Dit nier Mul uit 3 Diaflen. SCHOUW. No. 116. fierste blad. Honderd en zesde Jaargang. 1904. ZONDAG 25 SEPTEMBER. Woensdag 12 October, tijdelijke Onderwijzeres. BUITENLAND. BINNENLAND. JAARLIJKSCHE SCHOUW, over Algemeen Overzicht. Gemengde Mededeelingen. Nieuwst ij dingen. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Oourant wordt öimsdag-, Doaderdag- sa «atesrdagavffiad uitgegeven, Abonnementeprp per 3 maanden yoor Alkmaar ff ©,88franco door het gebeele rjjk t 1, Nummers ff 0,00®. Afzonderlijke nummers S ets. VelefoonnuHiater 3. Prlts der gewone advertentlën t Per regel Groote letters naar plaatsruimte. Brievon franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij r/h. HERMs. COSTER k ZOONVooidam 0 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen bij deze ter kennis van belang hebbenden, dat op dezes jaars, door den opzichter over den Hout en de Plantsoenen zal worden gehouden de De oude Zandersloot, beginnende bij het brugeetje in den Kennemersingel tot aan de zoogenaamde nieuwe Plantage. Vervolgens de sloot loopende van genoemd bruggetje langs den Kennemersingel tol de Verlaatjes- bruggen en vandaar tot do tweede brag in de Lindenlaan. De sloot langs Egelenburgerlaan en Ropjeskuil tot den weg naar de begraafplaats. De Ringsloot om de Cadettenschool. De Bleekersloot loopende van den Nieuwlandersingel tot daar, waar die sloot zich vereenigt met de nieuwe Zandersloot en verder deze sloot geheel tot aan de banscheiding pan Heiloo. De sloot, loopende van de baanhuizen, buiten de Nieuwlanderbrug, tot de brug buiten de voormalige Boompoort aan het Kanaal. Wordende alle eigenaars of gebruikers van perceelen, aan en langs die slooten liggende, aangemaand om van de gezegde slooten, en wel ieder voor zooverre zijn eigendom zich daar langs uitstrekt, de kanten af te maaien, het kroos en afgemaaide op te halen, alsmede die slooten uit te diepen en het zand, beuevens den modder, te hunnen koste, ter weerszijden daaruit op te halen, alles op zoodanige diepte ea onder die boete en strafbepalingen, als bij de bestaands verordeningen zijn vastgesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 23 Sept 1904. DONATH, Secretaris. een jaar een Sollicitanten gelieven zich onder overlegging van de vereischte stukken zoo spoedig mogelijk in ieder geval voor Woensdag 28 September a.s., aan te melden bij het hoofd dier schoolden heer T. 1JPMA. Bevolking. Onderstaande persoon wordt verzocht zich ten spoe digste ter secretarie dezer gemeente aan te melden (afd. Bevolking) Jannetje Gootjes, dienstbode, geboren 13 November 1882 gekomen uit de gemeente Oudkarspel. Het verdrag, tusBchen kolonel Younghusband, Engelands vertegenwoordiger en den Nationalen Raad van Thibet geslotoD, is vroeger bekend geworden dan men had mogen verwachten. Dat zit aldus in elkaar. Terstond na de onderteekening is een afschrift van het tractaat toevertrouwd aan een koerier, die ondar ge wapende geleide is gezonden naar Simla om het stuk van daar aan den waarnemenden gonvernenr-gereraal van Engelsch-Iodië te doen toekomen. Eerst deze zal offi- cieele mededeeling van den in hond doen aan de Engel sche regeering, waarmee nog wel eenige tijd zal ver- loopen. Wat is er echter gebeurd. De Chineesche amban te Lhassa heeft zich gehaast de overeenkomst in afschrift aan zijne regeering te Peking mee te deelen. Daar zetelt echter ook een correspondent van de Times en dezen is 't bljjkbaar gelukt op eenigerlei wijs dit afschrift onder de oogeu te krijgen. Onmiddellijk heeft deze correspondent de bepalingen aan zijn blad geseind, daarmee aan de Times een heel aardig journalistiek buitenkansje ver schaffend. Er bijjkt uit dat het tractaat, behalve de inleiding, uit tien artikelen bestaat. Thibet verplicht zich teu dienste van den handel met Engelsch-Indië, markten open te stellen te Yatoeng, Gyangtse en Gartok. Dit is een der voornaamste bepalingen van bet tractaatwant om de handelsbetrekkingen tusschen Indië en Thibet, die door de regeering te Lhassa bemoeilijkt werden, is de expeditie eigenlijk begonnen. Maar daarnaast komt de bepaling, dat zonder goedkeuring van Engeland geen Thibetaansch grondgebied mag worden verkocht of verpacht, dat aan geen mogendheid mag worden toegestaan zich te be moeien met de binnenlandsche aangelegecheden v >n Thibet en dat geen buitenlandsche mogendheid het recht zal krijgen in Thibet wegen, spoorwegen en telegraaflijnen aan te leggen of mijnen te explo taeren. 't Behoeft geen betoog, dat deze laatste bepalingen rechtstreeks tegen Rusland gericht zijn. En er mag wel bij gevoegd worden, dat Engeland zich stellig niet ver meten zon hebben dergelijke concessies af te peisen, wanneer Rusland de handen niet zoo vol had in Oost-Azië en dus weinig geschikt is tot verweer. Immers, het tot, hiertoe door Rusland bezeten recht om in de Thibetaansche aangelegenheden een woordje mee te spreken is daardoor geschonden. Te St. Petersburg wordt deze loop van zaken dan ook met leede oogen aangezien. Men beweert er, dat Engeland te vroeg juicht, wijl de Dalai Lama het tractaat niet heeft geteekend en deze zich niet zonder strijd zal laten berooven van de macht te Lhassa. Br vendien zullen de Mongolen de beleediging van hunne religieuse gevoelens door het binnendringen der Engelsehen in de heilige stad, op allerlei wjjze wreken. Op dit oogenblik verhengen de Engelschen zich zeer, dat zij den Russen zulk een poets hebben gebakken. Maar 't is niet zeker, dat wie heden lacht dat ook morgen zal doen. Zoodra Rusland zijne handen niet meer zoo ge bonden heeft, zal wel een van de eerste werkzaamheden zijn het zoeken van vergoeding voor de weinig ridderlijke wijze, waarop Engeland 't heeft bestookt in dagen van nood. Het Thibet-tractaat zal stellig nog meer van zich doen spreken. De Japanners verhengen zich dag aan dag in het voor uitzicht van den grooten slag, die nabij Moekden staat gevochten te worden. Zij twjjfelsn er niet aan, of zij zullen daar opnieuw zegevieren. Generaal Oyama moet met de onlangs ontvangen versterkingen thans beschikken over 310.000 man met 840 stukken gesehut, die ruimschoots voldoende worden geacht om de Russen bjj Moekden te verslaan en hun den terugtocht af te snijden. Hit den aard der zaak hebben al dergelijke voorspellin gen weinig waarde. Was de zaak zoo eenvoudig, dan zou generaal Koeropatkiue aan wiens strat»gieche bekwaamheid nu toch wel niemand meer twijfelt, stellig niet stand honden en veiliger oorden opzoeken. De eerstvolgende dagen zullen ons wel lseren, of den Japanner hier eindelijk het >halt" zal worden geboden. Z:ch te wagen aan voorspellingen omtrent het lot van P o r t A r t h u r is, na al de onvervulde profetieën in dezen oorlog, zeker niet geraden. Men zon zoo zeggen, dat de toon in de laatste telegrammen uit de benarde veste veel minder hoopvol klinkt, wat aanleiding geeft tot de vooronderstelling, dat men hier staat voor het begin van het einde maar de uitkomst kan niettemin wel gansch anders zjjn. De vrouw van een Russich officier, die uit Port Arthur te Tsji foe is aangekomen, roemt zeer den arbeid in de Russiche hospitalen aldaar. Er zijn 3 verpleegsters op elke honderd man. De dames houden zich bezig met het maken van kleeren voor de soldaten, terwijl de armere vrouwen aan de waschknip staan. Er moeten geen besmettelijke ziekten binnen de vesting beerschen. Do mannen, die door Japansche geweer- en machine geweerkogels worden ge troffen, herstellen spoedig, wat te danken is aan hst zeer kleine kaliber van de projectielen. Veel menschen bezwijken aan den steek van groote vliegen, die lij ken ver gif .op levenden overbrengen. Een dokter, die door zoo'n insekt gestoken was, hieuw zichzelf dadelijk den duim af, maar stierf toeh nog aan bloedvergiftiging. De oude stad is bijna geheel vernield. Maar het verlies aan menschen- levens is desniettegenstaande betrekkelijk gering. De Japanners hebben op zekbren keer 57 granaten verschoten tegen een Russische batterij, zonder dat een enkele raak was geweest. Het garnizoen is goedsmoeds. Wanneer de menschen na een driedaagscben dienst nit de schansen terugkomen, zingen en schertsen zij, al zijn er ook vele van hun kameraden gevallen. Uit Tsjifoe wordt aan de Daily Mail geseind, dat de Japanners te Port Arthur nieuwe Kanonnen hebben opge steld in de pas vermeesterde stellingen. Volgens verklaringen van Japansche gevangenen, zouden de zware stukken van de blokkade-vloot erg hebben geleden bij bet voortdurende vuren onder een hoogen hoekdientengevolge is de aanval uit zee verzwakt. De Chineezen zeggen, dat er honger goleden wordt te Port Arthur, maar dat men de vreemdelingen die heen gaan, van goede bleeien en voedsel voorziet, om deze beweringen te schande te makeD. Engeland en Thibet. Uit Petersburg wordt aan de Köln. Ztg. gemeld, dat het Engelsch-Thibetaansch trac taat in gansch Rusland hevige verontwaardiging te weeg brengt. Zelfs van liberale zijde wordt de wenschelijkheid van een oorlog met Engeland betoogd, zegt do correspon dent. Ook de Russ, het tot dusver Engelsch-geziude blad, vaart heftig uit tegen de leugenachtige en onbetrouw bare houding dor Eogelsche politici. Naar aanleiding van de uitdrukking van den minister Brodrick, dat het Britsch-Indische leger op alle eventualiteiten voorbereid behoort te zijn zegt de Nov. Vremya «Ook wij zijn gereed Men zie in velband Kermee ons bnitealandsch over zicht. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Neder landen stellen zich voor, Zaterdag den len October naar Mecklenburg te vertrekken. H. M. en Z. K. H. hebben het voornemen den eersten tjjd van hun verblijf in het buitenland door te brengen op het landgoed Dobbin van Z. K. H. den Prins. In de nienwe wet op het hooger onderwijs, die binnen kort bjj de Tweede Kamer zal worden ingediend zal, naar de Res.-Bode verneemtnie*1 meer voorkomen da subsidie van f 100.000 aan bjjzondere universiteiten ter tegemoetkoming in de kosten van gebouwen. Om de zaak principiëel zuiver te houden zou deze bepaling zijn ge schrapt. Tot lid van den Gemeenteraad van Blokker is gekozen de heer K. Schouten Az. met 144 van de 250 uitge brachte stemmende heer A. Laan verkreeg 100 stemmen. Op de Begrooting voor Binnenlandsche Zaken is o. a; f 300 uitgetrokken (als de helft der geraamde exploitatie kosten) om de exploitatie van een nieuwe'visscherjjschool te Enkhuizen mogelijk te maken. Het Volk deelt mede dat de soc.-dem. Kamerfractie Donderdag hare honderdste clubvergadering hield ge durende het ministerie-Kuyper. Besloten werd o. a. dat de heer Hugenholtz bij het adresdebat de houding van den minister van marine jegens den Matrozenbond ter sprake zal brengen waarvan den minister schriftelijk kennis is gegeven. Kersfe Hamer. In de Vrijdag gehouden zitting bracht, bij de behan deling van het Adres van antwoord op de Troonrede, de heer Yan Houten de ontbinding der Eerste Kamer ter sprake. Nagaande de medewerking der Eerste Kamer aan de wetgeving, oordeelde de Spreker, dat de taak dezer Kamer is de zorg voor de beginselen der wetgeving. Door die zorg der vorige Kamer is de ontbinding ont staan. De Kamer had geen stroo aan do Regeering in den weg gelegd. Het verschil tusschen haar en de Regeering betrof een ondergeschikt punt in de wetgeving. De Regeering had kunnen doen zooals hare voorgangster deed bij de Ongevallenwet. Spreker betre rt, dat de Regeering om een dusdanig geschil tot ontbinding heeft geadviseerd. Waar moet het heengaan, als elk geschil beschouwd wordt als een conflict? Bij de aanstaande Drankwet staan wij dan weder aan hetzelide bloot. De materie, waarover het geschil ontstond, mocht geen aanleiding zijn tot ont binding, want er was geen zweem van geschil tusschen Kamer en Kroon. Het was hier eenvoudig een zaak van „gouverner' en niet van „regner". De aanleiding kan alleen gezocht worden in den persoon des Ministers, die èn Minister èn hoofdleider van verkiezings- en persbureaumisschien zelfs van eene verkiezingspartij is. Dat sam nvereenigd zijn van Minister en „grand-electeur'' moet op het gezichtspunt van den Minister van schadelijken invloed zijn. Geheel in strijd met den geest der Grondwet, achtte spreker 's Ministers optreden als „grand-electeur". Yreezende voor risico der volgende verkiezingen, maakte hij zulk een haast, maar hij had de Kroon daarbuiten moeten houden. De Regeering heeft de verantwoorde!ijk- he d op zich genomen voor een roekelooze daad. Zelfs behoorlijke tijd van beraad werd niet gegeven. In verband met deze qnaestie vroeg spreker naar oen uitslag van het toegezegde onderzoek nopens het bekende „communiqué' in de bladen. De heer Van den Biezen betwistte, dat het hier een ondergeschikt punt betrof. Het gold de vrijmaking van het Hooger Onderwijs, welke gelegen was in het regeerings-program. Het kwam juist aan op het verkrij gen van een effectus civilis. Als er een vast tijdstip was om de Kroon te adviseeren tot ontbinding, dan was het hier. Voor aftreding was geen reden. Spreker begrijpt niet hoe de heer Van Houten Minister Kuyper durft vergelijken bij een reus op leemen voetstuk, terwijl de li erale partij leeft bij genade der socialisten. De heer Van Zinnicq Bergmann oordeelde eveneens, dat het voor de Regeering plicht was tot ontbinding te adviseeren. Het was geen punt van ondergeschikt belang; was dit wel het geval geweest, dan had de liberale partij de Hooger Onderwjjswet daarvan niet afhankelijk moeten maken. Neen, het geldt eene belangrijke quaestie trouwens, reeds lang te voren is van liberale zijde gezegd, dat aan het betrekkelijk punt een belangrijke politieke strekking is vastgeknoopt. Het punt in quaestie heeft dan ook vooral belang gekregen door de houding der 1 bcralen in de Kamer. De heer Godin de Beaufort verdedigt eveneens, dat tot ontbinding is geadviseerd. Die ontbinding was geens zins in strijd met den geest der Grondwet Nooit heeft

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1