Dit maer Mannin Hifln. BUITENLAND. BINNE NE A ND. Honderd en zesde jaargang. 1904. ZONDAG Onderwijzeres, 21 AUGUSTUS. Algemeen Overzicht. Gemengde Mededeelingen. Nieuwstijdingen. NO. 100. Eerste Blad. ALKIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Blnsdag-, Oo*derdag- an Z*terd»g«TOid uitgegeven. Abonnementsprjjs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheole rjjk f 1, 3 Nummers t O,O0. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prqg der gewone advertentlën :J Per regel f 0,14. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrnkkerg v/h. HERMs. COSTER k ZOONVoordam 0 9. Telefoonnummer 3. Aan de 3e GEMEENTESCHOOL te ALKJI11R) (hoofd: de heer D. TJALSMA), wordt gevraagd eene bevoegd tot het geven van onderwijs in de vakken j. enk. De aanvangsjaarwedde bedraagt f 7S&, die na 5, 10, 15 en 20 dienstjaren in de gemeente, telkens met f 50 kan worden verhoogd. Het bezit of het vorkrijgen der hoofdakte geeft bovendien aanspraak op eene verhooging met f ÏOO. Stukken (adres op zegel) in te zenden aan het Gemeentebestuur vóór den 1 September a.s. al haar macht tot toegeven tracht over te halen. Want John Buil vindt 't uit den booze, dat zijn Amerikaansche I neef wil trachten invloed te krijgen in de Levant, welk gebied hij voor zich alleen begeert. Daarom wil hij vóór alles een Amerikaansche maritieme actie voorkomen. Op zoo'n manier Sultan te zijn een gewoon mensch zou ervoor bedanken. Daarom is 't maar gelukkig, dat, zooals wjj in den aanhef zeiden Abdul Hamid nu een maal geen gewoon mensch is. Enkele weken geleden gaven wij een opsomming van allerlei quaesties, die aan den Sultan van Turkije ter oplossing waren voor ge legd; alleen de lezing daarvan zou reeds voldoende zjjn om het hoofd van een gewoon mensch te doen duizelen. Maar de Sultan is nu eenmaal geen gewoon mensch en, zoolang zijn persoon maar geen gevaar looptis 't moeilijk hem uit zijn staat van indolentie op te wekken. Wat hem in zijn harem door zijne schoenen wordt inge fluisterd maakt veel meer indruk op hem dan de betoogen van ambassadeurs en ministers, bij de beantwoording en afdoening waarvan maar altijd weer heil in uitstel wordt gezocht. Aldus is de lijst der quaesties weer aanmerkelijk aan gegroeid. Wij zagen baar dezer dagen in de lndépendance Beige opgenomen. Zij had zoowat de lengte van het verslag van den secretaris van .Kracht en Vlugheid", in ons vorig nummer verschenen wat wij vermelden om zich eenigszins te kunnen verplaatsen in de gemoedsstemming van den Sultan, wanneer hij zucht, »dat er geen beginnen aan is.'' Soms echter valt er iets voordat dringt om de handen uit de mouw te steken. Zoo b. v. dezer dagen toen het machtige Amerika den Sultan als een kwajongen bij de ooren kwam trekken. Hot geschil was op de volgende manier ontstaan In het jaar 1902 werd bepaald dat scholen kerken en hospitalen in Turkije onder bescherming van Euro- peesche mogendheden opgerichtzouden worden erkend zelfs indien voor deze oprichting niet vooraf de goed keuring van de Porte was verkregen. Dat was uit den aard der zaak voor den Sultan een bittere pil. Scholen brengen ontwikkeling en ontwikkeling verzet zich tegen slaafsche onderwerping; kerken verspreiden de mildere denkbeelden van het Christendom en zijn dus al evenzeer voor het hoofd der Mohammedanen te vreezen. Er viel hieraan echter niet te veranderen en de Sultan boog het hoofd. Zooals 't meestal gaat wanneer men toegeeft het bleef hierbij niet. Wat aan Europa was toegestaan kwam ook Amerika opeischen. De Sul'an verzamelde al zijn moed en verzette zich hiertegen. Van zijn standpunt te begrijpen Want de eisch omvatte ook de Amerikaansche scholen in Armenië. Nu is een Armeniër voor Abdul Hamid, wat een roode doek is voor een stier hij laat hem liever vermoorden, dan dat hij toestaat hem te ba- schaven. De Amerikanen nu brachten kennis aan de Armeniërs en die kennis deed weer vrijheidsliefde ont staan met zoo iets moet men niet bij de l'orte aan komen. Er was nog meer. De Amerikanen voelden zich ook aangetrokken tot een anderen bete noire van den Sultan, de Bulgaren. De verderfelijke gevolgej hiervan waren den Turk reeds lang een doorn in het oog. In Oon- stantinopel is b. v. het Robert College ook een Ameri kaansche stichting, en zij voedt vele jonge Bulgaren op, die later ijverig hebben gestreden voor de bevrijding van hun vaderland Kort en goedAbdul Hamid werd recalcitranthij bedankte ervoor om de geëischte erkenning toe te staan. De Vereenigde Staten zonden nota's en tegelijkertijd een eskader naar Smyrna. Zulke groote oorlogsschepen met zooveel vernielend materiaal dat was den bultan te machtig. Voor de zooveelste maal zuchtte hij zoo diep dat Zuleika er bijna van schrikte en toen gaf hij toe. Het eskader zou Smyrna verlaten. Een pak viel van het hart van Abdul Hamid. Bovendien hij was den Amerikanen toch nog te slim geweest. Want in de keizerlijke lradé, waarin de erkenning der Amerikaansche scholen was goedgekeurdwas handig een zinnetje gesmokkeld, vermeldende, dat de erkenning zich beperkte tot de scholen waarvoor vroeger reeds een firman was uitgevaardigd. Alsof de Yankee zich aldus met een kluitje in het riet zou laten sturen 1 Nanweljjks was deze bepaling ontdektof het eskader te Smyrna kreeg een tegenbevel en het ligt er nu nog te dreigen. Voorts overhandigde de gezant der Vereenigde Staten een nieuwe nota aan de Porte. Wat zal Abdul Hamid nu moeten doen Men kan 't wel op zjjn vingers natellen. In dit bjjzondere geval komt er nog bjjdat de Engelsche ambassade hem met Bij alle ellende die te P o r t A r t h u r heerscht' komt nu nog, dat de ammunitie er uitgeput raakt, zoo dat de laatste aanvallen der Japanners maar zwakjes werden beantwoord. En deze zullen zeker niet het voor beeld volgen van den Nederlandschen zee-held, die een maal zijn Engelsohen tegenstander van kruit voorzag, omdat hij 't niet eervol vond hem te overwinnen, doordat diens middelen van verweer ten einde waren. De Btad wordt nu ook beschoten uit de Duifjesbaai en men ver zekert met zóó krachtig gevolgdat de voornaamste wjjkon in brand staan. De Russen in de vesting moeten wel over zeldzame onverschrokkenheid beschikken, dat zij, ondanks alles, weigeren zich over te geven, 't Geeft een gevoel van spijtigheid, dat al die toomelooze moed ten slotte toch naar alle waarschjjnlgkheid niet tot de gewenschte uitkomst zal kunnen leiden. Wat den Russen alleen nog kracht geeft zijn de mynen, die rondom de stad zijn aangelegd. Door de explosie daarvan op den rechten tijd wordt't den Japanners uiterst moeilijk gemaakt de stad te naderen. Bij de jongste poging moeten zij dientengevolge weer enorme verliezen geleden hebben men spreekt van 500J man. Een merkwaardig oogenbük was 't, toen in de afge- loopen week een Japansch majoor onder bescherming van de witte vlag de stad naderde en Generaal Stoessel te spreken vroeg. Hij werd zeer hoffeljjk ontvangen. Door hem werd meegedeeld, dat de Japanners de overgave der stad vroegen op de volgende voorwaarden »Het garni zoen mag uittrekken met militaire eer, slaande trommen en vliegende vaandels, en kan zich vereenigen met het leger van Koeropatkine. Alle burgers zullen worden over gebracht naar een plaats, door den Japanschen admiraal aan te wijzen. De zeven Russische oorlogsschepen, met twaalf of meer torpedobootjagers en vier kanonneerbooten zullen worden overgeleverd aan de Japanners." Generaal Stoessel karakteriseerde deze eischen als een -•smakelooze scherts" en ze deden hem in toorn ontsteken. Toen daarop de Japansche majoor drie dagen wapenstil stand vroeg om zijne dooden te begraven werd bem ook dat geweigerd. De strijd is daarop weer hervat. In den omtrek van Liaojang schijnen de felle regens tot werkeloosheid te doemen. De Daily Mail verzekertdat den 15 Augustus de Japanners opnieuw begonnen aan te vallen en een alge- meene veldslag werd verwacht, doch dat de zware regens de bevelhebbers noodzaakten de operaties te staken. Mag men de Novoya Vremya gelooven, dan zou op dienzelfden 15en Augustas generaal Koeropatkine zjjn hoofdkwartier naar Moekden hebben overgebracht. Inmiddels wordt er in Japan al eens over geredeneerd, wat van Rusland geëischt zal worden om een vredes verdrag te sluiten. In dit opzicht is merkwaardig een uitvoerig artikel in de Taïyo, waarin over dit onder werp geschreven wordt door dr. Kanjij) Tonoegoe, hoog leeraar in de rechtswetenschap te Tokio. Op zijn ver langlijstje staat niet meer of minder dan het volgende le. Japan moet den afstand eischen van de Oost-Ohinee- sche spoorlijnen2e. teruggave van Mantsjoerije aan China en het openstellen van het land voor den vreemden handel. Dr. Kanjin Tonoegoe teekent hierbij aan, dat Japan feitelijk meester zal zijn over Mantsjoerjje, waarvan China in naam suzerein zou blijven. Europa en Australië zouden voor hun handel in Mantsjoerije enorme schatten besteden, waarvan Japan ten slotte de baten zou plukken; 3e. afstand van Port Arthur, Dalny en een gebiedszóne op Liaotong se. teruggave, aan Japan, van de Sakkaline- eilanden, vóór dertig jaar door Japan afgestaan, in ruil voor de Koerillen-eilanden5e. afstand aan Japan van geheel Oost-Siberië tot het Baïkal-meer toe, waardoor de Japanners de rijke Siberische goudmijnen zouden be komen 6e. eene oorlogsschatting van minstens een mil liard roebels (2 milliard gulden) en het bezetten van een streek ten westen van het Baïkal-meor, totdat de schat ting zal zijn afbetaald. 't Is natuurlijk niet vooruit te zeggen, waartoe 't komen kan maar dit is toch wel zekereer Rusland ertoe gebracht wordt zulke vredesvoorwaarden aan te nemen, zal nog menig Japanner opgeofferd worden aan de al te groote eerzucht in het vaderland. Ten slotte nog dit Japan weigert de te Tsji-foe genomen »Rechitelni" terug te geven. Het Russische schip heeft het doen verklarenwas wettige buit. Het was volstrekt niet reddeloos of onttakeld en had juist kolen geladen om zoo spoedig mogelijk te ontsnappen. Japan beklaagt zich er aan den anderen kant over, dat Rusland aanhoudend inbreuk maakt op China's onzijdigheid o. a. door het hebben in datzelfde Tsji-foe van een militair station voor draadlooze telegraphie. De voorspelling van een astroloog. Een astroloog heeft den horoscoop van den pasgeboren Rns- sischen Kroonprins getrokken en hij verzekert, dat de Czarewitch onder gunstige voorteekenen ter wereld is gekomen. Grootvorst Alexis, zoo voorspelt hjj, zal knap en groot van gestalte zijn hij zal dapper, kiesch en voorzichtig wezen, bovendien zeer geacht worden door mannen van talent. Voorts zal de zoon van den oorlogvoerenden wrede- keizer" een voorliefde hebben voor het krijgsmanschap en voorspoedig zijn met de wapenen. Er heeten punten van overeenkomst tnsschen zjjn horoscoop en dien van Napoleon I te beBtaan. De Prins zal, zoo besluit de ster renwichelaar, vele talenten bezitten, een aangename in borst, een rechtvaardig karakter hebben en algemeen bemind zjjn. H. M de Koningin-Moeder heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan de Koper-tentoonstelling te Middelburg. De ontvangst in Zeeland's hoofdstad getuigde van groote hartelijkheid. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is het besluit van den Raad der gemeente Ursem tot opheffing van de openbare lagere school te Rustenburg met ingang van primo Sept. a.s. goedgekeurd. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeente raad van Broek-op-Langendijkwerden uitgebracht 209 geldige stemmen, waarvan op den heer Ch. de Does, anti rev. 46, op den heer Jde Groot antirev. 78 en op den heer R. Slot Kz liberaal 85 stemmen. Herstemming op 31 Augustus tusschen de heeren J. de Groot, antirev. en R. Slot Kz., liberaal. In de Times schrijft R. Millman Macfcay, naar aan leiding van een ingezonden stuk van Henniker Heaton (het parlementslid, dat onlangs in het Lagerhuis een vraag stolde over Atjeh) een stuk over de Hollanders in Atjeh Millman verdedigt het optreden der Hollanders, en vraagt, wat Henniker Heaton zon doen, indien hij als officier geplaatst werd tegenover inlanders, die zijn troep be stookten, vrouwen en kinderen als echild gebruikende? Hij zou dan moeten kiezen tusschen den terugtocht of de kans, van grove on menschel jjkheid beschuldigd te worden. Als Henniker Heaton's opvattingen ingang vonden, zou een oorlog onmogeljjk worden. Den 16en vergaderde te Schagen de Raad der gemeente. Afwezig de heeren C. Asjes en P. Meurs. De Burgemeester deelde mee, dat te Schagen geen tweede stembureau gevestigd behoett te worden, daar bijna geen enkele kiezer verder dan I uur van het tegen woordige woont. De subsid e-aanvragen van enkele voreenigingen zullen bjj de begrooting worden behandeld. Da rekening over 1903 werd zonder eenige aanmerking als volgt vastgesteld: ontvangsfen f 419o9,87, uitgaven f 38194,66, saldo f 3715,21. Tot ambtenaren van den burgerlijken stand werden benoemd de heeren A. O. Roggeveen, H. J. Pot en T. Buis, De eerste zal alleen huweljjken voltrekken bjj ontstentenis van de beide anderen. We rechtspositie van de gemeentelijke politie ambtenaren en beambten. In verband met hetgeen wij in ons vorig Zondag nummer in ons »Van Week tot Week" schreven is 't wel interessant, dat juist thans het, hoofdbestuur van den ALremeenen Nederlandschen Politiebond aan de Tweede Kamer het volgende adres heeft verzonden Geven met verschuldigden eerbied te kennen: J. P. Engelman, te Heerenveen W. L, H. Köster Henke, te Amsterdam; D. Beunker, te Enschede; K. Kramer, te Apeldoorn en J. W. van Loon, te Tholen, samen vor mende het hootdbestuur van den Algemeenen Nederland schen Politiebond, erkend bij Kin. beslnit van 1 Maart 1904, no. 14 dat door hen met belangstelling is kennis genomen van de door de regeering voorgestelde wijziging van de gemeentewet, meer in het bjjzonder van het voorgestelde art. 145bis dat uit de toelichting van dit artikel bljjkt, dat de daarin ontworpen regeling o. a. omtrent het geven van ongevraagd onlslag, het opleggen van disciplinaire straffen de gelegenheid tot het inbrengen van bezwaren daartegen en de eindbeslissing daarover, niet van toepassing zal zjjn op de gemeente-politie, omdat daaromtrent in de gemeentewet reeds is voorzien dat evenwel de regeling van de positie van do ambte naren en beambten der gemeente-politie in het desbe treffend art. 191 van de Gemeentewet niet geljjk is aan die, welke in het ontworpen art. 145 bis ten opzichte van de gemeenteijjke werklieden wordt voorgesteld dat, hoewel door de regeering erkend wordt, dat de positie van de ambtenaren bjj afzonderljjke wet geregeld

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1