LAATSTE TELEGRAMMEN, geldelijke offers getroost, daar moet o. i. het streven er op gericht zijn, dat de bloei dier school worde bevorderd, dat de goede vrnchten, die het onderwijs daar afwerpt, meerderen deelachtig worden. Bovendien wenschen B. en W. als hunne meening mede te deelen, dat het voorstel van don heer Vonk in beginsel almede hunne instemming heeft. De omvang van hei aan de Burger school gegeven onderwijs is er niet op ingericht, om kinderen, die niet de R. EL B. S. of het gymnasium zullen bezoeken, noch de ambachts- of huishoudschool, die kennis te doen verwerven, welke voor hun volgend leven onmisbaar mag heeten. Daarin te voorzien mag inderdaad een eisch der bil lijkheid heeten. Met het oog op de groote beteekenis voor de toekomst van eene herziening van den aard en den omvang van het onderwijs aan de beide scholen verbonden, meenden B. en W. hot meest in het belang der gemeente en in dat van het onderwijs te handelen, door het ingekomen voorstel en de daarop ingewonnen adviezen een onderwerp van bespreking te doen uitmaken in eene vergadering van hun college, in tegenwoordigheid van den Districts schoolopziener, wiens oordeel hun nog niet bekend was en waarop niettemin hooge prijs werd gesteld en van den Arrondissementsschoolopziener. Tot het plegen van dat gemeenschappelijk overleg verklaarden beide autori teiten zich gaarne bereid. Het gevolg daarvan is geweest, dat verschillende conferenties hebben plaats gehad. Na nauwgezette overweging werd, rekening houdende met de bezwaren die tegen het voorstel van den heer Vonk in zijne onderdeelen waren gerezen, bezwaren, die B. en W. voor zooveel betreft d# land- en tuinbouwkunde tot de hunne konden maken, een plan van reorganisatie ontworpen. Alvorens nu dit plan aan den Raad ter vaststelling aan te bieden, kwam het hun noodzakelijk voor in de eerste plaats te weten in hoeverre de hoofden der be trokken scholen zich daarmede zouden kannen vereenigen, maar tevens hoe het oordeel der Commissie van Toezicht, waar advies met betrekking tot de Burgerschool reeds in het bezit van B. en W. was, zou zijn opzichtelijk eene reorganisatie der Meisjesschool. Mej. J. H. Pruim, bet Hoofd der Meisjesschool, gaf in overweging het plan ten opzichte van de Meisjes school te wijzigen in dien zin, dat de leerlingen, die later middelbaar- of hooger onderwijs moeten ontvangen, niet behoeven overgeplaatst, te worden naar de Burger school en dat bet onderwijs in de handwerken, bij wjjze van proef, worde verstrekt onder de schooluren. De heer P. J. Aukes, het hoofd der Burgerschool, had veel meer bezwaren. Onder meer schreef hij aan B. en W. Het wil mjj voorkomen, dat de door U voorgestelde overplaatsing van meisjes meer geacht moet worden een middel te zijn om de laagste kiasson der Meisjesschool, die thans tengevolge van bjjzondere omstandigheden (het ontbreken van meisjes in de kringen van hen, die hunne kinderen naar die school zenden) weinig bezet - zjjn, beter te bevolken, dan wel een middel dat in het belang der Meisjesschool on minder nog in dat van mijne school kan zijn. Ik veroorloof mij daarom een middel aan te geven, dat misschien het bezoek aan de Meisjesschool zal doen toenemen en övefplüalsïng van de meisjes mijner school onnoodig maakt. Door de voorgestelde verlaging van het schoolgeld voor de meisjesschool zal allicht een deel der meisjes mijner school, wier ouders in het hooger schoolgeld een raden zagen om aan de Burgerschool de voorkeur te geven, toch deze school verlaten. Door ge schikte publiciteit bij het aanmelden tot toelating kannon de oaders met de voordeelen van het onderwijs aan de Meisjesschool in kennis worden gesteld. Wie dau voor die opleiding is, zendt zijn dochters naar de school van Mej. Prnimwie aan de gemengde school de voorkeur geeft naar de Burgerschool. Door deze regeling zal mjjne school in het bezit kunnen blijven van eon groep leerlingen, die ik in het wezenlijk belang van school en onderwijs noode zon missen. De commissie van toezicht op het lager onderwijs berichtte, dat zij adviseert, overeenkomstig het voorstel van B. en W., tot de reorganisatie dezer scholen over to gain, echter met deze geringe wijzig'ng, dat het aantal lesuren voor het handwerkonderwijs op de Meis jesschool bestemd, niet buiten de gewone schooluren zal vallen. Na het ontvangen dezer adviezen hebben opnieuw besprekingen met de beide schiolopzieners en B. en W. plaats gehad ter overweging van de vraag in hoeverre aan de geopperde bedenkingen ware tegemoet te komen. Het resultaat dier besprekingen is geweest, dat het aanvankelijk ingenomen standpunt om uitsluitend ain de burgerschool eene klasse te hebben, bestemd om op te leiden voor de R. H. Burgerschool en het gymnasium, werd prijs gegeven. Waar in gevolge deze wijz ging zoowel het onderwijs aan de Burger-als aan de Meisjes school aan zal moeten sluiten aan dat van de inrichtingen voor middelbaar- en hooger onderwijs, zal het nood zakelijk zijn, dat het onderwijs aan beide scholen tot en met de 7e klasse in de hoofdvakken gelijk zij en dat dus de leerplannen tot en met dat leerjaar met elkaar in overeenstemming worden gebracht. Dientengevolge zal ook het te heflLn schoolgeld voor het onderwijs tot en met de 7e klasse gelijk moeten zijn. Met het gevoelen van het hoofd der Meisjesschool en de Commissie van Toezicht L. O., om het handwerk onderwijs niet buiten, maar in de gewone schooluren te doen geven, konden B. en W. zich, na de verzekering van genoemd hoofd, dat „de leerstof in 7 jaar verwerkt kan worden, ook als het onderwijs in de handwerken onder de schooluren wordt gegeven,'' zeer goed vereenigen. Wordt, door zoowel het onderwijs aan de Burger-als aan de Meisjesschool geschikt te maken voor de kinde ren, die middelbaar en hooger onderwijs moeten genie ten, vol laan aan het verlangen van de hoofden der scholen, om de leerlingen uit de 7e klasse der meisjes school niet over te plaatsen naar de Burgerschool, aan den wensch van het hoofd van laatstbedoelde school, om de meisjes, die thans deze school bezoeken niet over te plaatsen, kan wil de meisjesschool tot meerderen bloei komen naar de meening van B. en W. worden voldaan. Over de wijze echter, waarop de overgang naar de Meisjesschool zou moeten geschieden, werd geen een stemmigheid verkregen. Wenscht de meerderheid van B, en W. de overplaatsing op een nader te bepalen tijdstip verplichtend te stellen een denkbeeld hetwelk de instemming heeft van den Districtsschoolopziener en met het oog op den thans bestaanden onregelmatigen toestand ook van den Arrondissementsschoolopziener, hoezeer laatstgenoemde autoriteit in beginsel aan scholen met eene gemengde bevolking de voorkeur geeft de minderheid zou de ouders in de keuze der school voor hunne kinderen vrijheid willen laten en dus de over plaatsing met ingang van een nader te bepalen tijdstip facultatief willen stellen, omdat ook haar in beginsel de gemengde school uit een paedagogiscb oogpunt het meest toelacht, De meerderheid, zonder zich partij te stellen in de kwestie, of van een school met gemengde bevolking al dan niet de meest opvoedende kracht uit gaat, meent, dat eene regeling zooals zij wenscht om verschillende redenen, aanbeveling verdient, in de eerste plaats, omdat dadelijk na het daarvoor aan te geven tijdstip de reorganisatie haar volledig beslag krijge en behoude, hetgeen wenschelijk is in verband met de zekerheid, noodig ter beoordeeling eener te verwachten uitbreiding van localiteit der meisjesschoolin de tweede plaats om al dadelijk te kunnen weten, voor welke klassen de tegenwoordige splitsing aan de Burgerschool zal kunnen worden opgeheven en welke leerkrachten dientengevolge zullen vrij vallen en voorts in hoeverre het personeel aan de Meisjesschool uitbreiding moet erlangen in de derde plaats in verband met eene be hoorlijke regeling van het onderwijs in de nuttige handwerken. Resumeerende zal de reorganisatie, zooals B. en W. die beoogen, aan de gemeente de volgende eischen stellen 1°. de aanstelling van personeel, uitsluitend belast met het geven van onderwijs in Duitsch, Engelsch, boekhouden en handelsrekenen ia de te vormen 8e en 9e klasse der Burgerschool 1°. de aanstelling van een onderwijzer, zoodra de 9e klasse kan worden ingesteld (een jaar, nadat de reor ganisatie is ingetreden) 3°. uitbreiding van localiteit met twee lokalen der Meisjesschool 4°. eene verminderde opbrengst met circa de helft der schoolgelden, verschuldigd voor het onderwijs aan Meisjesschool voor de 45 kinderen, die thans geplaatst zijn in de eerste zeven klassen dier school. Tegenover deze nadeelen staat, behalve eene veel betere regeling van het voortgezet lager onderwijs, voldoende aan de behoefte van den tijd, een aanzienlijk hoogere Rijksbijdrage. Waar die Rijksbijdrage, ingevolge art. 45 der Wet L. O., bij het aantal leerlingen van den a.s. nieuwen cursus, voor de Meisjesschool zal bedragen f 880 en en voor de Burgerschool f2740, totaal f1620, zal zij na de reorganisatie bedragen voor de Meisjesschool f 1760, voor de Burgerschool f2530, totaal f 4290, makende een verschil in meer van f670 's jaars. Na eene uitvoerige toelichting stellen B. en W. voor: 1. De meisjes, welke thans de Burgerschool bezoeken, worden op een nader door Burg- en Weth te bepalen tijdstip overgeplaatst naar de Meisjesschool. 2. Het schoolgeld voor de eerste zeven klassen der Meisjesschool en der Burgerschool wordt gelijk gesteld en bepaald op het bedrag, 'twelk thans voor onderwijs op de Burgerschool geheven wordt. 3. De leerplannen van de Meisjesschool en van de Burgerschool worden in dier voege herziendat de leerlingen van beide scholen aan het einde van het zevende leerjaar in de hoofdvakken even ver zijnhet handwerkonderwijs op de Meisjesschool wordt in deze zeven klassen in de gewone schooluren gegeven het leerplan moet zoodanig zijn ingericht, dat uit de zevende klasse van beide s-cholen toelatingsexamen tot de Hoogere Burgerschool en het Gymnasium kan worden gedaan. 4. Aan de Burgerschool wordt niet behouden de thans bestaande speciale zevende klasse, bestemd voor opleiding tot de Hoogere Burgerschool en het Gymnasium, 5. Aan de Burgerschool worde voorts gevonden eene achtste en negende klasse voor voortgezet lager onder wijs toegankelijk voor jongens en meisjes die geen middelbaar of hooger onderwijs wenschen te ontvangen, niet voor een ambacht worden opgeleid, doch bestemd zijn om op een kantoor, in een winkel of in een ander bedrijf te worden geplaatst. In deze klassen wordt het onderwijs uitgebreid met de vakken genoemd in art. 2 der Wet op het lager onderwijs onder letter m (Duitsch), n (Engelsch) o (Alg. Geschiedenis) alsmede met de vakken boekhouden handelsrekenen en handelscorres pondentie. Het schoolgeld blijft gelijk aan het thans aan de Burgerschool geheven schoolgeld. 6 Aan de Meisjesschool blijven verbonden eene achtste, negende en tiende klasse voor voortgezet lager onderwijs, alleen bestemd voor meisjes, wier opvoeding aan deze school moet worden voltooid en in welke klassen dezelfde vakken zullen onderwezen worden als op het thans van kracht zijnde leerplan voorkomen. Het schoolgeld voor deze klassen blijft gelijk aan het thans voor de Meisjesschool geheven schoolgeld. .Tl uziekuit voering. Zondag, 14 Aug., dos avonds ten 7 uur, zal door het Stedelijk Maziekkorps, onder leiding van den heer J. M. Otto, in den Stadshout, de volgende uitvoering gegeven worden 1. »Untar der Friedenssonne", Mili taire Marschv. Franz von Billow. 2. «Concert Ouverture"v. Mendelssohn. Bartholdy. 3. »Ange d'Amour", Concert Walzer v. E. Waldtenfel. 4. Fantaisie brillante sur dos motifs de l'opéra »Ernani"v. G. Verdi. o 5. «Concert Ouverture", voor Har- 9 nioniev. H. Litolff. 6. Fantaisie sur des motifs de l'opéra «La Mascotte"v. Andrau. 7. a. «Auf der Wacht" solo für Pis ton in der Entfernnng. v. P. Dierig. b. «Valse Bleue"v. Alfredo Margis. 8. «Eine Concertreis^", Potpourri v. Reckling. Stedelijk Muziekcorps. Maandag, den 15, zal door bovengenoemd korps aan het Groot Nationaal Concours voor Harmonie en Fanfare korpsen te Bnssnm te houden, deelgenomen worden en wel in de le afdeeling voor Harmonie. De wedstrijd duurt 2 dagen, doch de Alkmaarders zullen Maandagavond terugkomen, wjjl dan toch voor hunne afdeeling de uit slag reeds bekend is. Moge die uitslag zóó zijn, dat wij nog meer reden krijgen om trotsch te zjjn op ons kranig corps. Keu schlppers-race. Vrijdagmiddag omstreeks twee unr geraakten de twee marktschuiten van schipper De Waard van Dirkshorn en schipper Volger van Anna Panlowna tnsschen de palen van de brag aan het einde van den Voordam bekneld. Schipper Volger was vlak voor deze brug geweest, toen de motorboot van de Waard «de Veldvrucht,hem achter op kwam. Schipper De Waard meende, dat hij eerder dan de andere schipper door de brug kon, zette flinke vaart, maar de plaats was hier te nauw, zoodat de beide voorstevens langs elkaar schuurden en met een schok bleven vast zitten. Door lang met tonwen aan de beide oevers beurtelings te trekken en te vieren, gelukte het ten slotte den schippers weder vrij te komen. De Waard kreeg zijn zin en ging 'teerst door de brug, gevolgd door meerdere schuiten, die al eenigen tijd door de beknelling hadden moeten wachten. Predikbeurten. De Predikbeurten hier ter stede zullen Zondag, 14 Aug., als volgt worden vervaldGroote Kerk, 10 nnr Ds. Haksteen, Emer. Pred. Kapel, 10 nur Ds. Vjnko 6 nnr, Ds. Tjebbes, Pred. te Medemblik. Ev.-Luth. Kerk, 10 nur, Ds. Bax, Pred. te Zaandam. Doopsge zinde Kerk, geen dienst. Rem.-Geref. Kerk, lOi nur, Ü3. A. C. de Regt. Geref. Kerk 10 nnr, Ds. Weehge- laer; 6 uur Ds. Wecbgelaer. Ons wordt verzocht te willen meedeelen, dat op het Predikbeurtenljjstje abusievelijk staat vermeld, dat Ds. J. W. Ph. Feith Zondag zal optreden in de Rem. gemeente. Ds. A. C. de Regt zal deze godsdienstoefening leiden. Mad- en Zweminrichting. In de week van 6 Aug. tot en met 12 Aug. zijn in de Bad- en Zweminrichting alhier genomen 499 baden: door taeeren 318, door dames 17, door weezen 0 en door on- vermogenden 174. Hoogste temperatuur van het water 73° Fahr., laagste 66° Fahr. Drnksto dag den 10 Aug. met 152 baden. Het zeegevecht nabij Port-Arthur. TOKIO13 Augustus. Admiraal Togo meldtdat vijf Russische slagschepen in den slag van 10 Augustus ernstig beschadigd werden. De Pobieda heeft twee masten verloren, terwijl een der groote stukken geschut onklaar werd ge maakt. Het vlaggescliip Retvisan werd ettelijke malen ge troffen op een afstand van 3500 Meter en schijnt zeer zwaar beschadigd te zijn. De schade, welke de Russische kruisers hebben beloopen, is betrekkelijk gering. De Bayan bleef te Port-Arthur achter. De beschadigingen, door de Japansclie schepen opgeloopen zijn tijdelijk hersteld. He verliezen der Japanners. LONDEN, 12 Augustus. Uit Washington wordt aan de Morning Post geseind De Japansclie legatie doet een opgave van de Japansche verliezen van 28 Maart tot 1 Augustus, waaronder niet be grepen zijn die, welke te Port-Arthur werden geleden. Het totaal cijfer bedraagt 12.055 manschappen. Wat de oorlog aan Japan kost. LONDEN 12 Augustus. Uit Tokio wordt aan de Morning Post geseind Het ministerie van financiën maakt bekenddat de uit gaven voor den oorlog tot het einde van Juli bedroegen 200 millioen yenwaarvan 70 procent in het land is ge bleven. Verspreide berichten over den oorlog. LIAO-JANG, 12 Augustus. De aanzienlijke verliezen aan Russische officieren zijn 't gevolg van de witte kleur hunner uniformen, die de aandacht trekt van den vijand. Ook is 't aan hun onverschrokkenheid toe te schrijven. Het meerendeel der Russische generaals heeft een onbeperkt vertrouwen in den strijd met den bajonet, het gevecht van man tegen man. De Russische cavalerie, die met sabels en lansen gewapend is, kan een groote kracht ontwikkelen. Volgens de Okineezen zijn de Japanners, nadat de Russen Haï-tsjeng ontruimd liadlen, de stad voorbijgetrokken, zonder binnen te rukken. De Russisch-Chineesche bank te Liao- jang wordt naar Tie-ling verplaatst. De vrouwen en kinderen zijn reeds vertrokken. Een Japansche divisie van Formosa komende, is te Nioe-tsjwang ontscheept. De talrijke Khoen- goesen maken zich schuldig aan strooptochten. Het antwoord van Husland aan Hngeland. St. PETERSBURG, 13 Augustus. Het antwoord van Rus land op de vertoogen van Engeland in zake de „Knight Commander" is gisteren aan het Engelsche gezantschap overhandigd. Het antwoord is zeer hoffelijk van toon en wijst er op, dat de rechtmatigheid van de in 1895 gepubli ceerde Russische regeling in den loop van al deze jaren door niemand bestreden is en dat zij ook niet in twijfel getrokken kan worden totdat een nieuwe overeenkomst betreffende deze aangelegenheid tusschen beide landen ge sloten is. De Hussische troonsopvolger. PETERSBURG, 13 Aug. 3 uur 's morgens. Een door de hofartsen Ott en Hirsch onderteekend bulletin luidtDe toestand der Czaritsa en van den jonggeborene is zeer be vredigend. In een hedenochtend te 4 ure gepubliceerd manifest geeft de Czar kennis van de geboorte van grootvorst Alexis en roept hij alle Russische onderdanen op met hem tot den Allerhoogste gebeden op te zenden voor het welzijn van den eersten zoon, die hem geboren is van den vorst die bestemd is om eenmaal zijn erfgenaam te zijn. De titel van grootvorst-troonopvolger, welke aan grootvorst Michael was geschonken, gaat thans volgens de grondstellingen des Rijks op den jongstgeborene over.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 3