BINNENLAND. STADSNIEUWS Gemengde Mededeelingen. Nieuwstijdingen. Gemengd Nieuws. in noordelijke richting tracht te ontkomen. Allertreurigst is 't ook gesteld te Port Arthur, waar dag en nacht zwaar wordt gevochten. Een Japansche bom trof een gebouw binnen de vesting, waardoor 200 menschen gedood of gewond werden. Uit vertrouwbare bron is bekend geworden, dat de Keizer van Japan bevel heeft gegeven Port Arthur tot eiken prijs in te nemen, zelts al moesten de operaties in Mantsjoerjje naar Korea teruggebracht worden. Het is mogelijk, dat dezer dagen de Japansche hoofdmacht naar Port-Arthur vertrekt. Tegelijkertijd heeft de Keizer door bemiddeling van Yamagata een order uitgevaardigd aan Oyama om de vrouwen, geestelijken, kooplieden en diplo matieke vertegenwoordigers van onzijdige mogendheden, toe te staan Port-Arthur te verlaten en te beschermen tot Dalny. Oyama heeft machtiging gekregen om ook andere non-combattanten dan de hier bovengenoemden te laten uittrekken, mits dit de militaire operaties niet hindert. Yamagata's order deelt mede, dat de keizer verlangt, dat de strikste humaniteit in acht worde genomen en de non combattanten te Port-Arthur gespaard moeten blijven voor de verwoestingen van vuur en zwaard. Sedert is 't bericht gekomen dat met een algemeenen aanval een aanvang is gemaakt. Waarschijnlijk zullen wjj in een volgend nummer daarover meer kunnen meedeelen. Geen verdienste rijk te sterven. De vroegere voorzitter van den Amerikaanschen staaltrnst, de millionair Schwab, heeft bekend gemaakt, dat hij den stelregel, dat het geen verdienste is rijk te sterven, wenscht op te vol gen en daarom besloten heeft zijn fortuin te besteden voor de oprichting van technische scholen en dergelijke nuttige inrichtingen. De Engelschen in Thibet. De Britsche Thibet- expeditie heeft wel Lhassa bereikt, maar vordert overigens niets. De »Tsongdou", de raad van vier ministers, met wien kolonel Younghusband wil onderhandelen over de openstelling van het rijk, zit onafgebroken, maar weigert eenige verantwoordelijkheid op zich te nemen. De leden verklaren, dat wat ze ook besluiten ze zeker zijn, dat ze streng gestraft zullen worden en weigeren op dezen grond een besluit te nemen. Dat duurt nu reeds vijf dagen en nog steeds zjjn geen gevolmachtigden voor de onderhan delingen benoemd. De Times-correspondent bij de expeditie maakt zich daarom ongerust over haar lot in verband met den na derenden witer. Het schijnt, zegt hij, dat inderdaad de •Tsongdou" niet de macht bezit om te onderhandelen kolonel Younghusband moet bij den Dalai-lama zijn en deze heeft zich teruggetrokken in een klooster. Verleden week Maandag is een militaire demonstratie gemaakt voor het klooster van Debung. De Britsche be velhebber heeft dit klooster een tijdperk van vier dagen toegestaan om der expeditie de noodige levensmiddelen te leveren. doen slaken»Ochwandelde ik maar tnsschen do kramen en tenten der Egmonder kermis." Doch wanneer men nu daarbjj noemtop drie plaatsen dansmuziek waar lustige muzikanten de beenen vlug en rythmisch van den grond doen gaanterwijl harddraverijring- rijderij en fietsvredstrgden de middagen vullen, dan roept de lezer ten slotte wellicht nog uit»Kijb kgk dat had ik niet van 't Hoefje gedacht 1" Maandag hield men daar de harddraverij. Heel groot was de deelneming nietacht paarden reden mee. En al bulderde de wind zoodat de draaimolen tot bittere teleurstelling der jeugd stop moest zetten en al viel er nu en dan een stofregentje van de luchtdit kon de pret niet keeren. Da harddraverij ging door. Lang duurde de strijd, doch eindelijk was de overwinning be vochten. De heer Met uit Egmondermeer won den prjjsthee tafel met blauw servies en theelichtje, de heer P. Groen van Egmondbinnen kwam uit met de le premienio- kelen theeblad met dito theepot, theelichtje enz., de heer J. Apeldoorn van Egmondbinnen behaalde de 2e premie twee bloemtafels met potten terwijl de heer E. Zwaan van Egmond aan den Hoef de 3e premie nickelen kelk blaadje met toebehooren won en de heer P. Meine van Egmondbinnen de 4e premie een rookstel. Onder gepaste toespraken welke soms getuigden van groote bespraaktheid onzer landbouwers werden de prijzen aan de respectieve winnaars uitgereikt. Van de overige »publieke vermakelijkheden'' kan hier nog niet gewaagd worden daar deze nog moeten plaats hebben. Wjj willen echter hopen, dat de regeling daarvan wat beter is dan van de harddraverij want die lief nu wel even te wenschen over. Zoo zou het ten minste aanbe veling verdienen in 't vervolg geen berijders op 't paard te zetten, die hun »draver" niet volkomen in hun macht hebben. Een ongeluk ligt op een klein plaatsje zegt toch een oud spreekwoord. Men neme dit laatste nu niet op als een verwjjtmaar wel als eene kleine goed bedoelde opmerking. kermisweek, evenals het vorige jaar, weder volksverma kelijkheden te houden. Voor dat doel zal men bij de ingezetenen aankloppen om geldelijken steun. De com missie bestaat uit de heeren B. Heines, voorzitterS. Haas, secretaris-penningmeesterC. Jantjes J. Hartog MulO. van Petten en J. Blaauw. In verband met de toltarieven vertoeft al ruim een jaar dr. Julius Prost in Den Haag als afgevaardigde van de Duitsche regeering, om een onderzoek in te stellen naar den Nederlandschen land- en tuinbouw. Den vorigen winter werden door hem bezocht Sint Pankras en de Langendgk, om daar de winterkool over houding en het leven der akkerbouwers te zien. Zaterdag jl. bracht hij een bezoek aan den Langendgk met prof. Sering van Berlijn. De heeren werden rond geleid door de heeren A. Nobel en Corn, de Geus, voor zitter en secretaris van de Naamlooze Landbouw- en Handelsvereeniging »Langedijk en Omstreken Daar de invoer van Amerikaansch slachtvee in België gaandeweg vermindert, wordt onze invoer van vette ossen en stieren naar België weer langzamerhand van grooter be- teekenis. In de vorige week werden weer 164 ossen, 119 stieren, 29 koeien, 123 vaarzen en 277 kalveren, te zamen 712 rundereD, uit ons land in de slachthuizen van Brussel, Antwerpen, Gent, Luik en Brugge geslacht. Brussel vraagt de meeste ossen, Luik de meeste stie ren en Antwerpen de meeste kalveren. De heer Hazeloop, Rijkstuinbouwleeraar, zalevenals vorige winters voordrachten houden, den tuinbouw be treffende. Daartoe heeft hg aan verschillende vereenigin gen circulaires verzonden, waarop antwoord wordt inge- gewacht vóór 1 Sept. a.s. Voor den practischen tuinbouwer zgn deze voordrachten zeer nuttig. Verkiezing Uerste Hamer. Herhaaldelijk wordt nog gesproken over hetgeen in de vergadering der Staten van Ovorijsel is voorgevallen bij gelegenheid der verkiezing van drie leden van do Eerste Kamer. Destijds is meegedeeld, dat de vergadering door den voorzitter werd gesloten, onder mededeeling, dat door hem machtiging zou worden gevraagd tot het weder bijeenroepen der Staten. Naar de Zw. Gt. thans verneemt, is door den Commis saris der Koningin aan H. M. de Koningin machtiging gevraagd tot het bjjeenroepen der Staten van die Pro vincie tegen Donderdag 25 Augustus, teneinde^ in die vergadering over te gaan tot de verkiezing van drie leden van de Eerste Kamer. Er bestaat alle reden om aan te nemen, dat die machtiging zal worden verleend,maar de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het koninklijk besluit iets later dan gewoonlijk zal verschijnen, omdat de minister, die het mede onderteekenen moet, thans in het buitenland verblijf houdt. De verkiezing te Markelo is op 25 Augustus in elk geval afgeloopen, aangezien de eventueele herstemming op 23 dezer moet plaats vinden. Hermls te Egmond aan den Hoef. Men schrijft ons Een draaimolen 't dorado voor de kinderen eenige koekkramen en een »oliebollenkraam Ziedaar de in ventaris van de Hoever kermis. Groot is hij niet hij zal geen vorstelijke personen ooit de verzuchting hebben Korpswedstrijd te Egmond. Kon in vroegere berichten reeds gewezen worden op de groote activiteit van de Egmondsche scherpschutters- vereeniging, een nieuw bewijs daarvan zal a. s. Zondag 21 Augustus geleverd worden. Dan toch houdt deze Vereeniging een Korpswedstrijd op haar modern inge richte baan, waaraan niet alleen het eigen corps zal deelnemen, maar o. a. ook »Koning en Vaderland'' van Haarlem en Diana'' van Bergen, Het organiseerend talent van den voljjverigen commandant, den heer G. Snoeks, is er reeds borg voor, dat deze schietwedstrijd uitstekend geregeld en zeer geanimeerd zal zgn. Een zestal medailles, waaronder eenige, door den commandant geschonken, wachten de overwinnaars. IJlt Schermerhorn. Ben Ion September hoopt de heer L. G. van der Meulen te Schermerhorn den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar werd aangesteld tot machinist van het stoomgemaal van den polder Mijzen. Aan de Tuinbonw-vereemging »Schermerhorn en Om streken, is rechtspersoonlijkheid verleend. Dierenbeulen. Te Nijmegen zjjn in de De Raijferstraat van een nest jonge katten met een bjjl wreedelgk kop en pooten afge hakt. Kinderen liepen met de overblijfselen van de dier tjes over straat en de oude kat trachtte nog een ziel togend jong in veiligheid te brengen. Door den trein aangereden. Met den laatsten trein werden Zondagavond te Pur- merend aangebracht, ter opname in het gasthuis, een vrouw en drie kinderen, in- en uitwendig zwaar gekneusd. Met een rjjtuig den overweg van den Hollandschen Spoor weg bij Avenhorn passeerende, werd het rjjtuig door den trein gegrepen. De man, koetsier en paard kwamen er vrjj goed af, doch voor de vrouw en 3 kinderen waren de gevolgen noodlottig. Men heeft intusschen hoop ze allen in het leven te honden. Het gezin kwam van Edam Het niet sluiten van den boom van den overweg was weder de oorzaak. De slachtoffers van het spoorwegongeluk nabij Hoorn zgn P. Leek nit Edam met vrouw en dochter en twee zoontjes. Hun toestand is, volgens een later bericht, tamelijk. De vrouw is er het ergst aan toe. De koetsier Regter brak twee ribben. Hij wordt te Edam verpleegd. Branden. Maandagmiddag te half drie ontstond te Uitgeest brand in eene woning, bewoond door 2 gezinnen. Of schoon de brandweer spoedig aanwezig was, kon men niet beletten, dat 't hnis geheel afbrandde. Assurantie dekt de schade. De boerderij van den heer O. Swager te Heer-Hugo- waard is hedenmorgen vroeg afgebrand. Oorzaakhooibroei. Groenten-verzending. De vorige week werden langs de toevoerlijn te Broek- op-Langendgk 230 wagons groenten verzonden. In het geheel leverde dit seizoen het respektabele getal van 1116 wagonladingen. Doornen te Baarn. De verfraaiingscommissie te Baarn verzocht in Januari jl. den gemeenteraad aldaar een deskundige te benoemen, die advies zon kunnen uitbrengen omtrent de beplan- tingen van wegen en plantsoenen. De Raad verwierp dit verzoek met één stem meerderheid, waarop de ver- fraaiingscommissie zelf een drietal deskundigen uitnoo digde, van advies te willen dienen. Deze heeren, nl. de tuinarchitecten Leon Springer, te Haarlem en Chr. Schulz, te Bnssum, benevens de heer T. Koster, oud-boomkweeker te Baarn, hebben thans een uitvoerig rapport uitgebracht, dat door de verfraaiingscommissie den gemeenteraad toe gezonden is. In dit zeer belangrijk verslag worden alle lanen en plantsoenen besproken en middelen ter ver betering aangegeven. De rapporteurs zijn van oordeel, dat in Baarn, evenals in de andere villadorpen van het Gooi, de wegen bij den aanleg veel te smal werden ge nomen. Daardoor zgn de boomen geheel aan den kant geplaatst en hinderen zij de aaugelegen villatninen. De betrokken eigenaars kannen zelfs de overhangende takken wegkappen of de wortels in hun terrein afhakken, zeer tot nadeel van het geboomte. Ook zgn de meeste boomen te kort op elkaar geplant, zoodat een uitdunning noodig is Ten slotte achten de adviseurs het wenschelgk, dat een deskundige als vast adviseur voor de plantsoenen optrede, opdat Baarn bljjve wat het is een lusthof in Eemland. De gemeenteraad zal eerstdaags dit rapport in behandeling nemen. V olksvermaken. Te Graft heeft zich een commissie gevormd om in de Beestachtig. Aan het Vad. wordt gemeld Te Oudenhoorn (op Voorne) is iets vreeseljjks gebenrd daar heeft de dienstbode van een landbouwer haar kind, waarvan zij in den nacht van 10 op 11 dezer heimelijk bevallen is, voor de varkens geworpen. Zjj was den volgenden morgen gewoon naar de weide gegaan, om te melken, waarbij het anderen opviel, dat zij zich niet goed gevoelde. Zij gaf als reden op, dat eenig door haar genuttigd voedsel haar niet goed bekwam. Toen dezelfde verschijnselen zich herhaalden, werd een genees heer ontboden, die na onderzoek constateerde, wat met haarjvoorgevallen was. Hierna bekende zij haar beestachtige daad. De weinige overblijfselen van 't kind werden in de sloot gevonden. Of het geleefd heeft, zal wel niet nit te maken zijD, tenzij ze dit zelf bekent. De kapitein G. Snellen van de Cadettenschool alhier wordt gedurende de a.s. groote manoeuvres ingedeeld bij het 5de reg. infanterie. Het Stedelijk muziekcorps. Bij het groot Nationaal Concours voor Harmonie- en Fanfare-korpsen, gisteren te Bussum gehouden, werd in de le afdeeling voor Harmonie de tweede prijs, een zil veren medaille, behaald door het Stedeljjk Muziekcorps te Alkmaar, waaraan 66 punten werden toegekend. De eerste prijs werd niet toegekend. De Harmonie van War mond, die ook in deze afdeeling zou spelen, was niet op gekomen. De prijs werd door ons corps verworven met het spelen van het verplichte nummer »Chant des Beiges", Ouver ture Symphonique par H. Litolff en van het eigen ge kozen nummerMendelssohn Bartholdy, Opus 24, Ouver ture voor Harmoniemuziek. Het beheer der kerkeiyke goederen en iondsen. In de vergadering van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk is rapport uitgebracht over de meeningen en sdviezeD, omtrent de voorgestelde regeling van het beheer der Kerkelijke goederen en fondsen. Die meeningen liepen zeer uiteen. Het adres Alkmaar, dat sterk tegen de nieuwe regoling gekant is, werd gesteund door 500 kerkvoogdijen. Zooals men weet werd deze actie opgezet door de kerkvoogdijen van N. Niedorp, Winkel en Haring- carspel. Nog verschillende andere bezwaarschriften tegen de nieuwe regeling waren ingekomen. De commissie van rapport bracht hulde aan het ont werp, maar stelde niettemin voor, om dit ontwerp ter zyde te leggen en een nienwe commissie te benoemen, met opdracht om naar dezelfde beginselen een nieuw ontwerp vast te stellen. Brand op de Laat. Op de Laat bij de Kapel bevindt zich een perceel, toebehoorende aan den heer Bak, waarin is gevestigd de fabriek van rijwielbanden van de gebroeders Klinkert en waarvan het voor- benedengedeelte in beslag is genomen door een bergplaats voor groenten van den heer Bak. In dit perceel ontstond, in den nacht van Zaterdag op Zondag, een brand, die in den beginne zich vrg ernstig liet aan zien en waarvan de oorzaak onbekend is. Het voor- en achtergedeelte der fabriek is bijna geheel uitgebrand, ter wijl op den zolder boven de bergplaats van den beer Bak, waar een groote hoeveelheid fietsbanden hing, voor een aanzienlijke som gelds aan banden verbrandde. Door 't spoedige optreden van de brandweer, was men na een uur lang met vier slangendie op do water leiding geschroefd weiden gespoten te hebben, het vuur meester. Gelukkig was er maar weinig wind, zoodat de vlammen hierdoor niet aangewakkerd werden en de brand zich slechts tot dit eene perceel beperkte, alleen het be lendende perceel van den behanger B. heeft nogal water schade. In het achtergedeelte begon het om half vijf weder te branden, doch spoedig was dit door hen, die de wacht hadden, geblnscht. Zoowel brandweer als politie hebben zich, ofschoon maar weinig manschappen aanwezig waren, kranig gedragen. De schade van de gebroeders Klinkert moet, naar zij ons mededeelden, nog al groot zijn de fabriek is bij de Onder linge Alkmaareche Brand-Verzekeringsmaatschappij ver zekerd. De bergplaats voor groenten van den beer Bak heeft niet veel sehade geleden. Wielerwedstrijd aan den Omval. Zondagmiddag hadden aan den Omval de wielerwed strijden, nitgesehreven door den heer H. J. A. Mulder, te Amsterdam, plaats. 't Was jammer, dat er zooveel wind was, wat 't voor de rjjders zeer lastig maakte. Er was anders een talrijk publiek. De inschrijving der deelnemers was niet bijzon ders groot, zoodat zelfs eenige nummers van 't programma moesten vervallen als de match a qnatre, tnsschen de Alkmaarsche wielrenners Jn. Groot, Jb. Groot, K. Baas en Alb. Dam en de jongens-raee over 300 M.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2