BUITENLAND, BIN N E NE AND. STADSNIEUWS. Honderd en zesde jaargang. 1904. VRIJDAG 19 AUGUSTUS. Algemeen Over zicht. Nieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. Het 25-jarig bestaan van het Vrijwillig Brandweerkorps „Kracht en Vlugheid." NO. 99. Eerste Blad. UkUMRSCIIE (OLItAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- m laterdagavond uitgegeven, Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar t ©,80franco door het geheele rjjk 1 1, S Nummers f O,O0. Afzonderlijke nummers S ets. VelefoonniunHer 3. Prys der gewone advertentlën <J Per regel f 0,13- Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam O 9. Op het oogenblik, dat wij dit schrjjveu, is er nog geen bericht gekomen, dat Por t-A rthur in handen van de Japanners is gevallen. Doch de toestand is er zóó nijpend, dat naar menschelijke berekening ook deze vernedering den Russen wel niet zal bespaard bijjven. Vooral is 't een veeg teeken, dat Generaal Stoessel alle non-combat tanten, onder wie zijne vrouw en zijne kinderen, heeft laten vertrekken. Niet minder dan honderdduizend Japan ners moeten thans rondom de verting zijn saamgetrokken, die beschikken over een menigte stukken geschut. 't Schijnt, dat de Japanners eerst met Port Arthur willen afrekenen, alvorens zij zich met nienwe kracht werpen op de troepen onder generaal Koeropatkine. Uit de streek, waar deze zieh bevinden, komen slechts berichten van schermutselingen tussehen de Japansche en Russische voorposten, die niet veel te beteekenen hebben. Een merkwaardig artikel over den oorlog komt voor in de Chineesche courant Chung Wai jih pau wanneer er een letter in dit woord verkeerd is, zal men ons daar over zeker wel niet op de vingers komen tikken. De langstaartige journalist, aan wiens pen dit artikel ont vloeide, begint met te wijzen op de Russische hoovaardij en minachting jegens Japan, óók na de eerste nederlagen. Van Russische zijde maakte men liefst eene vergeljjking met den oorlog tossehen Engeland en Transvaal gevoerd. Neen zegt de Chineesche journalist dio vergelij king gaat niet op. Wil men er eene maken, dan kieze men liever den Chinoesch-Japansohen oorlog van vóór tien jaar. Wij willen gaat hij voort, eenige pnnten van overeenkomst noemen tussehen den toestand der Russen van heden en dien der Chineezen van toen, ter verklaring hoe het komt, dat de Russen verslagen werden. En dan teekent de Chinees aan le. De Czar hechtte geloof aan Alexejew's snoeverij, evenals de Zoon des Hemels indertijd Li-hoeng tschang vertrouwde, die óók zei, dat het leger machtig genoeg was2e. Alexejew heeft geener lei tactische maatregelen getroffen, meenend, dat Japan toch niet zou durven precies als Li-hoeng-tschang 3e. evenmin als da Chiaeesche gezant Waog-feng chik heeft de Russische, Rosen, zijne regeering op de hoogtegesteld van de toebereidselen tot den oorlog, die Japan trof; 4e. ten aanzien van misbruiken en misstanden bij leger en vloot, onregelmatige betaling der soldijen, het vermengen van rjjst en koren met zand, knoeierij met patronen, gemis aan vastberadenheid en eenheid van leiding, staat Rusland met China gelyk 5e. precies als in China, liggen bij de Russen generaals en politici met elkaar overhoop, terwijl de troepen verslagen worden; 6e. precies als in China, zijn er binnenlandsehe troebelen, terwijl het leger neder laag na nederlaag lijdt7e. precies als in China voeren ook bij de Russen de couranten het grootste woord en vertellen allerlei onwaarheden, terwijl ramp na ramp op het oorlogsterrein volgt8e. in Rasland denken, »tout com me chez nous'* (d.i. China) de ambtenaren slechts aan eigen voordeel en verrijking, ondanks de ongelukken, die het vaderland treffen. En dan bouwt de Ohineeschs jour nalist deze eindconclusieMen had niet een nederlaag van China tegen JapaD, en men heeft ook thaos niet een van Rusland tegen Japan, maar wèl geldt t hier de neder laag van de absolute monarchie in haar worsteling met de constitntioneele H. M. de Koningin en de Prins der Nederlanden zijn gisteren te 's Hertogenbosch aangekomen om heden de opening van den Nieuwen Maasmond bij te wonen. De bevolking van Noord-Brabant viert thans een zeld zaam feest. De gemeenteraad van Oterleek heeft besloten tot het aangaan van een 4 procent geldleaning van f 10,000 met een aflossing van f 1000 per jaar. Bij de in het district Markelo gehouden stemming voor een lid der Staten van Overijsel, ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken, wegens gezondheids redenen, van het liberale lid jhr. mr. G. J. C. Schim- melpenninck, is gekozen de heer G. H. Heilersig (liberaal) met 1218 stemmen. Op L. H. graaf Schimmelpenninck van Nijenhnis, can- didaat der anti-revolntionairen, roomsch katholieken en christelijk historischen, waren 844, en op den heer D. Vincent (liberaal), die zijn candidatunr had ingetrokken, waren 33 stemmen uitgebracht. De partijverhouding in de Staten van Overijsel blijft dns iooals ze was na de jongste Statenverkiezingen, namelijk24 leden van de linkerzijde (22 libéralen, 1 vrijzinnig-democraat en 1 sociaal-democraat) en 23 van de rechterzijde. ongunstigzij zijn nog in het gasthuis te Purmerend. De koetsier, Regter, ligt te Edam aanvankelijk zyn de omstandigheden tamelijk bevredigend. den onaangename vergissing. Ern vergissing aan den stempel, die de spoorkaartjes aan de achterzijde voorziet van den datom van afgifte, is te Hoorn de oorzaak geweest van tal van onaange naamheden voor enkele reizigers voor den trein 2.48 naar Amsterdam. Zaterdag 23 Juli zijn maandkaartjes afgegeven bedrukt met 23 Juni. Doordat de contróle dit op de terugreis opmerkte, werdeu den bezitters de biljetten ontnomen en boeten opgelegd, terwijl de reizigers verplicht waren nieuwe kaartjes te koopen. Een reiziger nit Düsseldorf miste daardoor den laatsten trein van Amsterdam naar Hoorn, waardoor zijne lamilie te dier stede in onrast over zijn wegbljjven verkeerde. Het spoorweg-ongeluk. Met de familie Leek (man, vronw en 3 kinderen), uit Edam, die Zondagavond j.l. het ongeluk hadden met den SLeltrein nit Hoorn, gaat 't, naar omstandigheden, niet Men verzoekt ons te melden dat Zondag in de Remonstrantsche Gemeente zal optreden ds. J. C. Benit van Purmerend. Bij den korpskegelwedstrijd gehouden door den Amsterdamsehen Kegelbondis de 21e prijs behaald door de Kegelclub „de Burg" alhier met 188 punten (34 treffers). De eere-prijs werd toegekend aan den heer G. Wes- seling alhier van de club „Victoria'' met 57 punten. Zoo brak dau Woensdag de dag aan van het zilveren feest van »Kracbt en Vlugheid". 't Was aan onze stad te zien, dat er iets bijzonders aan de hand was. Hat vroolijke rood-wit-blauw warpeide nit verschillende woningen en ook nu miste 't niet zijn uitwerking: 't geeft dadelijk zoo iets feestelijks. Ons Brandweercorps verdient ten volle de belanizstel- ling van de ingezetenen. Er ligt iets kloeks, iets flinks in zijn begeereualtjjd gereed te zijn om vrijwillige diensten te verleenen, wanneer het vuur met vernieling dreigt. Er wordt 'daardoor getuigd vau de afstamming van den stoeren oud-Hollander, die in de bres springt, wanneer zije krachtige arm wordt verlangd. Werkelijk, om bij de Brandweer nattige diensten te bewijzen behoeft men niet verwyfd te zijn en ook niet vóór alles naar z'n gemak te streven. Daarom willen wij beginnen met mee te deelen, wie de mannen zijn van Kracht en Vlugheid": Kommandant en: C. Koster, Kommandant (Pre sident), Jb. Lutterot, Adjnnct-Kommandant (Secretaris), H. Bossert Hz., H. W. Holsmnller, G. W. v. d. Veen, Afd.-Kommandanten, Jb. Lind, Onder-Officier, W. F. Slinger, Onderofficier-Magazijnmeester, Jb. Gloeck, Kor poraal, L. Boom, Korporaal. Klimmers: Jb. Lind Az Korporaal, H. Buys, M. Jimmink, F. Rike, Joh, Diepen. Hoornblazers: W. Orefeld, H. Lindraan, J. Al, B. Orefeld. Spuitgasten: A. D. Rijnaarts, J. Wijdeman, Jae. Holsmnller, T. de Mank, J. Doeschot, C. Krniten, P. Kramer, J. Brands, G Wesseling, A. Zuurbier, W. Bak- kum, H. Mtihren, W. Veldhuis, G. Venneker, G. van Eist, J. Coppens, H. Bruns, 0. Koop, H. Mulder, A Peperkamp, P. Messel-iar, L. Sehwfirzer, M. de Groot, W. Beke, J. Termaat, W. de Vries, P. van Erkel, J. Scheepmaker, W. Plasmeijer, S. Koster, F. Stütner, N Leeuwenkamp, A. Coppens, D. Olij, W. Matthijssen, J. Horstmanshoff, J. Mets, T. Woudenberg, W. Teerink, A. de Graaf, F. Vermeulen. De ontvangst der Kommandante u. Eren vóór eil uur hadden zich de klimmers en spuit gasten in de feestelijk versierde achterzaal van't gebouw »Diligentia" verzameld, terwijl't Stedelijk Muziekcorps in de voorzaal bijeen was gekomen. Da klimmers in hnnne uniformen en de spaitgasten in banne witte jek kers, waren allen voorzien van een programmma en hie ven al spoedig de Brandweer-Feestmarsch aan. De muziek viel spoedig in. Opgewekt klonk het I. »Kracht en Vlugheid" is bij branden Altijd wakker en op post Verstand beheerscht daar onze handen, Vermoeiden worden afgelost. Het vnnr werd vijl-en-twintig jaren Door ons steeds in zjjn vaart gestnit, Men durft het klokgelui bewareD, Vertrouwende op onze spuit. Refrein Vooruit de spuit! Vootuit de spuit! Vooruit vlug eu met kracht de spuit. Vooruit vlug en met kracht de spuit. II. Door eendracht macht is onze leuze, Iedere spuitgast onze vriend, De vlam bedwingen onze keuze, Vrywillig wordt door ons gediend, Zoo konden w' Alkmaar steeds bewaren Voor de allergrootste ramp op aard, Wij dwongen 't vuur den mensch te sparen, Dat is het zwaarste werk wel waard., III. O, laat ons lang nog weerbaar big ven Tot heil van Alkmaar's burgerij, Dat men ons nooit in kam lijven Als brandwacht bij de Schutterij. Wij zwoeren trouw aan Kommandanten, Aan president en Stadsbestuur, En waar het brandt, wij zullen kampen Met waterstralen tegen vuur. Even later kwamen de muzikanten ook in de zaal, waarop met een Geeft acht" de komst der commandan ten werd aangekondigd. De heer Jb. Lind Az., voorzitter der feestcommissie en korporaal der klimmers, heette de commandanten met een hartelijk woord welkom, o. a. zeggende, dat hij, en met hem de andere klimmers en de spuitgasten, hoopte, nog lang aan de kommandanten te mogen gehoorzamen, zooals tot nog toe altijd gedaan was. Hij overhandigde den commandant, den heer 0. Koster, een feestprogramma, en stelde een driewerf hoera 1 voor de kommandanten in. De heer 0. Koster bedankte voor dit eerebewijs en ver zocht een driewerf hoera voor de feestcommissie, be staande nit de heeren Jb. Lind, Joh. Diepen, D. Olij, H. Bugs, Jac. Holsmnller en F. Rike. Geestdriftig werd aan beide verzoeken voldaan. Daarna stelde de heer Koster voor, 't ieestlied nogmaals te zingen, wat gedaan werd. Onder 't zingen, kwam vroolijk lachende de heer S. de Lange uit Amsterdam, de oud-kommandant, de zaal binnen, om aan 't feest deel te nemen. Toen 't lied geëindigd was, stelde de heer Koster den heer De Lange voor aan diegenen van 't brandweercorps, die hem niet als kommandant gekend hadden, waarop een hoera voor den oud-kommandant werd aangeheven. Alsnu werd de optocht opgesteld, 't ging zeer geregeld en spoedig was men er mede gereed. De optocht. Buiten stond een groote menigte mbt ongeduld de kranige brandweermannen op te wachten. Langs 't ge heele Hof, in de deuren, vóór de ramen, nit de ramen hangende, overal menschen en nogeeus menschen. Even bij 't naar buiten komen een geducht gedrang, maar spoedig was door de politie plaats gemaakt en de tocht begon. Voorop gingen de inspecteur van politie met eenige agenten, om de menigte op zij te houden; daarop volgde hst Stedelijk Muziekcorps onder leiding van den heer J. M. Otto vroolijke mat&chen spelende; vervolgens kwamen de vier hoornblazers van de brandweer; daar achter de kommandanten en de klimmersnu volgde een groepje spuitgasten, dan ééa van de versierde spuiten, nog een groepje spaitgasten, weer een versierde spnit en de rest van de spuitgasten- sloten de rjj met elkaar een flinke stoet. De versierde spuiten maakten een aardigen vroolijkun indrnk. Onderaan was een blauwe doek bevestigd terwijl hoogerop vele palmen en horten- sias en ander groen, (alles afkomstig nit de bloemisterjj van de firma H. J. Teerink en Zn.), het effect zeer verhoogden. Bovenop was een breed bouquet van lelies en bruinebenkanbladeren aangebracht. De stoet ging, omgeven door een groote menigte, langs de Scha- pensteeg do Honttil doorde Langestraat in. In deze straat bij de Krebbensteegstond een photograafdie den optocht en den stroom van menschen opnam, 't Ging de Sehontenstraat in en de Laat af. Hier wachtte de brandweer een aardige verrassing. Bij de Brillensteeg was door de bewoners van de Laat een mooie eereboog opgericht. Palen, omwonden met rood en wit doek, stonden aan weerszjj en van den weg, van boven door gelijkkleurige latten verbonden. Om de palen sionden verschillende palmen en groen (gratis geleverd door de firma Teerink en Zn.), iets hooger waren verscheidene wapens van Noord-Hollandscbe steden opgehangen, en aan 't latwerk van boven, tnsschen 't groen, wapperden rood met witte en oranje wimpels, afgewisseld door lampions. Boven de eerepoort tot eenige boomen ver, wareu aan weers zijden, eveneens vele lampions opgehangen. Veel lof komt hiervoor den betrokken Laatbewoners toe. Ieder had 't sjjne toegedaan, om den eereboog mooi te maken. Daar was de lieer Engelsman nit de Bazardie gezorgd had voor de lampions, de heer Ringei s, die gezorgd had voor 't houtdo heer M. J. Lewijt (firma M. Polak) voor het vlaggendoek en de heer Grootdie 't schilder werk op zich genomen bad. Maar om weder op onze brandweer terng te komen de stoet naderde den eereboog de muziek zweeg en de heer Koster betuigde zijn dank voor het eerebewijs. Hierop overhandigde jongejuffrouw Mientje Burger den kommandant een bouquet waarvoor deze

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1