Dit mer Destaat uit tvee Mi, Groote Paardenmarkt te Alkmaar "BIJ TEN Lr A ND"" BINNENLAND- STADSNIEUWS, No 104. Eerste blad. Honderd en zesde jaargang. 1904. "WOENSDAG 31 AUGUSTUS. op Maandag 5 September a.s. j Rij kspostdui vendienst. De BURGEMEESTER der gemeenee ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden dat ter gemeente-secretarie ter inzage is nedergelegd een afdruk van eenige bepalin gen, opgenomen in het Koninklijk besluit van 26 Novem ber 1908 No. 38, waarin zijn omschreven de verplich tingen en rechten voor miliciens-verzorgers van den Uykspostdulvendlenst. De verjaardag van H. M. de Koningin. Algemeen Overzicht. De voorspellingen, dat Port Arthur 't niet langer houden kanzijn voor de zooveelate maal niet uitge komen. Zelfs luiden de laatste berichten weer iets opti mistischer voor de Russen. Uit geloofwaardige bron komt de verzekeringdat door generaal Koeropatkine een telegram is ontvangen van Generaal Stoeesel met de mededeeling, dat de stad 't nog wel zes wekon zou kun nen uithouden. Nog verder gaat de Amerikaansche marine agent uit Port Arthur, die Vrijdag j.l. te Liao-jang is aangekomenhij schat het weerstandsvermogen vau de vesting zelfs op drie maanden. Aldus zou Port Arthur nog het pessimisme te Sf.-Petersbnrg, waaraan men daar overigens niet zoo heel druk doet, te schande maken. Gemengde Mededeelingen. Nieuwstijdingen. Gemengd Nieuws. ALKMAARSCHE OOIRAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaab ff 0,80franco door het geheele rjjk 1 1, 3 Nummers ff 9,90. Afzonderlijke nummers S ets. Sal Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentlën i| Per"regel f O,!5. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerg v/h. HERMs. COSTER k ZOONVoordam 0 9. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 29 Aug. 1904. G. RIPPING. Voor het overgroote deel van het Nederlandsche volk is 't morgen een dag van feestelijke stemming: de Koningin verjaart Hoe de natie aan Haar verknocht is, kwam nooit duide lijker uit dan in de bange dagen, toen een gevaarljjke krankheid Haar aan het ziekbed kluisterde en er reden was voor de vrees, dat wij Haar niet zonden mogen be- houden. In angstige spanning leefde toen bijna gansch het land en schier algemeen was de blijdschap, toen het dreigende gevaar was afgewend. Daarvoor is reden. Koningin Wilhelmina is vóór alles Nederlandsche en in alles streelt Zij naar het verwerven van de sympathie van Haar volk. Dat zjj die heeft verkregen is niet ge schied par droit de nai3sance. Zij heeft ze gewonnen door elke gelegenheid aan te grijpen om zich den toegang tot de harten van Haar onderdanen te ontsluiten. Aan den wensch der natie om Haar van aangezicht tot aangezicht te zien onttrekt Zij zich niet, hoeveel de reizen naar de verschillende deelen des lands ook vergen van Hare krachten, vaak meer dan deze kunnen weer staan. Aan den landbouw geeft H. M. herhaaldelijk blijken van belangstelling; hoe hoog H. M. de beteekenis van den handel schat bleek bij de ontvangst van de commissie voor de reorganisatie van de Kamers van Koophandel. Het nijvere visschersvolk van de Zuiderzee zal niet licht den bigden dag vergeten, waarop zijn Koningin zijn groet, eerlijk en trouw, in ontvangst kwam nemen. Aan onze Marine bracht Zjj eene welverdiende onderscheiding door het bjjwonen van de revue nabij den Helder; aan ons leger toonde Zjj herhaaldelijk, hoezeer Zij doordrongen is van do noodzakelijkheid eener goed georganiseerde lands verdediging. Ontelbaar zijn de werken van liefdadigheid van Hare handhoe vaak ook vereenigingen en particulieren aan kloppen, steeds vinden zij gehoor. Deze Koningin leeft mede met wat de harten en hoofden Harer onderdanen vervalt. Toen in Zuid-Afrika de ver bitterde krijg het karakter kreeg van een guerilla en in Nederland met bekommering werd afgevraagd, hoe 't met den ouden Krnger moest afloopen, was Zjj 't, die aan de Regeering verzocht de .Gelderland" te zenden om den kloeken grjjsaard naar Europa over te brengen. Zij was 't ook, die tot Koningin Victoria een brief richtte om den oorlog te verhoeden. Daar is niemand, die met feiten kan bewijzen, dat deze Koninkljjke Vrouwe zich niet bewust is van de roeping die Zjj heeft te vervallen. Men mag een tegenstander zjjn van het Koningschap, maar ook zelfs dan zal de eerljjkheid gebieden te verklaren, dat Koningin Wilhel mina doet wat in Haar geval getuigt van hooge plichts opvatting. Zjj is nagekomen in alle deelen de belofte, afgelegd op dien gedenkwaardigen morgen van den 6en September 1898, toen door Haar in het zuiverste Nederlandsch, dat ooit gesproken is, onder meer werd gezegd»Het is een schoone roeping, een schoone taak, door God Mjj op de schouders gelegd, maar Ik ben gelukkig en dankbaar om over een volk te mogen regeeren als het Nederlandsche dat, hoewel klein in zielental, groot is in dengd en krachtig in aard en karakter. Ik acht het een voorrecht dat het Mjjn levenstaak en Mijn plicht zal zjjn, al Mijn krachten te wijden aan het welzijn en den bloei van het dierbaar Vaderland. De woorden van Mijn overleden Vader maak ik tot de Mjjne .Oranje kan nooit, ja nooit genoeg doen voor Nederland."" Als zoo vele paarlen waren dezs woorden nit den Koninklijken mond en de uitkomst heeft bewezen, dat 't zjjn geweest echte paarlen van groote waarde. Wanneer wij ons dit alles en nog meer te binnen brengen, dan is 't duidelijk, waarom elke nieuwe 31e Augustus ons weder met blijdschap vervult, ons dankbaar doet ge denken wat onze Koningin is voor Nederland, ons de bede doet spreken, dat Haar leven voor Haren Gemaal en voor ons, Haar volk, nog lang gespaard blijve. Ook Haar werden niet de droeve teleurstellingen onthouden, ook over Haar hoofd zijn gegaan de levensstormen maar moedig schrijdt Zij voorwaarts, zoekende naar wat Haar volk nader tot H3ar brengt. Het enkele gevoel van ridderlijkheid brengt reeds mee zich als trouwe onder danen om Haren troon te scharenKeere menig- werf de Koninginnedag nog weer Omtrent de gevechten in Mandsjoerije seinde Generaal Sacharof den 27en aan den generalen staf .De Russische voorposten trokken den 26 dezer naar het zuidelijk front terug. De Japansche artillerie beschoot de Russische stellingen. Het vuren verminderde tegen 6 uur 's avonds. De totale verliezen dor Russen op het zuidelijk front bedragen ongeveer 200 man. De vijand trok met 5 divisies tegen het zuidelijk front op. In het zuidoosten sloegen de Rassen alle aanvallen van de Japan ners terug. Da totale verliezen der Russen op het zuid oostelijk front bedragen ongeveer 400 man. Op 27 dezer had op het oostelijk front een ernstig gevecht plaats tegen een zeer sterken vijand. De Rassen trokken terug op de hoofdstellingen. Het regiment van Tambof streed van 1 uur 's morgens tot 4 nar 's namiddags, trok in volmaakte orde terug en liet 6 kanonnen achter. De ver liezen der Japanners zjjn groot, die der Russen zjjn nog niet vastgesteldmaar bedragen meer dan 1500 man. Op 27 dezer trok de vijand over het geheele front voor waarts." Men mag hieruit opmaken, dat op dit gedeelte van het oorlogsterrein het sncces nog steeds aan de zijde der Japanners is en voorts, dat hier belangrjjke gebeurtenissen op til zijn. Een schat in Transvaal gevonden. Uit Johannesburg wordt geseind Kemp, een neef van ge neraal Kemp, ontdekte een begraven schat, ter waarde van een kwart millioen in de buurt van Spelonken. Deze schat was uit Pretoria overgebracht vóór het binnentrek ken van deze plaats door lord Roberts' leger. De regee ring ontvangt de helft van het bedrag. Maandagmorgen défileerde op 't Loo voor H. M. de Koningin en den Prins het le regiment huzaren, bestaande uit 2 escadrons uit Deventer en 3 escadrons oit Zutphen. Na het défilé zjjn de huzaren in de weide van het Koninklijk park verrast met ververschingen en sigaren waarna zij naar hunne kazernes terugkeerden. De Prins droeg de admiraals-nniform. Aangezien H. M. de Koningin als haar uitdrukkelijk verlangen had te kennen gegeven, dat aan de ruim 325 kinderendie te 's Bosch onder directie van den heer F. J. van der Hegden, aan het Koninklijk echtpaar tijdens het verbljjf te dier stede op 18 Augustus een aubade brachten, namens H. M. het een of ander genoegen moest worden verschaft, beeft de Commissaris der Koningin in de provincie Noordbrabant, die omtrent de beste manier waarop zulks zou kunnen geschieden door H. M. werd geraadpleegd, aan de Koningin voorgesteld, aan elk dier kinderen H. M.'s portret met handteebening te schenken, als blijvend aandenken aan het jongste Koninklijk bezoek aan den Bosch. Een berichtdat ook voor Alkmaar van groot belang is te achten, bereikt ons van bevoegde zijde uit den Haag. Het lnidt als volgt: Naar wij vernemen is bij het depar tement van binrenlandsche zaken sedert eenigen tijd in bewerking een wetsontwerp, waarbij verplicht wordt gesteld de oprichting van openbare slachtplaatsen in gemeenten boven 10000 zielen. Onderzocht wordt ook de wenschelijkheid van het invoeren van eene Rijksveekeuring. De Patrie een Parijsch blad verneemt uit Brussel dat de twee Belgische officieren die onlangs de Dnitsche oorlogsschepen te Vlissingen uit naam der Belgische regeering begroet hebben gerapporteerd hebben dat de Duitechers op de Schelde op ruime schaal peilingen en allerlei topografische waarnemingen hadden gedaan. De Belgische regeering zou zich vervolgens met de Neder landsche verstaan hebben, om gezamenlijk bjj de Dnitsche regeering dienaangaande een vertoog in te dienen. Ter waarschuwing. Op de Zaandamsche kermis hebben Zondag de zakken, rollers weer een goeden slag geslagen. Bij de politie werd aangifte gedaan van zeven horloges en een porte- monnaie met f 4, die den bezitters ontrold waren. Begrafenisfonds te Eenigenbnrg. Het bestuur van het Begrafenisfonds, in 1848 opgericht te Eenigenburg hield den 29 dezer te Sint Maarten zijne gewone jaarvergadering. De heer J. Swanals commissaris volgens rooster aan de beurt van aftreding, werd herkozen waarna de rekeningen werden over gelegd en goedgekeurd over het boekjaar 1903. Die rekeningen bedragen, van het begrafenisfonds ontvangst f 1017,40s, uitgaaf 1 699.66s, saldo f 317,74, die van het fonds van toelageontvangst f 183,83suitgaaf f 12,48 saldo f 171,35s. Telefoon te Koïhorn. De telefoonlijn naar Kolhorn is thans afgebakend, de draad zal te Barsingerhorn aansluiten. Men hoopt zeer, dat de lijn dezen herfst gereed zal zijn, en de dienst bij den snikerbietenoogst geopend is. In 't voorjaar de ansjovis en in 't najaar de suiker bieten, dat zijn de tijdperken, wanneer aan telegraphieche gemeenschap de meeste behoefte is. Smedenbond. Den 28 vergaderde in het lokaal Ceres" te Schagen de afdeeling Schagen e. o. van den Bond van smeden patroons in Nederland. Het ontworpen reglement der nieuwe afdeeling werd goedgekeurd een nieuw lid aan genomen en tot correspondent der afdeeling voor mede deelingen in het bondsorgaan »Metallicus" gekozen de heer D. Roggeveen te Schagen die de benoeming voor waardelijk aannam. Hooi. In onB Tweede Blad komt onder dit opschrift een bericht voor, overgenomen nit een ander blad. Nader ontvingen wjj nog het volgende bericht van onzen eigen correspondent Voor verzending naar Duitschland in het najaar, worden nu al groote massa's te veld staande witte kool opgekocht aan den Langedijk en Omstreken. Er wordt al besteed tot f 35 per snees (42Bte H. A.); per wagenlading van 10000 K.G. wordt al geboden f i75. Vorige jaren konden de Dnitsche inmaak-fabrieken uit eigen land de zunrkoolvaten vallen, nu komen ze door den drogen zomer enorme hoeveel heden te hart. De omzet van groenten te Broek op Langedijk heeft de vorige week bedragen bloemkool 179.500, roodekool 624,900, gele kool 127600, wittekool 87400, bossen wortelen 172,400, manden aardappelen 163, balen uien 816, balen nep 205, koolrapen 2000, bieten 4350, rammenas 500, slaboonen 68000. Koninginnedag. De verjaardag van H. M. de KoDigin zal te Egmond a/d Hoef feestelijk gevierd worden. Een draaimolen, kinderspelen, »Kwade Trien rjjden", fakkeloptocht en vuurwerk, ziedaar in 't kort het programma. Als 't weer zich goed houdt, belooft het een reoht gezellige dag te zullen worden. Bij de examens voor de Hoofdacte is te Arnhem o.a. geslaagd onze stadgenoot, de heer Ph. J. Simons. De Minister van Binnenlandsohe Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te vervallen is do be trekking van leeraar in de gymnastiek aan de Rijks Hoogero Burgerschool met 5-jarigen cursus te Alkmaar. Het aantal wekeljjfes te geven lesuren zal vermoedelijk 9 bedragen.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1