'ETADgNTEUWE Gemengd Nieuws. mag vleien dat de Begeering deze boven alles belangrijke aangelegenheid tot eene oplossing zal trachten te brengen. Juist de vorm van het door het Comité voorgestelde middel is oorzaak dat dit met de grootste vrijmoedigheid kan worden gevraagd immers geldelijke offers van den Staat zjjn daarvoor niet noodig terwyl van geene enkele zijde principiëefe bestrijding van het plan is onder vonden, doch daarentegen in velschillende vereenigingen en tijdschriften groote waardeering is uitgesproken. Dfoordseharwoude contra Broek op liangendijk. Naar het zich laat aanzien zal de Langedijk wederom het tooneel worden van een heftigen strjjd in het wereldje der landbouwers. Daar de meeste groentehandelaars ge vestigd zijn te Broek op Langendjjk en dezen bjj voorkeur daar hunne inkoopen doen, trekken de landbouwers van heinde en verre nog steeds daarheen om hunne producten te laten veilen. Wanneer men bedenkt, dat vele land bouwers eiken dag iets te veilen hebben en om op het veilingsterrein te komen uren moeten varen, zoodat men soms kort na middernacht al moet afvaren, terwijl toch ook op een veel naderbjj gelegen terrein nl. te Noord- scharwoude, dagelijks markt wordt gehouden, dan laat het zich begrijpen, dat men hier reet een ongezonden toe stand te doen heeft, voortvloeiende uit het gebrek aan doortastendheid onder de landbouwers der noordelijke dorpen. Men zou gaarne te Noordscharwoude een flinke markt hebben, doch het ontbreekt den landbouwers daar aan vasten wil om dit te bereiken. Thans is door land bouwers te Noordscharwoude een beweging op touw gezet om meer aaneensluiting te krijgen onder de landbouwers in het noordelijk deel van Gfeestmer-Ambacht. Men wil trachten de afscheiding te bewerken van de groote land- bouwersvereeniging om te komen tot de aaneensluiting van al de landbouwers, die belang hebben bij het bestaan van een flinke bloeiende markt, in hot noordeljjk deel van Geestmer-Ambacht. Vermoedelijk zal daarbjj dan ook wel aangestuurd worden op den aanleg van een spoorlijn van hef dorp Noordscharwoude naar het station. (Tel.) „Onderlinge Hulp" te St. Pancras. De te St. Pancras gevestigde ziekenvereeniging >On- derlinge Hulp" hield Donderdag 25 dezer eene ledenver gadering. Na lezing en goedkeuring] der notulen werd door den penningmeester verslag uitgebracht over zijn gehouden driemaandeljjksch beheer. Ër bleek in kas te zjjn een som van f 391.52, op de spaarbank was geplaatst f 365. De laatste drie maanden werd uitgekeerd f 23. De Vereeniging verheugt zich in een gunstigen finau- cieelen toestand, zoodat de toekomst met vertrouwen door hare leden kan worden tegemoet gezien. Met een woord van dank door den Voorzitter, den heer W. van Dok, aan de leden werd de bijeenkomst gesloten. Koninginnedag te Behagen. Den 26sten had in het lokaal Ceres te Schagen de eindvergadering plaats van de feestcommissie. Besloten werd, de ringrijderij te doen aanvangen te half twee ure precies, de kinderspelen te drie ure voor jongens, half vier voor meisjes en de lichtstoet in beweging te stellen te 8 ure. De gymnastiek-vereeniging »Lycurgus", doet aan den lichtstoet op ruime schaal mee. Niet alleen zal zij haar brandspuit verlichten en versieren en den optocht met transparanten opluisteren, maar na afloop zal zjj op het Kerkplateau nog lichtgroepen ten beste geven. Tee voor Zuld-Afrlka. Door Jhr. Mr. P. van Foreest werd in het Noorder kwartier, voornamelijk in Koegras, tegen goeden prijs vee aangekocht voor Zuid-Afrikaansche markten. Wanneer de eerste zending goed mocht uitvallen zal ze door meer dere gevolgd worden. Tegen neusbloeden. Een belangstellend lezer schrijft ons Een gemakkelijk en dikwjjls afdoend middel tegen neusbloeden is het volgende bij het begin der bloeding legt men onder de tong het een of ander voorwerp, zoodat deze in de hoogte komt te liggen. De bloeding houdt dadeljjk op en voor goed, wanneer meD het voor werp, eerst na het stollen van het bloed in den neus verwjjdert. Bjj het akte-examen Hoogduiteche taal L. O., te 's-Gravenhage gehouden, is o.a. geslaagd onze stadgenoot, de heer B. M. de Vet. Te Wageningen slaagde voor het akte-examen Tuin bouwkunde o.a. onze stadgenoot, de heer T. IJpma. Thans is de volledige uitslag bekend gemaakt van de kegelwedstrjjden ter gelegenheid van het jubileum van den Amsterdamsehen Kegelbond, 13 20 Augustus. In den Korpswedstrijd werd de 21e prijs behaald door de kegelclub »De Burg" alhier met 188 punten (34 treffers) en de eere-prjjs door den heer G. Wesseling van de club »Victoria" alhier,/ In den persoueelen wed strijd werd de I5e prjjs behaald door den heer D. Baar slag alhier, met 41 punten. Op de 9e groote internationale honden-tentoonstelling der Kynologen-vereeniging »Nederland", gisteren te 's Gravenbage geopend, zijn verschilleude stadgenooten bekroond. Zoo behaalde de hond van Dr. J. O. Overduin, den eersten prijs. De hond van den heer J. F. van der Oord behaalde den eersten- en kampioenschaps-prijs. >Wassa" van den heer J. Brands Fz. verwierf zich een eersten en een specialen prijs. Men verzoekt ons medetedeelen, dat wegens werkzaam heden aan het orgel der Kapelkerk, de hoofdingang (Ka pelsteeg), Zondag 28 Augustus a.s., in de beide diensten zal gesloten zijn. »De Prins der Geïllustreerde Bladen" schenkt in den Matsten tjjd bijzondere belangstelling aan Alkmaar. Een woord van hulde daarvoor aan de tegenwoordige redactie. In het laatste nummer is o.a. opgenomen een kiekje, betrekking hebbende op het onlangs gevierde feest van het vrijwillige brandweercorps „Kracht en Vlugheid." Be etalage-wedstrijd. Onlangs werd in dit blad een door verschillende in gezetenen onderteekend stuk opgenomen, waarin ge klaagd werd over de weinige activiteit van »Alcmaria", Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingen verkeer hier ter stede. Met die klacht klopte men bij het Bestuur dezer Ver eeniging niet aan een doovemansdeur. Er werd erkend, dat door samenloop van omstandigheden »Alcmaria" in den laatsten tijd niet genoeg van zich had doen hooren en er werd besloten met nieuwe energie den arbeid weer op te vatten. Schrijver dezer regelen, die thans zelf in het bestuur der Vereeniging zitting heeft, gevoelt zich niet gerech tigd om hier ter plaatse mededeeling te doen van alle plannen, die zijn geopperd of zich in voorbereiding be vinden. Te gelegener tijd zal men daarvan wel verne men. Maar wel gelooft hij niet te kort te doen aan de eischen der journalistieke bescheidenheid al zal die uitdrukking misschien sommigen onzer lezers doen glimlachen, toch verzekeren wij, dat deze merkwaardige bescheidenheid bestaat wanneer hij verklaart, dat in »Alcmaria" in den laatsten tijd een krachtig leven tot uiting komt, dat er tal van belangwekkende bestuurs vergaderingen zijn gehouden en dat zich ook een com missie van ingezetenen heeft gevormd, die meehelpt om de Vereeniging bevorderlijk te doen zijn aan het doel, waarvoor zij is opgericht. Het eerste teeken van nieuw leven, dat »Alcmaria" geeft, is het organiseeren van een etalage-wedstrijd, waaromtrent men elders in dit blad meerdere bijzon derheden vindt. Zij zal worden gehouden tijdens de Landbouw-ten- toonstelling hier ter stede, die een groot succes belooft te wordendank zij de algemeene medewerking, welke deze ondervindt. Op de beide dagen, waarop deze Tentoonstelling wordt gehouden, zal 't zeer druk zijn in onze stad. Niet alleen de Tentoonstelling zelve, maar ook de verschillende, daarmee gepaard gaande feestelijkheden zullen honder den en honderden uit den omtrek hierheen lokken. Onze nijveren zullen goed doen, wanneer zij bij deze gelegenheid hun beste beentje voorzetten. Daarmee be reiken zij een tweeledig doel. Zij zullen daardoor groo- ter aantrekkelijkheid geven aan de Tentoonstellingsda- gen, maar bovendien zullen zij aldus toonen, dat hunne magazijnen en winkels zich best kunnen meten met andere, in grootere plaatsen. Door den etalage-wedstrijd zullen allen, die hier tijdelijk vertoeven, kunnen er varen, dat de Alkmaarsche industriëelen en winkeliers naar voren durven treden, wanneer 't erop aankomt blijk te geven van energie en goeden smaak. Wij verheugen ons reeds in het vooruitzicht van een rondwandeling langs tal van mooie uitstallingen, waar- vo or een dichte menigte zich verdringt. Hier is eer en voordeel te behalen voor onzen nijveren middenstand. Ongetwijfeld zullen allen, die onlangs een beetje mop perden over »Alcmaria", vooraan staan om mee te hels pen, dat de Vereeniging eerlang met voldoening zal kunnen terugzien op den wedstrijd, waartoe zij het ini tiatief nam. Maar wij vertrouwen, dat ook buiten dezen kring de hand flink aan het werk zal worden geslagen en Alkmaar op de beide September-dagen zooveel be zienswaardigs zal opleveren, dat wie maar even kan komt kijken. Aan den arbeid alzoo ieder doe wat in zijn ver mogen is, opdat deze etalage-wedstrijd voortreffelijk slage! De kermis. Verwacht men van ons een woordje vóór of tegets de kermis Dan moeten wjj in dit bjjzondere geval onze lezers teleurstellen wij denken daaraan Dief. Geen ongeschikter moment toch is er denkba r voor dergelijke beschou- wiegen dan thans, nu vele straten van onze stad een heel ander aanzien hebben gekregen door de tijdelyke woningen, die hier gekomen zijn om de kermisvreugd te veihoogen en daarvan zelf mee te profiteeren. Over kermissen moot men spreken, wanneer ze er niet zijn zijn eenmaal de tenten er, dan is 't maar zaak om zooveel mogeljjk te genieten, zooveel mogelijk te trachten ónder den invloed te komen van de kermis-blijgeestigheid. Met eeD nnrksch gezicht langs de kramen te loopen geeft niemand voldoening, zoo min den kramer als den wan delaar. Wanneer wij bier en daar een vluchtig kijkje nemen, dan vinden we op de Korte Nieuwesloot vooreerst een caroussel en verder wat kramen. Zoo'n caronssel blijft toch maar altjjd een genot voor de jengd. Wel zijn ze door de stoomcaroussels wat verdrongen, maar dat neemt niet weg, dat de jongeren ze onmisbaar op de kermis vinden. En waaneer bet draaiende gedeelte zoo ver klaar is, dat de versierselen moeten worden aange bracht, wat achter 't neergelaten zeil geschiedt, dan ziju de kleinen vaak zoo nieuwsgierig, dat ze eens even onder 't doek moeten doorzien. Als de kermis dan eenmaal be gonnen is komt nog 't genot van 't slenteltrekken er bij De meeste carouasei-eigenaars ve oorloven zich de weelde van een paard om het toestel in bewoging te brengen. Er zijn er echter ook nog wel waar 't wat meer primitief toegaat en de krachtige aim van eigenaar of knectt 't werk verricht. Bij dezo laatsten is voor de jeugd nog wel eens een voordeeltje te behtlen. Dan krjjgen de jon gens als ze helpen duwen soms toestemming om zonder contanten te draaien. Na een blik te hebben geworpen op de veelkleurige aanplakbiljetten van Diligentia, waar weer heel wat moois zal worden te zien gegeven, zullen we de Nieuwe Sloot afwandelen. Allereerst de stoomcaroussel. Een mooi front, zoo volkomen berekend voor wat men op de kermis ver langt, eischt een oogenblikje onze aandacht. Nog slechts weinige uren en men rijdt weder in 't rond, 't zij als volleerd ruiter op een der paarden of in gemakkelijke houding op de kussens gezeten. Iets verder vinden we een wafelenkraam en kleinere kermis-gelegenheden. Dan komt een p h o t o g r a a f. Tal van portretten lokken het pubbek uit, om eens te blijven staan, en te bewonderen wat de kunst vermag. Verderop vinden we, onder meer, eenige tenten, die wat meer aandacht vragen. Een panorama, schiet tenten, een reuzenspin, die de merkwaardigheid bezit te kunnen waarzeggen, een waarzeggerstent, gedresseerde vlooien en een reuzin, die 470 ponden weegt, wat niemand een kleinigheid zal noemen. Wanneer de aanplakbiljetten de zaak, d. i. in dit geval de dame, niet vergrooten, moet 't echter wel waaiheid zijn, want daarop ziet ze er niet naar nit, dat ze voor een kleintje vervaard is. De reuzenspin heeft, zooals 't dier afgebeeld is voor op de tent, niets griezeligs, 't Zijn wel geduchte pooteu waar 't lichaam op rust, maar de kop (een vriendelijk gezichtje, met artistiek in 't midden gescheiden lokkeü) maakt in't geheel geen onaan- genamen indruk. Aardig is ook de voorstelling van de gedresseerde vlooien op 't doek aan den voorkant, 't Zal wel interessant zijn, die (door velen zoo gevreesde) artistjes hun werkzaamheden te zien verrichten. Nu wordt onze aandacht getrokken door de photograffeën voor de ramen van de Harmonie. In dit lokaal zal het gezelfchap van Stoel Spree nieuwe lauweren voegen bij de vele, reeds te Amsterdam en in hetgeheele land behaald. Vlak hierbij op bet Doelenveld is het Circus Budolph Jacques opgeslagen. Naar we vernemen heeft dit circus te Hoorn onlangs veel sncces gehad en waren de recensies in de plaatselijke bladen uitermate gunstig. Op de Paardenmarkt is ook nog al verscheidenheid 't zijn hier wat grootere tenten. Wanneer we van de Nieawe8loot afkomen treft ons het eerst 't Parjjzer Kunstkabinet, waar door een astrologiste en pla- neetkundige vele duistere zaken zullen worden opgehel derd. Dan vinden we hier een P a r a d e t e n t een Honden- en Kattentheater en een Spre kende Bioskoop. Bij de Groote Kerk is de flinke tent van bet H a a r- lemsch Tooneelgezelschap opgericht. Voor de openingsvoorstelling heeft de heer Bouwmeester zijne keuze laten vallen op vL'Assommoir". Men mag 't weikelyk als een voorrecht beschouwen dat het Alk maarsche publiek in de gelegenheid wordt gesteld den zeldzamen knnstenaar in deze creatie te bewonderen. Wel de meest bevoegde tooneel-recensentde heer J. H. Bössing van Het Nieuws van den Dag, heelt in opgetogen bewoordingen geschreven over de merkwaardige zijde van Bouwmeester's talentdie >L'Assommoir'' te be wonderen geeft, en ook in andere bladen is met den mees- ten lof van deze schepping getnigd. Laat ons nu eens een kjjkje nemen op de Laat. Een lange rij van kramen met galanterieën, zunr en eieren, nougftt, suikerwerken, alles in bonte mengeling dooreen, daartusschen nog een caroussel en hier en daar een ge legenheid om »koek te hakken" en aan 't eind de s c h o u w burg van Wijlacker. Op de Steenenbrug is 't nu het land der wafelen en beignets. Daar regeeren thans Van der Zee en Vic tor Oossael zoo ongeveer moet de regeering zjjn ingericht in Luilekkerland. Oonsael heeft zijn vriendelijk heid voor zijne bezoekers zelfs zoo ver mtgestiekt, dat hij speciaal voor deze gelegenheid een Italiaansch Con cert-gezelschap nit Milaan heelt geëngageerd. Be Landbouw-feesten. Hoewel nog niet alles in bijzonderheden is vastgesteld, kunnen wij nn toch reeds verzekeren, dat de afdeeliag Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van Landbouw met een buitengewoon mooi programma van feestelijk heden tor gelegenheid van de Tentoonstelling op 20 en 21 September voor den dag zal komen. Men oordeele zelf. Op de beide dagen der Tentoonstelling zal in de nabij heid daarvan zoowel 's morgens als 's middags muziek worden gemaakt, wat zeker zal medewerken om de leven digheid der Expositie te veihoogen. Op een der beide middagen zal een gondelvaart worden gehouden van versierde vaartuigen, waarvoor een aantal prijzen zijn uitgeloofd. Voorts wordt 's avonds een veelbelovend waterfeest georganiseerd op het afgesneden Kanaal-vak, waarvoor medewerking is toegezegd door de Turnelub »Kracht en Vlugheid." Men krijgt daar te zien: dissolving views, marmer- en ladder-groepen, vuurwerk enz., een en ander opgeluisterd door muziek. Wanneer men dan nog iu gedachten houdt, dat »Alc- maria" bij deze gelegenheid haar étalage-wedstrijd nit- scarijft en ook de vereeniging »Burgerkring" een mooi feest heeft ontworpen, dan behoeft 't zeker geen betoog, dat Alkmaarsche families verstandig zullen doen, tegen 20 en 21 September heel' veel logé's te vragen. Er zal dan heel wat te z.en zijn. Hollandsche maatschappij van Landbouw, atd. Alkmaar. In eene den 26 Aug. alhier gehouden algemeene Vergadering van de afd. Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw werden de heeren G. Bos Wz. te Uudorp en Jb. Halff te Alkmaar tot afgevaar digden benoemd voor de op 7 September te Enkhuizen te houden algemeene vergadering en werden tot can- didaten gesteld voor Voorzitter uit Zuid-Holland de heer jhr. P. J. J. Repelaer te Dubbeldam, tot lid van het hoofdbestuur uit Noord-Holland en Zuid-Holland resp. de heeren K. de Boer Cz. te Assendelft en S. C. Korteweg te 's-Gravenhage. De heeren Jhr. Mr. P. van Foreest te Heiloo en J. Swaag te j Bergen werden verkozen tot lid van het be stuur van de afdeeling Alkmaar in de plaats van de heeren J. F. Moens en D. J. Govers, die niet herkies baar waren.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2