aan, om aan de bevoegde autoriteiten in Nederland de opmerkingen over te brengen, die de in Amerika gevestigde Nederlanders onder hare aandacht zouden wenschen gebracht te zien. Ter voldoening aan een der doeleinden der Kamer, om de kooplieden en fabrikanten in Holland en de koloniën op de hoogte te houden van de ontwikkeling der Vereenigde Staten op handelsgebied, werden door de Kamer een aantal artikelen gepubliceerd. Statistieken betreffende de belangrijkheid der Vereenigde Staten als een markt voor tin werden verzameld. Een overzicht werd gegeven van de handelsbeweging tusschen de Nederlandsche koloniën en de Vereenigde Staten voor het U. S. fiscale jaar, eindigend 30 Juni 1903. De Kamer publiceerde een opstel betreffende de beetwortelsuiker-industrie in de Vereenigde Staten. De landbouw en de Ongevallenwet. Door het Centraal-Bestuur van het «Algemeen Ne derlandsch Werklieden-Verbond" is aan den minister van binnenlandsche zaken het volgende adres gericht: dat nu de Ongevallenwet 1901 met 1 Februari 1903 volledig is in werking getreden, terwijl de administra tieve bepalingen der wet met 1 Juni 1901 in werking werden gesteld, de omvangrijke werkzaamheid, verbon den aan de volledige invoering der wet, achter den rug is; dat de voornaamste reden, bij de openbare behandeling van het ontwerp-Ongevallenwet aangevoerd voor het niet opnemen van den landbouw onder de bedrijven, op welke de Ongevallenwet van toepassing is, daarmede is vervallen dat de bedrijven van landbouw, veehouderij, tuinbouw en boschbouw, ook al wordt daarbij geen krachtwerk tuig gebruikt, tot vele ongelukken aanleiding geven, terwijl het wel geen betoog behoeft dat het gebruik maken van eenig krachtwerktuig bij deze bedrijven, de kansen op ongelukken aanzienlijk verhoogt; dat het adresseerend bestuur het daarom in hooge mate wenschelijk acht dat thans zoo spoedig mogelijk de verzekeringsplicht tegen bedrijfsongevallen worde uitgebreid tot landbouw, veehouderij, tuinbouw en boschbouw, hetzij onder afzonderlijke regeling, hetzij onder de bepalingen der Ongevallenwet 1901, behoudens enkele afwijkingen in verband met het oog op den bijzonderen aard dier takken van bedrijf; dat niet alleen deze verzekeringsplicht noodzakelijk wordt geacht voor de arbeiders in genoemde bedrijven, maar ook op de in menig opzicht in even moeilijke levensomstandigheden verkeerende, kleine landbouwers worde toegepast, die in zijn bedrijf de plaats inneemt van eenen arbeider en bij ontstentenis zich moet laten vervangen door een ander. Redenen waarom het voornoemd bestuur Uwer Ex cellentie verzoekt het daarheen te leiden, dat een voor dracht van wet, betreffende verplichte verzekering tegen ongevallen in landbouw, veehouderij, tuinbouw en boschbouw spoedig bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal worde ingediend. De Bllddernachtzendlng en „Rein lieven." Te Arnhem is een algemeens vergadering gehouden van de Nederlandsche Middernachtzending-Vereeniging. Tal van onderworpen kwamen daar ter sprake. In ver band met onlangs in dit blad gevoerde discmsiën ver melden wij daarvan alleen de behandeling der vraag van de afdeeling Amsterdam»Hoe behoort de verhouding van onze vereeniging te zijn tegenover »Rein Leven" Dr. Pierson, die het onderwerp inleidde, wees op de ge spannen verhouding tusschen de Middernachtzending-Ver eeniging en »Rein Leven." By de discussie gaven ver schillende personen te kennen, dat zij pogingen gedaan wilden hebben om samenwerking met »Rein Leven" te krijgen. Besloten werd de inleiding van ds. Pierson in druk te geven, opdat »Rein Leven" het uitgangspunt van de Middernachtzending kan zien en zelf oordeelen kan, of samenwerking mogelijk is. De Atjeh-quaestie. De heer Henniker Heaton is blijkbaar niet afgeschrikt door het korte en bondige antwoord, hetwelk hij onlangs op zijn interpellatie in het Lagerhuis, betreffende de Hol landscho wijze van oorlogvoeren in Atjeh ontvingen wenschte thaus, zooals reeds gemeld is, Nederland door Engeland en de continentale mogendheden te laten persnadeeren om zjjn geschil met Atjah of zooals de heer Heaton zegtmet den Sultan van Atjeh", aan de uitspraak van het Hof van Arbitrage te onderwerpen. Wellicht dus zegt de Lon- densche correspondent van het Handelsblad is het 't beste, in goed vertrouwen op het gezond verstand van den Engelschen minister van buitenlandsche zaken aan de verbazingwekkende hatelijkheden van den afgevaardigde voor Cambridge aan ons adres maar het zwijgen toe te doen. De heer Henniker Heaton publiceerde Donderdag in de Times een brief, welke tot zijn handelwijze aanleiding schijnt te zijn, een brief, dien hij ontving van »een van de hoogste autoriteiten op het gebied van Nederlandsch bestuur in die quaestie". Duideljjk zij geconstateerd, dat deze »hooge autoriteit", zooals uit den beweerden brief blijkt, een Engelschman is. Deze laatste constateerde achtereenvolgens met opmerkelijke verwaarloozing van argumenteering, dat reeds in 1878, toen hij naar Singapore ging, Nederlandsche handelsondernemingen en particuliere leveranciers met den oorlog waren rijk geworden, dat daarom nooit door de Nederlandsche regeering een oprechte poging is gedaan om den oorlog te beëindigen, dat ieder Engelschman in de Oost daarvan overtuigd is en speciaal sir William Mandell, de gewezen gouverneur van de Goudkust, die ongeveer 17 jaar geleden de bemanning van het in Atjehscho wateren verongelukt schip »Nisero" uit de handen der Atjehers wist los te krjjgen. Vervol gens wordtin bedoeld schrijveu nogal openhartig toegegeven, dat men eigenlijk pas tjjdens den Boerenoorlog en uit boosheid over wat toen in Nederland gezegd en geschreven is op het idee is gekomen, den Hollanders een veiwjjt. van den Atjehoorlog te maken. Het beweren van de Neder landsche regeering dat de Atjehers hnn vronwen en kinderen als dekking gebruiken in het gevecht, wordt met typisch Engelsche betweterij genoemd een »nienwighoid voor hen, die de vechtgewoonteu van Maleiers kenneu", en eindeljjk wordt dan het Arbitragehof denkbeeld gelanceerd. Als commentaar op dezen brief, schrijft de heer Henniker Heaton dan nog »het ongelukkige volk dor Atjahars en de andere stammen, hebben geen vertegenwoordigers in Europa en het is oen dapper volk. Het zou een goede daad zjjn aan dezen dercigjarigen oorlog een eind te maken." De interpellatie is intnschen zeer kalm afgaloopen. De onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, Lord Percy, gaf ten antwoord, dat hij nieti to voegen had by zjjn inlichtingen, over deze quaestie vroeger reeds gegeven Scliaken. De eind-uitslag van den wedstrjjd-2e klasse van den Nederlandschen Schaakbond te Leeuwarden is: le pr.P. de Man (Rotterdam); 2e pr.J. Cauveren (Amsterdam)3e pr.mr. V. H. Rutgers (Amsterdam); 4e pr.K. Geus (Helder); 5e pr.P. Faber (Andelst); 6e pr.»Pion" (Amsterdam). De oudste. Te De Rijp is overleden de oudste inwoner dier plaats, de heer H. Vredevoort, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Het gemeenelandsliuls te Hazepolder. De vorige week is de eerste steen gelegd voor den bouw van het gemeonelandshnis te Hazepolder, door jhr. C. van Foreest, oudsten zoon van den dijkgraaf van den Honds- bossche en de Duinen tot Petten. De werklieden werden daarbij goed bedacht en de verschillende toespraken van do heeren Foreest en Mann maakten van de eerste-sfeen- legging eene meor dan gewone plechtigheid. Excelsior stopgezet. Do cartonnage-fabriek» Excelsior", te Edam, zal binnen kort worden stop gezet, wegens gebrek aan werkkrachten. De directeur, de heer Witting, zal zich weer in Duitsch- land gaan vestigen. De „naaktlooper" te Bloemestdaal. Algemeen bekend, zoo wordt aan de N. Ct. geschreven, zijn de verhalen omtrent den »naaktiooper", die na hier, dan daar in de gemeente Bloemendaal wandelende dames verontrustte. Voorloopig, misschien ook voorgoed, is daaraan een einde gekomen, doordat de politie den ver* moedeljjken dader, een gehuwd man, vader van 10 kin deren, heeft opgespoord, zonder hem evenwol op heeterdaad te kunnen bstrappen. Als de man geen werk heeft, haalt hij allerlei dwaasheden uit, zeer tot schrik ook van zjjn vrouw. Thans is hij woer aan het werk en behoeft men niet voor zjjn euveldaden te vreezon. De moord te Haarlemmermeer. Omtrent den moord in de Haarlemmermeer op den klaverrijder Bosman wordt gemeld, dat het scheikundig onderzoek moot hebben uitgemaakt, dat het bloed op do kleederen van den vermoedeljjkeu dader, die zich in arrest bevindt, geen menschen- maar paardenbloed is. Dat is mogeljjk, omdat de verdachte met paarden omging. Verder heet het, dat de f 15, bij hem gevonden, werkeljjk de opbrengst is van het venten met potten bloemen. Blonk, die zjjn weekloon trouw aan zjjn moeder uit keerde, blijft dan ook zijn onschuld volhouden. Kioop der bevolking en gezondheidstoestand te Alkmaar, over Juli 1904. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Aug. 1904 9531 mannen en 10066 vrouwen te zamen 19599 personen. Geboren werden: 15 jongens en 15 meisjes,samen 30 kinderen, dat is 18.4 per 1000 per jaar. Als levenloos aangegeven werden ingeschreven3 kin deren van het manneljjk en 1 van het vrouwelijk geslacht. In deze maand overleden 10 mannen en 11 vrouwen, samen "21 personen, dat is 13.0 per 1000 per jaar. Aan besmettelijke ziekten bjj de wet aangegeven en over leden geene. Eén geval van gewjjzigde pokken deed zich voor. Het sterftecjjfer, dat voor Alkmaar 13.0 was, bedroeg voor Amsterdam 14,3, Antwerpen 12.9, Belfast 17.2, Bir mingham 15.2, Brussel 11.2 Dublin 18.4, Edinburg 16.1 Glasgow 15.9, Groningen onbek, Kopenhagen 15.3, Chris- tiania 14.7, Leeds 14.4, Liverpool 18.4, Londen 12.9, Manchester 17.6, Marseille 22,1, München 19.5, Odessa 21.8, Parijs 15.3, Petersburg 25.1, Praag 20.3, Rotter dam 14.9, Sheffield 12.7, Triest 29,9 en Utrecht 10.5. Zitting 6 Augustus 1904. C P. Alkmaar, orde verstoren in staat van dron kenschap, f 3 boete of 2 dagen hecht. J. W., Koedijk jachtwetovertreding, f 2 boete of 2 dagen hecht. L. L., Alkmaar, overtreding jjkwet, 3 maal f 0,50 boete of 3 maal 1 dag hecht. O. H. H., Alkmaar, straatschenderij, f 0,50 boete of 1 dag hecht. M. J. B., K. v. d. S., Alkmaar, het waterschap nadeel toebrengen, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. W. O. Cz., Castricum, loopen over verboden grond, f 2 boete of 2 dagen hecht M. GBroek op Langendjjk, J. W., Bergen, overtre ding leerplichtwet, de le f 1,50 boete of 1 dag hecht., de 2e f 1 boete of 1 dag hecht. J. J., Groningen, W. K Zuidschermer, J. K., Aker sloot, J. H., Driehuizen, N. G., Oterleek, J. K., Span broek, D. G., Iiimmeu, J. de M., Koedijk, B. J. S E. v. D M. G,, J. v. D„ C. M E. LF. H., O. L., K. F., Alkmaar, overtreding politie-verordering, de 18, 10 15 ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 9e f 5 boete of 1 dag hecht., de 16e f 0,50 boete of 1 dag hecht., de 17e f 10 boete of 3 dagen hecht. J. E., F. B., Bergen, R. S., Rijp, W. O Beverwijk, F. S. Dz, Castricum, J. V H. A. C., P. G., C. B K, Alkmaar, J. v. D., H. F. K., zonder bekende woonplaats, dronkenschap, de le, 4e en 10e ieder f 2 boete of 2 dagen hechtde 2e, 3e, 6e en 9e ieder f 1,50 boete of dagen hecht., de 5e f 4 boete of 2 dagen hecht,, de 7e f 1 boete of 2 dagen hecht., de 8e f 3 boete of 3 dagen hecht., de 11e f3 boete of 2 dagen hecht. Alkwaar, 8 Aug. Aangevoerd 16 koeien en ossen 1 185 a 250,163 vette kalveren f 40 a 110, per P. 80 a 90 ct„ "52 nuchtere kalveren f 12.a 20, 537 vette schapen f 18 a 28.0 lammeren 0 a 326 vette varkens, per P. 36 a 41 ct., 27 magere varkens f 13 a 15, paarden f 0 Amsterdam 8 Aug. De prjjzen der Aardappelen ■varen heden als volgt: Nieuwe Spring Malta's 0 a 0 et. per kg., groote An dijker Muizen f 2.20 a 2.50, kleine id. f 1.20 a 1.40, Andjjker blauwe f 2.20 a 2.40, Westlandsche Zandaar- dappelen f 2.20 a 3.kleine id. f 1.30 a 1.40, West- aandsehe kralen f 2.80 a 0.Katwjjker ronden f 2. a 2.80, id. muizen f 2.— a 2.50, Geldersche Borgers f 1 80 a 2.10, id. blauwen f 2.a 2.20, IJpolder mui zen f 0.— a 0.IJpolder blauwpitten f 1.60 r 1.70, Friesche muizen f 0.a 0.id. borgers f 1.50 a 1.70, Friesche Hamburgers f 1.90 a 2.20, id. blauwe f 2. a 2.10, Hillegommer gravies f 3.a 3.50, id. kleine f 1.80, id, kraien fj2,a 2.75. id. kleine f 1.10, Zeeuw- sche bonten f 2.10 a 2.20, id. blauwe f 2.a 0. Aanv. 7 ladingen. Medemblik, 8 Aug. Groote muizen f 1,20 a 1.25, kleine id. f 0.— a 0.groote ronde f 0.a »0.— kleine id. f 0.— a 0,blauwe f 0.80 a 0.85. Aanv. 500 manden of zakken. Kampen, 8 Aug. Boter. Aangev. 285/8 v. van 20 kg., 80.16 v. van 10 kg. en 500 stukken van */j Kg. samen ruim 6750 Kg. Ze gold per 1/e vat f 23.a a 25.—, per 1Le vat f 11.50 a 12.50, per kg, f 1.20 a f 1.25. Groentemarkt te Broek op Langedijk. 8 Aug. Aardappelen (muizen) f 0.35 a f 0.45 (gladblaadjes) f 0.60 a f 0.80 bloemkool le s. f 7.af 11.50 2e s f 3.— a f 5, roode kool f 4,a f 4.75 gele kool f 6.— a f 9. witte kool f 10.a f 14. wortelen f 2.50 a f 3.50 zilvernien f 3.a f 3,60 Groentemarkt te Sint Pankras. 8 Aug. Aardappelen (muizen) f 0.35 a f 0.45 (gladblaadjes) f 0.60 a f 0 85 bloemkool f 0.a f 0. slaboonen f 0.21 a f 0.24 Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken. Marktbericht bericht 6 8 Ang. 1904. tuinboon en f 0.16 a 0.20 per zak. 1410000 slaboonen f 0.25 a 0.40 1000. 17000 snjjboonen f 0.60 a 1.20 4000. groote augurken f 0.12 a 0.20 dubbele mand. peren f 2.70 a 0.mand. roode aalbessen f 0.9J a 0.11 pond. klapbessen f 0.60 a 1.15 mand. Handel zeer vlag. Drokkerjj v. Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6