Dit imr Maat uit drie Dlaflen. van BUIT E I LAN D. BÏÏTNE N L A N D. No m Eerste blad. Honderd en zesde jaargang» 1904. ZONDAG 28 AUGUSTUS. „ALCMARIA," Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer te Alkmaar. Algemeen Overzicht. Gemengde Mededeelingeu. Nieuwst ij dingen. 4LKMAABSCHE COUBANT. Deze Courant wordt Oinsdag-, Doaderdag- en Xaterdagavoad uitgegeven, AbonEsmentsprgs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheels rjjk f 1, 3 Nummers f 0,®«. Afzonderlijke nummers S ets. Telefoon nana as^r 3. Prfls der gewone advertentlën Perl*regel f,f5, Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER k ZOON, Voordam 0 9. Ter gelegenheid van de Tentoonstelling, door de afd. Alkmaar van de H. M. van Landbouw op 20 en 21 September hier ter stede te houden, wordt door de vereeniging »Alcmaria'' een étalage-wedstrijd uitgeschreven, waardoor zjj meent te zullen medewerken tot verhooging van de feestelijkheid in die dagen en het bezoek aan onze stad voor den vreemdeling zoo aantrekkelijk mogelijk te znllen maken. Heelt Alkmaar een zeer groot belang bij den bloei van den Landbouw, rekenen de ingezetenen het zich tot een eer het middelpunt uit te maken van eene wel varende landbouwende bevolking, de landbouwer zelf heeft niet minder het stedeke lief, waar bjj zoo gaarne vertoeft, dat hem om verschillende redenen aantrekt. Hoeveel te meer zal dit het geval zijn, wanneer de stad zich in haar schoonsten tooi vertoont, wanneer allen samenwerken om haar op z'n voordeeligst te doen uit komen, haar tot een in feestdos gekleede stad temaken. Wij durven ons vleien dat de Septembermaand een paar schoone dagen zal te zien geven, wanneer elks oog prettig zal worden aangedaan. Namens het Bestuur van »Alcmaria" C. BOSMAN, Voorzitter. H. van den BERG, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat ter secretarie dezer gemeente van 1 September a.s. af gednrende acht dagen voor een ieder ter lezing zal zijn neder- gelegd de op 35 Augustas 1901 definitief opge maakte lijst van kiesgerechtigden voor leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. Bezwaren tegen die lijst, hetzjj die den klager, hetzij die andere personen betreffen, kunnen gedurende dien tijd bij den Gemeenteraad worden ingebracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 27 Aug. 1904. DONATH, Secretaris. Een merkwaardig verschijnsel in de politiek van Enge land gednrende de laatste jaren is, dat het eilandenrijk, waarvan de vrije ligging zijne groote kracht is, er op nit is om allerwegen tractaten en verbonden te sluiten. Wan neer men de historie-bladen der laatste jaren nagaat, dan moet het verschil opvallen tusschen het Engeland van vroeger, dat zich gaarne zooveel mogelijk isoleerde en het Engeland van heden, dat alom naar vriendschappelijke relatiën streeft. Onder deze omstandigheden kon 't niet anders, of de internationale pers was geneigd meer dan gewone waarde te hechten aan de samenkomst van Keizer Frans Jozef en Eduard VII te Marienbad. Er werd beweerd, dat het eerste resultaat van het bij deze gelegenheid gevoerde onderhoud was, het sluiten tnsschen Engeland en Oostenrijk Hongarije van een arbitrage-trac- taat, dat veel geleek op de onlangs met Duitschland ge troffen overeenkomst. Naar thans blijkt is er inderdaad sprake van zulk een tractaat, doch staat de ontmoeting tusschen de beide vorstelijke personen daar geheel buiten. Het Oosienrijksche Fremdenblatt, dat over benijdbaar goede bronnen beschikt, verzekert namelijk, dat in deze aangelegenheid reeds twee maanden geleden ouderhande lingen werdon aangeknoopt, doch deze tot dusverre nog meer van theoretischen dan van practischen aard zijn. Heel veel haast wordt daarmee ook niet gemaakt, wijl zich waarschijnlijk niet zoo licht de gelegenheid zal voor doen, dat Engeland of Oostenrijk-Hongarjje van een derge lijke conventie voordeel zon hebben. Er zijn om zoo te zeggen geen punten van aanraking tusschen deze beide mogendheden mogelijk, daar het Oostenrjjkech-Hongaarsehe belang bijna geheel op het vasteland is te vinden en de regeering te Weenen geene koloniën heeft. Alleen de toestand op het Balkan-Bchiereiland zon knn nen leiden tot geschillen tustchen Engeland en Oostenrijk. Want 'tis bekend, dat de regeering te Weenen nog steeds de eerzucht heeft zich te Saloniki te nestelen. Dooh mocht zij daartoe willen overgaan, dan zon oen arbitrage-trac- taat hier stellig niet voldoende bljjken. Tal van Euro- peesche mogendheden toch zonden zich mengen in den twist en hare eischen stellen. Te Weenen wordt dan ook het geheele arbitrage-trac- taal niet anders opgevat dan als een daad van internatio nale hoffelijkheid, waaruit de goede verstandhouding tns schen de beide mogendheden blijkt. Men is niet geneigd daaraan eenig nattig effect toe te kennen. Voor de Engelscbe staatslieden, die zich voor deze zaak moeite geven, is deze nuchtere beschouwing natuurlijk niet zeer vleiend. Zjj wordt zelfs pgolijk, waar 't bekend is, dat het Fremdenblatt van faoogerh nd vaak wordt ge ïnspireerd. Nog veel minder genoegen beleven deze staatslieden van de Engelse h-P ransche overeenkomst. Niemand minder dan Lord Rosebery, de voormalige libe rale Eerste minister, heeft dit tractaat scherp gehekeld. Door hem wordt betoo. d, dat al de schaduwzijden van de gesloten overeenkomst onopgemerkt zjjn gebleven door de vreugde over het, herstel der goede betrekkingen met Frankrijk. Wie echter iets verder kijkt dan zijn neus lang is zal tot de conclusie moeten komen, dat het trac taat veel meer geschikt is om in een min of meer ver verwijderde toekomst de tweedracht tnsschen de beide volkeren aan te wakkeren dan wel hen duurzaam te ver zoenen. Wat aan Lord Rosebery groote zorgen baart is, dat Groot-Brittannië, dat Gibraltar bezit, Marokko aan een groote militaire mogendheid heeft overgeleverd. In- tosschen wordt hierbij wel eenigszins nit het oog verloren, dat Frankrijk zijnerzijds de sfrikste belofte heeft afgelegd om niets op de noordkust van Marokko te ondernomen, waardoor de positie van G braltar zon kunnen worden verzwakt. Zeker, er zijn Engelsehen, die 'tbetrenren; dat de Eu- gelsche regeering aan Frankrijk in Marokko de handen vrij heeft gelaten, maar evenzeer zjjn er Franschen, die 't belrenren, dat de regeering te Parijs zich heeft neer gelegd bij den huidigen staat van zaken in Egypte. Zonder wederzijdsche couoessiën komt men nu eenmaal niet tot een resultaat. Bovendien zou Lord Rosebery niet met absolute zekerheid kunnen verklaren, dat Engeland bij den ruil heeft verloren, want als Frankrijk, samengaande met een groote Europeesche mogendüeid, ooit krachtig had willen aandringen op de ontruiming van Egypte door de Engelschen, dao zou John Buil da.rtoe wel hebben moeten overgaan, wilde hg zich niet blootstellen aan een oorlog, waarvan voor hem de uitslag meer dan twijfel achtig zou zjjn. Het gevaar voor een dusdanige verstoring van den vrede is nu ton minste weggenomen. Ten overvloede is er al bitter weinig reden om jaloersch te zijn op Fraukrjjk vanwege haar macht in Marokko. Missehien maakt de tijd nog veel goed, doeh op het oogenblik heeft t er erg den schjjn van, dat Marianne zich daar in een wespennest heeft gestoken. Volgens een bericht nit St.-Petersburg zou het regen seizoen i n M antsjoorije thans ten einde zijn. Alge meen is nn de vraagzal generaal Koeropatkine in den tusscbentijd genoeg versterkingen hebben ontvangen om 't gerechtvaardigd te achten tot den aanval over te gaan Over wat er voorvalt op dit gedeelte van het oorlogs terrein worden wij al zeer schamel ingelicht. Bovendien blijken de enkele telegrammen, die zoo nu en dan gepubli ceerd worden, nog lang niet altijd waarheid te vermelden. Zoo werd onlangs geseind, dat de Russen Liao-jang hadden prijs gegeven en in vollen aftocht waren, terwijl thans een telegram uit Tokio komt verklaren, dat generaal Koeropatkine zijne stelling te Liao-jang heeft versterkt en de spoorweg in veel beter toestand verkeert. Uit de ochtendbladen van hedenmorgen blijkt, dat 't reeds tot gevechten is gekomen. Generaal Koero patkine heeft daarover een lang verslag naar St. Petersburg ge tela- grafeerd, waaruit men zou mogen opmaken dat de af loop voor de Rassen niet ongunstig is geweest. Omtrent Port Arthur is er wel een stroom van berichten, waaruit blgkt hoe heldhaftig de Rassen zich verdedigen, maar een juiste voorstelling van den stand van zaken krijgt men daardoor toch niet. Immers, was alles waar, wat in de laatste dagen omtrent den benarden toestand der veste is gemeld, dan was 't een oumogelgk- heid, dat de Rassen er zich nog handhaafden, wat toch wèl het geval is. V»n Japansche zijde en dit is wel een veeg teeken wordt in het geheel niets meegedeeld omtrent de daden van het leger vóór Port Arthur en de verliezen daaraan toegebracht. Zoo moeten wij ons dus vergenoegen met berichten van Rnssischen kant, hoewel die uiteraard onder de vei denking van partijdigheid liggeo. De Japanners zoo verzekert een Russisch berichtgever te Liao jang offeren bij duizenden hun leven op, in de hoop, den moed der verdedigers te verzwakken. Generaal Fock verklaart met het volste vertrouwen, dat de vesting niet genomen kan worden, of dat het geheele Japansche leger vernietigd zou zijn op de verschansingen, indien het zoover kwam Op den Groenen Berg, den 26eu Juli, wierpen de Ja panners, nadat zij hun laatsten aanval gedaan hadden, hun geweren, patronen en zelfs hun schoenen weg, om gemakkelijker te kunnen vluchten. De aanval van 3J Juli werd in een zeer donkeren n cht gedaan, in de hoop, de Russen te verrasseD. Zestigduizend Japanners stormden tegen de 13,000 verdedigers in, maar werden keer op keer met de bajonet teruggedreven. Het was een herhaling van ite gevechten in den Sjipka pas. De hellingen waren bedekt met dooden en stervenden, en het bloed stroomde Het 13e regiment werd uit zijn stelling ge dreven, maar het 14e regiment verdreef de Japanners met de bajonet, terwijl zij reeds victorie riepen op de hoogten. Voor zooveel na te gaan is, kostte deze aanval den Japanners 10,000 man. Hun verliezen sedert den aan vang van het beleg worden op 28,000 dooden en gewonden geschat. Bij het springen van één mijn werden 500 Japanners in stukken gescheurd. Het was een vreeseljjk gezicht, als de uitbarsting van een vulkaan van steenen en menschelijke ledematen. De lacht zag rood van den gloed, de leemen mnren van de Chiueesche dorpen werden door den schok omgeworpen. Na den slag brachten de Rnssen 20,000 Japansche geweren binnen. Te Shanghai is bericht ontvangen, en ook van anderen kant wordt dit bevestigd, dat de operaties van deze week, bestaande in een ontzettend bombardement, nog eenige dagen zullen worden voortgezet en dat daarna een ge zamenlijke aanval zal worden ondernomen op alle nog door de Russen bezette stellingen, zij 't ook ten koste van de zwaarste opofferingen. Wij zullen motten afwachten. Brand te Antwerpen. Te Antwerpen woedt sinds Vrijdagmorgen een hevige brand in petroleumtanks van de firma Eiffe Co., een Russische petroleum-maat- schappij. Zes arbeiders tijn verdwenen en waarschijnlijk in de vlammen omgekomen. Een is er van teruggevon den, geheel verkoold. Een dichte rookwolk kwam allengs over da stad en maakte het werken bij den brand bijna ocmogeljjk. Van tjjd tot tjjd boorde men ontploffingen. Een detachement pompiers onder luitenant Posch, trachtte zooveel mogelijk den brand te beperken, want van blus- schen kon niets komen. De brand schijnt ontstaan te zijn door 't springen van een der tanks, waaruit de pe troleum stroomde, die in aanraking kwam met het vuur van een kleine smidse. De brand woedt nog steeds voort. Het Russische Oostzee-eskader, Merk waardig is, wat een medewerker van de Matin, de heer Gaston Leroux, uit Petersburg schrijft over den toestand van het in den laatsten tijd zooveel besproken Russische Oostzee eskader. Volgens hem worden de geruchten, sedert eenigen tijd in omloop, dat dit eskader lang niet zooveel te beteekenen heeft als men wel meent, steeds meer bevestigd. Door maandenlangen, onafgebroken arbeid heeft admi raal Rodja8tvensky het zoover weten te krijgen, dat nu een numeriek vrij sterke vloot gereed ligt. Hg heeft daartoe tijd noch moeite gespaard, slechts op zich zelf vertrouwend en door de regeering weinig gesteund, zoodat hij meer dan eens wanhoopte aan zijn vermogen om den zwaren arbeid voort te zetten, zegt de journalist. Maar is het aantal schepen vrij aanzienlijk, elk afzon derlijk beteekenen deze oorlogsbodems niet al te veel. Het is goed er nog eens op te wijzen, dat de vloot voornamelijk bestaat nit oude, opgelapte schepen of uit nieuwe, die reeds eenige stootjes gehad hebben - zooals de »Orel", die na het verlaten van het dok in de Newa vast raakte en daarna bij Kroonstad nog eens averij opliep. Toen dezer dagen de vloot uitliep om een proeftocht te maken, moest de »Orel" achterblijven, omdat de ma chines niet wilden werken. De stemming te Petersburg wordt er door deze nieuwe ongunstige omstandigheid niet beter op. De terugkeer vau het Hot naar de residentie zal dit jaar niet vroegtjjdig plaats hebben, hoogstwaarschijnlijk eerst in de tweede helft van November. In het najaar zullen op het Loo verscheidene groote jachtpartijen worden gehouden, waaraan ook vorstelijke genoodigden uit Mecbl nburg zullen deelnemen. Gouverneur generaal van Hentsz bezocht gisteren te Amsterdam het stoomschip »Oranje" van de Maatsohappij »Nederiand'', waarmede by van Genua af de reis naar Indië zal maken. Bij het uitvaren hedenochtend was aan den voortop van het schip de standaard van den Gouvernenr-generaal geheschen. De gemeente Warmonhuizen zal a.s. Dinsdag vereerd worden met een bezoek van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland. De gemeenteraad van Andijk heeft met 4 tegen 3 stem men aangenomen het voorstel van den heer Jb. Tensen om iu beginsel te besluiten tot invoering van een pro gressieve inkomstenbelasting. Tienden. Het Dagelijksch Bestuur van het Nederlandsch Land- bonw-comité heift naar aanleiding van het feit, dat ook weer van andere zjjde, met name door den Nederlandschen Boarenbond, aan de Regeering een adres is gericht om aan te dringen op spoedige indiening van een we'sontwerp tot afschaffing der Tienden, in 8en adres aan den minister van waterstaat gevraagd het Comité eenig bericht te willen doen toekomen ol de Nederlaudsche Landbouw zich

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1