AMEOtm ZETTER. listenen! De Groote Jaarlijksche Opruiming H. Drijfhout Zoon, Rokin 44, Amsterdam. DE NIEUWE GOUD- EN ZILVERWINKEL. ADYEHTÉNTIEN" INGEBONDEN STUKKEN- BURGERLIJKE STAND- Ter drukkerij van de HERMS. COSTER ZOON, Xnlegazijn. l&ruidenazijn. Xnle gkr uiden. de firma J. Schouten Co. MARKTBERICHTEN. de Firma J. Schouten Co. 1 AUG-, tot en met 15 AUG. LASGESTRAAT 82. Prachtige keuze in Goud, Zilver, Horloges, Juweelen, Koralen. Chr. BAKKER, is gelegenheid tot plaatsing van een Voor de inmaak: Bij het warme weder gebrnike men ilMONADB, bereid met 10 ets. CITROENZUUR en 1 flacon NECTAR ESSENCE a 25 ets- Gebruiksaanwijzing gratis te bekomen. in bet ENGELSCH HEE REN-MODEM AG AZ IJ Nf WOLTERING WACKERS VKBBilOXKKlVOmKW 03, achter de Vischmarkt, ALKMAAR wordt gehouden van Stoompletterij van edel© metalen. JUWELIER. Verkrijgbaar het gerenommeerde POETSPOEDER van PAUL v. ERP a 10 Cent. Uit een en ander kan men opmaken dat de bovenge noemde artist, die den boerenjongen meneer noemde, wel degelijk recht bad met zijn antwoord, dat een schilderij geen koe was, geen ding, waarvan de waarde alleen door een aantal rijkdaalders bepaald wordt, dalende of stijgende naarmate de markt is. Terloops even over het woordje meneer." Misschien wel nit eerbied of ik weet niet waarom wordt er, wanneer men over kunstenaars spreekt, altijd met het woordje me neer geschermd, dat eigenlijk verschrikkelijk dwaas klinkt. Stel u voor dat men zou spreken van de Nachtwacht van meneer Rembrandt en de Schuttersmaaltijd van me neer van der Helst De »Telegrnaf" maakte hieromtrent laatst een opmer king, enwel, dat men op die manier langzamerhand komt tot H.H. grasmaaiers en H.H. kruiers en ik vind, 't klinkt werkelijk nog beter dan 't eerste. Om verder te gaan kunnen wij, ondanks 't materieels bezwaar toch nog verheugd zijn dat in ons klein landje door enkelen de kunst zeer hoog gehouden wordt. Een artist kan evenmin als een ander mensch van den wind leven en moet bestaan, zonder dat hij daarvoor de prodnkten zijner gave als tafels en stoelen verkoopt. Zijn kunst hoog houden is voor den artist, die den strijd des levens meemaakt, en dat doen de messten, wel een van de grootste moeielijkheden en een kunstenaar als minder te beschouwen, omdat hij er geen goed gevulde brandkast op na houdt, vind ik minstens driemaal zoo erg als de beschouwing van bovengemeld boertje. En toch in 't gewone leven is voor velen zoo'n schilder niet veel, weegt niet zwaar genoeg ach ja, wordt er dan gezegd, zoo'n meneer die plaatjes teekent of schildert en dan moet je nog zien wat, dan heb ik toch nog liever de kiekjes, die m'n vrouw maakt, met dat dure photo- graphie-toestel 1 Wat zegt 'n ander I Ze moeten de pho tographic met kleur maar uitvinden, dan ligt de heele schilderskliek voor de wereld 1 Er bestaan werkelijk enorm veel van die sukkels, die het werk van een machine met de hooge uitingen van een menschenziel vergelijken. Teekenen en schilderen wordt door hen meestal be schouwd als enkel nabootsing van de natuur zonder er aan te denkon, dat men dan toch eigenlijk beter doet met het voorwerp zelf te nemen dat is dan toch het allernatuurlijkst. »'t Is zoo natuurljjk,'' deze uitroep geeft menigeen aan leiding om te denken dat 't een copie van de natuur is, terwijl wij alleen de harmonie van de natuur op't schil derij waarnemen. Want ieder mensch ziet anders, zoowel wat de kleuren, als de opvatting betreft. «Kijk eens, dit is van m'n neef, die Bchildert voor z'n plezier en die beeft nu die pijp en dat glas zoo natuurlijk nagebootst 1" ja dat je bij hem zou willen gaan bitteren en «hij heeft 't nooit geleerd 1" Zulke kranige neven zjjn gevaarlijk voor de dikwijls met nog veel goeden smaak bedeelde eenvoudige menschen, wier kamers dan overvol komen met de producten hunner tjdelhoid in stede van een enkel goed kunstwerk of repro ductie er van. Bovendien is voor pleizier schilderen, letterljjk genomen, groote onzin, daar een kunstenaar, zelfs de grootste, zich geweld aandoet om tot zijn doel te geraken en dat doet nu zoo'n neef voor pleizier, 't is knap. Voor leeken, die behoefte gevoelen zich door de kunst te beschaven, is er geen beter middel dan veel kunstwer ken gaan zien en in de natanr zijn oogen trachten te openen voor 't schoone, waar de kunstenaar zijn leven lang met ziel en alles in tracht door te dringen. Wat de natuur ons in Alkmaar en omstreken biedt is meer dan voldoende en schilderkunst is in ons land niet vreemd, waar wij de origineelen niet hebben, zijn er tal van goede reproducties, doch hierover later meer. JAN BLEYS. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) Verharingen in de Schermer. Mijnheer de Redacteur, Het zij mij vergund een bescheiden plaatsje in Uw blad van heden, beleefd aan te vragen. Naar aanleiding van een artikel in de Alkmaarsche Courant van 10 Aug. j.l, met het opschrift «Nog eens de Verhuringen" komt het mij voor, dat waarschijnlijk vóór eenigen tijd in Uw blad over hetzelfde onderwerp is gesproken. Het spijt mij zeer, dat dit aan mijne aandacht is ont gaan hoe het dan ook zij, of dat vóórlaatste in vóór of tegen stellenden- zin was, ik wenschte met een enkel woord op het laatste te antwoorden. De schrijver begint met de pakkende inleidingOns Volk is een Volk van traditie. Ik ben dit volkomen met hem eens ik eerbiedig elke traditie, maar stel de vraagmoet elke traditie ten eeuwigen dage blijvend zijn, of is eene traditie van jaren her niet voor wijzi ging of te beproeven verbetering vatbaar Verder zegt de schrijver: Ons Volk is een Volkdat bedaard zijn leven inricht en niet wegloopt met allerlei nieuwig heden. Mijn anonymus, laat ik U mogen zeggen, dat de Polder Schermeer volstrekt niet met nieuwigheden wegloopt, hetgeen in het bestuur zeer te prijzen valt en door verreweg het grootste deel der ingelanden op prijs wordt gesteld, maar dat neemt niet weg, dat anderen inzichten kunnen hebben, in tegenstelling met de Uwe, om (perk?) en dijk (bij ons wordt gesproken van: Dijken, Wegen en Rietgewas) wel bij afslag en bij opbod te verhuren. I Niemand dergenen, van wie de beweging in deze uit gaat, zal zich voor den besten stuurman uit willen geven en durven beweren, dat de bestaande wijze van verhuren geen recht van bestaan meer heeft, de bedoeling is alleen deze om te beproeven toestanden weg te krijgen, die volgens veler inzichten wel degelijk weg moesten. Sta mij toe te denken, dat U, hoewel ik veronder stel in de Schermeer wonende, (dit ligt toch voor de hand, daar de Redactie zegt«Uit de Schermeer wordt ons geschreven,") dat U nog zeer weinig of niet, wat ik bijna niet kan gelooven, de verhuringen van (perk en dijken hebt bijgewoond, want bij veel ervaring op dit gebied zoudt U mogelijk een ander oordeel over de zaak hebben en ook weten, dat de jaarlijksche verhuringen van (perk en dijk, de dagen zijn van onderling afrekenen. Bestaan er tusschen de gegadigden, of ook wel in het geheel geen gegadigden, veeten, dan brengt bij die ge; legenheid de traditie mee om zich op elkaar te wreken en tracht men door opbieden zijn tegenstander geld uit den zak te jagen en zijn grieven te luchten, waardoor de onderlinge verhouding natuurlijk nog slechter wordt. Bij afslag kan zoo iets niet voorvallen, ieder kan dan zorgen te mijnen, wanneer hij denkt, dat het zijn tijd is. De schrijver zegt, »laat U eerst eens inlichten wie huurders zijn en welke functiën zij bekleeden", nu dat zal toch iedereen, die een verhuring bezoekt of de zen dersvan het adres wel weten. Verder schrijft U »wat de man der wet zoo'n dag verdient enz. enz." waar U dat neerplaatst is U toch zeker wel wat erg sentimenteel. Waar U spreekt van «eigenbelang is een leelijk woord", vergun me U daar te zeggen, dat het adres geheel geen eigenbelang op bet oog heeft. Wanneer U de af deeling «Schermeer", van wie het adres is uitgegaan, kendet, dan zou U blijken, dat het grootste deel der heeren leden geen huurders van (perk?) of dijk zijn; de bedoeling der afdeeling is wel degelijk algemeen belang en dat mag toch zeker wel van eene vereeniging haar streven zijn. Adressante is niet van plan om oude paarden af te spannen en eerbiedigt de besluiten van de machtheb benden, maar mag toch zeker andere inzichten, die zij vermeent doeltreffender te zijn, onder de oogen van het Bestuur en het publiek brengen. U, mijnheer den Redacteur, mijn beleefde dank voor de plaatsing. Hoogachtend De secretaris der afd. Schermeer Holl. Maatschapij van Landbouw. Obdan. G e b oren. 9 Juli. Dorothea Hargaretha, d. van Pieter Laken en Alida Margaretha Maria van den Bosch. 24 Joseph n ton Aloijsins, z. van Jacobus Johannes Welling en Maria Johanna Donkers. 25 Dirk, z, van Cornelis Koenis en Oatharina Her- melink. 31 Cornelis, z. van Predrik Hermanns van der Mealen en Geertruida Siesses. Koedijk. Geboren. 6 Juli. Pieter, z. van Nicolaas Jol en Agatha Bos. 14 Bartholomeus Cornelis, z. van Klaas Slooten en Neeltje Keizer. 19 Cornelis, z. van Hendrik Brammer en Antje Mal. 27 Aagje, d. van Pieter de Boer en Trijntje Hop. Overleden. 2 Jali. (te Alkmaar) Mathilda Johanna Cornelia Ab- bing, 31 j. 3 Jali. Klaas Mulder, 14 w. Get 10 Juli. 13 14 21 Geb 12 Juli. 20 O v e 1 Juli, 9 16 27 Uitgeest. r o a w d. Leonardos Schouten en Wilhelmina Tursk. Gerrit Smit en Helena Admiraal. Jacob Blokker en Grietje Frekenhorst. Hermanns Hendrik Bos en Neeltje Cornelisse. oren. Agatha, d. van Willem Groen en Catharina Pol. Willem, z. van Pieter Vronwe en Maria Ad miraal, rieden. Geertje, d. van Klaas Terra en Maartje Zoon, 34 jaar. Hendrik, z. van Pieter de Goede en Elisabeth Hoeken, 2 m. Klaas Bloedjes, echtgen. van Wilhelmina Rijs, 48 jaar. Catharina Maria, d. van Jan Dekker en Cornelia Zomerdijk, 6 m. Jan, z. van Jacob Groen en Adriana Kleef, 29 j. Abraham, z. van Jacob de Bie en Hen- drika Retel, 27 d. Klaas Dekker, echtgen. van Elisabeth Luijt, 35 j. dappelen f 2.— a 2.90, kloine id. f 1.30 a 1.40, West- aandsche kralen f 2|40 a 2 50, Katwijker ronden f 1.80 a 2.60, id. mnizen f 0.a 0.Geldersche Borgers f 1 80 a 1.90, id. blanwen f 1.80 a 1.90, gieltjes f 2.10 a 2.30, IJpolder bonten f 2.a 2.25, IJ polder Eigen heimers f 0.a 0.Friesehe borgers f 1.70 a 1.80, Friesche Hamburgers f 2.40 a 2.60, id. blauwe f 1.95 a 2.20, Zeenwsche bonten f 2.20 a 2 40, id. blauwe f 2. a 2.20. Aanv. 8 ladingen. Hooen, 12 Ang. Aanhev. 305 vette schapen f 22 a 28 per stuk. Handel matig. Leeuwarden, 12 Aug. Boter, Aangev. 48.4, 9.8 en 0.16 v. Eerste soort f 47.fabrieks-aanvoer 21,3 en 17.6 v. f 46.a 48.50, commissie f 48. Kaas. Aangev. 29987 kg. f 15 a 20.50. Leiden, 12 Aug. Kaas. Aangev. 124 partijen. Goud- sche f 20.a 27.50, Leidsche f 57 a 66 de 150 Kg. Aan de stadswaag gewogen 124 partpen 5461 stuks kaas, wegende 32564 Kg. Zwolle, 12 Aug. Boter. 8870 Kg., waarvan 354.8 en 118.16 v. en 1220 stukken. Prijs per kg. f 1.15 a 1.30, per 1.8 vat van 20 kg. prima f 24.50 a 25,50, af wijkende f 23.50 a 24.2e soort f 21,a 23—, per 'ls vat f 11.50 a 12.50. Handel ving. Kipeieien f 3.50 a 4.per 100. Aardappelen f 2 20 a 2.60 per Hl. Koehuiden 19 a 21 ct., pinkenvellen 18 a 22 ct., stie ren vellen 16 a 18 ct,, vette kalfsvellen 28 a 29 ct., nuchtere kalfsvellen f 2.a 2.25, paardenvellen met haar f 11.a 11.50, geitenvellen f 1.40 a 1.80. Hdl. stil, lager. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h Alkmaar), 12 Aug. Aangevoerd 370 stapels, wegende 140785 kilogrammen. Kleine kaas f 28.commissie f 26,50, Middelbare f 27.—. Amsterdam 12 Aug. De prjjzen der Aardappolen waren heden als volgt Nieuwe Spring Malta's 0 a 0 ct. per kg., groote An dijker Mnizen f 2.30 a 2.40, kleine id. f 1.a 1.40, Andijker blauwe f 1.70 a 22 0, Westlandsche Zandaar- Verkoopen: «OU», KILVRR, PLATIIA In alle vormen en afmetingen. Hoopen: Baren «OU», Baren 11LVRR en PUUTIAiA-afval tegen de hoogste koersen. Inkoopt Baren ZILVRR heden f46,75 H.llo fijn.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 7