BINNENLAND. PERSON AL! A. Gemengd Nieuws. Hollandsche (zilverlaken). C. v. d. Hilst, Alkmaar, 2e prijs. Ganzen. D. Vader, Schermeer, le pr., W. Schermer- horn Z. en N. Schermeer, 2e pr. Ter opluistering. Jacob Grlijnis, Bergermeer, 2 zwarte bles-lammeren J. Terweij, Alkmaar. Bantam Kippen, 13. C. v. d. Hilst, Alkmaar, Broedmachine voor 100 eieren. Dresseer- school »Kennemerland", Bergen, 5jarige donkerbr. Rus sische Merrie (geslacht Orloff). J. Lniting, Alkmaar, 2 reuzenkonijnen, dezelfde, 2 Suss, brandneuzen, G. van Djjk, Alkmaar, zilverfazanten 11, broed 1902, S. Kramer Hz., Alkmaar, 4 schapen met 4 lammeren twee gehoornde lammeren een ram. Rectificatie. De bekroning ran no. 50, inzending Savoije Kool, was aangegeven als no. 282 ten name Gebr. Muntjewerf te Beemster, dit moet zijn no. 283, D. van Graft te Baemster. (Door verplaatsing der inzendingen wegens vernummering is dit abuis geschiedt). In café Central, had om twaalf uur de uitreiking der prijzen plaats. De heer J. P. Moens, voorzitter der afdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, hield eene korte maar kernachtigetoepasselijke toespraak waarin hij >de bekroonden geluk wenschte en tevens de hoop uitsprak, dat ze voort zouden gaan op den ingeslagen weg. Hierop weiden de namen der inzenders en de prjjzen door den voorzitter opgelezen en uitgereikt door den secretaris, den heer G. H. Krak. Daar niet alle bekroonden aanwezig warendeelde de voorzitter mededat de niet-uitgereikte prjjzen bij den secretaris kunnen worden afgehaald. Na nog te hebben gezegd dat de extra-prijs een medaille uitgeloofd door den heer Bak voor dengeen wiens schapen de mooiste wol haddon was ten deel gevallen aan den heer P. Sevenhuizen Gzn., vanWar- menhnizen, eindigde de voorzitter met allen aanwezigen een „tot weerziens" toe te roepen. De volksspelen van Burgerkring. Dat een vereeniging als Burgerkring" onmisbaar is bjj een gelegenheid als onze jaarlijksehe landbouwten toonstelling bleek ook weer heden. Wat was 't er gezellig en aangenuam in den Hout, wat prettigen aanblik gaf bij den aanvang reeds onze prachtige Harddraverslaan in onzen mooien Hout, prijkende in al de pracht van den helderen nazomerdag, de laan, voor dergelijke feesten zoo nitnemend gesch.kt. De keurig net bespannen rijtuig jes voor het ringsteken en sleuteltrekkenin de laan aangekomen na de gebruikelijke rit door de stad, reden aanstonds in het rond, om de jory-leden de vraag te doen beantwoorden, wie den prijs voor het mooist be spannen rjjtuigje uitgeloofd door de afd. Alkmaar van de Maatschappij v. Landbouw moest worden waardig gekeurd. Volledigheidshalve laten we hier alle namen der deel nemers en deelneemsters volgen het waren niet minder dan 26 paren, nl. B. Burgering v. Alkmaar en G. Groen van Boekei, K. Muis van Heiloo en M. Bakker van Bergen, Jb. Bakknm en N. Baltus van Alkmaar, C. de Moor en T. Kramer te Z.-Scharwonde, J. Balder van Alkmaar en M. Bak van Broek op Langendijk, A. Pe perkamp en M. Bakknm van Alkmaar, J. Kokkes en T. Kokkes van StompetpreD, G. van den Berg te Berger- meer en A. Visser van Hensbroek, Jn. de Jong en A. de Jong van Alkmaar, G. de Jong en T. Kramer van Alkmaar, P. Kramer van Alkmaar en M. de Boer van H, Hugowaard, N. Berger van Alkmaar en M. Noort van Heiloo, Jb. Govers van N.- en Z.-Schermer en N. Kater te Zypz, P. Stroomer van Oudorp en N. Schilder van Zjjpe, P. Zuurbier van den Omval en T. Bos te Spierdijk, W. Bos v. Oudorp en J. Kaandorp van Alk maar, J. Helder van Oudorp eu N. Molenaar van Kal- verdijk, Jb. de Goede van Stompetoren en M. van Her- rewerde te N. Niedorp, C. Klerk te Schermeer en B. Rootjes te N. Niedorp, J. Kok te Hensbroek en T. Pluim graaf te Alkmaar, J. Nagelhout van Heiloo en G. Klerk te Schermeer, D. de Jong van Alkmaar eu M. Hofdijk van H. Hugowaard, O. Stoop te Schoorl en M. Admiraal te Heiloo, 0. Koopman en M. Schut te Alkmaar, P. Bakker te Heiloo en T. Voerman te Zuid Scharwoude, G Schoon van den Omval en U. Vlaming van Alkmaar, H. Ondhuis van H. Hngowaard en M. Roskam van Alkmaar. Uit deze 26 rijtuigjes werd door de jury de prijs voor het mooiste spannetje, d.w.z. rijtuigje en paard, toegekend aan dat van P. Kramer te Alkmaar met mej. M. de Boer van Heerhngowaard. De prijs bestond in een fraai kunstvoorwerp, ter waarde van f 10, Bovendien werd door het Bestuur van Burgerkring nog een prijs toegekend voor het eenige versierde rij tuigje, met »Hulde aan Burgerkring" van Jn. de Jong te Alkmaar. Deze aardige attentie meende het Bestuur niet onopgemerkt te moeten laten voorbijgaan. Thans ving de eigenlijke wedstrijd aan, die als gelief- koosden wedstrijd van onze jeugdige landbouwende be volking, dit bleek uit de groote deelname, een goed oog en vaste hand vordert. Na een zestal ronden werd dit zeer wei noemen »spel van 't land" beëindigd en werden de prjjzen door het bestnur toegekend. I. Sleuteltrekken. le prjjs een mooie theetaiel met keurig fijn servies mej. M. Bakker, te Bergen. 2e prjjseen standaard met het beeld „Idylle mej. M. Bak, te Broek op Langedijk. 3e prjjs, een bruinlederen reistasebje, mej. M. Hofdijk, te Heerhngowaard. II. Ringsteken. le prjjs, een regulateur, de heer J. Helder te Oudorp. 2e prijs, een barometer, de heer K. Mugs te Heiloo. 3e prijs, een paar rijtuiglantaarns, de heer J. Kokkes, te Stompetoren. Met een kleine toespraak door Burgerkring's voorzitter, den heer W. H. Matthijssen werden^na afloop de prijzen uitgereiktterwijl het muziekkorps der d.d. schutterij dat zich gedurende den geheelen middag liet hooren fanfares deed weerklinken. Wielerwedstrijd. Te ongeveer drie uur nam de groote wielerwedstrijd een aanvang waarvoor zich 13 deelnemers hadden aan gemeld te weten A. Dam, Alkmaar; K. Baas, idem; J. Groot, Heiloo; Jb. Groot, idemP. Termaat, J. de Vries, H. de Groot, G. Hekket, D. Brommer, J. de Groot, J. Heinis en G. Geus, allen te Alkmaar. Wordt vervolgd. De abattoir-voordracht. Den 23en Juli 1902 werd door den Raad aan B. en W. opgedragen omgehoord en geraadpleegd een of meer bevoegde deskundigen op dat gebiedopnieuw aan den Raad voor te leggen een uitgewerkt plan voor een eventueel alhier te stichten abattoir met koelhuis met aanwijzing zoo mogelijk van een geschikt terrein en desnoodig opgave der voorwaarden tot aankoop daar van in verband waarmede aan hen een blanco krediet werd verleend. Aan die opdracht voldoendehebben B. en W. zich gewend tot den heer E. A. L. Quadekker, veearts-directeur van het openbaar slachthuis te Nij megen vooreerst om B. en W. te adviseeren omtrent de keuze van een geschikt terrein en voorts met de opdracht ook voor deze gemeentein overleg met den gemeente-architect den heer G. Looman, een plan voor een slachthuis op te maken. Daaraan is tot tevredenheid van B. en W. voldaan. Een uitvoerig en zaakrijk rapport is uitgebracht en aan verschillende commissiën en deskundigen om nader ad vies verzonden. De samenstelling van het plan is gebaseerd op een bevolking van 25,000 zielen en de bouworde zoo gekozen, dat bij eene vermeerdering der bevolking eene uitbrei ding zonder groote kosten gemakkelijk geschieden kan. Alleen de koelmachine is dadelijk berekend op eene koelruimte voor een stad van 30,000 inwoners, omdat anders bij uitbreiding na 25,000 zielen al dadelijk tot een geheel nieuwe machine zou moeten besloten worden. De bouw is ontworpen overeenkomstig het algemeen aangenomen sDuitsche type", nl. de gebouwen zooveel mogelijk vereenigd onder èén dakhet koelhuis en de voorkoelruimte in het midden, ter weerszijden daarvan de slachthallen voor runderen, schapen en varkens en dwars daarachter de vertrekken voor de overigens noodige inrichtingen. Het front van het hoofdgebouw heeft 3 ingangen. De middelste geeft toegang tot het koelhuis, de twee andere respectievelijk tot de slachthallen voor varkens en die voor groot en klein vee. Achter deze gebouwen ligt een gang van 4.5 M. breedtewaarin links de kleed- en waschkamer der slagersde darmwasschenjde machinekamer en het ketelhuis, waarachter de smederij en het sterilisatielokaal. Onmiddellijk achter de varkensslachthal zijn de stallen voor varkens. Boven in de gang zijn geplaatst de reservoirs voor warm en koud water en boven de voorkoelruimte de luchtkoeler. Rechts van het hoofdgebouw liggen de stallen voor runderen en voor klein vee, de wagenremise en de hondenhokken. Links van het hoofdgebouw zijn ontworpen de slacht plaats voor paarden, de stal voor paarden, de stal en slachtplaats voor ziek vee, het huidenlokaal en de berg plaats. Het administratie-gebouw bevat beneden-vertrekken voor kantoor, directeurskamer, laboratoriums, ambte naarslokaal en bovenwoningen voor den opzichter en den machinist. De directeurswoning is tegenover het administratie gebouw geplaatst. De grond, waarop het abattoir gebouwd zal worden, ligt aan de Hoornsche Vaart, buiten de voormalige Friesche poort, heeft een grootte van pl.m. 15,889 cen tiaren en zal f 7944,50 kosten, berekend naar 10,50 per centiare. De kosten van oprichting worden begroot te zullen bedragen: bij bedrijf met stoom f199,830, bij bedrijf met gas f176,515. De exploitatiekosten worden berekend in het eerste geval in ontvangst op f 21,880 en in uitgaven (met 4 pet. rente van f 200.000 en 1 »/s pet. afschrijving) op f 21.892; in het tweede geval op t 20.295 ontvangsten en f 20.132 in uitgaven. Na mededeeling van het bovenstaande adviseeren B. en "W. den Raad te besluiten lo. Over te gaan tot oprichting van een openbaar slachthuis, overeenkomstig het door de heeren Quadek ker en Looman opgemaakt plan 2o. den grond, hierboven bedoeld, voor de genoemde som tot dat doel aan te koopen. Kleine Kleuters. In de Harmonie" had Dinsdagavond Speanhoff's »Kleine Kleuters" weer veel sncces. Het luidt als volgt Kleine kleuters blond en blg^ Komen in de maand van Mei. Zoete snoetjes Dribbelvoetjes Kleine kleuters blond en bljj Slapen in een bed van zjj. Kleine kleuters arm en schraal Oogjes kjjken ziek en vaal Stille hikjes Traantjes, snikjes; Kleins kleuters arm en schraal Slapen in een hospitaal. Kleine kleuters lief en teer Woelen angstig heen en weer Niemand kent ze, Of verwant ze Kleine kleuters lief en teer Gaan naar onzen lieven Heer De Ware Jacob parodieeert dit als volgt Kleine kleuters schraal en kaal, Zijn impertinent brutaal, Spatten 't slijk op met hun klompies, Rooken cigarettenstompies, Kleine klenters, hoogst brntaal, Dobb'len stil in een portaal Kleine klenters, klein maar kwaad, Slent'ren sehooirend langs de straat, Plukken nit plantsoenen blommen, Spelen koen weg P. v. domme, Kleine klenters, goor en glad, Groeien op voor galg en rad 1 Kleine kleuters, vuil en vaal, Zijn in staat tot elk schandaal Gooien in je ruiten steenen, Trekken tonwen om je beenen, Durven roofgoed te beleenen, Trappen dames op de teenen, Gaan niet voor 'n smeris henen, Schijnen zich alleen te trainen Voor het lage en gemeene, Kleine kleuters, vuil van taal, O, dat ze de d ai vel haal Dezer dagen behaalde de heer W. F. Slinger op de Ooupenrs-Academie te Londen een diploma le klos voor heerenkle 'ding. Onze vroegere stadgenootde heer P. Keg, werd dezer dagen benoemd tot tweede luitenant en ingedeeld bjj het 10e bataillon. De Minister van Jnstitie brengt ter kennis, dat voor het Rijksopvoedingsgesticht voor jongens te Alkmaar moet worden benoemd een onderwijzer. Aan de betrekking is verbonden een aanvangssalaris van f8C0, benevens vrije woning of, bij gemis daarvan, het genot van eetse jaarlijksehe vergoeding van f150, en vrije geDeesknndige behandeling, ook van het gezin. Voor het bezit der hoofdacte wordt gegeven eene jaar lijksehe toelage van f 50, voor het bezit van elke bij-akte of diploma, waarop prijs wordt gesteld, eene geldelijke toelage tot een maximum van f 100- Het aanvangssalaris kan door tweemalige periodieke verhooging stijgen tot f950. Gegadigden hebben zicb vóór 8 October a.a. bij gezegeld adres te wenden tot den Minister van Jnstitie Voor verdere bijzonderheden zie men de Staats-Courant No. 220. Tot lid en voorzitter van de commissie die te Haar lem het examen zal afnemen ter verkrijging van een akte van bekwaamheid voor hnis- en schoolonderwijs in de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek, is benoemd onze stadgenootde heer F. van Rgsens, schoolopziener in het district Alkmaar. Vit Heiloo. Begunstigd door prachtig weer werd j.l. Zondagmiddag in de bosschen van Jhr. Mr. P. van Foreest alhier eene openluchtmeeting gehouden van wege het Leger d6S Hails, die als goed geslaagd mag worden beschouwd en werd bijgewoond door veel belangstellenden en wande laars. Behoudens enkele disharmonische klanken werd de goede orde niet gestoord. Naar men verneemt zal er eerstdaags door de bewoners der Kerkelaan alhier tot het Gemeentebestuur een ver zoek worden gericht betreffende het doen plaatsen van een of meer lantaarns, omdat het blgkt, dat de verlichting voor dien weg van den lantaarn staande nabjj den Heeren- weg onvoldoende is voor het overige gedeelte. Ofschoon de veldarbeid vermindert, schjjnt het of men bijna handen te kort komt voor het gereed maken der bloembollen, die de volgende maand een plaatsje in de aarde zullen veroveren om in het vroege voorjaar oog en hart te bekoren en waarvoor de bodem dan ook in ge reedheid woidt gebracht. Dat de Willebrordnsput zijne vermaardheid niet heeft verloren beek nog dezer dagen, toen een onbekend per soon, zeggende nit Italië te komen, een flesch water nit dien pnt moest mede nemen op reis, ter bevordering zijner gezondheid. Van een pikeur. Het Hbld. schrijft Zondag op de meeting te Bergen heeft men met groote verbazing den pikeur Doeleman weer zien rijden, niet tegenstaande het bestuur van de »Algemeene Harddraverij Vereeniging" hem znlks nadrukkelijk verboden had. Men is in sportkringen zeer benieuwd te vernemen, waarom dien gevaarlijken pikeur de hand boven het hoofd ge- honden wordt, tegen den wil van genoemd bestnnr, dat in alles de belangen der paardensport behartigt en wiens leden hunne sporen op draverijgebied verdiend hebben. Haas- en Boterfabrlek. De St. Gt. bevat de akte vaa oprichting der Maat schappij tot bereiding van kaas en boter genaamd »De Verwachting" in de Pnrmer aan den Kwadykerweg, gemeente Edam. Doel: oprichten en drijven eener kaas-en boterfabriek. Zij verwerkt in de eerste plaats de melk door de ven- nooten te leveren van eigen boerderij en te prodneeeren en kan met anderen omtrent de levering contracteeren. De levering van melk voor de vennootschap geschiedt overeenkomstig een vast te stellen en te onderteekenen reglement, behelzende voorschriften omtrent hoedanigheid, hoeveelheid en de wijze van levering. Dnur 30 jaren kapitaalf 16.002 in 9 aandeelen van f 1778, alle ge plaatst. Directie Tennis Hegnis te Edam. Beroepen: bij de Ned. Herv. Gemeente te Hensbroek ds. W. Hamilton of Silverton Hill te Hem. Verplaatst: bij de posterijen eu telegrapbie met ingang van 12 September de klerk 2e kl. F. Morenaar van Hoorn Daar Pnrmerend. Aangenomen: bet beroep naar de .^ed. Herv. Gemeente te Heiloo door ds. D. Eilerts de Haan. Drukkerjj v. Herms. ^Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2