HELM LICIT BONENLAND. L. IJPMA Sc Co., MARKTBERICHTEN. gevende Gloeikousjes 15 20 25 ets. Willem van ITuure, Nieuwst ij dingen. Met Moninklïjk bezoek aan Moord-Brabant. Gemengd Nieuws. BIJ Mient 4 8. KERKORGELMAKERS. ZAADMARKT 98. ALKMAAR. Generaal-Agentschap der wereld beroemde Clough Warren s Huis-, Salon- en Concertorgels, dewelke volgens attesten der beroemdste musici nog nooit over troffen zijn in toonkarakter en constructie. zijnen vader ten achteren staan. Ofschoon hij op zijn kasteel Klein-Glienicke bij Potsdam zeer teruggetrokken leeft, hoort men zijne vrouw nog al eens beklagen en ook zijn gevolg wordt niet algemeen benijd. Het is aan zijn hof een voortdurend komen en gaan van beamb ten in betrekkelijk korten tijd wisselde hij 4 malen van hofmaarschalk, de laatste maal in Maart j.l. Met den toen afgetreden functionaris, von Luck, ontwikkelde zich zelfs een proces, door dien hoveling met goedvinden van den Keizer begonnen, over het uittekeeren pensioen. Bij die gelegenheid bleek het dat een belangrijk deel van het zeer groot inkomen, dat prins Friedrich Leopold geniet, voor pensioenen aan ontslagen hovelingen moest worden afgestaan. Omstreeks dienzelfden tijd heette het dat het prinse lijk paar voor langen tijd naar het buitenland men noemde de Riviera wilde vertrekken. De Keizer als hoofd der familie en als opperbevelhebber van het leger, schijnt zijne toestemming echter te hebben geweigerd en zelfs van een langdurig bezoek bij des prinsen zuster, de hertogin van Connaught, in Engeland, kwam niets. Thans, op een oogenblik, dat niemand er aan dacht, expedieert Wilhelm II zijnen neef en zwager in de richting van Moekden. Of de uitverkorene zelf wel zoo heel ingenomen is met de gelegenheid de Kozakken hijzelf is generaal der cavalerie van nabij te be- studeeren, is aan'gegronden twijfel onderhevig. De andere Hohenzollern, Karl Anton von Sigmaringen, is reeds op weg naar Japan. Of hij slechts als tegenwicht gebruikt wordt dan wel eveneens niet tot 's Keizers sympathieën behoort, kon men mij niet mededeelen. Zijne vrouw, prinses Josephine, eene dochter van den graaf van Vlaan deren heeft thans hare koffers gepakt, met hare kin deren Berlijn verlaten en koers genomen naar België, waar zij de gast zal zijn van haren vader. Mocht men het nu wenschelijk vinden een vorstelijk vertegenwoordiger naar Zuidwest-Afrika andere keuze is er niet meer te sturen dan heeft de hertog Ernst Günther een goed kansje. De «on-dits» zelfs in cou ranten tot uitdrukking gebracht, hadden voor eenigen tijd reeds een der zoons van prins Albrecht voor dit reisje bestemd; men meende, dat ook daarvoor wel re denen waren. Het praatje werd echter geen werkelijk heid en zoo ?al ook de broeder der «Keizerin er nog wel niet toe overgaan zich eene uitrusting voor de tropen te bestellen. Ernst Günther staat in ietwat gunstiger conditie dan de voornoemde prinsen. Wel is ook hij Pruisisch officier en heeft als zoodanig den Keizer te gehoorzamen, doch als familielid, respectieve hoofd van het geslacht heeft zijn zwager niets over hem te zeggen. Als een echte »Lebemann» liet hij vroeger nog al eens van zich spreken en waren er, die hem als de hoofd figuur in de nog steeds niet vergeten, onzalige Kotze- Schadersche hofintriges aanzagen. Met kracht wist hij echter alle verdachtmakingen van zich af te wijzen en niet ten onrechte, toen het later bleek, dat de bron van alle ellende nog dichter bij de plaats des onheils lag. Vóór eenige jaren huwde de hertog van Sleeswijk— Holstein met de toen 17jarige Katholieke dochter van prinses Louise van Coburg, de veelbesprokene Bel gische prinses, eene ^verbintenis, die in de Berlijnsche hofkringen met zeer weinig sympathie werd begroet, doch die den prins financieel zeer onafhankelijk maakte. Ook ditmaal heeft Ernst Günther de bewijzen gegeven, dat hij, als het er op aan komt, geen blad voor den mond neemt. Wanneer zal zijn openbaar schrijven de zaak von Mirbach men spreekt thans zelfs van de MirbachHammersteinsche affaire tot een einde brengen De Keizer kan de inmenging van zijnen prin selijken zwager toch niet onopgemerkt voorbijgaan. Het is waarlijk tijd, dat aan de verbittering van velen hier nog niet meer voedsel worde gegeven. Er is opgewekt feest gevierd in Noord-Brabant. Vooral in den Bosch is het Koninkljjk Echtpaar op indruk wekkende wijze door de bevolkiüg ontvangen. Het ligt buiten ons bestek alle bijzonderheden hier omtrent mee te deelenslechts ontleenen wij aan de groote pers de volgende beschrijving van den tocht naar Hensden Naawelijks w&s dö stoot ovon buiten Dbd Ijoscq ü&h den overweg van de staatsspoor gekomen, of de dreigende lncht barstte los. De storm gierde over de vlakto Regen en hagel vielen bij stroomou neer. Het was ontzettend weer toch trotseerden H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins onverschrokken dit noodweer. Geen parapluis zelfs dekte hunne hoofden slechts had H. M. de Koningin een mantel omgeslagen. Arme landelijke bevolking, in Zmdigsche kleeren, die overal voor de boeren woninkjes stonden geschaard, arme kindertjes, die in hunne witte kleertjes ia weer en regen stonden, het oogenblik verbeidend om H. M. een lied toe te zingen of een ruiker aan te bieden. Overal in de dorpen van de Langstraat luidden de klokken en brachten gemeentebesturen en schoolkinderen het Koninkljjk Echtpaar hulde. De burgemoesters der verschillende gemeenten reden voor aan den stoet zoover hun gebied reikte. Overal bad de bevolking met eenvoudige middelen aardig versierd, maar meedoogenloos vernielden storm en regen ai dit schoons Te kwart voor twaalf werd Heusden bereikt, dat geheel in feesttooi was. Bij de binnenkomst aan de voormalige Ond-Hensdensche poort ned de stoet door een eereboog van monumentaal karakter, waarboven het «welkom" prijkte. Aan de grens der gemeente werd het Kon. Echtpaar ontvangen door den burgemeester, den heer P. L. Hon- coop, die een kort woord ter verwelkoming sprak. Het zoontje van den wethouder Verhoeven bood hier een ruiker aan. Het fanfarekorps begroette bier de hooge gasten met ons en het Mecklenburgeche volkslied. Zoo bereikte men hot fraaie Raadhuis, dat gelukkig slechts sober versierd was met prachtige gewassen op bordes en voorhal. In de met sierplanten rijk gedecoreerde Raadszaal stelde de burgemeester den Gemeenteraad aan het Kon. echtpaar voor en bood 's bargemeesters dochter een bouquet aan. Da burgemeester hield nu een welkomstrede. Hjj herinnerde aan den wateisuood van 1860/61, toen Z. M. Willem de Derde aanstonds de reddende hand oestuk aan den door de ramp getroffen evenmensch en door Hoogstdeszelfs persoonlijke verschijning te midden der watersnoodljjdenden te Heusden op 26 Jannari 1861, moed en troost wist in te boezemen. Te kwart over twaalf verlieten de hooge bezoekers het stadhuis van Heusden en reden naar de Prins Heudrik- kade aan de Maas, waar het directie- vaartuig Krayenboff gereed lag. Voor het Koninklijk Echtpaar aan boord ging, werd door het werkvolk van den aannemer der werken tot opening van den Maasmond, den heer P. A. Bos te Gorinchem, een spade aangeboden, waarmee de dam bij Heusden is doorgestoken en het eerste Maaswater is geleid naar de nieuwe rivier. Ondanks den stortregen hoorde H. M. nog een kinder cantate, gezongen door de Heusdensche schooljeugd. Onder gejuich der menigte verliet daarop het koninklijk jacht den aanlegsteiger. Hoog gingen de grauwe golven der rivier; wel avon tuurlijk maar minder aantrekkelijk werd daardoor deze watertocht. De pers zocht op haar door de Regeering aangeboden boot eene schuilplaats in de kajuit. Voorop gingen de rijk gepavoisseerde stoombooten W.F. Leemens Inspectenr Rose" en President Steijn" met de Regeerings- genoodigden en de leden der hooge colleges van Staat, zoomede de leden der Staten van Noord-Brabant. Daar achter ging het koninklijk jacht, geflankeerd door twee politie-vaartnigen, gevolgd door een persboot en eenige andere pleiziervaartnigen. Eerst werd de steven gericht naar de nienwe rivier, waar even beneden hel Hensdensche kanaal een tnsschen twee baggermolens aangebrachte versperring werd door gevaren. Onder trompetgeschal en het lossen van kanon schoten eene symbolische opening der nieuwe rivier, werd de tocht voortgezet tot even beneden de vaste brug waarna de steven gekeerd en de tocht naar A ndel aanvaard werd. Intnsschen gebrnikte het Kon. echtpaar een lnnch. De minister van Waterstaat, mr. J. O. de Marez Oyens, hield daar een rede, waarop H. M. de Koningin het volgende antwoordde Ik voldoe gaarne aan uwe uitnoodiging dezen gedenk steen te onthullen welke aan bet nageslacht kond zal doen van het reuzenwerk hier gewrocht en een bewijs zal leveren van de offervaardigheid van het Nederlandsche volk waar het geldt zulk een uitgestrekte landstreek te verlossen van een element, dat haar gedurende lange jaren zoozeer geplaagd heeft. De vruchten van den bodem, door een nijvere bevolking gekweekt, werden vaak vernietigd door den ongnnstigen waterstand, welke door deze werken verbeterd is. Ons volk mag met trots zien op den zoo dikwjjls met goeden uitslag gevoerden strijd tegen zijn ouden vijand, wien het op zoo vernuftige wijze zijn prooi weet te ontwoekeren. Met genoegen gedenk Ik de belangstelling, door mjjue voorzaten in de plannen tot verlegging van den Maasmond betoond en evenzeer verheng Ik mjj in het feit, dat de naam van mijnen onvergetelijken Vader op zoo bijzondere wjjze is saamgevlochten met de jongste geschiedenis dezer ge teisterde landouwen. Zoo eene herhaling der rampen van het jaar 1861 met Gods hnlp door deze werken voorkomen wordt, zal dit in de eerste plaats te danken zjjn aan de bekwaamheid van onze ambtenaren van den Waterstaat, wien Ik evenals de bevolking dezer streken gelukwensch met den dag van heden. Moge de volbrachte arbeid haar tot zegen strekken. De door H. M. onthulde gedenksteen stond aan den oever voor een paviljoen, waarin de minister H. M. toesprak. Na afloop van deze plechtigheid werd de terugtocht van Andel naar den Bosch aanvaard te half drie, nadat de Andelsche bevolking en het sluispersoneel hulde hadden gebracht aan het Koninklijk Echtpaar en nadat de visschersvloot, die bij Andel geankerd lag, was voorbijgevaren en by Neer-Andel onder oorverdoovend geloei der stoomfluiten van de booten door het Koninklijk Jacht revue was gehouden over de volgbooten. harer handen Was een gat, waardoor een jjzeren stokje gestoken moest worden, zoo, dat het er met zijn omge bogen handvat in bleef hangen. Miste deze manoeuvre en stiet de onhandige belager van »Trien" tegen haar arm aan, dan draaide ze haar anderen uitgestrekten arm fluks naar hem toe en gaf hem daarmede een tik tegen zjjn achterhoofd. Heel aardig dusDoch, zooals gezegd, dit nummer kwam niet goed tot zijn recht, daar reeds de avond be gon te vallen. Toch was het soms voor het talrijk aan wezige publiek nog amusant, vooral toen een der laatste kampers wat onhandig met zijn fiets tegen het voetstuk van Trien aankwam en haar omhelzende, bijna met de lieve scboone omver viel. Ook het »rjjden met hindernissen", was een amusant nummer vooral het aan- en uittrekken van het hemd, staande op een stoel, wekte soms een luid klinkend ge lach. Bij het «langzaam rijden" waren een paar mooie ritten. Het «ringsteken op de fiets", duurde het langst. Als overwinnaars traden hierbij nit het strijdperk de heeren C. de Goede, Egmond a/d Hoef, le pr. een fietslantaarn G. Dekker, id. le premie een beien J.Rozing, id. 2e premie een fietssleutel. Bjj het «langzaam rijden", won de heer J. Wittebrood, Wimmenum, den prjjs, een fietshoorn, en E. de Vrjj, Egmond aan Zee, de premie, een tasch. Bjj «hindernissen" kwamen nit, de heer P. Korthals, Amsterdam, met den len prijs, een voetpomp en de P. Hubers, Egmond a/d Hoef, met de premie, een paar broek manchetten. En «kwade Trien'' werd overwonnen door de heeren A. Bas, Egmond aan Zee, le prijs, een zadel, en J. de Waard, Egmond a/d Hoef, de premie, een fietsatandaard. Van de plechtige uitreiking der prijzen, welke het be trekkelijk kleine inleggeld in aanmerking genomen, niet groot konden zijn, kwam wegens het vergevorderde uur niets. Iedere winner kwam eenvoudig zijn prijs in ont vangst nemen. En hiermede was dan deze nieuwe kermis pret afgeloopen. Te oordeelen naar het zeer talrijke pnbliek, dat tot het einde de wedstrijden bijwoondezijn deze wel in den smaak gevallen. Jammer, dat dit sportfeestje op den publieken straatweg moest gehouden worden. De vele rjjtuigen, die moesten passeeren, waren ongewenschte lastposten. Ook het publiek drong, door verklaarbare nieuwsgierigheid gedreven, soms wel wat te veel op. Enfin, 't is gepasseerd en 't mag goed geslaagd heeten, de commissie kan dus tevreden zijn. Aanbestedingen. Door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland is aanbesteed Het verruimen van het Noordzee kanaal en het maken van boord voorzieningen tnsschen Velsen en zijkanaal B. Raming f 356.000. Laagste inschrijvers waren L. Volker Azn., te Sliedrecht en P. A. Bos, te Gorkum voor f 299.000. 4c Door de genie is aanbesteed: bestek No. 14. Het doen van voorzieningen aan de sluizen van het Geestmer- ambacht te Aartswoud ter verbetering van de inundatie- middelen voor de stelling van Amsterdam. Raming f 950. Ingekomen 3 biljetten. Minste inschrijver de heer L. van Zon, Purmerend f 946. Wederrechtelijke vrijheidsberooving. Tegen den burgemeester van Edam is, naar De Tijd meldt, een instructie geopend naar aanleiding van een aanklacht van een landbouwer aldaar wegens weder rechtelijke vrijheidsberooving. De beide gemeente-veld wachters en de burgemeester zijn te Haarlem verhoord. Ter waarschuwing voor anderen. Een kindje van 4 jaar wandelde dezer dagen met haar vriendinnetjes door bet Westerplanisoen te Amsterdam. Van een der vele daar staande struiken at het eenige bessen, niet beseflende, dat deze vergiftig waren. Donder dag is het kind aan de gevolgen overleden. Fletswedstrijden te Mgmond aan den Hoef. Dinsdagderden kermisdaghadden te Egmond a/d Hoef, de aangekondigde fiatswedstrijden plaats. Was de verwachting omtrent de deelname hoog gespannen, de werkelijkheid overtrof die vei wachting nog verre. Immers, plm. 100 deelnemor3 waren ingeschreven. Vandaar, dat de geanimeerde en animeerende pret wel even te lang duurde. Het laatste nummer, «Kwade Trien rijden moest dan ook gedeeltelijk bij kunstlicht geschieden. Dit was hoogst jammer, want 't was wel 't aardigste nummertje van het programma. S'el u voor: een levensgroote pop, voorstellende eene gebaarde boerenvrouw, dus een van het ras, waarvan men wel eens zegt, dat het «dubbel haar" op de tanden heeft. Dit «manwjjf" nu draaide om een spil, zoodat zij als een tol in 't ronde kon zwie ren. H var armen had ze breed uitgespreid, alsof ze den aankomenden rijder 1 efdevol wilde omhelzen. In een Alkmaar 19 Aug. Aangevoerd 366 stapels, wegende 140539 kilogrammen. Kleine kaas f 28.50, commissie f 27,50, Middelbare f 28.—. Alkmaar, 19 Aug. Aangev. 1668 mudden Tarwe f 7.— a 8.10 rogge f 5,60 a 5.75, gerst (chev.) f 5.50 a 5.80, haver 1 3.35 a 3 75, paardeboonen f 0.— a 0. -, br. id. citroen id. f rood mosterdz. f 15.50 a 18.60, karweizaad f 10.10 a 10,35, koolzaad f a t erwten groene f 8.9.50 a 15.granwe f vale f 9.50 a 11.75. dnivenb. f 0.— Amstüirdam 19 Aug. De prjjzon der Aardappelen waren heden als volgt: Nieuwe Spring Malta's 0 a 0 ct. per kg., groote An dijker Muizen f 2.30 a 2.40, kleine id. f 1.30 a 1.40, Andiiker blauwe f 1.80 a 2,— Westlandsehe Zandaar- dappelen f 0.— a 0.—, kleine id. f 0.— a 0.—, West- aandsche kralen f 0.- a 0.—, Katwyker ronden f 1.80 a 2.60, id. mnizon f 0.— a 0.—, Geldersche Borgers f 0.— a 0.—, id. blauwen f 1.70 a 1.85, gieltjes f 0.— a 0.—, IJpolder bonten f 1.80 a 1.90, IJpolder Eigen- heimers f 1.50 a 1.60, Friesche borgers f 1.60 a 1.75, Friesche Hamburgers f 2.30 a 2.40, id. blauwe f 1.80 a 2.10, Zeeuwsche bonten f 1.90 a 2.10, id. blauwe f 1.90 a 2.20. Aanv. 8 ladingen. Hoorn, 19 Aug. Aanhev. 308 vette schapen f 22 a 28 per stnk. Handel matig. Leeuwarden, 19 Juli. Ter veemarkt werden aangevoerd 116 stieren f 75 a 255, 618 kalf- en melkkoeien f 145 a 240 70 varekoeien t 114 a |240, 69 vette ossen en koeien f 175 a 200 of f 0.- a 0.— per Kg. 104 graskalveren f 40 a 173 vette ido. f 40 a 50, f o.a 0.— per Kg., «74 nncht. id. f 8.— a 10.—, 209 vette schapen f 22a 26.of f 0.— a 0. per Kg., 204 weide dito f 20.— a 23, 324 lammeren f 10.— a f "1492 magere varkens f 45 a 50 of a ct., per Kg'., 540 biggen f 20 a 30.—, 409 runderen, 136 kalveren, 433 schapen, 28 paarden f 50 a 120, 1 bokken f 5 a 0. 87 pinken f 60 a 80, 151 vette varkens f 80. 266 speenvarkens f 4 a 7. Steeds een uitgebreide kenxe ter bezichtiging.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6