'bTnnsnla n d. STAD S NIEUWS. Nieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. Geheel onverklaarbaar ia intnsschen die honding van de oorlogvoerende partijen niet. Men herinnere zich slechts, dat tijdens den Anglo-Boeren-oorlog een Fransch oorlogs correspondent aan de zjjde der Boeren in zijn schets van Bailor's nederlaag aan de Tugela de groote onvoorzich tigheid beging om mee te deelen, wat het zwakke pnnt der Federale machten in de Tngela-stellingen was, dat deze mededeeling werd overgeseind nit Londen naar generaal Balier en dat deze generaal daarvan een voor de Boeren noodlottig gebruik maakte, 't Is niet altijd even gemakkelijk voor een oorlogscorrespondent, aan wien groole vrijheid wordt gelaten, om precies te schiften wat hij mag vertellen en wat hij moet zwijgen. Intnsschen heeft die bemoeilijking van de pers ten gevolge, dat bet naar nieuws hunkerend lezers-publiek geen juiste voorstelling krijgt van den stand van zaken. Het ParyBche Journal was in dit opzicht zeer geluk kig. Zijn oorlogscorrespondent slaagde erin uit Tientsin een telegram te'zenden over Malta, dat door de mazen der censuur wist heen te glijden. Daarin deelt hij mede, dat het eerste gedeelte van den veldtocht voor Rusland als verloren beschouwd kan worden. De minderwaardigheid van het Rus- sische leger, zegt hij, zoowel wat het aantal kanonneu als wat geestdrift betreft, heeft generaal Koeropatkine verhinderd te Liaojang langer weerstand te bieden en bjj Yentai een overwinning te behalen, die de Japanners genoodzaakt zou hebben terug te trekken. Nu zullen de Japanners spoedig Moekden binnentrekken. De Russische generale staf, die het totaal der Japan- sche troepen eerst op 250,000 man schatte, verklaart nu dat de Japanners bjj Liaojang 450 tot 500,000 man samengetrokken hadden. Het Russische leger zal zich in het noorden weer moeten herstellen. Daar zullen echter wel eenige maan den mee heengaan. Rusland zal slechts kunnen overwinnen door te zorgen voor een beter troepsngehalte, door de reservisten door geoefende troopen te vervangen. Wat op het oogenblik het leger van Koeropatkine be treft, met merkwaardige overeenstemming wordt gemeld, dat 't er vrjj treurig mee uitziet. Een voldoende hoeveel heid levensmiddelen ontbreekt. Te Moekden zijn deze al zoo goed als uitgeput. In de winkels is niets meer te krijgen, zelfs geen thee. Troepjes officieren staan uren lang te wachten bij de wagens van een verbrniksvereeniging, die hun tegen ver minderden prijs allerlei levensbehoeften levert. Wel te begrijpen is 't onder deze omstandigheden, dat de Japanners alles erop toeleggen om 't opnieuw tot een slag telatenkomen. Een telegram meldt dienaangaande Zoodra de Japanners, die vooral ook aan paarden groote verliezen hebben geleden hunne dieren zjja minder waardig en zij plegen er op onverstandige wijze mede om te gaan de leemten in hunne gelederen hebben aangevuld, waarmede, door aanvoeren uit Dalny en N:oe« tsjwang alle haast wordt gemaakt, zullen zy, na in het land achter hen een flinke bezetting te hebben achter gelaten, verder noordwaarts rakken. En ditmaal schijnen de drie legers van Koeroki, Nodzoe en Okoe niet in afzon derlijke coionnes te zullen marcheeren, maar als een ge heel, met een breed front door de opene vlakte op Moekden te zullen aantrekken. Met dat sterke leger hopen zij de Russen óf om te trekken, óf hon te bevechten in het opon veld, waarbij hun voortreffelijke artillerie in het voordeel zal wezen en de Russische cavalerie in het nadeel. Deze bestaat, naar men weet, hoofdzakelijk uit Kozakken, die, boe te vreezen ook in den kleinen oorlog, in dezen veldtocht reeds herhaal delijk zjjn gebleken slechts geringe vechtwaarde te bezitten in den slag. Eeu magere troost bjj al de Russische tegenspoeden mag heeten, dat een poging der Japanners om zich van Kamschatka meester te ma ken is mislukt. Daaromtrent vernemen wjj in een te legram uit Petropawlosk Sedert 28 Mei verschenen aan de riviermonden van Kamschatka Japansche schoeners. Half Juni bezetten 150 Japannors, met geschut, aan de westkust de schiereilanden Jawino en Malygiuo, verdreven de inwoners, heschen de Japansche vlag, en sloegen een proclamatie aan, verkla rende, dat dit grondgebied Japans eigendom zoo zjjn. Daarop werden nit Petropawlosk 100 man en nit Bolj- scherjejk 100 man afgezonden, die zich den 26en Juli by Jawino vereenigden. Zy versloegen de Japanners, namen hun aanvoerder gevangen, verwjjderden de Japan sche vlag en de proclamatie en verbrandden 5 schoeners. In het geheel werden 77 Japanners gedood. De Tweede Kamer zal aanstaanden Dinsdag, 20 dezer, des namiddags te 3 nnr eene openbare vergadering hou den, waarin aan de orde zal zjjn het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap en het trekken der afdeelingen. De marine-leesten te den Helder. Ouder begunstiging van goed weder zjjn Woensdag te Helder de fee ten begonnen. Ruim half twaalf stoomde de trein binnen met de van elders komende reünisten. Ter ontvangst waren aanwezig, met de stafmuziek der marine, de leden van het uit voerend comité der reuniecommissie, verschillende anto- riteiten en de afd. Helder van den Koninkl. Band van Ond-Onderofficieren, terwijl op het stationsplein stond opgesteld het korps adelborsten met het muziekkorps van de »De Rnyter''. In de tot salon herschapen derde-klas-wachtkamer had de begroeting en de offieieele ontvangst plaats. De voor zitter der reuniecommissie, kapitein ter zee J. D. Heynicg, hield een korte kernachtige welkomstrede, waarin hjj ook dank bracht aan het Gomeentebestuor voor de mede werking aan de feestviering en voor de aanbieding van de werkelijk monumentale eerepoort op het Havenpiein, zoomede aan den Bond van Oud-Onderofficieren voor het huldebetoon. Na een kort kameraadschappelijk samenzijn trok de stoet, uit 300 reünisten en het korps adelborsten be staande, met de muziekkorpsen in optocht naar het Instituut. Langs den intochtsweg, bevonden zich duizen den belangstellenden, om de reünisten te verwelkomen. Bjj de eerepoort op het Havenplein werd het Gemeente bestuur een harteljjke ovatie gebracht, met fanfares be groet. Vóór het Instituut wachtte de commandant der inrichting, kapitein ter zee W. J. de Bruyne, de gasten op. Dezen schaarden zich op het grasperk om den mast van »Van Speyk", waar zjj door kolonel De Bruyne werden toegesproken. Na een welkomstwoord bracht spreker bjjzonderen dank aan minister Ellis voor diens tegen woordigheid en medewerking. Ook werd dank gebracht aan schont-bjj-nacht Wentholt en verdere autoriteiten, voor wat zjj deden om het welslagen te bevorderen. Spr. gal voorts een overzicht van de geschiedenis van het InBtitnut, om daarna meer in hst bjjzonder de adelborsten toe te spreken en hen te wijzen op wat door een kleine marine als de onze bereikt kan worden als een kame- raadschappeljjke, goede geest bjj de officieren voorzit. Door de adelborsten werd hierop het Adelborstenlied gezongen, woorden van den luit. ter zee le klasse A. Visser en compositie van den kapelmeester Jac. Koning. Ook dit werd mst gejnich ontvangen. In het gebouw werd vervolgens de eerewjjn geschonken, waarop de aan bieding plaats had van een schilder jj van Dom meishuizen. Bij monde van den schout-bjj'nacht W. J. Arriens werd dit geschenk het Instituut namen de reünisten aange boden. Het werd dankbaar door kolonel Da Bruyne aan vaard, dia de verzekering gaf, dat bet in het Instituut een waardige plaats zal krijgen. Na bezichtiging van het Instituut begaven de feestge- nooteu zich naar het nieuwe gebouw van de Marineclub, dat alsnu feesteljjk werd ingewijd. De Koninklijke trein stoomde op den bepaalden tjjd, 4 17 het station binnen bjj het binnenrijden donderde van het fort het koninklijk saluut, wat de in den omtrek van het station verzamelde menschenmassa aanstonds in geestdriftig gejnich deed losbarsten, ook reeds, voordat zjj van de Koningin iets hadden gezien. Bjj het uitstijgen verden de Koningin en de Prins door de weinigen die op het perron waren toegelaten, met harteljjk gejuich begroet. Na door den burgemeester met een enkel woord te zjjn verwelkomd, inspecteerde H. M. met den Prins en gevolg de eerewacht der infanterie, op het stationsemplacement opgesteld. Vervolgens begaf H. M. zich naar het koninkljjk pa viljoen, dat de directie van het Hollandsche Spoor voor deze gelegenheid deed verrjjzen. Binnengetreden, werden H. M. twee bouquetten van orchideeën aangebodende eerste namens de marine door mejuffrouw Willy Wentholtde andere namens de gemeente door mej. Staalman; vriendelijk nam H. M. deze bloemen in ontvangst. Nadat in het paviljoen genoemde autoriteiten aan H. M. waren voorgesteld bestegen de Koningin en de Prins hun a la Daumont bespannen rijtuig een donderend tboera" klonk op dat oogenblik uit duizenden kelen. Langs den Stationsweg waren de verschillende plaatseljjke vereonigingen met hare banieren opgesteld vriendelijk njjgend nam H. M. de huldebetooging dezer vereenigingen in ontvangst. Ver der reed men langs den Kanaalweg tot de Weststraat waar de leerlingen der openbare scholen stonden opge steld om H. M. hulde te brengen. Zoo bereikte de stoet de Westpoort van de marinewerfzoodra H. M. hier aankwam, bulderde het geschut der oorlogsschepen ter verwelkoming. Daar was een koninklijk paviljoen opgericht, waar H. M. plaats bon nemen om de hulde betooging der opgestelde adelborsten in ontvangst te nemen. Nadat H. M. en de Prins, ontvangen door den minis ter van marine en den sehoot-bij-naoht Wentholt, in het paviljoen hadden plaats genomen werd der Koningin het vaandel van de adelborsten ter hand gesteld. Het werd aan een stok, gekroond met den Nederlandschen leeuw, bevestigd, waarna H. M. een keurige toespraak hield. H. M. reikte daarop het vaandel over aan den kapitein ter zee De Brnyne, commandant van het Instituut, die het op zjjn beurt overdroeg aan den vaandeldrager van het korps adelborsten. Vervolgens nam commandant De Bruyne het woord om der Koningin dank te zeggen voor de groote eer het Instituut bjj deze gelegenheid bewezen. Onder commando van den luitenant ter zee tweede klasse Bland van den Berg werd vervolgens voor H, M. gedefileerd. Do plechtigheid was hiermede algeloopen en te voet begaven H. M. en de Prins zich nu naar het Instituut om dat in oogenschouw te nemen. In hot Iustituut werden de hooge bezoekers in alle zalen rondgeleid en bezichtigden zij de Van Speyks- reliquieën en het schilder jj van Dommelshnyzen. Na ongeveer 20 minuten was bet bezoek afgeloopen. H. M. en de Prins begaven zich vervolgens naar de »Hertog Hendrik." 's Avonds hadden de gondolvaart en verschillende feestelijkheden plaats. He oogst In de Haarlemmermeer. In de Haarlemmermeer is de oogst zonder noemens waardige tegenspoeden binnengehaald. Hoeveelheid en hoedanigheid hebben de verwachting niet teleurgesteld. Het graan is dit jaar buitergewoon zwaar. Het vorige jaar woog een Heet. tarwe 75 Kilogr., dit jaar 80 rogge woog toen 68, nu over 't algemeen 76 Kilogr. per Heet. Evenzoo met de gerst en de haver, welke ook een rjjk beschot opleverden. Het rooien van de aardappelen is in vollen gang. De knol is gezond en beschaamt do verwachting niet. Het kanariezaak, dat in vorigo jaren, toen men met de vlasteelt ophield, veel verbouwd werd, is langzamer hand door de lage prjjzen in vergetelheid geraakt, doch thans weer in eore hersteld. De teelt is dit jaar ruim, het beschot flink en de prjjzen, die reeds hoog zjjn, stijgen nog. Haasfabrlek te Wleringerwaard. Het bouwen van eene baastabriek te Wleringerwaard is gegund aan den heer A. Visser, aannemer aldaar. Haarlem voorbijgereden. De trein met de réunisten, die de tweedaagsche feesten ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan ter opleiding voor adelborsten te Willemsoord zjjn gaan bijwonen, ging Woensdagmorgen langs Haarlem. Dit is de eerste per sonentrein van 's-Gravenhage komende, die bij het kruis punt direct op de Heldersche Ijjn overging, zonder ons personen-station aan te doen. Zal dit niet-aandoen van Haarlem eene hooge uitzonde ring bljjven, of znllen in lateren tijd vele personentreinen Haarlem voorbjjrjjden HaarlCt.) Arme ouders. Een treurig ongeluk had in de Egmondermeer plaats. In een onbowaakt oogenblik verdronk in oen sloot het tweejarig kindje van den heer J. Blom. Als men nu weet, dat het hun eenige lieveling was, dan kan men zich de droefheid der ouders voorstellen. De deelneming in dit droevige geval is dan ook algemeen. Bjj Kon. Besluit is aan mevrouw de wed. H. Tassen- broekwier echtgenoot in leven was leeraar aan de Rjjks Hoogere Burgerschool te Alkmaar en onderwijzer in het huis van bewaring, een pensioen toegekend van f 533,per jaar. Het vergrooten der openbare scholen in de Violen- en de Koningsstraat te Hilversum is gegund aan den heer O. Bol alhier voor de som van f 27000. De étalage-wedstrijd. Op de eene zjjde van de medailles, die voor den éta lage- wedstrjjd beschikbaar worden gesteld, staat het bekende beeld, dat veraanschouwelijkt het »Alcmaria Vietrix Dit is voor dezen wedstrjjd al bjjzonder van toepassing. Want in een gisterenavond gehouden verga dering van de vereeniging »Aicmaria" is gebleken, dat ondanks sommiger tegenwerking de door haar uitgeschre ven étalage-wedstrjjd een groot succes belooft te worden. Niet minder dan 45 aanmeldingen zjjn ontvangen en daaronder van de meest gerenommeerde firma's dezer stad. Juist de tegenwerking is oorzaak geweest, dat sommigen, die aanvankelijk niet wilden meedoen, zich hebben opgegeven, opdat er geen grond zou zjjn voor do bewering, dat in Alkmaar door verdeeldheid en tweespalt zoo moeiljjk iets is tot stand te brengen. Bjj zooveel mededingers belooft een rondwandeling langs de vele mooie étalages tijdens de feestdagen een waar genot te worden. Onze stadgenooten, die anders vaak de uitstallingen onopgemerkt voorbjjgaan, zullen dan gelegenheid hebben om te eonstateeren, hoe goed hier tal van winkels zijn voorzien en hoe onnoodig 't is ver schillende artikelen van elders te betrekken. Ook voor hen, die van buiten komen, is 't nuttig dat te weten. De Landbouwtentoonstelling. "t Is geen klein programma, dat is vastgesteld om de dagen van 20 en 21 September, waarop de Landbouw tentoonstelling te Alkmaar wordt gebonden, tot ware feestdagen te maken. Een overzicht daarvan laten wjj hier volgen Dinsdag 20 September. 11 uur. Offieieele opening der Tentoonstelling, die bestaat nit. a. Inzendingen van stieren, melkvee en vet rundvee op de Kaasmarkt. b. Inzendingen van varkens op den Dijk. c. Inzendingen van groenten en bloemen op de Koren beurs. Uitreiking der prjjzen 's nam. 3 uur in het »Café Central". 112 uur. Muziek bij het Tentoonstellingsterrein op het Waagplein door het Stedelijk Muziekcorps. 35 uur. Tocht van versierde vaartuigen. 811 uur. Voorstelling in de >Harmonie" door den heer Speenhoff met medewerking van den heer Joh. Schmier. Bovendien in »Diligentia'' optreden van het speciali teiten-gezelschap onder directie van den heer Ter Hall. En op de beide Tentoonstellingsdageu étalage-wedstrijd, uitgaande van de vereeniging »Alcmaria." Woensdag 21 September. Tentoonstelling van hengsten, merriën en kaas op de Kaasmarkt, van schapen op de Nieuwesloot, van pluim vee op het Hof. Uitreiking der prjjzen 's middags 12 uur in »Oafé Central.* Van 10113/4 uur. Muziek op het Tentoonstellings terrein, op het Waagplein, door het Stedeljjk Muziek corps. 12-J uur. Volksspolen in deu Stadshout, opgeluisterd door muziek, uitgaande van de Vereeniging »Burger- kring.'' Groot avondfeest op het Doelonveld en Specialiteiten gezelschap in de »Harmonie". 7b210 uur 's avonds. Groot Waterleest aan de Ka naalkade met medewerking van de Alkmaarsche Turn- club Kracht en Vlugheid'', opgeluisterd door muziek, afgewisseld en besloten met. een schaterend Vuurwerk. Hlnderkerk. In het gebouw der Doopsgezinde Gemeente zal Zondag 18 September des middags 1 uur wederom kindeikerk gehouden wordeü. Wjj meenen een goed werk te doen met hierop de bijzondere aandacht te vestigen van oudere, die met deze Kinderkerk nog niet bekend zjjn. Hen misrekening. Een groote menigte had zich Woensdag omstreeks drie uur in de richting van het station begeven. En geen wonderde Koningin en de Prins zouden immers voorbijkomen zouden kunnen worden toegejuicht door Alkmaars ingezetenen, groot en klein. Bij de spoorbrug aan weerszijden van 't kanaal langs de sluitboomen en op de laadplaats voor 't vee, hier was 't volgens velen de geschiktste plaats om H. H. M. M. goed te kunnen zien. Aan 't station een niet minder talrijke menigte. Op 't eerste zoowel als op 't tweede perron dichte rijen, soms bij een gefluit of een

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2