BINNENLAND. STADSNIBÜWS. Gevonden Voorwerpen. PERSONALIA. A D VB RTENTIEN. Gemengde Mededeelingen. N i e u w s t ij (1 i n g e n. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. Voorloopige Aankondiging. Openbare ITerkooping latertje, want er kan eerst begonnen worden na slniting der theaters. Zondags wordt er echter niet gerepeteerd, zoodat de deelnemers gelegenheid hebben nit te slapen. Ofschoon het mijn voornemen is U myne tooneel- indrnkken eerst mede te deelen, indien ik eenige malen de ronde bg de verschillende theaters gedaan heb, ge begrijpt dat zoo'n dubbele tournée tgd kost, aangezien ik ongeveer 30 tempels der knnst op mijn ljjstje heb staan wil ik ditmaal toch twee bijzonderheden uit de tooneelwereld mededeelen. Agnes Sorma, een der weinige Duitsche artisten die in .Nederland algemeen bekend is, viel bij een generale repetitie in het Neues Theater van eene trap en bezeerde zich ernstig. Men vreesde eerst voor een armbreuk, bg onderzoek bleek de benedenarm ontwricht te zijn, zoodat men eenigen tijd het voorrecht zal moeten missen, een onzer eerste kunstenaressen op de planken te zien. Aan hetzelfde theater is voor dit seizoen ook Ludwig Wüllner verbonden. Bedrieg ik my niet dan gaf hij eenige maanden geleden in Nederland eenige liederen-avonden. Wüllner wordt hier als zanger door een deel van het publiek op de handen gedragen. Ofschoon hy over geen schoone stem kan beschikken, wordt zijne voordracht bnitengewoon fraai gevonden. Met de zangeres Lilli Lehmann is hij de eenige, wien het mogeljjk is om de groote concertzaal der Philharmonie (2575 plaatsen) ge vold te krijgen. Thans heeft hij ook zijn geluk als tooneelspeler willen probeeren. Ofschoon de meeningeu over zijn eerste optre den als Herodes in Wilde's »Salome" zeer verdeeld zijn, hebben zij die van een groot echec spreken, de overhand. Ge zult U herinneren dat onze vroegere landge- noote, de tooneelspeelster Adéle Sandroek, het dezen zo mer te Ischl als operazangeres beproefde, en eveneens een groot fiasco maakte. Zoo erg is hes met Wüllner nn nog niet, ofschoon ik vrees dat indien hij op den ingeslagen weg blijft voortgaan hij een deel van den grooten roeih, dien hij als kunstenaar heeft, zal verliezen. Indien men de kunst werkelijk liefheeft experimenteert men niet in verschillende richtingen. Ik ben ook over Wüllnera gezang nooit verrukt geweest. De begrafenis van Herbert von Bis marck. De uitvaart van prins Bismarck is zeer een voudig geweest, gelijk de overledene het gewild had. Behalve de rijkskanselier, waren als vertegenwoordiger van den Keizer generaal v. Hahnke en van prins Heinrich diens persoonlijke adjudant kapitein-luitenant Bülow aan wezig onder de vele andere rouwdragers was ook dr. Bachem, lid van het centrnm. Vóór op de baar lag een krans van den Keizer. Onder een trenrmarsch, die door een militaire kapel gespeeld werd, ging de stoet op weg naar het mansolenm. Daar sprak Konsistorialrat Lahusen in de kapel een paar woorden van troosttoen viel het orgel zacht rnischend in, om een koraalzang te begeleiden. De geestelijke besloot zijn gebed met de woorden «Wy bidden God, dat hjj ons mannen schenken moge als hij, die van ons heen is gegaan, trouwe dienaren van vader land en keizer.'' Ten slotte zongen alle aanwezigen do laatste verzen van het gezang «Brfiehl du deine Wege." Onder sociaal-democraten. Na een langdurig debat heeft het Oongres der Duitsche soc.-democratie, te Bremen vergaderd, de motie van Bebel aangenomen, waarby de honding van den Rijksdagafgevaardigde Schip- pel ten strengste gelaakt wordt. Onder de weinige ver dedigers van den veroordeelden partygecoot was Bernstein De misdaad van Schippel was, dat bij in lijnrechte tegenspraak met de politiek zijner partij en met de be loften, vóór zijne verkiezing afgelegd, zich in den Rijks dag een voorstander van Von Bülows beschermende han- delsstaatknnde betoond had. Bij gezegde motie worden Schippels honding en de aanmatigende toon, welken hij in zijn twistgeschrijf met de pers zijner partij had aangeslagen, een soc.-democraat onwaardig genoemd. Men neemt aan, dat het gevolg dezer motie zijn moet, dat Schippel óf zijn mandaat voor den Rijksdag nederlegt óf dat hij anders nit zijn partjj voorgoed geweerd zal worden. Vroege winter. In St. Gallen (Zwitserland) wees Maandagnacht de thermometer 2 graden vorst aan. Sinds vele jaren is de temperatnnr in 't eind van den zomer niet zoo laag geweest als ditmaal. Gp den Broeken (Harz) stond de thermometer in denzelfden nacht 4 graden onder het vriespunt en 's morgens waren ook in de vlakte de velden met, rijp bedekt. Amok te Kota-Hadja. De oorrespondent te Batavia van de N. R. Ct. seint Eergisterenavond is er amok gemaakt door onbekende Atjflhere, vermoedelijk'Gajoes, vóór de Atjeholub te Kota- Radja. Vermoord werden de kwartiermeester Van Mourik en de staftamboer van het derde baltaljon zwaar gewond werd de echtgenoote van doctor Van Dorssen licht ge wond doctor Van Dorssen en de heeren Kugelmann en Snippenberg eo elf inlanders en Chin6ezen. Van de onbekend gebleven amokmakers zijn twee gedood de anderen ontkwamen in Ce paniek. Het garnizoen kwam onder de wapenen. Uit het telegram blijkt, dat te Kota-Radja amok ge maakt is voor de sociëteit, genaamd „de Atjehclub". Vermoord is de tweede-luitenant-kwartiermoester Van Mourik, eerst sedert eenige maanden in Atjeh en nog geen vol jaar in Indië. Met doctor Van Dorsssn is ver moedelijk bedoeld de officier van gezondheid 1ste klasse, niet de dirigeerende van dien naam. De gewonde mevrouw Van Dorssen is een dame uit Weenen. De gewonde heer Kugelmann is een bekende Atjeh-figuur, reeds van 1874 af aldaar eigenaar van het hotel en tokohouder. Hotel en toko beiden zjjn tegenover de sociëteit gelegen. Begrijpelijkerwijze heeft de weergaloos brutale aanval, zooals er haast geen in de Atjahgeschiedenis bekend is, een paniek veroorzaakt, waardoor het grootste g, deelte der amokmakers ontkwam. Uit het onder de wapens roepan van het garnizoen bljjkl, dat men verdere eventualiteiten zal keeren. Vroeger was Kota-Radja omgeven door esn hek, dat 's avonds gesloten en door posten bewaakt Wt-rdt. Sedert eenigen tijd is dit hek weggenomen? Hengsten vereeniging „Hollands Noorderkwartier." Den 22sten vergaderde in bet Noord-Hollandsch Kof fiehuis te Schagen bovengenoemde Vereeniging. Dertien leden woonden de vergadering bijdie geleid werd door den heer K. Breebaart Jz. Na lange bespreking werd be sloten de hengsten »BilsteiD" en »Haiduk" na afloop der keuring op 12 October a.s. ten verkoop aan te bieden. Voor »Haiduk" werd dit met 8 tegen 7 stemmen be sloten, wel een bewijs, dat velen van dezen hengst voor de Vereeniging ongaarne afstand doen. Verhooging van den accijns op het gedistilleerd. De voorgestelde verhooging van den gedistilleerd-accijns, reeds aangekondigd in de rede bij de aanbieding der Staatsbegrooting voor 1905, bedraagt f 7 per hectoliter. De thans bij de Tweede Kamer ingediende wetsvoordracht heeft dus dezelfde strekking als het wetsontwerp, dat onder geljjk opschrift in December 1902 bij de Staten-Generaal is aanhangig gemaakt, doch later, toen tengevolge van toevallige omstandigheden op eenvoudige wijze in het tekort kon worden voorzien door de regeering is terug genomen. De minister van financiën verheugt zich te kunnen constateeren, dat bijna al de bezwaren, die destijds tegen het voorstel zyn te berde gebracht, thans niet meer met grond kunnen worden opgeworpen. Nog eene bedenking is er, waarvan niet kan worden gezegd, dat zij hare ac tualiteit heeft verloren, namelijk de vraag of verhooging van den accyns invloed zal hebben op het misbruik maken van sterken drank. Da minister gelooftdat de voor gestelde verbooging gunstigen invloed zal kunnen hebben. Die aannemelijkheid bestaat z. i. in zoo groote mate, dat hjj de vermeerdering van de opbrengst der belasting 4 ton lager schat. Hen huishoudelijke schietwedstrijd. Uit Esmond aan Zee wordt ons geschreven Het is ons een luat voor de zooveelste maal melding te kunnen maken van de groote activiteit der Egmondsche Scherp8chntters-vereeniging. Dit corps, dat in zyn zes jarig bestaan immer «excelsior'' ging, heeft pas een wel geslaagden iuvitatiewedstrgd achter den rug, of het or ganiseert al weer een buishondelgken schietwedstrijd, die alleszins geslaagd mag hoeten. Zondagmorgen te tien ure opende de luitenant-comman dant, de heer G. Snoeks, den «stryddag" met een kort, opwekkend woord en onmiddellyk daarna werd de warme strgd met het eerste schot geopend. Van 10 tot ongeveer 6 uur, met de noodige pauzee ring, duurde het «onbloedige" geweergevecht. De leden schoten in drie afdeelingen, welke indeeiing berustte op de nauwkeurig bygehouden j3arljjst. In Af deeling I traden in onderstaande volgorde uit de heeren 1. A. Bergsma, 156 p.2. G. Snoeks, 146 p. 3. J. de Waard, 146 p.; 4. C. Druiven, 143 p.5. H. J. Coutjn, 188 p.6. G. Ruigewaard, 134 p,7. Joh Koeman, 120 p.; 8. O. Dekker, 120 p. Afdeeling 11 leverde de volgende rangschikking der wedg verende heeren 1. J. Wittebrood Az„ 133 p.; 2. J. v. Werve, 131 p.; 3. J. Pepping, 130 p.4. C. Roosloot, 125 p.5. M. Genet, 111 p.; 6. D. Dekker, 90 p.; 7. C. Broek, 89 p.; 8. M. Kleverlaan, 85 p. En de heeren in Afdeeling 111 groepeerden zich als volgt 1. H. v. d. Plas, 141 p 2. J. de Waard Pz., 126 p.3. J. de Wit, 123 p 4. C. Zwart, 122 p. j 5. J. Braak, 111 p.; 6 P. Wesseling, 110 p.; 7. Th. Butter, 100 p. 8, Jac. de Graaf, 97 p 9. Fr. Ransgn, 92 p.10. W. H. Dalmegor, 86 p.; 11. W. Batter, 78 p.; 12. P. Ha bere, 76 p.; 13. A. C. Bos, 74 p.; 14. J. Blauwboer, 71 p.; 15. C. Bosman, 55 p.; 16. J. Metselaar, 42 p. Deze lystjes doen den lezer zien, dat er op dien dag menig patroontje verschoten is. Gelukkig dienden deze «grauwe erwten" niet om medemenschen weg te kegelen, doch alleen om dóórdringende sporen achter te laten in de «maar steeds geduldig wachtende schijf," welke held haftig al deze vuuraanvallen verdroeg Op de vrye baan voor cilinder traden uit de heeren 1. J. de Waard, 93 p.; 2. G. Snoeks, 88 p.; 3. O. Zwart, 75 p.4. J. Koeman, 73 p.5. J. Wittebrood, 71 P. En hiermede wns het zuiver actieve deel van den wed- stryd geëindigd. Na een tgdje welverdiende rust volgde de prysuitdeeling, op de bovenzaal van den heer Jb. Halff. Met een kort inleidend woord van den commandant, waarin deze dankbaar constateerde den vooruitgang in de schietvaardigheid der vereeniging, vooral bij de jonge krachten, werden de prgzen uitgereikt, bestaande in loxe voorwerpen, als Japansche tabakskist, rookstel (met nikkel gemonteerd) iuktstellen enz. enz. Verscheidene prgswinneis stonden hunne prgzen af aan de Vaandelcommiss e, wier voorzitter, de heer A. O. Bos, met esn enkel woord de plannen dezer Commissie ont vouwde. Er zou getracht worden een aantal prgzen om niet bgeeu te brengen, om vervolgens de rest, noodig voor de te houden tombola, aan te koopen. Alle leden wekte hg op, de Commissie te steunen in het bgeen- brengen dier prgzen; ook den aanwezigen en den afwe- z gen dames werd graciens om hare hooggewaardeerde medehulp gevraagd. De gehouden vaandelcoüecte leverde al dadelgk een klinkend bnwys van belangstelling zij bracht toch het dankbaar geconstateerde sommetje op van 3 gulden. Nadat de commandant ook nog de prgzen voor de vrge baan, die in geld werden uitbetaald, had uitgereikt, stelde hij een dronk in op H. M. de Koningin, die levendige enthousiasme wekte. En toen wel, toen vorderde de gezelligheid haar deel, Nog lang daarna klonken dan ook do lustige tonen der piano, óf begeleid door vroolyke zangstemmen, óf de rhytmiek aangevende voor de danslustige paartjes. De Egmondsche scUorpschnttersvereenigirg met haar volgverig bestuur, waarvan de commandant de ziel is, heeft haar zesden jaarlyksehen wedstrijd met succes ge- honden. Wg wenschen van harte, dat de Vaandelcommissie een fiere baDier aan deze actieve weerbaarheidsvereeniging kunne schenken. Dit corps verdient znlk een symbool van eenheid Vit Helloo wordt ons geschreven Onze geachte burgemeester jhr. mr. B. van Merlen is voor eenigen tyd naar het buitenland vertrokken. Als loco-burgemeester is thans aangesteld de heer M. Batter, wethouder, alhier. De hoop door vele bewoners van het Noordelgk ge deelte van het dorp sedert lang gekoesterd, om nog eens te mogen beleven dat het station der H. IJ. S. M. meer in die richting zou worden verplaatstkan wel als ver vlogen beschouwd worden, nn de directie van genoemde maatschappy reeds een aanvang heeit doen maken met de uitbreiding van de vaste terreinen en de opbouwing van een goederenloods. Blgkens den door de Tuinbouw- en Bloemkweekeis- vereeniging «de Eendracht" behaalden prgs op de Land bouwtentoonstelling te Alkmaar is de bodem alhier niet alleen geschikt voor bloembollen- of aardbeienteelt, maar leent zich by goede bewerking ook uitstekend voor den groenten-verbouw wat trouwens reeds meermalen door het behalen van prgzen is gebleken. Predikbeurten. De Predikbeurten hier ter stede zullen Zondag, 25 Sept., als volgt worden vervuldGroote Kerk, 10 uur, Ds. Bremer, Pred. te Egmond aan Zee; 6 uur, Ds. van Leeuwen. Kapel, 10 unr, Ds. Vinko. Evang-Luth. Kerk, 10 uur, Ds. A. D. Wempe, Pred. te 's Graven- hage. Doopsgez. Kerk 10 uur, Ds. Glasz. Remonstr.- Geref. Kerk, 10J uur, Ds. De Regt. Geref. Kerk 10 uur en 6 uur, Ds. Wechgelaer, Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een bruin hondje een huissleuteleen sleutel aan oen ring een medaillon met portretten een rozenkrans in étui, een boezelaar, een kruisje, een rolletje voering, een zilveren bedelstukje een zak aardappelen, een zilveren vingerhoed een zwarte ceintuur met gesp, een gouden oorbelletje met geel steentje een kindermnts, een groene ceintuur, een zilveren dameshorloge, een ring met vyf sleuteltjes. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 22 Sept 1904. S. M. S. MODDERMAN. Tot onderwyzeres aan school No. 1 te Heer Hugowaard is den 23 benoemd mej. R. O. Boy er ga te Oude Bildzyl; mejn. A. Langerijs te Berkhout en A. C. Keg te Alkmaar stonden mede op de voordracht. Groentemarkt te Broek op Langebijk. 16 September 1904. f 0.— a f 0.— per 17* K.G. 0.a 0. 3.50 a 3.90 per 100 bos U.— a «17.50 Aardappelen (ronde) (graafjes) wortelen bloemkool le soort 2e reuzenbloemkool roode kool gele 100 stuks 4.75 a 10.- 13.- a 16.— 4.— a 7.50 6.a 9.50 witte le soort 13.a 18.25 2e 5.a 12. bieten 11.a 1000. slaboonen 0.70 a 0.85 rammenas 8.a 0.— koolrapen 2.80 a 2.90 100. Afslagvereeniging Beemstek, Pürmerend en Omstreken. Marktbericht 21 23 September. slaboonen roode kool witte savoye bloemkool bieten spruitjes pereD appelen Handel vlug. Zwolle, 23 en 153.^ v. 52 a 70 ct. per 1000. 4 a 6 4£ a 6 stuk. 4* a 6 5 a 9 60 ci. a f 1.per 100. 40 a f 0.60 dubb. mand. f 1.af 1.20 mand. f 1.30 a f 1.50 Sept. Boter, 11655 Kg., waarvan 476'/g en 1210 stokken. Prijs per kg. f 1.15 a 1.30, per 1,8 vat van 20 kg. prima f 25.— a 26,af wijkende f 24.— a 25.2e soort f23,a 24 por 'jg vat f 10.— a 12.Handel tamelyk willig. te KOKD1JH, op Maandag 241 October 1904, bjj opbod, en rp Maandag 31 October 1904 bij afslag en combinatiën, telkens dés voormiddags 11 nar, in. de heiberg «het Vorgaldeu Paard" van G. MAN, van Eene kapitale HUISMANS WONINÏJ met boet, erf, bouwland en welland van bijzondere goede hoedanigheid, gelegen onder de gemeenten Koedijk, Ondcarspel, Noordscharwoude en Schoorl, samen groot 24.89.55 H.A. Eigendom van do familie BLAAUBOER. Te veilen in diveise perceelen. Breeder by biljetten omschreven. Mr. A. P. H. DE LANGE, Notaris.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 4