STADSNIEUWS. Gemengd Nieuws. naar Kolborn, werd door den Eaad der gemeente goed gnnstig beschikt. In dezelfde Raadszitting werd besloten om ingevolge den wensch van adressanten nit Kolhorn en Haringhnizen aldaar stembussen op te riohten, zoodat de Gemeente in drie stemdistricten zal worden verdeeld. Den len dezer overleed te Barsingerhorn de heer Hoekstra, sedert een aantal jaren wethouder dier gemeente, Van langen adem. K. Spel, een koopman, tevens caféhouder te Hoorn die door de rechtbank te Haarlem was veroordeeld wegens diefstal van schapen nit de weide, tot één jaar is van dat vonnis in appèl gekomen. Deze zaak dnnrt nn al 11/2 jaar en reeds zit een der zich vrijwillig aangegeven hebbende getuigen een vonnis nit, hem opgelegd wegens meineed. Ongelukken. Een werkman van de Koninklijke papierfabriek ,,de Eendracht" te Wormer, is Donderdag van eene aanzienlijke hoogte gevallen en bewusteloos opgenomeD. Vermoedelijk inwendig gekneusd, is hy met een schuitje Daar zjjne woning vervoerd. De man is hoofd van een talrijk gezin. De persoondie Woensdag op den Schoterweg te Haarlem door de stoomtram van Alkmaar werd over reden is herkend als de 69jarige stncadoor W. K. Petri uit Haarlem. De man was lijdende aan doofheid. Vlekziekte. Te Wijdenes doen zich verscheidene gevallen van vlekziekte onder de varkens voor. Ken faillissement. Te Haarlem is op eigen aangifte failliet verklaard de heer J. Schnitenvoerderweleer Angnst de Domme van Carré, die nn een calé had. Ken Kngelschman over IVoord-Holland. Een Engelschman schrijft in de „Cyclist's Touring Club Gazettedat hij bijzonder genoten heett op een zevendaagsch fietstochtje door Noord-Holland en raadt iedereen deze excursie aan. Hjj is vol lof over de be handeling die hij ondervonden heeft. Wedstrijden. By den wedstrijduitgeschreven door de West-Friesche Harddraverjjclub te Westwoud, voor paarden in Nederland geboren, werd de le prijs behaald door „Wilhelm III," eigenaar de heer J. G. Matze te Haarlemmermeer, pikenr de eigenaar; de 2e prijs door „Ideaaleigenaar de heer J. Geersen te Woerden, pikeur P. Konten de 3e prijs door Fanny," eigenaar de heer de Goede te Purmerend pikenr O. Bier. Bij een te Oostwond gehouden kaatswedstrijd werd de eerste prijs behaald door K. Visser te Opperdoes; de tweede door G. Nes Cz. te Oostwond; de derde door H. de Leeuw te Opperdoes en de vierde door D. Meurs Gz. te Oostwoud. Er waren 50 deelnemers. Branden. Te Bennebroek stond in den nacht van Donderdag op Vrijdag te L'/j nnr de villa van de heeren gebroeders van Waveren opeens in lichte laaie, zoodat de eene bewoner uit de tweede verdieping op straat moest springen en de andere daaruit met een ladder moest gered worden. Te nnr was de brand zoover geblnecht, dateea deel der brandweer kon inrukken. In denzelfden nacht vetbranddendoor broeiing, de hooischelven en de aangrenzende arbeiderswoningen met sohunrtoebehoorende aan den heer P. Sligcher in de Monnikmeer bij Monnikendam. Vrijdagavond brak brand nit in de slagerij van 0. Klop penburg in hpt Padjedijk te Pnrmereud. De brand kreeg een ernstig aanzien doch toen de brandweer alle brachten inspande, was de brand binnen een paar uur bedwongen. Het bovenhuis brandde geheel uit. Het omvallen van een lampje op de dienstbodenkamer was de oorzaak. Assu rantie dekt de schade. Be moord ln de Haarlemmermeer. Vrijdag is in deze zaak door den rechter van instructie gehoord de bloemenhandelaar G. te Haarlem, met wien de verdachte, Blonk, zaken placht te doen. Aan G. werd gevraagd of hij het mogelijk achtte, dat Blonk door den verkoop van potbloemen in het bezit van een gulden of vijftien kon zijn op den dag, dat de moord gepleegd is. De getuige antwoordde, dat het z. i. heel wel mogelijk was van een galden of 12, want hij had al zjjn bloemen verkocht. Bovendien zal de verdachte, die met zijn meisje kermis wiide houdenwel zuinig geweest zijn. Wij vroegen G., hoe hij over Blonk dacht. Zijn antwoord Iniddo, dat hij den jongen man al een jaar of tien kende en dat hij hem niet in staat achtte tot het begaan van een zoodanige gruweldaad als waarvan hij wordt verdacht. HaarlCt.) goed als alle bouwers. Bij sommigen sterven ongeveer 200 plantendie op een snees staan dan 180. De oorza k der ziekte is nog geheel onbekend, hoewel uitgebreide onderzoekingen plaats vinden. van de er meer Aanbesteding. Het bonwen van een heerenhnis in den Waardpolder op kavel 17, werd den 11 te Kolhorn aanbesteed en aan genomen door den heer A. Droog te Kolhorn, voor f 4800. Het hoogst werd ingeschreven door P. Smit, te Winkel, voor f 5717,De raming was i 5700,Er waren 14 inschrijvers. Harddraverij te Schagen. Het bestuur der harddraverij-vereeniging „West- Friesland" besloot de jaarlijkscbe harddraverij te Schagen den 27 September a.s. te doen honden. Kerste coöperatieve. Den llden had te Schagen van wege deze vereeniging de aanbesteding plaats van 8000 k.g. lijnkoeken. Da levering werd gegund aan de Ruhrorter Oaifabrik, tegen f 8,50 de 104 k.g. De heer Morra te Alkmaar werd tegen ƒ1,96 leverancier van de benoodigde kunstmeststoffen. Koolzlekte Langendijk. De gevreesde koolziekte, het zoogenaamd „blauw worden", vertoont zich dit jaar aan den Langedjjk bij zoo Ken tjalk gered. De dagboot der Holland Friesland-lijn, die Vrijdag middag te twee nar te Amsterdam aan de De Rujjter- kade had moeten aankomen, kwam eerst tegen vijf uur aan. De reden dezer vertraging was dat men een nnr stoo- men bniten Lemmer te half tien op de Zuiderzee zag liggen het schip »Catharina", geladen met steenen en de noodvlag in top. De boot nam deze tjalk op sleeptouw en bracht haar veilig in de haven te Lemmer terug. Ken ramp op zee. De noordwestelijke storm, die Donderdagnacht plotseling en met hevigheid opstak, heeft helaas weder offers geëischt,. De in zee zijnde visschersvloot, door den storm overvallen, haastte zich een veilige haven op te zoeken. Vele liepen hier, anderen in Texel en Terschelling binnen, en zoo kon Vrijdagmiddag om 2 uur geconstateerd worden dat op één na, alle schuiten binnen waren, enkelen wel met min of meer belangrijke averij, maar dan toch gelukkig behouden. Eén schuit viel den storm ten offerde Texelsche blazer- schuit T. X. 38, thuisbehoorende te Oosterend. 'tWas een flink, als zeewaardig bekend vaartuig, nog het vorige jaar van een vast dek voorzien, wat echter niet heeft mogen ver hinderen, dat het een prooi werd van het vernielend element. Met andere schuiten het Kaap-en-Molengat binnenloopend. werd de T. X. 38 door zware stortzeeën bestookt, zoodanig, dat het vaartuig plat op zijde werd geworpen en daarna on derstboven werd gekeerd. De opvarenden van in de nabijheid zijnde schuiten, die het onheil zagen gebeuren, waren door, de ontzettend woeste zee niet in de gelegenheid, iets te doen tot redding der bemanning van het verongelukte vaartuig. De drie aan boord zijnde vissehers kwamen dan ook jammerlijk om. Het waren schipper C. Kuiter, 30 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen, de knecht R. Kuiter, 37 jaar oud, neef van den schipper, ongehuwd, en de 14-jarige jongen J. 'Brouwer, allen te Texel woonachtig, zoodat verschillende familiën op het eiland weder in rouw zijn gedompeld. Wij vernamen dat het lijk van een der omgekomenen door een Texelsche schuit drijvende was gevonden en naar Texel vervoerd. De omgeslagen schuit is in de richting van de Zuiderzee gedreven. (Dagblad Helder.) een voldoende bedrag zal worden ingezameld om niet alleen de Tentoonstelling, maar ook de daaraan verbonden feestelijkheden schitterend te doen slagen. De nering doenden kunnen er zich van overtuigd houden dat zjj hetgeen zij voor dit doel beschikbaar stellen met winste zullen terug-ontvangen immers, het bezoek aan Alk maar zal zeer groot zjjn in de Tentoonstellings-dagen. Bjj het te 's Gravenhage gehouden examen voor de acte Teekenen L.O. slaagde de heer A. Tonneman Jr., alhier, leerling der Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem. Te Amsterdam is voor het examen Hoofdacte o.a. ge slaagd de heer H. Keutor, alhier. Door het Prov. Bestuur van Noord-Holland is onder meer aanbesteedhet vernieuwen van meerpalen langs het Noordzeekanaal. Raming f 4800. Minste inschrijver J. Hoyberts, alhier, voor f 4260. Door den Burgemeester is tot volontair bij de Politie benoemd, da heer H. D. Gideonse te Arnhem. Anstel's Bames-concertensemble. Toen wij de aankondiging van een concert door boven genoemd ensemble lazen, waren wjj van oordeel dat het wel niet zou doorgaan. De meeste vacantie's zjjn nog niet geëindigd, de kermis staat voor de deur voor onze bewering was dus reden genoeg, 't Is echter wel doorge gaan, hoewel de opkomst van het publiek gering was, maar ons toch nog meeviel. Dit orkestje bestaat uit vier dames en vier heeren. De dames bespelen de viool, de fluit en de contrabas, de heeren de fagot, het klavier, groote en kleine trom, bek kens en viool. De nummers (een paar marscben, ouvertures, walsen, opera-fantaisieën enz.) waren niet onaardig, ook de uit- oering ervan voldeed wel, alleen de ouverture „Dichter nnd Bauer" werd te vlug genomen, zoodat die vertolking nog al wat te wenschen liet, en de bespeler der slagin strumenten zich in de nummers, waarin hij meedeed, wel wat had kannen matigen, misschien was de slecht bezette zaal ook oorzaak dat zijn instrumenten zoo'n leven maakten, maar vele vioolpassages waren dikwijls niet of zeer slecht hooren. Het Wiener Steinbacb-kwartet," bestaande uit vier fagottistsn, werkte hier mede. (Eon dar heeren blies soms ook in het ensemble mee.) Een van hen, de heer Sawing, treedt ook als zanger op. Hun eerste nummer was een hoofdzakelijk humoristische potpourri, bestaande uit vele bekende melodieën. De heer S. leidde dit in door het zingen met eene welluidende baritonstem van een gedeelte der proloog uit »Paljas." Voor dergelijke stukken eigent zich het instrument wel, de vorm en klank zijn al ietwat comisch. Maar ernstige muziek, zooals het Pilchercbor uit »Tann- haaser, en een stukje van het, adagio der Sonate Pathé- tique liet zich in deze bezetting ook zeer goed aanhooren. Het tweede nummer was een zangvoordracht van den heer S. begeleid door drie fagotten en het ensemble, dat ook in de potpourri medespeelde. De uitvoering had succes. Directrice was mejuffrouw Marie Both. Be liandbouw-tentoonstelllng. Gisterenavond zijn geconstitueerd de subcommissies vau de Vereeniging tot Bevordering van de Tentoonstelling der afdeeling Alkmaai van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Binnen enkele dagen zullen deze sub-commissies een aanvang maken met haar werk en de ingezetenen op wekken tot fiuanciëelen steun van bovengenoemde afdeeling. Waar het belang van Alkmaar zoo nauw verbonden is aan deze Tentoonstelling mag men verwachten, dat deze commissies met succes zullen werkzaam zijn, zoodat Reorganisatie van het onderwijs aan de Burger- en aan de meisjesschool. Bij Raadsbesluit van 8 Mei 1901 werd in handen van B. en W. om bericht en raad gesteld het onder dagtee- kening van 8 April bevorens ingekomen voorstel van den heer H. J. Vonk, tot reorganisatie van het onderwijs aan de Openbare Bnrgerschool. Dat voorstel lnidde als volgt De ondergeteekende stelt voor over te gaan tot eene nieuwe regeling van het openbaar lager onderwijs aan de Burgerschool alhier en daartoe artikel 2 der Verordening tot regeling van het openbaar lager onderwijs in de ge meente Alkmaar, te lezen als volgt Artikel 2. Aan de in art. 1 genoemde scholen a, b, c en d wordt onderwjjs gegeven in de vakken, genoemd snb letters ak in art. 2 der wet tot regelinr- van het lager onderwjjs. Het onderwijs aan de snb e genoemde Burgerschool gegeven, is tweeledig a. onderwijs, volkomen aansluitende aan het middel baar onderwijs, omvattende de vakken, genoemd in de letters a—k, 1, o, p en q van art. 2 der wet tot regeling van het lager onderwijs b. gewoon en meer uitgebreid lager, benovens herhalings- onderwijs. Dit onderwijs omvat de vakken, genoemd van at van artikel 2 van boven meergenoemde wet. Aan de sub f genoemde Meisjesschool omvat het onder wijs de vakken ao, q en t van bovenbedoeld wetsartikel. H. J. VONK, lid van den Gemeenteraad, Een uitvoerige Memorie van toelichting was bij dit voorstel gevoegd. B. en W. hebben op dat voorstel het gevoelen gevraagd van het betrokken hoofd der school, die bij schrijven van 27 Februari 1902 daartegen verschillende bezwaren opperde. Daarna hebben B. en W. zich gewend tot de Commis sie van Toezicht op het Lager onderwijs met uitnoodiging hare inziehten omtrent de voorgestelde reorganisatie te willen doen kennen. Aan haar antwoord ontleenen wij het volgende Hoewel de commissie met zeer veel instemming kennis nam van het voorstel tot reorganisatie, door dan heer Vonk reeds 10 April 1901 aan den Voorzitter van den Gemeenteraad ingediend, kan zjj toch niet in overweging geveu, om op dit voorstel gelijk het is gesteld, in te gaan. De voorsteller wenseht, dat onderwijs zal worden ge geven in de landbouwkunde, doch de commissie ziet daarin bezwaar, omdat een proeftuin aan een in de stad gelegen school ontbreken zonde, terwijl het zeer moeiljjk zonde wezen, om geschikte personen te vinden, in dit vak van onderwjjs genoeg bekwaam, waarbjj bovendien in het oog moet worden gehouden, dat de landbouwkunde en tuinbouw veel beter in daarvoor bestemde vakscholen on derwezen knnnen worden. De commissie is het daarentegen met den voorsteller geheel in beginsel eens, dat de bestaande toestand te wenschen overlaat en dringend verbetering eisebt, aange zien de Burger school is een opleidingsschool voor de Hoogere Bnrgerschool, en vele leerlirrgea laatstgomelde inrichting niet in haar geheel doorloopen, en na eenige klassen te hebben gevolgd, de school verlaten öf omdat de stcdie hun te moeiljjk wordt, öf omdat zij zich verplicht zien, langs kortoren weg in hun onderhond te voorzien door een betrekking op een kantoor of in den handel aan te nemen. Da tegenwoordige stand van zaken is deze, dat voor vele jongelieden hnnne opvoeding en mate van kennis en soort van kennis geen verband houdt met hunne levens bestemming. Wanneer men hierin verbetering wil brengen en dit rs naar het oordeel der commissie hoog noodig dan is in de eerste plaats gewenscht, om de Bnrgerschool te reorganiseeren in dier voege, dat de hoogste klassen, die reeds gesplitst zijn, deels onderwjjs ontvangen, gelijk thans reeds geschiedt, voorbereidend voor de Hoogere Burgerschool, doch deels ingericht worden voor hen, die eerlang van de verkregen kennis practisch gebruik znllen moeten maken. Aan de Burgerschool zullen dan twee leerjaren moeten toegevoegd worden, in welken tjjd in het bijzonder ge tracht zal worden, de leerlingen eenige vaardigheid te doen verkrjjgen in het spreien van de Fransohe, Engel- sche en Durtsche talen, en zoo mogelijk handels corres pondentie. Niet de wiskunde zal op den voorgrond staan, maar het boekhouden en handelsrekenen voor de meer alge- msene ontwikkeling zoude vooral de algemeene geschie denis der laatste honderd jaren ten dienste staan, terwjjl de Nederlandsche taal beoefend bon worden door het maken van opstellen over practische onderwerpen, en niet gelijk thans zoo menigmaal geschiedt, door het van buiten loeren van regels der spraakkunst. Met eene reorganisatie der Burgerschool in dezer voege, zouden naar het oordeel der'commissie zeer velen gebaat zijn. B en W. wendden zich alsnu, met overlegging van alle op de zaak betrekkelijke schrifturen tot den arron dissement-schoolopziener, die gaarne voldeed aan het ver zoek, zjjne meening kenbaar te maken omtrent het voorstel van den heer Vonk en de daarover uitgebrachte adviezen va de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs en het hoofd dor betrokken school. Dit het ontvangen antwoord blijkt, dat ook de Arron dissementsschoolopziener zich met de algemeene strekking van het voorstel van den heer Vonk zeer goed kan vereonigen. Naar de meeuing van den schoolopziener is het echter «dringend noodig door eene algeheele reor ganisatie van beide scholen (de Burger- en de Meisjes school) dezen (den tegenwoordigeo) toestand te beëindigen." Ook de toestand aan de Meisjesschool eischt dus volgens deze autoriteit dringeud verbetering, omdat de bevolking dier school in de laatste jaren gaandeweg afneemt. Wat ons aangaat, zeggen B. en W., wjj zijn bet met die opvatting volkomen eens. Waar de gemeente zich voor het onderwjjs aan de Meisjesschool belangrjjke

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2