BÜITENL A ND. BINNENLAND. PERS ÖNALIA AD VÏRTENTI E N.~ Inrichting voor Heilgymnastiek en Massage. LAAT mo. 111, Nieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. 5e klasre, 8e lijst, 23 Sept. Ns. 1234 en 5586 f 1000 ns. 5696 8395 10070 12645, 15755, 15954 f 400 ns. 15938 en 16755 f 200 ns. 211, 1886, 4090, 9509, 10562, 11363, 11870, 13006, 13448, 13669, 14191, 15556,15588,15996,16181, 16432, 18000, 18390, 18699 f 100. M A RKT BÉRIC HTEK Behandeling nitslnitend in overleg met den hnisdocter. Opening 15 September aanstaande. nemers", die zoolang de bruine arbeiders lijdzaam waren, o zoo'n toon aansloegen en o zoo'n misbruik van die domme groote kinderen maakten, om by 't eerste gebrul van den lang getergden tijger, te verbleefeen van schrik. Het Leger" van Zjjne Hoogheid den Soesoehoenan is vijf en twintig honderd man sterk en bestaat uit zes compagnieën Infanterie, ééne compagnie Vesting-Artillerie en vijf compagniën »Cavalerie" zonder paarden. Het geheel staat onder commando van den u reeds be kenden Kolonel Radhen Mas Ario Koesoemo Winoto, den zelfden vriendelijken man, die mjj den eersten avond in het rijtuig naar den Keizer bracht. De troepen zijn bewapend met oude vnursteengeweren en dienen alleen voor tstaatsie", zooals ook de Javanen 't noemen en voor wachtdienst in den Kraton. Om de vijf dagen toch kon t elk »soldaat" vier en twintig uur onder de wapenen, zoodat het in den Kraton" altijd een militaire boe) is. Er zijn verder drie groote feesten bij de Moslims n.l. Manlid Mohammad's geboortedag), Id'oel fitr ('t einde der Vasten) en Id'oel Qorban (het groote offerfeest, dat gevierd wordt op den lOden dag van de twaalfde maand, als de pelgrims te Meklca offeren op de plek, waar Nabi Ibrahim, onze vader Abraham, zijn zoon tor slachting wilde leiden.) De thuisgeblevenen brengen dan op dien dag ook hun offer in den vorm van een sedekah of feestmaal en komen ook samen in het bedehuis. Deze drie feesten nu heeten bij de Javanengarebeg moeloed, garebeg poeasa en garebeg besar en vooral bij die gelegenheden doet »het Leger" dienst. Dan moet er ge paradeerd en gedefileerd worden, dan wordt er met ka nonnen en geweren gevuurd, dan moet vooral ook de dessaman van buiten een goed denkbeeld krijgen van de macht en het aanzien van zijn Keizer. Drie dagen te voren mobiliseeren de troepen, komt alles één ochtend onder de wapens en dan wordt er geëxcer- ceerd, geoefend 1 Ze moeten dan flink aanpakkeD, vooral de pas ingelijfde soldaten en de heele grap duurt van 6 uur 's morgens tot ongeveer 12 uur 's namiddags. De «cavaleristen te voet" ontvangen bij die gelegen heid hun mooie uniformen uit de magazijnen van den Kraton, en ook de infanterie en de artillerie krijgen de paradespnllen en zin dan gekleed in de oude uniform van het Indische Leger. De Infanterie staat nu buiten op de Noordelijke Aloen- aloen en de Artillerie is opgesteld bij de groote kanonnen, vlak voor de Setinggil Lor, kanonnen gericht op het Noorden, op de stad I De volgende week zullen we n het slot van het feest beschrijven met nog eenige bijzonder heden van het Kra tonlegertje. Solo. Lt. Clockener Bbodsson. b.d. De kroning In Servië. Peter Karageorgewitch is te Belgrado plechtig tot Koning van Servië gekroond. Zonder stoornis verliep de plechtigheid, zij het dan ook niet zonder verholen ergernis over do geringe belangstel ling van de zpde der Mogendheden, en by zijn tocht door de stad v erd de Koning levendig toegejuicht. Maandagavond waren de nieuwe kroon en de andere Koninkljjke waardigheidsteekenen naar de Kathedraal (de St.-Michelskerb) te Belgrado gebracht. Dinsdag, in den vroegen morgen, verkondigden 21 kanonschoten, dat Koning Peter's kroningsdag was aan gebroken en in de voornaamste plaatsen des lands werd dat kanongebulder herhaald. Langs den weg van den optocht stonden te Belgrado soldaten, corporatiën en vereenigingon geschaard. 'e Morgens 8 uur zette de stoet zich in beweging. Voorop een hoofdofficier te paard, dan twee herauten, vervolgens cavaleriedaarachter rjjtuigen met Hofdigni- tarissen enz., de koninklijke ljjlwacht en in een rijtuig met vierspan en voorrjjders Prinses Helena, dochter des Konings, met haren neef, Prioe Paul. Daarop volgde een drom vlaggen en wimpels, de veld- teekenen der Servische regimenten; weder twee herauten, van welke de een het koninklijk wapen en de ander den koningsstandaard droeg, en daarna Koning Peter I, te paard, den goud geborduurden purperen veldheersmantel om de schouders en versierd met den keten der Lazarusorde en bet grootkruis van den Witten Adelaar. Naast hem reden de Kroonprins en Prins Alexander. Achter de vorstelijke personen kwam een schitterende drom heeren van hun gevolg, en een eskadron der ijjfwacbt besloot den stoet. Aan den ingang der kerk werd de Koning begroet door den Metropoliet, de hooge geestelijkheid, de Ministers, het Diplomatenkorps en vele waardigheidsbekleders. Bij de godsdienstige plechtigheid in de prachtige kerk, welke een indrukwekkend schouwspel opleverde, ontving de Koning uit de handen van den Metropoliet de kroon (gemaakt uit brons van kanonnen, welke in 1804 op de lurken werden veroverd). Hij wierp zich den purperen met hermelijn omzoomden koningsmantel om de schouders en nam den schepter in do eene, den Rjjksappel in de andere hand. Honderd en één kanonschoten verkondden het voltrekken van de plechtigheid en het eerste dier schoten werd gelost uit een kanon, hetwelk eens door George Karageorge witch, den bevrijder en eersten Vorst van Servië, op de Turken werd buitgemaakt. Na het onderteekenen van de krcniDgsacte trok de stoet terug naar het Paleis, waar Koning Peter, in staatsie op zijn troon gezeten, een aantal genoodigden en vertegen- woord gors van provinciale en stadsbesturen enz, ontving. 's Avonds was Belgrado schitterend gëillumineerd en alom in den lande werden feestelijke godsdienstoefeningen gehouden en zag men gevlag en ander feestbetoon. De plechtigste plechtigheid moet nu nog volgen. Want volgens den orthodoxen Serviër kan de Koning eerst recht als gekroond worden beschouwd, wanneer hij door den Metropoliet Innocentius met de heilige olio zal zijn gezalfd in het klooster Zitcha, waar alle Voreten van Servië sinds de 12e eeuw op die wijze de wjjding ontvingen. Het nieuwe bankbiljet. Met 1 October znllen in ons binnenlandsch verkeer nieuwe wettige betaalmiddelen worden ingevoerd. De bankbiljetten die niemand thans gehouden is ter vol doening eener geldschuld in betaling te nemen, zal men dan verplicht zijn als gelijkwaardig met rijksgeldspecie te beschouwen. Wat tot dusverre in dit opzicht reeds feitelijk het geval was wie toch weigert een bank biljet ter voldoening van een vordering dat zal voort aan wet zijn. Tevens zal een nieuwe soort van bankbiljetten haar intrede doen die van f 10. Zooals men weet, zullen die papiertjes dienen om de muntbiljetten van dat bedrag en die van f 50 te vervangen, welke volgens de wet van 31 Dec. 1903 (Stbl. No. 336) met 1 October 1904 wor den ingetrokken en niet meer uitgegeven. Do muntbiljetten verliezen echter in het eind der vol gende week geenszins hun waarde. Zij worden tot 1 October 1905, duB nog een vol jaar, bij alle betalingen aan Rykskassen voor het volle bedrag aangenomen en bovendien zegt de genoemde wet, dat tot 1 April 1909, dus nog 5^ jaar, gelegenheid wordt gegeven ze in te wisselen bij de Rijksbetaalmeesters en bij de meeste kan toren der Nederlandsche Bank. Wat zeker de nieuwsgierigheid zal wekkenis het uiterlijk der nieuwe bankbiljetten. Zjjo wjj wèl ingelicht, dus schryft het Hbl., dan zullen zjj in grootte weinig van de bestaande muntbiljetten verschillen. Zjj dragen in het midden een watermerk, bestaande uit de woordenNed. Bank tusschen twee donkore lijnen en verschillen ook voor 't overige veel van de muntbiljetten. Het nieuwe bankbiljet heeft nl. een blauwe tint. In het vry smalle middenstuk staan in zwarte klenr gedrukt eerst het nummer (links en rechts) en de serie, maar daaronder weder in blauwe kleur over drie regels »De Nedeblandsche Bank betaalt aan toonder tien gulden"; ten slotte ook in blauw de dagteekening en de woorden »De President" (rechts) en »De Secretaris1' (links) wier handteekening er onder worden gestempeld. Deze woorden staan op een ondergrond van grjjsachtig brnin, die de geheele voorzijde bedekt. Daarin zijn twee dolfljnen aangebracht, die tegen een schelp rusten en wier staarten kronkelen om een drietand. De woorden zijn voorts omgeven door een gegraveerden randook in blauw, in welks hoeken bovenaan, rechts en links, het cjjfer 10 staat. De staande randen aan beide zijden heb ben den oranje-appel als versiering. Het fraaiste gedeelte wordt gevormd door twee figuren, die elkaar de hand reiken links een werkman, blpkens het bovenschrift (in den rand) den »Akbeid" voorstel lende, rechts een vrouwefiguur: »Welvaabt", elk met de zinnebeeldige attributen. Bovenaan ziet men nog tusschen beide figuren in het midden een gevlengelden zandlooper het zinnebeeld van den tijd waarom heen een slang, die in haar staart byt. Op de veel eenvoudiger keerzijde leest men in het midden, in bruine kleur, de woorden tien gulden, om geven door een rechthoekigen rand in gelijke klenr, met in de vierhoeken beurtelings het cijfer 10 en de letters van de serie en de cijfers van het nummer. De onder grond is lichtblauw en toont regelmatige rijen leeuwen nit het rjjkswapen, omgeven door de bekende blokjes. Als men scherp zietontwaart men er nog tegen de binnen zijde van den rand, van boven naar beneden een paar regels met zeer kleine letters. Deze geven den inhoud weder van bet artikel van het Wetboek vin Strafrecht, dat straf bedreigt tegen het desbewust uitgeven van valsche bank biljetten. Dat a'les voim een zeer goed uitziend, artistiek geheel. De teekoning is dan ook van prof. Van der Waajj, de gravnre van prof. Dnpont, beide van de Kon. Akademie van Beeldende Kunsten. Het bijzonder ervoor vervaar digd papier wordt door de fabrikant J. van Hontnm, bij Apeldoorn, geleverd en het drukken is aan de firma Enschedé te Haarlem toevertrouwd. Het nieuwe bankbiljet is aldns een geheel Nederlandsch product, dat de bestaande bankbiljetten in uiterljjk in menig opzicht overtreft. Tarief-Vereeniging. Dezer dagen is te Amsterdam opgericht eene Vereeni- ging, welke zich ten doel stelt verdediging van het be ginsel van matige bescherming, neergelegd in het ontwerp- tariefwet van den minister Harte van Tecklenburg en weerlegging van de bezwaren, welke tegen dat wetsont werp worden aangevoerd voor zooverre deze ongegrond zijn. Deze vereeniging, welke den naam draagt van Tarief Vereenigicg, tracht dit doel te bereiken in hoofdzaak door het verspreiden van geschriften en het doen op treden van sprekers. Leden kunnen worden zij, die zich aanmelden by een der leden van het bestnnr en zich verbinden tot eene jaarlijkscbe bjjdrage van minstens f 10. Ook veieenigiDgen en vennoo'schappen kunnen als leden toetreden. Tot leden van het bestuur zijn gekozen de heeren mr. A. D. van Assendelft de OoniDgh, lid van de commissie voor de handelspolitiek, Amsterdam, president; jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, advocaat, Wagenstraat 57, 's-Gra- venhagn, secretaris; P. Leeuwenberg, directeur van de rywielfabriek «Simplex", Amsterdam, penningmeester K. Kater, voorzitter van «Patrimonium", Amsterdam G. A. A. Middelberg, oud directeur van de Zuid Afrikaan- sche Spoorweg-Maatscbappjj, Baambiugge; jhr. mr. J. A. Stoop van Strijen, referendaris bij het Departement van Binnenlandsche Zaken, 'e-GravenhageJac. P. von Ferm, lid van het Centraal Bestnnr van den Roomsch- Katbolieken Volksbond, Rotterdam. De heer J. van Dnseeldorp A.Mzu., lid van de commissie voor de han delspolitiek, Vlaardingen, is benoemd toteerelid van het bestnnr. De vereeniging is aanvankeljjk opgericht voor den tijd van ééa jaar. Aanbesteding. Den 22sten werd door de 2de coöperatieve vereeniging te Schagen aanbesteed de levering van 400,000 lijnkoeken en 70000 K,G. Amerikaansche. Voor de eerste waren 4 inschrijvers. Gegund werd ze aan de Ruhrorter Ólfabrik tegen f9,75 de 104 stnks op een gehalte van 32 o/0 eiwit, 11 V0f en 14 vocht. De Amerikaansche zullen worden geleverd door de firma Hnizer te Barendrecht tegen f9,13 de 100 K.G. met 34 °/0 eiwit en 7 #/o vet. Tonknuppelen. Aan het den 21sten te Zuid-Scharwoude gehouden ton- knnppelen werd door niet minder dan 500 personen deelgenomen. Het gezamenlijk bedrag der prjjzen was f225. De eerste prijs de kat gooien nit een dubbel vat f70, werd gewonnen door S. Mettes, aldaar. Kippendieven. In den nacht van 21 op 22 September werden bij J. Koegelberg te Anna Paulowna 9 jonge kippen ontvreemd. Men meent de dieven op het spoor te zijn. Gebruiken by aanbestedingen. De Rechtbank te Haarlem sprak vry den aannemer P. de Koning te Edam, beklaagd van valschheid in ge schrifte, door het onderteekenen met eens anders naam als borg op een inschrijvingsbiljet voor eene aanbesteding der prov. Noord-Holland. De Rechtbank overwoog, dat als naam van den borg in het biljet was genoemd P. Kraay, dat het biljet echter geteekend was C. Kraay, aldus niet voldeed aan de bepaling van art. 447 der Alg. Voorschriften, dientengevolge niet als een geldig biljet kan worden aangemerkt, en bekl. mitsdien moest worden vrijgesproken. Valsche aangifte voor de Ongevallenwet. Wegens het doen van valsche aangifte voor de Ongeval lenwet, werd door de rechtbank te Haarlem O. de Koning, te Beverwijk, die het had laten voorkomen, of hem op de papierfabriek te Velsen een ongeluk was overkomen, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Kaatswedstrijd. Bij een te Andjjk aaD het Broekoord gehouden kaats wedstrijd werd de le prijs behaald door C. de Vriea Dz., de 2e door D. de Vries, beiden te Andjjk. Suikerbieten. In de IJpolders zal a.s. Maandag een begin worden gemaakt met het delven der suikerbieten; ook dit gewas doet een gnnstigen oogst verwachten. Tot gemeente-geneesheer le Wormerveer, ter standplaats Oost-Knollendam is benoemd de heer C. Witmond arts te Hindeloopen. Tot vader en moeder in het Hervormd Weeshuis te Purmerend zijn benoemd R. Veldman en echtgenoote te Kampen. 376ste Staatsloterij. Alkmaab 23 Sipt. Aangevoerd 394 stapels, wegende 150468 kilogrammen. Kleine kaas f 30.commissie f 29,50, Middelbare f 29.50. Alkmaab, 23 Sept. Aangev. 4590 mudden Tarwe f 6.80 a 8.00, rogge f 5,37s a 5.90, gerst (chev.) f 5.25 a 5.75, haver f 2.70 a 3.50, paardeboonen f 6.20 a 6.75, br. id. f 11 [a ?12, citroen id. f 14 a 15, rood mosterdz f 16.— a 19.50, karweizaad f 12.50 a 13,25, blanwmaanzaad f 0. a 0.erwten groene f 8.a 15.50, grauwe f 13. a 17vale f 9.a 13.—, witte, f t0. Am3TEbdam 23 Sept. De prjjzen der Aardappelen •varen heden als volgt Geldersche borgers f 0.a 0.dito blauwen f 1.90 a 2.Geldersche gieltjes f 2,10 a 2.20, IJpolder Jammen [f 2.— a 2.20, Friesche borgers f 1.65 a 1.70, Friesche Hamburgers f 0.a 0.id. blauwe f 1.90 a 2. Zeeuwsche bonten f 2.10 a 2.20, id. blauwe f 2.10 a 2.20, id. Eigenheimers f 1. 0 a l.,75 Zand Thomassen f 3.50 a 4.Friesche Jammen f 0.a 0.geverwij- ker Jammen f 2.a 2.20. Aanv. 7 laiiDgen. Hoobn, 23 Sept. Aangev 1206 vette schapen f 24 a 30, lammeren f 14 a 23. per stnk. Handel ving. Leeuwabden, 23 Sept. Ter veemarkt werden aangevoerd 5437 stuks, 118 stieren f 75 a 265, 121 ossen f 190 a 225, 928 vette koeien f 230 a 255, 283 melkkoeien f 145 a 240, 112 pinken f 60 a 70, 135 ve'te kalveren f 15 a 50, 120i graskalveren f 45 a 60, 58 nucht. di. f 8.a 10. 118 vette schapen f24.a 26. 186 weide dito f 20 a 22.983 lammeren f 10.a 14.118 vette varkens f ,80 a 90 of f20.— a 21 ct. per '/j Kg., voor Londen 17.a 18.et., 133 magere varkens f 40 a 50 684 vette biggen f 20 a 30, 190 speenvarkens f 6 a 8, bokken en geiten f 0 a 0. 41 paarden f 50 a 100. Handel in vet vee goed, kalveren voor 't buitenland gewild, in varkens kalm, in exportvarken3 vlug. 23 Sept. Boter. Aangev. 35.4, 6 8 en 4.16 vasen. Prijs f 48.Fabrieks aanvoer 119.3 en 27.6 v. f 43.a 55.10, commissie f 51. Kaas. 17199 Kg. Nagel f 24.- a 34.50. Gewoon spreekuur dagelijks 12—2x/2 uur; vooronver- mogenden van 910 uur.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 8