TELEFOON. Aanbesteding. "S T A D S NIEUWS. PERSONAL I A. ADVERTENTIE N. Openbare Verkoöpïng Openbare Verkooping BOERENPLAATS Medicinale Zeepen J. Schouten Co DIEBSIBODB Wegens sterfgeval publiek aanbesteden Hssences voor Limonades, Gemengd Nieuws. Men revolverschot op de Zaandamsche kermis. t© Alkmaar BoerenwoningHnisErf en Weiland 3' ieuAve aan sluiting-en. Het wederopbouwen van de Boer derij a/d Broekerweg te Heer- Hugo waard. Firma J. SCHOUTEN Co. H. M. in een zeegroenen mantel, de Prins in civiel, stap ten ving nit en lieten zich in den ontvangsalon het con- gresbestuur en de sprekers;voorstellen. H. M. ontdeed zich hier van haar mantel en verscheen in de zaal in een zalmkleurig toilet, overkleed op witzijden robe. Nadat het Echtpaar plaats had genomen, heette prof. Te Winkel hen welkom en achtte het een voorrecht hen hier te mogen begroeten, vooral na de vermoeiende dagen, die H. M. achter zich heeft. Uwe aanwezigheid, aldus spreker, is een nieuw bewijs van uw belangstelling in alles wat de Dietsche taal betreft. En zich daarna tot den Prins richten le, luidde het De heerlijke band, die U met H. M. verbindt, heeft u voorgoed Dietsch gemaakt. Immers de taal, in Mecklen burg gesproken, die wij bovendien al kenden uit de boeken van Erits Reuter, is nauw verwant aan de onze en het is moeilijk te zeggen, waar westwaarts van Mecklenburg de taalgrens ligt. Door de welwillendheid, waarmede Gij het Nederlandsche volk zijt tegemoet getreden, hebt Gij aller harten gewonnen en het is met gepasten eerbied niet alleen, doch ook met bigde ingenomenheid dat het congres U welkom heet De voorzitter gaf daarna het woord aan prof. Fredericq, uit Gent, die, herinnerende aan de pogingen van Plorian van Duysse, het ontstaan en den bloei der Liederavonden schetste. En wanneer dan een pittige Vlaamschs kwinkslag klonk, lachte H. M. hartelijk. Paul Fredericq vertelde hoe de liederavonden Bteeds populairder worden en hoe hij zelfs gezien had, dat een vrouw uit het volk in haar eene hand haar kind en in haar andere hand een lieder boekje had. Hoe 'top zoo'n liederavond toegaat, toonde spreker ons practisch aan. Het bekende liedje van het Kwezelken zong hij voor de Prins zat te schudden van het lachen en plots daarop stelde hij het publiek voor het met hem Jte zingen. Do stijve Hollanders wisten niet wat ze hoorden en dat in tegenwoordigheid der Landsvrouwe Maar de verbazing duurde niet lang. Hier een knebje en daar een knehje en steadsjkrachtiger en zekerder klonk bet aardige liedje door de zaal. H. M. luisterde meteen glimlach op de lippen. Prins Hendrik tikte de maat met zijn paraplu. Met een schitterende verheerlijking sloot prof. Fredericq zijn rede, die door het nog niet hoffahige publiek luid werd toegejuicht, vóór dat H. M. er het sein toe gaf. Dr. Laurillard betrad nn het spreekgestoelte en hield een zeer onderhoudende rode over den rijkdom der taal. De lach was niet van het gelaat van H. M., noch van den Prins; de echte Laurillard'sche congres-aardigheden werden klaarblijkelijk hoogelijk gewaardeerd. Precies een uur had de zitting geduurd, toen de Vor steljjke bezoekers van hun zetels oprezen en de zaal uit- sehreden.,Het pnbliek stormde naar de uitgangen, er klommen zelfs menschen op het dak der veranda, op gevaar af van boven in het Koninklijk rijtuig, of op dan rug van een lakei te vallen. Het schijnt goed afgeloopen te zijn. Een tien minuten onderhielden de Hooge Gasten zich nog in den ontvangsalon, waar het allengs donker geworden was, met prof. Te Winkel en de beide andere sprekers van dezen middag, waarna spoorslags de terugtocht naar 't Loo werd aanvaard, te midden van een geestdriftig hoog stijgende zee van hoera's. Vereenvoudiging van examens. Door bet hoofdbestuur der Vereeniging tot vereenvou diging en verbetering van examens en onderwijs, gevestigd te Arnhem, is een adres gezonden aan den minister van Binnenlandsche Zaken, met het verzoek, dat Z E. zijn in vloed aanwende om het zoo mogelijk daarheen te leiden; a. dat voor alle Rjjks Hoogere Burgerscholen geldend worde de regel, dat een candidaat tot de eerste klasse wordt toegelaten, die eene verklaring kan overleggen van het hoofd der school, dat hij (zij) het uitgebreid lager onderwijs met vrneht gevolgd heeft b. dat aan de gesubsidieerde gemeentelijke of bjjzondere inrichtingen van middelbaar onderwijs de verplichting worde opgelegd, denzelfden bovengenoemden regel op ean- didaten voor de eerste klasse toe te passen c. dat de toelating tot alle gymnasia op dezelfde wijze geregeld worde; d. dat het leerplan van de hoogste klasse der scholen voor uitgebreid lager onderwijs en van de laagste klasse der middelbare school on hot gymnasium herzien worde door eene gemengde commissie van deskundigen uit het uit gebreid lager, het middelbaar en het gymnasiaal onderwjjs. In do memorie vau toelichting tot dit adres wordt medegedeeld, dat het adres een gevolg is van een iu het afgeloopen jaar ingestelde enquête naar de wijze van toe lating tot inrichtingen van voortgezet onderwijs in de verschillende gemeenten van ons land. Donderdagavond heeft op de kermis te Zaandam een noodlottig ongeval plaats gehad. In een van de tenten werd een negerHentoongesteld, die als zoodanitr verschil lende oefeningen en bewegingen moest maken. Tijdons die voorstellingen werd ook met losse patronen geschoten. Dit zou gisteren ook plaats hebben. Eenige nieuwsgierige jongens keken echter door eene opening in het zeil en dit mishaagde een der kermisgasten zoozeer, dat hy een schot op hen loste, waardoor een zekere Jaeobns van den Nieuwendjjk zoodanig aan het hoofd getroffen werd, dat hij bewusteloos neerstortte. De eerste verwarring was groot, ieder schreeuwde en niemand wist, wat er eigenlijk gebeurde. Maar de volkswoode werd weldra zoo groot, dat het pnbliek in minder dan geen tijd het geheele tentje kort en klein sloeg. De politie bemoeide zich spoedig met do zaak en had weldra den dader, zekeren G. S. uit Amsterdam, in hechtenis. Deze moest bekennen geschoten te hebben, doch in de volle overtuiging te hebben verkeerd, dat de revolver met losse patronen was geladen. De levolver was door hem verstopt in den grond achter het orgel van den luehtschommel op den Burcht en is door de politie daar gevonden. Hij bevatte nog een ledige hnls, vermoedelijk van een scherpe patroon en een losae patroon. De getroffene verkeerde in zorgvollen toestand en is, na voorloopig te Zaandam verbonden ta zijn, naar het gasthuis te Amsteidam gebracht. De dader is 16 jaar, de getroffene 14. Koninginnedag. Op Koninginnedag is te De Rijp een ringrijderij op fietsen gehouden, waaraan door veel personen werd deel genomen. De 5 prijzen, hiervoor uitgeloofd, werden achter eenvolgens gewonnen door de heeren W. Hartog Az., W. Dil Pz., K. Benmer, H. Oortwijn en S. DeurmaD. Op den avond van dien dag werd, onder begunstiging van prachtig weer, een gondelvaart gehouden. Den heer A. Spaarman werd de le prijs toegekend voor de beste verlichting en den heeren K. Tuin en O. van Petten werden de prjjzen voor de versiering toe gewezen. Uit Uitgeest wordt ons geschreven Koninginnedag werd hier op luisterrijke wijze gevierd. In den beginne viel 't weer bitter tegen maar later op den dag viel het gelukkig, een regenbui uitgezonderd, bijzonder mee. Het glanspunt van den dag was 't groote schoolfeestdat bestond in een optocht, waarbij keurig versierde sportkarren en de muziek van 't faufarecorps. Hoofdzaak waren echter de verschillende wedstrijden voor de kinderen, waarvoor fraaie prijzen werden uitgeloofd, terwijl ten slotte ieder kind nog een prijs uit de tombola mee naar hnis nam. Gedurende de pauzen werden de kinderen onthaald, 's Avonds was er op 't prachtig ver lichte feestterrein concert, en in de herbergen, was ge legenheid tot dansen. De feestcommissie, die een zware taak had, mag met voldoening op haar uitstekend ge slaagd werk terugzien. De 31ste Augustus van dit jaar bracht aan de gemeente Schagen en hare bezoekers een feestdag, voor velen zeer zeker onvergeteljjk door zijn opgewektheid, zjjn welslagen, zijn prettigen geest. De vPermauente feestcommissie" al hier dus schrijft onze correspondent kan met trots en voldoening op dien dag terugzien. Dank zij hare oproe ping wapperde in den vroegen morgen reeds van bijna elke woning de vaderlandsche driekleur, veel talrijker dan vorige jaren. Een bijzonder cachet op den dag drukten de buitengewone feestmaatregelen door de Nieuwstraters genomen in de fraaie Oranje étalage-versieringen bij de firma Wed. J. Heddes, bij de Wed. G. Wilhelmus en bij enkele anderen. Te half twee begon onder de opgewekte tonen van Schagen's Harmoniekapel", de ringrijderij, waaraan werd deelgenomen door wel 23 paartjes. Overtalrijk was het publiek van bniien, dat dit elk jaar meer in den smaak vallend volksvermaak als toeschouwer bijwoonde. De prijzen, bestaaude in kunstvoorwerpen, aangeboden door den neer J. Vader, werden respectievelijk behaald door mej. G. Dekker van Valkoog, met den heer J. v. Lean wen, mej. S. de Veer, met den heer C, Boontjes en mej. 0. Hoogeboom, met den heer P. Menrs, allen van Schagen. Het op de ringrijderij volgend jongensspel wedloop met hindernissen kon maar ten halve afge speeld worden. Een hevige stortbni deed de andere helft letterljjk in het water vallen. De prijzen weiden bij loting toegekend aan de volgende jongens Jb. Prins, F. Grootes, 0. Root, A. v. d. Brink en J. Abma. De 6, 4, 3 en 2 gulden van het volksspel - touwtrekken werden ge wonnen door W. Domper, P. Weeland, K. Biesboer en A. de Jong. Uit den wedstrijd van meisjes om het langzaamst fietsen kwamen als overwinnarosjes te voorschijn A. Blok, M. v. d. Horst, G. Boontjes, F. v. d. Kamp en Tr. Imhnlsen. Te acht are in den avond zette zich onder de lastige marsehmnziek van Schagen's Harmoniekapel de Liehtstoet het hoofdnummer van den dag in beweging. Vooral aan dit nnmmer leverden de Nieuwstraters een overwegend deel: 4 rijtuigen en 16 paarden.Prijzen wer den toegekend aan het rijtuig van Zijdewind en Imhnl sen in de eerste plaats; de dames de Veer en van der Kamp verwierven den tweeden en zoo achtereenvolgens tot den achtsten prijs toede Nieuwstraters een, Oud- hoorn een, Oudenhoven een, „Lycurgus" twee en de Nienw- straatsche Cavalcade een. Na alloop van den rondgan van den Liehtstoet door de gemeente, gaf „Lycurgns" onder het spelen weer van Schagen's volijverige Harmoniekapel eenige zeer mooie groepen op het kerkplateau, fraai met bengaalsch vuur verlicht. De uitreiking der prijzen had plaats in het Noord-Hollandsch Koffiehuis en hiermede was het officieele gedeelte van het feest afgeloopen. Maar tot laat in den nacht schitterden nog de talrijke lampions aan de eerepoort en de guirlandes in de Nieuw- straat en tot vroeg in den morgen vierde de menigte op den weg en in de danslokalen feest. Geen wanklank echter werd gohoord en tot het einde bleef ieder de gedachte bij, waarom er werd en was gefeest. De laatste ochtend-groep van feestelingen scheidde nog nit het hoofdlokaal met een hartelijk en welgemeend »Leve Wilhelmina 1" Predikbeurten. De Predikbeurten bier ter stede zullen Zondag, 4 Sept., als volgt worden vervuldGroote Kerk, 10 uur Ds. Bremer, pred. te Egmond aan Zee; 2 nur, Ds. Vinke (Doopsbediening). Kapel 10 nur, Ds. GuideDarm; 6 uur, Ds. Vinke. Evang-Luth Kerk, 10 unr, Ds. Ternooy Apèl. Doopsgez. en Remons. Geref. Kerken geen dienst. Geref. Kerk 10 nur en 6 uur Ds. Wech- gelaer. Benoemd tot hootd Uer schooi te Scharwoude, gem. Avenhorn de heer T. van der Meeronderwijzer te Beemster. Te Amsterdam is voor het examen Hoofdacte o.a. ge slaagd mej. A. Gerhardt, te Bloemeudaal. Tot lid van hot bestonr der banne Haringhnizen is beuoemd de heer Jb. Swaan, aldaar. Blijkens een later bericht is de jongen Vrijdag reeds in het gasthuis te Amsterdam overleden. Tot voorzitter van den Slikvenpolder is benoemd de heer C. Kooij, te Haringkarspel en tot molenmeester de heer J. Nagelhout, te Oade Niedorp. Tot hoofdingeland van het Ambacht van West-Friesland, genaamd de Sebager- en Niedorperkoggor, is benoemd de heer K. Jonker te Barsingerhorn. te ALKMAAR, op Vrijdag, den 83 September 190-# bjj opbod en op Vrijdag, den 30 September 1904 bij afslag, telkens des avonds 7 unr in het kof fiehuis van den heer J. VAN TELLINGEN, aan de Nieuweslootten overstaan van den te Alkmaar geves- tigden Notaris Mr. A. P. H. DE LANGE van de vol gende perceelen te Alkmaar 1. een goed onderhonden ruime Hentenlerswonlng met fraaien Tuin, aan het Varnebroek, bjj den Ken- nemersingel groot 6 aren 20 centiaren waarvan 50 centiaren aan de gemeente Alkmaar bthooren. Te veilen in 2 peroeelen. Behoorende tot de nalatenschap van den heer P BIJ- POST. 2. een Winkelhuis waarin Kruideniersaffaire met Schuur, Pakhuis en Mrf met vrijo Steeg uit komende in de Ramen en Bovenwoning met afzon derlijke opgangaan den Koningsweg, groot 2 aren 40 centiaren. Eigendom van Mejuffrouw de wed. R. BOT. Het bovenhuis is verhuurd aan Mej. A. Spaan voor f 1.60 per week. 3. een Woonhuis en Mrf, aan de Spanjaardstraat bjj den Achterweg groot 54 centiaren. Eigendom van den heer C. BIJPOST Cz. Verhuurd aan den heer A. Roecoert voor f 1.60 per week. De perceelen zijn te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen. Perceel Blo. 8 is Inmiddels uit de hand te koop. Perceel 1 is te bezichtigen op de verkoopdagen 's middags tnssehen 12 en 4 unr. Inlichtingen worden gegeven door genoemden Notaris. in de herberg «de H o o p", aan het Waagplein op maandag 19 September 1904 bij opbod en maan dag 80 September 1904 bij afslag en in combina tiën beide dagen 's voormiddags ten half elf are, van eene bestaande in gelegen in de ZIJPE, bij de Pettemerklnft groot 30 hectaren 88 aren BS centiaren met uitzon dering van de Arbeiderswoning, in huur bij den heer P. Breed en uitvoeriger in biljetten omschreven. Te aanvaarden het land met Kerstmis 1904 de ge bouwen en erf 1 Mei 1905. JDeze perceelen zijn Inmiddels PIT V E 11 A Bi D TM KOOP. Te bevragen bij den eigenaar, den heer E. SCHER- MERHORN te Akersloot en ten kantore van den Notaris P. A. DE GELDER, te Stompetoren. alsCarbol, Teer, Teerzwavel, Cedar, Herba Selfe enz. enz., zijn verkrjjgbaar bij de Firma Huigbrouwersteeg. Mevrouw VAN LIDTH DE JEUDE vraagt, om terstond in dienst te treden eene flinke voor BTOODHPPP of vast. 170* ENGLANDER, A. Schapensteeg, Magazijn de Tijdgeest. 158 Secretarie. Gemeente. Laagste abonnementsprijs f 30,per jaar betaling naar overeenkomst. TE KOOP, op het mooiste en drukste gedeelte der Bieestraat te Beverwijk, een veelbeklante die een flink burgerbestaan oplevert. Te zien en te be vragen bij Wed. Ph. BRAUN te Beverwijk. K. BAKKER Dz,, Architect, zal namens den Heer- C. SWAGER op Uinsdag 13 September 1994, namiddags te 2 ure, in het Café DE J O N G te Heer Hugowaard Aanwijzing op Vrjjdag 9 Sept., namiddag te 2 are. Bestek en teekening h f 1 50 eu inlichtingen te beko men aan het kantoor van den hiervoren genoemden Architect, a/d Stationsweg te Alkmaar. kleine verpakking, 8ö ets. p. flacon, fijn aromatisch van smaak, bjj de HUIGBROUWERSTEEG, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6