STADSNIEUW s7 PERSONALIA. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. dan thans in staat zijn hun moeilijke en veel-omvattende taak met nog grooter toewijding te volbrengen. Dit zal aanleiding geven tot verhooging van hun prestige en tot verbetering van honne positie» wat voor velen zoo hoog noodig is. Ken aanhouding. Na lang zoeken mocht het den inspecteor van politie te Purmerend gelukken, te 's-Gravenhage de hand te leg gen op een zekeren P. aldaar, verdacht bij de laatste weekmarkt te Purmetend zich v ederrechtelijk te hebben toegeëigend een vaalbonte vette koe van den veehouder P. Ubbels te Purmerend. Het beest was resds geslacht en de huid in een huidenzonterij te Rjtterdam verkocht. De eigenaar heelt de huid herkend. De verdachte is tegen strijdig in zijne verklaringen. De Officier van Justitie te Haarlem heeft last gegeven tot aanhouding. Hazelnoten. Uit de Bangert in de Streek worden verbazend veel hazelnoten verzondeD. Ongeveer 20,000 pond gaan elke week naar Engeland tegen 6 4 8 eent p"r pond. Enkele boomgaarden hebben veel te ljjden van ratten. Veilingen. De bouwhoeve «Veldzicht'' te Wieringen in den pol der Waard-Nieuwiand, bestaande uit twee huismans woningen, met bouw- en weiland, groot 29.36 60 H. A., bohoorende tot den boedel van heer C. J. van der Onder- menlen, door den Notaris Backx te Hippolytnsboef geveild, is gekocht door den heer S. Bregman, makelaar te Alk maar, voor 19.106 gld. De vorige week werd ten overstaan van den notaris M. Gouverne in de «Vlas- en Korenbeurs" te Anna- PaulowDa, de boerderg «De Hoop'', groot onaeveer 30 H.A., verkocht voor f 12359 aan de beeren Lind en Bossert te Alkmaar en de heereu H. Lelie en C. Smit Oz. te Anna Panlowna. Ken woelige avond. Terwijl Zaterdagavond de afdeeling Zaandam der S. D. A. P. in eene feestelijke bjjeenkomst het 10-jarig bestaan der partjj en het 5-jarig bestaan der afdeeling herdacht en broederlijk en gezellig byeen was, ging het te Zaandam op straat laog niet broederlijk echter in veler oog misschien wel gezellig toe. Reeds verscheidene weken lang komt eiken Zaterdag avond Kloosterman nit Alkmaar te Zaandam, om daar propaganda te maken en brochures te verkoopeD. Eenige weken lang komen nu ook voorstanders van de Cbristelpe actie en schreenwen ook titel en inhoud hunter brochures uit. Dit gaf reeds eenige malen aanleiding tot botsingen tnsschen parlijgenooten. Ook Zaterdagmiddag kwam Kloosterman, volgens beweren van sommige personen, weer, doch 's avondz was hjj niet op zijn gewone plaats op de markt. Evenwel waren er een groot aantal Christeljjken nit Amsterdam gekomen, die loopende met borden, waarop met groote letters: «Weg met de schandaalcolportage, lees Christelijke lectuur," hunne anti-sociaal-democratische lectnnr ventten. Dit viel blijkbaar niet in de geest van tal van andere personen, die hen achtervolgden, na schreeuwden en door het zingen van socialistenliederen hun geschreew trachtten te overstemmen. In dezen toe stand was weirfig noodig, om aanleiding te geven tot eene botsing. En die bleef niet uit: Werd er mogelijk een door een tegenstander op de teenen getrapt? We weten het niet. Maar ter hoogte van de Westzijderkerk werden plotseling de vuisten ge bald en gingen beide partijen elkander te lijf. De borden der Cbristelpe propagandisten waren weldra neergehaald en vernield en de politie achtte het geraden de mannen der Christelpe actie, die verre in de minderheid waren, in bescherming te nemen en naar het station te brengen. Dit had natuurlp onder een grooten toeloop van volk plaats. Intueschen spraken de heeren Gerhard en Mendels in «Suisse" en vermaakten de leden der S. D. A. P. zich daar met koorgezang, muziek en voordrachten. Tel Het 30-jarlg bestaan van „Kracht en Vlugheid." In een betrekkelijk kort tijdsbestek waren wij Za" terdag j.l. voor de derde maal in de groote zaal van «de Harmonie." Eerst, bij de plechtige opening van het Gymnasium, zaten wij er te luisteren naar de mannen der wetenschaptoen, in de vergadering, belegd door de Vrije Socialisten, werd voor ons het van bitterheid vervulde gemoed van den heer Kloosterman uitgestort nu was daarheen een breede rij, waaronder zeer veel dames, opgegaan om te deelen in de vreugde en het jolijt ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de Turnclub «Kracht en Vlugheid.» Alles in de zaal was erop ingericht om de blijde ju bileum-stemming, zoo zij er nog niet mocht zijn, te kweeken. Met groen en bloemen was ook nu weder door de heeren H. J. Teerink en Zoon gewoekerd, ter wijl bovendien aan alle dames bij het binnenkomen een aardig bouquetje werd aangeboden, wat den feestelijken aanblik niet weinig verhoogde. Met sierlijke krulletters verkondigden wijders de spiegels, waarvoor het feest was aangericht. Mochten er nog zijn, die voor dit alles ongevoelig bleven, zij zouden dra ontwapend worden bij het kijken in het Feestblad, dat dezen avond in vrije navolging van De Telegraaf was verschenen en waarvan ieder een exem plaar ontving. Wij hebben wel hooren verluiden, wie zich met de samenstelling van dit grappige journalis tieke curiosum had belast, maar wij weten niet, of wij vrijheid hebben den naam te noemen. In ieder geval, in gedachten drukken wij onzen broeder-journalist de hand tot een gelukwerisch, hem verzekerende, dat onder de duizenden couranten, die onder onze leiding het licht hebben gezien, er wellicht niet één is geweest, welke zoo algemeen bijval mocht vinden. Tot een aldus voorbereid publiek was 't een aange name taak te spreken en met veel belangstelling werd dan ook geluisterd naar den voorzitter der Feestcom missie, den heer A. Pels, toen deze de openingsrede uitsprak. Na eerst een beroep gedaan te hebben op de vergevensgezindheid der aanwezigen, omdat spr. beter turner dan redenaar was wat overigens bij de toe spraak volstrekt niet uitkwam schetste spr. de groote voordeelen van het turnen. Daardoor toch wordt het lichaam niet eenzijdig, maar in alle richtingen ontwik keld. Men krijgt er door een ruime borstkas, gestaalde spieren, een elastischen gang, een groot uithoudings vermogen, Door Jahn was de groote beteekenis hiervan voortreffelijk in het licht gesteld. In dit opzicht verdient het turnen verre de voorkeur boven verschillende tak ken van sport, als voetbal en fietsen, waarbij niet het gansche lichaam gelijkmatig geoefend wordt. Spr. wees hierbij vooral op de vrije oefeningen met hare steeds nieuwe standen. Het gevolg van het gezonde lichaam is eene ontwik keling des geestes, want nog altijd is van toepassing het »mens sana in corpore sano.» Men leert toch door het turnen het juiste oogenblik, waar 't op aankomt, te weten. Soms hoort men de vraag, of die «kunsten-makerij» nu werkelijk zoo noodig is. Daarop antwoordt spr. met de verzekering, dat hij zich nooit frisscher en fleuriger gevoelt dan na een turnavond. Wat nu het 30-jarig feest betreft, spr. zal zich ont houden van het opsommen van details. Trouwens, de geschiedenis van »Kracht en Vlugheid» is gelijk aan die van vele andere vereenigingen met de gewone ups and downs. Doch niet verzwegen mag op dezen avond, dat tot de stichting der club het initiatief werd genomen door de heeren Mann en Fogteloo. In 1881 werd aan de club een jongelieden-cursus toegevoegd, die zeer heil zaam werktewie dezen cursus bezocht gaf later altijd blijk, dat hij een goede opleiding in de gymnastiek had genoten. Minder voorspoedig ging 't met de meisjes afdeeling, die 't op den duur niet kon bolwerken, wat spr. aanleiding gaf tot de verzuchting, dat de lust tot turnen bij de Alkmaarsche dames blijkbaar niet groot is. lntusschen, er is nu weder een meisjes-afdeeling op gericht wie weet, of daaruit nog niet een dames- afdeeling groeit Spr. herinnert daarna aan de stichting der Vrijwil lige Brandweer, die onlangs haar 25-jarig bestaan zoo luisterrijk vierde aan het behalen van een eersten prijs, waarmee het vaandel prijkt, en aan het zich ver werven van een eere-diplomaaan den feestelijken in tocht na de behaalde onderscheidingaan de weldadig- heidsvoorstellingen na rampen te Callantsoog en Egmond, waarbij de club steun en hulp bracht aan ongelukkigen. O zeker, er waren ook soms moeilijke omstandigheden, dagen waarin het ledental afnam, en het bestaan der club zelts gevaar liep. Doch te juister tijd wisten toen de heeren W. F. Stoel Jr. en L. M. van den Berg eene reorganisatie tot stand te brengen en den ouden turngeest weder wakker te roepen. Toen is wederom een tijdperk van voorspoed ingetreden. Voor den toekomstigen bloei der club spreekt de heer Pels zijne beste wenschen uit. Spr. wil echter niet eindigen, alvorens een vriendelijk welkom te hebben toegeroepen aan den heer J. F. Moens, in de zaal aanwezig, die «Kracht en Vlugheid» zoo krachtdadig heeft bijgestaan. Voorts richt hij woorden van waardeering tot de Feestcommissie voor de Land- bouw-tentoonstelling, die den feestavond bijwoonde en in het bijzonder tot den eere-voorzitter, den heer Bossert, onder wiens presidium de club haar grootsten bloei bereikte. Mede in dit verband huldigt hij de andere eere-leden, de heeren Mann, Slinger en Van Dijk. Al deze woorden vonden luide instemming in de zaal. Niet minder groot was het enthousiasme bij de andere hulde-betoogingen van dezen avond. Vooreerst bij de benoeming van den heer Holsmuller, het oudste werkende lid, tot eerelid van «Kracht eu Vlugheid", waarbij een welgemeend »Lang zal hij leven" door het publiek werd aangeheven. En vooral ook bij de huldiging van den directeur, den heer Van den Berg, wien met woorden van dankbaarheid en erkenning door de leden der club een lauwerkrans werd aangeboden, vergezeld van een aquarel »De Zandersloot", van onzen stadgenoot, den heer J. Cock, en derhalve een benijdbaar bezit. Wij zouden kunnen zeggen, dat hiermee het officieele deel van den avond was afgeloopen als men dan ten minste van «officieel" elk denkbeeld van stijfheid wil losmaken, want juist het gezellige, wij zouden haast zeggen, het huiselijke was het kenmerk van dezen wel geslaagden avond. Verder zullen wij wat beknopter moeten zijn. Voortreffelijk slaagden de rek-oefeningen en prachtige tableaux gaven ons de laddergroepen te aanschouwen. Maar 't meest bekoorden ons toch nog de knots-oefe ningen, dat was een ware lust voor de oogen. Loffelijk dienen ook vermeld de drie dames wier namen wij noteerden, helaas om later te vernemen, dat zij ze liever niet in de courant hadden die in gebonden stijl het verleden, het heden en de toekomst schetsten. In ge waden van kant, met goudkleurige spangen om de armen, met bloemen getooid verschenen zij ten tooneele, vormende een groep, waarnaar 't welaangenaam was te staren. Er wat er gelachen isEr werd geschaterd om de «Wiener Dameskapelle», waarbij een nieuwe verdienste van de reform-toiletten uitkwam, namelijk hare geschikt heid voor travesti-rollener werd daverend geapplau disseerd bij toepasselijke liedjes van den heer Pels er werd ook druk aan leverschuddingen gedaan bij het kluchtspel »Eene tooneeluitvoering te Niemansdorp.» Volkomen werden op dezen avond bevestigd de woorden van het Feestlied, dat door allen staande is gezongen Wij houden van jool en we maken pleizier, Maar turnen is hoofdzaak, dat toonen w' ook hier «Kracht en Vlugheid» mag, dunkt ons, in alle op zichten met voldoening terugzien op dezen feestavond, die was in alle opzichten een feestelijke avond. Na afloop werd er gedanst. Dat zal wel laat of vroeg, hoe 't te noemen geworden zijn. De Courses te Bergen. De meeting trof het Zondag met het weer er was anders niet zoo heel veel publiek en vele ingeschreven paarden kwa men niet op. Twee der rennen waren voor stal Bnltman, waarvan één gewonnen werd door Stargazer, dis nauwe lijks in het bezit van genoemden stal is, en nn dadelijk reeds gemakkelijk een course won. De ren voor inlaudache paarden werd -ewonnen door Billiton hij werd dadelijk gevolgd door .Tiger Lily wanneer Sayce dit paard nog eens zoo ontzettend trekt, dan krijgt het hetzelfde hu meur (1) als Kempred. De verkoopsren was een gemakke- lijke overwinning voor Stargazer, die door Threlfell zeer goed gereden werd. De gedetailleerde uitslag is als volgt I. Verkoopahordenren, 3600 meter, f400, f75 en f25. 1/3 Chiselhampton (68) en 2J Tiger Lily II (65). Van de 8 ingschreven paarden kwamen maar twee op: hit was een gemakkelijke overwinning voor Chiselhampton. I. Chiselhampton van H. Bnltman (Mew), 2, Tiger Lily II van W, Joohems (Killick). Da winner, te koop gesteld voor f800, bleef daarvoor aan den eigenaar. II. Haemstede Prijs, record-heatdraverij (2 maal winnen), prijs I 400 eu f 100. 21 Colombine, Goudmijn, Troubadour en Abdnl Ameer, 3/1 Robert See Steele. Eerste heat: Gondmjjn ging slecht van start; Colom bine had dadelijk de leiding en werd alleen bedreigd door Troubadour, die in de rechte ljjn uit den draf raakte. 1. Colombine (1612) in 2,37J/5, 2. Troubadour (1648). Tweede heatColombine had eerst de leiding, doch gaf het aan de overzijde op, waarna Goudmijn gemakkelijk won. 1. Goudmijn (1600) in 2,3845, 2. bdul Ameer (1660). Derde heat 1. Goudmijn in 2,4U1/S, 2. Abdul Ameer in 2,41. III. Ada Prijs, vlakke ren voor inlandsehe paarden, afstand 1200 meter, f300, f75 en f25. i Billiton (66), IJ Tiger Lyli (61) en 2/1 Neger (52). Billiton behondt de leiding, terwijl Tiger Lyli spoedig aan Neger de tweede plaats ontneemt en geen moeite doet eerste te worden. I. Billiton van A. van Hoboken (Wienert), 2. Tiger Lily van W. Jochems (Sayce) en 3. Neger van Baron Creutz (Broom). IV. Van Borselen Prijs, handicapdraverij, f200, f75 eu f 25. 2/1 Lonise, 3/1 Miss Obrien, Graaf Jan, Czarina, Vogel, 6/1 Alaward II, Bella, Mascotta en Emmy. Czarina wist spoedig Graaf Jan te passeeren en stelde zich aan hel hoofd. Aan de overzijde werd Louise eerste en won zeer gemakkelijk, 1. Lonise (1750) vac stal F. (Doeleman) in 3.94/6, 2. Czarina (1775) van W. H. J. Brom (J. F. de Boer) in 3.112/s en 3. Miss Obrien (1775) van Tj. Witteveen (J. Wirteveen) in 3.14. Totallsator f 5, placé 1 lj, f 11| en 17j. V. Hobnelia Prijs, verkoopswedren vlakke baan, afstand 1300 M., f 350, f 50 en f 25. 1§ Mob Orator, Lord Kyle, Stalgazer, Lady of the Lake, 2/1 Chatter Mag. Stargazer neemt al spoedig de leiding en wint zeer gemakkelijk. 1. Stargazer (56J) van H. Bultman (Threlfell), 2. Lord Kyle (55) van W. Jochems (Killick) en 3. Lady of the Lake (54£) van baron Crentz (Broom). De winner, ta koop gesteld voor f 800, bleef voor f 1075 aan den eigenaar. VI. Van Brederode Prijs, handicap-draverij f 250, f 75 en f 25. 4/1 Prinses Charlotte. Nella lj Held, 3/1 Debutant, 6/1 Caïd, Don Carlos, Ussanna, 8/1 Phyllis en Czarina, 10/1 Miss Maggi, Tabori. 1. Czarina (2025) van W. H. J. Brom (J. F. de Boer) in 3.37, 2. Held (2150) van A. H. v. Wiekevoort Crommelin (eig.), in S.ST1^, Debutant (2100) van A. den Koning (Doeleman). Tot. placé: f 22, f 7j en 7£. VII. Schouwenburg Prijs, handicap draverij, f 400, f 150 en f 50. 4/5 Uncle Sam, 3/1 Continent, 4/1 Anselor, 5/1 Nerva, 6/1 Vauba en Ward. Voor de course ging Uncle Sam er van door en legde een viertal malen de baan af. 1. Nerva (3750) van W. Jochems (Van Assendelft) in 6 9s/s, 2. Vanban (3725) van J, Boelstra (Witteveen) in 6.1175, 3. Anselor (3875) van Joh. v. d. Bergh .(Schön- rock) in 6.122/v Tot. f 9 en 18J. Het Witte Kruis. In de week van 12 Sept. tot 17 Sept. zijn in het bad huis van het «Witte Kruis" genomen 53 Kuipbaden, 74 Regenbaden le klasse en 102 Regenbaden 2e klasse, te zamen 229 baden. Beroepen by de Geref. Kerken te Voorburg ds. J- Schoonhoven te Nooid-Seharwonde. Bedankt: voor het beroep naar de Ned.-Herv. Ge meente te Wieringerwaard ds. J. Slot te Graft. Tot hoofd der herhalingsschool te Ds Rijp is benoemd do heer E. Velohoen. Den 15en September heeft Mej. D. Abetkrom, te Ilpen- dam, herdacht, dat zij 25 jaar geleden werd aangesteld a's assistente der scoool voor voorbereidend onderwijs, aldaar. Met grooten ijver heeft zij al die jaren hare taak vervuld. Groentemarkt te Bboek op Langedijk. 16 September 1904. Aardappelen (ronde) f 0.— a f 0.per 17J K.G. (graafjes) 0.— a 0. wortelen 2.10 a 3.80 per 100 bos bloemkool le soort 10.a 14.100 stnks 2e 3.75 a 9.50 renzenbloemkool 7.50 a 12. roode kool 3.50 a 6.50 gele 4.25 a 9.25 witte le soort 10.25 a 14.25 2e 6.a 9. uren 2.45 a 2.65 per 50 K.G. nep 3.— a 3.50 bieten 10.50 a 1000. slaboonen 0.75 a 0.80 koolrapen 2 20 a 0.100. Stoomdr. v. Herms. Ooster ZoonAlkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6