STADSNIEUWS, Gemengd Nieuws. moei wiïuja, daaïuocr do vrc« slot is we^gcncnusa, dit alsdan de gemeente-politie wederom daarbuiten kan gehouden worden met het thans gebezigde argument, dat hare rechtspositie reeds bij de Gemeentewet geregeld is dat in den loop der jaren voldoende bleek, dat de regeling van de rechtspositie der gemeentepolitie in het algemeen niet voldoende meer en zeer onzeker is. Immers in gemeenten, waar geen commissaris van politie is, en dat zijn er meer dan 1000, wordt volgens art. 191 van de Gemeentewet èn de ambtsinstructie vastge steld, èn ontslag gegeven door den burgemeester, zonder dat deze aan iemand daaromtrent verantwoording schuldig is. Ook in de gemeenten waar een commissaris van politie is, kunnen zich omstandigheden voordoen, die het wenscheljjb doen zijn, dat aan de gemeenteljjke politie ambtenaren en beambten gelegenheid gegeven worde tot hooger beroep. Redenen waarom zij de vrijheid nemen, uwe Kamer beleefd te verzoeken, het daarheen te willen leiden, dat nevens de door de regearing voorgestelde wijziging, een wijziging van art. 191 der Gemeentewet worde ter hand genomen, welke de rochtspositie van de gemeentelijke politie-ambtenareu en -beambten op hechteren grondslag doet rusten. - naar u» n.gomeiiiie vergauoiing te Enkhuizen, in de maand September e.k., werden benoemd de heeren K. Kaaskooper te Oosthuizen en T. Hegnis te Purmer; tot hunne plaatsvervangers de heeren J. Hooij- berg te Middelie en P. Dekker te Oosthuizen. De rekening en verantwoording werd goedgekeurd, na dankzegging aan den penningmeester, den Heer A. N. T. Teengg te Edam; zij bedroeg in ontvangst f619.391/»' in uitgaaf f 593 81. ,2' De bescheiden werden onderzocht door de heeren J. T. de Graaff te Kwadgk, C. de Goede Az. te Purmor'end en G. Bark te Etersheim. Daarna trad als spreker op de Heer D. van der Slugs, directeur van het abattoir te Amsterdam, die op uitue- mende wijze sprak over «tuberculose onder het vee," verschijnselen dier ziekte, middelen tot bestrijding enz!; hjj deed dit op eene wijze, dat de gebeele vergadering aan zijne lippen hing en uiteenging onder den indruk der boeiende woorden. t wa3 ï"ii foei» G. Li. Tas Zenen ie Bolnes, ad f 57.777. De laagste inschrijving was f 40.000. Rijkszorg voor oude gebouwen. Door de Rijkscommissie tot het opmaken en uitgeven van een inventaris en een beschrijving van de Neder - landsche Monumenten van Geschiedenis en Kunst is aan den minister van Binnenlandsche Zaken bericht, dat verscheidene van hare leden op hun reizen ten behoeve van de inventarisatie der Monumenten belano- rijke gebouwen hebben aangetroffen, waaraan in den laatsten tijd veranderingen hebben plaats gehad, of waarbij ingrijpende herstellingen in gang waren, zonder dat daarvan, in weerwil van verhaalde aanschrijvingen aan des ministers departement bericht was gegeven. De commissarissen der Koningin in de verschillende provinciën zijn daarom door den minister uitgenoodigd, het bij vroegere aanschrijvingen ter kennis gebrachte opnieuw aan de gemeentebesturen over te brengen en daarbjj in het bijzonder te doen uitkomen, dat de ver plichting van kennisgeving aan zijn departement van elke voorgenomen verandering enz. aan oude gebouwen zich ui'strekt tot alle oude gebouwen, zonder dat aan de gemeentebesturen is overgelaten het berichtgeven af hankelijk te stellen van hun eigen oordeel over de historische of artistieke beteekenis daarvan. De Kermia te Bergen. Te Bergen wordt eeu poging gedaan de kermis-ver- makelijkheden wat aantrekkelijker te maken, dan tot dusver. Op Dinsdag van kermis was men gewoon een optocht te houden. Men noemde dat de begrafenis der kermis. Veel belangstelling evenwel had deze optocht niet. In de plaats hiervan zal nu een optocht gehouden worden met versierde fietsen. Met wat inspanning kan dit een aardig nummer op het kermis programma worden. Ken locomotief te water. Hedenmorgen te 5 uur reed een locomotief van de locaalspoor bjj het rangeeren door de openstaande brug over het kanaal Dieren-Hattem, even vóór het station Apeldoorn, te water. De machinist en de stoker konden er nog afspringen. De scheepvaart zal eenige dagen gestremd zijn. INGEZONDEN MEDEDEEL1 N G E N. Houten gebouwen en vooral nieuwe behooren niet aan de verwoestende invloeden van het weder blootgesteld te blijven, zonder met een beschuttende vloeistof bestreken te zijn. Houten schuttingen, loodsen, brugdekken dwars liggers worden door het sedert 30 jaar proef houdend ge bleken houtconserveerend Avenarius Carbolineum op uit stekende wijze voor vroegtjjdig verval bewaard terwijl daarentegen vele als Carbolineum verkochte oliön vol gens voorhanden rapporten niet de geringste uitwerking hadden daar de eerste flinke regen de vloeistof uit het houtwerk wegwiesch. Belangheb Oenden zij daarom bekend gemaakt, dat er een depót van het echte Avenarius Car bolineum gevestigd is bij den Heer A. MEIBOOM, Alkmaar, Oadegracht 256. 2de Coöperatieve. Vanwege de 2de coöperatieve vereeniging tot aankoop van lgnkoekeD, enz. had in het N. H. Koffiehuis te Schagen de aanbesteding plaats van ruim 21,000 lijnkoeken. De minste inschrijver was de Ruhrorterölfabriek tegen f 8,50 de 104 stuks. Van de 6 inschrijvers werd deze de leve ring ge?und. Voor het examen Hoofdakte, L. O., is te Groningen o.a geslaagd onze stadgenoot, de heer A. B. ten Berge. Met 20-jarlg bestaan van het ftTederlandsch Kand bon w-Comlté. Aan de behoefte totsamenwerking tusschen de ver schillende Maatschappijen van Landbouw in Nederland werd in 1884 nifing gegeven door het oprichten van hot Nederlandsch landbonw-Comité. Thans nn het Comité zjjc 20-jarig bestaan herdenkt, zjjn de navolgende vereenigingen, maatschappijen en bon den aangesloten de Friesche Maatschappij van Landbouw de Groninger Maatschappij van Landbouw en Njjverheid het Genoot schap tot bevoidering van den Landbouw in Drente de Geldersch-Overijsselsche Maatschappij van Landbouw de Limburg8cbe Landbouwboudde Noord-Brabantscbé Maatschappij van Landbouw de Maatschappij tot bevor dering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland het Ge nootschap voor Landbouw en Kruidkunde in Utrecht; de Hollandsche Maatscbappjj van Landbouw; de Oïer- ijsselsche Landbouw Maatschappij de Vereeniging van Nederlandsche Patroons »Boaz", afdeeling B (landbouw); de Land- en Tuinbonw-Vereeniging «De Eendracht" te Medemblik; de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde; de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur; de Vereeniging «Westland"; de Vereeni- g'ng tot bestrping van knoeiergen in den boter- en kaas handel het Nederlandsch Paardenstamboek het Priesch Paardenstamboek het Nederlandsch Rundveestamboek het Friesch Rundveestamboek de Vereeniging tot bevor dering der Bijenteelt in Nederland; de Vereeniging tot bevordering der Pluimveehouderij in Nederland de Veen koloniale Boerenbond de Vereeniging tot bevordering van de Paardenfokkerij in de Provincie Groningen terwjjl adviseerende leden zijn de heeren P. van Hoek, te 's-GravenhageF. B. Löhnis, te 's-Gravenhage, en E D. Kits van Heyningen te 's-Gravenhage, voor het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheidde heeren L. Broekema, te Wageningenprof. dr. A. E. Mayer, te Wageningen, en dr. A. W. H. Wirtz, te Utreht, voor het Ministerie van Binnenlandsche Zakenen de heer K. D. Punt, te 's Gravenhage, voor het Ministerie van Oorlog. Hieruit blijkt, dat alle takken van het landbouwbe drijf 1D hot comité zjjn vertegenwoordigd, zoodat dan ook sinds 1903 de 62 leden in verschillende afdeelingen zijn verdeeld. Deze afdeelingen zijn 6 in getal, n. 1. akkerbouw; tuinbouw, boschbonw en bodemontginning, veeteelt en zuivelindustrie, nevenbedrjjven (hoenderfokkerij, konpenfokkerij, bgenteelt, vischteelt e. a.), landhuis houdkunde. Deze 62 afgevaardigden vertegenwoordigen 25 Maat schappijen, Vereenigingen en Bonden, met een gezamen menljjk ledental van ongeveer zestig dnizend. Door de statutaire bepaling, dat elke vereeniging, om zich te kannen aansluiten 600 leden moet tellen,' zgn enkele uitgesloten, die nit den aard harer samenstelling zooveel leden niet knnnen tellen en toch een algemeen landbouwbelang voorstaan. A s zoodanig worden genoemdde Nederl. Maatsch tot bevordering van vlasindustrie, de Nederlandsche Porno- logische Vereeniging, de Federatie van den Nederlandscheu Znivelbond. Haasfabrlek te Wferlngerwaard. Aan de heeren R. K. Koppen Zoon te West- Graftdijk is door de „Vereeniging tot bereiding van kaas" te Wieringerwaard opgedragen, het maken van een plan voor een nieuwe kaasfabriek aldaar. Regen en wind. Men schrijft ons uit de Wieringerwaard De stormen in de laatste dagen veel meer dan de slagregens hebben heel wat schade aan de nog te veld staande gewassen aangerichtvooral de granen! erwten en boonen zijn heel wat zaad kwijt geraakt! Ook de erwten op ruiters hebben hier en daar door het omtuimelen geleden. Een tegenslag dus voor de bouwersde boeren daarentegen verheugen zich in het weer, vooral om den regen, waaraan het land nog groote behoefte heeft. Vlugge promotie ondervirfdt een postbode te Kolhorn16 Mei als zoodanig aangesteld, werd op 1 Augustus zijn dienst zeer vergemakkelijkt, en op 16 Augustus zijn salaris beduidend verhoogd. Be moord lu de Haarlemmermeer. De Rijkspolitie zet nog steeds haar onderzoek voort om deze duistere zaak tot klaarheid te brengen Klaas Blonk, wiens onschuld zoo helder aan het licht is gekomen, daar alle door hem gedaue mededeeÜDgen waarheid bleken en ook het scheikundig onderzoek heeft uitgemaakt, dat de bloedvlek af komstig was van paarden bloed, wil nu der jostitie nog de behulpzame hand bieden, om daardoor alle verdenkinweike op hem heeft gerust' weg te nemen, zegt het Hrl. Dbld. Hij heeft zich namelijk zoo men dit van hem verlangt bereid verklaard om verschillende boerderijen in de Haarlemmermeer onder leiding van de politie te bezoeken, ten einde na te gaan of zich ondar het werkvolk ook de twee personen bevinden die hij dien ochtend daar beeft gezien. Hollandsche Maatschappij van /Landbouw. In het café van den Heer C. Groen te Kwadijk, ver gaderde Donderdag de afdeeling »Edam, Zeevangsdorpen en de Purmer," der «Hollandsche Maatschappij van Land bouw," onder presidium van haren voorzitter, den Heer H. J. Oalkoen, burgemeester van Edam. De samenkomst was, als altijd, goed bezetplm. 40 leden waren tegenwoordig. Tot bestuursleden werden met algemeene stemmen her kozen de heeren: J. Hooijberg, O. Dzn. Mus en A N. T. Teengs. vergiftigingszaak ln de Haarlemmermeer. Binnen een niet te lang tijdsverloop zal voor de arroud. rechtbank te Haarlem dienen de zaak tegen vrouw Datema, thans gedetineerd, beklaagd haar man, caféhouder iu de' Haarlemmermeer, door middel van arsenicum om bet leven te hebben gebracht. De vrouw heeft bekend een medepl.ehtige te hebben, een goed vriend, die haar bij een en ander de behulpzame hand zou hebben verleend. Deze vriend bevindt zich mede in arrest, doch ontkent alles. Een stellig bewijs ontbreekt, en bjjgevolg is de kans tot nn toe zeer groot, dat hij weer op vrije voeten zal worden gelaten. Opmerkelijk is, volgens de bekentenis der vrouw, de loop der gebeuitenissen. Volgens haar zou zjjn afgespro ken, dat de vriend 's nachts aan haar woning zon komen en de deur ongesloten vinden. Op een afgesproken plaats was een beker met een ei gezet en daarin zou hij het arsenicum doen. De vrouw, wetende das, dat de beker vergif bevatte, klutste 's morgens het ei, gaf het aan haar man met het gevolg, dat hij bezweek. De hoeveelheid arsenicum moet groot genoeg gewees', zijn om vier man te vergeven. Het opmerkelijke van het geval is, dat niemand den medeplichtige bij de woniDg heeft gezien, welke pogingen ook zijn aangewend om dat te bewijzen. Een belooning van f 100, door den officier van justitie ten deze uitge loofd, bleef zelfs zonder resnltaat. Hoe vreemd het moge schijnen, de mogelijkheid bestaat, dat niemand den man gezien heeft, omdat het feit moet hebben plaats gehad in tien nanacht van Zaterdag op Zondag, een tijd das, dat weinig menschen op het pad waren. Op eiken andereu nacht zou dat niet het geval geweest zjjn, omdat dan vele landslieden omstreeks 3 nar reeds op weg naar hnn landarbeid zijn. Do vrouw zal intnsschen haar gerechte straf niet ontgaan. (N. Ct.) Ken bezoek aan den Waagtoren- Wij hebben eens een kijkje genomen, daar boven ia den ouaen klokketoren op het Waag plein en wel bij 't carillondat onze Waag zoo merkwaardig maakt. Wij Alkmaarders luisteren altijd met genoegen naar dat carillon, zingen of fluiten vaak mee de verschillende liedjes, die de heer Crefeld, de bespeler, met veel takt weet te kiezen. Is er een nieuwe straatdeun, een wijsje, dat bijzonder in den smaak schijnt te vallen, al spoedig klinkt het over de stad van 't carillon der Waag. Is er een feest geweest, zooals nu bijv. 't feest van onze brand weer, de heer Crefeld heeft den feesfmarsch al spoedig ingestudeerd, en geeft dien te genieten. t Is een heele toer om boven te komen en als je last van draa erigheid en duizeligheid hebt, is de klimmerg niet aan te bevelen. Za zijn geducht steil, ja griezelig, de nauwe trappen, en 't is hier «opgepastpak de leu ning en hon je vastBij een der trappen is voor 't gemak een touw gehangenmaar met wat handigheid kom je ten slotte wel in het geheimzinnig vertrekje, waar de heer Crefeld tioont. 't Is ook hier wel wat nauw, maar met wat bakken voor de vele balken kom je toch ein- teljjk op een open plekje, waar je eens kunt uitblazen. Velen zullen er zeker zgn, die zich niet goed kunnen voorstellen, hoe 't muziekinstrument, daar in de hoogte, bespeeld wordt. Och, denken de wandelaars, 't klinkt wel vrooljjk, die liedjes maar ze denken meestal niet aan den vermoeienden arbeid, die aan deze muziek besteed wordt. «Vermoeiende arbeid'' «dat past znllen velen zeggen al heel slecht bij muziek 1" En toch is 't niet te veel beweerd, 't is een geducht werk en 't gaat lang niet licht, die vele klepels in beweging te brengen. Hier geldt niet, wat voor de piano-artisten zoo'n voornaam ding is, een lichte, losse beweging der handen, want 't gaat er hier met de vuisten op los. 't, Instrument is nog t best te vergelijken met een piano. In plaats van toetsen, beeft men stevige honten pennen, op een afstand van elkaar van ongeveér een halven decimeter, 't Klavier bestaat uit twee en een half octaaf in een onderste rij de heele tonen, iets hooger de kruisen en mollen. Door ijzerdraad staan de verschillende toetsen (zullen we maar zeggen of anders pennen) iu verbinding met de klepels van de klokjes. Wordt nu een toon aangeslagen, dan wordt met een rak een klepel opgeheven, valt neder en doet dan den klank ontstaan. De klokjes doen tegelijk dienst bij de voorspelen van heele en halve uren, maar hiervoor dienen de hamers, die, twee in getal, voor eiken toon, op de klokjes nedervallen. Da heer Crefeld zit in een soort van traliewerk, want rondom hem loopen de vele ijzerdraden. Op drukke dagen komt hierboven nog al eens wat bezoek, getuige de vele namen, die overal en vooral buiten bij den tweeden omloop, ingekrast en geschreven zijn. Ga er echter niet heen met goedlachsche jonge dames, want die houden haar gezicht niet lang in een ernstigen plooi, 't Is dan ook vrij komisch, zooals de heer Crefeld daar met handen en zelfs voeten zit te slaan en te trappen. Want. beneden aan 't instrument kan ook naar hartelust «gewerkt" worden. De jas gaat er bij uit en in de hitte van 't spel trilt de zitbank van den speler, die met zjjn vaste, met een soort van lederen handschoen beschermde vuist, met groote handigheid en jnisthaid de pennen weet te treffen, 't Is wel de moeite waard zoo 'n bezoek daar in de hoogte, zoowel om 't instrument als om hot mooie vergezicht op den omloop. En wie zich deze inspanning getroost zal voortaan don heer Crefeld gelukwerschen,. als op Vrijdag en Zaterdag de klok één nur slaat. Be verkoop van dc „Tromp". Bij de directie der marine te Willemsoord had gisteren de openbare verkoop plaais van het afgevoerde oorlogs fregat «Tromp". Ingekomen waren 10 biljetten. De hoog- Amsterdammers ln Alkmaar. Da muziek-, zang- en toonselvereeniging van post- en telegraafbeambten «Willem van Zujjlen" te Amsterdam zal Zondag een boottocht houden naar Alkmaar en Om streken, met de versierde boot «Heerenveen" van de Holland-Friesland lijn. Alle drie afdeelingen voor muziek, zang en tooneol zullen hieraan, onder leiding van hun directeuren, deelnemen. Het vertrek uit Amsterdam is bepaald op 8 uur v.m., afvaart de Ruyterkade, steiger no. 5, alwaar dea morgens kaarten verkrijgbaar zgn. De terngkeer nit Alkmaar heeft plaats des avonds ten 6 nre. Me McHwcdstrijd ln 't café „de Raclitcgaal'. Aan dezen kolfwrdstrijd, waarover wij in een vorig nummer reeds een enkel woord hebben gezegd, werd in de twee dagen, die ze dunrde, Dinsdag en Woansdag, door 90 personen deel genomen. Den eersten dag werd gespeeld van 's morgens negen tot 's avonds half elf en den tweeden dag 's avonds om half negen, was de strijd

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2