Gymnasium. No 106 Tweede wad. Honderd en zesde jaargang. Zondag 4 September 1904, Herhalingsonderwijs. B U I T E N L A N D. BINNEN LA N D. Aan dea vooravond der openlag van het Gemengde Mededeelingen. Nieuwst ij dingen. ALKHAABSCHE conuvr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaab brengen ter kennis van belanghebbenden, dat bat boven bedoelde onderwp zal aanvangen op Maandag 19 September a.s., voor de Jongens des namiddags 6 ure, in de le Gemeenteschool aan de Gedempte STleuwesloot en voor de meisjes des namiddags ft are in de Burgerschool aan de ïtrlllenstecg. Burgemeester en Wetbonders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 2 Sept. 1904. DONATH, Secretaris. Wat is er herhaaldelijk en warm gestreden door het levende woord zoowel als door het geschrevene over de vraag Dzal Alkmaar thans al of niet overgaan tot de stichting van een Gymnasium Wij zijn de pleidooien over Dvóor" en Dtegen" nog niet vergeten, doch wat baat het napleiten Dat is volkomen vruchteloos en werkt niets goeds uit. De zaak heeft haar beslag gekregen. Mogen nu voor-en tegenstanders elkaar »de hand reiken" en éen wezen in de hoop, dat het weldra te openen gymnasium bijdrage tot den bloei van AlkmaarMogen de eersten de toekomst niet te rooskleurig en delaatsten haar in deze niet te donker heb ben ingezien Kome de tijd dat beiden kunnen zeggen »het is winst voor de stad onzer inwoning, dat zij ne vens een H. B. S, ook een gymnasium bezit, beide voort bouwend op de grondslagen, gelegd op de scholen voor «lager onderwijs." Velen met schrijver dezer regelen gaan in deze dagen nog eens met hunne gedachten terug naar den dag toen zij de »Latijnsche school" of het gymnasiumvoor het eerst binnentraden en doorleven nog eens de pl.m. 5 jaren, welke zij op die inrichting van onderwijs door brachten. Wat waren wij er trotsch op dat een «geslaagd» ons den toegang opende! Immers het stond nu vast, dat we zouden gaan Dstudeerenen, dat het nu, voor een groot deel althans, van ons zeiven afhing of we na 5, 6 jaren van voorbereiding naar de akademie zouden gaan om ons daar verder te bekwamen voor de loop baan welke wij gekozen hadden. Gymnasiast» en dan student Een wereld van idealen Wie kan die jaren vergeten, jaren van tucht en dwang, jaren van zelfstandig zijn, van onbeperkte vrij heid, ook van ernstige studie? Wat al herinneringen blijven in ons voortlevenWat al beelden roept dat verleden ons voor den geestHeerlijk, dat verleden in d' oogen te kunnen zien zonder verwijtende stemmen te hooren Te denken aan de achter ons liggende jaren, is tevens, zich herinneren dat welbekende «Latijnsche school, Latijnsche poort Gezegend en gezellig oord O wereld vol illuzie En dan de wereld van het studenten-leven! Wie, die in die wereld heeft vertoefd genietend, zich inspan nend vergeet haar ooit Die wereld eenmaal binnen te gaan, zij en blijve uw ideaal, gij die weldra leerlingen wordt van het Alk- maarsche gymnasium. Dit ideaal behoeft niet onder te gaan in een illusie, 't ls te verwezenlijken. Aan u om het werkelijkheid te doen worden Aan u ook voor een deel om den naam van ons nieuw gym nasium hoog te houden en dien te maken tot een goed klinkenden in ons land, zoodat er alom met eere van gesproken wordt. Dat zij komen telken jare meer van hier en van elders, om af te leggen den weg aan welks eind als het ware een bord staat, waarop geschreven is Toegang tot de universiteit! Worde immer hun aantal grooter en moge dit feit Alkmaar ten goede komen, ver- hoogend haren naam en vermeerderend haar welvaren en bloei De H. B. S. en het Gymnasium werken beide ieder op zijn wijze mee aan de geestelijke ontwik keling, aan de vorming van hen, die straks zullen op treden in de maatschappij. Zij staan niet tegenover, maar naast elkaar om te verhoogen het peil van kennis en beschaving. Zij willen mede het hunne doen om we tenschap te schenken en karakters te vormen, om kennis bij te brengen en op te wekken den zin voor hooge idealen. Open straks uw deuren, Alkmaar's gymnasium Worde welkom geheeten, die den drempel overschrijdt. Schijne ook daar het licht, dat verheldert het hoofd en ver warmt het gemoed! Worde leven er gewekt Moge Alkmaar eenmaal reden hebben trotsch te wezen op u en blijde te zijn, dat het u in zijn midden heeft Worde allengs een band van onderlinge vriendschap en wederzijdsch vertrouwengelegd tusschen leeraren en leerlingen, opdat wezenlijke samenwerking mogelijk zij, welke beiden ten goede komt. Een nieuwe inrichting van onderwijs te dezer stede! Wiens belangstelling wekt dit feit niet l Niets laat den ernstig-denkenden mensch onverschillig, waar het geldt de zaak van het onderwijs. Immers het betreft de jeuqd en met deze de toekomst van maatschappij en volk. Wat er van deze worden zal, hangt voor een groot deel af van wat er gedaan wordt voor de geestelijke ont wikkeling en karaktervorming der eerste. d Kennis is macht!* Zeker., maar of zij een macht wezen zal ten goede of ten kwade, wordt alleen be paald door het innerlijk van hen, die haar bezitten. Weten zonder geweten is der ziele ondeigang. Kennis is onmisbaar, maar zij is niet het eéne n oo- dige. Van brood alleen zal niemand leven in den vollen zin des woords. Mensehen van weten, deelt mede van uw kennis, doch zóo dat ge in anderen den lust doet geboren worden dieper door te dringen in datgene wat hun gegeven wordt en doet hen inzien, dat het bezit van vele en ve - lerlei kundigheden nog niet die wijsheid schenkt, welke de mensch behoeft om dezen naam te mogen dragen, Menschen van weten, oefent karaktervormenden invloed op uwe leerlingen door uw woord, uw voorbeeld, door den omgang met hen, door uw hoog houden van en uw eerbied toonen voor heilige beginselen, zoodat zij tot u opzien, niet uit vrees, maar met die achting, welke gewekt wordt door de persoonlijkheid van hen die boven ons staan. Echte beschaving, fijne vormen, diep gevoel voor recht en rechtvaardigheid, menschenkennis, ingaan in de belangen der aan onze zorgen toevertiouwden, ons zijn i. e. w. doet alleen anderen aan ons hechten en dit is voorwaarde van invloed oefenen ten goede. Aan hoevelerlei denkt men, sprekend over onderwijs Er wordt gewaagd van te veel leervakken, te veel lesuren. Blijve deze kwestie aan de orde, opdat zoo noodig nieuwe wegen worden ingeslagen. Er wordt geklaagd over te veel huiswerk, zoodat ei geen tijd overschiet voor liefhebberijen, voor lectuur. Voor eenigen tijd las 'k aan den voet van een Drooster voor de lessendeze woorden Dde onderwijzers-regelen onderling zóo het huiswerk, dat er ten hoogste IJ uur aan besteed behoeft te worden.D De oprichting eener Vereeniging tot vereenvoudiging van examens en onderwijs wat prof. Winkler schreef in zake onderwijswat eens het hoofd eener school desbetreffen de sprak dat alles stemme tot nadenken. Men spreekt terechtover de noodzakelijkheid van meer aanraking tusschen leerarenen ouders, en over zooveel meer zaken nog. Doch genoeg Het feit, dat over onderwijs-aangelegenheden veel ge sproken en geschreven wordt, dat dit geschiedt door onderwijzers, door geneeskundigendoor ouders die doen hooren hun wenschen en bedenkingen, worde als uiting van belangstellend nadenken toegejuicht en werpe rijke vruchten op den duur af. De hoofdzaak is nu deze: moge ook ons nieuwe gym nasium menschen vormen, die aan een groote mate van kennis, aan een ruimen blik, aan een juist oordeel, aan veelzijdige ontwikkeling paren: een krachtig willen, een fijn gevoelen, een hart vol warmte en vol geestdrift voor wat schoon en edel is, een zin voor hooge idealen Kennis en wetenschap zijn veel, heel veel. Eerbied voor haar! Eerbied voor hare dienaren aan wier voeten wij ons willen neerzetten, vragend om licht, altoos méér licht Maar boven haar staan: karakter, zielenadel, rijkdom van innerlijk leven, zedelijk kunnen. Onze tijd vraagt karakters, persoonlijkheden. Dezen zijn een licht der wereld en een zout der aarde. Onderwijzers en onderwijzeressen, leeraren en leera- ressen, gij allen die uw gaven van hoofd en van hart stelt in den dienst onzer knapen en meisjes, onzer kin deren doet het uwe om te vormen menschen van karakter J. F. Ternooy Apól. Interessante cijfers. Het verslag van don Engelsehen postmeester-generaal over bet post- en telegraafverkeer in bet jaar, geëindigd op 31 Maart 11., bevat belangwekkende opgavan. Brieven werden er verzonden 2,597,600,000 stuks, briefkaarten 613,700,000, halvestuivers pakjes 820,400,000, kraDten 174,800,000, pakketten 94,400,000; tezamen 4,300,900,000, d. i. 3.8 pet. meer dan het voorafgaande jaar en ongeveer 101,3 per hoofd der bevolking. Brieven, in Londen afgeleverd, verminderden met 1.52 pet., 't geen toegeschreven wordt aan het toenemend ge bruik van de telefoon en de ontzaglijke vermeerdering van de prentbriefkaarten. Het aantal briefkaarten is 25,5 pet. meer dan in het voorafgaande jaar (in Schotland was de vermeerdering zelfs 35 pet.). Het aantal aangeteekende brieven was -9,029,114 Onbestelbaar waren 26,707,938 poststukken, w. o. 319,497 aangetrekende brieven of brieven met waarde. Daarin zat voor 20,910 aan geld en bankpapier en voor 613,618 aan wissels, cheques, postzegels, postbewpen enz. Zonder eenig adres waren 379,426 poststukken, waarvan 4190 met waarde, o. a. 345 in geld en banknoten en 9685 in anderen vorm een ongeadresseerde brief bevatte een cheque van 1500. De meeste van deze brieven konden aan de zenders terugbezorgd worden. Bovendien was er ondrr de voorwerpen, die los bij de post gevonden werden 1128 in geld en 16,122 in geldswaardig papier. Bjj de postspaarbank werd er gedurende het jaar 40,857,206 belegd en 42,786,025 er uit genomen. Met motorwagens worden nog steeds proeven genomen de snelheid maakt ze verkieslijker dan paardenwagens, maar ze zjjn nog niet zoo betrouwbaar. Er werden 89,997,000 telegrammen verzonden, d.i. 2.7 pet. minder dan in het voorafgaande jaar; welke vermindering vooral aan do telefoon, maar ook aan den gedrukten toestand in de zaken wordt toegeschreven. Voor de telegrammen werd ontvangen 2,755,732, of 82,697 minder. Van de telegrammen waren er 73,827,000 gewone, 6,322,000 perstelegrammen, 7,932,000 buitenlandsche, 1,440,000 spoorwegtelegrammen (vrij), 30,000 spoorwegtelegrammen tegen verminderd tarief, en 446,000 regeeringstelegram- men (vrjj). Afzonderlijk vermeld wordt, dat op 17 Decem ber 1903 nagenoeg 90,000 telegrammen betreffende de Times-nitgave van de Encyclopaedia Britannica werden verzonden. Het gemiddelde aantal woorden van de pers telegrammen was in de week 14,588,458, tegen 14,890,172 in het vorige jaar. Aan de telefoon was het aantal verbindingen langs de hoofdljjn 13,467,975, 16.3 pet. meer dan t vorige jaar. Bij het departement i3 werkzaam een vast personeel van 81,865 personen, van wie 11,092 vrouwen, en alle personeel bij elkaar 188,031 personen. De Duitschers in Z n i d w e s t-A f r i k a. Dins dag is uit Hamburg weer een schip met 140 man aan vullingstroepen voor Zuidwest-Afrika vertrokken; en tevens een schip met allerlei oorlogsbehoeften, voer voor de paarden, steenkool voor den spoorweg enz. Inmiddels heeft Keizer Wilhelm, naar men uit Berliju meldt, de teekeuing voltooid van eene gedenkplaat, be stemd voor de ouders der in Afrika gesneuvelde soldaten. Zij stelt St. Joris te paard voor, met de linkerhand een lauwerkrans neerleggende op een tropee van vlaggen, kurassen, helmen, trommels en trompetten. Onder de naam- en rangsvermelding staat: «Gestorven voor Keizer en Vaderland. Eere aan zijne nagedachtenis." Links is een plaats aangebracht voor een portret en het geheel zal in een ebbenhouten lijst gevat zijn. Keizer Wilhelm heeft voorts bevolen, dat in het alge meen kerkgebed de volgende smeekbede voor de troepen in Zuid-West-Afrika gelascht moet worden«Sterk en beschut de zonen van ons volk, die ver van den geboorte grond in dienst van het vaderland strjjden." De werkstaking te Marseille. De lust tot staken werkt nog steeds aanstekelp te Marseille. Ook een paar honderd werklieden bij het kalefateren van schepen betrokken, als ververs, teerders, breeuwers, eischen hooger loon en leggen den arbeid neer. Een algemeene vergadering van meelfabrikanten, eigenaars van rijstmale- rijen en dergelpe fabrieken, heeft besloten al deze in richtingen voorloopig te sluiten, te beginnen 1 September. Een commissie zal toestemming geven aan de fabrieken, die dat vragen, om de partgen, die thans gemalen worden, nog af te malen. Om de stad niet te laten verhongeren, kunnen de bakkers nog blpen doorgaan met meel af te halen aan de fabrieken. Dit is het gevolg van de on- eenigheid van de meelfabrikanten en de ondernemers van voerwerken. Maar de uitbreiding van de werkstaking in Marseille is het ergste niet. Woensdagmiddag hebben de bootwerkers ia een verga dering in de arbeidsbeurs besloten, een beroep te doen op de solidariteit van alle leden van den bond der boot werkers van Frankrp. Wordt aan dat beroep gevolg gegeven dan [zouden algemeene werkstakingen uitbreken in de Eranscbe Middellandsche zeehavensPort-Vendres, La Nouvelle Agde, La Ciotat, Port Saint-Louis du Rhóne, Saint-Tropez, Cannes, Menton, de havens Ajaccio en Bastia op Corsica, Algiers en Oran op de AfrikaanEche kust. De havenarbeiders van Bordeaux, bootwerkers en voer lieden, hebben in een vergadering besloten de scheepvaart maatschappij te boycotten, die de aanleiding heeft gegeven tot den twist te Marseille. Over het helpen van de broeders te Marseille door ook to Bordeaux te staken, is daar dus nog niet gesproken. Een wedstrijd in Amerika. Een groote zwem wedstrijd tosschen de brug van Brooklyn en het Coney- eiland, een afstand van 20 K.M., is gewonnen door Charles Siegfried, iemand met één been nog wel, die er 5 unr en drie kwartier over deed. Twee jonge dames (met het gebruikelp paar beeneD) waren tweede en derde, een dertigtal van het zoogenaamd sterke geslacht achter zich latende. Navolgenswaard. Een nieuw Boort van automa tische toestellen wordt op de postkantoren in Australië gebruikt. Als iemand geen tijd heeft om postzegels te koopen, kan hij door een gleuf een brief werpen in zulk een auto maat en een penny in een anderen gleuf van het toestel. Zoodra dat is geschied, staat op de enveloppe van den brief gestempeld: «een penny betaald", en die stempel geldt dan voor een postzegel. Voorzitters eu leden van echattingscomnnssiëa voor de herziening der belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen hebben de regeering verzocht om verhooging van bezoldiging. Het Vorstelijk Echtpaar op het letterkundig Congres te Beventer. Over het bezoek van H. M. de Koningin en den Prins aan het Nederlandech Taal- en Letterkundig Congres te Deventer schrijft De Telegraaf onder meer Het was even vóór 4, dat de stoet het hek binnenreed.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 5