H. Drijfhout Zoon, Rokin 44, Amsterdam. HOOFDPRIJS f 50.000. PAARDENVERLOTING. Hoofdprijs: een Rijtuig bespannen met twee Paarden en Tuigen, compleet, trekking 12 September 1904. 1 Lot a f 0,50. 11 Loten a f 5,00. Winkelhuis te huur ALKMAAHSÖHË kunst"en letteren. ADVERTENTIE N. GEVRAAGD. LAATSTE W E E K. A.s, Maandag trekking der NEDERLANDSCHE EFFECT EN LOTER IJ (derde verloting.) Trekking van 12 Sept. tot 7 Oct. a.s. De zeer gunstig bekende Alkmaarsche Paardenloten zijn alom verkrijgbaar Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. Ntoompletterij van ©del© metalen. Voorts prijzen a f ÖOOO, f 3000, f 2500, 1 1500, f 1000, f 500, f300, enz. Pres der LOTEN yoor alle trekkingen geldig: g-eheel Lot f ÏO, lialf Lot f S, kwart Lot f 3.50. Verkrijgbaar bij VAN DUIJSEN Co., Toussaintkade 18-19, Den Haao-. De trekking geschiedt ten overstaan van den Notaris J YAN DER VEEN, te Alkmaar, in tegenwoordigheid van de Commissie van Toezicht, bestaande uit de Heeren 9. RIPPING, burgemeester, Mr- H. BOELMANS TER SPILL, Wethouder en Agent der Nederlandsche Bank, en S, M. S. MODDERMAN, Commissaris van Politie allen te Alkmaar. Bij de behandeling van een voorstel van het hoofdbestuur tot wjjziging van het reglement voor de brandverzeke ring, bestaande in een wijziging slechts op de wijze van opzegging betrekking hebbende, stelde de heer Rood- hnyzen, namens de afdeeling Enkhuizen, voor de belooning der agenten te verhoogen, wat zeker hun ijver zou be- vorderen. Het hoofdbestuur zegde overweging toe. De wijziging weid aangenomen. Dr. Schey, zuivelconsulent in Noord-Holland deed epnige mededeelingen over zijn weikzaamheden en inspec tiereizen. De kaasfabricage op de fabrieken in Noord- Holland is nog verre van schitterend. Op de zuivelboer derijen ontbreekt nog al te veel goed water. Het verslag van den zuivelconsulent in Zuid-Holland, den heer Bos, werd reeds vroeger gepubliceerd. De rekening en verantwoording over 1903 werd goed gekeurd. De ontvangsten bedroegen f 29 935 575 de uitgaven f 27 935 86, zoodat er een voordeelig slot is van f 1 999 715. Den penningmeester, den heer Korteweg, werd onder applaus der vergadering dank gezegd voor zijn zorgzaam beheer en gedechargeerd. De heer Bos, secretaris van het botercontrdlestation voor Zuid-Holland te 's Gravenhage, bracht verslag uit omtrent de werking dier instelling in hoofdzaak is dit verslag reeds onlangs medegedeeld. Dankbaar maakte spreker gewag van den bestuursprijs door de jury voor de inzending van het botercontrölestation ter ten toonstelling hier toegekend. Na een korte pauze werd de uitslag bekend gemaakt der verkiezingen voor hoofdbestuursledenvoor Noord- Holland is in de plaats van jhr, mr, P. van Poreest, die moest aftreden en niet herkiesbaar was, gekozen de heer K. de Boer Cz., te Assendelft; voor Zuid-Holland de heer S. C. Korteweg, te 's-Gravenhagetot voorzitter in de plaats van den heer G. Vas Visser (niet herkies- baar) jhr. P. J. J. Repelaer te Dubbeldam tot lid der financieele commissie de heer mr. H. J. M. Tyssens, te Dordrecht; tot vertegenwoordigers in het Ned. Land- bouwcomité de heeren Nebbens Sterling te Dordrecht en G. Krnseman te H.lfweg. Eenige door 't hoofdbestuur voorgestelde wjjzigingen in de wet der Maatschappij, niet van ingrijpende betee- kenis, werden zonder discussie goedgekeurd. Met 295 tegen 181 stemmen werd beslist, dat de volgende jaar vergadering zal gehouden worden te Vianen in Zuid- Holland en niet te Voorburg. Onder daverende toejuiching werden de heeren G. Vas Visser, afgetreden voorzitter, en H. De Bie te Rotterdam tot leden van verdienste benoemd. Alsvorens de vergadering te sluiten wijdde de voor zitter een woord van weemoedige hulde aan de nage dachtenis van den heer C. J. van der Oudermeulen, die de maatschappij vertegenwoordige in het Ned. Landbouw- comité. Ook den aftredenden bestuursleden, den heeren jhr. mr. P. van Foreest en Ph. Van der Breggen en het aftredend lid der tuincommisnie den heer J. L. Groneman te Wieringerwaard, werd dank gebracht, voor alles wat zy in het belang der Mij. hadden gedaan. Met do ver kiezing van de heeren De Boer en Korteweg wenschte de voorzitter de Maatschappij geluk. Nadat hjj alsnog den oud-voorzitter, den heer De Biuïne uit Zwijndrecht, had dank gezegd voor zijn aanwezigheid en den heer Lovink namens de Mij. had gelukgewenscht met zijne benoeming tot. ridder in de Orde van den Nederl. Leeuw, sloot hij de vergadering. Slaapplaatsen In stallen van boerderijen. De meeste Gemeenteraden in Westfriesland hebben in de laatste maanden vastgesteld en aan Gedeputeerde Staten ter goedkeuring ingezonden ter voldoening aan art. 1 der Woningwet in elke gemeente te maken bouw- en bewo- ningsverordeningen. Met die goedkeuring aldus schrijft men aan het N. v. d. D. van daar gaat het echter in den regel niet bjjzonder vloteen gevolg meestal van uitvoerige brief wisseling tusschen Gedeputeerden en Gemeenteraden om trent regeling van onderscheidene belangiijke ponten. Daartoe behoort o.m. vooral ten platten lande, de veront reiniging van de polderwateren door het daarover plaatsen van privaten, op korten afstand waarvan veelal water- stoepen aanwezig zijn, dienende tot reiniging van vaatwerk, melkemmers en zelfs van keukengereedschap. Gedeputeerde Staten en in den regel ook door den Woning-Inspecteur en de Gezondbe ds-Commissie bij hun voorafgaand onderzoek alreeds op verscherping aangedion- gen willen niet overal het hebben van privaten over slooten geheel verbieden, maar wenschen in do verordening een maximum-getal aangegeven te zien, dat op zekeren afstand mag geplaatst zijn, alsmede een minimam afstand tusschen elke waterstoep en elk privaat. Heeft het bij onderscheidene Gemeenteraden heel wat voeten in de aard, om ten opzichte van plaatsing van privaten en waterstoepen eenigszins doeltreffende voor schriften te doen opnemen, nog meer is men over het alge meen gekant tegen het verbod van het hebben van slaap plaatsen in ko'gtalleD, enz. Vele Gemeenteraadsleden zijn van oordeel, dat het slapen in zoodanige stallen voor de gezondheid geen gevaar oplevert en sommige boeien be weren zelfs, dat 't gezond is. Bovendien wordt aan wezigheid des nachts van iemand in den stal met het oog op bewaking van het vee zeer gewenscht, door som migen zelfs noodzakelijk geacht. Willen Gedeputeerde Staten het maken van slaapplaatsen in stallen van nieuw te bouwen boerderijen geheel verbieden, ten aanzien van bestaande toestanden zijn zjj voor de meeste gemeenten iets vrijgeviger en willen zij het behouden van ééne slaap plaats toelaten, doch geen nieuwe aangebracht zien. Sommige Gemeenteraden blijven zich echter stellig tegen deze regeling verzetten, en het is te voorzien, dat ten dezen wel hier of daar eene Koninklijke beslissing zal worden uitgelokt. Vóór het verstrijken van den wettelijken tweejarigen termyn op 1 Aug. j.l., waien nog maar zeer weinig ver- ordeningen goedgekeurd, en men vreest, dat wanneer het wetsvoorstel om dien termjjn met één jaar te verlengen wordt aangenomen het ook op 1 Augustus 1905 met menige verordening nog niet bet geval zal zjjn. lomer-vorst. Het heeft in het Noorden van Friesland en Groningen van Zondag- op Maandagnacht zóó krachtig gevroren dat alle velden des morgens wit waren. W non ver© De schrijver van de »Brieven nit de Hofstad' in de Arnh. Ct. vertelt de volgende anecdote omtrent den minister van Financiön, den heer Harte van Tecklenbnrg. Bij een ontmoeting, die de heer Harte onlangs met Prins Hendrik had, zou de Prins tegen den heer Harte schertsend de opmerking gemaakt hebben, dat in ons kleine land zoo buitengewoon veel menschen onderling min of meer ver want zijn, »Zeker, Uw Hoogheid," had de minister Harte geantwoord, »dat komt hier te lande bijzonder veel voor." »0 ja", was het vorstelyk antwoord, »zóóveel zelfs, dat ik haast geloot, dat wy, gij en ik, ook nog zoo'n beetje familie zijn.' »Hoe bedoelt Uw Hoogheid dat vroeg de minister met blijde ontroering. Wel," antwoordde de Prins »gij zyt Tecklenbnrg en ik ben Meoklenburg." Welk gezicht minister Harte zette wordt er niet bii verteld Ken feestelijke ontvangst. Te Wognum heerschte Maandag een buitengewone feeststemming, toen de nitslag werd vernomen van de overwinning der zangvereeniging «Jacob Kwast.'' Het geheele dorp was leeggeloopen naar het station om de gelukkige winners toe te jnichen. In een der loge menten werd een gezellige byeenkomst gehouden, waarbjj de zangers één der concours nummers«Lofzang aan den Vrede" nogmaals deden hooren. Brand. Maandag is te Andyk afgebrand een gedeelte van hit perceel, bewoond door de Wed. Van der Gnlik, in de Bangert. Wijl er weinig wind en deze bovendien iu gunstige richting was, bleef de brand tot dat eene perceel beperkt. De oorzaak van den brand is onbekend. Het perceel was verzekerd. Barnnn en Balley. De Tijd verneemt., dat de «Greatest Show on Earth" van Barnum en Bailey het volgend jaar wederom ons land zal bezoeken. Eindelijk. De commissie, die in 1903 belast was met het afnemen der eindexamens voor de H. B. scholen in Noordholland, heeft thans de vacatiegelden daarvoor ontvangen. Een aardappel van 1 Kilo. Als eene zeldzaamheid kan worden gemeld, dat de heer O. P. te Bovenkarspel een aardappel gepoot had van 1 Kilo, waaraan thans geteeld zijn 75 groote en 25 kleine aardappelen. Amsterdam 7 Sept. De prjjzen der Aardappelen varen heden als volgt: Geldersche bergers f 1.60 a 1.70, - dito blauwen t 1.65 a 1,70 IJpolder jammen f 2,10 a 0.—, IJpolder Eigenheimers f 0.— a 0.—, Friesche borgers f 1.40 a 1.60, Fnesche Hamburgers f 0.- a 0.-, id. blauwe f 1.50 Too bontetl f L60 1-80, id. blauwe f 1.70 a 1.90 id Eigenheimers f 1.40 a 1.70, Hillegommer gravies (groote) 1 0.— a 0.—, dito (kleine) f 0.— a 0.— dito kralen (groote) f 0.- a 0.-, dito (kleine) f0.-a0.-, Lisser Zand Eigenheimers f 3,- a 4.-. Zand Thomassen L a 3,75 Zand Eigenheimers f 1,50 Aanv. 5 ladingen. Zeeuwsche Rgselaars f 1.50 a 1.60, Geld. gieltjes f2U0. Amsterdam 7 Sept. Ter veemarkt alhier werden heden aangevoerd 186 vette balveren le kw a 80 ct 2e kwal. 72 ct3e kwal. 62 ct. per Kgr. 38 nuchtere kalveren f 8 a 16, 582 vette varkens, 38 a 40 ct., over- zeesche 40 a 42 ct., Rijnkanters 42 a 44 ets. per' Kg Groentemarkt te Broek op Langedijk. 15 September 1904. Aardappelen (ronde) f 0.— a f 0.— 0.a 2.60 a 7,23 a 5,50 a 7.- a 3.25 a 5.50 a 11.75 a 2.- 3.- 6.75 a 0.55 a 0,a 1.90 a Sept. Vee. Aangev. (graafjes) wortelen bloemkool le soort 2e» reuzenbloemkool roode kool gele witte uien nep bieten slaboonen rammenas koolrapen Haarlem, 7 a a 0.— 3.30 per 100 bos 12,100 stuks 6.75 9.50 6.50 8.25 13.50 2.15 per 150 K.G. 1000 st. 3.20 O.— 0.— 0.- 2.40 per 100 stnk. 5 vette koeien f170 Tot directeur van het Mannenkoor te Up, gemeente Itpendam, is benoemd de heer J. Brugge, te Purmerend. a 195 27 nueht kalveren f *9 a 16, 1 a 21, 3 paarden, 12 lammeren f 12 a 13. Kaas. Aangev. 14 stapels, 1850 stnks, weg. 3397 Kg. rTjjs t ZO.-— ti 28. Schiedam 7 Sept. Ruwe Spiritus f 101/,, moutwijn flauw, Distillateurs f 12.—, Beurscommissie f ll,3/,, Jene- vs- i 16.—, Spoeling Commissie f 1.20. Brieven fr. met opgaaf van huurprijs onder lett. R 3 aan het bnrean dezer Courant, Verkoopcn: GOD», BlLVEft, PLVTIVA In alle vormen en afmetingen. Koopen: Baren GOUO, Baren HliVBtt en PLATIKA-afval tegen de hoogste koersen Verkoopt Fijn ZILVER, heden f47,35 per K. O. ersen. Voor ALKMAAR verkrijgbaar bij den Heer G. MIJLHOFF, Ged. STlenwesloot. Het Bestuur, Jb. HALFF, Voorzitter. D. J. GOVERS Penningmeester. IJ. OLDENBURG. J. SWAAG. J. OLDENBURG. J. P. WAGENAAR, Secretaris. Drukkery v. Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6