Pil mm lestaat nil 2 Mi. wöïtëWlaüd. Eosderd en zesde jaargang. 1904. WOENSDAG 21 SEPTEMBER. BINNENLAND. S T A D S NIEÜW S. De Landbouw - Tentoonstelling. Zij, die zich met ingang van 1 October a.s. op de Alkmaar- sche Courant abonneerenontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Algemeen Overzicht. Nieuwst ij dingen. Gemengd Nienw s. NO. 113. Eerste Blad. Vl.kflttRSÜIIi OOI RAM. Deze Oourant wordt Olnsdog-, Donderdag- ra Zaterdagavond uitgegeven, Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8®franco door het geheele rijt f 1, 3 Nummers t O,O®, Afzonder!gke nammers ets. Telefoonnummer 3. Fri(Is der gewone advertentlën Per regel f$©,14, Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. 't Ziet er wel naar uit, dat men 't te Peteraburg bij het rechte eind had, toen men er voorspelde, dat een nieuwe botsing tnaschen de Russische en Japansche hoofdlegers aanstaande was. De Japanners rukken van alle kanten op, zoodat er telkens schermutselingen met de Russische .voorhoede plaats hebben. Koeropatkine, zoo beweert men, zal ongetwjjfeld Moek- den verdedigen, of althans den vjjand daar tegenhouden. Daartoe wordt het onde versterkte kamp der Cbineezen te Kwan-si-ping, drie of vier kilometer ten zuidwesten van de stad, in staat van verdediging gebracht. Het ligt op een hoogte en als daar aardwerken gemaakt en kanonnen opgesteld zijn, wordt het »zoo goed als onneem baar" geacht. Dergelijke verschansingen worde ook ten noorden en noordoosten van Moekden opgeworpen. De regen is nu opgehouden, de wegen worden weer be gaanbaar. Blijkbaar ter aanwakkering van den moed der Russi sche soldaten is te Moeklen de volgende boodschap van den Ozar aan Koeropatkine bij leger order bekend gemaakt »Ik zie uit uw rapport, dat gij de vesting Liaojang niet kondet houden, omdat de vijand uw verbindings lijnen dreigde af te snijden »De terugtocht van hel geheele leger onder znlke moeilijke omstandigheden en over de ve schrikkelijke wegen was een krijgsverrichting, die nitmnntend werd uitgevoerd tegenover ernstige hinderpalen. »Ik dank n en uw schitterende troepen voor han held haftig werk en aanhoudende zelfopoffering. God zij met, n. Nicolaas." Koeropatkine voegt in zijn legerorder hieraan toe, dat deze boodschap een nisnw bewijs is van 's keizers ver beven welwillendheid, en dat hij zich overtuigd houdt, dat elk soldaat van het Mantsjoerijsche leger zijn best zal doen de overwinning op den vijand te behalen en het vertrouwen van den keizer van Rusland waardig te worden. Aan alle soldaten van het leger is de keizer lijke boodschap met plechtig ceremonieel voorgelezen op Koeropatkine's bevel. Spottende met allerlei voorspellingen blijft Port Arthur nog steeds stand honden. Maar uit de berichten, die tegenwoordig uit de benarde veste komenblijkt wel zonneklaar, dat de toestand er voortdurend nijpender wordt. Een der laatste telegrammen is uit Tsji-foe, luidende De Japanners oefenen scherper toezicht uit op jonken, die maanden lang levensmiddelen en berichten in Port- Arthnr binnengesmokkeld hebben. Alle vluchtelingen uit Port Arthur bevestigen dat blokkadebreken onmogelijk is geworden. Russische burgerlijke ambtenaren deelen mede, dat er nog voldoende voorraad levensmiddelen in blikken is. De versche levensmiddelen bestaan aileen uit paardevleesch. Eiken dag worden 12 paarden geslacht. Gedurende de afgeloopen veertien dagen is het tamelijk rustig in de stad geweest. Alle beschadigde forten zijn hersteld en nn zoo goed als nienw. Prins Radziwill, die den 16en Port-Arthur met dépêches van generaal Stoessel voor Koeropatkine verlaten heeft, zegt dat de stemming der oorlogvoerenden thans er eene iB geworden van woestheid en meedoogenloosheid. Op vlaggen van wapenschorsing en overgaaf wordt over en weder in *t geheel geen acht geslagen. Generaal Stoessel heeft de bezetting bevolen om tot den laatsten druppel bloed weerstand te bieden, opdat de Japansche officieren, wordt de vesting genomen, buiten staat zullen zijn om eene algemeene slachting te ondernemen. Twee Japansche compagnieën die dezer dagen in de pan gehakt werden heschen de witte vlag, maar do Russen stoorden er zich volstrekt niet aan en vernietigden hen. Een officieus bericht meldt dat de minister van bin- nenlandsche zakenmet het oog op den ongunstigen financiëelen toestand in de noodzakelijkheid verkeert om dit jaar alle aanvragen van subsidie voor nieuw op te richten of verhooging voor bestaande ambachtsscholen te moeten afwijzen. De Raad der gemeente Graft heeft de gemeenterekening over 1903 vastgesteld. De ontvangsten bedroegen f 14792,745 en de uitgaven f 14393,125, zoodat de rekening sluit met een batig saldo van f 399,62. IJlt Waard en Wroet. De suikerbieten in de polders Waard en Groet schieten dit jaar buitengowoon veel zaad. E!k veld heeft 't aan zien van een stnlleveld. Aan 't gewicht schaadt zulks niets; alleen zij die op gehalte hebben gecontracteerd, hebben hiervan nadeel, 't Zaadschieten doet toch nadeel uit 't suikergehalte. Biljarten. Zaterdagavond jl. is te Di Rijp een biljartwedstrijd gehouden, waaraan door 23 personen ward deelgenomen. De le, 21 en 3e prijs (in contanten) werden achtereen volgens behaald door de heeren K. Tollega en J. Visser te De Rijp en den heer P. Heinis te Graft. Een droevig ongeval. Uit Sohoorl wordt ons gemeld. In de zaadmennerij te Hargen geraakten Zaterdag 3 werklieden onder het zont bedolven, met den ongeluk- kigen afloop, dat Arie Raad het met den dood moest be- koopen. Harddravery. Aan do op Zondag gehouden harddraverij te Wierin- gerwaard, namen 12 paarden deel. De prijs, f 60, werd gewonnen door Oatrien, pikeur J. W. Stadegaard, eigenaar J. Nes te Twisk de le promie, f 25, door Vos met den eigenaar en be-eider C. Blaau- boer Jr. te Anna Panlowna en de 2e premie, f 10, door Marie, bereden door den eigenaar C. A. Waiboer te Wieringerwaard. De afslagmarkt le Broek op Langedij k. De vorige week bedroeg de omzet aan de afslagmarkt te Broek op Langedijkbloemkool 213000, roodekool 353300, gelekool 148200, wittekool f 98800, bossenwor- telen 34200, manden aardappelen 88, balen uien 1646, balen nep 459, koolrapen 5900, bieten 10100, rammenas SiOO, slaboonen 55000. Een wagon wittekool a 10000 K.G. werd gemijnd te leveren, laadplaats Broek op Lragedjjk voor f '291. Zoo is dan heden de groote dag aangebroken, waarop de tweedaagsche feesten, samengaande met de Landbouw tentoonstelling van de afdealing Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, zijn aangevaugen. Het is daarmee als met een groot fe9tijn. Wanneer daarvoor da tafel wordt aangericht, waaraan over enkele uren de gasten zullen plaats nemen, dan is er een druk gedoe van tal van handen, dan wordt de allergrootste inspannin gevorderd om straks alles goed van stapel te doen loopen. Bedrijvigheid is er alom. Zóó is 't ook gegaan met de voorbereiding van de Ten toonstelling en al de daaraan verbonden feestelijkheden. Er is bard gewerkt door velen om toch vooral op tijd gereed te zijn en zeer veel is gevergd van de krachten dergenen, die zich voor dit doel moeite hebben willen geven. Maar nn is de tafel gereed en nu komt de voldoening na ai het zwoegen. Want hot festjjn mag worden gezien het strekt tot eer van ben, die 't hebben op touw gezet; het is tot vreugde van hen, die er aan deelnemen. Maar tevens is nu het oogenblik daar om uit naam van Alkmaar's ingezetenen en mede uit naam van allen, die hier de feestdagen zullen doorbrengen, een woord van dank en hulde te richten tot hen, die bnn tijd, hun kracht en ook hun geld hebben beschikbaar gesteld om het mooie geheel te verkrijgen, waarop Alkmaar met recht trotsch mag wezen. Er is hier geweest een ver blijdende coöperatie van een talrijke schare en andermaal is bewezen, hoeveel op die manier wel tot stand is te brengen. Alle namen te noemen, aan wie onze gemeenschap in dezen dank verschuldigd is, zou ondoenlijk zijn. Maar in enkelen, die wij vermelden, huldigen wij velen, die wjj verzwjjgeu. Vóór alles sta hier de naam van den heer J. F. Moens, den voorzitter van de afdeeling Alkmaar der Hollandsehe Maatschappij van Landbouw. In ruime mate is hem toe bedeeld de gave om eig> n geestdrift op anderen over te planten, om een zaak, die zijn liefde heeft, tot sncces te brengen. De heer Moens heeft met die gave gewoekerd en zjjn voorbeeld heeft aanstekelijk gewerkt. Heden is hij als de trinmphator, die overziet wat er door bezielde leiding is te wrochten. En als hij dan de knwei en oogst, die hom zoo geheel toekomen, dan zal bij aanstonds een deel daarvan aistaan aan zijn trouwe medehelpers. In het bijzonder aan den secretaris der afdeeling, den heer G. H. Krak, d e onvermoeid in de laatste weken in de weer is gewei st. Toch zonden zy beiden niet het thans bereikte resultaat hebben verkregen, wanneer hun Diet van alle kanten, in de eerste plaats door het Gemeentebestuur, de behulpzame hand ware geboden. Wanneer er niet was geweest een Vereeciging tot Bevordering van de jaarlijksche tentoon stelling van de aid. Alkmaar der Hollandsehe Maatschappij van Landbouw met den heer S. Kramer Hz. tot voorzitter en den heer K. Boot Jz. tot secretariswanneer zich niet hadde ingespannen de Feestcommissie met den heer J. Cock tot voorzitter en dsn heer A. J. Stikkel tot secretaris. Wanneer »Kracht en Vlugheid," >Burgerkring" en »Alc- maria" niet hunne medewerking zonden hebben aangeboden, wanneer niet tal van particulieren maar hier zonden wij beginnen aan de opsomming, die wij ondoenlijk achten. Genoeg zij 't ten slotte te constateeren, dat in Alkmaar duchtig de handen uit de mouw zjjn gestoken en dat daardoor de Tentoonsteliingsdagen alle factoren opleveren voor een mooien wedstijjd en veel vertier. Wat zag onze stad er vanmorgen vrooiijk uit met hare bevlagde wegen I Wat, deed dat rood-wit-blnuw weer mooi in onze straten en stegen. 't Was al vroeg op en om het Waagplein een drukte van belang Als wij zoo onze nijvere landbouwers en veetelers aan den arbeid zien, dan kunnen wij nooit onderdrukken een gevoel van wrevel, dat onze overigens onvolprezen Hilde- brand in zijn vCamera Obsoura" enkele bladzjjdeu afstond aan een schets van Alkmaar en van den Noord-Hollandsehen boer, waarin ter wille van den humor aan de waarheid is te kort gedaan. Juist nu onze boerenstand door de Tentoonstelling blijk geeft van de energie, die hem be zielt, scbjjnt 't ons het juiste moment om eens-an-voor-al te doen uitkomen, hoe volkomen onjuist 't is de volgende schets nog van toepassing te verklaren, gelijk maar al te licht gedaan wordt op scholen, waar de »Oamera Obscura" gelezen wordt »Te markt gaan is de voornaamste bezigheid van den Noordhollandsohen boer. Hij is eigenlijk een koopman en een administrateur van zijn bezittingen. Dat 's al. Zijne eigenschappen zijn meer negatief dah positief. Vraagt gij of hij een ijverige kerel is? Ik antwoord: »hij past op zija spul." Vraagt gij of hij geregeld leeft Antwoord hij drinkt alleen op marktdagen en kermissen." Is hjj een ophakkor en eeu Bmijter »Nooit als hy nnchteren is." Is hij eerlijk »Hjj melkt geen andermans koeien nvt." I* hij barmhartig? »FIij is goed voor zijn beesten." Heeft hij zijn vrouw lief? »Der is geen beter keezer" (geen beter kaasmaakater). Bsmint hij zijn kinderen »Ze krijgen dikke stukken (boterhammen), eu de »miester mot ze niet an 't hoofd sleen." Is hij godsdienstig »Hij gaat getrouw ter kerk." Zijn ideaal is te wonen op een eigen boerenplaats, in een gedeelte van den polder, waar hij de wijde vlakte rondom zich heeft, zonder iets, dat zija vergezicht afbreekt, en geen andere meiden of knechts er op na te houden dan zijn eigen kinderen. De afgoden van zijn hart zjjn een mooi zwartbont beest met volle uiers, en een jong paard voor een blinkende boerensjees met vergulde wielen. Als by op dat luchtigste en élégantste van alle ouderwetsche en nieuwerwetsehe rijtuigen, met zijn opgeschikt wijf naar een boerenkermis rijden mag, en bet gelakt hem, door middel van zijn paard (de zweep gebruikt hij zelden) afg'jjselijk in den bek te trekken, zijn evenmensch voorbij te rijden, dan smaakt bij een genoegen, waaraan de Abts- wonder boer niet gedacht heelt, toen hy zich zoo opwond over Appels eten, peeren plnkke* Maaien, hooien, sehnnr en tas Stapelen vol veldgewas; Schapen scheren, uiers drukken, en wat dies meer zjj. De opening. Om 11 uur had by het Waaggebouw op de Kaasmarkt de officieele opening plaats. Zjj geschiedde in strengen eenvoud, in overeenstemming met den wensch van zeker verreweg de meeste exposanten. Van hen, die bij deze opening blijk gaven van hunne belangstelling voor den landbouw noemen wjjonzen wet houder, den heer Boelmans ter Spill, den secretaris onzer gemeente, den heer C. D. Donath, verscheidene raadsleden en tal van bekende figuren op landboaw-gebïed. Met bijzondere ingenomenheid werd door den Voorzitter ge constateerd de aanwezigheid van Jhr. Repelaer van Dubbeldam van het Hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Ook de heer Vas Visser was voor deze gelegenheid overgekomen. Met gloed werd door den heer J F. Moens, den voor zitter der afdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maat- schappjj van Lradbouw, de openings ede uitgesproken, die als volgt luidde: Het is mij een aaDgename taak deze Afdeelingsten- toonsteliing der Hollandsche Maatscbappjj van Landbouw met een enkel woord te openen. Met gerustheid mogen wij getuigen, dat de proef, die in September van het vorig jaar werd genomen, uitmuntend geslaagd is. Dit heeft dan ook bet bestuur der Afdeeling moed gegeven om in deze nieuwe richting voort te gaan, en het is eea ver blijdend verschjjnsel, dat ik kan verklaren, dat er op verschillende punten belangrijke vooraitgang valt op te merken. En dit is wat het programma der tentoonstel ling betreft boven onze verwachting, omdat wjj aanvan- keijjk hebban gevreesd, dat de zeer maoie maar ook zeer droge zomer, de inzendingen aanmerkelijk zou hebben tegengehouden. Gelukkig blijkt dit niet het geval te zjjn. Wel heeft de hooioogst minder opgeleverd dan het vorig

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1