BINNENLAND- PERgONAIilA. M A KKBKRÏCHT 07" Nieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. en bjj hnnne lessen, zorgt er voor, dat zij geregeld han gebeden doen en brengt ze des avonds naar bed. Ook de Czar bemoeit zich veel met zjjne kinderen en in de kin derkamer springt hij ongedwongen met hen om, want daar heerscht niet de Keizer aller Russen, maar de vader. Daar praten de Czar en de Czaritsa gezellig met hnn kroost, nn eens in 't Pransch, meestal in 't Dnitach, maar zelden in 't Russisch. De jonge groot hertoginnen heeten Olga, Tatiana, Marie en Anastasia. De Czaritsa, ofschoon een Duitsche, spreekt zeer goed Pransch en wil, dat de jonge prinsesjes deze taal ook grondig bestudeeren. Dan lezen de Czar en de Czaritsa samen vaak de boeken op letterkundig gebied, die te Berlijn of Parijs uitkomen. De Czar is zeer eenvoudig, ook de Czaritsa houdt niet van zooveel vertoon, als bijv. hooge recepties, maar ze onderwerpt er zich toch aan. De intieme soirées trekken de Czaritsa meer aan. Hier verschijnt ze gewoonlijk in een flnweelen japon, waarvan de sombere kleur slechts door een enkel edelgesteente wordt verbroken. In het haar draagt ze geen brillanten of een diadeem, maar ze steekt er slechts een eenvoudige roos in. Bjjna nooit draagt ze armbanden en behalve haar trouwring niet meer dan twee ringen. Deze eenvoudige kleeding maakt de coquette hofdames natuurlijk wanhopig, die genoodzaakt zijn om haar hierin na te volgen. Slechts bij hooge recepties verschijnt de Czaritsa in een prachtig toilet, maar dan is 't ook zoo, dat een ieder er over in bewondering is. Doch zoodra de recepties zjjn geëindigd haast ze zich naar de kamers van hare dochters, en is ze weder de moeder, die bezorgd voor de gezondheid van haar kinderen waakt- Men kan met zekerheid zeggen, dat de Russische moe ders de Czaritsa als een voorbeeld nemen, en dat geheel Rusland haar naam eert. Amerikaanse h. Op de wereldtentoonstelling te St-.-Louis zijn een paar groote laarzen te ziendie indertijd werden gedragen door President Roosevelt, toen hij nog als een eenvoudig cowboy in de vlakten van Noord-Dakota reed. Maar die laarzen dreigen nu uiteen te zullen vallen en wel doordien belangstellende bezoekers spijkers uit de zolen hebben gehaald om die als historische merkwaar digheden mede naar huis te nemen. Een ongewone diefstal. Te Parijs is een zon derlinge diefstal gepleegd. Daar zijn namelijk twee kamee- len, bestemd voor den »Jardin d'Acclimatation," gestolen. Men zal echter in dit geval het gestolene wel weder spoedig op 't spoor zijn. Het zal althans den dieven moei lijk vallen, het in stilte van de hand te doen. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. De afdeeling Hoorn en Omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw hield eene algemeene verga dering, waarop door den Heer J. Best Nzn., te Berkhont, werd ingeleidbespreking over het inenton van varkens tegen de vlekziekte. Na breedvoerige toelichting van den inleider en drukke gedachtenwisseling der leden werd by scclamatie de vol gende motie aangenomen »De afdeeling enz. betuigt de Regeering haren oprechten dank voor 't instellen der Rijksserum-inrichting te Rot terdam, als zijnde van zoo groot belang voor den landbouw, besluit, den Rijksveearts, gevestigd in deze afdeeling, te verzoeken, de varkens bij minstens 30 stuks en in één centrum met serum en cultuur, van Rijkswege verstrekt, te behandelen tegen het door de Regeering vastgesteld tarief en besluit voorts, hoe in het onverhoopte geval, dat genoemde Rijksveearts hiertoe niet genegen mocht zjjn, op nader te bepalen wijze, het inenten van partijen van minstens 30 varkens met rijksserum en cultuur zal worden bevorderd." Van uit de Haarlemmermeer, waar de inenting van varkens met rijksserum voor 30 c. per stuk geschiedt, kwamen de gunstigste mededeelingen in omtrent het succes. Om de belangrijke zaak nog algemeener te maken, vooral in Noord-Holland, waar het bedrag van 30 c. voor inenting van 1 varken te laag wordt geacht, werd voor gesteld met alle afdeelingen te confereeren reeds de ver- eeniging «Hollands Noorderkwartier" heeft een commissie aangewezen om met den Directeur-generaal van Landbouw deze kwestie te bespreken. Juist om de uitstekende resul taten, waarop reeds kunnen worden gewezen, is 't van 't grootste belang, dat deze inenting overal verplichtend wordt gesteld. De vragenbus bevatte een 4-tal belangrijke vragen, die op de volgende bijeenkomst uitvoerig zullen behandeld worden a. Zijn de uitkomsten van 't gebruik van reincultuur bij kaasbereiding altijd gunstig geweest en zjjn zij beter dan bij lange wei b. Zijn er nog cijfers bekend omtrent't verband tusschen het zuurgehalte der melk en 't vochtgehalte der daaruit bereide kaas c. Hoe bevalt Hansens kaaskleursel d. Hoe bevallen stekers voor scherpbeslag bij paarden De Prins der Aederlanden. De verslaggever van het Dagblad voor Noord Brabant schrijft Zoopas had ik een gesprek met eenige leden van het koninklijk personeel. Hun dagtaak was afgeloopen en zij dronken gemoedeljjk een potje Brabantsch gerstenat. Heb je wel opgemerkt, vroeg er een aan den ander, dat ze hier haast overal roepen: «Leve de Prins", naast het «Leve de Koningin"? Nu dat had de ander juist opgemerkt. En hy had het ook al gezegd tegen die en die collega's. Allen hadden ze er blijkbaar pret in. De Prins schijnt erg in de gratie bij jullieinfor meerde ik. Ochmijnheer't is toch ook zoo'n goeie man. Ik wou dat de menschen dat eens zoo wisten en onder vonden als wij. De Prins kijkt wat norsoh en nou denken de menschendat hij van binnen is als van buiten. Maar dat is niet zoo. Is hij niet goed voor ons? de spreker wendde zich tot zijn gezellen. En toen poogden er tweedrie tegelijk te vertellen. Van de verbeteringen door den Prins voor het personeel tot stand gebracht. Van de loonsverhoogingen een was er die f 400 opslag in eens had gekregen. Van een betere regeling der diensttijden, van het opheffen der diverse kleinigheidjes, die sleur waren geworden en maar lastig waren. «Eens kwam de Prins in de woning van een ouden tuinman. Mijn paarden wonen nog beter dan gij had hij toen gezegd. Een uur later haddon de timmer lieden hun orders en nu woont de oude in een keurig, koket woninkje in het groen." Maar hoe kwam de Prins bij dien ouden tuinman Was dat toevallig Op een wandeling misschien Waarachtig niet. De Prins was eens gaan zien, hoe die oude woonde. Hij stelt zich persoonlijk op de hoogte van de omstandigheden, waarin zijn personeel leeft. En dan brengt hjj overal verbetering aan, waar die noodig zijn. Toen we in Sorrento waren, viel een ander in, had ik eens 'n uitstapje met den Prins gemaakt naar een naburige plaats. We hadden nogal veel en zwaar gere den en de Prins had ergen eetlust naar hij zeide. Nou ik ook, en ik verzweeg het niet. Toen we aan het hotel aankwamen, bracht de Prins mij eerst waar ik wezen moest en hy ging persoonlijk naar den hotelhouder om hem te zeggen, dat ik goed te eten moest hebben. Ja, ja, zoo is hij, vielen de anderen bjj. Dat is echt. Ik vroeg, wat de Prins wel van de Bossche feesten zei. Ja, dat wisten ze natuurlijk niet. U moet niet den ken, dat wij elk oogenblik van den dag zoo maar een praatje kunnen houden met den Prins. Nu, dat begreep ik ook wel. Maar toch vertelde een der palfreniers nog, gehoord te hebben, hoe aardig de Prins het gevonden had, dat een der onderwijzers aan den weg naar Heusden zijn schoolkinderen had opgesteld in den vorm van een W en een H. De Prins houdt toch zooveel van kinderen, mijnheer. Hij kan er haast even leuk mee babbelen als de Koningin. En hjj moet ér toch zoo'n spijt van hebben, dat al die kindertjes zoo nat ge regend zijn gisteren. Ik had pas gehoord, dat de Prins aan den stationohef te Apeldoorn had gezegd, dat deze maar geen loopers moest uitleggen, als hij, de Prins, alleen eens op reis ging. Dat was niet noodig. Als de Koningin er bij was zon het wat anderB wezen, natuurlijk. Of dat waar was, vroeg ik. Ze wisten het niet, maar ze meenden, dat het best waar kon wezen. Want zoo was hjj net, zoo een voudig, en zoo heel niet gesteld op veel uithaal. Of hij goed Hollandsch spreekt O ja, mjjnheer, beter zelfs dan de Koningin-Moeder. We stonden er allen verbaasd over, dat hij het zoo gauw had aangeleerd. En met de Koningin spreekt hij ook steeds Hollandsch. Indijking der Lauwergzee. Het verslag is verschenen der bij gemeenschappeljjk besluit van God. Staten van Friesland en Groningen be noemde commissie van deskundigen, tot het instellen van een nader onderzoek in zake de indijking der Lauwers- zee, in verband met een verbeterde afstooming van het boezemwater in de beide provinciën. De kosten van de ontworpen werken zijn geraamd op f 12 316 500, waarvan alleen de indijking f7 626 500. De totale oppervlakte der binnen te dijken en voor ver koop vatbare gronden zal zijn 4837 H.A., ter verkoop waarde van f 2 600 000. Voor de uitvoering van al de werken wordt een tijdvak van acht jaren gesteld. Volgens de commissie behoort de indijking te geschieden door het Rijk de uitvoering der overige werken door de besturen van beide provinciën, ieder voor zoover zjjn pro vincie betreft, en door de betrokken waterschapsbesturen in de beide provinciën. Het verslag is eenstemmig vast gesteld. Resumeerende zegt de commissie van oordeel te zjjn, dat, afgescheiden van het doel, waartoe de indijking der Lauweiszee dient te worden ondernomen, zijnde de ver betering der afwatering in twee provinciën, het werk aanbeveling verdient: 1. Wegens het indijken van voor cultuur geschikte gronden 2. in het belang der zeevisscherjj wegens den aanleg eener vluchthavw voor visscher. schepen 3. in het belang der zoetwatervisscherjj wegens het ontstaan van een zoetwatermeer binnen den afsluitdijk 4. wegens de verbetering der scheepvaartwegen Zoutkamp naar de Dok- kumer-Nieuwezjjlen en de Noordzee 5. wegens het minder onderhoud der om de Lauwerszee gelegen zeedijken en de meerdere veiligheid der aangrenzende provinciën, nu ge noemde djjken slaperdijken worden 6. wegens het opheffen van de bezwaren, verbonden aan het voor de afwatering en de scheepvaart op voldoend profiel onderhouden der geulen in de Lauwerszee7. wegens verbetering van de verbinding tussehen twee belangrijke deelen der beide provinciën8. wegens de verhoogde productiviteit der om do Lauwerszee gelegen kweldergronden9. wegens de verhooging der welvaart, die uit de beschikbaarstel ling en de bebouwing der ingedijkte gronden zal voort vloeien. Post<i ultantles. Door den dir.-generaal is bepaald, dat ingeval bij de invordering van quitanties, de schuldenaar niet thuis wordt getroffen en geen huisgenooten aanwezig zjjn om hem nopens den aard der quitanties in te lichten, de beambte met de invordering belast, voortaan eene kennis geving zal achterlaten, welke de noodige gegevens om trent de quitantie bevat. Het spoorwegongeluk bij Hoorn. De heer Leek, zjjn vrouw en zoontje verlieten genoeg zaam hersteld het ziekenhuis te Pnrmerend en kwamen weer te Edam. Twee kinderen bleven te Pnrmerend ach terde koetsier ligt nog te Edam. Aller toestand is tameljjk wel. Veel gegadigden. Voor de betrekking van directeur der «Maatschappjj tot bevordering van Njjverheid" te De Rjjp (jaarwedde f 1000 en vrjje woning) hebben zich 114 sollicitanten aangemeld. Schietwedstrijd te behagen. Te Schagen zal de Schietvereeniging «De Roos van Sehagen" gedurende de maand October e.k. een provin cialen schietwedstrjjd houden op flobert en cylinder voor de in Noord-Holland beBtaaude schietvereenigingen, schut- terjjen en kaders van onderofficieren. Voor dezen wedstrjjd, welke in het Noord-Hollandsch koffiehuis te Schagen zal worden gehouden, worden een 50tal medailles, eerekruisen en kunstvoorwerpen als prij zen beschikbaar gesteld. De banen voor den schietwedstrjjd zullen wekelijks ge opend zijn op Zondag van 11 uur voormiddags tot 6 uur namiddags en op Woensdag en Zaterdag van 1 tot 6 uur namiddags. De regelingscommissie bestaat uit de h.h.D. J. Rog geveen, voorzitter W. J. van Loo, secretaris Jb. Rog geveen, penningmeester Th. Schmalz en J. H. Schone. Post en telegraaf te Winkel. Met ingang van 30 dezer zal het post- en telegraaf kantoor te Winkel op werkdagengedurende het geheele jaar, geopend zijn van 7.30 uur voor- tot 8.30 uur na middags. (Greenwichtjjd.) De nieuwe spoorbaan te Velsen. De hulpcentrale voor de beweegkracht der nieuwe spoorbaan te Velsen is zoo goed als gereed. Dat B. en W. te Velsen nu pas toestemming gaven voor den bouw, was voor de Haarlemsche Machinefabriek geen beletsel om na het doen der aanvraag daarvoor, precies te doen als ware die toestemming reeds verkregen. Arrestatie van marine-matrozen. Het Vad. schrijft: Nog een bjjzonderheid van de meetings voor algemeen kiesrechtVjjf marine-matrozendie te Rotterdam de bijeenkomst bijwoondenwerden door de politie gear resteerd. Wjj kunnen hieraan toevoegen dat de Alkmaarsche politie Zondag j.l. een liberaler opvatting huldigde. De electrlsche stempelmachlne. De op het hoofdpostkantoor te 's Gravenhage in gebruik gestelde electrische stempelmachinelevert een goede honderd stempelafdrukken in de minuut. Beverwijk-Assendelft. Met toestemming van den Minister van Oorlog zullen eerstdaags een aantal nieuwe verkeerswegen, door de genie aangelegd in de Stelling van Amsterdam, voor het publieke verkeer worden opengesteld o. a. de weg van het dorp Assendelft tot den St.-Aagtendjjk, waardoor tus schen dat dorp en Beverwjjk een verkorte weg geopend wordt. Te Amsterdam is voor het examen Hoofdacte o. a. ge slaagd de heer W. van Eenennaam te Egmond aan Zee. Voor het examen gymnastiek, midd. ond., slaagde te Utrecht o. a. de heer J. Ploeger te De Rijp. Voor het examen Duitsch, L. O., slaagden te 's-Gra- venhage o. a. de dames H. J. van Heemskerck Duker te Hilversum en C. S. van der Hegge Spies te Bussum. Benoemd tot leeraar in het machine-teekenen aan de ambachtsschool te Winschoten de heer A. D. Bosman, teekenaar aan de Koninklijke Fabriek «de Schelde", te Vlissingen. Amsterdam 24 Aug. De prjjzen der Aardappelen waren heden als volgt: Nieuwe Spring Malta's 0 a 0 ct. per kg., groote An« djjker Muizon t 0.a 0.kleine id. f 0.a 0. Andjjker blauwe f 0.— a 0,Geldersche blauwen f 1.70 a 1.90, IJpolder bonten f 1.80 a 1.90, IJpolder Eigenheimers f 1.50 a 1.60, Frieache borgers f 1.40 a 1.75, Friesche Hamburgers f 2.30 a 2.40, id. blauwe f 1.60 a 2.Zeeuwsche bonten f 1.80 a 2.—, id. blauwe f 1.90 a 2.10, id. Eeigenheimers f 1.70 a 1.80. Aanv. 2 ladingen. Amsterdam 24 Aug. Ter veemarkt alhier werden heden aangevoerd 183 vette kalveren le kw. a 86 ct., 2e kwal. 74 ct3e kwal. 64 ct. per Kgr. 21 nuchtere kalveren f 7 a 14, 557 vette varkens, 36 a 38 ct., over- zeesche 38 a 40 ct., Rjjnkanters 40 a 42 ets. per Kg. Haarlem, 24 Aug. Vee. Aangev. 5 vette koeien f190 a 225, 28 nucht. kalveren f 9 a 16, 27 vette schapen f 15 a 24, 2 paarden, 1 graskalf f 20 a Kaas. Aangev. 12 stapels, 1485 stnks, weg. 2864 Kg. Prjjs f 18.a 27. Afslagcereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken. Marktbericht bericht 22 en 23 Aug. 1904. 193000 slaboonen f 1.05 a f 1.25 per 1000. snjjboonen 0.a 0.— 1000. peren 0.90 a 2.50 mand. appelen 0.80 a 2.50 mand. gr. augurken 0.— a 0.— dubb. mand. aalbessen 0.pond. Handel zeervlng. Groentemarkt te Broek op Langedijk. 24 Aug. Aardappelen (ronde) f 0.42 a f 0. (graafjes) O.a 0. boswortelen 2.30 a 3.30 nep S.SOf a 2.40 uien 1.00 a 1.80 bloemkool le soort 10.75 a 18.35 2e 6.75 a 11,— roode kool 4.25 a 8.50 gele witte reuzenkool slaboonen koolrapen 13.25 a 14.— 13.25 a 14.25 14.— a 14.50 0.65 a 0.70 3.75 a 0.— Schiedam, 24 Aug. Ruwe Spiritus f 10 moutwijn flauw, Distillateurs f 12.50, Beurscommissie f 12,Jene ver f 16.50, Spoeling Commissie f 1.40. Drukkerjj v. Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6