STADSNIEUWS. De Laudbouw-Feesten. Gemengd Nieuws. van 1903. In het geheel werden in deze 7 maanden 87,i 18 schapen ingevoerd tegen 85,432 in dezelfde maanden van 1903. 0e opening der Kamers. De openingsplechtigheden in de oude grafelijke zaal had Dinsdag de aantrekkelijkheid van het nienwe, zoowel voor de leden als voor het pnbliek. De verhnizing van het Kamergebouw naar de Ridderzaal had deze verandering ten gevolge, dat, wat vroeger gescheiden bleef, thans bijeen was, in zoover de kamerleden de zaal deelden met de diplomatie, de genoodigde autoriteiten, de geïntrodu- ceerden met hon dames, wier lichte zomertoiletten aan genaam afwisselden te midden van het galon der staatsie rokken. Men kon nu beter de genoodigden onderscheiden en daardoor zag men onder de aanwezigen den oud- President Steyn, de jonge prinsen van Assahan met hunne geleiders, den Burgemeester van den Haag, den Com missaris der Koningin in Zuid-Holland en de leden der Hooge Colleges. De zonnestralen, getemperd door het gekleurd vensterglas, verhoogden het verguldsel, dat tegen de groene stoffaadje der leunstoelen goed uitkwam. Onder de tonen van het Wilhelmus, die van het ditmaal bijna geheel van toeschouwers ontruimde Binnenhof tot de zaal doordrongen, deed H. M. de Koningin plechtig Hare intrede, gekleed in eeu met zjjde bebloemd kleed met rose fluweeleu tressen over de schouders, het grootlint met juweel van den Nederlandschen Leeuw over do borst. De Koningin-Moeder in paarsch fluweelen toilet, de Prins in admiraals-teau, vergezelden H. M. Het bleek onder het uitspreken van de Openingsrede, dat niet, evenals in de Tweede Kamer, de stem, tot alle plekken der zaal doordrong. Nauwelijks had H. M. de Koningin de opening van de nieuwe zitting aangekondigd, of een ^Leve de Koningin werd door de leden aangeheven, waarop ook »boeraV' voor de Koningin-Moeder en den Prins weerklonken. Onder vriendelijk buigen verliet de Koninklijke stoet het gebouw, dat daarna in den middag door den Minister van Waterstaat voor het publiek ter bezichtiging was gesteld. Op straat vergezelden H. M. van het paleis en terug de juichkreten van het in dichte rijen opeengepakte en hoera-roepends volk. De rede, door H. M. de Koningin uitgesproken, luidde a's volgt Mijne Heeren Wederom ben Ik in uw middeu verschenen, om, ditmaal voor het eerst in deze oud-graielijke zaal, de gewone zitting der S'aten-Generaal te openen. Het is Mij aangenaam te kunnen verklaren, dat de betrekkingen van Nederland met de bnitenlandeche Mogend- beden van deu meest vriendschippelijken aard bleven. Het door Mij betreurde uitbreken van den oorlog in Oost-Azië noopte Mij voor Nedeiland en voor zijne kolo niën en bezittingen in andere werelddeelen eei>e verklaring van neutraliteit uit te vaardigen. Zee- en landmacht gingen voort zich, zoo hier te lande als over zee, op loffelijke wijze van baren plicht te kwijten het korpB burgerlijse ambtenaren gaf door nauwgezetheid en ijver in den dienst bij voortduring reden tot tevreden heid. Met ingenomenheid werd door Mij onlangs een gedenk steen onthuld ter herinnering aan de thans voltrokken scheiding tusschen Maas en Waal, een waterstaatswerk, waarvan voor de welvaart van Noord-Brabant en van Gelderland gunstige verwachtingen gekoesterd worden. Ia weerwil van de groote droogte, die dezen zomer keumerkte, geeft de toestand van land- en tuinbouw ge noegzame ieden tot voldoening. Niet iu elk opzicht bevredigend zijn de uitkomsten van handel en scheepvaart. Die der nijverheid stellen bij meer dan ééa bedrijf, als gevolg van buiteulandsche mededin ging, rechtmatige verwachtingen te leur. De verdere bevestiging van hetgeen tot dns'er in Noord- Sumatra verkregen werd, maakte opnieuw niet onbelang rijke vorderingen krachtiger optreden in de Gajoe- en Alaslanden, kon, met het oog hierop, niet uitblijvendat hierbjj ook ongewapenden ten offer vielen, wordt, al was 't niet te voorkomzn, door Mij betreurd. De bevolking van Java verkeert, dank zij de betere ges'eldheid van haar hoofdbedrijt, iu iets minder gedrukten toestandmaatregelen ter verhooging van haar oecono- mische kracht blijven niettemin noodzakelijk. De stand dsr Indische financiën eischt, nevens groote behoedzaamheid bij het dosn der uitgaven, verruiming van inkomsten. Da steeds klimmende eischen, aan 's Rijks schatkist ge- Bteld, zonder daaraan geëvenredigde stjjging der inkomsten, maken tes plicht elke niet dringend noodzakelijke uit gave te verdagen eu op aanvulling der middelen bedacht te zijn. Heeds de behandeling van de wetsontwerpen, die bij de Siaten-Generaal aanhangig zijn, zal in deze zitting meer dan gewone inspanning vorderen. Opnieuw zal een voorstel tot wijziging en aanvulling van de Wet op het Hooger Onderwijs bij u inkomen. Onderscheidene ten vorige jare aangekondigde voorstellen van wet zullen u weldra bereiken. Ein wetsontwerp ter verzekering tegen invaliditeit eu ouderdom zal daaraan woiden toegevoegd. Bovendien zal aan de invoering van de Kinderwetten en van de Militaire- en Tuchtwetten de laatste hand zijn te ieggen. Eene wjjziging, zoo van de regeling der naam looze vennootschappen als van de Leerplichtwet, is iu bewerking. Neemt de taak der Staten-Generaal, Mijne HeereB, gaandeweg breeder afmeting aan, ik blijf voor de ver vulling van di8 steeds meer omvattende taak vertrouwen op uwe voortvarendheid en op uwe toewijding aan de belangen van het vaderland. Moge de Almachtige God Zijn zegen op uwe werkzaamheden doen rusten. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zjju geopend. (1) Dit verslag, reeds Dinsdag door ons ontvangen, moest tot heden blijven liggen tengevolge van de groote ruimte, waarop de Landbouw-feesten in ons blad beslag legden. Berste Kamer. In de gisteren gebonden zittin der Eerste Kamer werd tot toelating van de gekozen leden besloten. De heer Van Zinnicq Bergmann interpelleerde de regee- riug over de Overijselsche quaestiede minister van binnenlandsche zaken diende onmiddelljjk vau antwoord. De minister deelde mede, dat een wet naar den Raad van State is verzonden, waarbij de Prov. Staten van Overjjsel worden gemachtigd en gelast alsnog drie leden der Eerste Kamer te kiezen. De heer van Houten, die over dit antwoord niet vol daan was, stelde als motie van orde voor om de verga deringen der Eerste Kamer tot nadere bijeenroeping te verdagen (tot de geloofsbrieven van de loden voor Over- ijsel zijn ingekomen of de onwil der Staten van Overijsel is gebleken.) De heer Reekers had bezwaar tegen deze motie. Wjj gaan hier op die manier, zeide spr., den weg op van het voorstel door den heer van Hoven in de Staten van Overjjsel gedaan. Het voorbeeld van OverjjBel scbjjut aan stekelijk te werken (gelach), De heer Vening Meinesz kwam er tegen op, dat de Kamer neiging vertoont om het voorbeeld van Overjjsel te volgen. Zjjns inziens was het de zedelijke plicht dsr Regesring geweest om deze Kamer voltallig te maken. De schuld ligt aau de Rageering. De heer Rengers deelde dit gevoelen niet Hjj wilde de voorstellen der Regeering afwachten. De beraadslaging werd gesloten en de motie verworpen met 26 tegen 16 stemmen (Van de liberalen stemden tegen de heeren Rengers en Van Beyma) Uit den gemeenteraad van Schagen. Den 20 vergaderde te Schagen de voltallige raad der gemeente. Van Gedep. Staten werd de mededeeling voorgelezendal de gem ente van het rijk f 79,35 restitutie zal ontvangen voor de onkosten tijdens de staking gemaakt. Eenige adressen werden voor kennis geving aangenomenandereom subsidiënzullen bij d i begrooting behandeld worden Op het adres der onder wijzers, om meer dan f 50 tegemoetkoming in de woning- huur, werd afwijzend beschikt. De bouw en woning- verordening werd artikelsgewijze behandeld en met enkele wijzigingen vastgesteld als door Gedep. Staten werd gewenscht. Voor de bewaking van het vee zal in de gemeente het hebben van eene slaapplaats in de veestallen worden toegestaan. In comité werden verder eenige zaken behandeld, niet voor de openbare zitting geschikt. Op het laatste oogenblik zich bedacht. Een paartje te Groolebroek zou ten Raadhuize in den echt worden verbonden. Doch 't gebeurde niet alzoo. Een uur vóór de plechtigheid vonden bruidegom en bruid 't, toch beter elkander maar niet te gaan toebehooren. Biuilof'isgasten af, trouwplechtigheid afbesteld. Noodlottige brand te Lelden Gisterennacht heelt te Leiden een ontzettend onheil plaats gehad. Te ongeveer 1 uur ontstond door tot dus verre onbekende oorzaak brand in de eeist onlangs geo pende wasch- en strjjkinrichting van den heer Guldemond aan het Noordeindo. Toen do brand ontdekt werd had de ramp bereids zulk een omvang genomen, dat, aan blus- schen niet te denken viel. Het. geheela perceel is dan ook met den inboedel uit- en afgebrand. Man en vrouw met hun 5-jarig zoontje wisten zich nog te redden langs een binnenplaats door de woning van een buurman den kapper H. Een wichtje van zes maanden, zoontje van het echtpaar G., kwam in do vlammen om. Op de 2e verdieping woonde eon vati haar mau gescheiden vrouw met een 18-jarigen zoon die zich niet, meer hebben weten te redden doordien reeds de trappon in lichtenlaaie stonden. Elkander omstrengeld houdende werden hunne verkoolde lijken op den grond gevonden. Hun doodstrijd schijnt vreeselijk te zija geweest. Landbouw te Heer Hugowaard. Uit Heerhugowaard wordt ons geschreven Het vorig jaar was voor deu landbouwer in veel opzichten een ongunstig jaar; thans is te wijzen op betere tijden. Hoewel de zuivelopbrongst niet overvloedig was door langdurige droogte, werd dat vergoed door hooge prijzen van kaas en boter e i do gevulde schuren met geurig hooi en een zeer gezonde veestapel zullen dit jaar voor den veehouder goed maken. Over de granen alhier verbouwd is men alom zeer tevreden en de kool, het hoofdproduct van den landbouw, daarvan gaat een goede roep uit, vooral door de hooge prijzen. Vorige jaren brachten b.v. 10000 kilo witte kool ongeveer f 40,op, thans f300 Gele en roode kool is mede duur en aardappelen zijn u tstekend van kwaliteit. "Wat 19 3 financieel voor den landbouwer had bedorven, wordt dit jaar heel ruim vergoed. Ken droevig ongeval. Te Kolhorn tad den 20 Sept. een droevig ongeval plaats. Bij het stoomdorschen van erwten op de boerderij van den heer Hoedjes, geraakte een 61jarige vrouw in de in volle werking zijnde dorschkast en werd vreeselijk verminkt. Slechts enkele minuten duurde haar lijden zij oveileed onder het vervoer naar hare woning. Zmdag, 25 September, zal de dienst in de Ev.-Luth. Kerk worden waargenomen door Ds. A. D. Wernpe, predikant te 's Giavenhage. Wielerwedstrijd. Toen ons vorig nummer ter perse ging, was juist de wieler wedstrijd begonnen, een wedstrijd in het wieirjjden over tamelijk grooten afstand. Er is duchtig gekamptde kampioenen hebban elkander tot het laatst toe de prijzen met een voorbeeldden ijver betwist. De uitslag van den wedstrijd w is als volgt ie prijs, verg. zilv. med. en f 10, J, Groot te Heiloo; 2e prijs, zilv. med. en f 7.50, D. Brommer te Alkmaar; 3e prijs, zilv. mod en f 5, P. Termaat te Alkmaar. De vierde en vijfde prijs werden bestemd als troostprjjzen, waarom werd gereden door hen* die er reeds bij de eerste rit waren afgevallen. Ze werden toegewezen, de 4e, een zilv. med. en f 4, aan Jb. Groot te Heiloo, de 5e, een zilv. med. en f 2,50, aan J. de Groot te Alkmaar. In- tnsschen was het pnbliek hoe langer hoe talrjjker ge worden en in dichte hagen stond men aan weerskanten van de laan opeengepakt om de wedstrijden te volgen. Na den wielerwedstrijd werd alle aandacht gevolgd aan de vermakelijke hemdenrace, waarbij menigmaal een luid gelach nit de menigte opsteeg, als de dappere rniter aan het eene einde der baan alle moeite deed, om zoo snel mogeljjk het voor hem bestaande hemd aan te trekken, of als hij haastig weer op zjju rossinant willendo springen er in te groote haast aan den anderen kant weer afgleed. Er waren maar vjjf deelnemers, maar toch was het een aardig nnmmer van het programma, dat te ongeveer half zes was afgewerkt. De uitslag van de hemdemace was de volgende le prjjs, f 10, D. Goed te Heer Hugowaard; 2e prijs, f 7.50, J. Mujjs te Heiloo 3e prijs, f 5. D. Smit te Alkmaar. Eveuals de prijzen voor het wieirjjden werden ook deze na afloop door den Voorzitter uitgereikt, waarna de menigte weer opgewekt Btadswaarts trok in afwachting van het avondfeest. Het Waterfeest aan de Kanaalkade. Dat was een klein stukje Venetië te Alkmaar. Bootjes met wiegelende lampions, grootere vaartuigen met bonte verliohting en boven alles een schier onbe wolkte hemel. Maar het groote verschil was.... de temperatuur. Met. zijne bekende welwillendheid had do beer 0. Bosman twee zijner fraaie stoombooter ter beschikking gesteld van de afdeeling Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, die daardoor in ruimen kring nitnoodi- gingen had knnnen rondzenden aan hen, van wie zij in deze dagen blijken van belangstelling mocht ontvangen. Zeer zeker was dat een mooie gelegenheid om het Water feest bij te wonen, maar de wind, hoewel gelukkig niet krachtig, was guur en met eeu gevoel van jaloezie werd men op de boot vervuld ten opzichte van de dames en heeren die hunne wintergarderobe voo; den dag hadden gehaald. Dit tot troost voor hen,' die zich aan den wailekant bevonden en misschien de gasten op de booten benijd hebben. Hoe velen er wel aan de Kanaalkade saamgestroomd waren 't Alaakts den indruk, dat wel de hellt van Alkmaars ingezetenen, vermeerderd met de talrijke be zoekers van buiten, er bjjeen waren. En wij durven daaraan de verzekering toevoegen, dat maar zeer weinigen onvoldaan huiswaarts zulleu zjju gegaan. Dat is te danken aan het inderdaad schitterend vuur werk, aan den wel zeer te appreci eren bijstand vau de Alkmaarsche Turnclub »Kracht en Vlugheid" en aan de muziek van ons Stedelijk Muziekkorps, die de pruzen vulde. De verlichte laddergroepen, marmergroepen en alle gorische voorstellingen van »Kracht en Vlugheidvielen zeer in den smaak vau het publiek, blijkens het applaus, eat telkens opging. Door de ligging van onze boet kwamen zjj voor ons, tot onzen spgf, niet tot haar recht wij zagen de uitvoerenden van ter zijde en daardoor kregen wij slechts een zeer onvolledig beeld van het geheel met deu besten wil tor wereld konden wij dan ook niet de allegorische voorstellingen terugvinden, zooals het programma deze beloofde. Ook dit zal wellicht met eenige voldoening vernomen worden door hen, die aan de Kanaalkade stonden. Van één nummer hebben wjj echter zeer genoten: dat was van de knots-oefeningen, waarbij de knotsen thans vervangen waren door brandende fakkels. De vlammende lijnen, in de lucht beschreven, hadden iets zeer fantastisch. Voor het vuurwerk hebben wjj niets anders dan lof. Alle nummers slaagden uitmuntend. De bommenvuur pijlen en luchtslangeu de vuurfonteinen, de Bengaalsche verlichtingende draaiende tooverzonnen de contra- batterijen de gekleurde lichtkogels de fluitende vuur pijlen zij hadden de gewone uitwerking op het publiek die eigenaardige lang-gerekteonderdrukte kreten van »tè'', welke karakteristiek zijn voor vuurwerk-bewon deraars ontbraken ook ditmaal niet. De twee mechaDieke clowns hadden voorts een welverdiend succes eu het slot nummer mechaniek numm'r, voorstellende een boer met paard en ploeg in beweging waaronder een vuur regen en gtfhnkeerd door dubbele mozaiekvuur- en con tra-batterijen die gekleurde lichtkogels en staartprojec- tielen uitwerpen was een pyroteehnisch meesterstukje. Voor afwisseling werd ten overvloede nog gezorgd door watervuurwerk luchtslangeu zwermbommen zooals men ziet, het schrijven over vuurwerk vereischt het bezit van een speciale vocabulaire. Wat alleen voor een volgende gelegenheid overweging zou kunnen verdienen, is dit: men beginne wat later ot eindige wat vroeger. Al te lange tasscheuruimten zijn niet bevorderlijk aan de waardeering van hot geheel, Dat is b.v. het geh)im van de bekende vuurwerkeu van James Pain Sons deze zijn er op berekend dat de stukken vlug na elkaar worden afgestoken en daaraan is voor een deel het tflict te danken. Een waterfeest behoeft juist geeu 2X|2 uur te duren. Overigens, zooals gezegd, het vuurwerk miste zijne uitwerking niet. 'c Was eea zoer gelukkig idee om het voor den avond van den laatsten dag te reserveereu immerseind goed al goed. In verschillende lokalen kwamen na 't vuurwerk gansche stroomen van mensehen, die in minder dan geen tijd alle stoelen bezetten. In de »Harmonie" trad op een specialiteiten-gezelschap, dat 't publiek aangenaam afwisselend bezig hield. Toen echter buiteu de muziek z eb hooren deed, begaf 't grootste gedeelte der aauwezigen zich daarheen. Hier was een dansvloer gelsgd voor het bal champêire wie van de danslievenden zou zjjn hart hier niet eens ophalen 't Deed n.ooija tantastiseb die lampions in 't vierkant om den dansvloer opgehangen en dan die vele gasvlam metjes in 't- midden. Een muziektent was terzijde opgeslagen waar een gedeelte vaa de schutterjj-muziLttnteu dansmuziek speelden. 't Was er goed beschutzoodat men ondanks den kouden avondwind wel kon zitten aau de taleltjes rondom de dansgelegenheid geplaatst. Al spoedig hadden

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2