Me Paardenmarkt te Alkmaar B jt¥n lXnd-~ Een Familievloek. FEUILLETON, BINNENLAND- AÏKMÏARSCHE COÜlïANT. HLermis. op Maandag 5 September a.s. bevonden Voorwerpen. Gemengde Mededeeliitgen. IEL O Enfemia Gravin van Adlersfeld-Ballestrem. Nieuwst ij dingen. No. 98. Honderd en Zesde Jaargang. 1904. Woensdag IV Aug. 1904=. Tweede blad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de kermis dit jaar zal gehonden worden van 27 Augustus tot en met A Sept a.s. dat de regeling vau staanplaatsen en van hetgeen verder met de kermis in verband staat, opgedragen blijft aan de gemeente-politie dat de loting voor de niet verpachte staanplaatsen zal plaats hebben aan het politie bureau op Woensdag 24 Augustus a.s., des voormiddags ten tO nredat de straatmuziek zooveel mogelijk zal beperkt worden en niet meer dan vijf draaiorgels zullen worden toegelaten en dat op llaandag 5 September a.s., des morgens, een aanvang moet worden gemaakt met het afbreken en opruimen der kramen, tenten en uitstallingen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 14 Aug. 1904. DONATH, Secretaris. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur 1 lorgnet in étni, 1 tasch, 1 pakhuisslente], 1 fietsbal, 1 portemonnaie met enkele centen, 1 gouden damesring met steen, 1 zilveren Zeenwsehe broche, 2 gouden oor- belletjes, 1 kinderzak met doek en portemonnaie, 1 dames- parapluie, 1 gouden oorknopje, 1 halsband, 1 roode hond, 1 broekveer, 1 sigarettenpijpje, 1 gouden ring, 1 kindor- zakje, 1 zilveren boodenspeld, 1 taschje, I paar leidseltjes. Alkmaar, Da Commissaris van Politie, 12 Aug. 1904. S. M. S. MODDERMAN Jr. De begrafenis van Waldeck Rousseau. Volgens den wensch van den overledene hebben de begrateuisplechtigheden in allen eenvoud plaats gehad. Het lijk was van het sterfhuis te Corbeil naar de St.- Clotilde kerk te Parijs overgebracht. De lijkdienst werd bijgewoond door de weduwe en de familieloden, bjjna allen ministers, de voorzitters van Senaat en Kamer, het corps diplomatique en tal van politieke personen en rechts geleerden. Na afloop van den dienst werd het lijk naar het kerkhof van Montmartre uitgedragen. De kist was, evenzeer naar het verlangen van den overledene, met geen enkele krans of bloem getooid. Langs den weg naar het kerkhof stond een menigte geschaard, die een eerbiedig zwijgen bewaarde. Slechts enkele kreten toonden aan, dat ook het volk begreep, dat hier een echt republikein ten grave werd gedragen. Zoo riep iemand, toen de Ijjkkoets met de geestelijkheid daar achter door de rue Rachel reedbas la Calotte En toen een hoofdofficier te paard in den stoet voorbijging, werd geroepen: >Leve het republikeinsche leger 1 Weg met het leger der cesaristen en royalisten 1" De orde werd overigens niet verstoord. Nadat do kist in de groove was afgelaten, smolt mevrouw Waldeck Rousseau in tranen weg. Twee dames, die haar vergezelden, voerden haar zachtkens mede. Alle deelne mers aan den stoet trokken tot slot van de plechtigheid met ontbloot hoofd om het graf heen. De moordenaar van Von Plohwe. Uit St. Petersburg wordt aan het Journal geseind, dat de moor denaar van Von Plehwe een zekere Sazonaerd zon zijn, be- hoorende tot een zeer bekende adellijke Russische familie^ VAN 7) Zonder door iemand te zijn opgemerkt, bereikte Uraca het doel van haar wandeling en begon daarop oogen- blikkelijk het weinige, wat Dietrich bezat, te onderzoakon doch noch zijne kleedingstnkken, noeh het andere wat hij bezat, leverde iets merkwaardigs op en zij wilde reeds teleurgesteld de kamer verlaten, toen haar oog op het bed viel. Slechts om haar doel te bereiken, vonwde zij de ruwe dekens uit elkaar, en zie, daar ontdekte zij een ijzeren voorwerp, dat zij gauw te voorschjjn haalde en dat een bjjzondor gevormde sleutel bleek te zijn, waarvan de ring verguld washieraan hing een kettinkje, waaraan oen hoornen plaatje vastzat met het opschriftroode toren. Uraca was bij deze ontdekking ten hoogste verrast verdwenen waren alle gedachten aan heksentooverjj de plotselinge vervulling van den door haar zoo lang gekoesterden wensch verdrong al het andere en zij ver wonderde er zich volstrekt niet meer over den slentel juist bij hem te vinden, dien zjj zoo pas naar den smid had gestnurd. Plotseling bleef zjj een oogenblik in ge peins verzonken staanwat zou die roode toren toch wel voor geheimen bevatten, dat men hem zoo angstvallig afgesloten hield En waarom loochende Dietrich, dat hg den sleutel bezat, of zou hij niet geweten hebben, dat hjj in zijn legerstede verborgen lag. Daar had de thans overleden slotvoogd stellig goud gemaakt en Die trich had 't gevonden en bewaarde daarom angstvallig den slentel van het geheime gebouw. Zjj was absoluut niet bang geesten plegen op dit Gebrek aan werklieden in de Vereenig- de Staten. Uit New-York wordt aan de Engelsche bladen gemeld, dat agenten in den Staat Mississippi alle mogelijke moeite doen om werklieden te krijgen. Zij doelen mede, dat in de Zuidelijke Si aten voor industrieele ondernemingen en in het bijzonder voor den katoenoogst twee millioen arbeiders noodig zijn. Twintig agenten zjjn naar do Noordelijke Staten gereisd om daar werkkrachten te zoeken. Gemeld wordt voorts, dat het departement van Arbeid op de komst van een menigte Italianen hoopt en verder wordt verwacht, dat vele duizenden Poolscbe en Hongaarsche arbeiders naar het Zuiden zullen komen. Als alle omstandigheden zoo gunstig blijven als tot dusver het geval is, zal de katoenoogst zoo groot zijn, dat men hem niet geheel zal kunnen inhalen. Een pianofabriek afgebrand. In Schwerin is voor eenige dagen een groote pianofabriek, die der Gebroeders Perzina, afgebrand. Het vuur, dat in een der magazijnkamers ontstond, verspreidde zich snel over de fabriek. 20 piano's konden uit de magazijnen gered worden. In de fabriek zelf zijn 200 piano's, die gedeeltelijk geheel afgewerkt, gedeeltelijk in aanbouw waren, een prooi der vlammen geworden. Het bedrjjf moet nu voor eenigen tijd gestremd worden, wat meer dan honderd gezinnen broodeloos maakt. De fabriek zal echter zoo spoedig mogelijk en wel in grooteren omvang weder opgebouwd worden. De tuinstad-beweging. De bekende bankiers Rothschild, te Parijs, hebben een bedrag van ongeveer 5 millioen gulden disponibel gesteld, ter verbetering der volkshuisvesting. Volgens betrouwbare inlichtingen moeten de Rothschilds als hun verlangen hebben te kennen ge geven, dat zij dit bedrag wenschen te zien besteed aan de stichting eener tuinstad. Met het oog op de vredelievende denkbeelden der Rothschilds, zou men deze Pransche tuinstad den naam van Vredestad willen geven. Van de zijde der Fransche tuinstadvereeniging is een plau tot stichting eener tuinstad ontworpen. Op slechts een half uor afstand van Parijs (Seine et Oise), is een terrein van 17 Hectaren te koop, tegen den prijs van 2 francs per vierk. Meter, dus voor totaal 340,000 francs. In de nabijheid van het terrein bevindt zich een spoor wegstation en een groote verkeersweg, terwijl het terrein zelf in het bezit is van 4 bronnen en doorsneden wordt door een kleine rivier. Deze rivier kan benut worden tot het in beweging brengen van een dynamo, welke het geheele terrein van electriciteit zal kannen voorzien. Van de bij de Fransche tuinstadvereeniging aangesloten ar chitecten, ingenieurs, etc. mag men ongetwjjfeld ver wachten, dat zjj sierlijke huizen, parken en lanen zullen tot stand brengen. Een coöperatieve bonwvereeniging is, met 't oog op een en ander, opgericht. Zwemmen als verplicht leervak. In En ge land en Wales verdrinken, blijkens de statistieken, jrarljjks ongeveer 3000 personen bij baden, zwemmen en varen. Naar aanleiding van dat hooge cijfer heeft de heer Grenfell in het Lagerhuis bij de Regeoring aangedrongen op invoeren van zwemonderrieht als verplicht leervak op de scholen. Het geduld van Koeropatkine. De Temps geeft de volgende anecdote over den Russischen opper bevelhebber. Toen ten jare 1866 de Rassen een expeditie zonden zenden naar Kokand in Azië, verzocht Koeropatkine zjjn bataljonscommandant om de gunst, met de expeditie te mogen uitrukken. De latere minister van Oorlog was in die jaren een onaaDzienljjk lnitenantje. Hij was echter zeer gezion bij zijne kameraden, die hem tot kashouder van 't bataljon gekozen hadden. De commandant wees het verzoek van den luitenant zonder meer af. Toen deden Koeropatkine's makkers een gezamenlijken stap te zijnen gunste, maar met even weinig baat. Koeropatkine was met zjjn collega's naar den onhandelbaren commandant modegegaan. Doch hjj ging niet met hen mede, toen zij onverrichterzake af trokken, maar bleef waohten in den gang als een schild wacht, die op post stond. Twee uur had hij daar reeds gestaan, toen de com mandant naar beneden kwam en bem bemerkend, op nur niet rond te gaan, en al ware dit ook zoo geweest, Uraca zon er niet om teruggekeerd zjjn, want bare nieuwsgierighe.d was grooter dan ooit. Daarbij, zij kende menig geestenbezwerende spienk en droeg een amulet bjj zieh, die haar door de Infante zelf geschonken was. Toen Uraca het slot binnenging, was de opzichter niet in zjjn vertrek. Zij kon nu den sleutel van den sleutel ring nemen, die aan een haak hing, zonder dat het door iemand werd bemerkt, en zoo kwam zjj ook weer in do gangzonder dat iemand er iets vati had gemerkt. Het eene vertrek na het andere openslnitend, ging zjj door de onbewoonde kamers, welke dion eigen aardigen reuk van stof hadden, dien men zoo vaak in oude kasteelon vindt en die een eigenaardig griezelig gevoel wekt. Toentertijd kende men echter niet onze luchtige, vrooljjke en behagelijke woningen daarom ging Uraca ook zonder eenige onaangename ondervinding door den verlaten westelijken vleugel, in welken de namiddagzon schuine stralen wierp, want de dag neigde reeds ten einde. Met den laatsten slentel van den ring opende zij eene denr, die toegang gaf tot eene zaal, die zij meende nooit betreden te hebben. De wanden waren evenals de zoldering beschoten in het midden van het vertrek stond een roosachtige tafel, waar omheen stoelen met hooge, lederen ruggenen gelijksoortige stoelen stonden langs de wanden, welke hier en daar behangen waren met een tot den grond reikend schilderjj. Aan het noordelijk einde dezer zaal was eene nis, die naar boven spits toeliep, en waarin een eikenhonten deur was aangebrachteen blik naar bniten gaf Uraca de zekerheid, dat zij zich bij den ingang van den roeden toren bevond. Niet zonder zekeren schroom stak Uraca den sleutel in het slot, het scheen haar op dit oogenblik, als stond zij in een geopend graf, en hare handen, die gemakkelijk het slot openden, waren zoo kond als ijs geworden en beefden. Geruischloos draaide de deur in haar hengsels, alsof deze gisteren pas gesmeerd waren, maar Uraca lette barschen toon vroeg »Wat doet gij daar, luitenant?" »Ik wacht, totdat gij mjj naar Kokand zendt," ant woordde Koeropatkine bedaard, »Dat zal nooit gebeuren, nooit," repliceerde de ver toornde commandant en ging heen met een zwaren vloek. Achttien uur later keerde de commandant naar zijne vertrekken torng. Koeropatkine stond nog in den gang. Toen gaf de commandant zijn verzet op. »Alexis Nikolajewits, duivel die gjj zijt zeide hjj op vriendelijken toon tegen nw harden kop ben ik niet bestand. Ga dan maar. En God zij met u. Het leger heeft behoefte aan officieren als gij. Ik zal wel weer een kashouder terugvinden.'' Met roem bedekt keerde Koeropatkine van de ex peditie weder. Toen Koeropatkine in de maand Maart van dit jaar naar Azië ging vertrekken om de Russische heirmacht in het hachelijk pleit te commandeeren, verzocht hjj de natie, dat zij geduld, geduld en nog eens geduld zou oefenen, m. a. w. die kosteljjke eigenschap van hem over te nemen, waarvan hij reeds als luitenant het eerste schitterende blijk aflegde. De zoon van een milliardair. John Nikolas Brown is het vierjarige, eenige kind van een milliardair te New-York. Het kind, dat door zijn ouders op allerlei manioren verwend en vertroeteld wordt, heeft een lijfarts, die altijd bij hem is. De melk, die hij drinkt, komt van een koedie op een alleenstaande wei graast en die slechts gefiltreerd water te drinken krijgt. Om elke ziekte en elke infectie van het kind verre te honden, worden alle voorwerpen, die het aanraakt, dagelijks gedesintecteerd. Eveneens moeten de dienstboden en de gouvernantes van het kind eiken dag hunne kleeding aan een nauw keurige desinfeetie onderworpen. De kleine John Nikolas Brown is reeds in het bezit van drie kasteelen, een jacht en een bibliotheek, terwijl zijn naam te vinden is op alle ljjsten, die voor de armen worden rondgezonden. Het mond - en klauwzeer. Een Engelsche cou rant verhaalt in eene vermakoljjke geschiedenis, hoe de be kende ziekte mond- eu klauwzeer aan haar naam kwam. Wjjlen Professor Simonds kreeg eens een opdracht om een onderzoek in te stellen naar eene geheimzinnige ziekte, die uitgebroken was onder eenige koeien in Isling ton. Hij onderzocht de dieren, maar hij en anderen met hem, konden niet zeggen wat zij was. Er worden aan houdend vragen overgedaan in het Parlement en de be trokken Minister kon slechts ontwijkende antwoorden geven, dat de deskundigen aan het onderzoeken waren en dat hij zelf nog niet wist wat het was. Ten slotte was echter ook zijn geduld uitgeput en weer eene vraag te beantwoorden hebbondo, liet hjj de profes soren bij zich komen. »Wat is de ziekte", vroeg hjj. De deskundigen antwoordden, dat zij het niet wisten. »Maar ik moet toch iets zeggen," zeide de Minister. »Wat zjjn de verschijnselen Zjj vertelden hem dat de ziekte zich kenmerkte door kleine blaren op do lippen tong enz. en dergelijke aan doening aan de klanwen. >0," zeide de Minister, »de ziekte tast dns den bek en de pooten aan. Dan zal ik haar mond- en klauwzeer noemen." Toen dus de vraag gesteld werd antwoordde de Mi nister zeor ernstig dat de ziekte bevonden was te zijn het mond- en klauwzeer. Iedereen was volkomen tevreden en »moud- en klauw zeer'' month and foot disease" bleef het tot den tegenwoordigen tijdtrots zekere preutsehe dame, die maar niet begreep, waarom men geen «tandpijn en ek- steroogen" kon zeggen. De Ongevallenwet en de Volendammcrs. Uit Edam wordt geschreven Door het bestuur der Rijksverzekeringsbank voor de Ongevallenwet, werden vele onzer visschers in Wjjk 7 onzer gemeente (Volendam), aangemaand tot betaling daarop niet, trad over den drempel van een spaarzaam verlichten tusschenbouw, waarin frissche groenten, ooft, eieren, broodgerookte visch en vleesch werden be waard. Nog steeds met hetzelfde gevoel van bangheid kampend, doorschreed zij de enge ruimte, welker bestem ming er in ieder geval toe leidde om argwaan en ver wondering te wekken, maar ook hiervan nam zij geen notitie ea ging gedaehtenloos verder. Weldra echter werd de oplettendheid van Uraca opnieuw gelrokken, toen zjj door de geopende denr trad. Het laboratorium. Ja, hier had de overleden slotheer goud beproefd te maken, een half rond vertrek, dat er heelemaal niet angstwekkend uitzag, de ruiten van de vensters waren wel dof, maar de tafel en de leunstoelen zagen er nit, alsof zjj pas gisteren van de stof waren gereinigd, en in den haard gloeiden de houtskolen in warmen gloed. Uraca bleef een oogenblik staandroomde zij De vader van haren gemaal was reeds lang gestorven, sedert dien tjjd was de roode toren gesloten geweest, en toch gloeiden de hontskolen nog in den open haard. Was het tooverjj Naast den haard stond een ijzeren dear open; als van zelf trad Uraca over den drempel en zag in een klein vertrek zonder rniten, waarnaar een trapje van twee treden voerde. Het was er duister en kil als in een grafop planken langs den wand stonden bestoven re torten, wonderlijk gevormde flesschen en glazen met pnrper en als opaal schitterenden inhoud, stellig grond stoffen voor de bereiding van gond. Dit was het geheimzinnige vertrek, dat Uraca zoo sterk aantrok, dat zjj daarom het bevreemdende van de brandende kolen in den haard vergat. Reeds wilde Uraca eene der flesechen in de hand nemen, toen er iets wonderbaarlijks gebeurde dicht bjj haar hoorde zij eeae zachte, liefelijke vrouwenstem zingen op treurige en droefgeestige wjjze. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 5