Dit mr bestaat alt ie btaien. Honderd en zesde jaargang» 1904. ZONDAG 4 SEPTEMBER. BUITENLAND. BINNENLAND. No» 106. Eerste Blad. Algemeen Overzicht. Nieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Blnsdag-, Boaderdag- en Zateidagavoad uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,89franco door het geheele rjjk 1 1, 3 Nummers t O,OM. Afzonderlijke nummers 8 ets. Prys der gewone advertentiën i| PerT" regel f 9,16, Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Telefoonnummer 3. Eenigen tijd geleden hebben wij in deze rubriek eenige staaltjes meegedeeld van het vrjj despotisch optreden op Creta van prins George van Griekenland, den mandataris der mogendheden. Zij waren tamelijk kras, wat ons vrijheid gaf tot de voorspelling, dat tegen spraak wel niet zou uitblijven. Nog geen week waren wij verder, of de tegenspraak was er. Een voorzeggende geest alzoo, waarop de juffronw, die in haar kermïstentje op de Paardenmarkt aan astrologie doet, jaloerseh zou knnnen wezen. Maar met al die tegenspraak is toch niet weg te cijferen het feit, dat de algemeens tevredenheid op Creta verre te zoeken is Als tjjdelijkon maatregel was de indertjjd door de mogendheden getroffen schikking niet zonder verdienste, maar de toestand is te halfslachtig om op den duur voldoening te kunnen geven. Meer en meer gaan dan ook stemmen op om te komen tot eene vereeniging met Griekenland, een streden, dat geheel in de lijn ligt vati de wenschen van Prins George. Hem wordt zelfs het voornemen toegeschreven om de mogend heden te laten kiezen of deelen wil men niet voldoen aan den eisch der Cretenzers, die onder HelleenBche vlag willen even, dan zou hij ontheffing willen vragen van den hem toevertrouwden post. Er wordt hiertegen ingebracht, dat Prins George aldus weinig zou handelen ter bevordering van de Grieksche belangen. Deze toch dus wordt verder geredeneerd zijn vóór alles betrokken bij de Macedonische quaestie. Zullen de aanspraken op de Grieksche vilayets in Mace donië tot een goed einde gebracht worden, dan moet de Creta-quaestie voorloopig sluimerende gehouden worden, wijl anders veisnippering van klachten niet zou kunnen uitblijven. Derhalve behoort de Grieksche prins nu op zijn post te blijven en een gunstiger tijdstip af te wach ten voor het stellen van zijn alternatief. Dat is de rich ting, die, ais er moeilijkheden zijn op te lossen, heil zoekt in uitstel. Nog een andere factor is er evenwel, die Prins George wel goed mag overwegen. Uit Petersburg is hem altijd de hand boven het hoofd gehouden, maar daar heeft men op het oogenblik wel wat anders te doen dan de Creten- sers te beschermen. Lijdelijk zien zelfs de Russen toe, nn een Engelsche expeditie naar Thibet is getrokken met het onuitgesproken doel om den Russischen invloed, die zich daar genesteld had, te knotten. Ware er niet de oorlog met Japan, de Rus zou ongetwijfeld den onge- lukkigen Dalaï Lama te hulp zijn gekomen. Doch de Czar heeft thans reeds de handen zóó vol, dat hjj zeer goed de noodzakelijkheid inziet om andere conflicten te voorkomen. Van dien kant valt dan ook ditmaal in het geheel niet op steun te rekenen. Prins George zal daarom verstandig doen, wanneer hij zijne reisplannen wjjzigt. Hij zal nieuwe adressen moeten laten schrijven voor zijne koffers, die hij dacht mee te nemen naar de Europeesche hoven om daar de aanhech ting van Creta bjj Griekenland te bepleiten. En hij zal aan de Oretenser Christenen moeten beduiden, dat zij nog wat geduld zullen moeten oefenen, wijl op dit oogen blik niets voor hen te winnen is, maar wel veel te verliezen. De tijden in Europa zijn te ernstig en de politieke atmosfeer bevat op dit oogenblik te veel electriciteit, dan dat men zich nu weer, als eenige jaren geleden, een Cretenser quaestie zou kunnen verorrloven. Met het oog op deze onafwijsbare feiten zal men goed doen, wanneer de ietwat alarmeerende berichten van Creta der laatste maanden door soortgelijke gevolgd worden, deze cum grano salis te genieten. Terwijl wij dit schrijven zijn wij nog in het onzekere omtrent den afloop van den slag bij Liaojang. De berichten, die tot onze beschikking zijn, doen vermoeden, dat hier door de Japanners een succas is behaald ten koste van ontzettende offers van menschenlevens. De Petersburgsche correspondent van de Echo de Paris seint dat hij Woensdag bevestiging ontving van het tele gram volgens hetwelk de Russen den 30en om negen nar 'savonds, hun stellingen nog behouden hadden, na een zeer heftig artilleriegevecht. De Russische bladen weidden over die berichten uit, er bjj voegende dat de Japanners meer dan 20,000 dooden en 15,000 gewonden hadden en dat zij 46 kanonnen verloren zonden hebben. De corres pondent teekent hierbjj aan, dat hij het onvoorzichtig acht, nu reeds van een groote overwinning te spreken, om de eenvoudige reden dat de slag nog niet afgeloopen is. Hij vergenoegt zich met te zeggen, dat de Rassen, door op hun stellingen te bljjven, na do verwoede aan vallen van Okoe en Nodzoe afgeslagen te hebben, wel bewijzen hoe goede verwachtingen men mag bouwen op een gelukkigen afloop van den veldtocht, die eigenlijk pas begonnen is. Sedert heeft echter de telegraaf ons het bericht ge bracht, dat de Russen genoodzaakt zijn geworden althans het zuidelijk deel hunnor stelling te ontruimen. Deze stelling was door de Rassen sedert maanden ge ducht versterkt, en van de beste verdedigingsmiddelen voorzien: eigenlijk behoorde do stelling van An-tsjan-sjan als vooruitgeschoven post ook daartoe. Ten zuiden van de stad Liao-jang strekt een rij hoogten zich in een halven cirkel uit, van den spoorweg tot dicht bij de Tai-tse in het oosten; naar het zuiden toe daalt die heuvelenreeks steil naar de vlakte af, de SjoeSjan bereikt hier een hoogte van 275 meter, naar het noorden toe is de glooiing vlakker. Midden er doorheen loopt, door een enge spleet met steile wanden, de weg van Hai-tsjaug, terwijl de spoorweg westwaarts om den Sjoe sjan hsen- bnigt. In het front was daze stelling onneembaar de Japanners hebben dan ook hun gewone tactiek gevolgd en door omtrekkende bewegingen op de beide flanken den strijd in hun voordeel beslist. Ten noorden van Liao-jang, vlak achter de stad, loopt de Tai tsa in westelijke richtingde terugtrekkende Russen hebben die rivier moeten passeeren, wat volgens de Japansche geruchten niet ambtelijk in groote verwarring geschiedde. Evenwel, de verliezen der Japanners zijn enorm uit Tokio wordt toegegeven, dat zij nu reeds meer dan 25.000 dooden en gewonden hebben. Dat zijn wel huiveringwekkende cijfers. Omtrent de gestalssterkte van de tegenover elkander staande legers worden cijfers vermeld, die noodzakelijker wijs overdreven moeten zijn. Te zamen zouden de Russische en de Japansche troepen 4 of 500,000 man tellen. Maar deze opgaaf is zeker te hoog. Een medewerker van de Times berekent de sterkte van Koeropatkine's leger op 160,000 man met 500 stuk ken geschat. Hij neemt aan, dat de laatste afduelingen van het 17e legercorps en de reserve, die het 5e Siberi sche corps vormt, op het oorlogsterrein aangekomen zjjn, en dat de Russische opperbevelhebber thans beschikt over 14 of 15 divisies, behalve ten minste 15,000 ruiters van dat aantal moeten intusschen de gesneuvelden, zieken en gewonden afgetrokken worden. Voorts moet men in aan merking nemen, dat het eerste gedeelte van het le leger corps (het regiment uit Viborg is den 24en Juli uit Petersburg vertrokken) zich thans om en bij Moekden bevindt, en dus binnenkort Koeropatkine's leger zal ver sterken, of anders tot taak zal krjjgen, de lijn Liaojang Moekden te bewaken. Het is vrij zeker dat de Japanners in getals3terkte de meerderheid hebben, maar hoe sterk hun macht in den omtrek van Liaojang is, kan men niet nagaan. Te Port Arthur is '6 ook lang zoo rustig niet ais de jongste berichten 't deden voorkomen. Nu weer vleit men zich in Japan met de verwachting, dat do stad in het laatst van September zal vallen. Dinsdag 1.1. weid de gemeente Schoorl met een bezoek vereerd door Z. E. den Commissaris dezer piovincie. Vele ingezetenen hadden te zijner eere de Vaderland- sche driekleur uitgestoken. Nadat Z. E. de openbare gebouwen en het marktplein had bezocht en een deel der gemeente had rondgereden, vertrok hjj omstreeks vijf uur naar Bergen. Be ontbinding van den 5fatrozenbond. De Hooge Raad had zich Vrijdag voor de tweede maal bezig te houden met de quaestie of de Alg. Bond van Nederlandsche Marine-matrozen al dan niet op de juiste wettelijke wijze ontbonden was, na van zijn hoedanigheid van rechtspersoon te zijn vervallen verklaard. Men herinnert zich, in 't laatst van 1902 begin 1903 hadden in het officieel orgaan van den Bond shot Anker" min of meer gepeperde hoofd- en andere artikelen gestaan onder sprekende opschriften als: De kroning van koning Edward en het Ned. Marinepersoneel'', Wacht je voor zulke vrienden", »Het licht onder da korenmaat»Tol- lenaar als Zondaar", »Da actie der transportarbeiders". Al hetwelk den officier van justitie te Alkmaar aanlei ding hxd gegeven in een request aan zijn Rechtbank te vragen de vervallen verklaring van den Bond en benoe ming van een vereffenaar, op grond, dat de Bond was afgeweken van zijn bij K. B. goedgekeurde statuten. Het was de eerste maal, dat op grond van art. 10 der wet van 1855 (op het recht van vereeniging en verga dering) een dergelijke vordering werd gedaan er was geen antecedent; en dus laat het zich verstaan, dat de rechter, eerst de rechtbank te Alkmaar, later in appèl het Hof ta Amsterdam, zich niet kon vereenigen met den weg door het parket ingeslagen om de ontbinding der vereeniging te bereiken. Hof en rechtbank waren van oordeel, dat dit niet moest geschieden bjj een ver zoekschrift aan de Raadkamer ingediend maar, dat de zaak moest worden aanhangig gemaakt door een dag vaarding en behandeld ter openbare terechtzitting weshalve de oifieier niet ontvankelijk werd verklaaid, waarop deze in cassatie ging. Da H. R. gaf Rechtbank en Hof gelijk; de actie tot vervallen verklaring eener vereeniging, zoo besliste de H. R., is een strafactie, maar moet worden berecht door den burgerlijken rechter. 's H. Raads uitspraak ontmoette in rechtsgeleerde kringen nog al tegenspraak en natuurlijk was de zaak nog niet uit. Da Officier te Alkmaar sloeg den weg in door den Hoogen Raad aangewezen, thans met het door den Offi cier gewenscht gevolgd de Bond werd vervallen verklaard, een liquidateur werd benoemd het Hof te Amsterdam bevestigde dit vonnis. Vandaar cassatie, waarin namens den Bond door mr. Ed. Philips uit Amsterdam een 6 tal cassatiemiddelen werden voorgesteld2 orvan betreffen den vorm en zijn hier van minder belang het derde middel behandelt nogmaals de vraag, wat de aard is der vordering tot ontbinding eener vereeniging en de wijze, waarop een dergelijke vordering moet worden ingesteld. PI. was van oordeel, dat bet hier geldt een burgerlijke actie als zoodanig te behandelen en wraakte de opvatting van Rechtbank en Hof, die de vordering hadden beschouwd als een soort administratieve actie. Doch viel hier, zooals de H. R. had uitgemaakt, te denken aan een strafrechtelijke vervolging, dan dienden het 4e, 5e en 6e middel our te betoogen, dat de straf van vervallen verklaring in art. 10 der wet van 1855 be doeld, niet meer bestaat, omdat zij niet is gehandhaafd in art. 3 der wet tot invoering van het Wetb. van Strafrechtdat de strafactie is verjaard, en dat niet de Rechtbank te Alkmaar, maar de kantonrechter te Den Helder de eenig bevoegde rechter was. Adv.-gen. Ort zal over 14 dagen conclusie nemen. Konlnglunedag. Uit Egmond aan den Hoef wordt ons geschreven Het offieiëele programma luidde: 8—8'/j nnr, kaartjes voor den draaimolen afhalen op het feestterrein; 911 uur, optocht door 't dorp met »Koninginnewagen" en muziek; 111 uur, kinderspelen op 't feestterrein 2— 3'/j uur, voortzetting der kinderspelen; 3'/aö'/s uur, «kwade Trien rjjden"; 5 '/a6 uur, uitreiking der prijzen 8—9 uur, tableaux vivants op het feestterrein; 9—10 uur, fakkeloptocht met verlichten Konicginnewagen door 'tdorp. De volijverige commissie was natuurlijk op tijd aan wezig, doch, helaas het oranjezonuetje dat reeds vroeg met zijn oranje-gele stralen 't feestelijk gestemde dorpje hel belichtte, ging achter donkere wolken schuil, en al heel spoedig goot het van den hemel. Wat een droevige gezichteri 1 De kinderen scholen samen in het hótel »De Drie Egmonden" van den heer J. A. Nieuwenhuizen, in welks nabijheid 't feestterrein lag, welwillend afgestaan door den heer G. Ruigewaard te Egmond aan Zee. De commissie liep zenuwachtig heen en weer, niet wetende wat aan te vangen, indien het weer zoo bleef. Maar Goddank, 't was slechts eeu bui, welke langzamerhand wegdreef, zoodat de optocht omstreeks 10 uur kon uit trekken. Voorop ging de muziek, daarop de groep jongens; de middelste van 't eerste drietal droeg een zeer groot portret van H. M., omkranst met jeugdig frisch groen, waarin kwistig, doch smaakvol jrozen waren gestoken de twee anderen escorteerden dit beeld met vlaggen. Hierop volgde de »Kon.nginnewagen", smaakvol met groen en Ibloemen versierd. Midden in prijkte de buste van H. M., welwillend door den Edel Acbtb. heer Burge meester hiervoor afgestaan en als hofdames fungeerden een vijftal bruidjes. Achter dezen praalwagen, die ieders bewondering trok, zoo zelfs, dat een Amerikaansche schil deres niet kon nalaten een kiekje er van te nemen, liep de groep meisjes, voorafgegaan door tweo schilden, waarop H. M. met Z. H. Prins Hendrik. Een massa menschen waren er op de Deen, de Eerw. heer Pastoor te Rinnegom onthaalde de kinderen op koek en toen ging 't weer terng naar den Hoef. Dit nummer slaagde dus, ondanks de gevallen stortbui, naar wensch. En nu kwam de »clou" van 't feest in beweging. De draaimolen ging open en daar draaide do jeugd met eene tnsschenpauze van een nar, van 11 tot 5 uur, alsof er niets anders in de wereld te doen was dan te zitten in een draaimolen. Een waar kindergenot! Intusschen had de commissie het programma even gewjjzigd. Geen deel nemers voor »kwade Trien" zijnde, werd dit nummer geschrapt en begonnen om 1 uur de kinderspelen, welke bestonden in zakloopen, hardloopeu met hindernissen, koekslaan, houtjesrapen, naaldinsteken enz. Met opge wektheid en vlugheid werd er door de jeugd gestreden; de komisohe momenten ontbraken er ook niet, zoodat het zeer talrjjke publiek soms in een schaterlach uit barstte. Na afloop ontvingen de overwinnaars en over- wiunaarsters, te veel om op te noemen, hun prijzen, ter wijl er voor de kleinen beneden de 7 jaar een tombola was, geschonken door een familie hier van 't dorp. Een welgemeend woord van dank is voor deze groote vrijgevig heid hier zeer zeker op zijn plaats. En zoo was dan het dagfeest afgewerkt en kwam dan de avond snel. Al spoedig was het feestterrein omzoomd met een ljjst van lichtende lampions, terwijl de boog, staande aan den ingang van het terrein, eveneens gtïllu- mineerd was. De tableaux: oud en jong Germanië, met Bismarck, Keizer Wilhelm en v. Moltke op den voor grond een Tarken-parade en holde aan H. M. voldeden zeer goed. Vooral het laatste tableau, gevormd door de dames, welke welwillend hare hulp bij 't groenmaken hadden geschonken, wekte de bewondering van 't publiek

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1